Brighteye Brison

    
         
    

Zpět
Brighteye Brison je progresivní rocková kapela, která vznikla v roce 2000 ve Stockholmu. Jejich hudba má výraznou skandinávskou atmosféru a byla ovlivněna prog rockem ze 70. let a kapelami jako ELP, Genesis, Gentle Giant a Yes.

V letech 1996 až 2000 Linus Kase studoval na Royal College of Music ve Stockholmu a kromě toho, že si oblíbil hudbu 70. let, která byla docela módní, sníval o založení své vlastní kapely, se kterou chtěl hrát pouze originální hudbu. Poprvé se tato progresivní rocková kapela sešla v roce 2000 z podnětu autora, klávesisty, saxofonisty a zpěváka Linuse Kåse. Nejprve se připojil ke kapele Kristofer Eng na basu, který v té době navštěvoval rovněž Royal College of Music ve Stockholmu a Linus zjistil, že jeho spolužák byl velkým fanouškem Yes. Pokračovali v diskuzi o progresivní rockové hudbě 70. let, až bylo docela jasné, že přání pokusit se založit kapelu, nebylo možné ignorovat. Kapela pak začínala počátkem roku 2000 jako trio, když se k těmto dvěma hudebníkům připojil na bicí starší Linusův bratr Daniel Kåse působící tehdy ve Stockholm Royal Philharmonic Orchestra. Z Brighteye Brison se stal kvartet, když Johan Öijen doplnil sestavu na kytaru asi o půl roku později v listopadu 2000.

Kapela se bezvýhradně se svoji progresivní rockovou hudbu 70. let vrhla do práce a začala živě vystupovat. První studiovou nahrávkou skupiny bylo EP demo s názvem "4: AM", které spatřilo světlo světa již počátkem roku 2001. EP album bylo úžasně namíchané studiovým kouzelníkem Per Hallmanem, navíc přítelem Kristofera z dětství, což byl dostatečný důvod k tomu, aby kapela poskytla nahrávku labelu Rivel Records.

Během roku 2002 natáčela kapela Brighteye Brison materiál pro plnohodnotné debutové album i pro koncertování. CD oficiálně vyšlo v lednu 2003 na Rivel Records jen pod názvem kapely "Brighteye Brison" a jen pár týdnů předtím, než se Per Hallman, který také album koprodukoval, stal členem skupiny na plný úvazek jako koncertní zvukový technik, doprovodný hráč a nahrávací inženýr společnosti. Per také navíc zpívá a skládal i krásnou hudbu pro kapelu.

Studiové nahrávky pro druhé album "Stories" odstartovaly v roce 2003 a trvaly téměř tři roky! až do jeho vydání dne 31. března 2006. Brighteye Brison se rozešla s labelem Rivel Records poté, co nahrála skladbu s názvem "Mother Earth" pro cover tributní album kapely Sweet "The Sweet According To Sweden" v roce 2004, a podepsali novou smlouvu s Progress Records. Album "Stories" tak už vyšlo pod novým labelem.

Na "Stories" pokračovali ve své cestě vydávání epických aranžmá a vířivých harmonií, opět výhradně s použitím analogových nástrojů, a po svém vydání sklidilo převážně pocvalné recenze. "Stanou se jednou z největších prog kapel v okolí", hlásala společnost Classic Rock Society. "Toto album je plné fantastických instrumentací a skvěle podaných skladeb," napsali na Prog Planet.

Po natočení videa ke skladbě "We Wanna Return" v létě 2006 se Daniel rozhodl opustit kapelu. Kapela se nakonec odhodlala píseň předělat a nahrát znovu. Úžasný bubeník Erik Hammarstroem, dřívější souputník Linuse a Kristofera z The College of Music, obsadil uvolněné místo. Mohli tak bez problémů nahrát nové album "Believers & Deceivers", které vyšlo celosvětově 2. května 2008. Mnozí z recenzentů přirovnávali hudbu alba ke kapelám Gentle Giant a Yes. Originální skladba pro 3CD "Inferno" od finského Progressive Rock Association Colossus byla také nově nahrána a album vyšlo v létě 2008.

Na konci roku 2011 pak vydali album "The Magician Chronicles - Part I". Bylo to jejich čtvrté a ukázalo se, že je to třetí a zároveň i poslední pod hlavičkou Progress Records.

