Citizen Cain


Zpět
Kleptomaniacs      
Rodné město Edinburgh
London, 1982; dva staří přátelé Gordon Feenie (bicí, flétna a klávesy) a Cyrus (basy a vokály) z NotT Quite Red Fox založili v roce 1982 kapelu Citizen Cain. Krátce poté se připojil Tim Taylor na kytaru. Po několika neúspěšných měsících, kdy hledali klávesistu, se rozhodli, že zůstanou pouze ve třech. S podporou KG Publications vydali rozsáhlé nahrávky a zaznamenali několik skladeb ve studiu, z nichž jedna se objevila na kompilačním albu "Fire In Harmony".

Bez kláves byla první sestava kapely spíše rytmičtější než melodická, přesto získali vysoce příznivé ohlasy a pravidelně vystupovali ve slavném klubu Marquee, dokonce se objevili v televizním seriálu The Old Grey Whistle Test. V roce 1988 na vrcholu a těsně před podepsáním nahrávací smlouvy s Elusive Records (EMI) zasáhl nešťastný osud. Rozbité rameno způsobilo Cyrusovi, že nebyl schopen hrát a skupina se rozštěpila. Citizen Cain byli mrtví a Cyrus se vrátil domů do Skotska. Jméno kapely nepochází z filmu Citizen Kane, jak by se mohlo zdát, ale je odvozen od Kaina, syna Adama a Evy. Byl to Kain, který vedl Abela k jeho poslední procházce na této zemi, na polích, které si objednal, do vzduchu, který dýchal, a tam Abelova krev skropila zem. První vrah - to je Cain.

O dva roky později Cyrus oslovil starého přítele kytaristu Franka Kennedyho, který s kamarády Stewartem Bellem (bicí) a Dave Elamem (basa), napsal několik písní, většinou v duchu svých hudebních hrdinů jako GENESIS, MARILLION, GENTLE GIANT a podobně. Zpočátku fungovali pod jménem KLEPTOMANIACS s Cyrusem na vokálech a flétnu a pohrávali si s pár nápady. Po několika měsících Cyrus navrhl, aby se Stewart věnoval pouze klávesám a do skupiny byl přiveden bubeník Chris Colvin. Rozhodli se, že přijmou původní název a CITIZEN CAIN se zrodili podruhé.

V roce 1991 nahráli své první demo, které získalo vynikající recenze od většiny posluchačů. Následující rok debutovali s albem "Serpents In Camouflage", ale nezískalo si takovou podporu, kterou doufali, že dosáhnou. Personální problémy je nutily na poslední chvíli rozhodnout o použití bubenického stroje a vzniklo napětí mezi ostatními členy v kapele kvůli rozdílným názorům na to, jak by měli postupovat. Netřeba říkat, že CITIZEN CAIN v té době zase hledali nového bubeníka.

Jejich první album zaznamenalo šťastný zvrat osudu, který vyvolal SI Music. Zvukař studia, kde kapela nahrávala, měl přítele, který je navštívil, navíc byl z labelu A & R a líbilo se mu to, co slyšel. Tyto okolnosti daly aktivitu v kapele do pohybu v roce vydání debutového alba, vrátil se i marnotratný bubeník a odehráli několik koncertů jako podpora kapel PENDRAGON, ENID nebo FINAL CONFLICT.

Problémy uvnitř skupiny stále existovaly a Cyrus a Stewart byli nuceni přijmout rozhodnutí, které se všqak projevily jako katastrofální. Rozhodli se hledat nejen nového bubeníka, ale také nového kytaristu a nového basistu. Alistair MacGregor rychle obsadil roli kytaristy a perfektně se k něm připojil. Přivedl také svého přítele Nicka Arklessa, hráče na bicí, a po několika konkurzech byl rekrutován baskytarista Andy Gilmour. Pro další album více či méně dokončená nová sestava se začala sehrávat a přidávala své vlastní nápady k novému materiálu. Začátkem roku 1994 pak bylo nahráno nové album "Somewhere But Yesterday". Výsledkem bylo mnohem více spletitější a uspokojivé dílo a také vědomí, že rozhodnutí z předchozího roku se vyplatilo a Cyrus a Stewart se alespoň na krátkou dobu přiblížili k jejich konečnému cíli.

Druhé album bylo vydáno prostřednictvím SI Music v říjnu 1994. Brzy poté začala kapela pracovat na živém předvedení, ale upustili od toho, když jejich kytarista odešel do Austrálie. Bylo vyzváno několik nových kytaristů, ale brzy bylo zřejmé, že věci nebudou fungovat dobře kvůli jejich jiným pracovním závazkům. Začalo to vypadat nepravděpodobné, že se ještě vrátí k živé práci a místo toho začali psát své třetí album. Vždycky bylo byl záměrem, aby se Cyrus vrátil k hraní basu, jakmile bude schopný. To ale bohužel znamenalo obtížné rozhodnutí nechat odejít Andyho jít. Nebylo to kvůli jeho odváděné práci, kterou odváděl vynikajícím způsobem ve studiu, a měl předpoklady i k některým hezkým nápadům během procesu skládání. Bohužel se stal dobrým kamarádem s bubeníkem Nickem, který byl nešťasten z Andyho odchodu, a tak se rozhodli odejít oba dva.

