COLLAGE


Zpět
Collage je jedna z prvních polských skupin, která získala popularitu mimo svoji vlast a je známá nadšencům neo-progrocku prakticky po celém světě, její pověst se nemění ani vlivem času. Tuto legendární polskou rockovou kapelu, předního představitele současného progresivního rocku, založili ve Varšavě v roce 1984 kytarista Miroslaw Gil a bubeník Wojciech Szadkowski. Zakládající sestavu skupiny tvořili Mirek Gil (kytara), Wojtek Szadkowski (bicí), Jarek Wajk (zpěv), Jurek Barczuk (kytara), Przemek Zawadzki (baskytara), Pawel Zajaczkowski (klávesy) a Ania Milewska (klávesy). Během prvních několika let se podařilo zaznamenat několik demo skladeb, které později vyšly na albu "Zmiany/Changes" s různými zpěváky, včetně Jarosława Wajka z Oddziału Zamkniętego, Jarosława Majky ze Ziyo. Nakonec se zpěvákem kapely stal Tomasz Różycki. Zkoušky se konaly v legendárním sále 06, vedle takových kapel jako Perfect, Maanam, Oddział Zamknięty, Wilki a Kult. Významnější koncerty Collage v druhé polovině 80. let zahrnují vystoupení na festivalech Róbrege ve Varšavě a Róbrege i Letnia Zadyma v Środku Zimy.

Jejich první CD nazvané "Baśnie" se objevuje koncem roku 1990 a získalo nadšené recenze od hudebních kritiků i fanoušků. Album obsahovalo hudbu zaměřenou na neoprogivní styl, se soundem blízkým k raným Genesis. Překonáním jazykové bariéry, neboť album bylo celé nazpívané polsky, získává popularitu nejen v Polsku, ale také v Německu, Francii, Nizozemsku a Itálii a v roce 1992 jej vydala i italský label Vinyl Magic. Při hodnocení za rok 1991 čtenáři časopisu "Tylko Rock" kapelu vyhodnotili jako sedmou polskou nejlepší skupinu roku, která se po uvedení debutu kapely hrající rockový styl daleko od hlavního proudu, stala doslova senzací.

Průlom v historii Collage nastal v roce 1992, kdy se ustavila sestava, která je stále považována za jejich nejklasičtější. Po skončení nahrávání ale ještě před turné, Rozycki v roce 1990 opustil skupinu a na jeho post přišel zpěvák Zbigniew Bieniak, s nímž skupina odehrála velmi úspěšný koncert na festivalu Jarocin 1991. V nekonečné hře na výměnu zpěváků Beniak odešel o dva roky později. Ještě během téhož roku se do sestavy vrátil Wajk, znovu však nezůstal dlouho. Ke stabilizaci ve složení skupiny došlo po další změně sestavy v roce 1992 , když byl angažován zpěvák Robert Amirián krátce působící ve Varius Manx byl znám také ze spolupráce s Kasiąou Kowalską. Z původní sestavy v kapele už zůstali jenom Szadkowski a Gil. Skupina se v nové sestavě zúčastnila koncertu Niech Świat Się Do Nich Uśmiechnie na stadionu Desetiletí ve Varšavě, kdy se ke dvojici Szadkowski a Gil přidal klávesista Krzysztof Palczewski, basista Peter "Mintay" Witkowski a zpěvák Robert Amirian. Debutem této nové sestavy, kterou doplňovali ještě klávesista Krzysztof Palczewski a basista Piotr "Mintay" Witkowski, bylo album "Nine Songs Of John Lennon" s vlastní instrumentací písní, a mnohdy odvážnou, vybraných skladeb Johna Lennona. Za pozornost slouží třeba vlastní interpretace skladby "Give Peace A Chance" provedená ve stylu Rogera Waterse. V té době si skupina začala získávat stále více a více uznání nejen v Polsku, ale i v zahraničí, což vedlo k nahrávací smlouvě s SI Music.

Velký význam v kariéře Collage mělo v roce 1994 vystoupení na festivalu v Sopotech. V roce 1994 hudebníci odjelu do Holandska, kde Collage nahrávají ve studiu u Eindhovenu pro holandský label SI Music album "Moonshine", jejich nejlépe znějící sound, nejvíce rafinovaný a sofistikovaný. I když je CD vyplněno většinou dlouhými, složitými skladbami s více částmi a velmi poetickými texty např. titulní "Wings In The Night", našly si vedle nich také místo kratší a atraktivní melodie jako "Living In The Moonlight", " War Is Over", které díky rozhlasovým prezentacím zvýšily popularitu kvintetu. V roce 1995 toto album díky slavnému vydavatelství Roadrunner Records přichází na trhy po celém světě, včetně Japonska a Koreje, kde bude předchozí album skupiny "Nine Songs Of John Lennon" bylo nově přehráno a zbývající alba jsou distribuovány japonskou společnosti Marquee. Album "Moonshine" mělo obrovský komerční a umělecký úspěch a dodnes je považováno za jedno z nejdůležitějších alb tohoto žánru na světě. Dodnes je považováno za jedno z nejdůležitějších alb 90. let tohoto žánru. Píseň "Living In The Moonlight" z tohoto alba po mnoho let patřila k nejlepším padesáti písním v Top of All Times polského rádia Trojka. Podle čtenářů časopisu "Tylko Rock" se album "Moonshine" umístilo na 6. místě nejlepších rockových alb všech dob v Polsku a podle stejného časopisu v hodnocení desetiletí 1991-2001 bylo považováno za jedno z pěti nejlepších polských nahrávek od roku 1995. Podle názoru Allmusic.com, nejdůležitější světové stránky věnované populární hudbě obecně, album "Moonshine" obdrželo hodnocení 4,5 hvězdiček z celkových pěti. Za hranicemi Polska obsadilo "Moonshine" první místa v seznamu nejlepších prog-rockových alb v roce 1995, předstihli takové celebrity jako Yes, Pink Floyd nebo Dream Theater a překonali i všemi uznávané mladší skupiny jako je Pendragon, The Flower Kings a další. Videoklip ke skladbě "Living In The Moonlight" z tohoto CD na Youtube má přes 129 000 zhlédnutí, a jejich počet neustále roste.

