DilemmaZpět
DILEMMA je holandsko-britská progresivní rocková kapela, která byla založena na počátku 90. let v Nizozemsku a u jejího počátku stál současný klávesista Robin Z. Původní myšlenka na vznik kapely sahá až do roku 1991, Dilemma pak začala být plně funkční jako skupina na konci roku 1993, kdy byla její první sestava dokončena. Přestože byli na scéně relativně noví, nezkušení rozhodně nebyli. Bubeník Essen například hostoval na dvou albech renomované britské skupiny Iona "Book Of Kells" a "Beyond These Shores", kde předvedl své dovednosti i na svém druhém nástroji, na houslích. Během turné po evropských divadlech se Essen setkal se zpěvákem a hercem Butlerem a pozval ho, aby se připojil k Dilemma, čímž byla sestava dokončena. Protože se Toll přestěhoval do Belgie a Essen byl příliš zaneprázdněn studiovou prací a dalšími projekty, rozhodli se Dilemma vyhledat náhrady. Našli nového kytaristu a nového bubeníka. Koncert, který kapela odehrála 16. prosince 1995 v Udenu, byl prvním živým vystoupením těchto dvou nových členů. Přesto se jim představení povedlo velmi dobře.

V roce 1993 vydali docela neznámé album pouze na kazetách nazvané "Trapped", které představovalo docela přímý rockový zvuk. Jejich druhé album "Imbroccata" vyšlo v roce 1995, na kterém se ukázalo, že se kapela přesunula do více progresivnějších proudů a také ukázovala svoji více heavy stránku. Kapela tehdy působila ve složení Danny Butler (Vocals), Frank van Essen (Drums, Violin, Vocals), Robin Z. (Keyboards), Toll (Guitars) a Alan Case (Bass, Vocals). Debutové album "Imbroccata" vyšlo a setkalo se s velkou chválou, zejména v Japonsku. Kapelavystupovala ve známých nizozemských místech jako 013, Tilburg a Boerderij a Zoetermeer. V červnu 1996 ale Case opustil kapelu kvůli přílišnému vytížení jinou prací. V srpnu 1996 opustil kapelu rovněž Robin Z. To způsobilo u nahrávací společnosti ukončení smlouvy s kapelou a kapela se rozpadla. Dilemma ještě změnili své jméno na Underneath, ale ani to nepomohlo. Smutný konec kapely s neobvyklým potenciálem. Jejich poslední záznam z roku 1996 s názvem "Comfort Zone Arena" se nachází na vzorníku Io Pages Sampler ("Comfort Zone Arena" (7:51) (Words: Butler; Music: Robin Z, Butler, Case). Po zániku kapely nahrál basista Alan Case dvě alba v neo-prog stylu.

Po rozpuštění kapely je nizozemský magazín prog/symfo iO Pages požádal v roce 2012 o speciální jednorázový reunion speciálně pro festival iO Pages. Ve skutečnosti to byl závan čerstvého vzduchu, který vyvolal další pokračování. Ale během procesu nahrávání nové desky se zpěvák Danny Butler rozhodl skončit. Vypadalo to, že Dilemma definitivně skončili... a budoucnost kapely zůstala na nejistá. Odpovědí na dilema (tahle hříčka se vnucuje sama), co bude dále s kapelou, se nakonec ukázal příchod Declana Burke. Kapela se na několik let skupina vytratila z oka veřejnosti, tajně se rozhodla resetovat a začít znovu i nadále pod stejným jménem. Colin vzpomíná: "Znal jsem Deca z kapely Alpha Flood, která se nikdy neujala. Ale Dec a já jsme v průběhu let zůstali v kontaktu. Když přišel z Anglie do Holandska, aby to nazkoušel, tak si vše tak dobře sedlo: za necelou hodinu se zrodila skvělá hudební a osobní chemie. Potom jsme určitě věděli, že Dec je tím pravým chlapem, který se ujme role frontmana. Dilemma je skutečné bratrství přátel, kteří sdílejí lásku progresivní hudby s popovými prvky."

Ale nyní v roce 2012 povstali jako bájný Fenix z popela. Kytarista Paul Crezee, basista Erik van der Vlis a slavný bubeník Collin Leijenaar zpočátku pilně pokračovali v zákulisí s Robinem Z a skládali budoucí album, které nakonec bylo dokončeno, jakmile se Burke připojil ke skupině. Nové studiové album "Random Acts Of Liberation" vyšlo v listopadu 2018 pod hlavičkou Butler Records/Music na vinylu a tento klenot smíchal Rich Mouser (Spock je Beard, Transatlantic, Neal Morse).