Takže sestava CITIZEN CAIN byla opět zredukována na dva členy. Vypsali konkurz na hudebníky, ale po téměř ročním hledání a výběru se rozhodli jít samotni. Nové album "Raising The Stones" bylo v tomto okamžiku v plném proudu, takže se soustředili na jeho dokončení a momentální "světové turné". Bylo v roce 1996 a více než rok od předchozího alba, když obdrželi telefonní hovor od starého kytaristy Alistaira, že se vrátil z Austrálie. Byl více než šťastný, že jim vypomohl s novým albem, ale jasně ukázal, že se v určitém okamžiku vrátí do Oz. Rychle se proto vrhl na nový materiál a datum ve studiu byl stanoven na březnu 1996.

Během této doby byla vydána kolekce písní z raného období Citizen Cain (1984 -1987) jako třídílná, nazvaná "Ghost Dance", kterou vydali na CD u Mellow Records. Mezitím ale také zbankrotovala SI Music, takže první a druhé album měly být znovu vydány společností Cyclops Records.

Vzhledem k předchozímu štěstí Citizen Cain s personálem nebylo překvapením, když Alistair oznámil, že musí odejít do jednoho měsíce, aby získal své australské občanství. To jim zanechalo kytaru bez studia. Naštěstí studiový inženýr pochopil (ne-li sympatický) a začal se připravovat na nahrávání jako dvoudílný. Trvalo většinu toho roku, kdy se materiál přepsal a připravil, a prosinec je uviděl zpět ve studiu. Práce pokračovaly až do srpna 1997, kdy bylo nové album konečně dokončeno. Byla uzavřena i smlouva s Cyclops Records a čtvrté album "Raising The Stones", vyšlo konečně koncem listopadu 1997. Tři roky tvrdé práce se konečně vyplatily.

Nyní začal opět obrovský úkol přestavět kapelu, připravit se na koncertování a napsat nové album. Uplynuly dva dlouhé roky aniž by někdo naplnil aspoň jednu pozici, několik kytaristů přišlo a odešlo a ani jeden bubeník nepřežil první konkurs. To však nezabránilo psaní nového materiálu, jenž dostal název "Playing Dead", který připadal jako by vyjadřoval odraz stavu kapely. Ale v zákulisí se přesto rodilo nové album a po neustálém zpožďování a překážkách se věci začaly postupně sbíhat do kupy. Prog metalový kytarista Phil Allen byl objeven ukrytý v hudebním obchodě a ukázal se být více než ideální pro tuto práci. Během několika měsíců se CITIZEN CAIN se vrátili do studia a nahráli své páté album.

Během několika let od oživení kapely začal 'skutečný svět' vybírat své mýtné a další práce nebo rodinné závazky znamenaly, že se na "Playing Dead" trvalo více než dva roky. V říjnu 2002 se konečně dostalo na regály, i když tentokrát jako samostatné vydání. Kapela byla otrávená, když viděla velmi malou návratnost jejich práce (včetně průměrné výše licenčních poplatků zaplacených nahrávacími společnostmi na CD, které jsou nižší než L1.00) a tak se rozhodli, že album vydali ve vlstní režii a založili label "Pig In A Poke".

Přesto že nebyl nalezen žádný vhodný bubeník, ať již díky nedostatku zkušeností v propagaci nebo špatnému prodeji desky kvůli novému trendu sdílení souborů, nové album si nevedlo dobře. Osobní problémy, stále více pracovních a rodinných závazků a velmi malá návratnost své práce přivedlo kapelu opět do dlouhé doby nečinnosti. Při několika příležitostech byla skupina vyhlášena za mrtvou Cyrusem a Stewartem, ale vždy tam zůstala jiskra. Ale stále více a více to znovu jiskřilo až po několika letech CITIZEN CAIN vstali z popela.

Několik nápadů, které se v průběhu let nahromadily, se rychle spojily a začalo se formovat nové album. Phil byl znovu zařazen jako kytarista a začalo se nahrávat v roce 2008. Po 3 letech ve studiu byl nový materiál dokončen. Mezitím byla společnost F2 Music v kontaktu a projevila zájem o opětovné uvolnění celého katalogu kapely, stejně jako nové dokončené album. Duben 2012 pak mohl spatřit šesté studiové album CITIZEN CAIN nazvané "Skies Darken", které vyšlo v roce 2012 a následně v červnu po něm znovuvydání jejich prvních pěti alb. Členové skupiny pak ale začali pracovat na sólových projektech.

Člen Citizen Cain Stewart Bell potvrdil v srpnu 2016, že se skupina definitivně rozpadla. Bell a bývalý kamarád Cyrus byli zaneprázdněni svými sólovými kariérami a Bell prohlásil, že se rozhodli odložit Citizen Cain ke spánku, aby se vyhnuli opakování se. Poslední album skupiny z Edinburghu "Skies Darken" vyšlo v roce 2012. Bell v současné době dokončuje nahrávku, další díl trilogie, "The Antechamber Of Being Part Two", zatímco Cyrus doufá, že jeho debut na sólové dráze "Black Moth Honeybee" vyjde v roce 2017.

Bell řekl magazínu Prog: "Cyrus a já se absolutně těšíme na práci na našich vlastních projektech, abychom mohli bezpečně říci - Citizen Cain skončili. Měli jsme dva, tři roky, než jsme se postavili na vlastní nohy s našimi sólovými projekty a teď můžeme říci, že se už nevrátíme zpátky". "Oba dva jsme našli nový život v našem hudebním úsilí tím, že děláme naše sólové věci. Jak jsem řekl, Citizen Cain byli v nebezpečí, že se začnou opakovat a bylo stále obtížnější jít a pokračovat stejným starým vzorem. Oceňuji, že mnozí fanoušci by byli rádi, kdybychom pokračovali ve vydávání alb ve stejném duchu jako předtím, ale už nikdy by to nebyl náš styl."

