Cosmograf - progressrock.cz

Zpět


        
Cosmograf je progresivní rockový projekt vedený Robinem Armstrongem, multiinstrumentalistním hudebníkem z Waterlooville v Anglii. Zvuk Cosmografu je pevně zakořeněn v klasickém rocku 70. let s moderním a progresivním twistem se zřejmými vlivy klasického progresivního rocku kapel jako jsou Pink Floyd, Yes a Genesis, ale s více příměsí kapel současných jako Porcupine Tree, Muse a Radiohead.

Robin hraje na kytary, klávesy, na basu a na bicí, zpívá a nahrává, produkuje sebe i spolupracující muzikanty, a navíc ještě ve svém vlastním hudebním studiu The Trees, které si vybudoval na vlastní zahradě ve Waterlooville. Ve skladbách Cosmograf vystupují jako hosté hudebníci z progresivní rockové komunity, kteří vystupují a přispívají na každém albu.

Robin byl fascinován fenoménem Deep Purple ve filmu Heavy Rock s barokními intro a hlavními melodiemi, často využívající směs klasické hudby a soudobé rockové hudby, aby poskytli spojení progresivního rocku, který polarizuje publikum a vyžaduje pozornost. Jeho alba jsou postavena na konceptech, odmítá omezení a konvence radiím nakloněné rockové hudby. Každá píseň je tak dlouhá, jak je potřeba, často překrývající žánry od klasiky, přes elektroniku, rock a metal a doplněna vlivy a zvuky, které jsou obvykle spojeny s filmovým doprovodem.

Cosmograf se zrodil v roce 2008, kdy Robin vyprodukoval své první domácí demo album "Freed Of The Anguish", které vyprávělo mučící příběh o mužské cestě druhou světovou válkou. Vypráví o otcovu bratranci Kenu Oakley, který se vylodil na pláže v Normandii jako součást útoku Royal Naval Commando v D-Day. Bohužel zemřel v říjnu 2007 a příběh je mu věnován. Nahrávka nikdy nebyla vydána jako album, a proto nebývá považováno za oficiální nahrávku Cosmograf.

První oficiální nahrávka Cosmograf dostala název "End Of Ecclesia" a vyšla 19. listopadu 2009. U tohoto alba si Robin usmyslel, že prolomí tradici a nejříve vytvoří coverart a název alba. A tak cover prvbní desky vznikl za několik hodin ve Photoshopu. Konceptem alba je temnota, víra, zármutek, strach a hřích, což umožnilo přinést spoustu éterických vyhrávek, sborové hlasy a těžké kytary. Něco jako spojení Yes a Black Sabbath. S nahrávkou mu vypomohl Steve Dunn z Also Eden na kytaru a baskytaru.

Další studiová nahrávka "When Age Has Done It's Duty" zaujala již pozornost progresivní rockové komunity a tisku a přineslo ji nominaci Limelight v ocenění časopisu PROG. Spolupracoval na ní již se zkušeným Lee Abrahamem ve studiové práci. Ten mu také navrhl oslovit Stevea Thorneho na některé vokály. Také kontaktoval hlasového umělce v podobě Toma O Bedlama, kterého využil při dramatickém čtení slavné básně "Growing Old" od Matthewa Arnolda, který přinesl chladivý úvodní monolog. Steve Dunn jej v té době také seznámil s grafickým umělce Graeme Bell, známého také jako "Twig", který mu pomohl s realizací coveru alba. Jako hosta si přivedl dalšího hudebníky jako Dave Ware, který byl špičkový metalový bubeník a působil v kapele Tarrasque založené v Portsmouthu, kytarista Simon Rogers z Also Eden nebo bubeník Boba Dalton z It Bites.

Koncept alba je založen na osobních zkušenostech Robina jako chlapce po návštěvě jeho tety Mollie a strýce Harryho v jejich domově, v chalupě Pear Tree Cottage, v malé vesničce Cleobury North ve venkovské oblasti Shropshire a koncept alba rozšířil tak, aby pokryl emoce a zkušenosti, které prožíváme procesem stárnutí od narození až po smrt. Album vyšlo v únoru 2011. Vznik alba tak trval 18 měsíců života při úmorném skládání, nahrávání, míchání a konečné produkcí. Album vzbudilo pozornost 3 nahrávacích společností, takže později v srpnu mohlo vyjít u F2 Records.

Název dalšího alba "The Man Left In Space" zazněl poprvé 22. března 2012. To už bylo rozpracováno několik skladeb, na kterých spolupracoval s legendárním bubeníkem Nickem D’Virgilio ze Spock’s Beard a Big Big Train. Na nahrávání si přivedl opět větší várku hostujících hudebníků, již tradičně Steve Dunn, Lee Abraham, z těch nových Simon Rogers na basu, Matt Stevens a Luke Machin na kytaru, Andym Pool a Gregem Spawton na basu, oba z Big Big Train. Míchání a koprodukce se ujal Rob Aubrey, známý z nahrávek Big Big Train, v Aubitt Studios v Southamptonu. Album "The Man Left In Space", jak již název napovídá, je hodně o rozdělujících okolnostech, izolaci, nudě, odměnách za ambice, úspěších a o tom, zda úspěch někoho více naplňuje. Zdá se, že výsledkem úspěchu je někdy očekávat neúspěch… Jak název napovídá, koncept se odehrává na pozadí futuristické cesty do vesmíru s mnoha historickými odkazy na závod o vesmír v 60. letech minulého století. V textech je spousta spousta skryté ironie a biografie některých protagonistů zlaté éry vesmírného objevování.

V červenci 2013 bylo album "The Man Left In Space" nominováno na cenu Progressive Music Awards 2013 v kategorii "Limelight". V té době měl již Robin naplánováno vydat nové alobum na jaře roku 2014, již bylo napsáno a chystá se na vzrušující fází, kdy začne vybírat a zvát hosty do studia. Podařilo se mu získat úžasné hosty, mezi které patří Colin Edwin z Porcupine Tree, Nick Beggs známý z jeho působení ve skupině Stevena Wilsona, Nick D'Virgilio opět usedl na bubenický trůn, tentokrát nahrával celé album. Matt Stevens a Steve Dunn se opět ukázali a objevil se nově i Andy Tillison z The Tangent.

