Carpet
    

  
    
    
    
    
    

Zpět
Carpet je psychedelická pětičlenná kapela, jejíž členové pocházejí z Augsburgu a Mnichova, Germany. CARPET začali jako sólový projekt v roce 2009, když Maximilian Stephan složil a nahrál materiál, při němž mu u bicích vypomohl Jakob Mader. Tato nahrávka se jmenovala "The Eye Is The Heart Mirror". Hudba CARPET lze popsat výrazem "Jazz z pekla", který je sice vypůjčen z názvu alba Franka Zappy, ale tento výraz vyjadřuje vše: kapela sleduje svůj vlastní výklad psychedelického rocku a využívá k tomu prvky jazzu, stoner rocku a blues rocku. Jejich hudba bývá tak charakterizována jako psychedelic rock, progressive retro, jazz from hell. Carpet je kapela z Německa s obrovskými vlivy prog rocku, psychedelické hudby, stoner rocku a jazzu. Je to jako dát Motorpsycho, Jaga Jazzist, Notwist a Beatles do studia, aby společně vytvořili nový materiál.

První studiovou desku již jako plnohodnotná kapela vydali v dubnu 2013 pod názvem "Elysian Pleasures" u mnichovského labelu Elektrohasch Schallplatten. CARPET tvoří především hudebníci ze dvou uskupení Dear John Letter (Augsburg) Maximilian Stephan a Jakob Mader, osttaní pak z počinu Instrument (Mnichov) nebo Der Herr Polaris.

Pětice dokončila v augsburgském Albert Matong Studio für Musik své třetí album nazvané "Secret Box" a vydali je opět u labelu Elektrohasch Schallplatten. Kapela ji nahrála v sestavě Maximilian Stephan (Guitars, Vocals, Piano, Juno, Minimoog), Jakob Mader (Drums, Percussion, Vibraphone, Glockenspiel), Sigmund Perner (Rhodes, Piano, Juno, Organ, Harp), Hubert Steiner (Bass) a čtveřici dopľňující hudebník Martin Lehmann (Trumpet, Flugelhorn).

Psychedelický rock, progresivní rock, jazz z pekla: dílčí prvky se zdají být jasné. Frank Zappův princip "Něco Někdy a kdekoliv" a improvizace hudby King Crimson na jedné straně, zaobalený svázaný tvar hudby Pink Floyd 70. let a beatlesovské vokální melodie na straně druhé: v této našponované oblasti vytvořili Carpet písně s délkou eposů, se sofistikovanou písňvou strukturou a bohatým instrumentálním vybavením. Promyšlené zvukové plochy jsou přito tak provokativně blízko.

CARPET nejraději malují obrazy: někdy nanášejí tlustou vrstvu barvy, někdy pracují s jemnými tahy štětcem. Výsledkem je zvuková paleta, která se může rozprostřít daleko do údolí, kde se najednou se před ním zvedají lemující skály a je vždy otevřená v pravou chvíli vypravit se daleko k obzoru.

Není možné vyjmenovat snad všechny hudební vlivy, ze kterých vychází kapela Carpet. Někdy znějí náladově jako písně Johna Lennona, jindy jako Adrian Belew z King Crimson a občas meandrující do atmosféry Pink Floyd, a to vše je vyvažováno fuzzy heavy rockovou kytarou, zaregistrovat můžete nezvykle i hlas jazzové trumpety, tam všude se německá progresivní heavy rocková kapela vydává na své hudební výlety. A vše je přitom pečlivě vykresleno a technicky dokonalé. Psychedelický rock, progressive rock, ke komu je přirovnat?? Snad se pohybují v oparu Tame Impala, Grizzly Bear, Radiohead, Motorpsycho nebo Ty Seagul... Rozhodně její náladovější poslechovější hudba, žádná ekvilibstistika, stojí opravdu za pozornost.