K bývalému vyjádření kapely Bell doplnil: "Nedávno jsem si uvědomil, že oficiální oznámení o ukončení Citizen Cain jako kapely nikdy nebylo. Po vydání našeho posledního alba "Skies Darken" v roce 2012 byla v rozhovorech naznačena možnost, že to byla naše závěrečná spolupráce. V té době Cyrus cítil, že už řekl všechno, co chtěl říct s Citizen Cain a oba dva máme plány pro sólové projekty, takže v následujících měsících jsme dospěli k závěrečnému rozhodnutí".

"Desetiletá propast mezi našimi dvěma posledními albami naznačovala boj, který se týkal pokračování v psaní stejného druhu materiálu jako po všechny ty roky, a oba jsme cítili, že pokud bychom pokračovali jako skupina, byli bychom v nebezpečí, že se budeme již jenom opakovat".

Co k tomu dodat? Je sympatické takovéto upřímné vyjádření, ale na druhou stranu je vždy škoda, když končí další zajímavý projekt. Nezbývá než doufat, je jejich sólové projekty dokáží vyplnit mezeru po Citizen Cain.

Zpět
Členové:
Stewart Bell - Keyboards, Drums, Backing Vocals
George Scott "Cyrus" - Lead Vocals, Bass
Phil Allen - Guitars, Backing Vocals
Bývalí členové:
Nick Arless - Drums (1993)
Andy Gilmour - Bass (1993)
Alistair MacGregor - Guitars (1993)
Frank Kennedy - Guitars (1991-1993)
David Elam - Bass (1991-1993)
Chris Colvin - Drums (1991-1993)
Gordon Feenie - Drums, Flute, Keyboards (-1988)
Tim Taylor - Guitars, Keyboards (-1988)

Členové Stewart Bell
Keyboards, Drums, Backing Vocals

Stewart Bell je znám jako jedna z ústředních postav britských veteránů Neo/Symph rocku CITIZEN CAIN. Do kapely se připojil počátkem 90. let, kdy se Cyrus rozhodl reformovat tehdy rozpuštěné CITIZEN CAIN a vydal se skupinou mnoho skvělých alb, které se staly víceméně klasikou žánru. Po vydání svého posledního alba "Skies Darken" v roce 2012 se Cyrus a Stewart rozhodli, že je čas přesunout se od CITIZEN CAIN a prosazovat své sólové kariéry.

Starý nežádoucí klavír se ocitl nějak ve Stewartově pokoji, když mu bylo 13 let, a znamenalo to začátek jeho celoživotního zájmu o hraní hudby. Po uplynutí roku experimentů na tomto opuštěném a tak tak naladěném nástroji se stal hrdým majitelem kláves Yamaha. Naštěstí tento přístroj byl vybaven ovládáním hlasitosti i sluchátky.

Kombinací samoučení se a pod vedením klasicky vyškoleného švagra bylo vidět, že se ze Stewarta stává docela schopný klavírista, ale jeho rozhodnutí vrátit se k dřívějšímu úsilí stát se bubeníkem, uvidí, že klávesy šly stranou jako druhotný nástrojem pro příštích pár let. Rytmické zvuky kapely Adam And The Ants jej inspirovaly ke zformování jeho první skupiny před mnoha lety. Jmenovala se Double Barrel Shotgun po dvojitých plastových kontejnerech, které byly v té době jedinými nástroji. Skládala se z něj a z kamaráda, se kterým soupeřil o pozici bubeníka, což bylo odsouzeno k neúspěchu a první kapela se rozpadla a rozdělila se. Stewart získal svou první "soupravu bicích" k patnáctinám, byl to malý bubenický stroj se zabudovanými podložkami a nožními pedály. Hodně hodin strávených hraním alb jako je "Misplaced Childhood" od Marillion a "Grace Under Pressure" od Rush, si postupně vybudoval svoji první správnou sestavu, počínaje dvojicí stojanů Zildjian a nakonec postavil ji rozšířil až na 12 kusů, mezi kterými bylo 5 kusů elektronické soupravy Simmons. Bohužel pro ty v bezprostřední blízkosti to nebylo vybaveno ovládáním hlasitosti nebo sluchátky...

Jednoho osudného slunečného dne v roce 1988, během chůze za deště někde na kopci ve skotském Pentlandu, Stewart zaslechl rozhovor mezi členy sedmičlenné cover kapely, že hledají bubeníka. Jeho nabídka na obsazení pozice byla ráda přijata a během týdne se učil cover skladbu pro první jamming session / konkurs, který se konal příští týden v domě kytaristy kapely Franka Kennedyho, kde se rovněž konaly pravidelné zkoušky. Tou skladbou byla "Firth Of The Fifth" od Genesis, což byla výzva a nejmenší naděje, že získá jakoukoli pomoc svého lektora, pokud jde o rytmické takty týkající se instrumentální sekce, se setkalo s omračujícím tichem, po němž následovala koktavá odpověď "já se k tobě na to vrátím, dej mi pár týdnů". Stewart neměl luxus na čtrnáct dní, ale přesto jej vytáhl a učil se dočasně v přeplněném obývacím pokoji na klasickou skladbu Genesis.

