Grand Tour
Zpět
Hew Montgomery Grand Tour je neo-progressive kapela ze skotského Glasgowa, kterou zformovali v roce 2015 bývalý klávesista skupiny Abel Ganz Hew Montgomery a tři členové skupiny Comedy Of Errors - Mark Spaulding (kytara), Joe Cairney (vokály) a Bruce Levick (bicí). Hew spoluzaložil Abel Ganz v roce 1982 a působil v ní až do roku 2007, kdy odešel, aby se mohl soustředit na svůj sólový projekt Grand Tour.

Pro Grand Tour byl rok 2005 oním rokem, kdy to všechno začalo. Hráč na klávesy v glasgowské kapele Abel Ganz od roku 1982, Hew Montgomery začal cítit potřebu přímější kontroly nad svým vlastním hudebním materiálem, když se Abel Ganz posunuli trochu jiným hudebním směrem od toho jeho.

Hew se spojil nejprve s místním kytaristou Andrew Youngem, kytaristou se zkušenostmi v elektronické a rockové hudbě, který hrál s řadou kapel, ale měl zájem na přechodu k progresivnímu rockovému žánru. Oba pak pokračovali v práci na materiálech a nápady na písně se postupně rozvíjely.

K Hewovi a Andrewovi se připojil v roce 2007 Joe Cairney, tehdy zpěvák spící Comedy Of Errors. Joe měl dlouhou a uznávanou pěveckou kariéru s Comedy Of Errors a chtěl se vrátit ke zpěvu po mnoha letech - zpočátku dostal se do kontaktu s Abel Ganz, který se snažili najít nového zpěváka, ale když se to nepodařilo, byl rychle přesvědčen Hewem, aby pracoval na vokálech Grand Tour.

Když Hew, Andrew a Joe pracovali na hudbě, celý projekt dostal obrovskou podporu připojením bubeníka Bruce Levicka v roce 2009. Bruce a Andrew si už nějakou dobu povídali na internetu, ale nikdy se ve skutečnosti nesetkali, dokud ne nespojili v Grand Tour! Bruceova cesta dala projektu zcela nový impuls a všechny skladby byly postupně přepracovány doplněním Bruceova bubnování.

V roce 2010 byl Andrew Young vystřídán Joeovým starým přítelem a bývalým kytaristou Comedy Of Errors Markem Spaldingem, který souhlasil s připojením po krátkém poslechu existujících ukázek. Markův silný a rozmanitý styl hraní je nyní jednou z hlavních akvizicí projektu.

Dne 2. února 2015 bylo konečně po dlouholetém úsilí vydáno první album Grand Tour nazvané "Heavy On The Beach" prostřednictvím vlastních distributorů skupiny, labelu Grand Tour Music. Grand Tour se zrodila z dlouhodobé fascinace studenými válečnými roky a jaderným napětím mezi velmocemi - film "On The Beach" měl obrovský vliv i na hudbu a mnoho hudebních nápadů, které vyplynuly z vizuálních snímků filmu. Koncepční album vychází z postapokalyptického filmu "On The Beach", který je tak hudebně přepracován na albu do hodnoty povznášejících písní zabarvených patosem. Děj filmu je o skupině lidí v Austrálii čekajících na radioaktivní spad z jaderné války, která zničila severní polokouli, než se k nim dostane. V žádném případě to není moc sentimentální. To, co dělá docela dobře, je varování pro nás, že se to stále může stát. Přestože máme se můžeme vysoce vyvinout, lidé jsou ve skutečnosti stále jen proto-lidé z "2001: Space Odyssey" křičící na sebe přes vodní díru a bojující navzájem s křížemi z kostí.

Toto album je srovnatelné s albem kapely Abel Ganz "Shooting The Albatross" z roku 2008 a nebo také s nahrávkou "Fanfare & Fantasy". Co je doopravdy odlišuje po poslechu nahrávky, a lze hodnotit výše je jeho koncepční charakter.

Dne 20. září 2017 Grand Tour s potěšením přivítali ve svých řadách Chrise Radforda, jako svého nového basistu. Chris má velmi bohaté zkušenosti v průběhu let a nyní je kapela s ním připravena začít nahrávat nové album Grand Tour. Práce začaly v listopadu, když Bruce Levick dokončoval bicí party skladeb, poté se Joe Cairney a Mark Spalding vrhli na ty své. Kapela věří, že album bude připraveno k vydání do Velikonoc 2018.

