Dial


Zpět
DIAL je švédsko/holandská kapela, kterou založili koncem roku 2003 Liselotte Hegt, Rommert van der Meer a Kristoffer Gildenlöw. Zpočátku byla kapela čistě jako koníček, boční projekt k jejich mateřským kapelám, ale po Kristofferově odchodu ze švédské prog metalové kapely Pain of Salvation počátkem roku 2006 a Liselotte Hegt, Rommert van der Meer z kapely Cirrhy Niva, se skupina nasměrovala k vážnějšímu projektu.

Liselotte opustila kapelu CIRRHA NIVA v polovině roku 2003 a ihned ucítila hudební inspiraci pro další hudební směřování. Začala jsem psát texty a vokální melodie a současně Rommert, který také zanedlouho odešel z CIRRHA NIVA, a Kristoffer měli také vlastní nápady. Zpočátku to byla jen zábava, když společně jamovali ve studiu. Zalíbila se jim myšlenka, že by se mohli stát oficiálním projektem až uvidí, co budoucnost přinese. Nazývali to "fórem pro hudební tvořivost" a vytvořili jej někdy na podzim roku 2003. Obecná myšlenka byla vytvořit jakoukoli hudbu, aniž by se cítili vázáni na určitý žánr nebo linii, udělali jsme domácí nahrávky a postupně cítili, že výsledek je skutečně dobrý. To vše se stalo vážnějším a do konce roku 2004 nahráli své první demo v jejich domácím studiu, které ale nikdy neopustily mixážní místnost. Rok 2005 byl využit k pokračování v psaní písní, přearanžování písní, když jsme měli čas mezi pracovní a soukromou činností.

Ke zvolení názvu Kristoffer uvedl: "Po nějakou dobu jsme pracovali na různých nápadech a naše jméno bylo vlastně "Dune", ale dostali jsme příliš mnoho otázek ohledně souvislosti mezi námi a knihou, filmem, poskytovatelem internetu, hip-hopovou skupinou apod., takže jsme se rozhodli, že docela změníme jméno. Setkal jsem se se jménem DIAL ráno při cestě do práci a to se mi přilepilo v hlavě, nikoliv ale při vytáčení telefonního čísla, ale při připojování; ve frekvenci, vlnové délce a také se podobalo slovu "dune", krátké, a začínající písmenem "D", takže jsme se k tomu přizpůsobili."

Se třemi vypracovanými hudebními nápady natočili své první demo doma v roce 2005. Hudebník a producent Devon Graves (Psychotic Waltz) je kontaktoval v roce 2006 poté, co slyšel jejich znovu nahrané a remixované demo, a připojil se knim, aby jim pomohl při přípravě debutu. V létě 2006 se kapela vybrala do Rakouska, kde ve studiu Temple Dead Soul v červnu a červenci natočila debutové album "Synchronized" společně s producentem Devonem Gravesem.

Nejprve napsali a zaznamenali své debutové album bez podpisu s konkrétním labelem, aby nebyli nijak omezování ve svém záměru udělat hudbu, která se jim líbila bez nějakých kompromisů. Jakmile však posílali dokončené dílo vydavatelským labelům, některé labely se ozvaly a nakonec podepsali smlouvu s Progrock Records. debut byl propuštěn v roce 2007. Album pak vyšlo v květnu 2007 právě prostřednictvím Prog Rock Records (USA).

DIAL od té doby hráli na několika festivalech a podporovali kapely jako Riverside (PL), Lana Lane (USA) nebo Kingfisher's Sky (NL). Jejich první živé vystoupení se odehrálo na festivalu Headway v dubnu 2007. Byla to opravdu zajímavá událost. Všechny ostatní kapely byly mnohem složitější a technicky orientované a DIAL byli jako něco jiného a klidnější hudba uprostřed. Překvapivě jsme dostali velkou odezvu od diváků, tak i od tiskového a festivalového čtábu. Dvě vystoupení odehráli s Lana Lane a Rocket Scientist. Velký úspěch také zaznamenali během festivalu IO Pages před vyprodaným a velmi nadšeným publikem.

V létě 2007 DIAL natočili své první oficiální hudební video ve spolupráci s produkčním týmem D'iMages. Na jaře roku 2009 byla zaznamenána nová skladba "Seven Degrees Below Zero". Jedná se o epický kus se třemi částmi, kompletní v délce 9 minut a 43 sekund. V květnu společnost D'iMages pomohla natáčet nové video a ke konci roku 2010 bylo možno vidět výsledky velmi ambiciózní práce.