Collage si také získala obrovskou popularitu jako živá kapela díky energickým, dynamických a expresivním živým vystoupením, které jim zajistily respekt posluchačů a davy nových fanoušků. Collage vystupovali doma i v zahraničí, včetně bývalého Sovětského svazu, ve Švédsku, Německu a Nizozemsku. Na stadionu X-lecia ve Varšavě se objevili na obrovském charitativního koncertu, pořádaném Markem Kotańskim "Niech Świat Się Do Nich Uśmiechnie", kde hráli před 50 tis. hlavým publikemm vedle vrchoných kapel polského rocku a Uriah Heep. Vystupovali rovněž na festivalu Sopot '92, také se objevil před tehdejším slavným souborem Love Like Blood, který je už nyní téměř nikdo nepamatuje - na rozdíl od Collage! Účinkovali na většině významných koncertech v Polsku, jako Róbrege, Rock for AIDS, Bourges'91, Neorockowisko '91, Letnia Zadyma w Środku Zimy, Jarocin, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Opole. V letech 1994-1995 kapela dvakrát doprovázel Fishe (ex-Marillion) během koncertů v Poznani, Wroclawi, Zabrze a ve Varšavě. Opakovaně koncertovali i v zahraničí, ve Švédsku, Německu a Nizozemsku. Propagovali své nahrávky prakticky všechny ve všech hlavních televizní programy, typicky z novinářské hudební zábavy nebo informací, jako jsou Teleexpress, Kawa czy herbata.


V roce 1995 se objevily zatím poslední dvě desky Collage. Album "Changes" bylo dříve k dispozici na pásce nazvané "Zmiany", nyní vyšlo nově včetně přidání dříve dosud nevydaných skladeb. Na konci roku se pak obevilo poslední album s novým materiálem nazvané "Safe". Album přineslo podobnou hudbu jako na předchozím albu s potenciálními hity "Safe" a skladbou "Eight Kisses", která vyniká díky krásnému zpěvu Gila. Tento záznam ukazuje, že i když tým zůstává pevně zakotven u osvědčených vzorů progresivního rocku, je to zároveň i způsob, kterým lze skutečně rozvíjet i svůj vlastní styl a jejich hudba tak přestane mít silnou inspirací u Marillion z počátku 90. let. Za zmínku také stojí uvést, že obaly alb "Moonshine" a "Safe", díky doporučení fanouška, přítele a hlavního propagátora kapely Tomasza Beksińskiego, zdobí obrazy jeho otce, světoznámého malíře Zdzisława Beksińskiego, který ale v roce 2005 už zemřel. Díky smlouvě se S.I Music si Collage vystupoval na jevišti s ještě větší energií než ve studiu a mohli několikrát vystupovat v Nizozemí, stejně jako v Německu. V letech 1994 a 1995 dokonce doprovázeli polské koncerty vokalisty Fishe. Na jaře roku 1996 byli hlavní hvězdou progresivního rockového festivalu, který se pořádal ve Stodole ve Varšavě. Na podzim roku 1996 pak skupina pozastavila svoji činnost.

Autorem a spoluautorem snad všech skladeb Collage po dobu celé její celé existencie byl Wojtek Szadkowski. K velké radosti fanoušků Wojtek Szadkowski pokračoval ve svém díle, které začal s Collage, a v roce 2000 založil neméně úspešnou skupinu Satellite.

Po zastavení činnosti skupina bez zpěváka v té době spolupracovala s jinými umělci, včetně Anity Lipnickie a přispěla k obrovskému komerčnímu úspěchu velké koncertní trasy propagující její multiplatinové album "Everything Can Happen". Vyvrcholením turné bylo vystoupení v kongresové síni Paláce kultury a vědy ve Varšavě, kde se ke skupině připojil saxofonista Dire Straits Chris White, kytarista Hugh Burns, známý ze své spolupráce s George Michaelem nebo Gerry Raffertym a rovněž známý producent Danny Shoeger spolupracující s Celine Dion, Bananarama nebo Debie Harry (Blondie). Členové skupiny se také podíleli na propagaci sólového alba Mortena Harketa, sólového zpěváka kapely A-ha), když podporovali jeho sólové album v Polsku a vystoupili s ním v televizním pořadu Alicji Resich-Modlińskiej, kde odehráli dvě skladby propagující vydanou nahrávku. Zpěvák Amirian hostoval na albech Varius Manx a Kasii Kowalski, pro které napsal i několik písní.

Na podzim roku 2002 se Collage krátce vrátili na scénu k jednomu vzpomínkovému koncertu na Tomka Beksińskiego. V dalším roce vydali své jediné živé DVD "Living In The Moonlight" (2003) a po rozpadu se hudebníci kapely soustředili na své sólové projekty. V roce 2003 se také objevily remasterované verze všech alb kapely včetně bonusových skladeb. Ale ještě v roce 2003 došlo ke konečnému rozpadu a ukončení hudební činnosti skupiny.

Po pozastavení činnosti založil Mirek Gil skupiny Believe a Mr.Gil. Wojtek Szadkowski vytvořil skupiny Satellite a Strawberry Fields. Tyto projekty získaly velké ocenění fanoušků a kritiků po celém světě a kapely Believe i Satellite byly zvány jako hvězdy na největší progresivní festivaly jako Rosfest (USA) nebo Baja Prog (Mexiko).

Rok 2013 je počátkem nové kapitoly v historii skupiny, neboť kapela v srpnu 2013 po deseti letech mlčení oficiálně obnovila své aktivity s novým zpěvákem Karolem Wróblewským a zahájili přípravu na koncertní turné. Karol je mladý zpěvák, kterého přivedl Mirek Gil ze svého projektu Believe. Také si naplánovali nahrávat nové album s premiérovým materiálem. Reunionový koncert se konal 26. října 2013 v klubu PROGRESJA ve Waršawě, po kterém následovalo 14 zastávkové koncertní turné hlavně v Polsku, ale rovněž se dvěma zastávkami v Německu a jednou v Holandsku. V rámci oslav 20. výročí vydání alba "Moonshine" Collage odehráli nespočet koncertů nejen v Polsku, ale i v zahraničí včetně vystoupení na ROSFEST v USA a NIGHT OF THE PROG v Loreley v Německu. Dne 29. června 2014 skupina zahrála koncert na 8. ročníku "Progressive Rock Festival im. Tomasza Beksińskiego".

V roce 2015 se rozhodl kapelu opustit Mirosław Gil a jeho poslední koncertní loučení s Collage se odehrálo 27. června 2015 v Katowické hale Spodek v rámci Metal Hammer Festival 2015 - Prog Edition, kde sdíleli stejné pódium například s Dream Theater a Riverside. Kapela až o den později oznámila, že to byl poslední koncert s Mirosławem Gilm. O rok později během 5. ročníku varšavských Prog Days ve Varšavě v klubu Progresja debutovala skupina s novým kytaristou Michałem Kirmućem. Na koncertě 11. září 2016 ve Varšavě skupina poprvé představila nové písně "A Moment A Feeling" i "Man In The middle". Koncem ledna, konkrétně 28. ledna 2017, oficiálně oznámil Karol Wróblewski na webové stránce kapely svůj odchod z kapely. Jeho poslední koncert se skupinou bylo vystoupení na ProgRockFest v Legionowo dne 24. března 2017.

