FramePictures
Zpět
Portugalský outfit FRAMEPICTURES vznikl již v roce 2004 v Portu, Portugalsko, zpočátku pouze jako "studioví hudebníci" doprovázející sólové portugalské "popové" umělce. Později přišli s nápadem využít příležitost a založit v podstatě novou kapelu poté, co se připojil jako sólový zpěvák Tiago Delgada, kytarista a zpěvák kapely Kandia. Skupinu od té doby tvoří Tiago Delgado (zpěv), Artur Jorge (bicí), Helder da Silva (kytara), Ricardo Drummond (basa) a Mafalda Brogueira (klávesy).

Zpočátku hráli jako skupina usilující o smíchání hudebních stylů kapel jako je Planet X a Tool. Kapela tak zahájila s tím, že "Frames" (rámec) byl vyřešen. Když se kapela sehrála, začali rozšiřovat svoji zvukovou paletu, skupina vyzkoušela další stylové reference - od metalu po jazz-fusion až k elektronice, postupně přidávali drobné kousky ochutnávek z jejich hudebních zkušeností, odtud druhá část názvu "Pictures" (obrázky). Nakonec zkombinovali odkazy progresivních rockových kapel z konce 70. a počátku 80. let do svého zvuku a "prog-rock" přijala jako svůj hlavní stylotvorný směr. Framepictures je určitě jedna z nejzajímavějších prog kapel pocházejících z Portugalska.

Poté FramePictures v roce 2009 vstoupili se zvukovým technikem a koproducentem Ivo Magalhaesem do studia, aby nahráli své debutové album. Jejich prvotní úsilí pod názvem "Remember It" vyšlo v roce 2010 u labelu Galileo Records a jejich americké partnerské značky Progrock Records.

Album FramePictures "Remember It" přináší sedm skladeb, které hudebně vyjadřují ponoření do podvědomé lidské mysli. Koncepční album o délce cca 78 minut zobrazuje toto téma prostřednictvím řady složitých aranžmá a dlouhých "virtuózních" kytarových a klávesových sól, smíchaných s jednoduchostí a určitým druhem přímočarosti ke struktuře písni jako nepravidelné rytmy a změny temp, které jsou ochrannými známkami "prog-rocku". "Remember It" nepřináší jen reinterpretaci žánru, ale je větším přínosem přinášejícím do 21. století stejný umělecký průlomový výraz, který byl tak svěží u hudebníků a vizionářů jako jsou Robert Fripp, Brian Eno, Thom Yorke nebo v poslední době Steven Wilson. To, co kapela předvádí, je prog metal po celou nahrávku s přeléváním se kláves a pěknými kytarovými zářezy, připomínají hodně kapelu Dream Theatre v jejich nejslavnějších dnech 90. let, ale rozhodně nejsou jejich "klonem" a mají svůj jedinečný zvuk. Uslyšíte-li náznaky vlivu Rush and Dream Theatre, tak pouze náznakově, neboť zvuk je dobře zformován, aniž by převzal některý z techto vlivů. Tohle je těžký progresivní rock s náznaky prog-metalu a symfonic, které spolu skvěle ladí.

Od nejagresivnějších post-metalových kytarových riffů po intimní teplo velkého klavíru se "Remember It" táhne zleva doprava od rockového repertoáru, včetně 25-minutové koncepční sedmidílné epické písně "My Will to Live". "Remember It" bylo zaznamenáno v IM Studios, Matosinhos, Portugalsko, produkoval je Artur Jorge, koprodukce, zvukaření a mixování provedl Ivo Magalhaes, masteringu se ujal slovutný Jens Bogren (Opeth, Paradise Lost, Symphony X) ve svém známém Fascination Street Studios, Orebro, ve Švédsku. Debutové album "Remember It" kapely FramePictures vyšlo celosvětově prostřednictvím Galileo Records GmbH a ProgRock Records (USA).

Dne 28. října 2011 FramePictures zveřejnili nový videoklip "Spiral Ladder", zároveň spustili i svoji www stánku http://www.framepicturesband.com/.