Dále ze setlistu se Stewart poznal, co se mu líbí, méně náročné skladby, ale spíše smutnější písně Genesis, na kterých pracoval. Nově získaný zpěvák měl své vlastní plány a navrhl, aby devítidílná kapela, která bude hrát prog rockové covery, se možná snažila nalézt akceptující publikum na místní hudební scéně v Edinburghu. Místo toho byla jeho plánem kapela Electric Blues, která by hrála klasické skladby z tohoto žánru. Jako útěchu pro milující členy skupiny patří jedna ze skladeb zahrnutá do setlistu "Brick In The Wall" od Pink Floyd. Tato změna směru také určila, že se redukovali na pětidílnou sestavu, protože odlišné názory na to, co lze považovat za blues a náboženské omezení některých členů a nevyhnutelné stresy (a vůně) horkého léta v malém, třeba přeplněný obývací pokoj vedly k tomu, že odešli klávesovi hráči a dva kytaristé.

Tato nová, lépe zvládnutelná skupina hudebníků se v místní scéně intenzivně Stewartovi poskytla potřebné zkušenosti s živým hraním. Nanštěstí se napětí spočívající v hraní hudebního stylu, který se polovině kapely nelíbil, přehnaná pohostinnost po skončení koncertních párty se rychle vytratila. Po jednom roce se kapela přesto zhroutila a Stewart, Frank a baskytarista Dave Elam se opět ocitli ve starých progresivních coverech i když nyní přidali několik vlastních nápadů. První nahrávky klasického prog rockového alba se postupně shromažďovaly, ale postrádaly směr, měli bubeníka/ klávesistu, který nemohl hrát současně na oba nástroje a hlavně neměl zpěváka a frontmana.

Jednou zazvonil Frankovi telefon. Na druhém konci linky byl dřívější člen kapely, se kterým hrál v hudebním projektu s názvem Circus v 70. letech. Tento známý zpěvák z Frankovy rané hudby vysvětluje, že byl součástí poměrně úspěšné kapely v Londýně, která už několik let postupovala poměrně daleko, ale bohužel ji musel nazvat den a už nebyla. Chtěl znovu začít hrát a snažil se najít nějaké slušné hudebníky, kteří sdílejí jeho lásku ke klasické progresivní rockové hudbě, a přemýšlel, jestli by o něj Frank měl zájem. Tento dlouho ztracený přítel se jmenoval Cyrus...

Po ukončení aktivity skupiny Citizen Cain Stewart začal pracovat na "The Antechamber Of Being", první části trilogie na téma snění při plném vědomí (=licidní snění). Příběh je založen na Bellově vlastním životě a zaznamenává své vlastní zkušenosti jako lucidního snílka a začíná Stewartem jako dítě, které se snaží překonat opakující se noční můry a pokračuje ve svém zkoumání snícího světa, až se stane mistrem v ovládání tohoto vnitřního světa své mysli. Toto epické koncepční album zaznamenává klíčové události na této cestě - podivné synchronicity, podivné zážitky a hluboké otázky, které přirozeně přicházejí, když člověk vyrůstá v dvojsvětě snů a skutečnosti.

Phil Allen, další člen Citizen Cain, pokračuje ve své roli kytaristy na albu a zároveň plní jednu z hlavních vokálních úloh spolu s legendárními hostujícími zpěváky Simonem Rossetti (The Watch), Arjen Anthony Lucassenem (Ayreon, Star One, Stream of Passion), Bekah Mhairi Comrie (Grace & Legend) a samotným Stewartem.

Jako doprovod alba Stewart také napsal 28 obrazovou knihu, která odkrývá události, které se odehrály na prvním albu. Tato plná barevná pohádková sada o rozměrech 23 x 18 cm obsahuje 12 originálních Bellových kreseb a vypráví příběh hlavní postavy The Dreamera, který přebírá kontrolu nad svými sny a poprvé se stává snílkem za plného vědomí. Album i kniha vyšly samostatně 23. října 2014 pod názvy "The Antechamber Of Being" a "The Cupboard Of Fear".
Členové George Scott "Cyrus"
Lead Vocals, Bass

Pro Cyruse v Edinburghu počátkem 70. let byl progressive rock jeho hlavním zájmem. Ještě jako mladý baskytarista Cyrus Scott se svým přítelem Gordonem Feenie vytvořili skupinu Not Quite Red Fox. To jméno může být známé fanouškům jiného skotského zpěváka zvaného Fish, protože to byla skupina, která jej odmítla při svém prvním konkurzu! Je ironií, že během koncertu v Lutonu, kde hráli Not Quite Red Fox v soutěžním pořadu Battle Of The Bands, byl Cyrus osloven začínající skupinou muzikantů Marillion, kteří si mysleli, že jeho Gabrielovi podobný vokál bude perfektní pro jejich zvláštní styl hudby. Bohužel nastaly nějaké komunikační problémy a pak, když se Cyrus a jeho kamarádi vrátili do Skotska, už nebyl učiněn další pokus o kontakt. Ačkoliv by se tato alternativní sestava Marillion ukázala jako velmi zajímavá paralela pro mnoho fanoušků prog rocku, asi tomu nepřál osud. Pozice zůstala otevřená pro toho muže, který se u Not Quite red Fox neosvědčil a Cyrus jej nechal jít v jeho další cestě.