Ještě před vydáním "The Magician Chronicles", nebo alespoň přímo po něm, se v životě členů kapely začalo odehrávat mnoho věcí. Někteří založili své firmy a rodiny a další členové se vydali na turné a docela dost i nahrávali. Erik a Linus se v roce 2012 připojili ke kapele Änglagard, což znamenalo spoustu zkoušek a turné během následujících pár let.

Písně na další album byly sice napsány poměrně brzy, ale trvalo spoustu času, aby se to všechno nahrálo a znělo tak, jak si přáli. A to trvalo celých posledních 7 let. Až počátkem roku 2018 jsme začali vidět, že projekt, na kterém jsme pracovali celou tu dobu během posledních 7 let, začal skutečně znít úplně kompletně. Byli přesvědčeni, že se jim dílo podaří dokončit se správným tlakem a Linus zkontaktoval Martina Hutchinsona v Bad Elephant Music, se kterým jsem se před několika lety setkal v Londýně při turné s Änglagard. Pak už to šlo vše celke rychůe od konce roku 2018 až do začátku roku 2019 dokončili album s názvem "V". Album sice dostalo název "V", ale je považováno za pokračování jejich nahrávky "The Magician Chronicles, Part I" z roku 2011. Na nahrávku se totiž dostala téměž 37 minutová skladba "The Magician Chronicles, Part II". Dlouho očekávané pokračování díla The Magician's Chronicles, Part 1" ukryté pod názvem alba "V", což neznamená nic jiného, než označení jejich pátého studiového úsilí, přineslo návrat ke svým kořenům symfonického rocku, s epickými písněmi s komplexními arannžmá s jejich známými vokálními harmoniemi. Album vyšlo 24. května 2019 a ,nozí je hodnotí ještě lépe než jejich předchozí vydané bezmála před 8 lety - celkem dlouhá pauza.


Původně začalo další album následovat souběžně s "The Magician Chronicles, Part I" z roku 2011. Ale uplynulo téměř deset let. Linus byl přitahován k barevné hudbě a nehanebně hloupým tématům, a to stále platí i pro tuto novou nahrávku. Album se však může zdát poněkud temnější, ale i vokály jsou značně vylepšené, nebo alespoň lépe promíchány do celkového zvuku alba. Linus Kase z Brighteye Brison řekl: "Byl jsem už dlouho příznivcem Bad Elephant Music a viděl jsem jejich vášeň pro skvělou dobrodružnou hudbu. Je to ideální label pro Brighteye Brison a je potěšující, že jsme součástí jejich vize". David Elliott z BEM k tomu dodal: "Byl jsem fanouškem kapely od chvíle, kdy mě zaujali albem "Believers and Deceivers", a když nás loni v loňském roce oslovil Linus, byl jsem potěšen, že jsem mohl přivítal kluky do naší rodiny".

Zpět

      Členové:
      Linus Kåse - Piano, Synthesizers, Saxes, Vocals
      Kristofer Eng Radjabi - Bass, Taurus, Theremin, Vocals
      Johan Öijen - Guitars
      Per Hallman - Hammond Organ, Mellotron, Synthesizers, Vocals
      Erik Hammarström - Drums

      Bývalí členové:
      Daniel Kåse - Drums, Percussion(Narozen ***, Helsingborg, Sweden)
Piano, Synthesizers, Saxes, Vocals


Linus je švédský hudebník a hráč na klávesy a saxofony, je zakladatel a CPO Elias, žije ve Stockholmu. Je členem kapel Änglagard a Brighteye Brison.

Pochází z hudební rodiny z Helsingborgu. Jeho otec byl hudebník a bratři jsou také. Hudba doma vždy hrála a Linus si vzpomíná, když jej přastla bavit klavír, začal tlouci na bicí svého bratra, když byl ještě velmi malý. Na saxofon začal hrát, když mu bylo deset. Pokračoval pak ve studiu jazzu na střední i vysoké škole. Hrával jsem s mnoha kapelami a umělci a složil spoustu originální hudby pro své vlastní skupiny.

S kapelou Brighteye Brison začal v roce 2000 a vydal s nimi již pět alb, na které je velmi pyšný. Píše a produkuje synthpop v Nius X a také nedávno vydal své první sólové album. I nadále skládá hudbu pro ostatní umělce. K tomu se navíc připojil na podzim 2012 jako klávesista a hráč na saxofon k progresivní rockové kapele Änglagard.