Nyní s kompletně přepsaným a nově nahraným albem a s Dec Burkem jako jejich novým frontmanem už není pochyb: Dilemma je zpátky, aby zůstala na dlouhou dobu a "Random Acts Of Liberation" připravuje cestu pro zcela novou historii. Kapelu Dilemma tvoří zakladatel a klávesista Robin Zuiderveld, bubeník Collin Leijenaar (kytarista Neal Morse, Dave Bainbridge, Affector, Kayak), kytarista Paul Crezee a baskytarista Erik van der Vlis, který je součástí Dilemma hned od vydání debutového alba Imbroccata a v neposlední řadě britský kytarista, zpěvák a frontman Dec Burke (Frost*, Audioplastik, Darwin's Radio), který se připojil k Dilemma v roce 2017, aby dokončil nahrávání nového alba.

Nové album je hrdým výrokem o znovuzrozených Dilemma a přináší 14 písní trvajících déle než 70 minut. Pro některé milovníky hudby, kteří dávají přednost klasické délce 45-50 minut, by album této délky mohlo mít silnější znepokojení, pokud šlo pouze o výplň, aby zaplnilo celé CD. Naštěstí materiál zůstává po celou dobu pevně silný a kapele může být odpuštěno, že nám nabídla tolik skladeb, vzhledem k tomu, jak zřídka vydávali alba v minulosti.

"Jsem na tuto nahrávku velmi hrdý," říká bubeník a producent Collin Leijenaar o albu "Random Acts Of Liberation". "Ušli jsme další kilometry a spoléhali se na všechny naše zkušenosti, aby všechny podrobnosti fungovaly - a také jsme použili spoustu prostředků," dodává Leijenaar s velkým úsměvem na tváři. Celá skupina vlastně odletěla z Holandska (Dec Burke z Anglie) do L.A., aby pracovala s Richem Mouserem, známým pro jeho práci se Spock’s Beard, The Neal Morse Band, Transatlantic a dalšími. Leijenaar pokračuje: "Znal jsem Riche už dlouhou dobu, přes Neal Morse a mou další kapelu Affector. Rich je geniální mixážista a skutečný audio profesionál. Všichni jsme šli do jeho studia, abychom vytvořili co nejlepší zvukový záznam a dokonce jsme tam nahráli nějaké věci, abychom dosáhli ještě lepšího výsledku."

Leijenaar si občas vyměňoval bubenickou sedačku s Mikem Portnoyem v sólové skupině Neala Morse. Portnoy pak osobně pozval Dilemma na evropské turné jako zahajovací akt pro progresivní hard rockovou skupinu Sons Of Apollo (s Derek Sherinianem, Ronem "Thal" Bumblefootem, Billy Sheehanem a Jeffem Scottem Soto). Leijenaar k tomu řekl: "Nedávno jsme absolvovalii naše první turné Dilemma s naší novou sestavou. Byla to bomba procestovat Evropu se Sons of Apollo!" Portnoy jim pochválil album "Random Acts Of Liberation" a byl velmi ohromen i živými vystoupeními Dilemma. A takhle se vyjádřil o kapele: "Bylo mi potěšením mít Dilemma na závěrečné evropské etapě Sons Of Apollo 2018 Tour. Protože jejich nejnovější album je jedním z mých nejoblíbenějších progových nahrávek roku, věděl jsem, že jejich muzikantství a psaní skladeb by publikum plně ocenilo."

Při svém koncertování si kapela DILEMMA udělala i zastávku na NIGHT OF THE PROG FESTIVAL v Loreley, Německo, kde vystoupili v pátek 19. července 2019 v rámci svého turné.

Zpět
Členové:
Collin Leijenaar - Drums, Percussion, Keyboards, Vocals
Erik Van Der Vlis - Bass
Paul Crezee - Guitars
Robin Zuiderveld - Keyboards
Dec Burke - Lead Vocals, Guitars
Bývalí členové:
Danny Butler - Vocals (1993-2012)
Frank Van Essen - Drums, Violin, Vocals (backing) (1993-1995)
Edwin "Toll" Tolboom - Guitars (1993-1995)
Kees "Case" Knoester - Bass, Vocals (backing) (?-1996)
Peter Bronsveld - Bass (1999-?)
Alain Assenberg - Drums (2001-2012)

