Dukes of the Orient - progressrock.cz
     
  

Zpět
Dukes of the Orient je anglicko-americká AOR a progresivní rocková skupina založená v roce 2017 vedoucím zpěvákem, kytaristou a basistou Johnem Paynem a klávesistou Erikem Norlanderem. Payne a dříve Norlander spolupracovali v pozdějších inkarnacích kapely ASIA. Byla to Asia Featuring John Payne, odnož britské progresivní rockové skupiny Asia, jejímž členem byl Payne v letech 1991 až 2006, než se sešla znovu původní asijská sestava.

Po smrti zpěváka a bysisty Asia Johna Wettona dne 31. ledna 2017 vytvořili Payne a Norlander novou kapelu Dukes of the Orient jako prostředek k vydání nového materiálu pod tímto novým názvem, a to z úcty k Wettonovi, tak i k odlišení od bývalé skupiny, v níž působil Payne. Asia Featuring John Payne zůstává aktivní v koncertním ruchu a její členové a bývalí členové skupiny Jay Schellen, Bruce Bouillet, Guthrie Govan, Jeff Kollman a Moni Scaria přispěli k debutovému albu Dukes of the Orient.

Payne hrával od konce 70. let s různými rockovými a progresivními rockovými outfity, včetně turné po Velké Británii s Moonstone a CCCP inspirovanými Jimi Hendrixem, stejně jako spolupracoval s Rogerem Daltreyem a ELO Part II.

Třetí album Asia mazvané "Astra" bylo vydáno v listopadu 1985 a přineslo jeden hit "Voice Of America". Ve srovnání s obrovským úspěchem prvních dvou alb ale členové vnímali "Astra" jako zklamání. Album nebylo vůbec tak komerčně úspěšné jako první dvě alba. Label zrušil plánované vystoupení kvůli nedostatku zájmu. Howeova náhrada, Mandy Meyer z Krokus přinesl do hudby více hard-rockového přístupu. Kapela nahrála další singl "Go" (pozice #46), ve kterém Meyerovo kytarové sólo bylo jako primární prvek. Hudební video se stalo dalším hitem na MTV, ale v roce 1986 se tato sestava Asia rozešla, čímž ukončila historii skupiny v tomto složení. Třebaže nebylo učiněno žádné oficiální oznámení o rozpadu, během několika měsíců se členové zapojili do různých projektů.

Wetton se objevil v lednu 1987 na albu "Wetton-Manzanera" zaznamenaném kytaristou Philem Manzanerou, založenou na materiálu původně určeném pro Asii. V roce 1987 Wetton také hrál s projektem Phenomena na jejich albu "Dream Runner", ze kterého se ujal jako hit číslo jedna v Jižní Americe singl "Did It All for Love" i s natočeným videem. Asia také přispěla za produkce Giorgio Morodera skladbou "Gypsy Soul" k filmovému soundtracku "Over The Top" Sylvestera Stalloneho, třebaže Wetton byl už jediným původním členem kapely. Palmer se sešel v roce 1987 s Keithem Emersonem a neznámým basistoum jmenem Robert Berry v projektu "3". Downes realizoval nesčetné množství projektů, včetně spolupráce s Mikem Oldfieldem a Gregem Lakeem stejně jako producent nové skupiny Steve Howea GTR. Vydal také experimentální instrumentální sólové album s názvem "The Light Program" pod názvem projektu "The New Dance Orchestra".

Wettonův a Downesův pokus o restartování skupiny v roce 1987 s kytaristou Scottem Gorhamem (ex-Thin Lizzy) a bubeníkem Michaelem Sturgisem (ex-A-ha) zcela vyšuměl, když se nebyli schopni domluvit celosvětově k nahrávání. Wetton a Palmer byli úspěšnější, když spojili skupinu na několik turné po Evropě v létě a na podzim roku 1989. Downes (který pracoval na projektu s Gregem Lakem) nebyl k dispozici, takže na klávesy hrál John Young. Kytary na tomto turné zastal Alan Darby, který byl krátce nahrazen německým kytaristou Holgerem Larischem, Zoe Nicholas a Susie Webb hostovaly v sestavě jako doprovodné vokalistky. Navzdory Wettonova rozčilování kvůli Asii, která pokračovala později i bez něj v 90. letech minulého století, byla tato sestava s nadhledem sledována ostatními členy skupiny Asia.

