Cell 15
       

Zpět
Cell15 je prog rocková kapela pocházející z města Mechanicsburg, Pennsylvania. Cell15 původně vznikli jako projekt, který se zrodil v hlavě Roberta Scotta Richardsona. Richardson začal své hudební vzdělávání již v raném věku, když začínal s trombonem až se nakonec přemístil za bicí, na které hrál v místních kapelách kolem Renova v Pensylvánii. Konkurs skupiny, která hledala klávesového hráče probudil jeho zájem o klávesy, na které se naučil hrát jak mohl nejrychleji, aby se dostal do skupiny aor rocku HYBRID ICE, která se často přehrávala progresivní rockové covery a koncertovala s kapelami jako Kansas. Od té doby hrál se spoustou kapel jako klávesista a studiový umělec, např. s kapelou The Badlees, ale v roce 2011 se rozhodl pokračovat naplno v progresivním rockovém stylu, který měl již dlouho v oblibě.

Dvacetileté zkušenosti mu k tomu napomohly spolu s výhodou vlastního nahrávacího studia pak byly tím hlavním podnětem pro vznik projektu www.cell15.com. Přivedlo jej to pak k myšlence na koncepční album, které by vyprávělo příběh o tom, co se stalo před dvaceti lety, aby sloužilo jako průvodce pro to, jak hudba vznikala. "Je to poprvé, co jsem měl v hlavě text dříve, než byla napsána hudba. Musel jsem se soustředit na příběh, který vypráví, " uvedl pak Robert. Své album Richardson dokončil v roce 2014, a tak debutová koncepční deska inspirovaná hudbou kapel King Crimson, Gentle Giant, Yes, Genesis a Pink Floyd vyšla v září 2014 a doufal, že se mu podaří zformovat kapelu na plný úvazek v blízké budoucnosti. Na první desce s názvem "Chapter One" pracoval úplně sám, což trvalo bezmála 20 let skládání a nahrávání.

Debutní vydání bylo vcelku dobře přijato na mezinárodní prog scéně. Rozhlasové stanice orientované na Prog Rock přidávaly skladby do svých playlistů a albu byla udělena cena jako "Debutové Album roku". V recenzi na www.progrock.com o něm Rob Rutz napsal: "Od prvního úderu komplexní sady předložených bicích, následované symfonickými klávesami hnané silou lokomotivy, jsou posluchači poháněni jako střela do silného průlomového debutového alba. 'Chapter One' je programově progresivní rockové koncepční album, k němuž se hodí více podbarvený, dobře posílený zvukový sound. Album se pohybuje nad rámec mistrovských poly-rytmických bicích, plného zvuku kláves a kupředu letící basy. Je to pekelný příběh, který zobrazuje temný život, zajetí a vězeňský čas, následované obraty uvědomění, porozumění a epické světlo ukazující se v závěru, které si vyžaduje katedrální akustiku. Posluchači jsou naprosto vtaženi do tohoto cituplně odezpívaného scénaře, který vznikal po dobu 20 let. Instrumentace, hra i zpěv veterána Roberta Richardson z Cell15, připomenou posluchačům kapely jako Transatlantic, Genesis a IQ, ale jeho klasické rockové vlivy a smysluplné vokály by také souzněly fanouškům Kansas nebo Queen."

Rok 2015 byl rokem formování plnohodnotné kapely na podporu projektu Cell15. Po řadě konkurzů vznikla sestava úspěšných hudebníků, v níž se představili ve čtyřčlenné sestavě Shane Jones na kytaru, Dan MacDonald na basu a jako poslední se připijil Kevin Thomas na bicí v říjnu 2014. Hudební závazek kapely zněl nahrávat více progresivnější rockovou hudbu se zabijáckou show, která přivede do varu jakékoliv publikum.


