Crayon Phase - progressrock.cz
       
   

Zpět
CRAYON PHASE je progresivní rocková kapela pocházející z Porúří, konkrétně z Recklinghausen, Nordrhein-Westfalen, která se zrodila jako vedlejší projekt Franka Wendela na začátku roku 2008. Před tím Frank hrál na bicí a/nebo klávesy v různých prog kapelách jako Lothlorien, Kampai, Kaleido nebo Sabatronic Fuzz. Poté, když byly první písně úspěšné nahrané, Frank začal hledat nové členy kapely, aby na album doplnili opravdové kytary a bicí.

Na konci roku 2008 se Wolfgang Bähr ke kapele připojil jako první a začátkem roku 2009 se ke kapele připojil také Arne Gröschel na bicí. Oba členové hráli společně již v "Cloud About Mercury", což byl v minulosti další progressive rockový projekt. Když se skupina rozpadla, Wolfgang hrál v prog kapele Prog s názvem InVertigo, dříve známá jako Vertigo, a Arne začal hrát v kapelách s názvy Classic Night Band a Kramer, kde působí dodnes. V březnu 2010 se ke skupině připojil Frank Brommer jako nový klávesista. V minulosti Frank hrával v různých kapelách, například v progressive rock kapele s názvem Spellbound. S touto kapelou také vydal jedno album. Nakonec Peter Damm kapelu rozpustil v roce 2012. Některé z jeho posledních hudebních zastávek byly Blizzard, Xxaron a Surgeon. Všichni členové kapely měli mnohaleté hudební zkušenosti v mnoha kapelách a projektech, a proto mohli prezentovat komplexní hudbu ve studiu i na pódiu. Kapela připadá jako útočiště několika hudebnických uprchliků art a prog-rocku z jiných kapel v regionu Porúří.

CRAYON PHASE dokončili své debutové album "Within My Recollection" v roce 2012 a vydali je v únoru 2013. Všechny skladby jsou spojeny do koncepčního příběhu dlouhého cca 70 minut hudby, který se zabývá různými zážitky člověka a jeho lidskými slabostmi, touhami a přáními. Peter Damm (baskytara) se připojil až v roce 2012 po nahrání debutového alba "Within my Recollection". Frank Brommer opustil kapelu v roce 2015 a Frank Wendel se zaměřil na klávesy, až když začali psát písně pro své další album...

Vlivy kapely lze dohledat v klasických i moderních prog kapelách od Genesis a Yes přes Marillion a Saga, až po Spock's Beard a Porcupine Tree. V podstatě se chtějí oprostit od těchto vzorů, znít méně retro s modernějšími zvuky vytvořením vlastní interpretace různých prvků progresivního rocku a vytvořit si vlastní rukopis. Proto jsou na albu krátké 3-minutové písně i 16-minutové opusy.

Dvě písně "Rewind" a "Oyster" byly odvysílány 19. června 2013 v "MLWZ" na místní FM stanici Radio Alfa Krakow 102,40 FM. V pořadech House of Prog a La radio progresive a Quebec (obě z Kanady) byly uvedeny také skladby z debutového alba, a to "Moments" a "Rewind". Rozhlasová show "Somewhere Between Sunrise & Sunset" uvedla 3. srpna 2013 Crayon Phase v této rozhlasové show progresivního rocku v americkém Clevelandu. Dne 2. října 213 album vyšlo po dřívějším digitálním i na CD. Rozhlasová show "Neoprog Monday" na BCJ RADIO 2.0 ve Francii je 25. listopadu 2013 uvedla ve společnosti takových kapel jako jsou Marillion, IQ nebo Twelfth Night.

Album se objevilo v Top 25 of Progressive Rock albums pořadu "Somewhere Between Sunrise & Sunset" za rok 2013 (USA) v čtyřhodinovém celovečerním vysílání v roce 2014. Album se umístilo na pozici #24, když první tři příčky obsadily alba Stevena Wilsona "The Raven That Refused To Sing", Dream Theater "Dream Theater" a Riverside "Shrine of New Generation Slaves".