DIAL je stylem alternativní progresivní popová rocková kapela. Společně se vrátili k základnímu uspořádání, je to velmi melodické a komponují vokálně orientované melodie. Pokud píseň potřebuje jenom klavír, pak tam bude pouze klavír. Navíc na rozdíl od kapely CIRRHA NIVA se společným skládáním, členové skupiny DIAL většinou píší písně samostatněť. Hudbu kapely lze popsat jako mix alternativy, rocku a progresivního stylu, jsou příkladem současného stylu Neo Prog.

Zpět
Členové
Kristoffer Gildenlöw - Vocals, Basses, Electric and Acoustic Guitars, Keyboards, Cello, Double Bass
Liselotte Hegt - Vocals, Basses, Keyboards
Rommert van der Meer - Electric and Acoustic Guitars

Členové Kristoffer Gildenlöw
(Narozen 27. července 1978, Eskilstuna, Sweden)
Vocals, Basses, Electric and Acoustic Guitars, Keyboards, Cello, Double Bass


Je švédský hudebník a skladatel, multi instrumentalista, který studoval a zvládl hru na klavír, bicí, kontrabas, kytaru, klasický zpěv a hudební design na Karlskoga Folkhögskola KM-Studios v Karlskoga, Švédsko. Gildenlöwovy dovednosti jako baskytaristy mu garantovaly spojení se značkou Mayones již více než deset let. Uměleckou kariéru v hudbě začal jako baskytarista ve švédské progresivní metalové kapele Pain of Salvation. Kristoffer nyní žije v Nizozemí se svoji manželkou Liselotte Hegt (členka kapely Cirrha Niva - Bass, Vocals,1995-2003).

Jako dítě studoval hru na klavír. Ve věku 13 let pak přešel na bicí a basovou kytaru. Pokračoval pak ve studiu elektrické basy, klasického zpěvu, kontrabasu a hudebního designu. V roce 1994 v jeho 16 letech Kristoffer Gildenlöw nahradil původního POS basistu a stal se členem kapely. Tato sestava složená z bratrů Kristoffera a Daniela, Johan Langell a Daniel Magdic nahrála demo s názvem "Hereafter", které skupina rozeslala do nahrávacích společností. Smlouvu podepsali s InsideOut Music v roce 1998. Kristoffer pak vy studiu u nahrávání alb "Entropia" (1997), "One Hour By The Concrete Lake" (1998), "The Perfect Element, Part I" (2000), "Remedy Lane" (2002) a "BE" (2004). Kromě studiových alb Kristoffer hrál i na koncertních albech "12:5" (2003) a "BE Live" (2004), podobně jako na singlu "Ashes" (2000). Nahrál i několik demonahrávek a neoficiálních záznamů POS, "Hereafter" demo (1996), "The Painful Chronicles" (časopisové kompilační album), "Live in Barcelona" (CD fanklubu). Kromě dem a alb hrál i na DVD s názvem "BE" (2004).

V roce 2003 se přestěhoval do Holandska, kde dodnes žije. V důsledku toho pak následně v roce 2006 oputil POS.

Následujících šest let zaměřil na nahrání svého prvního sólového alba, ale také zůstal aktivní na hudební scéně, když nahrával basové linky pro různé umělce. Kromě studiových nahrávek byl Kristoffer také vysoce vyhledáván pro své basové dovednosti jako hudebník pro živá vystoupení a koncertování. Ačkoli všechna živá vystoupení a turné jsou pozoruhodné, mezi tři nejuznávanější turné řadí s kapelou Lana Lane, (2005), Neal Morsem (2009) a Damianem Wilsonem (2011), Epysode (BE) a Bertem Heerinkem (NL). Existuje příliš mnoho hostování, aby byly uvedeny všechny. Jedním z dalších pozoruhodných vedlejších projektů byla krátkodobá, ale velmi populární kapela Dial. Dial založili koncem roku 2003 Liselotte Hegt, Rommert van der Meer a Kristoffer Gildenlöw. V létě 2006 skupina odjela do Rakouska nahrát své debutové album "Synchronized" společně s producentem Devonem Gravesem (z Deadsoul Tribe a Psychotic Waltz). Toto album vyšlo v květnu 2007 prostřednictvím Prog Rock Records (USA). Snad nejvíce oblíbená skladba od Dial je "Seven Degrees Below Zero", jejíž video se stalo jakýmsi kultovním statusem v roce 2010. Jako studiový hudebník od roku 1995 stihl dodnes vystupovat na více než třiceti studiových nahrávkách s mnoha předními umělci a Kristoffer Gildenlöw je stále aktivním studiovým hráčem.