V dubnu 2014 se objevila zpráva, že nové album je dokončeno. Dostalo název "Capacitor" a bude brzy bude oficiálně k dostání 2. června 2014. Tématem tohoto alba je uchovávání lidského ducha a způsob, jakým je zanechán otisk našich životů v duchovním a technologickém smyslu. Album je silně nabité filmovou atmosférou a je na něm spousta temných koutů, ve kterých může představivost zabloudit, zejména těch, kteří poslouchají ve tmě se sluchátky na uších. Dne 6. května 2014 bylo zveřejněno video ker skladbě "The Fear Created", druhé skladbě z alba. Album vyšlo 2. června 2014 a získalo skvělé recenze.

V dubnu 2015 Robin oznámil, že nastal čas na další album Cosmograf. Nahrávání pokračovalo skvěle. Nick D'Virgilio hrál absolutně jako obvykle a během jednodenní návštěvy v Aubitt Studios v dubnu 2014 zvládl bicí bicí na celé album. V záři 2014 bylo již všechno napsáno, koncept alba se konečně usadil, už má dokonce i titul a obal je také dokončen. Album se dostalo do závěrečné fáze nahrávání a Robin opět vybíral hostující hudebníky. Nově se na albu objeví úžasné vokály zpěvačky Rachael Hawnt. Album s názvem "The Unreasonable Silence" bylo dokončeno a vyšlo 13. června 2016. Vznik alba doprovázely i zdravotní komplikace, když Robinovi hrozila trvalá ztráta motorických schopností na prstech pravé ruky, naštěstí byla léčba úspěšná. Již tři týdny po operaci v září hrál znovu na kytaru a klávesy, ruka byla sice zesláblá, ale každý den se zlepšovalo.

Sám Robin byl nakonec překvapen, jak se mu rychle poařilo zvládnout další album "The Hay-Man Dreams". Bicí nahrál víceméně Kyle Fenton, když Nick D'Virgilio byl zaneprázdněn a stihl jen tři skladby. Tématem tohoto alba je mýtický příběh zemědělského dělníka, který se setkal předčasně se smrtí, a zanechal milující ženu a mladou rodinu. Jeho vdova si vybudovala v podobě strašáka jako svatyně k její ztrátě, a tento "Hay-Man" tráví své počasí v odlehlých dnech ve věčnosti a sní o svém poli. Stejně jako u "When Age Has Done Its Duty" rozvinul nápad po prozkoumání rodinné historie, tentokrát z otcovy strany rodiny. Jeho praděda byl horník a farmář a zemřel za tajemných okolností v příkopu na kraji silnice. Příběh o jeho úmrtí je doslovně popsán ve skladbě "Melancholy Death of A Gamekeeper". Zemřel jako mladý muž a opustil velkou rodinu a Robin napsal písně, které se týkaly útrap, které utrpěl, hněvu a ztrát, které musela cítit jeho pozůstalá rodina. Představoval si jeho ducha v podobě strašáka, uvázaného a umístěného na poli, s jeho snovou myslí jeho jediného pohodlí. Zdá se, že v mnoha rodinných historiích je společnou nití to, že nejhlubší pouta lásky a povinné oddanosti jsou utvořena z dřiny a protivenství.

Dne 27. listopadu Robin oznámil, že 1. prosince 2017 vejde vánošní singl "A Festive Ghost". Všechny nástroje nahrál Robin Armstrong a o písni řekl, že je to "netradiční vánoční píseň", která "je moudrým odrazem tlaku na udržení poškozených vztahů v době svátečního období". Dne 26. ledna 2018 byla vydána remixována verze "The Age Age Done Done Duty". Remixu se ujal sám Robin a představil se v CD Digipak s rozšířenou 16 stránkovou brožurou.

V prosinci 2018 bylo oznámeno, že Colin Edwin, bývalý basista Porcupine Tree, se objeví na novém albu skupiny Cosmograf. Nástupce "The Hay-Man Dreams" vydaného v roce 2017 vyšel 12. dubna 2019 a jmenuje se "Mind Over Depth". Kromě Edwina a Robina se na albu objeví opět Kyle Fenton na bicí.

Tématem alba je vše, co se odehrává v našich myslích - každá myšlenka, pocit, stav mysli, všechno, čeho jsme si vědomi - to vše se ve skutečnosti odehrává jen v našich soukromých vnitřních světech. Naše realita je definována vnímáním, kterou dáváme těmto myšlenkám a ty negativní mohou nevyhnutelně vést k tomu, že se cítíme mimo naše chápání... "Mind Over Depth" je charakteristicky introspektivní a alegorické, ale tato nahrávka je mnohem těžší než předchozí alba s vlivy, které čerpají z moderního progresivního metalu, elektroniky a klasického heavy metalu.

Dne 26. března 2021 vydá Gravity Dream Music nové album progresivního britského projektu Cosmograf s názvem "Rattrapante". Skupina právě představila videoklip k premiérové skladbě "I Stick To You", ve které jako host zpívala zpěvačka The Blackheart Orchestra Chrissy Mostyn. Leader Cosmograf Robin Armstrong to komentuje: "Je to poněkud temný milostný příběh, jehož základy jsou zakořeněny v řeckém mýtu. Napsal jsem to s ohledem na ženský hlas. Věděl jsem, že k tomu, abych to fungoval, potřebuji opravdu éterický a tajemný ženský vokál a okamžitě jsem si vzpomněl na Chrissy a její úžasnou práci s The Blackheart Orchestra. Byl jsem nadšený, když souhlasila, že bude nejen zpívat vokály, ale také pomůže s vytvořením hudebního videa".