(1993-1995): (1995-1996): (1999-1999):
Toll (Edwin Tolboom) - Guitars
Robin Zuiderveld - Keyboards
Case (Kees Knoester) - Bass, backing vocals
Danny Butler - Mouth, effects, backing vocals
Frank Van Essen - Drums, violin, backing vocals
Paul Crezee - Guitars
Robin Z (Robin Zuiderveld) - Keyboards
Case (Kees Knoester) - Bass, backing vocals
Butler (Danny Butler) - Mouth, effects, backing vocals
Collin Leijenaar - Drums
Paul Cray C (Paul Crezee) - Guitars
Robin Z (Robin Zuiderveld) - Keyboards
Peter Bronsveld - Bass
Butler (Danny Butler) - Mouth, effects, backing vocals
Collin (Collin Leijenaar) - Drums
(1999-2001): (2001-): Současná sestava
Paul Cray C (Paul Crezee) - Guitars
Robin Z (Robin Zuiderveld) - Keyboards
Erik Van Der Vlis - Bass
Butler (Danny Butler) - Mouth, effects, backing vocals
Collin (Collin Leijenaar) - Drums
Paul Cray C (Paul Crezee) - Guitars
Robin Z (Robin Zuiderveld) - Keyboards
Erik van der Vlis - Bass
Butler (Danny Butler) - Mouth, effects, backing vocals
Alain Assenberg - Drums
Paul Cray C (Paul Crezee) - Guitars
Robin Z (Robin Zuiderveld) - Keyboards
Erik van der Vlis - Bass
Collin Leijenaar - Drums, Percussion, Keyboards, Vocals
Dec Burke - Lead Vocals, Guitars

Členové Collin Leijenaar
(rodné jméno Collin Marco Leijenaar)
(Narozen 26. ledna 1974, *** Netherlands)
Drums, Percussion, Keyboards, Backing Vocals


Collin je bubeník a zakladatel progresivní rockové kapely Affector (album " Harmagedon", 2012). Hraje také na bicí v progrockové kapele Dilemma, kam byl přizván ke spolupráci po odchodu jejich bubeníka Franka Van Essena do kapely Iona. V letech 2005-2012 byl bubeníkem, kapelníkem, manažerem turné a rezervací agent pro evropskou koncertní skupinu amerického progresivního rockového hudebníka Neala Morse.

Známý pro spolupráci s progresivními rockovými skupinami a umělci jako Kayak, Affector, Neal Morse, Dave Bainbridge, Jordan Rudess, Kaja, The B-Band, Jessica Koomen a mnoha dalšími, Collin nejen hraje na bicí nástroje, ale je také obchodním duchem, tour managerem, bookmakerem a producentem kapel.

Spolu se svoji ženou Jessicou Koomenem provozuje hudební školu Novae Popschool v Ede, Nizozemsko. Je majitelem vlastního studia a dělá spoustu nahrávek pro různé kapely a umělce po celém světě. Produkoval třebas debutové album "Broken Strings And Poetry" skupiny Green November.
Členové Erik Van Der Vlis
(Narozen ***)
Bass


Erik je holandský basový kytarista a multi-instrumentalista, který hraje v několika různých kapelách a projektech od rocku, blues až po metal. Ale progresivní a symfonická hudba je jeho velkou láskou.

Již v mladém věku začal hrát na kytaru a basu. Hudebně byl inspirován zejména skupinami jako Genesis z doby Petera Gabriela, Pink Floyd, Saga, Camel a další symfonicko-progresivní kapely. Dnes jej více ovlivňují kapely jako Riverside, Spock's Beard, Devin Townsend, Planet-X, IQ, Frost nebo Arena.

Pokud jde o hraní na kytaru, velmi jej inspirují kytaristé jako David Gilmour, John Mitchell, Steve Hackett a Andrew Latimer. Na baskytaru hraje v různých kapelách, ale také hodně na kytaru a hlavně se orientuje na funk/rock/melodic. Jako basista se cítí více doma s různými hudebními styly než na kytaru, proto jsem se více angažoval v různých kapelách a projektech jako basista.

Na konci 80. let začal vážně spolupracovat s různými hudebníky jasko Steve Brooke a později i Martin Thooolen (ex-5 bridges). V této kapele začínal jako basista, ale po příchodu Martina se stal kytaristou a rychle směřovali hudebně k symfonickému stylu. Se Steve Brooke and the Waterfront vydal desku "Down To Earth", ale také dalších projektů jako Steve B.