Trápení stejného osudu, který prodělá mnoho mladých kapel, rozdělilo i Not Quite red Fox a bubeník Gordon Feenie odešel do Londýna hledat slávu a bohatství, ztratili s ním kontakt. Cyrus zůstal ve Skotsku a hrál na chvíli v místním městské kapele pojmenované Circus, kde se zrodilo přátelství s kytaristou Frankem Kennedym. Byl však nespokojen s místní scénou a toužil po větších věcech. Cyrus se rozhodl pokračovat ve stopách Gordona a zamířil rovněž na jih.

Občas se v Londýně objevoval s několika kapelami předtím, než spatřil inzerát na baskytaristu kapely, u které se mu zdálo, že je to právě ten styl hudby, který hledal. Cyrus zavolal, pořádal se konkurz a on se objevil ve zkušebně. Ozbrojen svoji basovou kytarou nervózně čekal za dveřmi. Otevřely se a Cyruse přivítal bubeník kapely. Trvalo to chvíli, než tuto známou tvář zaregistroval, protože teď ji doplňoval oranžový mohykánský účes, ale Cyrus si rychle uvědomil, že mu osud přihrál další trumf a znovu se spojil se starým přítelem Gordonem Feeniem. Název kapely byl Citizen Cain...
Členové Phil Allen
Guitars, Backing Vocals

Dlouhá láska k heavy metalové hudbě inspirovala Phil, aby se ujal hlavního nástroje tohoto žánru a poté, co získal svou první kytaru, když mu bylo 12 let, strávil několik měsíců ve výuce, rychle se naučil triky obchodu, který jeho hudební hrdinové propagovali, a začal formovat první skupinu s několika spolužáky. Tak začala jeho hudební kariéra. O několik let a s některými členy kapely se později reorganizovalo, a tak vznikli Sanity Falls. Inspirováni metalovými klasikami, jako je Iron Maiden, Megadeth a Dio, a klasiky prog rocku jako Rush, Yes a Marilion začali skládat vlastní prog / metalový sound. Phil opustil školu a strávil dva roky na vysoké škole studiem hudby, zatímco kapela pokračovala v psaní, zaznamenávala demo a lokálně vystupovala.

Mezitím se vyrojila celá plejáda metalových umělců a skupin s jedinečným zvukem jako jsou Dream Theater, Fates Warning a Conception, které upoutaly Philovu pozornost a kolegů, kteří následně přijali tento nový inovativní styl. Vzhledem k tomu, že roky uplynuly a jejich styl psaní se stal zralým a komplikovanějším, jejich životy s nimi také zamíchaly. Nastaly personální problémy, osobní zájmy, další pracovní závazky a nedostatek skutečného zájmu o prog metal na místní scéně vedly k tomu, že skupina se postupně stala jen trochu víc než koníčkem a ačkoli pravidelné zkoušeli, Phil toužil být součástí něčeho většího.

Nikdy se nedostal daleko od lásky k nástroji, trávil své dny jako kytarový technik v místní hudební prodejně. Jednou dorazil do tohoto obchodu jeden starý přítel, právě z konkurzu do místního prog rockového outfitu. Připustil, že se necítí na to, co bylo zapotřebí, aby se připojil k projektu, který se v současné době rozvíjí, a navrhl Philovi, že by byl vhodnější pro tuto práci. Předal mu detaily kontaktu pro skupinu. Phil zavolal, poslal demo a během několika dní byl srdečně přivítán do řad Citizen Cain...

Zpět
Studiové desky:
2012 Skies Darken
2002 Playing Dead
1997 Raising The Stones
1994 Somewhere But Yesterday
1991 Serpents In Camouflage
1990 Citizen Cain
Citizen Cain's Stewart Bell
2017 The Antechamber Of Being (Part 2) - Stories From The Antechamber
2014 The Antechamber Of Being (Part 1)

Kompilace:
1996 Ghost Dance


Skupina:
George Scott "Cyrus" - lead vocals, bass
Phill Allen - guitar, backing vocals
Stewart Bell - keyboards, drums, backing vocals
Hosté:
Diskografie Skies Darken
Vyšlo 2. dubna 2012, Festival Music, UK, 201204

Seznam skladeb:
01. The Charnal House (4:56)57
02. The Long Sleep (12:25)
03. i. Darkest Sleep (7:09)
     ii. Manifestations
04. Spiders In Undergrowth (3:05)
05. i. The Hunting Of Johnny Eue
     ii. Trapped By Candlelight (11:59)
06. i. Coming Down (14:53)
     ii. The Fountains Of Sand
    iii. Delivered Up For Tea
    iv. Death And Rebirth
07. Do We Walk In The World? (5:10)
08. Lost In Lonely Ghosts (13:43)
Total Time (73:23)

Engineer, Producer: Stewart Bell
Artwork: George Scott "Cyrus"
Po dlouhé době nečinnosti se kapela vrátila s albem "Skies Darken", které mnozí považují za jejich nejkrásnější dílo. Stewart Bell znovu zaujme rozmachrm ve skládání, zatímco zpěvák a basista Cyrus ustoupil do pozadí. Nyní s dalšími zkušenostmi z psaní a hraní získanými v průběhu let a novými triky, které se naučil při spolupráci s Cyrusem, Bellovy vlivy opět ožívají. Výsledkem je dokonalá kombinace raného zvuku Citizen Cain ze "Somewhere But Yesterday", v kombinaci s pozdějším stylem "Playing Dead". Prog metalový doprovod kytaristy Phila Allena jeho herní styl je rozvinut na tomto albu a přidává tak nový prvek do celkového stylu. Album vydala společnost F2 Music v roce 2012 a tato nejnovější nabídka od Citizen Cain získala velmi pozitivní recenze a zdá se, že spojila fanoušky starého zvuku kapely s těmi, kteří dávají přednost pozdějšímu, více spletitějšího stylu skladeb. Bohužel to také znamená konec éry s Cyrusem a Stewartem, když dosáhli toho, čeho chtěli dosáhnout hudebně a lyricky jako Citizen Cain, takže se nyní soustředí pouze na sólové projekty...