Počátkem února 2018 kapela oznámila název nového alba Grand Tour "Clocks That Tick...". S nahráváním bicích začínali 17. prosince 2017 v Audio Lounge v Glasgowě a poté začal nahrávat skvělý nový baskytara Chris Radford, než se nakonec připojili Mark a Joe k dokončení alba. V srpnu pak odjeli do Southamptonu, aby smíchali a vytvořili finální album s legendou, kterou je Rob Aubrey v Aubitt Recording Studios. Mezitím výtvarník Duncan Storr měl své pokyny (a demoverzi) alba pro inspiraci) a připravuje jeho přebal a pracoval na vytvoření coverartu. Album ba tak mohlo být připraveno k prodeji ke konci roku.

Grand Tour oznámili rovněž v srpnu, že na The Prog Before Xmas 2018 odehrají své vůbec první živé vystoupení se setlistem, který bude obsahovat písně z prvního alba "Heavy On The Beach", ale také z nového alba "Clocks That Tick (but never Talk)". Připojil k nim Mike Baxter z Long Earth, který poskytovat zdvojenou hru na klávesy.

Bohužel 5. prosince 2018 Grand Tour smutně oznámili, že po pádu mimo svůj domov minulý týden utrpěl hráč na klávesy Hew Montgomery zranění ruky, které je donutilo z vystoupení na Prog Before Xmas 2018 v Glasgowě dne 15. prosince odstoupit. V posledních několika dnech zvažovali všechny možnosti, které by je mohly přivést na pódium, ale dospěli k závěru, že v tak krátké době nebylo možné dosáhnout nějakého kompromisu. Toto bylo nesmírně obtížné rozhodnutí, protože mnoho lidí cestovalo do značné vzdálenosti, aby slyšeli první živé vystoupení skupiny. Vydání nového alba "Clocks That Tick (But Never Talk)" tak bylo rovněž odloženo do nového roku. Místo Grand Tour na festivalu nakonec vystoupili Comedy Of Errors.

Dne 7. ledna 2019 Grand Tour Music s potěšením oznámili, že nové album je k dispozici pro předobjednávky. Album dostalo konečný název "Clocks That Tick (But Never Talk)" a bude vydáno v pondělí 4. února. Nakonec se ještě objevily neočekávané problémy s uměleckými díly a obaly nového alba a po projednání s výrobcem (Disc Manufacturing Services) provedli několik změn, aby zajistili, že zákazníci dostanou nejlepší možný balíček. Přestože milí lidé ve DMS udělali maximum, aby se přizpůsobili změnám a našim časovým harmonogramům vydání, nebylo možno zajistit, aby album bylo dodáno do pondělí 11. února 2019. V důsledku toho se neochotně rozhodli změnit datum vydání na pondělí 18. února, což umožní získat předobjednaná alba co nejrychleji. Pro kapelu to bylo zklamání, ale nechtěli dělat kompromisy ohledně konečné kvality balíčku. Druhé album kapely bylo nakonec k dispozici až 25, března 2019.

Album "Clocks That Tick (But Never Talk)" navazuje na jejich vynikající post-apokalyptickou nahrávku z roku 2015 albem inspirovaným kariérou Hew Montgomeryho ve službách Mental Health, v kombinaci s jeho zájmem o konspirační teorie, zejména zlověstná 50. léta a "CIA program na ovládání mysli z 60. let, MK Ultra a tajemné, opakující se "Numbers Stations" v rádiích. Bývalý klávesista Abel Ganz se v posledních letech posunul daleko od pastorálního a folkem ovlivněného směru své bývalé kapely a upřednostňoval ponoření do těžších, tmavších hudebních vod a lyrických témat s vokalistou Comedy of Errors Joe Cairneyem. Výsledek je přesvědčivý ve svých výkonných lyrických obrazech a zvukech, ukrytých za nápadným obalem z rukou výtvarníka Duncana Storra.

