CREDO - progressrock.cz


Zpět
Přestože se jedná o kapelu neo-prog rockovou, historie těchto britských hudebníků však sahá až do roku 1971, kdy byli Tim Birrell (kytara) a Jim Murdoch (basa) členy skotské kapely Armageddon. V té době ale nikdo z nich nebyl schopen vcelku slušně hrát, snad až o pár let později, takže se odrazen kvůli neúspěchu skupina brzy rozpadla a členové se rozptýlili po celé Velké Británii.

V roce 1977 se oba hudebníci rozhodli znovu zabývat hudbu, ale před sebou měli dlouhou cestu. Po nějaké době se k nim připojil talentovaný klávesista a textař Mick Stovold, následovaný Paulem Clarkem na bicí. Ještě předtím, než si stačili zvolit jméno, se ke skupině v roce 1992 připojil zpěvák Mark Colton, když byl spatřen charismaticky v čele kultovních legend Casual Affair.

Kapela odehrála své první živé vystoupení v Aldershotu v dubnu 1992 pod jménem Ad Hoc. Dočasně si změnili jméno i na Checkered Past. Teprve v roce 1993, když vydali své první demo ukázky, si hudebníci osvojili název CREDO.

Credo vydali své debutové album "Field Of Vision" v roce 1994 s určitým úspěchem ve Velké Británii a državách neo progu po celé Evropě. Celé album bylo nahráno a smícháno během čtyř dnů. Přes své uznané nedostatky byly písně lyricky a melodicky silné a naživo byly dobře přijaty. Během nahrávání hráli tři koncerty týdně, takže byli přes den v nahrávacím studiu a chodili večer vydělávat peníze, aby mohli večery zaplatit za studiový čas... Původním záměrem bylo jen prodat album na koncertech na kazetě, ale britská značka Cyclops se ke kapele přiblížila, podepsala s nimi smlouvu a krátce nato vydala album na CD.

Následovalo rozsáhlé turné, ale čtyři dny před koncertem na podporu Paula Younga se Mick Stovold rozhodl kapelu opustit. Na jeho místo nastoupil klávesista Mike Varty (Landmarq, Shadowland, Janison Edge, Mick Pointer’s Marillion/Script For A Jesters Tour) a později Paula Clarka nahradil ještě bubeník Martina Meadse. Obě změny znamenaly proměnu Credo na kapelu, kterou lze slyšet dodnes.

Kapela se okamžitě pustila do práce na druhém albu v roce 1999, ale po strašlivém běhu smůly, špatném zdraví a nejrůznějších katastrofách jen málokdo očekával, že nové album vůbec někdy vyjde nebo dokonce uvidí Credo znovu na jevišti. Vylepšené podmínky, nový bubeník Martin Meads a spousta tvrdé práce a odhodlání nakonec vedly k tomu, že Credo vydali své druhé album "Rhetoric" v roce 2005, přesně 11 let po jejich debutu! Album vytvořil a produkoval Mike Varty, míchali je Mike a Karl Groomovi ve studiu Thin Ice Studio a vyšlo na labelu F2 Music. I přes změny v kapele zůstává styl podobný, i když zní mnohem lépe a album je mnohem pevnější než jejich debut, tentokrát lze dokonce zaslechnout i vliv Davida Gilmoura.

"Rhetoric" bylo mimořádně dobře přijato, získalo si všeobecnou chválu a je oprávněně považováno za obrovský skok vpřed pro skupinu od jejich debutového CD.

To, co se stalo téměř nikdy nekončícím turné "Rhetoric On The Road", začalo kapelou, která odehrála svůj první koncert po 6 letech, což je dno zákona na dlouho zapomenuté show pro tři kapely v Readingu. Zejména Markovy dobře zdokumentované zdravotní problémy vedly k tomu, že skupina a jejich loajální sledovali návrat na pódium velmi nervózně. Koncerty ale skutečně předvedly novou vyspělost hudby spolu s tradičně žhavou živou prezentací Credo.

Následné velké uznání a četné pochvalné recenze "Rhetoric" vedly k řadě prestižních koncertů, ocenění a nečekaných příležitostí. Zejména to Credo přivedlo zpátky k publiku do USA na ROSFEST 2008 a PROGFARM v Holandsku, následované krátkým turné s kapelou Blind Ego.

