Clepsydra (SCH)
  
  
  
  
  
Zpět
Clepsydra je švýcarská neo-progresivní skupina pocházející z Locarno, Switzerland, kterou založili v roce 1990 Lele Hofmann (kytary), Philip Hubert (klávesy), Andy Thommen (basa), bubeník Pietro Duca, ke kterým se přidal Aluisio Maggini (zpěv). Kapela bývá během své kariéry srovnávána se skupinami jako Step Ahead a Deyss. Díky kombinaci agresivních symfonických pasáží s tiššími sekcemi kláves nebyl Clepsydra nikdy uznávána pro svoji originalitu, ale v průběhu let se její styl vyvinul tak, že zněli docela blízko jako neo-progové legendy Marillion.

Název kapely Clepsydra je starověké řecké jméno pro vodní hodiny, což byla původně nádoba s malým otvorem ve dně, kudy voda pomalu vytékala. Rysky v nádobě označovaly uplynulý čas. Clepsydra podobně jako přesýpací hodiny neměří denní čas, ale odměřuje pouze časový interval.

Kořeny kapely vytvořila skupina spolužáků, kteří začali hrát experimentální hudbu v 80. letech a po univerzitních letech se znovu setkali. Předchůdcem tohoto italo-švýcarského neoprogového seskupení tak byla skupina Delta Prophecy, kterou v roce 1989 založili klávesista Philip Hubert, kytarista Lele Hofmann, baskytarista Andy Thommen a bubeník Pietro Duca. Všichni pocházejí z Ticina, jižní a italské části Švýcarska. V lednu příštího roku se ke zmíněným hudebníkům připojil zpěvák Aluisio Maggini, takže se zrodila Clepsydra, jejímž hlavním poznávacím znamením se stala především instrumentální zdatnost jejích členů a střídání agresivních symfonických motivů s pomalejšími pasážemi Hubertových kláves.

Ještě předtím, než Clepsydra hrála naživo jako kapela, vydala v roce 1991 své první album "Hologram". Album bylo rozděleno mezi instrumentální skladby a písně se zpěvem a bylo to standardní neo-progresivní nahrávka. První koncert kapela odehrála v prosinci 1991 v Asconě, Švýcarsko po vydání prvního alba Hologram. Byl to vlastními silami organizovaný koncert s kapelou Departure. Představení se odehrálo v malém divadle s červenými sametovými sedadly. V prosinci 1993 skupina vydala EP "Fly Man".

Clepsydra poté podepsala smlouvu s InsideOut, která vydala jejich druhé album "More Grains Of Sand" v roce 1994. Jedná se o koncepční album o lásce a znamenalo obrat k trochu složitějšímu materiálu. Styl alba je také velmi typický pro melodický rock produkovaný britskými skupinami od 80. let jako Marillion, Pendragon nebo IQ. Toto album obsahovalo píseň "Moonshine On Heights", která je mnohými považována za klasiku neo-prog rocku. V roce 1994 je také viděli hrát dvě písně v národní švýcarské televizi, což byl v té době vzácný výskyt progresivní rockové skupiny. Lele opustil Clepsydru v roce 1996 a jeho místo na kytaru zaujal Marco Cerulli.

V roce 1998 vydala Clepsydra své třetí album V"Fears", které ukázalo, že kapela pokračuje v rozšiřování své hudby a stává se pevnější jako skupina. Bylo to první album s kytaristou Marco Cerullim, který ovládá kromě kytary také klávesy a saxofon. Na jejich třetím albu byla hlavním vlivem hudba éry Fishe u Marillion. Je to fantastické a velmi silné album se skvělými vokály, velmi přiléhavým zvukem s basy a dynamickým bubnováním a docela ohromující hrou na kytaru. Po vydání alba měl Clepsydra deseti denní evropské turné a na základě této nahrávky byli pozvání i na koncert v Kanadě.

V roce 2001 skupina vydala album "Alone" s Nicolou De Vita na baskytaru. Toto album bylo dodáno se 3 různými obaly alb ve verzích "The Chicken", "The Octopus" a "The Fish". V roce 1998 rovněž Andy opustil kapelu, další člen Nicola Devita hrál pak na basu od roku 1998 do roku 2002.