Hew Montgomery napsal velkou většinu hudby a je zřejmé, že se jedná o práci blízkou jeho srdci a v hudbě se proto nevyhnutelně vyskytují hojně klávesy. Přesto dal ostatním instrumentalistům dostatečnou příležitost vyjádřit se, zejména v dramatické "Shadow Walking", která se vyznačuje skvělou práci u bicích od Levicka, jak píseň buduje a sílí, počínaje naléhavým syntetizátorovým rytmem, než Levick přijde s vojenskou přesností a Spalding přidává nějaké elektrické kytarové zvonkohry. Tempo a zvuk sílí, než Montgomery přidá klávesám téměř keltský dotek. Cairneyho jisté vokály i nadále popisují temné zážitky a pocity hlavního protagonisty, který trpí buď paranoií nebo obětí zlověstné kontroly mysli... nebo možná obojím?

Grand Tour se podařilo vytvořit další skvělé album melodického progresivního rocku naplněného řadou zajímavých hudebních nápadů a zajímavých lyrických myšlenek zahraných s velkou dovedností, jemností a silou...

Zpět
Členové:
Hew Montgomery - Keyboards (ex-Abel Ganz)
Joe Cairney - Vocals (Comedy Of Error)
Bruce Levick - Drums, Percussion (Comedy Of Error)
Mark Spalding - Guitars, Bass (Comedy Of Error)
Chris Radford - Bass
Bývalí členové:
Andrew Young - Guitars

Členové Hew Montgomery
Keyboards, Backing Vocals

Hew spoluzaložil Abel Ganz v roce 1982 a účastnil se v ní až do roku 2007, kdy odešel, aby se mohl soustředit na svůj sólový projekt Grand Tour. Zaznamenává a produkuje řadu místních projektů a v současné době pracuje na druhém albu Grand Tour v jeho Southpark Studios v Glasgowě.

Členové Joe Cairney
(Narozen ***)
Vocals


Joe Cairney byl zakládajícím členem skotské progresivní rockové skupiny Comedy Of Error v polovině 80. let.

Angažoval s také ve svém vedlejším projektu, který zahrnoval Joea a další členy Comedy Of Errors a Hew Montgomeryho z další známé skotské prog kapely Abel Ganz. Název tohoto projektu byl Grand Tour a doposud vydali dvě alba "Heavy On The Beach" (2015) a "Clocks That Tick (But Never Talk)" (2019). Podle Joea je záměrem, aby Comedy Of Errors a Grand Tour pokračovaly v nahrávání a vystupování obě dvě, pokud je to možné.

Členové Bruce Levick
(Narozen ***, Glasgow, United Kingdom)
Drums, Percussion


Bruce je skotský hudebník a hráč na bicí a percussion. Od roku 2010 je členem kapely Comedy of Errors. Navštěvoval školu Bannerman High School. ve své hudební kariéře vystupoval s kapelami The Grand Tour, Machinary, Suicide Underground, ShadesOf, Victorian kitchen, Exoreon, Eliot Vey a Very Early bands.

Skupina Machinary se zrodila v červenci 2009, ale období jejího klíčení bylo mnohem delší. Doug Levick, Al Kerr a Bruce Levick byli v polovině 80. let jádrem progresivní metalové skupiny Exoreon.

V roce 2015 se Joe Cairney, Bruce Levick a Mark Spalding spojili se zakladatelem Abel Ganze a bývalým členem, klávesovým virtuozem Hewem Montgomerym, a vydali debutové album kapely pojmenované Grand Tour s názvem "Heavy On The Beach".

Členové Mark Spalding
(Narozen ***)
Bass, Guitars


Mark je skotský hudebník a hráč na basovou kytaru a kytaru. Členem kapely Comedy of Errors byl v letech 1985-2014.

V roce 2015 se Joe Cairney, Bruce Levick a Mark Spalding spojili se zakladatelem Abel Ganze a bývalým členem, klávesovým virtuozem Hewem Montgomerym, a vydali debutové album kapely pojmenované Grand Tour s názvem "Heavy On The Beach".


Členové Chris Radford
(Narozen ***)
Bass


Chris má dokonce pevné kořeny v prog rocku, když hrál s Timem Birrellem a Jimem Murdochem z Credo, to mu bylo asi 16 let. Ačkoli je z "dan sarf", Chris žil ve Skotsku po dlouhou dobu, než se v polovině 80. let vrátil na jih, kde hrál v řadě projektů během následujících let, včetně The Benna McCartney band (kapela neteře sira Paula), Ruby a The Revelators (blues/soul band) a Bowiesque (David Bowie tribute band). Byly založeny v Brightonu a byly místně velmi oblíbenými kapelami.