V únoru 2015 začala skládat písně pro druhé album, aby materiál pro nové album byl co nejdříve k dispozici. Bohužel 20. května 2015 kapela oznámila, že Frank Brommer opustil kapelu z osobních důvodů. Práce, rodina a jeho cover band Second Hand v současné době již nedovoluje sdílet další aktivity s Crayon Phase. Kapela mu oficiálně poděkovala a popřála mu vše nejlepší pro jeho hudební budoucnost. V kapele se proto s ohledem na budoucnost odehrály změny a do budoucna budou znít hudebně trochu jinak. Frank Wendel nahradil Franka Brommera u kláves, ostatně většinu alba napsal Frank Wendel, což byl i jeden z důvodů tohoto rozhodnutí soustředit se více na klávesy a znovu na zpěv. Proto skupina začala hledat i nového zpěváka. Při hledání nového zpěváka musel vokální linie a texty nových písní vytvořit Wolfgang Bähr s podporou Franka Wendela. Nakonec skupina našla na vokály Raphaela Gazala pro nahrávání alba, jehož silný a variabilní hlas velmi dobře podporuje nové písně a hudební vývoj kapely.

Název druhého alba byl oznámen 8. května 2018. Bude to koncepční album s názvem "Two Hundred Pages" trvající více než 70 minut. Plánované datum oficiálního vydání bylo oznámeno na začátek roku 2019. Dne 20. listopadu 2018 byly všechny nahrávky dokončeny a začala poslední fáze - mixování. Dne 9. července 2019 byla mixáž a mastering dokončeny. Ve stejnou dobu byl spuštěn i oficiální web kapely. Jedna skladba z nové desky se objevila 4. října 2019 na kompilaci "Empire Art Rock 132" vedle tak skvělými umělců jako Eloy, Flying Colors, IQ, Retrospective a dalších.

Kapela nahrála upoutávku na své připravované album "Two Hundred Pages" a zveřejnila ji 2. září 2019. Je to asi tří minutový trailer na YouTube a obsahuje ukázky různých písní. Album konečně vyšlo 10. října 2019 společností Progressive Promotion Records. Dne 27. září 2019 byl zveřejněn i videoklip k prvnímu singlu se skladbou "Turn Of Fortune".

Každá píseň nového koncepčního alba "Two Hundred Pages" odráží ducha jednotlivých kapitol a provede vás příběhem s atmosférou měnící se od temné k epické, od chytlavé k hluboké, od mystické po agresivní, ale stále zůstává pevná a soudržná jako jedna hudba. Kapela se posunula směrem k energičtějšímu progresivnímu rockovému zvuku s vlastní směsicí neo progu, new art rocku a melodic prog metalu s využitím zkušeností, které členové v průběhu let získali v řadě různých projektů. Lyrickým konceptem alba je osoba muže trpícího amnézií, když je kriminálním syndikátem nucen vydávat rozkazy, příběh pak sleduje jeho pokus najít útěk nebo svoji záchranu. Atmosféra, kterou Crayon Phase navrhli v nelineárním sledu skladeb, které sledují hlavní postavu od současnosti až po pět let zpátky do jeho minulosti, je mistrovským dílem pěti umělců pracujících v dokonalé synchronizaci, aby pro své posluchače vytvořili svět, který je tak temný, až to upoutává. Na albu skutečně ztělesnili všechny nejlepší dimenze progresivní hudby a vypořádali se s ambiciózním konceptem hodným thrilleru s větším duchem a smyslem pro detail než řada nejprodávanějších autorů. Nejpozoruhodnější ze všeho je čistá instrumentální soudržnost dosažená po celém albu, přičemž každá vrstva byla dokonale vyvážená proti sobě navzájem, a spíše spolupracovala než bojovala o nadvládu. Rozmanité a skvělé riffy Bahrovy kytary ustupují basovým sólům, která předávají příkaz duetům mezi bicími a klávesami. Navzdory změnám v tempu a zavedení externích textur za účelem kontextového vyprávění, přísuny a odsuny energie nikdy nezlomí vnoření se doa alba. Tato blažená a téměř dokonalá synchronizace dosahuje melodické harmonie, která se rozprostírá po celém albu, což je ukázka krásně řízené skladby.