Album bude obsahovat pět písní o lidské interakci s časem. Vedoucí Cosmograf Robin Armstrong říká o lyrické stránce alba: "Měříme čas, ale ztrácíme jej více, definuje naši existenci a vytváří naše vzpomínky […]. Myšlenka alba byla inspirována mojí prací s mechanickými hodinkami. "Rattrapante" je francouzské slovo odvozené od "rattraper", což znamená "dohnat nebo vzít zpět". Umělec také vysvětluje zákulisí záznamu: "Naše plány zničila pandemie. Znovu jsem využil svůj čas k psaní, jak jsem mohl, a výsledkem bylo mnoho materiálu pro album, které se zabývalo tématy souvisejícími s časem". Na albu uslyšíme mimo jiné Chrissy Mostyn z The Blackheart Orchestra, stejně jako Kyle Fenton a Tommy McNally.

Další album "Heroic Materials" je o změně, o našem odmítnutí ji přijmout, ale také o uznání, že je nezbytná pro naše přežití. Příběh se soustřeďuje na pilota Spitfiru z druhé světové války, který naříká nad ztracenou zlatou érou, ale odráží to, že lidská rasa musí změnit své způsoby, aby zachovala svoji existenci na Zemi. Hrdina William "Billy" May se ohlíží za svým životem ve věku 99 let a uvědomuje si, že svět se úplně změnil od doby, kdy byl jako mladý muž postaven do nemožného scénáře, kdy bránil svou zemi ze vzduchu. Už moc nezná moderní svět, ale chápe, že lidská rasa musí v budoucnu žít jiným způsobem.

Robina Armstronga opět doplnil bubeník Kyle Fenton a speciálním hostem je bývalý klávesista Big Big Train Danny Manners, který hraje na klavír ve 13-minutové titulní skladbě.

"Heroic Materials" je do značné míry koncepčním dílem, přičemž každá skladba je propojena s další v cyklu a nejlépe je pojmout vše jako celek. Některé sekce jsou kratší, jako Industry, spojující sekci mezi mnohem rozsáhlejšími scénami titulní písně a "British Made". Toto album Cosmograf je charakteristické zvukovou krajinou, mísící skvěle zahrané rockové pasáže s evokujícími zvukovými efekty a samply, včetně nezaměnitelných zvuků motoru Spitfire Merlin, který zaručeně přivede většinu britských posluchačů určitého věku k tomu, že budou mít spíše zamlžené oči z nostalgie a úžasu. "I Recall" nás uvádí do příběhu zvukem TV zpravodajského vysílání, s atmosférickým zvukem deště a vzdáleného hromu v pozadí a informuje nás o plánech pokusit se dosáhnout "zelené průmyslové revoluce" zaměřené na "nulové emise uhlíku".

Britští progrockeři Cosmograf 1. března 2024 oznámili, že 12. dubna 2024 vydají nové živé bootlegové album "Live At The 1865 (The Official Bootleg)" prostřednictvím jejich labelu Gravity Dream. Nové album bylo nahráno na show kapely v Southamptonu v 1865 v březnu 2023 při krátkém a vzácném výbuchu živé aktivity kapely se sestavou, která zahrnovala Lee Abrahama (kytara), Kyle Fentona (bicí) a Alistaira Martina (baskytara) po boku hlavního hrdiny Robina Armstronga.

"Neměl jsem vůbec v úmyslu udělat nějaké živé album pro naše nedávné koncerty, ale když jsem poslouchal mix soundboardu pro tohle, byl jsem trochu překvapen, jak dobře to zní," vysvětluje Armstrong. "Normálně bych byl posedlý opravou chyb a správným mixováním, ale neexistoval způsob, jak to udělat s pouhou základní stereo stopou, takže jsem si řekl, že by bylo zábavné vydat ji v celé její syrovosti ze staré školy."

Zpět
Členové:
Robin Armstrong - Vocals, Guitars, Keyboards, Bass
Spolupracovníci:
Lee Abraham - Guitars & Bass
Kyle Fenton - Drums, Percussion
Steve Dunn - Bass
Rachael Hawnt - VocalsČlenové
(Narozen ***, Grays, Essex, England)
Vocals, Guitars, Keyboards, Bass

Robin je britský hudebník a multi-instrumentalista, narodil se v Grays, Essex, ale vyrůstal ve Waterlooville v Hampshire/Portsmouth, UK, kde žije dodnes. Hraje hraje na kytary, klávesy, baskytaru i bicí, zpívá a nahrává a produkuje svá alba. Vybudoval si k tomu vlastní hudební studio The Trees, které je umístěno na vlastní zahradě ve Waterlooville. Na kytaru se učit hrát, když mu bylo 14 a z té doby má ještě klasickou kytaru. Jeho otec byl klávesista, takže jsem se stal opravdu univerzálním a účil se na obojí.

Jeho první vpád do hudby začal poté, co mu byly darovány ve 12 letech varhany Antonelli vyrobené v Itálii a později klasickou kytarou Raimundo ve věku 15 let, kterou má dodnes. Jako teenagera Robina uchvátila fúze hard rocku Deep Purple s barokními intry a sólovými liniemi a soubojové riffy mezi Jonem Lordem a Ritchiem Blackmoreem. Nikdy se neuchytil u jednoho nástroje a nemohl se vůbec naučit číst hudbu, takže se naučil hrát na kytaru a klávesy a později na basu podle sluchu. Jeho první skupina Legend vznikla ve škole, kde hrál na klávesy, následovala skupina Blue Steal a později tříčlenná progresivní rocková skupina Cry of Love, kde zpíval a hrál na basu a vystupoval na několika lokálních místech.

Svoji pracovní kariéru začal ve strojírenství ve vodárenském průmyslu ve 20 letech a 19 let později si zřídil vlastní poradenství. Před dvěma lety se ale rozhodl, že už to nechce více dělat. Jeho koníčkem je restaurování a prodeje historických hodinek a hodinky se tak staly i jeho novým zaměstnáním. To je mnohem flexibilnější, aby se mohl věnovat i své hudbě.