Dan MacDonald, Robert Richardson, Shane Jones, Kevin Thomas

Kapela pak začala koncertovat a vystupovat na festivalech. V roce 2016 vystupovali 28. září v Gullifties Underground, New Cumberland, PA, dne 29. září ve Wilberts, Cleveland, OH, dne 30. září v Sodbusters, Toledo, OH, dne 1. října v Cyber Cafe West, Binghamton, NY. V roce 2017 pak 24. června zahajovali koncert kapely Valdes v New Jersey Prog House, Dunellen, NJ. Mezi nejdůlěžitější lze uvést vystoupení na festivalu ProgStock dne 14. října 2017, in Rahway, NJ, nebo vystoupení v Roxy and Dukes známém jako New Jersey Prog House, dne 24. června 2017. Dne 4. listopadu 2017 vystoupili na 50 Fest: It's My Party and I'll Rock If I Want To, který se konal v Cortland Opera House, Cortland, OH. Ještě v srpnu 2017 se na twitteru objevila informace, že Robert Richardson byl navíc plně zaměstnán již více než rok psaním a skládáním nového alba.

V prosinci 2017 se již Robert dostal při přípravě nového alba až do finále. V lednu 2018 pak na stránkách kapely přivítali nové členy v sestavě, když se ke kapele připojili bubeník Bill Blasso (Oblivion Sun) jako náhrada za bubeníka Kevina Thomase, a klávesista a zpěvák Andrew Coyler (Circuline), který rozšířil sestavu kapely na pět členů. Současnou sestavu kapely tak tvoří Robert Scott Richardson (Keyboards and Vocals), Shane Jones (Guitars), Dan MacDonald (Bass), Andrew Colyer (Keyboards) a Bill Basso (Drums). Zároveň kapela oznámila název nové desky, který zní "River Utopia" a nahrávka vyjde 15. května 2018. Od 19. března 2018 bylo možno desku objednávat online z internetu. Skladby z nové desky kapela představila na známém festivalu, na 15. ročníku mezinárodního festivalu The Rites Of Spring (ROSfest) v Gettysburgu, PA ve dnech 4. - 6. května 2018, kde se postavili po bok takových jmen jako District 97, Brand X, Cell 15, Perfect Beings, Barock Project, Threshold, Valdez, Lines in the Sky, Flor De Loto, Special Providence a PFM. Na podzim ve dnech 5. - 7. října 2018 mají opět naplánovanou účast na "nejnovějším severoamerickém" Progressive Rock Festival ProgStock v Rahway, NJ.


Na snímku Rob a dva noví členové Bill Basso a Andrew Colyer.


Zpět
Členové:
Robert Scott Richardson - Keyboards, Vocals
Shane Jones - Guitars
Dan MacDonald - Bass
Bill Brasso - Drums, Vocals
Andrew Colyer - Keyboards, Vocals
Bývalí členové:
Kevin Thomas - Drums

Členové
(Narozen ***, Renovo, Pennsylvania)
Keyboards, Vocals


Rob žije v Mechanicsburg, Pennsylvania. Robert byl vychován v hudební rodině. Jeho matka požadovala, aby dostával hudební vzdělání, protože si uvědomila, že se učí hrát hudební nástroj, bez ohledu na to, co je to za nástroj. Robert si vybral pozoun a ačkoli už na něj nehraje, umožnil mu pochopit hudební teorii. Nakonec se začal věnovat perkusní sekci a objevil svoji přirozenou schopnost hrát na bicí. Robert a jeho bratr Tom, který hrál na kytaru, zformovali několik kapel ve svém sousedství a scéna byla nastavena.

Po letech hraní na bicí v místních kapelách mu přítel oznámil, že skupina hledá klávesistu. Richardson měl vedle své bubenické sestavy i speciální efekty a všichni předpokládali, že to dokáže zahrát. Na konkurs se Robert musel naučit tři písně. On a jeho matka, která hrála na klavír, se společně připravovali na konkurz. Robert vyrazil 120 kilometrů ve sněhu a vstoupil do zkušebního studia, kde našel Hammond B3, Hohner D6 Clavinet, Elka strunný přítroj, elektrický klavír RMI a Mini Moog. Na konkurzu byl úspěšný a byl požádán, aby se připojil ke kapel Hybrid Ice.

Hybrid Ice hráli jednu snad nejspletitěší hudby své doby. Do jejich setlistu patřily například skladby “Roundabout”, “Tempest Fugit”, “Song For America” a “Bohemian Rhapsody”. Kapela sice zaznamenala tři alba, ale skutečnou desku nikdy nevydala.