Linus Kåse je také klávesistou švédské progresivní symfonické naděje Flagship spolu se zpěvákem Christianem Liljegrenem (Narnia, Golden Resurrection, Divinefire). Linus hrál s Narnií pár let a podílel se na živém DVD Narnia "At Short Notice - Live in Germany".

Od roku 2012 působí jako klávestista ve skupině Änglagard, hraje na Alt Saxophone v kapele Maria Kvist Quartet a je zakladatelem a šéfem kapely Brighteye Brison, ve které působí od jejího založení.

V roce 2013 se objevil na albu projektu The Samurai Of Prog "Secrets Of Disguise" a jeho následníkovi "The Imperial Hotel" v roce 2014.


(Celým jménem Kristofer Eng Radjabi)
(Narozen ***, Stockholm, Stockholms Lan, Sweden)
Bass, Taurus, Theremin, Vocals


Kristofer je švédský hráč na basovou kytaru a zpěvák. Je členem kapely Brighteye Brison.

Kristofer je úžasný basový hráč, který hraje ve spoustě kapel a v různých stylech. Komponuje hudbu pro film, televizi i divadelní hry. Jeho rozsah hudební interpretace je velmi široký.

Kristofer je spoluzakladatelem Elias Software spolu s Philipem Bennefallem. Zkušený skladatel a nadšený hráč, který cítil, že něco schází ve způsobu, jakým hudba pracuje v hrách. Jeho myšlenky vedly k nutnosti změny a vedly k novému intuitivnímu přístupu k integraci a kompozici a vytvořil SW Elias a firmu Elias Software.

V roce 2013 se objevil na albu projektu The Samurai Of Prog "Secrets Of Disguise" a jeho následníkovi "The Imperial Hotel" v roce 2014.


(Narozen ***)
Guitars


Johan je švédský hudebník a hráč na kytaru. Působí v kapelách Beat Funktion a Brighteye Brison. Účastnil se také projektu The Samurai Of Prog na jejich albech "The Imperial Hotel" (2014) a "Lost And Found" (2016).(Narozen ***)
Hammond Organ, Mellotron, Vocals


Per je švédský hudebník a hráč na varhany, piáno a zároveň i zpívá. Je členem kapely Brighteye Brison.

Per vyrůstal v hudební rodině, kde máma a táta hráli s ním i s jeho sestrou hodně hrávali. Po střední škole si dal jeden rok navíc ve vyšší specializaci na hudbu a dva roky v komunitní škole, kde objevil svůj zájem o kvalitní inženýrství a produkci. Poté založil vlastní firmu a nahrával hudbu. Začinal skromně, ale za pár let si s partnerem mohli koupit hudební studio. Od té doby pracuje buď na plný nebo částečný úvazek při nahrávání a psaní hudby a textů. V současné době je rád, že může sdílet studiový prostor se zakladatelem a CPO společnosti Elias Software a dlouholetým přítelem Kristoferem Engem.

Má rád používání analogových nástrojů, jako jsou Minimoog, Mellotron a varhany Hammond, protože tyto nástroje jej inspirují mnohem více než zvuky v nějakého boxu. V poslední době také využívá hodně vokodér Roland VP-330.


(Narozen ***)
Drums


Erik je švédský hudebník a hráč na bicí. Působil v kapelách All Traps On Earth, Änglagard, Brighteye Brison, Piggy In The Middle bnebo Vega.

Ke kapele Änglagard se připojil na podzim 2012. Je stále členem Brighteye Brison. Byl také členem kapely The Flower Kings v roce 2008.


(Narozen ***)
Drums, Percussion, Vocals


Daniel Kase je od roku 1991 členem Royal Stockholm Philharmonic Orchestra, stejně jako vedoucí sekce bicích nástrojů. Vyrůstal v Helsingborgu a studoval na Akademii múzických umění v Malmö, především pod vedením Lennarta Gruvstedta. Hrál také se symfonickými orchestry v Norrköpingu, Helsingborgu a Malmö.

Kromě své práce s Royal Stockholm Philharmonic Orchestra hrál na bicí a zpíval vokály ve své vlastní kapele Brighteye Brison, která vydala již pět alb, ale Daniel ji opustl v létě 2006.