Po těchto čtyřech albech vstoupila Clepsydra do dlouhodobé pauzy. V tomto bodě se etablovali jako oblíbená entita mezi fanoušky neo-progresivního rocku a často byli srovnáváni s likes Jadis, IQ a Fishovou érou v Marillion. V roce 2013 Clepsydra oznámila, že se znovu sejdou s Andy Thommenem zátky u basové kytary a reunion tour si naplánovali na rok 2014. Sada 4 CD box "3654 Days" v limitované edici 1 000 kusů byla na předobjednávce od listopadu 2013 a měla být dodána počátkem roku 2014 se všemi 4 alby pečlivě remasterovanými navíc s hodinu dalšího bonusového a dříve nevydaného materiálu.

Skupina navštívila Polsko v roce 2014, kde koncertovala v klubu Konsk Oskard. V roce 2014 se ale odehrálo i jedním z posledních vystoupení Marco Cerulliho (guitar) a Andy Thommena (bass) na festivalu RosFest 2014 (The Rites of Spring Festival) v Gettysburgu, PA. Zahráli si rovněž na festivalech v Loreley, Německo, zažili fantastické večery v Polsku a v Zoetermeer, ale také na fantastických místech v das Rind a Murrayfield Pub nebo si prožili i sobotní večer v Lisabonu s několika velmi zvláštními fanoušky. Marco Cerulli se pak rozhodl zaměřit svou kreativitu na filmové partitury a soundtrackovou hudbu. Dne 4. května 2015 Clepsydra oficiálně oznámila, že Luigi Biamino se stává jejich novým kytaristou. Luigi je znám jako kytarista kapely Zenit, kde do roku 2013 hrál na basovou kytaru také Andy Thommen. Luigi zůstává i členem Zenit. Jeho spolupráce s Clepsydrou však začala již v prosinci 2014, kdy kapela začala psát nový materiál pro nové album. V té době Clepsydra pracovala na 4 písních, které trval asi hodinu a půl, a na některých dalších nápadech. Rovněž Andy v srpnu 2017 odešel k dalším projektům a nahradil jej nebo se vrátil Nicola De Vita, který byl v roce 2001 přítomen při nahrávání alba "Alone".

Příprava nového alba pak zabrala další 4 roky, než se konečně objevila. Dne 30. srpna 2019 se konečně album pod názvem "The Gap" dostalo k fanouškům. Nový kytarista Luigi udělal mistrovskou práci s mírně odlišným zvukem, mírně těžším rytmem a chutnými kytarovými sóly. To sivědomíte hned od první skladby "When The Bells Started Ringing", když se kytara vydává těžší zvuk, a jste překvapeni a nadšeni zároveň. Je to jedna z nejkrásnějších skladeb, které Clepsydra doposud napsala. Dalším důležitým bodem v hudbě kapely je zpěv a Aluisio Maggini neztratil nic ze svého kouzla. Jeho hlas je stále krásný, silný a melodický. Stěny kláves jsou jak těkavé, tak i šroubované a rytmika to vše velmi krásně doprovází. Dalším skladbou, kterou je třeba vyzvednut je "Millenium".

Zpět
Členové:
Aluisio Maggini - Vocals (1990-2002, 2013-present)
Luigi Biamino - Guitars
Philip Hubert - Keyboards
Pietro Duca - Drums
Nicola De Vita - Bass (1999-2002, 2017-present)
Bývalí členové:
Andy Thommen - Bass (1989-1998, 2013-2017)
Marco Cerulli - Guitars (1996-2001, 2013-2015)
Gabriele Hofmann (později jako Lele Hofmann) - Guitars (1989-1996)

Členové
(Narozen ***)
Vocals


Aluisio je zpěvák švýcarské progressive rock kapely Clepsydra. Se zpěvem začal až v roce 1990, když začal zpívat s Clepsydrou. Na jevišti poprvé stál až při prvním koncertu Clepsydry v roce 1991.

Nahrával také vokály na Shakarysově prvním albu "Aalya".

Členové
(Narozen ***)
Guitars


Marco je švýcarský hudebník a kytarista.

Členové
(Narozen ***)
Keyboards


Phil je švýcarský hudebník a hráč na klávesy. Začínal s hraním v 11 letech na nějaké církevní varhany. Pak ale potkal ostatní členy kapely a navždy jsem byl polapen. Na jevišti poprvé stál v 15 letech, když hrál na církevní varhany.

V civilním povolání je počítačový inženýr a učitel matematiky.

Členové
(Narozen ***)
Drums


Pietro je švýcarský hudebník a hráč na bicí. Začínal asi ve 14, když hodiny přehrával doma skladby nahrané na svém magnetofonu. Mimo Clepsydra hrál také vv cover kapele společně s Andym.

