Avandra


Zpět
Progresivní metal/progressive rockový projekt ze San Juanu z Portorika pojmenovaný Avandra je duchovním dítětem kytaristy, skladatele a producenta Christiana Ayaly, který vznikl v polovině roku 2011. Během posledních několika let Ayala pracoval na debutovém albu Avandra "Tymora", „a přestože se zabývá takovými technologiemi (nebo jejich nedostatkem), album bylo konečně vydáno prostřednictvím Bandcamp před několika týdny. Čtyřčlenná se sídlem v Portoriku se specializuje na proggy introspektivní metal, který uklidňuje způsobem, který si většina z nich nikdy nemyslí. Jejich debutová nahrávka "Tymora", tehdy ještě Christianův projekt, byla radost poslouchat, i když to nebylo vůbec nejlepší album. Tématem prvního alba se stala zahraniční politika USA, existuje na něm více politicky nakloněných textů, jako je "Ubiquitous", tedy linie "900 odnoží vyrůstajících ze stromu smrti", což znamená 900 základen, které mají USA po celém světě.

Projekt si získal mezinárodní pozornost svým debutovým albem a ocitla se v žebříčcích na konci roku. Po vydání své první desky získal Ayala pocit, že je povinen přivést svou práci i na pódium. Kompletní sestavu tak tvoří těsná rytmická sekce bubeníka Adriána Arroya Schucka a basisty Gabriela Rodrígueze Martineze. Je v ní i druhý kytarista Luise Javier Rivera Guilbot a není jasné, jak jsou role kytar rozděleny, ale kytarové linie jsou po celé toto album stručné a efektivní.

Brzy poté, co hurikán Maria zpustošil Portoriko, Christian sám ve tmě napsal většinu druhé nahrávky. Poté, co debutová nahrávka získala mezinárodní uznání, jeden z fanoušků Nelson Varas, oceňovaný režisér oceňovaných dokumentárních filmů o metalové hudební kultuře v Karibiku jako Distorted Island, Metal Island a Songs of Injustice, nakonec o kapele napsal do Blood Music a smlouva byla na světě. Náhle se počin s nejskromnějšími začátky ocitl pod značkou špičkového vkusu s vlivem posunout je mnohem výše. Tvrdá práce projektu Avandra se začala vyplácet.

Rok 2018 byl přelomovým okamžikem pro začínající prog počin, když vycestovali do New Hampshire, aby nahráli své nové album pod producentskou rukou Daniela Schwartze z Astronoid, a nechali je masterovat pod mistrovským talentem legendárního Magnuse Lindberga (Cult Of Luna). Díky hostujícím spotům současných i bývalých členů Haken, Dream Theatre a Astronoid se zdá, že je skupina byla připravena uvolnit něco opravdu jiného a zvláštního. Uprostřed toho všeho dokonce předvedli koncert v rodném městě v San Juan jako otvírák metalových legend Orphaned Land. Z trosek bouře strávila Avandra více než rok přípravou své druhé nahrávky. Portorikánská prog-metal kapela Avandra poté oznámila vydání nové desky "Descender" u Blood Music a v břenu 2019 zveřejnili nový singl "Derelict Minds".

Kapela se k albu vyjádřila: "Všichni v Avandra jsme nadšení, že s vámi konečně můžeme sdílet naše druhé plnohodnotné album "Descender"! Toto album bylo vyrobeno se spoustou krve, potu a slz (slzy zrozené z vod hurikánu) a jsme na ně hodně pyšní!"

Na druhém albu "Descender" předvádí čtyřčlenná skupina z Portorika obrovský růst v psaní a produkci, kde předvádí mistrovství v progresivním metalu viděném v jejich žánrových předchůdcích jako jsou Opeth, Dream Theater, Devin Townsend, The Porcupine Tree, The Ocean Collective. Poté zaujali lokálněálně až v takovém rozsahu, aby se při svém debutu zaregistrovali i v kontinentální Americe a Evropě, kapela se stala novým jménem, které se směle uchytilo v progresivní hudbě. Přidáním jejich směsi těžkých drážek, stoupajících vodítek a snových syntezátorů do dalších extrémů, přidaný dramatický nádech jemných pasáží klavíru a akustické kytary pohánějí příběh alba o Heliosově sestupu na svět a o daru ohně lidstvu na opojné narativní území, žalostně nepřítomný v žánru od Opethova "Watershed" před více než deseti lety.