V roce 2012 konečně vydal své debutové sólové album "Rust" prostřednictvím Glassville Records, které získalo mnoho kladných recenzí a pozvedlo jeho sólovou kariéru jako písničkáře. Na nahrávání se podílela široká škála hudebních a hostujících hudebníků jako Ruud Jolie (Within Temptation), Fredrik Hermansson (ex-Pain Of Salvation), Ola Heden (ex-Flower Kings).

Kristoffer Gildenlöw je také známý pro jeho humanitární úsilí, např. singl "Pass the Torch", který napsal, produkoval, namixoval pro Davida Sheldrick Wildlife Trust Fund, organizace v Keni, která zachraňuje a pečuje o osiřelá sloní mláďata. V říjnu 2015 Kristoffer podpořil multi-projekt s labelem Melodic Revolution Records.

Mediální rozruch vyvolalo oznámení vydání jeho druhého sólového alba "The Rain", který je naplánováno na březen 2016. Na "The Rain" se představí Fredrik Hermansson (ex-Pain of Salvation), Lars Erik Asp (Gazpacho - bicí a perkuse), Paul Coenradie (Valentine - kytara), Anne Bakker (Blaze Bayley - housle a viola) a Maaike Peterse (Ayreon Theater Equation, Kingfisher Sky a Kovacs - cello). Gildenlöw také nedávno v rozhovoru pro magazín Headbangers uvedl: "Podobně jako na "RUST" jsem měl více témat o stárnutí a vyrovnáváním se s minulostí i budoucností, nové album ale nemá žádný k němu žádnou vazbu. Nové album je o bojích a životě člověka s demencí s Alzheimerovou chorobou. Každá píseň se bude zabývat různými vzpomínekami, emocemi a myšlenkami a to vytváří dobrou základní strukturu celého konceptu alba. Naštěstí nemám zkušenosti z první ruky od rodiny nebo přátel, kteří by trpěli demencí, ale četl jsem a viděl mnoho různých příběhů v průběhu let a nemám problém s empatií nebo uvedením sebe sama do situace jiných lidí. Jsem překvapen vcítěním se do ostatních lidí a tyto písně odrážejí, jak bycjh se asi cítil já sám, kdybych jednoho dne musel bojovat s demencí."
Členové Liselotte Hegt
(také Liselotte "Lilo" Hegt)
(Narozena ***, Netherlands)
Vocals, Basses, Keyboards


Liselotte je holandská zpěvačka a hráčka na kytaru a baskytaru. Je manželkou Kristoffera Gildenlöwa, bývalého člena Pain Of Salvation a společně žijí v Nizozemí. Liselotte dříve působila nebo hostovala na deskách:

Epysode - As Liselotte "Lilo" Hegt
2011 "Obsessions" - Vocals

Ayreon
2008 "01011001" - Vocals

Cirrha Niva - Bass, Vocals (1995-2003)

Členové Rommert van der Meer
Electric and Acoustic Guitars

Rommert je holandský hudebník, skladatel a kytarista, který dříve působil v kapele Cirrha Niva v letech 1995-2003.


Zpět
Diskografie:
2007 Synchronized


Skupina:
Liselotte Hegt - Lead Vocals, Bass, Keyboards
Rommert van der Meer - Electric and Acoustic Guitars
Kristoffer Gildenlow - Bass, Guitars, Lead Vocals, Keyboards, Double Bass, Cello, Mandolin, Drum Programming
Hosté:
Dirk Bruinenberg - Drums and Percussion
Devon Graves - Vocals, Electric Guitar
Eugenia Lackey - Choir
Joy de Jong - Sousaphone
Synchronized
Vyšlo 8. května 2007, Prog Rock Records, PRR118 (US)

Seznam skladeb:
01. Beautiful (5:00)
02. Sadness (4:34)
03. Jewel (4:30)
04. Candyland (3:40)
05. Green Knees (5:57)
06. Hello (3:56)
07. Points Of View (5:37)
08. Wish It Away (5:08)
09. Wounded (3:12)
10. Nature's Cruelty (2:17)
11. Childhood Dreams (8:06)
Total Time: (51:57)

Producer: Devon Graves
Recorded at Dead Soul Temple (Austria) in June/July 2006
Recorded At New Joke Studios July, 2006 - February, 2007
Mixed At Dead Soul Temple
Mastered At FineTune

Skupina:
Hosté:

vyšlo

Seznam skladeb:
Total Time: (00:00)


Zpět
Zpět
Informace o kapele:
http://www.progarchives.com/artist.asp?id=5046


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  27.9.2018 
Menu Poslední aktualizace: 27.9.2018
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©