Turné k "Rhetoric" nakonec vyvrcholilo báječnou show v polských Katovicích, která byla zaznamenána a vyšla jako dvojité živé album a DVD "This Is What We Do" v roce 2009. S touto nahrávkou si Credo skutečně upevnili svoji reputaci vzrušujícího a silného živého koncertního aktu.

Rok 2011 vypadal, že bude pro kapelu velmi vzrušujícím rokem, a proto Credo opět očekavali překvapení s náročným a silným třetím albem, větším sebevědomím a novým koncertním setlistem. Kapela poprvé vystoupila na tří denním festivalu IOPages Prog Festival v Holandsku. Nové album Credo "Against Reason" vyšlo 11. dubna 2011. Znovu bylo produkováno Mikem Vartym a vydšlo znovu pod hlavičkou F2 Music. Album vznikalo během posledního roku, když byla kapela zastrčená hluboko na venkově Hampshire. Album vyšlo doprovázeno rozsáhlými koncertními výjezdy ve Velké Británii i v zahraničí. Zahráli si i na prvním HRH Prog Festival, i když se jednalo jen o krátký set. Vystoupili rovněž 16. dubna 2011 na IO Festival vedle kapel jako Dilemma, Yogi Lang & Band, Pallas, Knight Area, IOEarth nebo Iona. Deska "Against Reason" představuje složitější atmosféru, lyrické výzvy, plnější zvukové scény a silné melodie. Hlavní skladba z alba "Staring At The Sun" již vyvolala rozruch mezi těmi, kteří ji měli příležitost slyšet. Dne 19. května 2011 se objevili rovněž na pódiu Electric Garden Festival v Blackpoolu.

Britské prog kapely Credo a Comedy of Errors společně cestovaly po Velké Británii v únoru 2012, kde Credo představilo hudbu z jejich úspěšného alba "Against Reason". Dne 23. dubna 2012 kapela Credo se smutkem oznámila, že je opouští Martin Meads, jejich skvělý bubeník a přítel. Martin je s kapelou od května 1998 a byl jednou z hlavních součástí příběhu Credo. V červenci 2012 hledání nového bubeníka skončilo, když Credo oznámili, že Gerald "Mully" Mulligan převezme trůn za bicími. Mully předtím vystupoval se Seanem Filkinsem, The Anabasis a Lee Abrahamem... V roce 2016 se ve dnech 1.- 2. května kapela objevila na Artrock-Festival IV v Reichenbachu v Německu vedle takových kapel jako Stern-Combo Meißen, SBB, RPWL, Karfagen, District 97 a dalších.

Kapela je velmi smutná, že musela zrušit všechna svá vystoupení rezervovaná na rok 2020 ve světle virové nákazy Covid-19. Všichni členové se snaží pokračovat v postupu s dalším albem, i když fungují vzdáleně od sebe, pokud nemůžou být ve stejné místnosti! Takže v koronavirovém období Credo pracují na svém dalším albu, které je v plánu k vydání v roce 2021.

Credo hrají nakažlivou značku melodicky zpěvného neo-progresivního rocku dodávaného s energií, vášní, humorem a hloubkou. Credo byli jednou označeni jako "nejlepší progresivní rocková kapela, o které jste nikdy neslyšeli". Dnes lze s jistotou říci, že Credo dospěli a vytvářejí silnou, melodickou a lyricky náročnou rockovou hudbu, a to ve studiu i na jevišti, a stala se jedním z předních světel evropské progresivní rockové scény.