Pohybující se mezi tvrdými útoky, hbitými hmatníky a dvojitými kopovými vzory, éterickými syntetickými postelemi, dynamickými akcenty klavíru a introspektivními uvolněnými drážkami je progresivní juggernaut spojen silným hlasem frontmana Christiana Ayaly Cruze. Prochází závratnými projevy techničnosti a kontemplativních zvukových pozorování a jeho výkon stojí jako jedinečný hlas, který bere Avandřin progresivní rodokmen a vyřezává říši v panteonu, který jim patří sám.

S deskou "Descender" Avandra povstala, aby dala lidstvu ohnivý dar progresivní hudby, který se projevuje jako neuvěřitelná směs progresivního metalu, rocku a R&B kombinující to nejlepší od Opeth, Dream Theater, Porcupine Tree a The Ocean Collective s oduševnělou hloubkou Seala. Přebal alba je dílem legendárního umělce Travise Smithe. Objevily se na něm i sóla hostů jako jsou Kevin Moore (ex-Dream Theater, Chroma Key, OSI), Richard Henshall (Haken), Christopher De Léon Jonese, Izrael Romero Pérez a naprogramované bicí od Daniela Schwartze z Astronoid.

Díky velkému ohlasu z této nahrávky si skupina zajistila místo i na prestižní Progpower Europe Festival v roce 2020, který byl bohužel pozastaven da odsunut do roku 2021. Kapela se proto vrátila zpět, aby pracovala na novém materiálu. Realita nám však občas udělá podrazy a šířicím se Covid-19 po celém světě byla touto pandemie těžce zasaženo i Portoriko (a tedy Avandra). Kapela už byla v procesu psaní materiálu pro svou třetí desku a měla vše hotové, aby zahájila nahrávání v březnu. To se samozřejmě nepocedlo, když všichni museli držet pravidla pro sociální distanc. Mohlo to bránit kreativitě a produktivitě kapel, ale v tomto případě tomu tak nebylo.

Místo toho, aby seděl a čekal, až věci pominou, začal Christian psát píseň s názvem "Celestial Wreaths", která byla věnována situaci, ve které se svět právě nacházel, když pandemie zasáhla. Měla to být jednorázová píseň a nic víc... Ale kreativitu nelze zastavit. A do dvou měsíců bylo v Christianově domácím studiu napsáno a nahráno sedm skladeb, které začaly znít hodně jako nová deska. Kapela byla po celou dobu v kontaktu a společné vzrušení skončilo tyto nové písně, bylo cítit, i když byli členové fyzicky od sebe vzdálení. Dalším přírůstkem tohoto vydání jsou příspěvky uznávaného hráče na syntezátory Vikrama Shankara, který poskytl svůj podpisový styl hraní, aby pozvedl skladby na novou úroveň.

Po dokončení a produkci nové hudby se skupina rozhodla nazvat toto dílo "Skylighting" a chystá se představit vydat novou desku světu už 20. listopadu 2020 prostřednictvím nezávislé značky Layered Reality Productions. Produkce vrstvené reality. Kapela Avandra rovněž jako upoutávku vydala nový singl "Celestial Wreaths".

Když zasáhla pandemie, kytarista Christian Ayala napsal skladbu "Celestial Wreaths" o situaci, ve které se svět nacházel, a sněhová koule tvořivosti ho přiměla k napsání zcela nového alba. Christian Ayala to okomentoval: "Celestial Wreaths" je emotivní píseň napsaná během pandemie, která právě teď zasáhla svět, o nevyhnutelné ztrátě, se kterou se musíme vyrovnat. Je to píseň pro všechny, kteří během těchto těžkých časů přišli o milovaného člověka. Najdete je, jak jasně září na noční obloze..."

K albu se vyjádřil: "Toto nové album je reakcí na naši současnou situaci ve světě kvůli všemu, co se nám stalo. Stala se z ní cesta ztrát a návratů vesmírnými cykly, ve kterých jsem se nalézal uvnitř i ven a kombinoval svou lásku k filozofii a aktuálním událostem do písní. Tentokrát se k nám připojil mimořádný klávesista Vikram Shankar (Redemption, Silent Skies, Lux Terminus), který skladbám poskytl další vrstvy a posunul je na zcela novou úroveň. Jsme opravdu nadšení, že můžeme tuto nahrávku sdílet s vámi všemi!"