Dne 23. dubna 2017 kapela Collage informovala na svém facebookovém profilu, že jejich novým zpěvákem se stal Bartosz Kossowicz znám ze skupiny Quidam, se kterou v letech 2005-2012 nahrál čtyři alba "surREvival", "...halfPLUGGED...", "Alone Together", "Saiko" a dvě DVD "Quidam The Fifth Season - Live In Concert", "Strong Together". Nahradil tak Karola Wróblewskiego, se kterým skupina odehrála ještě poslední koncert v březnu 2017 v Legionowie, kde se také rozloučil před publikem. První koncert s nivým zpěvákem se konal 26. srpna 2017 na Ino-Rock Festival, Inowrocław, a Kossowiczův hlas zcela zapadl do stylu Collage. Díky jeho schopnosti vytvářet náladu se mu podařilo dostatečně dobře promítnout i atmosféru raných skladeb kapely.

V roce 2017 se skladba kapely "Living In The Moonlight" objevila na 10. místě v žebříčku Polski Top Wszech Czasów v pořadu polského rádia Trójka, když později zaujalo 22. místo. Kapela během roku 2017 pracovala na novém materiálu, který byl již nějakou dobu připraven. V plánu je nahrát album ve studiu do konce roku. Na koncertech hrají už nový materiál a mají pozitivní reakce. V lednu 2018 Collage oznámili, že začali nahrávat první studiové album po 23 letech, které chtějí vydat ještě v roce 2018.


Kapela Collage informovala na svém profilu na Facebooku, že samotný Steve Rothery si zahraje jako hostující hudebník na jejich nejnovější nahrávce. Právě (tj. vpočátkem října 2018) zaznamenal tříminutové sólo pro píseň "Man In The Middle", kterou s ní kapela s potěšením společně odehrála. Příběh je to opravdu neslýchaný. Po koncertě jsme si mysleli, že navrhnou Stevovi kytarové sólo na jejich album, ale nějak nikdo z nčlenů neměl odvahu... Nicméně, o několik dní po koncertě dostali e-mail od Steva, v němž se dotazoval, zdai by něměli zájem s jeho účasti při nahrávání nového alba. No , šlenové prostě vyvalili oči úžasem. Steve je prostě dostal. Měli však také pocit, že společně zahráli skvělý koncert, během kterého se všichni na jevišti cítili skvěle. Jako skutečný tým! Kouzelný zážitek... A spolu dále pokračují... . Steve kapele nabídl, aby byli na jeho koncertech speciálními hosty. A není nepravděpodobné, že to dobrodružství Steve Rotheryho a Collage skončí... Jen připomenutí, skupina Steve Rotheryho (SRB) a Collage se brzy setkají na jednom jevišti! Ve dnech 9. a 10. listopadu 2018 hudebníci zahrají během dvou výjimečných koncertů v Lodžském Scenografii!

Těsně před Vánoci 2021 Collage uvedli podrobnosti o svém novém albu. Přesně čtvrt století po vydání posledního alba Collage "Safe" nastal čas podělit se s fanoušky o informace o novém albu. Album se bude jmenovat "Over And Out" a bude obsahovat pět rozsáhlejších skladeb. Kapela představila i obal alba, který stejně jako v případě alb "Moonshine" a "Safe" ozdobí obraz Zdzisława Beksińského. V nejbližších dnech ještě před koncem roku se kapela podělila i o první zvuky z tohoto alba. Nabídla k poslechu píseň "One Empty Hand". Kapela se těší na brzkou odezvu od svých fanoušků. Nové album připravili ve složení Wojtek, Krzysiek, Mintay, Michał a Bartek. V páté skladbě "Man In The Middle", poslední na albu, se objeví i hostující kytarista Steve Rothery.

Na serveru Progarchives bylo ohodnoceno místo kapely v historii prog rocku: "Tato neo-progresivní skupina z Polska byla v 90. letech nejen tou nejdůležitější skupinou z této země, ale jedná se o jednu z nejlepších neo-progresivních kapel na světě, která kombinovala mohutné klávesy s úžasně melodickými kytarami a vokály, dokázala přitom vytvořit originální a nesmírně zajímavou hudbu. Neustálé změny temp odlišují tuto skupinu od všech srovnatelných kapel, které hrají tento styl hudby s vokály v angličtině a polštině, v závislosti podle alba. Deska "Moonshine" je jedno z největších alb symfonické progresivní rockové moderní doby. Skvělé melodie a zpěv a vynikající doprovodný výkon, stejně jako sofistikovaná okouzlující sóla a přechody."

Více než čtvrt století po vydání posledního alba se Collage vracejí s dlouho očekávanou novinkou s názvem "Over And Out". Premiéra alba proběhne 2. prosince 2022. Kapela 19. října 2022 představila nový singl z alba, skladbu s názvem "What About The Pain". Historie nového alba sahá do roku 2013, kdy se po delší pauze v činnosti rozhodli hudebníci nejslavnější sestavy Collage vrátit k aktivní činnosti. Zpočátku výhradně koncertně, zvláště když se blížilo 20. výročí vydání alba "Moonshine", které dalo skupině status jedné z nejvýznamnějších progresivních rockových kapel nejen v Polsku, ale získalo si široké publikum po celém světě, než přišel tvůrčí hlad. To se shodovalo se změnami v sestavě. Muzikanti Collage a zpěvák Robert Amirian, kterého nahradil Karol Wróblewski, se rozešli, než se vrátili na pódia. V roce 2016 se rozhodl odejít jeden ze zakladatelů skupiny na jeho místo nastoupil Mirek Gil Michał Kirmuć a právě v této sestavě začala skupina pracovat na písních, které měly být obsaženy na prvním albu Collage v novém tisíciletí, ale brzy se ukázalo, že kapela stála před další výzvou, a musela najít jiného frontmana, volba padla na Barteka Kossowicze, známého z kapely Quidam. Začala nová kapitola v historii Collage, jejímž výsledkem je album "Over And Out".


Zpět
Členové:
Bartosz Kossowicz - Vocals (od 2017)
Piotr "Mintaj" Witkowski - Bass (od 1992)
Michał Kirmuć - Guitars (od 2015)
Krzysztof Palczewski - Keyboards (od 1990)
Wojtek Szadkowski - Drums, Percussion

Bývalí členové:
Karol Wróblewski - Vocals (2013-2017)
Mirek Gil - Guitars (1984-2015)
Robert Amirian - Vocals (1992-2003)
Tomasz Różycki - Vocals (1987-1990)
Jarek Wajk - Vocals (1984-1985; 1992)
Przemysław Zawadzki - Bass Guitar (1984-1992)
Jacek Korzeniowski - Keyboards (1987-1990)
Ania Milewska - Keyboards (1984-1988)
Paweł Zajączkowski - Keyboards (1984-1986)
Jurek Barczuk - Guitars (1984-1985)

Clenové Bartosz Kossowicz
(Celým jménem (Bartosz Kossowicz)
(Narozen 4. prosince 1977, Żnin, Polsko)
Vocals (od 2017)


Bartosz je zpěvák, skladatel a textař polské kapely Quidam. Byl také členem kapely NEO a od roku 2017 působí i v obnovené kapele Collage.
První koncert, který navštívil se svým otcem, bylo vystoupení legendární polské kapely Perfect. Jeho prvním hudebním nástojem byla baskytara Defil se dvěma strunami na jenom kolíku.