V roce 1990 se Asia ještě vrátila do studia ve složení Wetton, Palmer a Downes a byli připraveni udělat další krok. Přibrali amerického kytaristu Pat Thralla, známého pro spolupráci s Pat Traversem a Glennem Hughesem a nahráli nový materiál. Nové skladby se nakonec objevily i s kytaristou Stevem Lukatherem a dalšími hudebníky na albu ze srpna roku 1990 "Then & Now" se čtyřmi novými skladbami. Skladba "Days Like These" se dostala v létě 1990 do výraznějšího zařazování na rozhlasových stanicích AOR, což znovu vyvolalo zájem o kapelu. Kytarista Pat Thrall nastoupil na turné s trojicí Downes, Palmer a Wetton a hráli klasický materiál včetně písní King Crimson nebo U.K. Byli vybráni na letní turné po Evropě s nepravděpodobnémi headlinery, The Beach Boys, kde hráli na otevřených arénách pro 25 000 diváků. Kapela koncertovala v Sovětském Svazu v listopadu 1990, když hrála před 20 000 fanoušky na dvou vyprodaných večerních koncertech na Rudém náměstí. K dispozici jsou na DVD/CD koncerty Asie v SSSR včetně bonusové studiové skladby "Kari-Anne" zaznamenané čtveřicí Wetton-Downes-Gorham-Sturgis v roce 1987 a Francisem Dunnerym hostujícím v kytarovém sólu. Wetton opustil skupinu v dubnu 1991 po turné po Jižní Americe, když jej odradil zanedbatelný úspěch Asie ve Spojených státech.

V roce 1991 nastoupil nový basista a zpěvák John Payne a kapela se vrátila do studia až v roce 1992, kdy nahrává své čtvrté album "Aqua". V té době už v sestavě působí nejen nový zpěvák a baskytarista John Payne, ale i sólový kytarista Al Pitrelli, budoucí člen Megadeth. Během nadcházející série koncertů odchází i Palmer, aby se zapojil do znovuoživených ELP. A to byl v podstatě definitivní konec slavné sestavy Asia, protože následovalo období pokusů o znovuvzkříšení, měnil se styl hudebníci i kvalita nahrávek.

Mezitím v 90. letech Norlander vystupoval se svou kapelou Rocket Scientists a spolupracoval se svou ženou Lanou Lane. Payne zůstal jako frontman Asia až do roku 2006. V roce 2006 odchází z kapely i poslední zakládající člen Downes kvůli reunionu

Asia Featuring John Payne 2012 (left-to-right): Jay Schellen, Norlander, Payne, and Bruce Bouillet

původní sestavy a dochází ke vzniku dvou Asií. Tento rozchod označil Payne za "bolestivý". V návaznosti na to Payne vytvořil kapelu GPS s vyloučenými členy a kolegy z Asie Guthrie Govanem (kytary), Jay Schellenem (bicí) a Ryo Okumotem ze Spock's Beard na klávesy.

Když Downes odešel v roce 2006, Payne vlastnil významnou část práv na název kapely "Asie", dokud nebyla stanovena právní dohoda vedením obou skupin. Dne 9. května 2006 se John Payne, Geoff Downes, John Wetton, Carl Palmer a Steve Howe smluvně dohodli, že té první zůstává původní jméno a původní sestava z roku 1982, John Payne by mohl pokračovat ve svém 15 letém období s Asií pod názvem "Asia Featuring John Payne". "Asia Featuring John Payne" debutovala v roce 2007 s Paynem na vokálech a baskytaře, Guthrie Govan na kytaru, Erik Norlander na klávesy a Jay Schellen na bicí.

Dne 14. prosince 2017 oficiální stránka Facebooku od Payneho oznámila vydání "alba Payne/Norlander" s názvem "Dukes Of The Orient" u Frontier Records, která měla být vydána 28. února 2018. Dne 24. února 2018 oznámil další příspěvek na Payneově stránce Facebooku, že Dukes of the Orient je skutečně "nová kapela". Na eponymním albu se objevil dříve vydaný singl Asia Featuring John Payne "Seasons Will Change" s oznámením kapely, které uvedlo, že nový materiál Asia Featuring John Payne vyjde pod hlavičkou Dukes of the Orient, z úcty k frontmanovi Asie Johnovi Wetton, který zemřel 31. ledna 2017, a aby se odlišili od původní Asie. Album bylo vydáno 28. února 2019, jak bylo uvedeno, a představilo příspěvky bývalých i současných členů Asia Featuring John Payne - Jay Schellen, Bruce Bouillet, Guthrie Govan, Jeff Kollman a Moni Scaria.

"S DUKES OF THE ORIENT jsme se ponořili do analogových zvukových pásků, superlativních hudebníků a písňových eposů," říká Payne. "Přidejte k tomu mistrovské umělecké dílo Rodneyho Matthewse a cestu, která začala superskupinou ASIA, vám přinášíme další kapitolu, na kterou jsme nesmírně hrdí".