Po řadě dalších projektů jako je Megachurch přišel do kontaktu s B-Band Hermana Haana, se kterou spolupracoval na několika projektech. Spolupracoval také s kapelou Dilemma, symfonickou kapelou s krásným zvukem a živým vystupováním. Dilema byli později pojmenováni na Under Undereath a nakonec měli deseti letou pauzu.

Společně s bubeníkem Collinem Leijenaarem z Dilemma a B-bandu pracoval na několika koncertech s Kaja, vystupoval také živě s Van Dikhoutem, Blofem a De Dijkem. Poté, co se připojil k V.H. The Hips, rockové kapele z Woerdenu, dva roky hrával v několika hospodách.

Protože se ale i nadále chtěl rozvíjet jako kytarista, vzal jsem lekce od blues/jazzového kytaristy Onna Kelka, známého svými vystoupeními na North Sea Jazz Festi a vyučováním na konzervatoři v Arnhemu. Mezitím začal vyučovat i ostatní na kytaru a basu.

Až v roce 2006 se zformovala skupina Hennes (Hendry Stolk, Levi Spreeuwers, Peter Zaal a Myself). Když se rozpadla, vznikla další kapela s basistou Erikem van der Vlis (Dilemma) a bubeníkem Peterem Zaalem (ex-Decision-D / NLM), ke kterým přidali Paul Crezee (Dilemma) a zpěvák Henk Overbosch. Pak se ocitl ve skupině Blue Labeled díky zakládajícímu bubeníkovi Onne Crezeemu. Asi po deseti letech se Dilemma vrátil k životu, se kterými Erik stále vystupuje vedle Paula Crezeeho.
Členové Paul Crezee
(také jako Paul Cray-Z)
(Narozen ***)
Guitars


Paul je holandský hudebník a kytarista. Kytarový génius Paul dává hudbě Dilemma doteky blues a rocku. Jeho inspirace sahají od U2 přes Toto až po Garyho Moora a Johna Mayera. Jedním z jeho darů je vytváření nádherných zvukových smyček pomocí kytarových efektů.
Členové Robin Zuiderveld
(Narozen ***)
Keyboards


Robin je holandský hudebník, klavírní a klávesový kouzelník, zakladatel a jeden z hlavních skladatelů Dilemma. Ve své každodenní práci v reklamě je kreativní, ale dělat hudbu je přesto jeho největší vášeň.
Členové Declan "Dec" Burke
(narozen 22. května 1972, Limerick, Ireland)
Guitars, Keyboards, Vocals


V současné době žije v Northampton. V roce 1989 se přestěhoval do UK. Burke začínal jako klávesista, pak přešel ke kytaře. Burke hrál s kapelou FROST* na jejich druhém albu "Experiments In Mass Appeal" (2008) 2010 a živém albu "The Experiment Philadelphia" (2010).

Dec jako kytarista a zpěvák založil kapelu Darwin’s Radio v roce 2003 s Mark Westworthem (klávesy). Kapela vydala EP "Pictures" (2003) a alba "Eyes Of The World" (2006), "Template For A Generation" (srpen 2009). Pamětihodné bylo jejich vystoupení na RosFest ve Philadelphii v roce 2007.

Na konci roku 2009 Dec začal svoji sólovou kariéru. V roce 2010 vydal své první sólové album "Destroy All Monsters", které nahrál ve svém domácím studiu a vydal u ProgRock Records v USA. Hudba na albu zní jako něco mezi Depeche Mode a Foo Fighters. Druhé sólové album "Paradigms & Storylines" mu vyšlo v říjnu 2011, třetí pak v v roce 2016 pod názvem "Book Of Secrets", kde mu hostovali Kristoffer Gildenlow (bass), Steve Hughes (drums) a Carl Westholm (piano, mellotron, organ).
Členové Danny Butler
(narozen ***)
Vocals (1993-2012)


Danny je holandský zpěvák, který byl zakládajícím členem kapely Dilemma a zpíval na jejím debutovém albu. Danny je ale aktivní jako autor dialogů, VJ, zpěvák, scénarista programu a někdy i herec, je jedinečný řečník, který stojí vedle lidí, nevyhýbá se kontroverzi, vždy hledá pravdu (ať je krásná nebo ošklivá) a s dostatkem humoru musí dát všechno do perspektivy.