Dear John Letter, kteří vznikli v roce 2005 v Augsburgu, Germany, zůstávají jednou z velmi známých post-rockových kapel v Německu ve druhé polovině desetiletí nového století. Za název skupiny si vzali americký výraz Dear John Letter, což je obvkle v americe označení dopisu na rozloučenou ve vztahu k životnímu partnerovi, znamenající konec vztahu. V roce 2005 se setkali členové Dear John Letter, z nichž někteří se znali z jiných kapel, ve studiu v Augsburgu. Brzy vydali první ukázky na hudebním portálu MySpace, a v roce 2007 se objevily i jejich první nahrávky "EP2007".

Některé v tomto okamžiku ještě nedokončené skladby, například " Aventiure | Pearly Gates", se objevily v následujícím roce na debutovém albu kapely "Between Leaves | Forestal". S oceněním "Objev měsíce května 2008" hudebního magazínu Visions se kapela poprvé dostala do povědomí díky internetu mezi širší publikum.

Všechny nahrávky byly nejprve produkovány skupinou zcela ve vlastní režii a distribuci. Dokonce i přebaly nahrávky si vyráběli sami, takže cover debutového alba byl vytvořen spojením černé lepenky, například, zatímco "EP2007" se skládalo ze ořezaných stran.

Dne 9. října 2008 Dear John Letter oznámili, že si mohou zakoupit jejich zvukové záznamy ve své spolupráci s nezávislou značkou Labelship. To umožnilo kapele distribuovat jejich nahrávky i v podobě vinylových desek. Album "Between Leaves | Forestal" je již takto k dispozici. S ohledem na to, se již jejich druhá deska "Part & Fragment" od 12. května 2010 dostala i na pulty obchodů nebo je k dostání na koncertech. Prostřednictvím Labelship je 15. října 2010 distribuována po celém světě.

Vystupovali po Německu, Švýcarsku a Rakousku, nahráli několik alb, většinou ve vlastní režii a ukázali překvapivý talent konečných skladeb velmi zvláštním způsobem. Zatím poslední sestavu kapely tvoří Dominik Baur (Guitars), David Grüner (Bass), Martin Fischer (Vocals, Guitars), Jakob Mader (Drums) a Maximilian Stephan (Guitars, Vocals, Piano).

Po svém debutu "Elysian Pleasures" z roku 2013, který byl vysoce oceněný posluchači i tiskem (např. album měsíce v magazínu Eclipsed), rozšířili své hudební spektrum na následujících dvou albech "Secret Box" (2017) a SP "About Rooms And Elephants" (2018), které všechny vyšly na Color Haze Label Elektrohasch. Singl "Selene (Live at Zenith Munich)" byl nahrán živě v Zenith v Mnichově 6. listopadu 2018, studiová verze skladby je součásti alba "About Rooms and Elephants".

V květnu 2022 Carpet odehráli vystoupení se smyčcovým souborem Augsburger Philharmoniker. Byl opravdu speciální koncert s dvojími houslemi, dvěma violami a dvěma violoncelly. Jejich přítel Nik Reich napsal skvělé aranže pro smyčce a posunul jejich písně na novou zvukovou úroveň, jak je možno slyšet na singlu "Pale Limbs (Live with Augsburger Philharmoniker)".

Prog/stoner/psychedelic rockeři CARPET oznámili 26. ledna 2024 vydání nového alba "Collision", které vyjde 22. března 2024 na labelu Kapitän Platte. Kapela dala ke sdílení první nový singl s názvem "Dead Fingers". Jedná se o syrovou a výstřední melodii, která posluchače upoutá svou jasnou strukturou a riffy, díky nimž je snadné se do písně zahloubat.

Cesta k novému albu začala skladatelským víkendem v malé odlehlé chatě v italských Alpách a pokračovala ve vlastním studiu kapely a ve studiu jejich mixážního inženýra Maximiliana Wörleho v jejich rodném Augsburgu. S "Collision" nahráli Carpet silné a silné album: "Některé písně a jejich části byly vytvořeny na jeden zátah, téměř v útrobách, a překypují energií. Jiné byly propracovány do posledního detailu a rozvinuty do sofistikovaných struktur písní", komentuje kapela. Je to jistě perfektně dávkovaná, precizní směs těžkého rockového postoje se sofistikovaným psaním písní a jemně vyváženými aranžemi, která svým způsobem poznamenává DNA kapely.