V 90. letech experimentoval s elektronickou hudbou, produkoval několik demo alba pod přezdívkou "Toxic Czar", později se vrátil ke hře na kytaru a byl velmi ovlivněn velkými hráči klasického rocku, heavy rocku a metalu. Poté, co se během tohoto období naučil hrát na bicí, začal se více zajímat o produkci studia a řádně se vydal na misi nahrávat a produkovat svá vlastní alba, což se stalo podnětem ke zrodu Cosmograf. Následovala dlouhá a obohacující cesta, během níž vyprodukoval 7 alb během 10 let.

Robin postavil v roce 2010 v zadní části své zahrady vlastní nahrávací studio "The Trees", kde nejšťastněji píše, nahrává a produkuje hudbu. Kromě práce pro Cosmograf byl Robin v letech 2019 a 2020 koncertním členem progresivní rockové kapely Big Big Train, kde hrál na klávesy a kytaru. Provedl řadu příspěvků, ať už jako host nebo producent do hudby jiných umělců v tomto žánru.

Jeho manželka bývá vyvedaná z míry nad vzrušenými reakcemi a recenzemi jeho alb. Obě jeho děti Amy a Sam se dokonce objevily na dvou albech. Myslí si, že je skvělé, ale bohužel stejně preferují X-Factor, než aby naslouchaly tomu, co dělá tatínek.

Robin si zahrál naživo jako klávesista nebo kytarista i s dalšími kapelami jako Big Big Train, Vintage Watch Dealer nebo Existentialist.

Členové

(Narozen ***, Southampton, England)
Guitars & Bass


Lee Abraham je hudebník a hudební producent z jižní Anglie, je také vlastníkem a provozovatelem Dockside Studio v jižní Anglii. Začal hrát na kytaru a basovou kytaru v roce 1989 ve věku 15 let, kdy začal napodobovat své oblíbené kapely Iron Maiden a Metallica. Lee hrával v řadě místních hospodských a klubových kapel po celou dobu jeho dospívání až do jeho 20 let a vždy pokoušel psát psát vlastní skladby, stejně jako se učil umění zvukového záznamu. Nakonec kvůli frustraci z malé lokální scény Lee obrátil svoji pozornost jen na skládání hudby a vstoupil do světa hudebních nahrávek a jejich produkce. Po několika nevýznamných albech vydaných v průběhu 1990 let Lee vydal v roce 2002 album "Pictures In The Hall", které si získalo značnou podporu na on-line komunitách.

V roce 2004 se Lee vydal album "View From The Bridge", opět ve vlastní režii, na němž se objevily i příspěvky od Karl Grooma (Threshold, Shadowland) a Martina Orford (IQ, Jadis, Big Big Train). Alba se prodalo téměř 1000 kopií a přineslo mu popularitu širšímu publiku.

V roce 2005 se Lee připojil k UK prog rockové kapele Galahad a hrál na basu na jejich albu "Empires Never Last" z roku 2007. Evropské turné, které následovalo, zahrnovalo i natáčení live DVD "Resonance - Live in Poland". V roce 2008 vyšlo album "Idle Noise", společné napsané s bubeníkem a skladatelem Stevem Kingman. "Idle Noise" vyšlo u Oskar Records v Polsku a dobře se prodávalo. V roce 2009 Lee opustil Galahad a soustředil se na obnovení své sólové kariéry.

Hned poté vydal desku "Black And White". Album bylo také distrubuováno labelem F2 Music pro celosvětové vydání. Album zaznamenalo takový úspěch, že byl Lee pozván, aby hrál na britském Prog Rock Festivalu "Winters End". V roce 2011 Lee napsal skladby s více rockovějčím zaměřením. Aby album nebylo řazeno k progresivním rockovým albům, spojil se Lee s basistou a kytarista James Durandem a bubeníkem Kyle Fentonem. Za vzájemné spolupráce poskládali album hodnotných skladeb.

V průběhu 2012 a 2013 Lee pracoval na svém novém progresivním rockovém albu "Distant Days". V roce 2016 vyšlo nejnovější jeho album "The Seasons Turn", na kterém se představila jeho kapela a opět mnoho hostů jako Marc Atkinson, Dec Burke, Simon Godfrey, Mark Colton a Martin Orford z těch hlavních.
PS: Více na profilu kapely GALAHAD

Členové

(Narozen ***, Fareham, Hampshire, UK)
Drums, Percussion, Vocals, Composer


Kyle je 28 letý bubeník pocházející z jižní Anglie ze Southamptonu, UK. Působí také jako zpěvák a skládá a produkuje vlastní hudbu. Jeho hudební cesta doopravdy začala, když mu bylo téměř 15 let a jeho bratr Aaron mu ukázal bicí soupravu ve školní hudební místnosti Kylemu to zůstalo od té chvíle, kdy se za ní posadil.

V současné době působí jako člen These Septic Stars, které znal již několik let a Matt, zvaný Savage-Lok, který pracoval ve stejném místě jako Kyle, se jej zeptal, zda by u nich nechtěl hrát, aby jim vypomohl. Kyle O TSS říká , že je to fantastická parta, skvělí muzikanti, s nimiž se daří pracovat, a jde jim opravdu dobře.

Je silně ovlivňován prog-rockem, takže spousta technických žargónů jej dokáže ovlivnit. Za nejoblíbenějšího bubeníka má Gavina Harrisona z Porcupine Tree a jeho herní styl jej trochu odráží. Líbí se mu také Nick D'Virgilio, Craig Blundell a další, ale obdivuje nejen bubeníky. K těm dalším patří Jem Godfrey, klávesový virtuos z Frost*, John Petrucci, kytarista Dream Theater a Colin Edwin, basista Porcupine Tree.

Kromě TSS je hraje také jako koncertní bubeník s Alanem Merrillem a pracuj na albu s prog/AOR kapelou, které je téměř hotové. Zároveň působí jako koncertní i studiový bubeník, kdykoli je to možné. Snadno se mu pracuje a velmi dobře se orientuje a dokáža se přizpůsobit jakékoli profesionální situaci. Má rozsáhlé znalosti z různých hudebních stylů, a může poskytnout i doprovodné vokály při hře na bicí. Mezi jeho koníčky patří motocykl, fitness a posilování.