Daniel Kase se často podílí na koncertech komorní hudby Konserthuset a byl také sólistou v Royal Stockholm Philharmonic Orchestra při mnoha příležitostech, naposledy v Percogardově Percussion Concerto č. 1 „For Change“ ve spojení s Festivalem Composer 2012. V roce 2011 zahajoval festival Composer 2011 solečně se Stevem Reichem s Reicheovým dílem Clapping Music.

Zpět
Studiová alba:
2019 V
2011 The Magician Chronicles, part 1
2008 Believers & Deceivers
2006 Stories
2003 Brighteye Brison
2001 4:AM (EP)


Skupina:
Johan Öijen - Electric & Acoustic Guitars
Per Hallman - Keyboards, Vocals
Linus Kåse - Keyboards, Saxophones, Vocals
Kristofer Eng - Bass, Vocals
Erik Hammarström - Drums
Hosté:
Diskografie V
Vyšlo 24. května 2019, Bad Elephant Music, BEM069 (Europe)

Seznam skladeb:
01. The Crest Of Quarrel (12:32)
02. V (17:27)
03. The Magician Chronicles - Part II (36:51)
Total Time: (66:50)

Recorded and mixed at ToneZone Studios
Recorded At Brison Studios
Recorded, Mixed: Per Hallman
Concept [Cover Concept]: Brighteye Brison
Artwork: Markus Sigfridsson

Skupina:
Johan Öijen - Electric & Acoustic Guitars
Per Hallman - Mellotron, Hammond, Loan String Melody, Vocals
Linus Kåse - Grand Piano, Rhodes, Clavinet, Riha Adagio, Synths, Percussion, Saxophones, Vocals
Kristofer Eng - Bass, Taurus Pedals, Theremin, Percussion, Accordion, Vocals
Erik Hammarström - Drums
Hosté:
Daniel Kåse - Marimba, Tubular Bells
Figge Norling - Spoken Voice (Narrator)
Diskografie The Magician Chronicles - Part I
vyšlo 11. listopadu 2011, CD Progress Records, PRCD047 (Europe)

Seznam skladeb:
01. The Rise Of Brighteye Brison (Written: Linus Kase) (23:05)
      1.1 Inception
      1.2 Communion
      1.3 Benediction
      1.4 Inquiry
      1.5 The Prospect
      1.6 Preservation
      1.7 Dreamcatcher
      1.8 Reflection
      1.9 Induction
     1.10 Mediation
     1.11 Conclusion
02. The Magician's Cave (Lyrics: Kristofer Eng, Linus Kase, Music: Kristofer Eng) (12:18)
03. Mind Fire Menace (Written: Linus Kase) (8:24)
Total Time: (43:47)

Recorded and mixed: Per Hallman at ToneZone Studios
Recorded At Brison Studios
Additional recordings at Mar-Len Music Productions Studio and Brison Studios
Producer: Brighteye Brison
Recorded: [Additional Recording]: Kristofer Eng Radjabi, Linus Kase
Concept [Cover Concept]: Brighteye Brison
Artwork: Markus Sigfridsson

Skupina:
Per Hallman - Mellotron, Hammond, Färila Kyrka Church Pipe Organ, Yamaha CP-70, Clavinet, Synths, Acoustic Guitars (03), Vocals
Linus Kase - Grand Piano, Yamaha CP-70, Rhodes, Wurlitzer, Clavinet, Synths, Färila Kyrka Church Pipe Organ, Percussion, Saxophones, Hammond (03), Contralto Vocals
Johan Öijen - Guitars
Kristofer Eng - Bass, Taurus Pedals, Theremin, Percussion, Mandolin, Vocals
Erik Hammarström - Drums
Hosté:
Daniel Kase - Trumpet, Xylophone
Figge Norling - Spoken Voice
Diskografie Believers & Deceivers
Vyšlo 25. dubna 2008, Progress Records, PRCD031 (Sweden)

Seznam skladeb:
01. Pointless Living (Written: Kase) (5:13)
02. After The Storm (Written: Eng, Hallman) (7:36)
03. The Harvest (Written: Hallman) (20:27)
04. The Grand Event (Written: Kase) (34:44)
Total Time: (68:00)

Mixed and Recorded at ToneZone Studios
Additional recordings at Mar-Len Studio, Studio 301, Stockholm Concert Hall and Brison Studios
Pipe organ recorded in Färila Kyrka
Producer: Brighteye Brison
Mixed, Recorded, Engineer: Per Hallman
Assistant Engineer At Sessions At Studio 301: Anders Johansson
Mastered: Hoffe Stannow at Cosmos Mastering
Engineer [Sessions At Studio 301]: Ian Agate
Design Concept [Cover Concept]: Brighteye Brison
Layout, Artwork: Markus Sigfridsson
Photography: Martin Rogberg