Je dokonalým příkladem zpěváka a zároveň umělcem art rockového zaměření, které podporuje. Během pauzy od činnosti v Quidam si našel čas, aby se objevil jako host na desce "Big Face" z roku 2011 progresivní kanadské kapely The D Project, mimo jiné společně s Tony Levinem.

V dubnu 2017 kapela Collage informovala na svém facebookovém profilu, že jejich novým zpěvákem se stal Bartosz Kossowicz znám ze skupiny Quidam, se kterou v letech 2005-2012 nahrál čtyři alba (surREvival, ... bez półPRĄDU ...halfPLUGGED..., Alone Together, Saiko) a dvě DVD "Quidam The Fifth Season - Live In Concert", "Strong Together". Nahradil tak Karola Wróblewskiego, se kterým skupina odehrála ještě poslední koncert v březnu 2017 v Legionowie, kde se také rozloučil před publikem.
Clenové Piotr "Mintaj" Witkowski
(Narozen 14. srpna 1966, Warsaw, Poland)
Bass (od 1992)


V jednom rozhovoru uvedl, že na konci základní školy měl takový sen, aby se stal rockovou hvězdou, ale skutečnost, že se opravdu stal uznávaným hudebníkem, nebyla výsledkem jeho přičinění, ale spíše náhodou. Již v dětství se učil hrát na harmoniku, pak asi v 8. třídě pod vlivem dalších kolegů, chtěl začít hrát na kytaru. Na střední škole se svými přáteli založil svoji první rockovou skupinu, kde poprvé v životě uchopil basovou kytaru, která se bohužel při první zkoušce rozpadla a byl pak nucen hrát na klavír. Při službě v armádě potkal Piotra Boimského, se kterým společně hráli v posádkové kapele. Bylo to poprvé (kromě jiných nástrojů), kdy hrál vážně na basovou kytaru. Po službě v armádě jej Piotr Boimski přesvědčil, aby si koupil vlastní basovou kytaru a díky němu se brzy seznámil se sestavou Collage, které tehdy dělal manažera.

V té době si pořídil první nástroj, kterým byla napodobenina Fender Precision Bass zakoupená v roce 1990 těsně předtím, než se dozvěděl o Collage. Zpočátku se stal technikem, někdy hrál na basu na zkouškách a na koncertech jsem zpíval doprovodné vokály, hrál na akordeon nebo na akustickou kytaru. V roce 1992 mu nabídli kolegové z kapely při natáčení desky "‘Nine Songs Of John Lennon", aby s nimi nahrál toto album a stal se tak novým basistou Collage.

V letech 1996-1999 spolu s dalšími členy Collage nastoupil do kapely Anity Lipnickie, s níž vystupoval během koncertních turné propagujících její první dvě sólové alba "Wszystko się może zdarzyć” a "To Co Naprawdę". V roce 1998 nahrával a koprodukoval první sólové album kytaristy Collage Mr.Gil "Alone." V letech 1999-2000 hrál v kapele Ananke. Od roku 2003 byl při reunionu Collage, ale při její další pauze odešel z hudební činnosti. V roce 2013 se vrátil k vystupování s Collage, kteří byli znovu aktivován po 10 letech. V současné době žije ve Varšavě se svou ženou a dvěma dětmi.

Vzhledem k tomu, že se hudebníkem stal náhodou, neměl žádné dřívější vzory, přesto z pozdějších let uvádí, že na něj měli vliv skupina Rush a z baskytaristů především Tony Levin.
Clenové Michał Kirmuć
Guitars (od 2015)

Michal je hudebník, kytarista, skladatel a redaktor hudebního magazínu Teraz Rock. Začínal amatérsky hrát v roce 1990, zatímco v roce 1992 se poprvé objevil v redakci "Only Rock", kde přinesl svůj první redakčná text. V 90. letech byl bubeníkem progresivní rockové skupiny Talath Dirnen. Později se připojil ke kapele Strawberry Fields jako kytarista. V současné době je kytaristou Collage a perkusionistou spolupracující s Red Box. Byl také členem kapely Jedynie Skała ve složení Bartek Koziczyński, Grzegorz K. Witkowski, Igor Stefanowicz a Michał Kirmuć . Jako novinář pracuje pro magazín Tylko Rock & Teraz Rock.

Členem kapely Collage je už tři roky, ale jeho dobrodružství s touto kapelou začalo před několika lety. Jako velmi mladý fanoušek hudby narazil na jejich skladbu "Jeszcze Jeden Dzień" vysílanou na TVP v programu "Luz". Byla to hudba, která se mu velmi líbila. Po nějaké době na trhu s deskami v Hybrydy se setkal s bubeníkem kapely Wojtkem Szadkowskim. Vzal si od něj autogram a on jej pozval mě na zkoušku a od té chvíle se jeho přátelství se členy Collage postupně utužovalo. Začal s nimi jezdit jako technický doprovod, setkávali se i soukromě. V roce 1996 nastala situace, kdy Wojtek Szadkowski nemohl odehrát z někých důvodů koncert. Michal byl tehdy bubeníkem, měl svou kapelu, a tak na něj z přátelství zaskočil. Toto přátelství trvalo mnoho let.

Když skupina nebyla aktivní, Michqal a Wojtek měli svůj vlastní hudební projekt a vzájemně si pomáhali v různých oblastech, například když si Michal zařídil své vlastní studio a natáčel. Příchod ke kapele Collage přišel také shodou okolností v době, kdy se rozhodl odejít z kapely kytarista Mirek Gil, ostatní členové tak zůstali i bez místa na zkoušky, protože předtím se usídlili ve studiu Mirka. Tehdy jim Michal poskytl své studio a během těchto zkoušek jej také požádali, aby upravil části kytarových partů pro nový materiál, protože neměli plnohodnotného kytaristu. Samozřejmě po celou dobu hovořili o hledání nového stálého kytaristy, ale bohužel bezvýsledně. Proto dostal od členů návrh odehrát s nimi koncert během loňských událostí v rámci Varšava Days Prog 2016. Nakonec jej publikum přijalo jako kytaristu Collage a tak se stal jejich řádným členem.
Clenové Krzysztof Palczewski
Keyboards (od 1990)

Krzysztof Palczewski je polský rockový klávesista, skladatel, producent a hudební producent, známý ze skupin hrajících neoprogivní rock - Collage (od roku 1990), Satellite a Mr. Gil (1997-1999), Believe. Spolupracoval také s Anitou Lipnickou na albu "Moje Oczy są zielone", Edytąou Bartosiewicz na albu "Sen" a se skupinou Kashmir.