Zpět
Členové:
Tim Birrell - Electric & Acoustic Guitars
Jim Murdoch - Bass, Backing Vocals
Gerald Mulligan - Drums, Percussion (2012-present)
Mike Varty - Keyboards, Backing Vocals
Mark Colton - Vocals, Percussion (1992-present)
Bývalí členové:
Martin Meads - Drums (2004-2012)
Paul Clark - Drums
Mick Stovold - Keyboards

Členové Tim Birrell
(Narozen ***)
Electric & Acoustic Guitars


Tim je britský hudebník a kytarista, je nejznámější jako člen neo-progresivní kapely Credo.
Členové Jim Murdoch
(také Mudrock)
(Narozen ***)
Bass, Backing Vocals


Jim je britský hudebník a hráč na basovou kytaru, je nejznámější jako člen neo-progresivní kapely Credo.
Členové Gerald Mulligan
(celým jménem Gerald "Mully" Mulligan)
(Narozen ***, Alresford, Winchester, Hampshire, England)
Drums, Percussion


Gerald je britský hudebník a hráč na bicí, v současné době je členem skupiny Credo. Předtím vystupoval se Seanem Filkinsem, The Anabasis a Lee Abrahamem...

Gerald pochází z Alresfordu, který se nachází v blízkosti historického města Winchester v hrabství Hampshire na jihu Anglie. Hraje na bicí od dob svého dětství, někdy od 12 let, a v současné době je členem na plný úvazek jako bubeník v kapele The Lee Abraham Band, stejně jako je součástí několika dalších různých vedlejších projektů, např. se Seanem Filkinsem. Od dubna 2012 je také členem kapely Credo, kde nahradil bubeníka Martina Meadsa. Mully hraje širokou paletu hudby, včetně progresivního rocku, progressive metalu a trochu koketuje i s rock and rollem.

Po vyslechnutí jeho výkonu na albech Lee Abrahama "View From The Bridge" a "Black & White" bylo okamžitě zřejmé, že bude tím pravým "bubeníkem" The Anabasis. A zbytek už je jenom historie.
Členové Mike Varty
(Narozen ***)
Keyboards, Backing Vocals


Mike Varty je britský hudebník a hráč na klávesové nástroje, je nejznámější pro svoji mezinárodně spolupráci v progresivním rocku. Má katalog nahrávek s několika kapelami, včetně Shadowland, Landmarq, Credo, Infinite Sunday, The Mighty Rooster, Janison Edge. Pravidelně cestuje po Velké Británii, Evropě a po celém světě s těmito kapelami, stejně jako s DeeExpus, kde sdílí klávesovou roli s Markem Kellym z Marillion; a v The Mick Pointer Band v rané cover Marillion show "Script Revisited".

Mike začínal hrát na klavír a housle ve věku 4 let. V pozdějším věku vyměnil orchestry za rock 'n' roll ve své první kapele, což bylo folk-rockové trio HMV ze Somersetu. Na počátku 90. let si získal dobrou pověst v příhraniční oblasti Hampshire/Surrey u skupiny Study in Scarlet, progresivní rock s nádechem purpuru, i když hrál na basovou kytaru!

V roce 1993 si všiml inzerátu umístěného v místním hudebním obchodě od Clive Nolana a dostal práci koncertního hráče na klávesy u Shadowland. Rychle se stal řádným členem Shadowland a přispěl k napsání posledního studiového alba "Mad as a Hatter" vydaného v roce 1996.

Ještě v roce 1996 se Mike přidal k pravidelnějšímu vystupování s Credo, se kterými vydal dvě studiová alba "Rhetoric" (2005), "Against Reason" (2011) a živé CD/DVD "This Is What We Do" (2009). Mike se také ujal role producenta alb Credo a také nahrávání, zvučení a mixování společně s Karlem Groomem ze studia Thin Ice.

Zárodek další skupiny Janison Edge se zrodil kolem roku 1994 jako skladatelské partnerství mezi Mikem a Samem Collinsem (rozený Sue Element), kteří přivedli Iana Salmona (Arena, Shadowland), Dave Wagstaffe (Landmarq, Wishbone Ash) a Paula Browna (Medicine Man) v roce 1997 uvést hudbu do reality. Výsledkem bylo ikonické album "The Services Of Mary Goode", které vyšlo v roce 1999. Následovalo několik koncertů a EP "Live Acoustic Session" (2000), než Janison Edge zmizel v legendě prog scény. Ve skutečnosti nikdy nezmizeli, pouze byli zapojeni do jiných projektů a stále je plánováno druhé album...