Po začátcích projektu jednoho člověka Christiana Ayaly se z něj v roce 2017 vyvinula živá kapela. Portorikánské kvarteto Avandra se vydalo na konzistentní hudební cestu. Jejich zvuk spojuje technicitu progresivního metalu s prostředím post-rocku a jejich zvuk je známý, ale zcela vlastní.

V návaznosti na kriticky uznávané album "Descender", které jim přineslo nabídky na turné po USA a vystoupení na Prog Power Europe, "Skylighting" předvádí introspektivnější a ambientnější stránku zvuku kapely. Přesto, když se toto album rozhodne tvrdě zasáhnout, zanechává velký dopad.

Díky syntezátorům od renomovaného klávesisty Vikrama Shankara produkoval "Skylighting" Daniel Schwartz (Astronoid) a masteroval Jamie King (Between The Buried And Me, Scale The Summit, The Contortionist a další).

Zpět
Členové:
Christian Ayala - Vocals, Guitars
Gabriel Alejandro Rodríguez - Bass
Adrián Arroyo - Drums
Luigi Guilbot - Guitars
Bývalí členové:

Členové Christian Ayala
(celým jménem Christian Ayala Cruz)
(také Volteau)
(Narozen ***, San Juan, Puerto Rico)
Guitars, Vocals


Christian je hudebník pocházející z Portorika, kytarista a zpěvák. Působil v kapele Everything, poté se stal zakladatelem, vokalistou a kytaristou kapely Avandra.

Christian se narodil v San Juan v Portoriku ve víceméně hudební rodině. Nikdo opravdu neposlouchal metal ani nic podobného, ačkoli jeho otec poslouchal hodně Tears for Fears a Hall and Oats, takže je Chris počítá jako jedny z jeho nejranějších hudebních vlivů. Jeho matka poslouchala všechno, co mělo dobrou melodii. Ve věku 5 let se rodiče přestěhovali do Troy v New Yorku, aby tam studovali na Rensselaer Polytechnic Institute (RPI), Christian tamn byl až do 8 let. Takže za svůj domov považuje jak New York, tak i Portoriko.

Ve věku 12 let začal hrát na kytaru a ve 13 letech jsem se podruhé vrátil do Troy, kde založil svoji první kapelu. Ve 14 letech se přestěhoval zpátky do Portorika, kde se udržel kontakt s kapelami. Nyní věří, že jsem dosáhl zenitu všech těchto snah v podobě kapely Avandra.
Členové Gabriel Alejandro Rodríguez
(celým jménem Gabriel Alejandro Rodríguez Martínez)
(Narozen ***)
Bass


Gabriel je hudebník z Portorika a v poslední době působí jako basista kapely Avandra.

Pracoval jako America Funk Again ve společnosti Doktor Zaius, předtím jako Cylon Waste Management pro Battlestar: Galactica. Předtím pracoval jako Oil and filter changer pro TARDIS.

Po studiu získal titul PhD v oboru English Philology na škole Universidad de Salamanca. Předtím studoval obor MA Translation na škole University of Puerto Rico, Rio Piedras Campus.
Členové Adrián Arroyo
(celým jménem Adrián Arroyo Schuck)
(Narozen ***)
Drums


Adrián je hudebník z Portorika, který je v poslední době členem kapely Avandra, kde hraje na bicí a percussion.
Členové Luis Javier Rivera
(celým jménem Luis Javier Rivera Guilbot)
(také Luigi Guilbot)
(Narozen ***)
Guitars


ALuis je hudebník z Portorika, který je v poslední době členem kapely Avandra, kde hraje na kytaru.