Danny pracoval jako bubeník, spisovatel, DJ, VJ a programátor ve Steiger 14 v Amsterdamu (bývá viděn v Sonji v pondělí), jako programátor, videoumělec a textář v BeeldenstormXpress. Byl zpěvákem v kapele Dilemma (CD "Imbroccata" vyšlo v roce 1995) a pracuje také jako autor dialogu v Coded Illusions a Game Developer v Rotterdamu. Rovněž se věnuje také na poezii.
Členové Frank Van Essen
(narozen ***)
Drums, Viola


Frank je bubeník a houslista, který hraje v keltské lidové kapele Iona. On byl repertoár a živý hudebník a hrál s mnoha umělci včetně Margaret Becker, Rick Cua, Marcel McArthur, Jessy Dixon, Billy a Sarah Gaines, Joanne Hogg, Susan Ashton, Timothy Boyd, Julie a Buddy Miller, Nina Aström, Adrian Snell , Chris Eaton, Ralph van Manen, Dave Fitzgerald a Barry & Batya Segal.

Zpět
Studiové desky:
2018 Random Acts Of Liberation
2002 Demo
1995 Imbroccata
1994 Trapped


Skupina:
Collin Leijenaar - Drums, Loops, Percussion, Keyboards, Sampler, Programming, Backing Vocals
Erik Van Der Vlis - Bass
Paul Crezee - Guitars
Dec Burke - Vocals, Guitar
Rich Mouser - Guitar [additional]
Robin Zuiderveld - Keyboards, Grand Piano, Synth [Geo]
Hosté:
Jessica Koomen - Backing Vocals
Diskografie Random Acts Of Liberation
Vyšlo 23. listopadu 2018, Music On Vinyl, MOVLP2319)

Seznam skladeb:
01. The Space Between The Waves (4:31)
02. Amsterdam (This City) (5:00)
03. Aether (6:46)
04. All That Matters (4:33)
05. The Inner Darkness (12:05)
06. Dear Brian (2:17)
07. Prodigal Son (5:03)
08. Pseudocomaphobia (5:15)
09. Spiral Pt. II (2:08)
10. Openly (5:57)
11. Intervals (3:47)
12. Play With Sand (5:50)
13. Wonder (Not Of My Own) (6:14)
14. The Mist Of Vale (2:41)
Total Time: (72:29)

Produced: Collin Leijenaar
Sound Designer: Collin Leijenaar
Mixed, Mastered: Rich Mouser

Skupina:
Hosté:
Diskografie Demo
Vyšlo ,

Seznam skladeb:
01. All Souls ()
02. Joy Rider ()
03. Homecoming ()
Total Time: (00:00)


Skupina:
Danny Butler - Vocals
Frank van Essen - Drums, Violin, Vocals (backing)
Robin Z. - Keyboards
Edwin "Toll" Tolboom - Guitars
Case - Bass, Vocals (backing)
Hosté:
Paula Katipana - Vocals (additional)
Diskografie Imbroccata
Vyšlo 1995, SI Music, Roadrunner Records, SI3068-2 (Netherlands)

Seznam skladeb:
01. Believe (9:58)
02. Rock Blossom (A Second Generation State Of Grace) (6:08)
03. Duck (6:12)
04. The Horror Of Time Travel (8:33)
05. Spiral (1:00)
06. In The Trap Of The Gods (4:08)
07. Vampire (4:33)
08. Goodbye Cruel World (5:37)
09. Go On (7:40)
Total Time: (00:34)

Recorded at Eurosound Studio's, Herveld
Mastering: Peter Brussee at Q Point
Producer, Engineering, Mixing: Jos Haagmans
Artwork: Marion Altena
Design: Robin Z.
Photography: Freek "Freak" Wolff

Skupina:
Danny Butler - Vocals
Frank van Essen - Drums, Violin, Backing Vocals
Robin Zuiderveld - Keyboards
Edwin "Toll" Tolboom - Guitars
Cass - Bass, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Trapped
Vyšlo 1994,

Seznam skladeb:
01. Arrival (instrumental) (Music: Butler) (1:53)
02. The Horror of Time Travel (Words: Butler; Music: Dilemma) (8:45)
03. In The Trap Of The Gods (Words: Butler; Music: Case, Robin Z) (4:50)
04. Believe (Words: Butler; Music: Dilemma) (9:53)
Total Time: (25:21)


Zpět

Kapela v roce 1993

Zpět
Oficiální stránky:
https://dilemma.band/
https://www.facebook.com/WeAreDilemma/
    ProgressRock Nahoru
Made by 
©  21.10.2019 
Menu Poslední aktualizace: 21.10.2019
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©