V civilním povolání je elektronický inženýr.

Členové
(Narozen ***)
Bass


Nicola je švýcarský hudebník a hráč na basovou kytaru. Je členem kapely Clepsydra. Nahrál s nimi album "Alone". Kromě Clepsydra působil také v kapele The Big Mouth.

Členové
(Narozen ***)
Bass


Andy je švýcarský hudebník a hráč na basovou kytaru. Je členem švýcarské progressive rock kapely Clepsydra, hrál také s kapelou Zenith. V civilním povolání je IT manažer.

Andy: Je mi 48 let. Začínal s hraním na bicí ve věku 12 let a basovou kytaru uchopil až v 16 letech. Jeho první vystoupení na pódiu bylo s kapelou a taneční hudební skupinou v 17 letech, hrál tam s nim i Pietro na bicí.

Před Clepsydrou Andy hrál s několika menšími projekty, cover kapelami a s experimentální skupinou. Od roku 1998 do roku 2013 jsem hrál rovněž s kapelou Zenit (www.fragile.net), se kterou vydal 3 alba. V roce 2012 si zahrál s etnickým triem v Curychu pod názvem Art of Cracking.

Členové
(Narozen ***)
Guitars (1997-2014) (1996-2001, 2013-present)


Marco je švýcarský hudebník a kytarista. S hudbou začinal v 7 letech na kytaru a v 10 pak na klarinet, i když chtěl hrát na saxofon. Poprvé stál na jevišti se postavil ve svých 8 letech.

Svým civilním povoláním je vedoucí konzultant.

Hrával také po 12 let s americkou zpěvačkou a skladatelkou Lynne Candy.

Zpět
Studiové desky:
2019 The Gap
2001 Alone
1997 Fears
1994 More Grains Of Sand
1993 Fly Man (EP)
1991 Hologram
1991 Pieces From The Hologram (EP)
Ostatní nahrávky:
2015 Live @ RoSfest 2014 (Live DVD)
2014 3654 Days (4CD Box Set)


Skupina:
Aluisio Maggini - Vocals
Luigi Biamino - Acoustic and Electric Guitars
Phil Hubert - Keyboards and Synthesizers
Nicola De Vita - Acoustic and Electric Bass
Pietro Duca - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie The Gap
Vyšlo 10. října 2019, Progressive Promotion

Seznam skladeb:
01. When The Bells Started Ringing (11:04)
02. You (10:20)
03. The Story Teller (9:16)
04. The Spell (6:40)
05. Millenium (14:57)
06. Lousy Soul (2:55)
07. Mind The Gap (7:34)
Total Time: (62:46)

Mixed and mastered: Matteo Agosti at Frequenzestudio, June - Juli 2019

Skupina:
Aluisio Maggini - Lead & Backing Vocals
Marco Cerulli - Guitars
Philip Hubert - Keyboards
Nicola De Vita - Bass
Pietro Duca - Drums
Hosté:
Diskografie Alone
Vyšlo 2001, Self-released, CCD 411/1 (Switzerland)

Seznam skladeb:
01. Tuesday Night (13:16)
02. Travel Of Dream (10:54)
03. The Return (7:10)
04. The Father (7:31)
05. Alone (6:00)
06. The Nest (6:58)
07. God Or Beggar (5:45)
08. End Of Tuesday (5:03)
Total Time: (62:27)

Artwork: Sandor Kwiatkowski with Stefan Minder (photo)

Skupina:
Aluisio Maggini - Lead & Backing Vocals
Marco Cerulli - Guitars, Saxophone
Philip Hubert - Keyboards
Andy Thommen - Bass
Pietro Duca - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Fears
Vyšlo 1997, Self-released, CCD 4110 (Switzerland)
2014, Galileo Records, GR039 (Switzerland) - remastered with 3 bonus tracks

Seznam skladeb:
01. Soaked (9:02)
02. The Missing Spark (9:02)
03. Into My Cartoon (4:08)
04. The Age Of Glass (5:53)
05. Fearless (3:57)
06. Daisies In The Sunshine (2:31)
07. The Cloister (5:46)
08. The Nineteenth Hole (8:42)
09. Sweet Smelling Wood (2:46)
10. Fear (10:53)
Total Time: (62:4)

Bonus tracks on 2014 remaster:
11. New Day (Part One) (Demo 1990) (6:11)
12. Sandflow (Live 1992) (3:13)
13. The Outermost Bounds (Raw mix) (2:54)

Artwork: Sandor Kwiatkowski with Pascal Jacqueroud (photo)