Dne 20. června 2019 Payne sdílel na facebookové stránce skupiny příspěvek obsahující video Payna v nahrávacím studiu, pod kterým uvedl, že pracuje na albu "Dukes 2". Dne 1. června 2020 vyšlo hudební video "The Monitors" spolu s oznámením, že 7. srpna 2020 vyjde znovu u Frontiers nové album Dukes of the Orient s názvem "Freakshow". Dne 6. července následoval zvukový klip ke skladbě alba "The Dukes Return".

V roce 2019 skupina cestovala na společně s bývalým zpěvákem Foreigner Lou Grammem, když zároveň působila jako jeho doprovodná kapela.

Dukes of the Orient, ve kterých se představují John Payne a Erik Norlander, konečně vydali své netrpělivě očekávané druhé album "Freakshow" dne 7. srpna 2020. Jedná se o druhé album od Dukes of the Orient, mezinárodní AOR kapely AOR se Středoatlantickým programovým nádechem po impozantním bezejmenném debutu, který skupinu úspěšně zahájil historii kapely v roce 2018. První ochutnávka hudby z alba přišla ve formě singlu a videa "The Monitors".

John Payne o něm řekl: "Práce na druhém albu Dukes of the Orient byla velmi očišťující zkušeností. Připojení Alexe Garcii na kytary a Franka Klepackiho na bicí bylo velmi pozitivním krokem pro podpisový a soudržný zvuk. Stejně jako na předchozím albu pokračujeme v našem bohatém analogovém klávesovém přístupu s vrstvami kytar ode mě a Alexe. Smíchané a nahrané na tradičním pultu s starším doplňujícím pultem jsme chtěli vytvořit ozvěnu minulosti a psát písně se silným melodickým obsahem".

"Freakshow" je mnohem více zaměřeno jak na koncepci, tak na zvuk, protože bylo napsáno a nahráno za jediný rok s úzkou skupinou hudebníků," říká Erik Norlander. "Naše debutové album vyšlo fantasticky, ale bylo nahráváno po dobu 10 let s mnoha různými přispívajícími hudebníky a v mnoha ohledech to tak zní. "Freakshow" má vizionářskou soudržnost, kde stejných pět hudebníků nahrálo veškerý materiál, který byl napsán výslovně pro toto album. Také si myslím, že naše psaní na tomto albu je více soustředěnější ze stejných důvodů. Po tolika letech společné práce mohu napsat Johnovi vokální melodii, on může napsat klávesovou část pro mě a party prostě zapadají jako vrátka".

Zpět
Členové:
John Payne - Lead Vocals, Guitars, Bass (2017-present)
Erik Norlander - Keyboards, Backing Vocals (2017-present)
Bývalí členové:


Členové
(Narozen 29. září 1958, Luton, England)
Lead Vocals, Guitars, Bass


John Payne je anglický hudebník, skladatel, producent, zpěvák a kytarista, nejznámější jako zpěvák a baskytarista kapely Asia od roku 1991 do roku 2006, poté od června 2007 vystupoval pod hlavičkou Asia Featuring John Payne, která se přetransformovala na Dukes of the Orient, ale pokračuje v turné s The Rock Pack a také Asia Featuring John Payne, již ale jen koncertně. Byl také členem kapel CCCP a GPS.

Jeho první skupina se jmenovala Moonstone. Koncem 70. let cestovali po Velké Británii a zahajovali vystoupení známým skupinám, jako je např. Argent. V roce 1986 zaznamenal ve Skandinávii stříbrnou desku s kapelou CCCP. CCCP byla skupina, která vystupovala s Johnem jako sólovým zpěvákem, s vnučkou Johnnyho Cashe Carlene Carterovou, která sdílela hlasové povinnosti.

Poskytl doprovodné vokály na několika sólových albech Rogera Daltreyho, například "Under A Raging Moon" (1985) a "Can't Wait To See The Movie" (1987). Po návratu do Anglie spolu s klávesistou Andy Nyem (ze skupiny Michael Schenker Group) založili skupinu The Passion, která získala do svých služeb bubeníka Clive Burra (Iron Maiden), basistu Mela Gabbitase a bývalého kytaristu Mika Oldfielda Anta Glynna.

Payne byl zvažován pro pozici v ELO Part II na kytaru a zpěv. Rok před příchodem do Asie v roce 1991 byl vybrán, aby nahradil Jeffa Lynna jako zpěváka skupiny ELO, později pojmenovanou ELO Part II, ale odešel kvůli zdlouhavým jednáním o jejich jménu.