Skupina:
George Scott "Cyrus" - Lead Vocals, Bass
Phill Allen - Guitars, Backing Vocals
Stewart Bell - Keyboards, Drums
Hosté:

Diskografie Playing Dead
Vyšlo 2002, Pig In A Poke Records, none
2013, Festival Music, 201212E, UK

Seznam skladeb:
01. Dirge - Fallen Angels (3:20)
02. Children Of Fire (13:29)
     i. Prometheus And Epimetheus
    ii. Forethought
   iii. Afterthought
03. Shades (4:22)
04. Falling From Sephiroth - Etz Ha-Chayim (15:31)
05. Rivers Of Twilight - The War Between Two Minds (7:38)
06. Inner Silence - Beware The God You Choose (2:38)
07. Wandering In Darkness (10:24)
08. Sleeping In Penumbra - Your Mind, Its Mind, Whose Mind? (9:51)
09. Amorantos (Eternity) (3:29)
Total Time: (70:42)

Artwork: George Scott "Cyrus"
Remastered: Mike Varty
Čtvrté album Citizen Cain představuje posluchači nového kytaristu Phila Allena a s doplněním jeho jedinečného herního stylu kapela pokračuje v jejich hudebním experimentování, aby našla svůj vlastní zvuk. Hudební partnerství zpěváka / basisty Cyruse a hráče na klávesy a bicí Stewarta Bella pokračuje a přestože "Playing Dead" naznačuje návrat k mírnějšímu a melodickějšímu přístupu k psaní, zachovávají si složitost a technickou muzikálnost svého předchozího alba. Album vyšlo v roce 2002 na vlastním labelu Pig In A Poke Records ve spolupráci se studiem, kde bylo zaznamenáno, ale nedostalo se mu požadované propagace a publicity. Nedávno bylo u F2 Music přepracováno a nově vydáno s vírou, že získal uznání, které si zaslouží.

Skupina:
George Scott "Cyrus" - Vocals, Bass
Stewart Bell - Keyboards, Percussion
Hosté:
Andy Heatie - Lead Guitar (01)

Diskografie Raising The Stones
Vyšlo 1997, Cyclops, CYCL 059, UK
2013, Festival Music, 201212D

Seznam skladeb:
01. (Hells Greedy Children) Last Days Of Cain (13:17)
     a) Dead Man Rising
     b) Tears Of Tomorrow
     c) Ixion's Conclusions
02. Bad Karma (Monsters And Men) (8:07)
03. i. First Gate - Open Yet Closed (4:06)
     ii. Ghost Of Jericho - Part 2
    iii. Looking Heaven In The Face
04. Corcyra - The Suppliants (6:31)
05. i. Dreaming Makes The World (11:51)
     ii. Variations
    iii. The Blood Plains Of Hev-Hem
    iv. Forever
    v. Aborted
06. i. The Last Supper - Ylixiea's Dream) (2:29)
      ii. In Deep Waters
07. Ghost's Of Jericho (Part 1) (5:24)
     a) Secrets Of Hidden Things
     b) I Spy With My Little Life
08. i. Black Rain (6:30)
     ii. Webs
09. Silently Seeking Euridice (13:42)
     a) A Lovers Tale
     b) The Stalker's Dance
     c) Fixing Broken Hearts
     d) The Trickery
     e) The Stalker's Stance - Intending It
     f) Will-O'-The Wish
Total Time (70:37)

Remastered: Mike Varty
Artwork: George Scott "Cyrus"
Tato třetí nahrávka skotského prog rockového outfitu přinesla návrat Cyruse k basové kytaře. Nyní také zaujímá prominentnější postavení v procesu psaní a klávesista Stewart Bell se ponořil do nových oblastí hudebního bádání. Zúžením pouze na dvojčlennou sestavu oba dva sami přinášejí veškeré muzikantství na albu. Zaznamenáno bylo v roce 1996, vyšlo u společností Cyclops Records v roce 1997 a nyní je revidováno a znovu vydáno F2 Music v roce 2013. Toto album je složitější a náročnější na poslech než jejich předchozí díla, přesto si zachovává charakteristický vytvořený sound Citizen Cain.

Skupina:
George Scott "Cyrus" - Vocals
Alistair MacGregor - Guitars
Stewart Bell - Keyboards
Andy Gilmour - Bass
Nick Arkless - Drums
Hosté:
Diskografie Somewhere But Yesterday
Vyšlo 1994, SI Music, SIMPly Fiftytwo, Netherlands
2013, Festival Music, 201212C UK

Seznam skladeb:
01. Jonny Had Another Face (10:30)
     a) Jonny Had Another Face (9:23)
     b) Parallel Lines (1:07)
02. Junk And Donuts (9:19)
     a) Junk And Donuts (8:58)
     b) An Afterthought (0:21)
03. To Dance The Enamel-Faced Queen (10:24)
     a) To Dance The Enamel-Faced Queen (9:21)
     b) Beyond The Boundaries (1:03)
04. Somewhere But Yesterday (25:40)
     i. Owls (1:47)
    ii. Obsessions (5:41)
   iii. The Ballad Of Creepy John (3:52)
    iv. Echoes - The Labyrinth Penumbra (4:47)
     v. All The Sin's Men (4:44)
    vi. Farewell (2:31)
   A Word In Your Ear (2:18)
05. Strange Barbarians (11:48)
     a) Strange Barbarians (9:19)
     b) The Mother's Shroud (2:29)
Total Time: (67:41)