Skupina:
Aluisio Maggini - Lead & Backing Vocals
Gabriele Hofmann - Guitars
Philip Hubert - Keyboards
Andy Thommen - Bass, Bass Pedals, Fx
Pietro Duca - Drums, Percussion
Hosté:
Nick Barrett - Vocals (2-outro)
Diskografie More Grains Of Sand
Vyšlo 1994, Self-released, CCD 4109 (Switzerland)
CD 2014, Galileo Records, GR038 (Europe) - remastered with a bonus track

Seznam skladeb:
01. The First Grain (Setting The Hour Glass) (0:45)
02. Moonshine On Heights (7:13)
03. Birthday Party (7:17)
04. Eagles (5:55)
05. Hold Me Tight (3:18)
06. No Place For Flowers (8:04)
     i) Darkness
    ii) The Return Of The Light
07. The Outermost Bounds (2:54)
08. Fly Man (4:10)
09. The River In Your Eyes (8:45)
10.Grain Dance (2:05)
11. The Prisoner's Victory (7:15)
12. Vienna (4:40)
13. The Last Grain (You Can Always Turn The Hour Glass Again) (3:28)
Total Time: (61:42) 65 45

Bonus track on 2014 remaster:
14. The Missing Spark (Live In Barcelona Sapin 1998) (9:44)

Recorded on December 1993 - February 1994
Artwork: Edoardo Oppliger and Sandor Kwiatkowski

Skupina:
Aluisio Maggini - Vocals
Lele Hofmann - Guitars, keyboards
Andy Thommen - Bass
Pietro Duca - Drums
Philip Hubert - Keyboards
Hosté:
Diskografie Fly Man
EP, vyšlo 1993, Self-released, CCDM 4108

Seznam skladeb:
01. Fly Man (4:12)
02. Moonshine on Height (7:18)
03. New Day (Part 1) (5:12)
04. Fly Man (instrumental) (4:12)
Total Time (20:54)

Songwriter [All Songs Written], Arranged: Clepsydra
Recorded at MZ Sound Studio
Mixed at Powerplay Studios
Mastered at MZ Sound Studio
Recorded: Marco Zappa
Artwork: Sandor Kwiatkowski
Photography: Edoardo Oppliger

Skupina:
Aluisio Maggini - Lead & Backing Vocals
Gabriele Hofmann - Guitars, Keyboards
Philip Hubert - Keyboards
Andy Thommen - Bass
Pietro Duca - Drums
Hosté:
Marco Zappa - Lead Guitar (13)
Diskografie Hologram
Vyšlo 1991, Self-released, CCD 4107 (Switzerland)
CD 2014, Galileo Records, GR037 (Switzerland)
- remastered with 4 bonus tracks, new cover art

Seznam skladeb:
01. Sunrise (1:20)
02. New Day (Part 1) (5:11)
03. 4107 (5:12)
04. Fleeting Moment (3:13)
05. Fading Clouds Of Time (3:50)
06. Poem For A Rainy Day (2:11)
07. New Day (part 2) (6:13)
08. SandHow (3:17)
09. For Her Eyes (4:41)
10. Steve And Jane (5:19)
11. New Day (Part 3)(2:01)
12. Hologram (7:40)
13. Sunset (1:21)
b>Total Time: (51:29)52 46

Bonus tracks on 2014 remaster:
14. No Place For Flowers (Raw mix) (7:04)
15. Into My Cartoon (Demo) (3:22)
16. For Her Eyes (3:47)
17. The Nineteenth Hole (Live 1998) (8:42)

Artwork: Ralph Kühne
Songwriting, Arrangements, Production, Mixing, Design: Clepsydra
Mastering, Recording Engineer: Marco Zappa
Artwork, Typography: Sandor Kwiatkowski
Design: H.R. Giger

Skupina:
Aluisio Maggini - Lead & Backing Vocals
Gabriele Hofmann - Guitars, Keyboards
Philip Hubert - Keyboards
Andy Thommen - Bass
Pietro Duca - Drums
Hosté:
Diskografie Pieces From The Hologram
EP, vyšlo 1991, self-released, CCDS 4106

Seznam skladeb:
01. Fleeting Moments (3:18)
02. Facing Clouds Of Time (3:54)
03. New Day (Part 1) (5:16)
04. Steve And Jane (5:24)
Total Time: (00:34)Skupina:
Aluisio Maggini - Vocals
Marco Cerulli - Guitars
Phil Hubert - Keyboards
Andy Thommen - Bass
Pietro Duca - Drums
Hosté:
Diskografie Live @ RoSfest 2014
Live DVD, vyšlo 30. dubna 2015, Galileo Records, CDVD4112