John Payne se stal frontmanem Asie v roce 1991 na pozvání zakládajícího člena Geoffa Downesa, aby nahradil zpěváka a basistu Johna Wettona. Payne a Geoff Downes pokračovali společně jako Asia po dobu 15 let s několika proměnlivými sestavami kolem sebe, dokud v roce 1999 nezůstali s Guthrie Govanem (kytara) a Chrisem Sladeem (bicí). Tato sestava přetrvávala až do roku 2005, kdy Slade odešel a byl nahrazen Jayem Schellenem.

Během Payneova působení v Asii vydala osm studiových alb, několik živých alb a cestovala po celém světě. Je zakládajícím a současným členem moderní progresivní rockové kapely GPS. Je také kytaristou, fotografem, skladatelem, technikem nahrávání a hudebním producentem. Až do nedávné doby byl Payne spolutvůrcem a součástí produkce Las Vegas Raiding the Rock Vault v hotelu Las Vegas.

V roce 2009 vystřídal Govana Mitch Perry a severoamerické turné pokračovalo až do roku 2010. Byly zahájeny práce na studiovém albu, původně nazvaném "Architect Of Time", které ale nakonec vyšlo pod novým názvem kapely Dukes of the Orient. Živé album "Extended Versions" od Asia featuring John Payne vyšlo na podzim roku 2007 a čerpalo z nahrávek živých show ve Švédsku v prosinci 2005 s Downesem, Schellenem, Paynem a Govanem.

Bylo vydáno EP s názvem "Military Man" s novými nahrávkami skladeb Asia z Payneho éry "Military Man" a "Long Way From Home", plus sólová skladba Erika Norlandera "Neurosaur". Skladby nahráli Govan, Payne, Norlander a Schellen.

V roce 2014 vyšlo CD s názvem "Recollections", cover album britských progresivních rockových písní. Kromě producenta, zpěváka a basisty nahrál Payne většinu kláves a některých kytar. Připojili se k němu Moni Scaria, Jeff Kollman a Jay Schellen. Video k prvnímu singlu "Eye In The Sky" bylo natočeno ve Vegas a zahrnuje i vystoupení Alana Parsona.

Kolem roku 2017 se Payne a Norlander sešli a vytvořili skupinu Dukes of the Orient jako nový název kapely pro materiál, který se 10 let shromažďoval ještě jako Asia Featuring John Payne. Jejich eponymní debut byl vydán v únoru 2018 prostřednictvím Frontier Records, kde se na kytary objevili Scaria a Kollman z Asie s Johnem Paynem a bývalí členové Bouillet, Govan (kytara) a Schellen (bicí). Na albu se nachází i bývalý singl "Seasons Will Change", který původně vydala Asia Featuring John Payne v roce 2012. Po smrti zpěváka Johna Wettona a kvůli odlišení Asie pod vedením Downese se Payne a Norlander rozhodli, že tyto nahrávky by měly být pod hlavičkou nové kapely. Jejich druhé album "Freakshow" vyšlo 7. srpna 2020.

V roce 2007 hrál Payne roli Parsona Nathaniela při putovní produkci muzikálu Jeff Wayne's Musical Version of The War of the Worlds. V roce 2016 začal Payne skládat originální díla pro Steva Gustafsona. Tato práce podporuje Gustafsonovo vytvoření nezávislé TV reality show založené na Learning Zipline na bázi Experience Experience Learning, která obklopuje trh dobrodružné turistiky zip line s názvem Zip Away!

V lednu 2014 Payne vytvořil putovní show "The Rock Pack", kde Payne hovoří s ikonickými rockovými zpěváky z hlavních klasických rockových kapel a předvádí s nimi jejich hity. Objevili se tam vokalisté minulosti i současnosti z kapel jako Foreigner, Cheap Trick, Journey, Santana, Toto, Kansas a The Tubes.

Členové

(Narozen 1967, Hollywood, California)
Keyboards


Erik je ženatý se známou progresivní / symphonic rockovou zpěvačkou Lana Lane. Zůčastnil se nahrávání jako klávesista a skládal skladby na mnoha z jejích alb.

Hudebně začínal v roce 1993, když Norlander spoluzaložil kapelu Rocket Scientists. V listopadu 2007 Erik bylo oznámeno, že nastupuje jako hráč na klávesy v odnoži kapely Asia nazvané Asia Featuring John Payne. Zpočátku s ní pouze koncertoval, ale nakonec nahrál i jedno album.