Carpet si již zahráli vystoupení s Hendrix stonery z Color Haze, prog-rockovými Elder, experimentálními indie rockery z The Notwist a rytmickými post-rockovými génii Maserati. V roce 2022 odehrála kapela celou show se smyčcovým souborem Augsburger Philharmoniker se speciálně napsanými aranžemi. Carpet si také zahráli na skvělých festivalech jako Krach am Bach, Modular, Keep it low, Burg Herzberg a belgický Prog Resisté – abychom jmenovali alespoň některé.


Zpět
Členové:
Maximilian Stephan - Guitars, Vocals, Piano, Juno, Minimoog, Clarinet, Mellotron
Sigmund Perner - Rhodes, Piano, Juno, Organ, Harp, Accordion, Mellotron
Jakob Mader - Drums, Percussion, Vibraphone, Glockenspiel, Xylophone, Marimba
Hubert Steiner - Bass
Martin Lehmann - Trumpet, Flugelhorn
Bývalí členové, hosté:
Benni Benson - Guitars
Bruno Polaris - Percussion
Cico Beck
Se Benson

Členové Maximilian Stephan Nieberle
(narozen ***, Augsburg, Bayern, Germany)
(znám také jako Half Pair)
Guitars, Vocals, Piano, Juno, Minimoog, Clarinet, Mellotron


Maximilian je skladatel, graphický designer, hudebník a multiinstrumentalista pracující v Augsburgu. Je nejznámější jako člen kapely Carpet, působí také v cover kapele Dear John Letter.

V roce 2003 maturoval na GCE. Poté v letech 2004-2005 pracoval v Designhaus Berlin. V letech 2004-2009 získal titul v oboru komunikačního designu na University of Applied Sciences v Augsburgu. Od roku 2005 působil nejen jako skladatel, ale i jako producent a koncertní hudebník. Od roku 2010 pracuje pro Liquid design Agency, Augsburg. V letech 2005-2009 absolvoval studium komunikačního designu na Univerzitě aplikovaných věd, Augsburg. V roce 2018 začal pracovat jako skladatel a umělecký ředitel na volné noze.

Členové Sigmund Sigi Perner
(narozen ***, Germany)
Rhodes, Piano, Juno, Organ, Harp, Accordion, Mellotron


Sigi Perner je německý hudebník a hráč na klávesové nástroje. Je nejznámější jako člen kapely¨ Carpet.

Pracoval rovněž ve společnosti Albert Matong Atelier für Musik.

Členové Jakob Mader
(narozen ***, Germany)
Drums, Percussion, Vibraphone, Glockenspiel, Xylophone, Marimba


Jakob Mader je německý hudebník a hráč na bicí a perkuze. Je nejznámější jako člen kapely¨ Carpet, působí také v cover kapele Dear John Letter.


Členové Hubert Steiner
(narozen ***, Germany)
Bass, Guitars


Hubert Steiner je německý hudebník a hráč na kytaru a basovou kytaru. Je nejznámější jako člen kapely Carpet. Byl také členem kapel Instrument, Thees Uhlmann & Band.

Členové Martin Lehmann
(narozen ***, Hettstadt, Bayern, Germany)
Trumpet, Flugelhorn


Martin Lehmann je německý hudebník a hráč na trubku. Je nejznámější jako člen kapely Carpet. Působí rovněž jako lektor pro kytaru na HfM Wuuml;rzburg, kytarista na volné noze nebo se zapojuje do různých projektů.

Zpět
Studiové desky:
2024 Collision
2017 Secret Box
2015 Riot Kiss (EP vinyl)
2013 Elysian Pleasures
2009 The Eye Is The Heart Mirror
Ostatní nahrávky:
2023 Pale Limbs (Live with Augsburger Philharmoniker) (SP)
2021 Selene (Live at Zenith Munich) (SP)

Dear John Letter
2010 Part & Fragment
2008 Between Leaves | Forestal
2007 EP 2007


Skupina:
Maximilian Stephan - Electric Guitars, Lead Vocals
Jakob Mader - Drums, Percussion
Sigmund Perner - Fender Rhodes, Roland Juno
Hubert Steiner - Bass
Martin Lehmann - Trumpet and Flugelhorn
Maximilian Wörle - Backing Vocals, Percussion
Hosté:
Diskografie Collision
Vyšlo 22. března 2024, Kapitän Platte