Nicméně poté se kapela odmlčela, a nejsou známy její další kroky. Členové většinou působí v dalších projektech nebo se věnují jiným činnostem. Dokonce i jejich www stránka zmizela. I tak jejich jediná vydaná deska působí jako velice výjimečný projekt, který by neměl být zapomenut.

Zpět
Členové:
Tiago Delgado - Vocals
Artur Jorge - Drums
Helder Da Silva - Guitars
Ricardo Drumond - Bass
Mafalda Broguiera - Keyboards
Bývalí členové:


Členové Tiago Delgado
(Narozen ***)
Vocals


Tiago je portugalský hudebník a zpěvák, v poslední době působí jako člen kapely FramePictures. Působí také jako kytarista v kapele Kandia a kapele Unfolded Vision, dříve byl i členem kapely Paradigma.

Tiago navštěvoval školu Escola Secundária Soares dos Reis. Poté studoval obor Arquitectura na škole ESAP - Escola Superior Artistica do Porto. Vystudoval obor Topografia na škole CICCOPN. Po studiích pracoval jako Arquitecto pro Paulo Freitas e Maria Joao Marques Arquitectos Lda. Od roku 2014 studuje na Escola de Jazz do Porto.

V současné době hraje na kytaru a zpívá v projektu 22C Quarto Esquerdo.

Členové Artur Jorge
(Narozen ***, Porto, Portugal)
Drums


Artur je portugalský hudebník a hráč na bicí a percussion, působí jako člen kapely FramePictures. Je smluvně vázán s firmou SONOR k propagaci jejich nástrojů. Všechny pak využil na jejich debutovém albu.

V současné době působí jako bubeník a producent moderně-vintage post-prog-rockové skupiny Left Sun. Od 29. března 2003 je ženatý a s rodinou žijí ve Vila Nova de Gaia.
Členové Helder Da Silva
(Narozen ***, Porto, Portugal)
Guitars


Helder je portugalský hudebník a hráč na kytaru působící jako člen kapely FramePictures.

Členové Ricardo Drumond
(Narozen ***, Porto, Portugal)
Bass


Ricardo je portugalský hudebník a hráč na basovou kytaru. Je členem kapely FramePictures. Působí také od roku 2011 jako kytarista, producent a autor převbalů desek ve skupině Dark Radio, se kterou vydal v roce 2012 album "Oakwind".

Ricardo Drumond je rovněž nezávislým ilustrátorem se sídlem v portugalském Lisabonu. Jeho práce pro různé značky, jako je např. NBA, lze vidět v různých časopisech, novinách a na webových stránkách.
Členové Mafalda Broguiera
(Narozen ***)
Keyboards


Mafalda je portugalská hudebnice a hráčka na klávesové nástroje. Působí jako členka kapely FramePictures.


Zpět
Studiové desky:
2010 Remember It
Ostatní nahrávky:Skupina:
Tiago Delgado - Vocals
Artur Jorge - Drums
Helder Da Silva - Guitars
Ricardo Drumond - Bass
Mafalda Broguiera - Keyboards
Hosté:
Diskografie Remember It
Vyšlo 13. července 2010, Progrock Records, PRR 770

Seznam skladeb:
01. Memories Faded Away (8:57)
02. Remember It (5:35)
03. Call For Me (13:38)
04. Dont Trust My Eyes (6:49)
05. Why Nobody Cares (7:21)
06. Shadows Black and Grey (9:49)
07. My Will to Live (25:58)
Total Time: (78:07)

Recorded at IM Estúdio
Producer: Artur Jorge
Music: FramePictures
Lyrics: Artur Jorge
Co-producer, Engineer, Mixed: Ivo Magalhaes
Mastered: Jens Bogren at Fascination Street Studios
Cover, Artwork: Joel Sousa
Layout, Design: Ânia Gonçalves
Photography: Bruno Costa

Zpět


Zpět
Oficiální stránky:
https://www.facebook.com/framepicturesband/?ref=page_internalProgressRock Nahoru
Made by 
©  16.6.2020 
Menu Poslední aktualizace: 12.8.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©