Od roku 2006 je klávesistou progrockové skupiny Space Avenue.
Clenové Wojtek Szadkowski
(Narozen 10. dubna 1964, Warszawa, Poland)
Drums, Percussion


Wojciech Szadkowski je polský skladatel, skladatel, producent a bubeník. Je znám ze svého působení v kapelách hrajících neoprogivní rock - Collage, Satellite, Peter Pan a Strawberry Fields. Vzděláním je anglikanista a překladatel. Spolupracoval také s Anitou Lipnickou, Mortem Harketem (A-ha), Chrisem Whiteem (Dire straits), Dannym Shoggerem (Paulem McCartney) a Hughem Burnsem (Gerry Rafferty, George Michael).

Je to bubeník, který je po dlouhá léta pevně ukotven v područí progresivního rocku v Polsku. Jen díky jeho velkému nadšení mhou v Polsku chodit se vztyčenou hlavou a být vděční, že koncem 80. a počátkem 90. let v Polsku nezůstaly bílé skvrny na progresivní rockové mapě.

Narodil se sice ve Varšavě, ale vyrůstal hodně izolovaný od svých vrstevníků, obklopený zahradou, loukami a polí v Grodzisk Mazowiecki poblíž Varšavy. Jeho rodiče každé ráno odcházeli do práce do hlavního města, vraceli se pozdě, takže zůstával s babičkou, ale spíše býval většinou sám. To si vynutilo, aby se mohla rozvíjet jeho fantazie. Začal reagovat na nejmenší změny barev, rytmu a vůní v okolí. Na jedné straně se zároveň díváte na divokou a nebezpečnou bouři v okně v kuchyni a na zadní straně máte bezpečně praskající oranžový oheň, který voní spáleným uhlím. Takové kontrasty na něj zanechaly nezapomenutelný dojem, který lze slyšet i jeho hudbě, dokonce i v bubnování.

Jeho prvním nástrojem byla kytara a s ní dlouhou dobu skládal. Vždycky se snažil uspořádat melodické linie vokálů. Pak jsem se naučil trochu hrát na klávesy. Rozhodujícím pro něj bylo poslouchat hudbu jako celek, tedy komplet všech nástrojů a vokálů jako rovnocenné vzájemně se doplňující faktory. A to způsobilo, že hrál na klávesy, na kytaru, zpíval, k baskytaře se trušku nutit... Takže když hraje na bubny, snažím se být bubeníkem. A tento proces formování citlivosti neustále pokračuje. Poslouchá novou hudbu a je i dnes inspirován takovými bubeníky, jako je Chris Daddy Dave nebo Damien Schmitt.

Clenové Karol Wróblewski
Vocals (2013-2017)

Karol je polský rockový zpěvák. Byl členem dvou nejznámějších progres rockových polských kapel Believe a Collage. Studoval obor Political science na škole Cardinal Stefan Wyszyński University ve Waršqavě. nyní pracuje jako product manager ve společnosti Digital Beast Studios. Pracoval také ve společnosti 4fun Media S.A.

V současnosti zpívá v souboru Sirens Hill. Do října 2014 byl také zpěvákem skupiny Small Mechanics, která posledním koncertem 12. října 2014 ukončila činnost.
Clenové Mirek Gil
(Narozen 23. srpna 1963, Poland)
Guitars (1984-2015)


V roce 1986 založil s Wojtkem Szadkowskim kapelu Collage a stali se prvními průkopníky progresivního rocku v Polsku. Jejich první album "Ba?nie" se stalo světovým a další album s názvem "Moonshine" (od roku 1994) přišlo do světového fondu progresivních kapel. V poslední době působí v kapele BELIEVE, kterou založil spolu s Tomkem Różyckim (zpěv, kytara), Adamem Miloszem (klávesy), Przemasem Zawadzkim (baskytara), Vlodi Tafelem (bicí), japonkou Satomi (housle) a Robertem Sieradzkim (texty, zpěv) a vytvořil poměrně jedinečnou formu Neo progresivního rocku. Kombinací více melancholického neo-prog alba Collage "Moonshine" s více tvrdším, metalovým zvukem vytvořili BELIEVE zajímavý experimentální a nekonvenční progresivní rock.

Vydává také vlastní sólové desky pod názvem Mr.Gil.
Clenové Robert Amirian
(Narozen 26. září 1972, Warszawa, Poland)
Vocals (1992-2003)


Hudební skupiny: Collage (1992-2003), Satellite, Varius Manx.

Robert Amirian, arménského původu, byl v 90. letech vokalistou kapel Collage a Satellite, je skladatel, zpěvák, producent záznamu a nahrávací producent uznávaný na polském trhu s hudbou. Amirian je také tvůrcem televizních programů, scenárista, televizní producent a copywriter.

Robert byl v letech 1992-2003 členem skupiny Collage, průkopníky progresivního rocku v Polsku a nahrál s nimi tči desky "Nine Songs Of John Lennon", "Moonshine" a "Safe". Před Collage působil v letech 1989-1990 jako zpěvák v kapele Curse Ritual, se kterou natočil pouze jedno demo "Próba" (1989). V roce 1992 působil v kapele Cydhie Genoside, se kterou nahrál desku "Flood And Field" (pro Common Man, 1992).

Robert Amirian je studiový hudebník, který spolupracoval s mnoha známými umělci v Polsku jako Kasia Kowalska, Anna Maria Jopek, Varius Manx, Martyna Jakubowicz, bratři Pospieszalscy, Mietek Szcześniak, Kuba Badach, TGD, Anita Lipnicka a další. V roce 2008 založil produkční firmu Too Funky Productions a speciální nahrávací a post produkční studio Sound Tropez ve varšavské čtvrti Wilanów. Jeho jediným sólovým albem je "Bardzo Niebieskie Migdały", které vydala v roce 1996 společnost Mercury.

V poslední době působí jako CEO and A&R pro nový polský label NEXTPOP s téměř 25letou zkušeností jako producent, hudebník, oceňovaný skladatel a manažer, Robert zná celý polský hudební trh ze všech jeho úhlů. Jeho NEXTPOP funguje jako 360-stupňová koncepční společnost - nahrávací společnost / A&R / nahrávací studio / PR a propagaceí / rezervační agentura / umělecký management. Úkolem NEXTPOP je nahrávat, publikovat a propagovat mimořádně talentované polské zpěváky a skladatele, zejména debutanty, a také je propagovat a organizovat koncerty v Polsku i v zahraničí. Pod jeho křídla patří umělci jako BOKKA, Fismoll nebo Kari.
Clenové Tomasz Różycki
(Narozen 20. května 1966)
Vocals (1987-1990)


V roce 1987 se stal členem skupiny Collage, kde zpíval na prvním albu "Baśnie" a na albu "Changes". Zpíval s kapelou až do roku 1990.

Po dlouhé nepřítomnosti na hudebním trhu se v roce 2004 vrátil s kapelou Believe založenou společně s Mirosławem Gilem a Przemysławem Zawadzkim, kde hrál až do roku 2008. Zpíval na dvou albech Believe "Hope To See Another Day" a "Yesterday Is A Friend". Spolu se skupinou odehrál mnoho koncertů, jeden z nich (z Divadla Wyspiański v Katovicích) byl zaznamenán labelem Metalmind a vyšel na DVD.

