Dead End Space






Zpět
Dead End Space je progresivní rocková kapela z Örebro, Karlskoga, Švédsko.
Kytarista, zpěvák a skladatel Johnny Engström pocházející z Chicago začal hrát na kytaru ve věku 12 let a od té doby hraje v kapelách. Od roku 1992 pracuje jako hudebník na plný úvazek a dělá to, co má nejraději, vyučuje hru na kytary, pomáhá dětem při vytváření vlastních kapel, skládá písně a hraje před živým publikem.

V mladém věku se přestěhoval do švédského města Karlskoga, které mělo rozkvetlou hudební scénu. Jeho rodiče vlastnili letní chalupu nedaleko města Nora, a přátelili se s talentovaným kytaristou ABBA Lasse Wellanderem, který jej inspiroval k rozvoji jeho kytarových dovedností. Johnny hrál koncerty a turné po celé Skandinávii se svou kapelou, plus rockovými projekty "Don And The Mob" a "BBbrain". Byl také basovým hráčem v "Pg And The Hooligans", což byla rytmická a bluesová skupina, která jej vracela zpátky k jeho kořenům v Chicagu. V následujících letech se rozhodl věnovat více úsilí svému sólovému projektu a zahrát si s mnoha různými hudebníky.

Všichni tři členové kapely už spolu hráli v kapele s názvem Dead End Street už v 80. letech minulého století. Dead End Street byla první kapela, která měla nějakou delší historii, vystupovalo naživo, vydali jeden singl, absolvovali pár televizních vystoupení a rozhlasové vysílání. Niklas a Galle, kteří v této skupině vyrůstali, poslouchali stejnou hudbu v době dospívání, a to kapely jako Black Sabbath, Thin Lizzy, Iron Maiden, Rush, Judas Priest, Led Zeppelin, poslouchali hlavně hard rock. Než spolu začali dělat hudbu, trochu si rozšířili své hudební názory a začali jsme se zajímat o kapely, které měly různorodý zvuk, nejen silné zkreslení, Galle se dostal k fusion a poslouchal během tohoto období hodně Allana Holdswortha. Rush, U2 a Police byly kapely, které jej v té době ovlivnily. Když se rozpustili, každý šel svoji vlastní cestou, ale jejich přátelství zůstalo.

Johny pokračoval v psaní hudby a nahrával písně s dalšími hudebníky a současně vyučoval hudbu a hrál živě s cocer kapelami, což bylo jeho zaměstnání. Niklas měl rodinu, o kterou staral a Galle se přestěhoval do Stockholmu a pokračoval ve hře s dalšími kapelami.

V roce 2007 měl Johnny skladby, které chtěl nějak zveřejnit, a tak si vytvořil účet na Myspace. V příštím roce jej kontaktovala nezávislá nahrávací společnost, která mě chtěla podepsat a vydat album. V tu chvíli Johnny neměl kapelu, tak jednoduše použil své vlastní jméno. Spolu s basistou Niklasem Höbergem a bubeníkem Galle Johanssonem album nahráli. Krátce poté v únoru téhož roku vydali debutové album "Analyze My Dream" pouze pod jménem kytaristy na Blue Topaz Records. Deska byla nahrávána po delší dobu s různými hudebníky, takže písničky se od sebe velmi liší, do značné míry se pohybují od popu až k rockové písně. Galle hrál na bicí ve 3-4 skladbách, takže se cítil dobře, že se mohl podílet na nahrávání. Kapela byla silně ovlivněna kapelami jako Rush, Police a U2. Trio míchalo spoustu různých stylů a vytvářelo z nich vlastní. Kapela odehrála velké množství koncertů, festivalů, natočila nahrávky a měla několik televizních a rozhlasových vysílání.