Artwork: George Scott "Cyrus"
Remastered 2013: Mike Varty
Druhé album Citizen Cain ukazuje, jak se jejich skladby a hudební styl vyvíjejí a vyspívají, zatímco si stále zachovávají svůj jedinečný sound. Srovnání snese opět s klasickými prog počiny, zvláště ranými Genesis. Bylo to způsobeno silnou podobností vokálního stylu sólového zpěváka Cyruse s hlasem Petra Gabriela a celkovým zvukem materiálu, který opět silně čerpal z vlivů členů kapely. K tomuto novému stylu přispěl nový kytarista, baskytarista a bubeník a kritici přivítali tuto změnu v hudebním směru srovnáním s kapelami jako Gentle Giant a Jethro Tull, které uvádějí jako inspiraci. Původně album vydala společnost SI Music v roce 1994, znovu vyšlo u Cyclops Records v roce 1995 a nyní remasterované vydání vychází u F2 Music. Toto druhé dílo Citizen Cain zůstává oblíbeným pro mnoho fanoušků, kteří často album uvádějí jako album Genesis, kdyby je Gabriel neopustil.

Skupina:
George Scott "Cyrus" - Vocals
Frank Kennedy - Guitars
Stewart Bell - Keyboards
David Elam - Bass
Chris Colvin - Drums
Hosté:
Diskografie Serpents In Camouflage
Vyšlo 1991, MC self-released, UK
1993, Silly Insects Records, SILLY INSECTS 001, Netherlands
1998, Cyclops, CYCL 064, UK (with 2 bonus tracks)
2013, 2CD Festival Music, 201212B, UK

Seznam skladeb:
01. Stab In The Back (6:49)
02. Liquid Kings (11:25)
03. Harmless Criminal (10:29)
04. The Gathering (11:05)
05. Dance Of The Unicorn (6:27)
06. Serpents In Camouflage (13:23)
Total Time: (59:38)

Bonus tracks on 1998 reissue:
07. Nightlights - As The Wheel Turns (4:06)
08. Stab In The Back (Live Demo) (7:06)
Bonus CD from 2013 remastered:
01. Stab In The Back (alt mix)
02. Liquid Kings (alt mix)
03. Nightlights (prev. unreleased)
04. The Gathering (alt mix)
Total Time (45:24)

Remastered 2013: Mike Varty
Artwork: George Scott "Cyrus"
Debutové album kapely hodně čerpá z jejich hudebních vlivů od klasických prog kapely jako Genesis, Rush a Marillion, které bylo inspirováno jejich raným stylem psaní. Nahrána a vydáno bylo v roce 1992 společností SI Music a získalo pochvalné recenze, které navzdory poukázání na zřejmé srovnání s jejich vzory, přináší vlastní muzikantství a vlastní skladatelský styl. Tato první nahrávka skotského prog outfitu jim získala pověst, že jsou "kapelou, která zní spíše jako Genesis než Genesis samotní" a byla často nazývána "Selling England For A Jester's Tear"! Nově vyšlo u Cyclops Records v roce 1995 po zániku SI Music a nyní se dočkalo remasterovaného vydání u F2 Music jako dvojité CD. Bonusový disk obsahuje originální demo skupiny, které se skládá ze 3 alternativních mixů skladby z debutu a dříve nevydané skladby "Nightlights". Remasterované vydání z roku 2013 obsahuje bonusové CD s Demo Tape z roku 1991.

Skupina:
David Elam - Bass
Chris Colvin - Drums
Frank Kennedy - Guitars
Stewart Bell - Keyboards
George Scott "Cyrus" - Vocals, Flute
Hosté:
Diskografie Citizen Cain
Cassette, EP, vyšlo 1996, self-released

Seznam skladeb:
A1. Stab In The Back
A2. Liquid Kings
B1. Nightlights
B2. The Gathering
Total Time (00:00)

Recorded At Ice Station Zebra, Edinburgh
Engineered At Ice Station Zebra, Edinburgh
Recorded & Engineer: Tony McAdam
Demo kapely z 80. let, které kapela nahrála v tříčlenné sestavě.

Skupina:
George Scott "Cyrus" - Bass, Vocals
Gordon Feenie - Drums, Keyboards, Flute, Guitars, Vocals
Tim Taylor - Guitars, Keyboards
Hosté:
Diskografie Ghost Dance
Vyšlo 1996, Mellow Records, MMP 302, Italy
2012, Remastered and reissued, Festival Music, 201212A

Seznam skladeb:
01. Plaeatea (1:38)39
02. End Of All Songs (8:17)16
03. Question Of Sport (6:37)
04. State Of Confusion (4:22)
05. Missionary Position (7:12)13
06. Ghost Dance (4:39)
07. Tabernacle Of Hands (8:03)
08. Unspoken Words (5:39)
Total Time (46:27)

Remastered 2013: Mike Varty
Artwork: George Scott "Cyrus"
Jedná se o kompilaci skladeb z raného období kapely, když působila jako tříčlenná (1984-1987). Jediným členem současné sestavy je frontman Cyrus doprovázený Gordonem Feeniem (bicí /flétny/klávesy) a Timem Taylorem (kytara). Bez prominentních kláves je hudba více rytmičtější než melodická, ale stále je snadno rozpoznatelná jako Citizen Cain.