V dubnu 2014 Różycki oznámil návrat do skupiny Believe po šestileté přestávce.
Clenové Jarek Wajk
(Narozen 29. září 1963)
Vocals (1984-1985, 1992)


Jarek Wajk je polský zpěvák, autor textů a skladatel. V letech 1989-1996 působil v kapele Oddział Zamknięty, se kterou nahrál album "Bezsenność" (1995). Dříve spolupracoval s kapelami Dżem, Daab, Collage a Lizard's Day. Na svém kontě má celkem 9 alb.

V březnu 2015 se vrátil do Oddział Zamknięty, kde nahradil Cezarego Zybałę-Strzeleckiego. V listopadu 2015 po necelých osmi měsících hraní s kapelou ji však znovu opustil.

V 90. letech se stal závislým na drogách a cigaretách, ale vyléčil se a v současné době provozuje semináře o prevenci závislosti.
Clenové Przemysław Zawadzki
Bass Guitar (1984-1992)

V letech 1984-1992 působil jako člen polské progres rockové kapely Collage.

Od roku 2004 je členem další polské kapely Believe.
Clenové Jacek Korzeniowski
(Narozen ***, Warsaw, Poland)
Keyboards (1987-1990)


Jacek je polský hudebník, pianista, klávestista, v poslední době se věbuje jazz a blues. Ve skupině Collage působil v počátku její historie v letech 1987 až 1990. Později v roce 2001 se stal členem kapely Oddział Zamknięty jako hráč na klávesy. Vystupoval také se zpěvačkou Edytou Bartosiewicz.

V roce 2015 byl spoluzakladatelem kapely Revolver, ve které s ním působí zpěvák Michał Kaim (Watcher), kytarista Mariusz Nałęcz-Nieniewski (Chocolate Spoon, Partizan, Marionety), basista Wojciech Kuzyk (Harlem, Kasia Kowalska, Urszula, Deriglasoff), hráč na bicí Jarosław Szlagowski (Oddział Zamknięty, Lady Pank, Maanam, Tadeusz Nalepa) a konečně kytara a klávesy Jacek Korzeniowski (Edyta Bartosiewicz, Collage, Oddział Zamknięty).

Zpět

Studiové desky:
2022 Over And Out
2004 Living In The Moonlight (live DVD)
1995 Safe
1995 Changes
1994 Moonshine
1994 Zmiany
1992 Nine Songs Of John Lennon
1990 Baśnie
Ostatní nahrávky:
Mr. Gill
2012 I Want You To Get Back Home
2010 Light And Sound
2010 Skellig
2005 Alone

Robert Amirian
1996 Bardzo Niebieskie Migdały


Skupina:
Michał Kirmuć - Guitar¨s
Bartosz Kossowicz - Vocals
Wojtek Szadkowski - Drums
Piotr Mintay Witkowski - Bass
Krzysztof Palczewski - Keyboards
Hosté:
Steve Rothery - Guitars (05)
Diskografie Over And Out
vyšlo prosinec 2022, Metal Mind Productions

Seznam skladeb:
01. Over And Out (21:50)
02. What About The Pain (A family album) (8:36)
03. One Empty Hand (5:03)
04. A Moment A Feeling (13:22)
05. Man In The Middle (9:10)
Total Time: (58:01)

Artwork: Zdzisława Beksiński with Wojtek Szadkowski (logo & concept)

Skupina:
Robert Amirian - Vocals, Acoustic Guitar
Mirek Gil - Guitars
Wojtek Szadkowski - Drums
Piotr Mintay Witkowski - Bass
Krzysztof Palczewski - Keyboards
Hosté:
Diskografie Living In The Moonlight
DVD, vyšlo 15. února 2004, Metal Mind Productions, MMP DVD 0039

Seznam skladeb:
01. Heroes Cry (6:23)
02. The Blues (7:06)
03. Lovely Day (4:57)
04. In Your Eyes (13:13)
05. Baśnie (9:14)
06. Kołysanka (4:22)
07. One Of Their Kind (4:27)
08. Wings In The Night (10:17)
09. Living In The Moonlight (4:51)
10. Moonshine(12:57)
11. War Is Over (5:24)
12. God (7:42)
Total Time: (67:26)

Bonus features:
Live Videos - Bootlegged At Stodola, Warsaw 24/03/1995:
13. God
Extras:songs, Bootegged in Unden, Holland 10/06/1995
14. In Your Eyes
15. The Blues
16. Living In The Moonlight
17. Wings In The Night
18. Kołysanka
19. Moonshine
20. Basnie
Videos:
21. Living in the Moonlight
22. Lovely Day
23. Heroes Cry
24. Midnight Flyer

Artwork: Zdzislaw Beksinski with Wojtek Szadkowski (logo & concept)
(2004, DVD zawierające koncerty ze Szczecina, 1996 oraz z Holandii 1995 oraz teledyski) "Living In The Moonlight" je první DVD progressive rock kapely Collage z Polska. Na DVD se nachází 12 skladeb z vystoupení v Trans Club ve Štětíne, Polsko, a v Bootegged v Undenu, Holandsko ze dne 10. 6. 1995. DVD zachycuje kvintet v roce 1996 na vrcholu jejich schopností a úspěchu. Bonusové rozhovory se členy kapely vysvětlují přechod od raného období k aktuálnímu časovému rámci prvního představení.

Skupina:
Robert Amirian - Lead & Backing Vocals, Acoustic Guitars
Mirek Gil - Electric & Acoustic Guitars
Krzysztof Palczewski - Keyboards
Piotr Mintay Witkowski - Bass
Wojtek Szadkowski - Drums, Acoustic Guitars (10)
Hosté:

Kamila Kamińska - Backing Vocals (06,08,13)
Krzysztof Garbaliński - 12-string Acoustic Guitars (12)
Diskografie Safe
Vyšlo 1995, Ars Mundi, AMS 003R
2003, Metal Mind, CD 0230 (Poland)

Seznam skladeb:
01. The Winter Song (2:28)
02. This Time (8:15)
03. Cages Of The Mind I (0:44)
04. Cages Of The Mind II (6:09)
05. Stranded (6:29)
06. Eight Kisses (10:07)
07. One Of Their Kind (5:52)
08. Safe (7:28)
09. The Chanting (8:07)
10. Made Again (6:30)
11. Cages Of The Mind III (6:14)
12. I Will Be There (2:33)
Total Time: (71:01)

Bonus Tracks on 2003 Metal Mind Enhanced-CD:
13. Safe (Single Edit)
14. The Winner Takes It All /*
15. Video - One Of Their Kind

/* Previously unreleased
Remastered: Krzys Palczewski
Artwork: Zdzislaw Beksinski with Wojtek Szadkowski (logo & concept)

