Azure - progressrock.czZpět
Azure je nová raketově rostoucí fantasy progresivní rocková kapela pocházející z Brightonu, Velká Británie. Podle zakládajícího zpěváka jsou Azure jako Genesis, Iron Maiden a Yes, kteří jsou natlakování do jedné kapely, vyšperkovaní moderním, hyperaktivním synth-popovým třpytem, a to vše při zpěvu písní o našich oblíbených knihách. Tyhle kapely pro ně nejsou přímými vlivy, neboť si získali také spoustu srovnání Rush a Coheed a Cambria, což je pro ně obrovský kompliment. Azure má melodicky řízený zvuk připomínající rané Dream Theater s prvky háčků a produkce moderního synth popu, které oživují jejich složité fantasy příběhy.

Projekt byl založen zpěvákem Christopherem Sampsonem v roce 2015 při studiu hudby v Brightonu, poté, co byl inspirován širokým spektrem vzrušujících žánrů na umělecké scéně města. Chris Sampson a Galen Stapley, zakládající členové Azure, se seznámili na univerzitě prostřednictvím společné lásky k hudbě od prog rocku až po pop, mezi jejich vlivy patřili Iron Maiden, Genesis, Rush nebo Avril Lavigne. Galen Stapley se k projektu poprvé připojil jako hostující sólista na debutovém EP z roku 2015 "(Dreaming Of) Azure".

Ti dva se rychle spojili jako stálý tým, což je brzy přivedlo k albu "Wish For Spring" z roku 2017, které upevnilo zásadní zvuk kapely. Studiovka "Wish For Spring" bylo rozmanitou směsicí shovívavých progresivních eposů a kratších výbušných singlů. Portál Prog Talk o desce napsal: "S "Wish For Spring" vdechli Azure nový život zdánlivě odsouzenému prog stereotypu s odvážnými vokály, vzrušujícími koncepty písní a špetkou sexappealu, který z ní dělá jednu z nejsilnějších prog nahrávek z tohoto roku".

V pondělí 15. října 2018 Chris a Galen odehráli akustický set Azure v The Craft Beer Co. v Brightonu. Po vydání tohoto alba strávila dvojice rok mimo Azure při práci na samostatném projektu, než se vrátila do Azure. V roce 2019 tvrdě pracovali na vyladění své živé show a slibovali si od něj rozsáhlé koncertování, spolu s vydáním zcela nové desky kombinující přístupy dvou předchozích vydání. V květnu 2019 po 3 dnech tvrdé práce konečně dokončili nahrávku bicích pro album.

Azure se ohlásili jednopísňovým EP "Redtail", což byl 20-minutový progresivní metalový fantasy epos o mýtu exkluzivně vytvořeném Azure.

Kapela poté zahájila práce na zcela novém desce, přičemž prošla několika změnami v sestavě a opět pevně zakotvila na britské progresivní scéně. Během tohoto období bylo napsáno a nahráno nové album s Bella Le na basu a Samem Calderem na bicí. Uplynuly další dva roky, zatímco Azure zdokonalila své nové nahrávky, společně s Garethem Masonem a Jonasem Johanssonem do finálního mixu jejich zbrusu nového alba "Of Brine And Angel's Beaks". Poté, co dva roky potichu pracovali na svých plánech do roku 2021, předpokládali, že znovu se etablovat na progresivní scéně bude velmi náročné. Album připravovali k vydání v roce 2021. Aby zabránili jejich zapomenutí a dostali věci do pohybu, napsali v prosinci 2020 piseň "Mistress", krátkou, dramatickou a překypující jejich identitou. Lyricky singl představuje "Mistress", neúprosnou, oportunistickou a morálně nejednoznačnou bohyni bouře. Tematicky jde o znovuobjevení hořící touhy naživo tváří v tvář převládajícím požadavkům. Singl zcela překročil očekávání kapely a sloužil jako hudební bourání ledu, představil se na něm nový basista Alex Miles, než se pustili do eklektické singlové kampaně pro novou desku. Singl si získal velkou pozornost na prog scéně a Azure zveřejnili i nové video k jejich singlu. Natáčení nového videa umožnilo kapele vzdorovat živlům otevřeně. "Před několika měsíci jsme si mysleli, že nahrajeme nový singl při přípravě alba a natočíme i kutilské video a vydáme jej," uvedla skupina. "Měli jsme jen jeden den, kdy jsme mohli všechny dát dohromady, aby to natočili, a náhodou to byl jeden z největrnějších dnů roku!"