Když nastal čas, aby vytvořili druhé album "From Birth To Chaos", rozhodli se pokračovat v používání jména kytaristy, protože jej používali při živém vystupování, pouze za něj přidali slovo Band. Johnny pro tuto kapelu opravdu chtěl skvělý název, ale ostatní kolegové byli s názvem THE JOHNNY ENGSTROM BAND vcelku spokojeni. Druhé album "From Birth To Chaos" vyšlo v únoru 2009 a přiklonili se na něm více k prog rocku, když nahráli pár delších písní s více částmi, které se hrály ve zvláštních rozdílných taktech.

Při psaní "Magnetic Force" byli odhodláni napsat koncepční album. Výsledkem bylo, že nejdelší písně začínaly a končily album (Oblivion Pt 1 a Pt 2) a obě dohromady trvaly 30 minut. Když Johnny začal psát texty, cítil, že potřebuje 6 písní, které pak nahráli mezi tyto dvě části, aby byl příběh zajímavější. Pomocí okolních zvuků mezi každou písní, což se jim zdálo jako skvělá věc, se nahrávka natáhla až na 75 minut. V podstatě ale písně fungují i samostatně, když je z konceptu vyjmete. V březnu 2011 na vlastním labelu Alienation Records vydali třetí album "Magnetic Force". Zvuk je těžší a lepší než u předchozí nahrávky, a to díky producentovi Leonidovi, který odvedl skvělou práci při míchání alba. Třetí album přineslo mocný progressive rock/metal, který se bude zdát povědomý posluchačům kapele jako DREAM THEATRE, RUSH, SAGA a EVERGREY. Textově se jedná o koncepční album zabývající se UFO, mimozemskými únosy a tématy typu "X-Files". Zvuk alba je temný, heavy a hrozivý, ale stále velmi melodický.

Dne 23. března 2013 se skupina rozhodla změnit název z J.E.B na DEAD END SPACE před vydáním svého čtvrtého studiové alba "Distortion Of Senses", které bylo vydáno 24. května 2013. Album bylo koprodukováno Matsem Lindforsem ve Soundtrade Studio ve Stockholmu a jako hlavní téma jsou éterická témata spojená s duchy, spiritualismus, andělé, život a smrt (mimo jiné). Zvuková krajina alba je široká a divná a témata jsou úžasně temná, překlenující hystorky o smrti, posedlosti, posmrtném životě. Nahrávání probíhalo v různých částech Švédska po dobu téměř jednoho roku. Vynikající titulní skladba začíná strašidelnými samply a vyvíjí se v prog metalové jiskření. Skladba "Phantom Death" odhaluje kytaru Porcupine Tree z období alba "Deadwing", než se dostane do atmosférických tónů, zatímco snivá sóla v písni "Time Flies" evokují spíše hru Johna Petrucciho. K jemně gotické auře se přidávají přetrvávající drobné progrese a okolní prvky. Kapela se vrátila ke spolupráci s Matsem Lindforsem v srpnu 2013 a nahrála tři písně k vydání pouze pro digitální stream. Mají svůj vlastní nahrávací label 'Aliennation Records'.

Zatím poslední album "The Resistance" bylo vydáno 15. června 2018 a produkovali je Dead End Space a Lennart Karlsson. Album je koncepční a příběh je založen na základě povídky kanadského sci-fi autora Allana Weisse. Album se zabývá dystopickým světem v ne příliš vzdálené budoucnosti, kde temná společnost spolupracuje se zlou mimozemskou rasou. Jejich plánem je vyprázdnit zdroje planety a uprchnout a zanechat lidské otroky. Jediná věc, která tomu může zabránit, aby se tento skutek nestal skutečností, je trvalý tým odporu a hvězdní lidé ze sedmi hvězd.

Kapela s potěšením oznámila, že nahrává již šesté studiové album, práce ve studiu začínají v květnu 2020. Album bude produkovat dlouholetý kamarád kapely Lennart Karlsson. Za navrhování designu a uměleckého díla na přebaly pro Dead End Space je zodpovědný Thomas Holmstrand, který právě pracuje i na budoucím obalu.