V roce 1999 se Mike spojil se Stevem Heathem, jedním z členů jeho úplně první kapely HMV, tím, že se připojil k populární folk rockové skupině The Mighty Rooster, v níž hrál na klávesy a housle, a vystupovali v západní Anglii. The Mighty Rooster nahráli dvě studiová alba "Gargoyles" a "Red Room" (2002), živé DVD "Can’t Believe Your Eyes" (2003) a živé album "Can’t Believe Your Ears" (2003). Je smutné, že tato kapela nakonec skončila v roce 2005, ale znovu se objevila nakrátko v roce 2009. Mike stále občas hraje na akustické housle se zpívajícím Stevem.

V roce 2001 Mike také pracoval na dalším partnerství se Samem Collinsem, tentokrát na tvrdší hraně rocku, která doprovázela kultovní britské filmové parodii "Fluffy the English Vampire Slayer". Výsledkem byl Noscaferatu, který zahrnoval staré přátele prog scény Iana Salmona a Paula Browna na kytary a basu, Credo’s Martina Meadse z Credo na bicí a místního experimental/industrial metalového kytaristu Davida Hobbse. Noscaferatu v současné době zažívají oživení zájmu z generace Twilight a znovu vydali melodie jako "Espresso Requiem".

V roce 2005 se Mike připojil k Landmarq, aby vystoupil na jejich DVD "Turbulence" (2006) a zaznamenal klávesy na novém studiovém albu "Entertaining Angels", které vyšlo v roce 2012 a na kterém se také zavázal k produkčním povinnostem.

Od roku 2008 Mike také spolupracuje s Ianem Salmonem a špičkovou jazzovou zpěvačkou Sue McCreeth jako Infinite Sunday a produkují luxusní ambientní jazzový chill-out. Jejich debutové CD vyšlo v červenci 2012. Od začátku roku 2012 Mike také převzal koncertní klávesové povinnosti ve skupině DeeExpus, kde se střídá s Markem Kellym z Marillion.

Mikeův titul v oboru elektroniky je vedl k založení studia Gargoyle Studio v Hampshire, UK, kde bylo nahráno album Janison Edge, a následně sloužilo k mnoha vydáním dalších kapel, se kterými pracuje. Produkoval Janison Edge, všechny The Mighty Rooster, dvě poslední CD Credo a poslední album od Landmarq. Mike má také talent na aranžování a produkci, který do značné míry čerpá z výuky klasické hudby a přirozeného muzikantství. Ve studiu také nahrává, aranžuje a produkuje řadu dalších kapel, včetně Tiny Fish na jejich nejnovější desce "The Big Red Spark" (2010).

Mike napsal a produkoval soundtrack ke kultovním filmům Foiled, Fluffy the English Vampire Slayer a parodickému snímku Big Chimp. Hudba původně nahraná pro Fluffy anglický Vampire Slayer byla nově remasterována a znovu vydána v březnu 2013 jako "Espresso Requiem" od Noscaferatu. Také komponuje originální hudbu pro různé malé filmy a animace.

V roce 2013 obdržel cenu pro nejlepšího hráče na klávesy od britské společnosti Classic Rock Society.
Členové Mark Colton
(Narozen ***)
Vocals, Percussion


Mark Colton je britský zpěvák, je nejznámější jako člen neo-progresivní kapely Credo. V dřívějších letech je znám také z působení v kapelách Casual Affair a Freewill.
Členové Martin Meads
(Narozen ***, Waltham Chase, England, UK)
Drums


Martin je britský hudebník a hráč na bicí. Působí také jako ekolog na volné noze.

Od roku 2002 působil jako bubeník kapely Trevor John Band nebo folk-rock kapely Phyre. Později se stal i členem kapely Credo. V období květen 2002 - červenec 2017 pracoval jako přednášející pro Sparsholt College v Hampshire, kde byl inspirací studentům při výuce předmětu podnikání, který nikdy nebyl srdcem milovníka divoké zvěře.

Dne 23. dubna 2012 kapela Credo se smutkem oznámila, že je opouští Martin Meads, jejich skvělý bubeník a přítel. Martin je s kapelou od května 1998 a byl velkou součástí historie CREDO. Martin je neuvěřitelně talentovaný bubeník, což uznává řada dalších kapel, se kterými Martin hrál, což nakonec znamenalo, že není schopen splnit úroveň odhodlání v dalším pokračování s Credo v příštích měsících a letech, které kapela bude potřebovat.