Bohužel Raphael nebyl k dispozici jako dlouhodobý člen kapely, takže hledání zpěváka poté pokračovalo. Počátkem března 2020 se Erik Haberhauff objevil na konkurzu a ze 6 kandidátů to byl on, kde jsme od první zkoušky cítili, že to funguje velmi dobře, hudebně i osobně. Proto se Erik stal 16. července 2020 oficiálně novým zpěvákem Crayon Phase. Kapela se již těší, až si s ním co nejdříve zahraje. Také již napsali mnoho nových základů skladeb a ukázek pro další album a nyní se Erik plně zapojí do procesu psaní písní pro hlasové linky a texty.

Zpět
Členové:
Frank Wendel - Lead Vocals, Keyboards
Wolfgang Bähr - Guitars, Backing Vocals
Peter Damm - Bass
Arne Gröschel - Drums, Percussion
Erik Haberhauff - Vocals
Bývalí členové:
Raphael Gazal - Lead Vocals
Frank Brommer - Keyboards, Piano

Členové Frank Wendel
(Narozen ***, Dülmen, Germany)
Lead Vocals, Keyboards


Frank Wendel je německý hudebník, zpěvák, hráč na syntezátor nebo bubeník. Před založením Crayon Phase Frank hrál na bicí a/nebo klávesy v různých prog kapelách jako Lothlorien, Kampai, Kaleido nebo Sabatronic Fuzz.


Členové Wolfgang Bähr
(Narozen ***)
Guitars, Backing Vocals


Wolfgang je německý hudebník, hraje na kytaru a basu, zpívá vokály a pohybuje se ve stylech progresivní rock, art rock a metal. Baví jej náročná a rozmanitá hudba, od záludné a epické až po přímočarou a rockovou, důležitý je především nezávislý zvuk.
Členové Peter Damm
(Narozen ***, Dorsten, Germany)
Bass


Peter je německý hudebník a hráč na baskytaru. Působí jako člen kapely Crayon Phase. Dříve působil také v kapele Xxaron.
Členové Arne Gröschel
(Narozen ***)
Drums, Percussion


Arne je německý hudebník a hráč na bicí. V současné době působí jako člen kapely Crayon Phase.

Dříve nahrával s dalšími kapelami:
Falcon - Drums
1995 "Mystery" - Drums
Členové Erik Haberhauff
(Narozen ***, Hennef, Germany)
Vocals


Erik Haberhauff spolupracoval mnoho let s různými kapelami, koncertoval a nahrával, hlavně na hard rockové scéně. Během posledních let působil jako zpěvák, skladatel a textař v hard-rockové kapele NoR € TÖRNITY, odehrál s ní mnoho koncertů ve známých klubech v oblasti Kolína a Bonnu (Live-Music-Hall, Underground, KULT41, Session) a nahrál jedno album. Později pracoval v několika studiových projektech, např. GALMUS.

Před březnem roku 2020 se objevil na konkurzu a ze 6 kandidátů to byl on, kde jsme od první zkoušky cítili, že to funguje velmi dobře, hudebně i osobně. Proto se Erik stal novým zpěvákem Crayon Phase. Kapela se těší, až si s ním co nejdříve zahraje. Erik se již zapojil do procesu psaní písní pro hlasové linky a texty.
Členové Raphael Gazal
(Narozen 7. června 1983, (Sao Paulo, Sao Paulo, Brasil)
Lead Vocals


Raphael Gazal je brazilský hudebník, hráč na kytaru, basu a zpěvák. Věnuje se rovněž mixování a masteringu alb, když vystudoval obor Broadcasting & Music Production, který vystudoval na EM&T, největší hudební škole v Latinské Americe. Působil v kapelách Crayon Phase, Pastore, Ty Morn.