"Jsme velmi nadšení, že "Mistress" bude konečně na světě, kapela pokračuje. Jsou to pravděpodobně nejkompaktnější a nejdramatičtější tři minuty hudby, jaké jsme dosud nahráli, takže bude vzrušující sledovat, jak všichni zareagují po našem 20-minutové "Redtail". Druhý singl nese název "Ameotoko I - The Curse". Oba singly přinesly těmto virtuosům z Brightonu zaslouženou pozornost na připravované album.

Po březnovém vydání jejich singlu "Mistress" získali Azure na prog scéně velkou pozornost. Bylo to více než jen "hudební ledoborec", který zprvu zamýšleli, krátká, třpytivá a triumfální skladba, která povzbudila chutě a vyvolala nezměrný zájem pro červnové vydání jejich druhého alba. Jejich nové album "Of Brine And Angel's Beaks" vyšlo digitálně 11. června 2021 s krásným přebalem od Sophie Steinmore. Tato n ahrávka rozšiřuje jejich vlastní mýtus vytvořený v roce 2017 na albu "Wish For Spring" a podtrhává mnoho přihrádek pouze pro fantasy prvky. Kombinujte to s neuvěřitelnými kytarovými party, vokály se pohybují někde mezi Brucem Dickinsonem a Claudiem Sanchezem a doplňuje je spousta syntezátorů. Ostatně syntezátor a klávesy také hrají velkou roli v jedinečném zvuku Azure. Azure mají velmi odlišnou značku optimismu, jasného lesku jejich hudby, navrstvenou dramatičností a teatralností navzdory tomu, že se jedná o docela temný příběh na místech týkajících se vražd, kleteb, otravy jedem apod. První hlavní skladba "Self-Crucifixion" je toho evidentním příkladem. Název skladby a texty naznačují mnohem temnější téma, než jaké nabízejí temperamentní, někdy tak trochu zkreslené melodie na kytaru a klávesnici typu CHON. Pokud se hovoří o virtuozitě, Galenovo sólo ve stylu Steva Vaie a Yngwie Malmsteena v této skladbě je fenomenální a zjevně není jeho jediným stylem. Rychlý, závratný výbuch tři minuty v písni "Ameotoko I – The Curse" a rozsáhlý konec sóla v "Cup of Poison" jsou zcela ohromující.

Hudba na posledním albu přináší komplexní směs prog rocku s metalem a syntezátorem 80. let a přináší jednu z nejvíce těžce kytarovou a fantasy zaměřenou hudební nahrávku, kterou dosud vydali. Stále je nesmírně animovaný syntetizátory a obecnou produkce, ale na rozdíl od předchozích verzí neexistují žádné naprogramované bicí nebo basové kytary. S pomocí Garetha Masona při mixingu a Jonase Johanssona z The Bakery při masteringu zní kapela živěji a organičtěji než kdy dříve. Ačkoli občasné blokování a zrušení koncertů skutečně hrozilo a přetvořilo kariéru mnoha kapel v roce 2020, zpoždění Azure poskytlo spoustu času navíc k vyleštění všeho, co již měli připraveno. Chris na dálku sledoval většinu Garethových mixů na novém materiálu, a přestože by tam byl rád osobně, nakonec se dostali do zdravé rutiny sdílení obrazovky při produkci do pozdních nočních hodin, které fungovaly nejlépe v pohodlí domovů.