Robert byl požádán, aby nahrával s národním nahrávacím umělcem "The Badlees" na jeho vysoce ceněném albu "River Songs" albu, z něhož se píseň "Angeline" dostala až do "Top 20". Stal se jejich klávesistou pro další 3 alba, ale nakonec se záznamy nepovedlo realizovat. Richardson je stále přes 20 let klávesistou pennsylvánských Hybrid Ice a The Badlees. Je také hráčem na klávesy kapely "Legends Of Rock", kteří hrají od roku 2011. Hraje s národními umělci jako je Jimi Jamison ze "Survivor", Kevin Chalfant z "The Storm", John Cafferty z "Beaver Brown Band" nebo Derek St Holmes z "Ted Nugent". Robert stále zůstává zaměstnán v hudebním průmyslu, ale jeho skutečný sen stále nebyl realizován.

Až v roce 2011 se Robert rozhodl, že chce skládat progresivní rockový styl, který miloval. Vycházel z jeho velké zkušenosti a jeho hudební rozhodnutí ovlivnila záliba k hudbě "King Crimson", "Gentle Giant", "Yes", "Genesis" a "Pink Floyd". Dvanáct let hledání mu dalo příležitost, navíc s výhodou vlastního vlastního nahrávacího studia (After 7 Studios, Inc. in Mechanicsburg, PA.), takže se dal do skládání a tak se zrodili Cell15.
Členové
(Narozen ***, Hyner, PA)
Guitars


Shane je členem a kytaristou kapely Cell15.

Je členem Cell15 a hraje také s Hybrid Ice. Byl také členem kapely August Band, kde působili Shane Jones (Guitar, Vocals), Robert Scott Richardson (Vocals, Keys and Bass) a Kevin Thomas (Drums, Vocals), čili budoucí členové Cell15.

Jako své zaměstnání uvádí vývojář aplikací ve společnosti Lock Haven University.

Shane Jones (kytary), Robert Scott Richardson (Zpěv, kláívesy) a Brian Ardan (bicí). Vystupují jako "Stunt Doubles" nebo "Shredder" v závislosti na tom, který bubeník je v sestavě na vystoupení. Obě kapely hrají cover verze stylu arena rock a uvádějí mnoho písní od kapel Van Halen, AC/DC, Def Leppard a dalších.
Členové
Bass

Dan je členem a baskytaristou kapely Cell15.

Působil také jako basista a zpěvák v kapele Musician. Dříve působil ve Workin For A Livin a je stále členem Elephants Of Scotland.

Dan začínal své hudební základy jen jako samouk a poslechem. Seděl ve svém pokoji po celé hodiny a jen se snažíl naučit písně. Pak dostal asi měsáční lekci. Naučil se číst noty pro basu, hlavní rejstříky a hrát z not. Zkoušel také na vysoké škole s Al Millerem, Joe D'eliou a Gregem Athenianem po několik let na střední škole. Byli to všichni skvělí hráči. Joe jej pak také přizval do několika kapel. Na střední škole hrál v Jazz Band. Jediné formální vzdělání absolvoval ročním studiem na Berklee College of Music. Naučil se teorii, což byla jeho největší překážka po mnoho let. Znalost teorie mu dodnes pomáhá při jeho basové lince nebo při skládání.

Mezi jeho největší vlivy řadí Chrise Squirea a Geddy Leea, ale také Stanley Clarka.
Členové
(Narozen ***, Silver Spring, Maryland)
Drums, Vocals


Bill zastává kromě postu bubeníka u Cell15 také stejnou pozici v kapele Oblivion Sun. V poslední době žije v Columbia, Maryland.

Navštěvoval školu Albert Einstein High School, pak vystudoval University of Maryland, College Park, v oboru mikrobiologie. Pracuje jako vědec senior ve společnosti Becton, Dickinson and Company.

Bill hraje na bubny již více než 40 let, spolupracoval s několika cover kapelami v oblasti Baltimore - Washington, DC, včetně Flipside, Inside Strait a Dawn's Bite, ale žije plně pro polyrythymy progresivního rocku. Bill Brasso se přpojil k Oblivion Sun v roce 2009 a nahrál bicí na jejich desce "The High Places", která vyšla 29.ledna 2013.
Členové
(Narozen ***, Farmington, Missouri)
Keyboards, Vocals


Andrew je klávesista, zpěvák a zvukový technik kapely Cell15. Je také hráč na piano a klávesy, zpěvák, skladatel, zvukový inženýr a producent ve společnosti Musician. Škola, kterou navštěvoval se jmenuje Farmington Senior High. V současné době žije v Red Hook, New York.