Během posledních několika let se Chris a jeho manželka rozhodli vrátit se do Skotska, kde byl Chris upozorněn na Grand Tour Mikeem Baxterem z Long Earth, se kterým Chris hrál v několika velmi úspěšných kapelách na začátku 80. let. Byla domluvena schůzka s Hewem Montgomerym, Chrisovi se zalíbila hudba a plány na nové album a souhlasil téměř okamžitě, že se připojí. S Chrisem na palubě nyní brzy postoupili vpřed s nahráváním dalšího alba Grand Tour.

Zpět
Studiové desky:
2019 Clocks That Tick (But Never Talk)
2015 Heavy On The Beach
Ostatní nahrávky:


Skupina:
Hew Montgomery - Keyboards, Backing Vocals (ex-Abel Ganz)
Joe Cairney - Vocals (Comedy Of Errors)
Bruce Levick - Drums (Comedy Of Errors)
Mark Spalding - Guitars (Comedy Of Errors)
Chris Radford - Bass
Hosté:
Diskografie Clocks That Tick (But Never Talk)
Vyšlo 25. března 2019, Grand Tour Music, GTMCD004 (UK)

Seznam skladeb:
01. Clocks That Tick (But Never Talk) (11:41)
02. Don't Cry Now (7:27)
03. Back In The Zone (11:50)
04. The Panic (8:56)
05. Shadow Walking (10:14)
06. Game Over (9:49)
07. Slumber Sweetly (8:03)
Total Time: (68:00)

Music: Hew Montgomery (except 07: Hugh Carter, arranged: Hew Montgomery)
Lyrics: Hew Montgomery & Joe Cairney
Cover Art: Duncan Storr
Grand Tour Music are pleased to announce the release of the second album by Grand Tour – the new album, "Clocks That Tick (But Never Talk)" is the follow up to the highly successful 2015 release "Heavy on the Beach". The album features strong progressive rock music in the style of the first album, with artwork once again contributed by Duncan Storr whose work on the first album drew high praise from fans across the world. The band has also expanded the line up with the inclusion in 2017 of bass player Chris Radford. Rehearsals are about to start with a view to taking the project live in 2020, and there will be more news about future live work soon!

Skupina:
Hew Montgomery - Keyboards, Bass, Backing Vocals (ex-Abel Ganz)
Joe Cairney - Vocals (Comedy Of Errors)
Bruce Levick - Drums, Percussion (Comedy Of Errors)
Mark Spalding - Guitars (ex-Comedy Of Errors)
Hosté:
Diskografie Heavy On The Beach
Vyšlo 2. února 2015, Grand Tour Music Recording, GTMCD001

Seznam skladeb:
01. It's Come to This (4:59)
02. The Grand Tour (part 1) (8:29)
03. Time Runs Out (9:36)
04. The Horn of Plenty (5:51)
05. Little Boy and the Fat Man (7:46)
06. On the Radio (11:30)
07. Heavy on the Beach (11:17)
08. The Grand Tour (part 2) (14:26)
Total Time: (73:54)

Produced, Mixed: Rob Aubrey at Aubitt Recording Studios
Cover Art: Duncan Storr
For Grand Tour, 2005 was the year it all started...having played keyboards with Glasgow’s Abel Ganz since 1982, Hew Montgomery had begun to feel the need to take more direct control of his own material as the Ganz machine moved off in a slightly different musical direction from his. Grand Tour was born from a long held fascination with the cold war years and the nuclear stand-off between the super powers - the film “On the Beach” was a huge influence to the music as well, and many of the musical ideas flowed from the visual imagery of the movie.

ZpětMalcolm McNiven, Hew Montgomery, Alan Reed, Hugh Carter, Ken Weir


Bruce Levick a Hew Montgomery be studiu při produkci druhého alba
Zpět
Oficiální stránky:
http://grandtourmusic.org/
https://www.facebook.com/GrandTourMusic2017/?ref=page_internal


Nahoru ProgressRock
Made by 
©  11.6.2020 
Menu Poslední aktualizace: 11.6.2020
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!