Martin má také vášeň pro divokou zvěř a zvláště pro ptáky jak ve Velké Británii, tak po celém světě, má inspirativní příběhy projektů, na kterých v průběhu let pracoval, a také nádherné fotografické obrazy.

Zpět
Studiové desky:
2011 Against Reason
2005 Rhetoric
1994 Field Of Vision
1992 Chequered Past (tape)
Ostatní nahrávky:
2009 This Is What We Do: Live In Poland
2009 This Is What We Do: Live In Poland (DVD)


Skupina:
Mark Colton - Vocals
Tim Birrell - Guitars
Martin Meads - Drums
Mike Varty - Keyboards, Backing Vocals
Jim Murdoch - Bass, Backing Vocals
Hosté:
Sam Collins - Additional Backing Vocals
Diskografie Against Reason
Vyšlo 21. dubna 2011, Festival Music, 201104

Seznam skladeb:
01. Staring At The Sun (10:02)
02. Cardinal Sin (12:03)
03. Intimate Strangers (8:40)
04. Against Reason (3:27)
05. Insane (8:02)
06. Reason To Live (3:11)
07. Conspiracy (MCF) (10:52)
08. Ghosts Of Yesterday (13:34)
Total Time: (69:51)

Words and Music: Birrell/Colton/Murdoch/Varty
Produced and Mastered: Mike Varty at Gargoyle Studio
Engineered: Mike Varty at Gargoyle Studio
Mixed: Karl Groom and Mike Varty at Thin Ice Studio
Mastered: Mike Varty at Gargoyle Studio

Skupina:
Mike Varty - Keyboards, Violin, Backing Vocals
Martin Meads - Drums
Jim Murdoch - Backing Vocals, Bass
Mark Colton - Percussion, Vocals
Tim Birrell - Guitars
Hosté:
Sam Collins - Backing Vocals
Diskografie Rhetoric
Vyšlo 30. září 2005, F2 Music, 200509
CD květen 2014, Gargoyle Records, GRGRC013 (UK) with a bonus track

Seznam skladeb:
01. Skintrade (6:49)
02. Turn The Gun (6:52)
03. From The Cradle... (7:25)
04. ...To The Grave (11:49)
05. The Letter (7:41)
06. The Game (11:33)
07. Too Late... (6:46)
08. ...To Say Goodbye (4:36)
09. Seems Like Yesterday (5:41)
Total Time (69:12)

Bonus track on 2013 reissue:
10. Skintrade (Demo Mix) (6:54)

Music and Words: Credo
Arranged: Credo
Producer: Mike Varty
Mixed: Karl Groom and Mike Varty at Thin Ice Studio
Mike Varty at Thin Ice Studio
Bonus track mixed: Mike Varty at Gargoyle Studio
Artwork: Mike Varty

Skupina:
Mik Stovold - Keyboards
Mark Colton - Vocals
Jim Murdoch - Bass
Tim Birrell - Guitar
Paul Clarke - Percussion
Hosté:
Diskografie Field Of Vision
Vyšlo 6. září 1994, Cyclops, CYCL012 (UK)

Seznam skladeb:
01. Rules Of Engagement (3:40)
02. Good Boy (5:19)
03. Don't Look Back (4:50)
04. Alicia (4:46)
05. Power To The Nth Degree (4:51)
06. Phantom (4:08)
07. Sweet Scarlet Whisper (4:42)
08. Party (5:46)
09. A Kindness? (7:22)
Total Time: (45:24)

Words and Music: Credo
Arranged: Credo
Recorded at Earth Terminal Studios, Farnham, England
Produced: Credo
Engineer, Mixing, Producer: Luke Baldry
Design: Richard Barker
Artwork: Neil Baguley

Skupina:
Paul Clarke - Drums, Percussion
Tim Birrell - Guitars
Mik Stovold - Keyboards
Mark Colton - Vocals
Jim Murdoch - Bass
Hosté:
Diskografie Chequered Past
Vyšlo 1992, sel-realised

Seznam skladeb:
01. Phantom ()
02. Alicia ()
03. Street Hound ()
04. Sweet Scarlet Whisper ()
Total Time: (00:00)

První nahrávka a ukázka kapely, která jim sloužila k získání nahrávací smlouvy s Cyclops k vydání alba "Field Of Vision" v roce 1994.