Seznam skladeb:
01. The Moonlight Rush ()
02. Dead Fingers (5:10)
03. Ghosts ()
04. P is for Parrot ()
05. Passage ()
06. Lost at Sea ()
07. Cosmic Shape Shifter ()
Total Time (00:00)

Recorded in Schlosswirtschaft Obergriesbach and Albert Matong Atelier für Musik, Augsburg
Written and Produced: Carpet
Lyrics: Maximilian Stephan
Recording and Mixing Engineer: Maximilian Wörle
Mastering: Dimi Conidas
Artwork: Maximilian Stephan
Photography: Manuel Nieberle


Skupina:
Maximilian Stephan - Guitars, Vocals, Piano, Juno, Minimoog
Jakob Mader - Drums, percussion, vibraphone, glockenspiel
Sigmund Perner - Rhodes, piano, Juno, organ, harp
Hubert Steiner - Bass
Martin Lehmann - Trumpet, flugelhorn
Hosté:
Diskografie Secret Box
Vyšlo 12. dubna 2017,

Seznam skladeb:
01. Temper (8:23)
02. Best of Hard Times (4:16)
03. Two Reeds (4:45)
04. One Steps / Minuet (4:48)
05. Shouting Florence (4:11)
06. For Tilda (6:47)
07. Pale Limbs (5:08)
08. Secret Box (4:44)
Total Time (43:02)

Recorded December? 2015-July 2016 at Albert Matong Atelier für Musik, Augsburg
Conceived & arranged: Carpet
Lyrics: Maximilian Stephan
Produced: Maximilian Stephan & Jakob Mader
Live recording: Tom Körbler
Mixed: Michael Kamm
Mastering: Ludwig Maier
Artwork: Maximilian Stephan
Photography: Manuel Nieberle


Skupina:
Hosté:

Diskografie Riot Kiss
7" black vinyl, vyšel 23. ledna 2015, Elektrohasch Schallplatten, EH 166

Seznam skladeb:
01. Riot Kiss (4:12)
02. Song of Heartship ()
Total Time: (00:00)

Recorded at Albert Matong Atelier fuer Musik, 2014
Produced: Maximilian Stephan & Jakob Mader
Mixed: Nicolas Sierig "Riot Kiss"
Mixed: Maximilian Stephan & Jakob Mader "Song of Heartship"
Mastered: Moritz Illner at duophonic


Skupina:
Jakob Mader - Drums, Percussion, Vibraphone, Marimba, Xylophone, Glockenspiel
Hubert Steiner - Electric Bass
Sigmund Perner - Electric Piano [Rhodes], Grand Piano, Organ, Accordion, Mellotron
Maximilian Stephan - Guitar [Guitars], Synthesizer [Minimoog], Vocals, Clarinet, Mellotron
Hosté:
Jan Kiesewetter - Saxophone
Andreas Unterreiner - Trumpet, Flugelhorn
Diskografie Elysian Pleasures
Vyšlo 19. dubna 2013, Elektrohasch Schallplatten, Elektrohasch 163

Seznam skladeb:
01. Elysian Pleasures (7:27)
02. Nearly Four (3:39)
03. Man Changing The Atoms (7:27)
04. In Tides
05. Serpentine (4:44)
06. Birds' Nest
07. Smoke Signals (3:13)
08. For The Love of Bokeh
Total Time (45:24)

Recorded At Albert Matong Atelier für Musik
Recorded At Konzertsaal Schillstraße, Augsburg
Mastered At Duophonic GbR

Written, recorded & produced: Carpet
Mixing: Michael Kamm
Mastering: Moritz Illner, duophonic

Artwork: Maximilian Stephan


Skupina:
Maximilian Stephan - Songs, instrumentation
Jakob Mader - Drums (04,08)
Hosté:
Diskografie The Eye Is The Heart Mirror
Vyšlo released 1. září/1. prosince 2009, self-released