Zpět
Členové:
Johnny Engström - Guitars, Vocals, Keyboards
Niklas Högberg - Bass
Galle Johansson - Drums
Hostující členové:
Klara Vading - Keyboards

Členové Johnny Engström
(Narozen ***, Örebro, Sweden)
Guitars, Vocals, Keyboards


Johny je švédský hudebník hrající na kytaru a zakladatel kapely Johnny Engstrom Band, později přejmenované na Dead End Space.

Johnny pocházející z Chicaga začal hrát na kytaru ve 12 letech a od té doby hraje v kapelách. Od roku 1992 pracuje jako hudebník na plný úvazek a dělá to, co má nejraději, vyučuje hru na kytary, pomáhá dětem při vytváření vlastních kapel, skládá písně a hraje před živým publikem. Pracuje pro Vialundskolan, dříve pracoval ve společnosti Sensus.

Studoval na škole Musikhögskolan Ingesund, před tím absolvoval Karlstads universitet a školní docházku absolvoval v Bergslagsskolan.

V mladém věku se přestěhoval do švédského města Karlskoga, které mělo rozkvetlou hudební scénu. Jeho rodiče vlastnili letní chalupu nedaleko města Nora, a přátelili se s talentovaným kytaristou ABBA Lasse Wellanderem, který jej inspiroval k rozvoji jeho kytarových dovedností. Johnny založil kapelu The Johnn Engstrom Band spolu s basistou Niklasem Höbergem a bubeníkem Galle Johanssonem a po přejmenování jim to v podstatě vydrželo až dodnes.

Členové Niklas Högberg
(Narozen ***, Karlskoga, Sweden)
Bass


Niklas je švédský hudebník hrající na basovou kytaru a od prvopočátku je členem kapely Dead End Space. Chodil do školy Bergslagsskolan.

Členové Galle Johansson
(celým jménem Jan-Ove Galle Johansson)
(Narozen ***)
Drums


Galle je švédský hudebník a hráč na bicí, od prvopočátku je členem kapely Dead End Space. Pracoval ve společnosti selvaag. Školní docházku absolvoval ve škole Bergslagsskolan a ukončil ji v roce 1980.

Členové Klara Vading
(Narozena ***)
Vocals


Klara je švédská hudebnice a hráčka na klávesové nástroje. Klara začala hrát na klavír jako dítě nejdříve jen poslechem a později, poté, co se zapsala do městské hudební školy, začala objevovat noty, které otevřely mnoho nových dveří v jejím hudebním životě. Spolupracuje s kapelou Dead End Space.

O 20 let později má Klara již přidruženou uměleckou hodnost v oboru klávesové technologie na Hudebním institutu v Los Angeles, stejně jako osvědčení o nezávislém umění a v současné době studuje na švédské univerzitě, aby získala titul učitele hudby. Vading Music byl poprvé spuštěn v roce 2013. Poskytuje především služby hudebníka, ale také prodává hudbu sestavenou a/nebo aranžovanou Klarou a lekce klavíru a klávesových nástrojů.

Vading Music je společnost, kterou vlastní a provozuje klavíristka, aranžérka a skladatelka Klara Vading. Působila také ve společnosti Freelance Musician jako klávesistka a a pracuje v Yoga Instructor ve společnosti Actic.

Zpět
Studiové desky:
2018 The Resistance
2013 Distortion Of Senses

Desky jako Johnny Engstrom Band:
2011 Magnetic Force
2009 From Birth To Chaos
2008 Analyse My Dream
Ostatní nahrávky:

Dead End Street:
1988 Sheila (SP)


Skupina:
Johnny Engström - Guitars, Vocals
Niklas Högberg - Bass
Galle Johansson - Drums
Hosté:
Diskografie The Resistance
Vyšlo 15. června 2018, Alienation Records, ARCD0418

Seznam skladeb:
01. The Resistance (1:29)
02. Desert Lights (6:14)
03. The Watchtowers (6:43)
04. The Silencers (9:53)
05. Rituals (6:06)
06. The Warrior (6:57)
07. Butterflies (8:15)
08. Paradigm Shift (9:22)
09. Concept Of Space (6:01)
10. Continuance (1:42)
Total Time: (62:42)