Skupina:
Jarek Wajka - Vocals (04,11,12)
Jarek Majka - Vocals (09,10)
Tomek Rózycki - Vocals (01-03,05)
Zbyszek Bieniak - Vocals (06-08)
Mirek Gil - Electric & Acoustic Guitars
Krzysztof Palczewski - Keyboards (06-08,11-13)
Piotr Mintay Witkowski - Acoustic Guitars (06-08,11)
Wojtek Szadkowski - Drums, Acoustic Guitars (10)
Przemek Zawadzki - Bass
Wojtek Szadkowski - Drums
Jurek Barczuk - Guitars (04,09,10)
Pawel Zajaczkowski - Keyboards (04,09,10)
Jacek Korzenioswki - Keyboards (01-03,05)
Ania Milewska - Piano (04,10), Keyboards (01,03,05,09)
Wiesia Póltorak - Viola (04)
Hosté:
Diskografie Changes
Vyšlo 1995, Ars Mundi, AMS 001R (Poland)
2003, CD Metal Mind, CD 0229 (Poland)

Seznam skladeb:
01. Zmiany (Changes) (4:43)
02. Kołysanka '87 (Lullaby '87) (4:46)
03. My Czarodzieje (We Wizzards) (3:23)
04. Nocy Zamyślona (The Night Falls) (7:54)
05. Ja I Ty '88 (You And Me '88) (3:05)
06. Just Like Heaven (Part 1) (5:20)
07. Just Like Heaven (Part 2) (3:01)
08. Midnight Flier (3:58)
09. 38/39 (3:38)
10. Rozmowa '86 (Conversation '86) (4:13)
11. Lovely Day '92 (/5:47)
12. The Blues '92 (5:14)
13. Sun Meadows (4:27)
Total Time: (60:07)

Bonus tracks on 2003 Metal Mind Enhanced-CD:
14. Old Romantic Style *
15. Living In The Moonlight *
16. Video 1 - God (Live 1995)
17. Video 2 - One Of Their Kind

* Previously Unreleased
Remastered: Krzysztof Palczewski
Artwork: Jerzy Kurczak with Wojtek Szadkowski (logo & concept)
Jedná se o první vezri alba "Zmiany" vydanou na CD v roce 2003.

Skupina:
Robert Amirian - Lead & Backing Vocals, Acoustic Guitar, Mandolin
Mirek Gil - Electric & Acoustic Guitars
Krzysztof Palczewski - Synthesizers (Kurzweil K2000, Roland W30/D20/U220, Ensoniq)
Piotr Mintay Witkowski - Bass, Accordion
Wojtek Szadkowski - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Moonshine
vyšlo 25. července 1994, MC Metal Mind Records, MMP 0021 (Poland)
1994, CD Roadrunner Records, SI3058-2 (Netherlands)
2003, CD Metal Mind, CD 0231 (Poland)

Seznam skladeb:
01. Heroes Cry (6:40)
02. In Your Eyes (14:04)
03. Lovely Day (5:11)
04. Living In The Moonlight (4:43)
05. The Blues (7:17)
06. Wings In The Night (11:12)
07. Moonshine (12:50)
08. War Is Over (5:27)
Total Time: (67:24)

Bonus Tracks on 2003 Metal Mind Enhanced-CD:
09. Almost There (from Moonshine sessions)
10. Video1 - The Blues (Live *)
11. Video2 - Wings In The Night (Live *)

*) Recorded during 1995 tour in Uden, Holland - previously unreleased
Recorded on April, 1994-1995 at Markant Studios, Heeze, The Netherlands and Uden, The Netherlands
Remastered: Krzys Palczewski
Artwork: Zdzislaw Beksinski with Wojtek Szadkowski (logo & concept)

Skupina:
Jarek Wajk - Vocals
Jarek Majka - Vocals
Tomek Rozycki - Vocals
Zbyszek Bieniak - Vocals
Pawel Zajaczkowski - Keyboards
Jacek Korzenioswki - Keyboards
Ania Milewska - Piano
Mirek Gil - Guitars
Jurek Barczak - Guitars
Piotr Witkowski - Acoustic Guitars
Przemek Zawadzki - Bass
Wojtek Szadkowski - Drums
Hosté:
Diskografie Zmiany
Vyšlo 1994, M&M Records, MMC003

Seznam skladeb:
01. Zmiany (4:45)
02. Kołysanka (4:45)
03. My Czarodzieje (3:25)
04. Nocy Zamyślona (7:55)
05. Ja I Ty (3:05)
06. Just Like Heaven (3:01)
07. Midnight Flyer (3:58)
08. 38/39 (3:55)
09. Rozmowa '86 (4:15)
Total Time: (39:04)

Jedná se o dosud nikdy nevydané skladby Collage nahrané před prvním albem "Baśnie". Jsou to písně, které pomohou pochopit význam důležitosti této kapely z historického pohledu. Skladby jsou z let: 01-03: 1987, 04: 1985, 05: 1988, 06 a 07: 1991, 08: 1987, 09: 1986.

Skupina:
Robert Amirian - Lead Vocals, Guitar Solo (09), Backing Vocals
Mirek Gil - Electric & Acoustic Guitars, Backing Vocals
Krzysztof Palczewski - Keyboards, Backing Vocals
Piotr Mintay Witkowski - Bass Guitar, Backing Vocals
Wojtek Szadkowski - Drums, Percussion, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Nine Songs Of John Lennon
Vyšlo 1993, SPV Poland, SPV 084-150032
2004, Ars Mundi, AMS 004R (Poland)

Seznam skladeb:
01. Power To The People (3:15)
02. Tomorrow Never Knows (4:11)
03. Woman (5:38)
04. God (7:22)
05. Well Well Well (1:43)
06. Imagine (6:05)
07. Give Peace A Chance (6:58)
08. There's A Place (3:48)
09. Cold Turkey (5:44)
Total Time: (41:00)

Bonus Video clip on 2004 Ars Mundi Enhanced-CD:
10. Video1 - Safe
Recorded June, 1992 - October, 1992
Remastered: Grzegorz Piwkowski

Skupina:
Tomek Rozycki - Vocals
Przemek Zawadzki - Bass Guitar
Mirek Gil - Guitars
Wojtek Szadkowski - Drums, Percussion
Hosté:
Jacek Korzeniowski - Keyboards
Diskografie Baśnie
Vyšlo 1990, Inter Sonus, IS-CD-002
2003, Metal Mind, MMP CD 0228 (Poland)

Seznam skladeb:
01. Jeszcze jeden dzien / One More Day (4:10)
02. Ja I Ty / Me And You (3:20)
03. Kolysanka / Lullaby (4:30) (fragment)
04. Baśnie / Fairy Tales (10:00)
05. Dalej, Dalej / Farther And Farther (7:00)
06. Stare Ścieżki / Same Old Paths (6:45)
07. Fragmenty / Fragments (4:28)
08. Rozmowa / Conversation (4:45)
Total Time: (47:28)