Seznam skladeb:
01. There's Treasure Everywhere (4:58)
02. Advice From A Caterpillar
03. Water Wings
04. Behold The Atheist's Nightmare (9:16)
05. The Eye, The Heart Mirror (2:41)
06. Promenade
07. A Gardener
08. Parable (Of a Madman) (5:51)
09. Etiquette (4:55)
10. Couches
11. Of Travels And Travails
Total Time: (78:24)

CD sleeve, handprinted, numbered to 200 copies
Artwork: Maximilian StephanSkupina:
Dominik Baur - Guitars, Synthesizer, Noise
David Grüner - E-Bass
Martin Fischer - Vocals, Guitars
Maximilian Stephan - Guitars, Vocals, Piano
Jakob Mader - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Part & Fragment
Vyšlo 15. října 2010, Labelship

Seznam skladeb:
01. You Remain Unshakeably Calm (7:37)
02. The Looking Glass (7:01)
03. Silent Sirens (9:19)
04. Of Grandeur (6:03)
05. That's The Way The Cookie Crumbles (2:03)
06. You Can't Hear Yourself Think (4:45)
07. Crux (3:59)
08. House of Leaves (7:30)
09. The Silver Ring of the Bell (1:00)
10. Kandi (10:07)
Total Time: (59:24)

Written, recorded and produced: Dominik Baur, David Grüner, Martin Fischer, Jakob Mader und Maximilian Stephan
Artwork: Maximilian Stephan


Skupina:
David Grüner - Bass
Martin Fischer - Vocals, Guitars
Dominik Baur - Guitars
Maximilian Nieberle - Guitars, Piano
Jakob Mader - Drums
Hosté:
Diskografie Between Leaves | Forestal
Vyšlo 1. září 2008, vlastní režie

Seznam skladeb:
01. Towers | Trees (10:44)
02. Trap | Black Kite (3:27)
03. Aventiure | Pearly Gates (5:35)
04. Clearing | Leaving (11:01)
05. In The Sticks | Between Leaves (6:33)
06. Annual Ring | Enclosure (8:56)
Total Time: (46:16)

Written, recorded and produced: Dominik Baur, David Grüner, Martin Fischer, Jakob Mader und Maximilian Stephan, 2007
Artwork: Maximilian Stephan


Skupina:
Martin Fischer - Vocals, Guitars
David Grüner - Bass
Dominik Baur - Guitars, Vocals
Maximilian Nieberle - Guitars, Piano, Vocals
Jakob Mader - Drums, Drum Programming
Hosté:
Diskografie EP 2007
Vyšlo 2007, vlastní režie

Seznam skladeb:
01. Devils In Details (7:46)
02. Rows (6:17)
03. Seaborne (9:23)
04. Laika (15:54)
05. Video: 19-Minuten-Mitschnitt eines Konzertes
Total Time: (00:00)


Zpět


Hubert Steiner, Martin Lehrmann, Maximilian Stephan, Sigi Perner, Jakob Mader


Sigi Perner, Maximilian Stephan, Jakob Mader, Hubert Steiner, Martin Lehrmann


Jakob Mader, Sigi Perner, Maximilian Stephan, Hubert Steiner, Tom Körbler


Augsburger Band Carpet (zleva): Bassist Hubert Steiner, Sänger und Gitarrist Maximilian Stephan, Pianist Sigi Perner und Schlagzeuger Jakob Mader.


Christoph Smija, Se Benson, Sigi Perner, Maximilian Wörle, Maximilian Stephan, Makob Jader, Hubert Steiner, Bruno Polaris


2015: Makob Jader, Sigi Perner, Martin Lehmann, Maximilian Stephan a Hubert Steiner


Se Benson, Cico Beck, Sigi Perner, Hubert Steiner, Nicolas Sierig, Makob Jader, Bruno Polaris, Achim Lindermeir a Maximilian Stephan v Kulturhaus Abraxas

Zpět
Oficiální stránky:
http://www.carpetband.com
https://carpet.bandcamp.com/
http://www.facebook.com/carpetband
http://www.augsburger-allgemeine.de/augsburg/Rockmusik-fuers-Theater-id24859241.html

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  11.8.2017 
Menu Poslední aktualizace: 29.1.2024
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©