Skupina:
Stewart Bell - All Instruments, Vocals
Phil Allen - Guitars, Vocals
Hosté:
Arjen Anthony Lucassen (Ayreon) - Vocals
Simone Rossetti (The Watch) - Vocals
Bekah Mhairi Comrie - Vocals (Grace & Legend)
Diskografie The Antechamber Of Being (Part 2) - Stories From The Antechamber
Vyšlo 27. února 2017, Not On Label, digital

Seznam skladeb:
01. Early Days
     i. A Word, A Name (1:08)
    ii. Rude Awakening (2:09)
   iii. W.I.L.D (5:42)
    iv. First Awareness (2:58)
02. Time Dilation (9:15)
     i. Stretched Piano ()
    ii. She Never Was
         (a) First Entanglement
         (b) - 81181
03. Intervention (15:02)
     i. Sleep Paralysis ()
    ii. Visitation 1 ()
   iii. Tipulidae Saves The Day ()
    iv. Visitation 2 ()
04. The Probability Of Improbability (16:22)
     i. Purpose
          (a) The Experience of Purpose
          (b) The Purpose of Experience
          (c) Tat Tvam Asi
          (d) Universal Awakening
    ii. Nothing (Reprise)
Bonus Track:
05. The Cupboard Of Fear (Chewing your Tongue in Cheek mix) (12:02)
     i. The Bogeyman
    ii. The First Lesson
   iii. First Awareness
    iv. The Second Lesson
     v. Lucidity
Total Time: (64:38)

Skupina:
Stewart Bell - all instruments, vocals
Phil Allen - guitars, vocals
Hosté:
Simone Rossetti - vocals
Arjen Lucassen - vocals
Mhairi Bekah Comrie - vocals


Diskografie The Antechamber Of Being (Part 1)
Vyšlo 23. října 2014, Not On Label, CD private/F2 Music

Seznam skladeb:
01. Decoherence (13:22)
     i. Nothing - part 1 (Ex Nihilo Nihil Fit)
    ii. Cupboard Of Fear - part 1
   iii. First Lesson
    iv. Second Lesson
     v. The Gift of Lucid Dreaming
02. A World Without Limits (8:30)
     i. Revelation
    ii. Adventures Of An Oneiranaut
   iii. Awaken In Your Dreams
03. Projections (10:31)
     i. Hypnagogic Portal
    ii. Entanglement - part 1
   iii. Parallel Girl
    iv. False Awakening
     v. Cupboard Of Fear - part 2
    vi. Entanglement - part 2
04. The Breach (5:20)
     i. Why?
    ii. The Shooting Star Child - part 1
05. The Antechamber Of Being (16:11)
     i. Nothing - part 2 (Outwith Time)
    ii. Dream Signs
   iii. Cupboard Of Fear - part 3
    iv. Bellilin
     v. Nothing - part 3 (Outwith Space)
    vi. The Gift of Lucid Dying
06. Convergence (9:02)
     i. Entanglement - part 3
    ii. The Shooting Star Child - part 2
07. Full Circle (10:58)
     i. Cupboard Of Fear - part 4
    ii. Asleep Or Dead
   iii. Awaken In Your Death
    iv. Nothing - part 4
Total Time: (74:00)

Music, Lyrics, Composed, Arranged: Stewart Bell
Recorded At SanityFalls Studio, Edinburgh
Recorded: Chris "Livvy" Livingstone
Engineer, Producer, Mixed, Recorded: Stewart Bell
Mastered: Mike Varty At Gargoyle Studios
Artwork [All Artwork], Layout [Sleeve Layout], Design: Stewart Bell
Album představuje první sólový počin bývalých členů Citizen Cain, a sice hodně očekávané debutové album od hlavního skladatele kapely Stewarta Bella. "The Antechamber Of Being" je první části trilogie na téma snění při plném vědomí (=licidní snění). Stewart začal pracovat na Příběh je založen na Bellově vlastním životě a zaznamenává své vlastní zkušenosti jako lucidního snílka a začíná Stewartem jako dítě, které se snaží překonat opakující se noční můry a pokračuje ve svém zkoumání snícího světa, až se stane mistrem v ovládání tohoto vnitřního světa své mysli. Toto epické koncepční album zaznamenává klíčové události na této cestě - podivné synchronicity, podivné zážitky a hluboké otázky, které přirozeně přicházejí, když člověk vyrůstá v dvojsvětě snů a skutečnosti.

Jedná se o prog rockovou operu s pěti zpěváky - Simone Rossetti, Arjen Anthony Lucassen, Bekah Mhairi Comrie, Phil Allen a samotný Stewart. Příběh je založen na jeho vlastních zkušenostech jako celoživotního lucidního snílka a sleduje dobrodružství mladého chlapce, který ovládá schopnost řídit své sny. Doprovodný booklet o 28 stranách vypráví příběh “The Cupboard Of Fear” (Skříňka strachu) již od první písně na albu.

Zpět

Somewhere But Yesterday Lineup 1994

Zpět
Oficiální stránky:
http://citizencain.nl/
http://www.citizencain.co.uk
http://learntoluciddream.co.uk/

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  9.11.2017 
Menu Poslední aktualizace: 24.3.2019
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©