Nahrával také jako studiový hudebník pro Marka Boalse, Ayreon, Star One a mnoho dalších. Vydal pět sólový alb a živé album, mezitím vystupoval se svými dvěma kapelami. Na svých sólových albech spolupracoval s takovými známými umělci jako Glenn Hughes, Edward Reekers, Arjen Lucassen, Robert Soeterbek a Donald "Buck Dharma" Roeser, stejně jako na albech jeho manželky a jeho spoluhráčů z Rocket Scientists.

V roce 2009 se Norlander zapojil do projektu s názvem Roswell Six, který nahrál album námětově vycházející z díla sci-fi spisovatel a textař Kevina J. Andersona. Erik produkoval a skládal hudbu pro album tohoto projektu s názvem "Terra Incognita: Beyond the Horizon". Na albu se uvedla celá řada hostujících vokalistů, včetně Jamese LaBrie, Johna Payne, Michaela Sadlera z kapely Saga a Erikova manželka Lana Lane.

Norlander také koncertoval po Evropě v roce 2009 se zpěvákem Joe Lynn Turner a kapelou Big Noize, ve které se uvedli baskytarista Phil Soussan, kytarista Carlos Cavazo a bubeník Simon Wright. V roce 2011 Norlander znovu hrál s Big Noize, tentokrát zreformovanou bubeníkem Vinny Appicem. V roce 2014 nahrál Norlander varhany Hammond na blues rockové album hudebníka Alastaira Greene "Trouble At Your Door".

Norlander také hodně spolupracoval s neziskovou organizací Bob Moog Foundation, pro kterou se od roku 2009 prezentuje jako hudebník i poradce.

Hrával také:
Delany - Keyboards
2009 "Blaze And Ashes" - Keyboards
Mark Boals
2002 "Edge Of The World" - Keyboards
Rocket Scientists
Ambeon - Additional Keyboards, Voice of news reporter
2001 "Fate Of A Dreamer" - Voice of news reporter (09), Additional Keyboards (08,09)
Joshua Perahia - Keyboards
Roswell Six - Keyboards, Songwriting
2009 "Terra Incognita: Beyond the Horizon" - Songwriting, Keyboards
Last In Line (live) - Keyboards (2016-present)

Více na: Erik Norlander


Zpět
Studiové desky:
2020 Freakshow
2018 Dukes of the Orient
Ostatní nahrávky:
Skupina:
John Payne - Vocals, Bass, Guitars
Erik Norlander - Keyboards
Frank Klepacki - Drums
Alex Garcia - Guitars
Eric Tewalt - Saxophone
Hosté:
Diskografie Freakshow
Vyšlo 7. srpna 2020, Frontiers Music Srl, FR CD 1051 (Europe)

Seznam skladeb:
01.The Dukes Return (5:01)
02.The Ice Is Thin (6:00)
03.Freakshow (4:29)
04.The Monitors (4:39)
05.Man Of Machine (7:37)
06.The Last Time Traveller (6:46)
07.A Quest For Knowledge (5:52)
08.The Great Brass Steam Engine (5:04)
09.When Ravens Cry (6:54)
10.Until Then (7:55)
Total Time: (61:17)

Producer, Recorded By, Mixed: John Payne
Mastered: Joe Bozzi
Artwork: Rodney Matthews
Layout: Alyssa Nance

Skupina:
John Payne - Vocals, Bass, Guitars
Erik Norlander - Keyboards
Hosté:
Diskografie Dukes of the Orient
Vyšlo 23. února 2018, Frontiers Music Srl, FR CD 845 (Europe)

Seznam skladeb:
01. Brothers In Arms (5:21)
02. Strange Days (5:32)
03. Amor Vincit Omnia (5:44)
04. Time Waits For No One (6:03)
05. A Sorrow's Crown (5:05)
06. Fourth Of July (8:27)
07. Seasons Will Change (6:37)
08. Give Another Reason (10:08)
Total Time: (52:57)

Recorded at ADA Recording Studios (Las Vegas, NV), Think Tank Media (Placerville, CA) and Ocean Studios (Burbank, CA)
Produced by: John Payne
Recorded: John Payne and Erik Norlander
Mixed: John Payne
Mastered: Joe Bozzi

ZpětAsia Featuing John Payne (L-R): John Payne, Erik Norlander, Jay Schellen, Mitch Perry
Moni Scaria, Erik Norlander, Guthrie Govan, John Payne, Jay Schellen

Zpět
Oficiální stránky:
http://wheelband.net/Nahoru... ProgressRock
Made by 
©  28.7.2021 
Menu Poslední aktualizace: 28.7.2021
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!