Nahrával i desky s kapelami:
Plague and the Decay as Raphael Gazal - Vocals
2019 "Children Of The Myth" - Vocals
2017 "The Conundrum Suite" - Vocals

Leviathan - Vocals (2018-present)
2018 "Can't Be Seen By Looking: Blurring The Lines, Clouding The Truth" - Vocals

Bulletback as Raphael Gazal - Vocals, Guitars (2013-present)
Children Of The Beast as Raphael Gazal "Janick Gers" - Guitars
Moonlight Prophecy as Raphael Gazal - Vocals

Tailgunners - Guitars (rhythm) (2011-present)
2013 "The Gloomy Night" - Guitars (rhythm)
Členové Frank Brommer
(Narozen ***)
Keyboards, Piano


Frank je německý hudebník a hráč na klávesové nástroje. Jednou z jeho prvních vinylových desek byla "4" od kapely Foreigner, díky níž byla pro něj začínající puberta mnohem snesitelnější. Poté, co vyrostl v 80. letech, začala jeho hudební "kariéra" s potěšením rodičů klasickými čtyřtřídními lekcemi, ale bez skutečného zájmu o hudbu, kterou se naučil.

To se změnilo v roce 1987 zakoupením kláves Yamaha DX7. Od té doby byla rocková hudba vyzkoušena v místních školních kapelách. První místní úspěchy a vydání CD přišly až s melodickou rockovou kapelou Spellbound, později následovalo založení a dlouholetá spolupráce s německou úspěšnou kapelou Second Hand.

V roce 2008 byl Frank členem progresivní rockové kapely Crayon Phase, se kterou vydal také jedno CD.

Frank je jedním ze spoluzakladatelů cover kapely Foreigner nazvané 4nr.

Zpět
Studiové desky:
2019 Two Hundred Pages
2013 Within My Recollection
Ostatní nahrávky:Skupina:
Raphael Gazal - Lead Vocals
Frank Wendel - Keyboards
Peter Damm - Bass
Wolfgang Bähr - Guitars, Backing Vocals
Arne Gröschel - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Two Hundred Pages
Vyšlo 10. října 2019, Progressive Promotion Records, PPRCD074

Seznam skladeb:
01. Prologue (3:14)
02. Two Hundred Pages (11:39)
03. Turn Of Fortune (9:48)
04. Procession / Empty Grave (10:01)
05. Paralyzed (9:23)
06. The Music Box (8:43)
07. Retrospective (12:21)
08. Salvation (8:52)
09. 201 (1:07)
Total Time: (75:10)

Arranged, Music, Mixed, Mastered: Arne Gröschel
Arranged, Music, Concept, Lyrics: Wolfgang Bähr
Arranged, Music, Concept, Lyrics: Frank Wendel
Words: Drew Patterson (09)
Arranged, Music, Cover: Peter Damm
Photography: Matthis Dierkes


Skupina:
Frank Wendel - Lead Vocals, Keyboards
Wolfgang Bähr - Guitars, Backing Vocals
Frank Brommer - Keyboards, Piano
Peter Damm - Bass
Arne Gröschel - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Within My Recollection
Vyšlo 25. února 2013, 3Hund Records, 0005 (Germany)

Seznam skladeb:
01. Rewind (5:47)
02. Oyster (5:24)
03. New Way (3:19)
04. No Attention (6:38)
05. Running (7:25)
06. Low Feather (15:36)
07. I Am (1:03)
08. Cameo Role (8:34)
09. Moments (15:58)
Total Time (69:44)

Music: Arne Gröschel, Wolfgang Bähr, Frank Wendel
Music, Mixed, Mastered: Wolfgang Bähr
Concept, Lyrics, Music: Frank Wendel

Zpět

from left to right: Arne Gröschel, Frank Wendel, Wolfgang Bähr, Peter Damm
Photo 2019 - from left to right: Peter Damm, Arne Gröschel, Wolfgang Bähr, Frank Wendel

Zpět
Oficiální stránky:
https://www.crayon-phase.de/
https://www.facebook.com/crayonphase/ProgressRock Nahoru
Made by 
©  14.1.2021 
Menu Poslední aktualizace: 14.1.2021
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!