Seznam skladeb:
01. The Missing Spark ()
02. Alone ()
03. 4107 ()
04. Tuesday Night ()
05. No Place For Flowers ()
06. The Nest ()
07. Travel Of Dream ()
08. Prisoner's Victory / The Last Grain ()
09. Moonshine on Heights ()
10. End Of Tuesday ()
Total Time: (00:00)


xxx 3654 Days
4CD Box Set, vyšel 2014, Galileo Records, GLR118BOXCD

Seznam skladeb:
HOLOGRAM Remaster
01. Sunrise (1:20)
02. New Day (Part 1) (5:16)
03. 4107 (5:16)
04. Fleeting Moment (3:18)
05. Fading Clouds of Time (3:54)
06. Poem For a Rainy Day (2:15)
07. New Day (part 2) (6:16)
08. Sandflow (3:22)
09. For Her Eyes (5:11)
10. Steve and Jane (5:24)
11. New Day (Part 3) (2:05)
12. Hologram (7:47)
13. Sunset (1:21)
Bonus Tracks
14. No Place For Flowers (raw mix, alternative drum track and percussion, abridged, 1994) (7:04)
15. Into My Cartoon (demo tape, edited 1997) (3:22)
16. For Her Eyes (bonus track of Japanese Fears version, edited, 1997) (3:47)
17. The Nineteenth Hole (live in Barcelona, Spain, 1998) (8:42)
Total Time: (75:40)

MORE GRAINS OF SAND Remaster
01. The First Grain (0:45)
02. Moonshine On Heights (7:12)
03. Birthday Party (7:16)
04. Eagles (5:54)
05. Hold Me Tight (3:17)
06. No Place For Flowers (8:04)
     i) Darkness
    ii) The Return Of The Light
07. The Outermost Bounds (2:53)
08. Fly Man (4:09)
09. The River In Your Eyes (8:45)
10. Grain Dance (2:04)
11. The Prisoner's Victory (7:15)
12. Vienna (4:39)
13. The Last Grain (3:28)
Bonus Track
14. The Missing Spark (live in Barcelona Spain, 1998) (9:44)
Total Time: (75:25)

FEARS Remaster
01. Soaked (9:02)
02. The Missing Spark (9:03)
03. Into My Cartoon (4:08)
04. The Age Of Glass (5:53)
05. Fearless (3:59)
06. Daisies In The Sunshine (2:31)
07. The Cloister (5:46)
08. The Nineteenth Hole (8:45)
09. Sweet Smelling Wood (2:46)
10. Fear (10:55)
Bonus Tracks
11. New Day (Part One) (demo tape, 1990) (6:11)
12. Sandflow (live in Locarno, Switzerland, 1992) (3:13)
13. The Outermost Bounds (raw mix, alternative vocal track, 1994) (2:54)
Total Time: (75:06)

ALONE Remaster
01. Tuesday Night (13:13)
02. Travel of Dream (10:52)
03. The Return (7:10)
04. The Father (7:30)
05. Alone (6:00)
06. The Nest (6:58)
07. God or Beggar (5:44)
08. End of Tuesday (4:58)
Bonus Tracks
09. Old Dream 1993 (6:30)
10. Eagles (raw mix, alternative choir track, 1997) (5:45)
Total Time: (74:40)
Grand Total: (6:00:51)


Skupina:
Marco Cerulli - Guitars
Philip Hubert - Keyboards
Aluisio Maggini - Vocals
Pietro Duca - Drums
Andy Thommen - Bass
Hosté:

Mastering: Etienne Bron at Powerplay Studios
Swiss label Galileo Records LTD, and distributed and marketed by Gonzo MultiMedia January 2014.

Zpět


Clepsydra 1995   Clepsydra


Marco Cerulli, Pietro Duca, Alu Maggini, Philip Hubert a Andy Thommen

Clepsydra 2013


Marco Cerulli: guitar, Philip Hubert: keyboards, Aluiso Maggini: lead vocals, Andy Thommen: bass, Pietro Duca: drums

Clepsydra 2019
Zpět
Oficiální stránky:
https://www.facebook.com/CLEPSYDRA.CH/
https://www.last.fm/music/Clepsydra/+wiki


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  16.9.2019 
Menu Poslední aktualizace: 16.9.2019
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©