Členové

(také Steve 'Bruiser' Dunn)
Bass


Steve je hudebn9k a basista. P;sob9 tak0 jako u4itel hry na baskytaru v Gloucestershire, UK.

Od roku 2008 je baskytaristou kapely Also Eden. Poslední vystoupení Stevea Dunna s kapelou bylo v listopadu 2012 na DanFestu v Leicesteru. Poté jej nahradil v kapele Graham Lane.

Členové

Vocals

Rachael v současné době pracuje jako hudební producent, autorka, studiová umelkyně a aranžérka pro různé vydavatelské společnosti a studia, včetně MPL Music Publishing a dalších jako Smirnoff, John Lewis, Colmar a Optrex. Rachael vystudovala vokální techniku v mnoha stylech a je pravidelně zaměstnávána pro svou všestrannost, ať se jedná o Rock, Soul, Jazz, Prog, Contemporary nebo Classical.

Rachael studovala divadelní umění na Southdowns College a má zkušenosti s živým i studiovým vystupování. I když začínala s klasickými vokálními lekcemi ve věku 12 let, je často spojována s jejím silným rockovějším stylem, který ji umožnil, že měla to štěstí vystupovat na některých z nejprestižnějších a nejoblíbenějších míst, jako jsou Hampton Court Palace, The Ritz, The O2 a Královská opera. Bylo pro ní velkým potěšením vystupovat pro Královskou rodinu včetně HRH princezny Ann a Thajské královské velvyslanectví a s radostí poskytla doprovodné vokály pro takové velikány jako Tony Hadley a Paul Young (2016) na jevišti. Rachael také spolupracovala hudebníky jako Bonnie Tyler, Paul Young, Tony Hadley nebo Judge Jules.

Její kapely vystupovaly pro řadu soukromých celebrit jako Pixie Lott, Darcy Bustle, Jim Davidson, Richard E Grant, Nick Mason, svatba Steve Backshalla a Heleny Glover MBE (2016) a obnova svatebního slibu Alison a herce Jake Wooda (EastEnders) 2017.

Spolu se spoluzakladatelem a producentem Ashem Cutlerem pracují ze svého studia na jihu Anglie. Společně s Ash Cutlerem nedávno dokončili jejich první album s názvem "The Beautiful Secret", které masteroval držitel ceny Grammy Tim Young (Amy Winehouse, The Beatles, Elton John, The Pretenders aj.)

Zpět

      Studiové nahrávky:
      2022 Heroic Materials
      2021 Rattrapante
      2019 Mind Over Depth
      2017 The Hay-Man Dreams
      2016 The Unreasonable Silence
      2014 Capacitor
      2013 The Man Left In Space
      2011 When Age Has Done Its Duty
      2009 End Of Ecclesia
      2008 Freed From the Anguish (Demo)


      Ostatní nahrávky:
      2024 Live at The 1865 (The Official Bootleg)Skupina:
Robin Armstrong - Vocals, Guitars, Keyboards, Bass
Danny Manners - Piano on Heroic Materials
Kyle Fenton - Drums
Hosté:
Diskografie Heroic Materials
Vyšlo 9. září 2022, Gravity Dream Music, GD220803

Seznam skladeb:
01. I Recall (2:58)
02. Heroic Materials (13:12)
      i. This Beautiful Machine
     ii. I Just Wanted to Fly
    iii. Close the Door
03. Industry (0:40)
04. British Made (5:42)
05. Mary (2:53)
06. Blinkers (1:39)
07. If Things Don't Change (7:12)
08. The Same Stupid Mistake (2:41)
09. Regretful Refrain (6:01)
10. A Better World (2:27)
Total Time: (45:25)

Recorded at The Trees, Waterlooville
Written and produced: Robin Armstrong
Kyle Fenton's drums engineered: Rob Aubrey and recorded at Aubitt Studios, Southampton
Chrissy Mostyn’s vocals engineered and recorded: Glenn Phillips at GPS Music
Mixed and Mastered: Robin Armstrong at 'The Trees'
Artwork concept and Cover Art: Robin Armstrong
Spitfire model made: Andy Langridge
Portrait Photography: Eljay Cowan
Location: RAF Tangmere, Chichester, W. Sussex
Young "Billy" portrayed: Sam Armstrong
Bolton..Chrissy’s photo courtesy of Lorraine Ayrton

Skupina:
Robin Armstrong - Vocals, Guitars, Keyboards, Bass
Hosté:
Kyle Fenton - Drums, Percussion, Backing Vocals
Tommy McNally - Spoken Words (05)
Chrissy Mostyn - Vocals (03) (The Blackheart Orchestra)
Diskografie Rattrapante
Vyšlo 26. března 2021, Gravity Dream Music

Seznam skladeb:
01. In 1985 (12:46)
02. Rattrapante (9:44)
03. I Stick To You (6:52)
04. Memories Lie (8:29)
05. Time Will Flow (12:43)
Total Time: (50:34)

Recorded at The Trees, Waterlooville
Written and produced: Robin Armstrong
Kyle Fenton's drums engineered: Rob Aubrey and recorded at Aubitt Studios, Southampton
Chrissy Mostyn’s vocals engineered and recorded: Glenn Phillips at GPS Music
Mixed and Mastered: Robin Armstrong at 'The Trees'
Artwork "Time Machine" and "Watch" concept and production: Robin Armstrong Artwork concept and Cover Art: Robin Armstrong
Bolton..Chrissy’s photo courtesy of Lorraine Ayrton

Skupina:
Robin Armstrong - Vocals, Guitars, Keyboards, Bass (03,04,05)
Colin Edwin - Bass (01,02) (Porcupine Tree)
Kyle Fenton - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Mind Over Depth
Vyšlo 12. května 2019,