Skupina:
Mark Colton - Vocals
Tim Birrell - Guitars
Martin Meads - Drums
Mike Varty - Keyboards & Backing Vocals
Jim Murdoch - Bass & Backing Vocals
Hosté:
Diskografie This Is What We Do: Live In Poland
DVD, vyšlo duben 2009, Metal Mind Productions, MMP DVD 0175 (Poland)

Seznam skladeb:
01. The Game ()
02. Turn The Gun Around ()
03. Skin Trade ()
04. Seems Like Yesterday ()
05. Field Of Vision - Medley ()
      a. Power To The Nth Degree ()
      b. Phantom ()
      c. Rules Of Engagement ()
      d. Good Boy ()
06. Round And Round (Working Title) ()
07. Too Late... ()
08. ...To Say Goodbye ()
09. A Kindness ()
10. The Letter ()
11. From The Cradle... ()
12. ...To The Grave ()
Total Time: (00:00)

Bonus Video:
Credo Behind The Scenes:
* Credo Rehearsal (2008)
* Credo Rhetoric Photo Shoot (2006)
* Credocam - In Poland (2008)
"From The Cradle" - Credo Live at the Rotherham ProgFest UK 1999
"The Letter (Excerpt)" - Credo Live At The Rotherham Progfest Uk 1999
"Too Late To Say Goodbye" - Credo Live At The Summer's End Festival Uk 2006

Bonus audio:
"Chequered Past" - First Statement, released on Cassette Tape 1992
01. Sweet Scarlet Whisper
02. Phantom
03. Alicia
"A Kindness" - Credo Live in Leeds 1998

Filmed and Recorded at Teatr Slaski, Katowice, Poland, in October 2008
Executive Producer: Tomasz Dzlubinski - Metal Mind Productions
Assistant: Jaroslaw Wieczorek
DVD představuje kapelu při vystoupení ve Wyspianski Theater v Katowicích, Polsko, v říjnu 2008.

Skupina:
Mark Colton - Vocals, Percussion
Tim Birrell - Guitars
Martin Meads - Drums, Percussion
Mike Varty - Keyboards & Backing Vocals
Jim Murdoch - Bass & Backing Vocals
Hosté:
Diskografie This Is What We Do: Live In Poland
2CD, vyšlo 20. ledna 2009, P&C Metal Mind Productions, MASS CD 1265 DGD
Special 2CD edition. Limited to 1000 copies

Seznam skladeb:
CD 1
01. The Game (11:41)
02. Turn The Gun Around (6:57)
03. Skin Trade (7:03)
04. Seems Like Yesterday (5:9)
05. Field Of Vision - Medley (13:31)
      a. Power To The Nth Degree ()
      b. Phantom ()
      c. Rules Of Engagement ()
      d. Good Boy ()
06. Round And Round (Working Title) (11:29)
CD 2
07. Too Late... (6:46)
08. ...to Say Goodbye (4:57)
09. A Kindness (7:28)
10. The Letter (8:34)
11. From The Cradle... (6:31)
12. ...to The Grave (11:13)
Total Time: (60:47)

Filmed and Recorded at Teatr Slaski Im. Stanislawa Wyspianskiego, Katowice, Poland, October 13, 2008
Executive Producer: Tomasz Dzlubinski - Metal Mind Productions
Audio Engineer, Engineer: Piotr Brzezinski
Assistant: Jaroslaw Wieczorek
Audio Engineer, Mixing: Karl Groom
Mixing: Mike Varty
Audio Engineer: Jacek Mastykarz
Photography: Marta Tluszcz

Zpět


Zpět
Oficiální stránky:
http://www.credo.band/index.html
https://www.facebook.com/CredoProg/?ref=page_internal

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  27.4.2021 
Menu Poslední aktualizace: 27.4.2021
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©