Zpět
Členové:
Chris Sampson - Vocals, Synth, Guitar, Additional Programming
Galen Stapley - Guitars, Lead Guitars
Alex Miles - Bass
Sol Sinclair - Drums
Shaz Dudhia - Keyboard
Bývalí členové:
Sam Calder - Drums
Bella Lee - Bass
Andrew Scott - Drums
Brandon Midlane - Bass

Členové Chris Sampson
(celým jménem Christopher Sampson)
(Narozen ***, Brighton, UK)
Vocals, Synth, Guitar, Additional Programming


Chris je britský hudebník, zpěvák a kytarista pocházející z Brightonu, UK, který je znám jako zakladatel kapely Azure.

Rodiče Chrise inspirovali většinou jeho formujících hudebních vkusů a jeho otec je skvělý zpěvák, takže Chris se snažil zpívat už od malička. Když mu bylo asi 10 let, začal hrát na kytaru, a když mu puberta zničila hlasový rozsah, stala se kytara jeho hlavním zaměřením a naučil se všechny části písní Iron Maiden, než si zkusil vyzkoušet Dream Theater. Jakmile se jako teenager začal zajímat o formování kapel, začal znovu zkoušet zpívat. Jeho máma je také zcela zodpovědná za jeho lásku k fantasy a za její začlenění do projektu.

Členové Galen Stapley
(Narozen ***, Brighton, UK)
Guitars, Lead Guitars


Galen je britský hudebník, kytarista pocházející z Brightonu, UK, který je znám jako zakladatel kapely Azure.

Galen na kytaru začal hrát, když mu bylo 16 let. Měl ve škole kamaráda Sama, který mu předváděl všechny věci z 80. let jako jsou Satriani a Vai, takže se do technických věcí pustil hned od začátku. Také mu ukázal, jak cvičit a držet kytaru tak, aby jej to dobře nažhavilo.

V roce 2020 se Galen zapojil při reunionu kapely Slice The Cake.

Členové Alex Miles
(Narozen ***, Brighton, UK)
Bass


Alex je britský hudebník a hráč na basovou kytaru. Je znám jako člen kapely Azure.

Alex hraje na basu už asi 10 let a tím podnětěm, kdy opravdu chtěl poprvé uchopit nástroj, byl ten okamžik, když slyšel hrát basu a tóny Ryana Martiniese na Mudvayneově prvním albu LD 50. Nikdy jsem neslyšel basový zvuk takhle a byl tak unešen z mixu, že je to prostě úplně odfouklo a dělá to dodnes. Většinu věcí, které dělá na basu jsou ovlivněny právě tímto momentem.

Členové Sol Sinclair
(Narozen ***)
Drums, Percussion


Sol je britský hudebník a hráč na bicí a perkuze. Je znám jako člen kapely Azure.


Členové Shaz Dudhia
(Narozen ***)
Keyboards


Shaz je britský hudebník a hráč na klávesy. Je znám jako člen kapely Azure.


Členové Sam Calder
(Narozen ***)
Drums


Sam je britský hudebník, hráč na bicí a perkuze z Brightonu, UK, který je znám jako člen kapely Azure.

Působil rovněž v řadách metalcore kapely The Aphelion z Brightonu a objevil se na jejich albu "Seven". Působil také ve skupině Pessimist, tříčlenné heavy pop punk kapele z Ipswiche.

Zpět
Studiové desky:
2021 Of Brine And Angel's Beaks
2018 Redtail (EP)
2017 Wish For Spring
2015 (Dreaming Of) Azure
Ostatní nahrávky:
2021 Mistress (SP)Skupina:
Christopher Sampson - Vocals, Guitars
Galen Stapley - Guitars
Bella Lee - Bass
Sam Calder - Drums
Adam Hayes - Additional Percussion
Hosté:
Shaz Dudhia - Keyboard
Sol Sinclair - Drums
Brandon Midlane - Bass
Diskografie Of Brine And Angel's Beaks
Vyšlo 21. června 2021, digital