Seznam skladeb:
01. A Million Choices (11:49)
02. Godspeed (9:05)
03. The Smoke And The Flame (6:48)
04. Sharks (8:17)
05. Goodbye To All Illusions (9:30)
Total Time: (45:29)

Recorded at ‘The Trees’, Waterlooville
Written and produced by Robin Armstrong
Kyle Fenton's drums engineered by Rob Aubrey and recorded at Aubitt Studios, Southampton
Mixed and Mastered: Robin Armstrong at 'The Trees'
Artwork concept and Cover Art: Robin Armstrong
Tématem alba je vše, co se děje v našich myslích - každá myšlenka, hnutí mysli, pocit, všechno, čeho jsme si vědomi - se ve skutečnosti děje pouze v našich soukromých vnitřních světech. Naše realita je definována pozorností, kterou dáváme těmto myšlenkám a negativním pocitům, které mohou nevyhnutelně vést k tomu, abychom se cítili mimo naše vnitřní chápání... "Mind Over Depth" je charakteristicky introspektivní a alegorick jako většina Robinovy práce, ale tato nahrávka je mnohem těžší než předchozí alba a s vlivy, které čerpají z moderního progresivního metalu, elektroniky a klasického heavy metalu. Na albu hostují Kyle Fenton na bicí, kteří hrál už v roce 2017 na "The Hay-Man Dreams" a speciální host Colina Edwin (Porcupine Tree / O.R.k), který hrál na desce z roku 2014 "Capacitor".

Skupina:
Robin Armstrong - Vocals, Guitar, Keyboards, Bass, Composer
Hosté:
Nick D'Virgilio - Drums
Rachael Hawnt - Vocals (01,03,06)
David Allan - Spoken Word (01,02,06)
Walter De La Mare - Spoken Word (06)
Matt Stevens - Guitar Solo & Ambient Effects (02)
Rachel Hall - Violin (06)
Kyle Fenton - Drums
Diskografie The Hay-Man Dreams
Vyšlo 14. července 2017, Cosmograf Music, COS07 (UK)

Seznam skladeb:
01. Tethered And Bound (6:40)
02. Trouble In The Forest (7:28)
03. The Motorway (8:22)
04. Cut The Corn (5:09)
05. Melancholy Death Of A Gamekeeper (4:58)
06. Hay-Man (12:37)
Total Time: (45:15)

Mixed and Mastered: Robin Armstrong
Artwork: Robin Armstrong
Šesté album Robina Armstronga je v retrospektivním stylu, jak v tématu, tak ve stylu, a vrací ke zvuku a cítění klasické éry, která je spojena se surovou energií a temnotou rockového monstra. Album se 6 skladbami v délce LP a instrumentálně přináší tradiční zvuk kytary, basy a bicích s osvěžením klasických kláves. Téma představuje mýtický příběh zemědělského dělníka, který se setkal s předčasnou smrtí, a zanechal milující ženu a mladou rodinu. Jeho vdova si buduje strašáka podobenství jako svatyně k její ztrátě, a tento 'Hay-Man' tráví své poražené dny v každém počasí ve věčnosti, snící o svém poli.

Skupina:
Robin Armstrong - Vocals, Guitars, Keyboards, Bass, Voices
Hosté:
Dave Meros - Bass (04)
Nick Beggs - Bass (06)
Nick D'Virgilio - Drums (except 05)
Rachael Hawnt - Vocals (06,09,10)
Andrew Whelbig - "Alien Eyewitness" Voice (02)
Redd Horrocks - "Emma, The Girlfriend" Voice (03,06)
Josh Depaz - "Connor Ramirez" Voice (05)
Linnea Sage - "Amy Curtis" Voice (05)
Katherine Thompson - "Sarah Erith" Voice (10)
Rhiannon Owens - "Lisa Williams", "Alien Eyewitness" 2 Voice (07)
Martin Hutchinson - "Martin Jones - Conspiracy Theorist 1" Voice (07)
David Thompson - "Conspiracy Theorist 2" Voice (07)
Martin Paine - "Tom" Voice (07)
Steven Wilson - "Documentary" Voice (10)
Robin Armstrong - "Other Voices"
Diskografie The Unreasonable Silence
Vyšlo 13. dubna 2016, Cosmograf Music, COS06 (Russia)

Seznam skladeb:
01. Echo $abduction; (2:20)
02. This Film Might Change Your Life (9:02)
03. Plastic Men (6:26)
04. Arcade Machine (8:37)
05. RGB (4:01)
06. Four Wall Euphoria (5:23)
07. The Uniform Road (7:20)
08. The Silent Field (2:15)
09. Relativity (4:48)
10. The Unreasonable Silence (9:07)
Total Time: (59:19)

Recorded at The Trees, Waterlooville
Drums engineered and recorded by Rob Aubrey at Aubitt Studios, Southampton
Rachael Hawnt recorded at Aubitt Studios, engineered by Rob Aubrey
Producer: Robin Armstrong
Engineered: Rob Aubrey at Aubitt Studios
Mixed: Robin Armstrong at The Trees, Waterlooville
Mastered: Robin Armstrong at The Trees, Waterlooville
Nick D'Virgilio's drums and Rachael Hawnt's vocals recorded at Aubitt Studios, Southampton
Mixed and mastered: Robin Armstrong at "The Trees", Waterlooville
Design Concept [Artwork Concept], Artwork [Cover Art]: Robin Armstrong
Páté studiové album Cosmograf představuje existenciální koncepční album s mimozemským tématem, založené na eseji "The Myth Of Sisyphus" od francouzského filosofa Alberta Camuse.

"Je to v podstatě modernější převyprávění Camusových spisů o boji lidstva při pochopení vesmíru a naší role uvnitř něj" říká tvůrce konceptu Robin Armstrong. "Camus popsal člověka stojícího tváří v tvář něčemu iracionálnímu, co vede ke konfrontaci mezi lidskou potřebou a nerozumným tichem světa".