Skupina:
Per Hallman - Vocals
Linus Kase - Keyboards, Alto & Soprano Saxophones, Vocals
Kristofer Eng - Bass, Taurus Pedals, Theremin, Flute, Vocals
Johan Öijen - Guitars
Daniel Kase - Drums, Percussion, Trumpet, Vocals
Hosté:
Diskografie Stories
Vyšlo 2006, Progress Records, PRCD019 (Sweden)

Seznam skladeb:
01. Stories (2:54)
02. Patterns (8:37)
03. Isolation (5:00)
04. The Battle Of Brighteye Brison (6:57)
05. Elenah (1:14)
06. Late (5:22)
07. Life Inside (5:31)
08. All Love (9:02)
09. We Wanna Return (5:33)
10. Stories (Reprise) (1:50)
Total Time: (52:01)

Producer: Brighteye Brison
Engineer, Mixed: Per Hallman
Mastered: Hoffe Stannow At Cosmos Mastering
Glass Mastered At Dicentia

Skupina:
Johan Öijen - Electric Guitar, Acoustic Guitars, Backing Vocals
Daniel Kase - Drums, Tambourine, Tubular Bells, Cowbell, Shaker, Congas, Effects [Thunder Sheet], Bass Drum [Concert Bass Drum], Triangle, Lead Vocals, Backing Vocals
Kristofer Eng - Electric Bass, Bass [Fretless], Lead Vocals, Backing Vocals
Linus Kase - Grand Piano, Organ [Hammond L-100], Mellotron, Synthesizer [Orchestron Model A], Synthesizer Yamaha CP-70, Piano Rhodes, Organ Mini-Moog, Synthesizer [Korg Mono-Poly], Keyboards [Omnichord], Organ [Stylophone], Synthesizer [Moog Taurus Pedals], Alto Saxophone, Soprano Saxophone, Lead Vocals, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Brighteye Brison
Vyšlo 2003, Rivel Records, RRCD002

Seznam skladeb:
01. Introduction One Year Alone: (0:14)
02. One Year Alone (29:47):
     i. Aspects From New-born Eyes (6:43)
    ii. Correct Information (6:11)
   iii. Music Of The City (11:41)
    iv. My Spirit Will Speak (5:12)
03. Take Good Care Of My Heart (6:32)
04. In Disguise (5:51)
05. A Car (11:51)
06. Final Call (3:21)
Total Time: (57:36)

Recorded at Mar-Len Studio, Farila, at ToneZone Studios, Bromma, Sweden, at Rothe Hände Studio, Stockholm, Sweden
Mixed at ToneZone
Mastered at ToneZone
Producer: Brighteye Brison, Per Hallman
Mixed, Mastered: Per Hallman
Engineer: Kristofer Eng (02,03,04,05), Per Hallman (01,06,07,08,09)
Engineer [Additional]: Per Hallman (02,03,04,05)

Skupina:
Linus Kase - Keyboards, Saxophones, Vocals
Kristofer Eng - Bass, Vocals
Daniel Kase - Drums, Percussion, Vocals
Johan Öijen - Guitars
Hosté:
Diskografie 4:AM
EP, vyšlo 2001, Rivel Records
bylo vydáno pouze 50 kopií nahrávky

Seznam skladeb:
01. One Year Alone (29:38)
     i. Aspects from new-born eyes (6:43)
    ii. Correct Information (6:12)
   iii. Music of the City (11:41)
    iv. My Spirit Will Speak (5:02)
Total Time: (29:38)

EP obsahuje ranou verzi suity "One Year Alone" nahrané nově na jejich debutu.

Zpět

V roce 2019 při nahrávání alba "V" - Per Hallman, Johan Öijen, Linus Kase, Kristofer Eng Radjabi a Erik Hammarström.


Kapela v roce 2019 - Per Hallman, Johan Öijen, Linus Kase a Kristofer Eng RadjabiZpět
Oficiální stránky:
http://www.brighteyebrison.com/index.html
https://brighteyebrison.bandcamp.com/

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  17.7.2019 
Menu Poslední aktualizace: 17.7.2019
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©