Skupina:
Johnny Engström - Guitars, Vocals
Niklas Högberg - Bass
Galle Johansson - Drums
Hosté:
Diskografie Distortion Of Senses
Vyšlo 24. května 2013, Melodic Revolution Records, ARCDo313

Seznam skladeb:
01. Distortion Of Senses (7:33)
02. Drama Fields (7:19)
03. Hundred Years Of Dust (7:43)
04. Breathe In Breathe Out (9:58)
05. The Lightworkers (8:07)
06. Confessions (0:51)
07. Obsessed (3:27)
08. Phantom Death (6:33)
09. Last Outpost (4:20)
10. Time Flies (6:51)
11. Free Lost Angels (6:48)
Total Time: (69:30)

Recorded: Johnny Engström, Linus Johansson, Mats Lindfors
Produced: Mats LINDFORS at Soundtrade Studio, Stockholm
Mixed: Linus Johansson, Mats Lindfors
Mastered: Mats Lindfors


Skupina:
Johnny Engström - Guitars, Vocals
Niklas Högberg - Bass
Galle Johansson - Drums
Hosté:
Diskografie Magnetic Force
Vyšlo 2. října 2011, Alienation Records, ARCD0111

Seznam skladeb:
01. Oblivion Part I (16:47)
02. Under Hunted Skies (9:23)
03. Magnetic Force 2 (7:03)
04. Endlessly (6:00)
05. River Oaks (7:19)
06. Wounded (7:24)
07. Paradise (6:14)
08. Oblivion Part II (14:06)
Total Time (74:16)



Skupina:
Johnny Engström - Guitars, Vocals
Niklas Högberg - Bass
Galle Johansson - Drums
Hosté:
Diskografie From Birth To Chaos
Vyšlo 28. února 2009, Blue Topaz Recordings, BTRCD31

Seznam skladeb:
01. Future Tales (3:50)
02. Human Storm (4:53)
03. Variations Of You (3:39)
04. Between You And Me (3:44)
05. Fall Down (3:48)
06. System Breakdown (6:18)
07. Supernova (4:08)
08. Sound of the Bell (7:00)
09. Brace For Impact (5:56)
10. My Best Friend (3:05)
11. Ghost Town (5:06)
12. Dreamland (4:13)
13. Save Me (4:17)
Total Time: (70:57)


Skupina:
Johnny Engström - Guitars, Vocals
Niklas Högberg - Bass
Galle Johansson - Drums
Hosté:
Diskografie Analyse My Dream
Vyšlo 12. dubna 2008, Blue Topaz Recordings

Seznam skladeb:
01. Hello (4:34)
02. Analyse My Dream (4:29)
03. Merry Go Round (4:33)
04. Masterpiece (4:34)
05. The Recordstore (3:47)
06. Time of My Life (3:15)
07. Sun Meets Moon (3:08)
08. Scars (3:44)
09. Heartbeat (4:09)
10. Moviestar (4:53)
11. Lost Without You (4:12)
12. Holding On (3:46)
Total Time: (49:04)



Skupina:
Johnny Engström - Guitar, Vocals
Niklas Högberg - Bass Guitar
Roger Jern - Drums
Hosté:
Diskografie Sheila
Vyšlo 1988, Not On Label, DWS 0988

Seznam skladeb:
A. Sheila (Engström, Högberg, Jern) ()
B. Penicillin Girl (Engström, Högberg, Jern) ()
Total Time: (00:00)

Recorded on September 1988 at Miklagard Studio, Örebro
Cover: Kenneth Lundin


Zpět

Kapela ještě pod označením THE JOHNNY ENGSTROM BAND v roce 2012






Foto s jejich koncertní klávesistkou...









Zpět
Oficiální stránky:
http://deadendspace.com/
https://friendsoftherevolution.bandcamp.com/album/the-resistance
https://jimmypitts.bandcamp.com/album/on-the-precipice-of-many-infinities


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  29.2.2020 
Menu Poslední aktualizace: 29.2.2020
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©