Mezi naším hledáním poznání a odmítnutím světa vzdát se tajemství, leží koncept absurdismu. Ve své původní eseji Camus popisuje mytologický charakter, kde Sysiphus je odsouzen k nesmyslné práci, aby ilustroval absurditu lidské existence. Robin Armstrong vypráví příběh, aby vylíčil moderního člověka, který se stal rozčarovaný svým vlastním životem do té míry, že věří, že jeho osud může přežívat v jiném světě. Podobně jako u předchozích alb Cosmograf, je příběh vyprávěn s velmi filmovým cítěním a zkoumá témata paranoie, sociálního odloučení a souladu a nakonec hledání smyslu naší vlastní existence.

Skupina:
Robin Armstrong - Vocals, Guitars, Keyboards, Piano (04), Synth (02,07), Bass (04-06)
Hosté:
Andy Tillison - Organ & Synth & Keyboards (04)
Colin Edwin - Bass & E-bow (01,02)
Steve Dunn - Bass (03)
Nick Beggs - Bass (07)
Nick D'Virgilio - Drums
Katherine Thompson - The Medium Voice (05)
Steve Mayne - The Server Voice (06)
Amy Armstrong - Chorus Vocals (03)
Linda Armstrong - Chorus Vocals (03)
Sam Armstrong - Chorus Vocals (03)
Diskografie Capacitor
Vyšlo 2. června 2014, Cosmograf Music, COS05 (UK)

Seznam skladeb:
01. The Spirit Capture (7:37)
02. The Fear Created (7:29)
03. The Reaper's Song (5:54)
04. The Drover (6:37)
05. White Car (9:35)
06. The Ghost Gets Made (8:27)
07. Stuck In The Wood (6:27)
Total Time: (52:06)

Written and Produced: Robin Armstrong
Recorded at Aubitt Studios
Mixed: Rob Aubrey, Robin Armstrong at The Trees, Waterlooville, and Rob Aubrey/Robin Armstrong at Aubitt Studios
Nick D’Virgilio’s Drums Engineered: Rob Aubrey and recorded at Aubitt Studios, Southampton
Mastered: Rob Aubrey at Aubitt Studios
Artwork [Artwork Concept And Cover Art]: Graeme "Twig" Bell At Planet Twig Ltd.
Design [Booklet Art Design] – Robin Armstrong
All Photography: Dan Armstrong (Dan Armstrong Photography)
Tématem "Capacitor" je uchovávání lidského ducha a způsob, kterým je otisk našich životů zanechán v duchovním i technologickém smyslu. Album je silně nabité filmovou atmosférou a je zde spousta temných koutů, ve kterých může představivost zabloudit - zejména u těch, kteří poslouchají ve tmě se sluchátky.

Na albu "Capacitor" se představilo množství hostujících jmén známých v Progressive rockové komunitě jako Nick D'Virgilio (Big Big Train / Spock's Beard), Colin Edwin (Porcupine Tree), Nick Beggs (Steven Wilson / Steve Hackett), Andy Tillison (Tangent), Matt Stevens (The Fierce and the Dead) a Steve Dunn (Colourflow / Také Eden) a obsahuje celkem sedm skladeb.

Skupina:
Robin Armstrong - Vocals, Guitars, Keyboards, Bass (03,08), Drums (02,09), Programming, Stylophone
Sam Harrison - Voice (01,06)
Hosté:
Simon Rogers - Guitar (03)
Matt Stevens - Lead Guitar (04)
Luke Machin - Lead Guitar (06)
Steve Dunn - Bass (02)
Greg Spawton - Bass (04)
Lee Abraham - Bass (07)
Dave Meros - Bass (09)
Dave Ware - Drums (03)
Nick D'Virgilio - Drums (04,06,07,08)
Amy Armstrong - Backing Vocals (05)
Brad Birzer (Prof.) - Mission Control Voice (01,03,06)
Tom O'Bedlam - Narrator Voice (03)
Katherine Thompson - The Girl Voice (08)
Thomas Konsler - Mission Control voice (09)
Robert Ramsay - Voice from The Radio (09)
Diskografie The Man Left In Space
Vyšlo 5. února 2013, Cosmograf Music, COS04

Seznam skladeb:
01. How Did I Get Here? (2:06)
02. Aspire, Achieve (10:15)
03. The Good Earth Behind Me (4:18)
04. The Vacuum That I Fly Through (5:00)
05. This Naked Endeavour (4:42)
06. We Disconnect (5:45)
07. Beautiful Treadmill (5:03)
08. The Man Left In Space (9:58)
09. When The Air Runs Out (9:35)
Total Time (56;42)

Recorded at The Trees, Waterlooville
Producer: Robin Armstrong, Sam Harrison
Mixed: Robin Armstrong at The Trees, Waterlooville
Drums recorded at Aubitt Studios, Southampton
Mastered: Rob Aubrey at Aubitt Studios
Artwork: Graeme "Twig" Bell
"V našem závodě za výsledky a úspěch si někdy zahráváme s našimi životy jen proto, abychom sklidili izolaci, neštěstí a neúspěch." Album "The Man Left In Space", jak již název napovídá, je hodně o rozdělujících okolnostech, izolaci, nudě, odměnách za ambice, úspěších a o tom, zda úspěch někoho více naplňuje. Zdá se, že výsledkem úspěchu je někdy očekávat neúspěch… Jak název napovídá, koncept se odehrává na pozadí futuristické cesty do vesmíru s mnoha historickými odkazy na závod o vesmír v 60. letech minulého století. V textech je spousta spousta skryté ironie a biografie některých protagonistů zlaté éry vesmírného objevování.

Progresivní rockové album s 9 skladbami čerpá z mnoha minulých i současných vlivů v hudbě a vydává se na cestu do neznáma, aby oživilo představivost a chuť posluchače inteligentní hudby. Představuje se na něm řadu speciálních hostů z progresivní rockové komunity jako Nick D'Virgilio (Spock's Beard / Big Big Train), Dave Meros (Spock's Beard), Matt Stevens, Greg Spawton (Big Big Train), Simon Rogers, Steve Dunn (Also Eden), Lee Abraham (Lee Abraham Band), Luke Machin (Tangent / Maschine) a Dave Ware.