Bonus Video tracks on 2003 Metal Mind Enhanced-CD:
09. Video1 - Ja I Ty (Live 1991)
10. Video2 - Baśnie (Live 1995)
11. Video3 - Kolysanka (Live From Holland 1995)
Recorded September, 1989 - December, 1989, Winicjusz Chrost Studio, Sulejowek, Poland
Remastered (2003): Krzysztof Palczewski
Artwork: Jerzy Kurczak with Wojtek Szadkowski (logo)


Nahráli:
Mirek Gil - Guitars
Karol Wróblewski - Vocals
Konrad Wantrych - Piano, Keyboards
Paulina Druch - Cello
Hosté:
Diskografie I Want You To Get Back Home
Vyšlo 4. června 2012, Metal Mind Productions, MMP CD 0705 DG (EUR),
10. července 2012 (USA)

Seznam skladeb:
01. Time (4:25)
02. Our Shoes (3:24)
03. In Your Heart (6:01)
04. Find Me (5:03)
05. Change Your Name (5:49)
06. Fix My Arms (4:35)
07. Start Again (5:04)
08. Goodnight (5:38)
09. Come Home (5:30)
Total Time: (45:29)


Nahráli:
Mirek Gil - Acoustic Guitar
Paulina Druch - Cello
Konrad Wantrych - Piano
Karol Wróblewski - Vocals
Hosté:
Diskografie Light And Sound
Vyšlo 2010, Electrum Production, EPCD006

Seznam skladeb:
01. One Wish To Mother (2:49)
02. No More Of The Dark (5:09)
03. Best Regards (3:38)
04. Easily (3:45)
05. Annah (3:28)
06. King Of Gold (5:22)
07. Kto Aniołem Był? (Acoustic) (3:00)
08. The Bright Island (2:45)
09. Light And Sound (2:59)
10. Kto Aniolem Był? (4:06)
Total Time: (37:01)

Music: Mirek Gil
Lyrics: Karol Wróblewski (02,04,06), Małgorzata Kościelniak (07,10), Robert Sieradzki (05,09)

Nahráli:
Mirek Gil - Guitars
Przemas Zawadzki - Bass
Wojtek Szadkowski - Drums
Karol Wróblewski - Vocals
Hosté:
Diskografie Skellig
Vyšlo 2010, Oskar, 1048 CD

Seznam skladeb:
01. Skellig (8:43)
02. Mnie Tu Już Nie Ma (5:10)
03. Otwieram Drzwi (7:57)
04. Rzeka (3:22)
05. Odmieniec (9:33)
06. Druga Północ (5:32)
07. Czas I Ja (5:14)
Total Time: (45:31)

Music: Mirek Gil - Guitars
Lyrics: Małgorzata Kościelniak

Skupina:
Mirek Gil - Electric Guitar, Acoustic Guitar, Lead Vocals (12), Backing Vocals (09)
Olaf Łapczyński - Acoustic Guitar (07)
Agim Dzeljilji - Arranged [Keyboards Arrangement Ideas] (01-04,06)
Piotr Mintay Witkowski - Bass Guitar, Backing Vocals (09), Whistling (05)
Włodek Tafel - Drums
Krzysiek Palczewski - Keyboards
Agim Dzeljilji - Keyboards [Oriental Keyboard Solo], Soloist
Olaf Łapczyński - Lead Vocals, Backing Vocals
Piotr Iwicki - Percussion (04)
Gosia Kościelniak - Sounds [Angel Sounds] (07,10)
Hosté:
Diskografie Alone
Vyšlo 2005, Metal Mind Records, MMP CD 0348, Ars Mundi AMS 015R

Seznam skladeb:
01. Strange (Lyrics: Olaf Łapczyński) (6:17)
02. I Don't Believe (Lyrics: Olaf Łapczyński) (3:44)
03. Alone (Lyrics: Olaf Łapczyński) (6:38)
04. Wake Up (Lyrics: Olaf Łapczyński) (6:41)
05. Beggar (Lyrics: Olaf Łapczyński) (3:14)
06. Set Me Free (Lyrics: Olaf Łapczyński) (3:20)
07. War (Lyrics: Olaf Łapczyński) (3:52)
08. Mother Dream (4:09)
09. Enough (Lyrics: Olaf Łapczyński) (8:43)
10. Stay (Lyrics: Olaf Łapczyński) (3:49)
11. New Day (Lyrics: Olaf Łapczyński) (5:19)
12. Free (Lyrics: Olaf Łapczyński) (1:19)

Bonus Tracks
* Video 1 Beggar (3:14)
* Video 2 You (Live) (2:32)
* Video 3 Set Me Free - Shut Up Play N' Guitar (Live) (5:33)
* Video 4 Wake Up (Live) (6:33)
Total Time: (00:00)

Music: Mirek Gil except 06,11: Mirek Gil, Piotr Witkowski; 07: Olaf Łapczyński; 09: Krzyś Palczewski*, Mirek Gil*, Piotr Witkowski
Recording at the "Radio Jowisz" studio Jelenia Góra, December 1997
Performer [Performed, Arranged: Mr Gil
Recorded, mixed and mastered at "Cosmic Studio" Warszawa, January-March 1998
Remaster "Cosmic Studio" Warszawa, January 2005
Producer [Producent]: Mirek Gil
Remastered: [Remaster]: Krzysztof Palczewski
Design [Cover Design]: Marcin Chudy Chuderski

Nahráli:
Robert Amirian - Vocals, Guitars
Dariusz Krupa - Guitars
Piotr Remiszewski - Drums
Piotr Skotnicki "Skuter" - Keyboards
Artur Włodkowski - Tenor Saxophone
Piotr Żaczek - Bass
Hosté:
Diskografie Bardzo Niebieskie Migdały
Vyšlo 1996, Mercury 534 196-2

Seznam skladeb:
01. The Seed Pearl (4:22)
02. Sny Nocy Letniej (4:08)
03. To Wszystko By (4:24)
04. Zapragnij (3:22)
05. Nieboskłony (4:41)
56. Snogrody (5:11)
07. Demiluna (4:41)
08. Ku - Jawiak (4:19)
09. Pssst... (3:09)
Total Time: (42:17)


Zpět
Mirek Gil: electric and acoustic guitars, Wojtek Szadkowski: drums, Karol Wroblewski: lead vocals, Krzysztof Palczewski: keyboards, Piotr 'Mintay' Witkowski: bass and acoustic guitar
Collage - Ino-Rock Festival, Inowrocław, 26. 8.2017
Collage s kytaristou Stevem Rotherym...


Michał Kirmuć, Wojtek Szadkowski, Bartosz Kossowicz a Krzysztof Palczewski, Piotr Mintay Witkowski v Inowrocław

Zpět

Oficiální stránky:

https://www.facebook.com/CollageProg/
Nahoru ProgressRock
Made by 
©  13.10.2018 
Menu Poslední aktualizace: 20.10.2022
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!