Je také spoluvedoucí, klávestista a zpěvák v kapele Circuline, mezi jeho boční projekty patří hra na klávesy a zpěv v Prog Rock Orchestra a Max Flyer.

Jeho zkušenosti v rockové i popové hudbě jej přivedly ke spolupráci s mnoha umělci jako např. Tony Levin (Peter Gabriel, King Crimson), Jon Anderson (YES), Tubes, Sound of Contact se Simonem Collinsem, Ryche Chlanda (Fireballet, Renaissance), Max Flyer (CBS Records), Rian Adkinson, Awaken, Prog Rock Orchestra, Circuline a Progressive Rock Tribute Band Downing Grey.

Andrew skládá originální hudbu pro komerční rádia, video a filmy, mezi něž patří oceněný film "Tingle" indie producenta Luke Franeka a krátký film "Turnabout" z roku 2016 od Nelsona Blishe, který byl představen v roce 2017 v Chautauqua, pak i v Buffalu na Mezinárodním filmovém festivalu Niagara.

Mezi nejsilnější zážitky patří Andrewův zpěv a hra na klávesy s Max Flyerem (CBS Records) pro jeho 30. výroční reunionové představení v roce 2012 nebo na turné "iProg-Your Classic Prog Playlist on Shuffle" s cover kapelou Downing Gray během roku 2013. Andrew hrál také na klávesy a zpíval s Prog Rock Orchestra na plavbě Moody Blues Cruise and the Edge v dubnu 2014.
Členové
Drums

Kevin je původní bubeník kapely Cell15, který se k projektu připojil v říjnu 2014.

Zpět
Studiové desky:
2018 River Utopia
2014 Chapter One
Skupina:
Robert Scott Richardson - Keyboards, Vocals
Shane Jones - Guitars, Vocals
Dan MacDonald - Bass, Vocals
Bill Brasso - Drums, Vocals
Andrew Colyer - Keyboards, Vocals
Hosté:
Diskografie River Utopia
Vyšlo 15. května 2018,

Seznam skladeb:
01. Castle Walls ()
02. Streetlights ()
03. The Junket ()
04. Revolution Of Soul ()
05. Looking Glass ()
06. River Utopia ()
Total Time (00:00)

Produced, recorded, mixed and matered: Robert Scott Richardson
Cell15's follow up release to their critically acclaimed "Chapter One". Driving music, thought provoking and powerful. We invite you to ride the "River Utopia".

Skupina:
Robert S. Richardson - Vocals, Keyboards, Drums, Bass, Guitars
Hosté:
Craig Cady - Guitars, Bass
Mike Kupris - Guitars
Steve Clay - Guitars
Ronnie Rhoads - Guitars
Hybrid Ice - Backing Vocals
TCH Singers - Backing Vocals
Diskografie Chapter One
Vyšlo 12. září 2014, Self-Released

Seznam skladeb:
01. Chapter One (9:23)
02. Man With A Gun (8:02)
03. Shadow Over Me (6:38)
04. Manny's Gone Home (5:02)
05. Long Way Down (5:13)
06. Faith Without Works (9:32)
07. The Messenger (10:14)
Total Time: (54:04)

Kapela Cell15 je projekt Roberta Scott Richardsona. V roce 2011 se rozhodl psát a skládat ve svém oblíbeném progressive rockovém stylu. Výsledkem je album, ve kterém se odrážejí vlivy King Crimson, Gentle Giant, Yes, Genesis a Pink Floyd. Album “Chapter One” vyšlo v září 2014.

ZpětRobert Scott Richardson

Andrew Coyler

Dan MacDonald Bill Brasso

Shane Jones

Zpět
Oficiální stránky:
https://www.cell15.com/home
https://www.facebook.com/cell15band/
https://cell15.bandcamp.com/releases
http://www.sonicperspectives.com/album-reviews/cell15-river-utopia/
http://colyermusic.com/

ProgressRock Nahoru
Made by 
© 7.5.2018 
Poslední aktualizace: 7.5.2018
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©