Seznam skladeb:
01. A Night Of Superlunary Gazing (1:08)
02. Self-Crucifixion (3:56)
03. Ameotoko I - The Curse (9:03)
04. The Jester Who Cheated Death (3:03)
05. Lustre: Siphon Of Umbra (6:15)
06. Outrun God (3:04)
07. Mercy (6:33)
08. Of Brine And Angel's Beaks (4:55)
09. A Sailor Will Learn (7:44)
10. Cup Of Poison (7:32)
11. The Jellyfish (2:50)
12. Ameotoko II - Cloudburst (7:22)
Total Time: (63:25)

Produced By: Christopher Sampson
Mastered by: Jonas Johansson
Album Artwork: Sophie Steinmore

Skupina:
Chris Sampson - Vocals, Synth, Guitar, Additional Programming
Galen Stapley - Lead Guitar
Brandon Midlane - Bass
Sam Calder - Drums
Hosté:
Diskografie Redtail
Vyšlo 16. listopadu 2018, digital

Seznam skladeb:
01. Redtail (20:00)
Total Time (20:00)

Written and Produced: Azure
Mastered: Jonas Johansson
We hope you enjoy our 2018 effort 'Redtail'! This conceptual piece was originally written as a closing track for a new full LP, but as we invested more time into 'Redtail', we decided that it was destined to be a separate, unique release, with it's own artwork.

Skupina:
Christopher Sampson - Vocals, Guitars, Solo (07,11), Mandolin, All Synths and Programming
Galen Stapley - Additional Guitars, Solo (01,03,11)
Brian Love - Additional Guitars, Solo (05)
Sam Calder - Additional Percussion
Alice Healey - Oboe (04)
Hosté:
HETTIE - vocals (05)
Diskografie Wish For Spring
Vyšlo 17. března 2017, digital, POST/POP Records

Seznam skladeb:
01. Azure (8:11)
02. Friends (3:29)
03. Dream Electric (2:44)
04. Larks That Were Never Really There // Dawn Chorus (10:06)
05. My Body (3:47)
06. Piglet (3:28)
07. River Dragon (3:24)
08. Tell Me It's For Absolution (4:52)
09. Bathing In Lunar Pond (3:26)
10. Awake, Some Mornings (Album Version) (3:43)
11. Fairy's Tale (18:47)
Total Time: (65:57)

Written: Christopher Sampson
Recorded and Performed: Azure
Solos Written: Galen Stapley (01,03,11)
Solos Written: Brian Love (05)
Produced: Christopher Sampson, Galen Stapley

Skupina:
Christopher Sampson - Vocals, Guitars
Galen Stapley - Lead Guitars
Brandon Midlane - Bass
Sam Calder - Drums
Hosté:
/font>
Diskografie (Dreaming Of) Azure
EP, vyšlo 22. července 2015, digital

Seznam skladeb:
01. The Long Train Home (5:15)
02. Dry Your Tired Eyes (2:56)
03. Harlot and the Moon (5:36)
04. Throughout the Storm (3:52)
05. Nymph's Love Song (3:46)
06. To Nourish a Viper (8:40)
Total Time: (30:05)

All Lyrics and Music: Azure
All songs produced: Azure, except (04) produced: Azure and Jordan ReadSkupina:
Christopher Sampson - Vocals, Guitars
Galen Stapley - Guitars
Alex Miles - Bass
Andrew Scott - Drums
Hosté:
Diskografie Mistress
SP, vyšlo 2. března 2021, digital

Seznam skladeb:
01. Mistress (3:05)
Total Time: (3:05)

Produced: Christopher Sampson
Mastered: Jonas Johansson
Artwork: Alex CF (insta: @artofalexcf)

Zpět

Postava z klipu "Ameotoko I - The Curse"Zpět
Oficiální stránky:
https://azureish.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/azuresongs/
Instagram: https://www.instagram.com/azure_the_band/    ProgressRock Nahoru
Made by 
©  26.6.2021 
Menu Poslední aktualizace: 26.6.2021
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©