Skupina:
Robin Armstrong - Vocals, Electric, Classical (03) & Acoustic (08) Guitars, Keyboards, Bass (01,03-06)
Hosté:
Huw Lloyd Jones - Vocals (05)
Steve Thorne - Lead & Backing Vocals (06)
Tom O' Bedlam - Narration (06)
Simon Rogers - 12-string & Electric Guitars (03) (Also Eden)
Luke Machin - Guitars (04) (The Tangent)
Lee Abraham - Guitars & Bass (The Lee Abraham Band)
Steve Dunn - Bass (02) (Also Eden)
Bob Dalton - Drums (01-06) (It Bites)
Dave Ware - Drums (07)
Diskografie When Age Has Done Its Duty
Vyšlo 1. listopadu 2011, Festival Music, 201107 (UK)
Remix 30. listopadu 2018

Seznam skladeb:
01. Into This World (11:16)
02. Blacksmith's Hammer (5:03)
03. On Which We Stand (9:28)
04. Bakelite Switch (7:36)
05. Memory Lost (7:03)
06. When Age Has Done Its Duty (13:04)
07. White Light Awaits (5:49)
08. Dog On The Clee (3:30)
Total Time: (62:49)

Recorded and mixed: Robin Armstrong at 'The Trees', Waterlooville
Producer: Robin Armstrong
Drums recorded at Aubitt Studios Southampton, engineered by Rob Aubrey
Mixed: Lee Abraham (07)
"White Light Awaits" mixed: Lee Abraham at Dockside Studios Southampton
Mastered: Rob Aubrey at Aubitt Studios Southampton
Artwork and artwork concept: Graeme 'Twig' Bell
"When Age has Done Its Duty" je koncepční album s 8 skladbami zaměřené na téma stárnutí na pozadí osobních zkušenosti během dospívání. Album obsahuje řadu speciálních hostů z progresivní rockové komunity, včetně Boba Daltona (It Bites), Steve Thorna, Simona Rogerse (Also Eden), Steve Dunna (Also Eden), Huw Lloyd-Jonese (Unto Us), Lee Abraham (The Lee Abraham Band), Luke Machina (The Tangent) a Davea Wareho.

Skupina:
Robin Armstrong - Composer, Performer
Hosté:
Steve Dunn - Guitars & Bass (10)
Diskografie End Of Ecclesia
Vyšlo 19. listopadu 2009, F2 Records

Seznam skladeb:
01. Sins Of The Father (4:55)
02. Who Will You Serve (9:50)
03. Evolution Railroad (7:00)
04. Return To The Sea - Part1 (Good Company Will End) (3:01)
05. Return To The Sea - Part2 (Forget The Earth) (7:25)
06. A Day On The Moon (3:58)
07. La Iglesia (6:26)
08. Flowers In My Hair (4:53)
09. Ministry Of Failure (4:19)
10. The Dark That Follows The Light (9:24)
Total Time: (61:11)

Producer: Robin Armstrong
Mix: Robin Armstrong
Mastered: Robin Armstrong


Skupina:
Robin Armstrong - All Instruments
Hosté:
Amy Armstrong - Vocals (09)
Diskografie Freed From The Anguish
Demo, vyšlo leden 2008,

Seznam skladeb:
01. Please Save Me (4:08)
02. Up to my Eyes (2:42)
03. Muddy Boots (3:19)
04. Falling Down (6:00)
05. God Bless the Visionaries (4:40)
06. Like a Stone (4:59)
07. Hopeless Mind (3:29)
08. Little Stars (4:53)
09. The Parade (1:59)
Total Time: (36:09)

Projekt Cosmograf se zrodil s hrubým demo albem "Freed From The Anguish", které vyšlo v lednu 2008 a které vyprávělo úzkostlivý příběh o mužské cestě druhou světovou válkou. Nikdy nebylo vylisováno jako album, a proto není považováno za oficiální nahrácku Cosmograf.

Před 65 lety v sobotu otec Robinova bratrance Ken Oakley zaútočil na pláže v Normandii jako součást útoku Royal Naval Commando během D-Day. Je smutné, že zemřel v říjnu 2007, senzační chlapík láskyplně vzpomínán celou rodinou. Je mrazivé si připomenout, že toho dne před 65 lety byl utábořen v lese u Cowplain, připravený vyrazit z Portsmouthu na D-Day, pravděpodobně ve vzdálenosti, ve které Robinova dcera chodí do školy. Byla to Kenova zkušenost, která Robina podvědomě inspirovala k napsání konceptu "Freed From The Anguish". Album je věnováno všem statečným duším, které toho dne zemřely a oslavám dobrých životů, těch kteří přežili.


Skupina:
Robin Armstrong - Vocals, Guitars, Keyboards, Bass
Lee Abraham - Guitars
Kyle Fenton - Drums
Alistair Martin - Bass
Hosté:
Diskografie Live at The 1865 (The Official Bootleg)
Vyšlo 19. listopadu 2009, F2 Records

Seznam skladeb:
01. British Made ()
02. The Man Left In Space ()
03. Bakelite Switch ()
04. White Car ()
05. Regretful Refrain ()
06. Four Wall Euphoria ()
07. Arcade Machine ()
08. The Motorway ()
09. The Ghost Gets Made ()
Total Time: (00:00)

Producer: Robin Armstrong
Mix: Robin Armstrong
Mastered: Robin Armstrong


Zpět... spolu s Nick D'Virgilio a Rob AubreymLuke Machin Steve Dunn

Kyle Fennton Nick D'Virgilio

Zpět
Oficiální stránky:
http://www.cosmograf.com
https://theprogressiveaspect.net/blog/2022/08/14/cosmograf-heroic-materials/
https://cosmograf.bandcamp.com/Nahoru ProgressRock
Made by 
©  19.3.2019 
Menu Poslední aktualizace: 2.3.2024
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!