Zpět
Studiové desky:
2020 Skylighting
2019 Descender
2019 Avandra II Demo (demo)
2017 Tymora
Ostatní nahrávky:Skupina:
Christian Ayala - Vocals, Guitars
Gabriel Alejandro Rodríguez - Bass
Adrián Arroyo - Drums
Luis Javier Rivera - Guitars
Hosté:
Vikram Shankar - Synths
Diskografie Skylighting
Vyšlo 20. listopadu 2020, Layered Reality Productions

Seznam skladeb:
01. Celestial Wreaths (5:08)
02. Noetic Probes (5:12)
03. Life Is Not A Circle, But A Sphere (5:15)
04. Eternal Return (9:36)
05. ProcGen (5:44)
06. Afferent Realms (6:49)
07. New Origins (4:07)
Total Time: (41:51)

Produced: Daniel Ian Schwartz & Christian Ayala
Mastered: Jamie King
Artwork: Mark Facey

Skupina:
Christian Ayala Guitars, Vocals, Synths, Bass, Drum programming
Hosté:
Diskografie Avandra II Demo
Vyšlo 26. července 2019,

Seznam skladeb:
01. Descender (6:10)
02. A Decision Must Be Made (6:05)
03. The Narrowing of Meaning (11:03)
04. Vestigios/A Mind Divided (7:02)
Total Time: (30:20)

Mixing: Jorge André Rivera (03)
Artwork: Travis Smith

Skupina:
Christian Ayala Cruz - Vocals, Guitars, Synths
Luis Javier Rivera Guilbot: Guitars
Adrián Arroyo Schuck - Drums
Gabriel Alejandro Rodríguez Martínez - Bass Guitar
Hosté:
Christopher De León Jones - First solo (02)
Richard Henshall (Haken) - Second solo (04)
Israel Romero Pérez - Solo (05)
Kevin Moore - Keyboard solo (07) (Ex-Dream Theater, Chroma Key, OSI)
Daniel Schwartz (Astronoid) - Percussion Programming (08)
Diskografie Descender
Vyšlo 26. dubna 2019, Blood Music/digital, BLOOD236

Seznam skladeb:
01. Beyond the Threshold: Part 1 - Helios Awakens (6:20)
02. Beyond the Threshold: Part 2 - Helios Descends (6:09)
03. A Decision Must Be Made (6:01)
04. The Narrowing of Meaning (feat. Richard Henshall) (11:06)
05. Even//You (4:43)
06. Adder's Bite (13:13)
07. Derelict Minds (feat. Kevin Moore) (7:20)
08. Q.E. (feat. Daniel Schwartz) (4:20)
Total Time (59:15)

Descender had its origin, development and completion at Survivalism Studios, San Juan Puerto Rico, during the months of May to August 2018
Drums recorded at Diffusonix Recording Studios, Toa Baja, Puerto Rico
All tracks written: Christian Ayala Cruz
Except 02 written: Christian Ayala Cruz and Luis Javier Rivera Guilbot

Produced: Christian Ayala Cruz
Mixed: Daniel Schwartz
Mastered: Magnus Lindberg at Redmount Studios
Artwork: Travis Smith with Christian Ayala Cruz

Skupina:
Christian Ayala AKA Volteau - Composer, Guitars, Vocals
Jorge André Rivera - MIDI Programmer
Hosté:
Diskografie Tymora
Vyšlo 5. května 2017, not on label

Seznam skladeb:
01. Intro(spection) (2:14)
02. Threshold of Evolution (8:34)
03. Chimerical Visions (9:37)
04. Reveries (5:01)
05. Ubiquitous (6:44)
06. Alma Matter (7:36)
07. Garden of Remembrance (10:19)
08. Intro(spection) [Instrumental] (2:19)
09. Threshold of Evolution [Instrumental] (8:35)
10. Chimerical Visions [Instrumental] (9:37)
11. Reveries [Instrumental] (5:03)
12. Ubiquitous [Instrumental] (6:45)
13. Alma Matter [Instrumental] (7:34)
14. Garden of Remembrance [Instrumental] (10:31)
Total Time: (100:29)

Recorded at Survivalism Studios in San Juan, PR
Songwriting: Volteau
Mixing, Mastering: Bob St. John
Artwork: José A. Pagán Rovira

Zpět

Avandra - prosinec 2019: Adrián Arroyo, Gabriel Alejandro Rodríguez, Luigi Guilbot, Christian Ayala,Zpět
Oficiální stránky:
https://avandra.bandcamp.com/album/tymora
https://avandrapr.com/#home
https://www.prog-sphere.com/compilations/avandra-interview/


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  17.11.2020 
Menu Poslední aktualizace: 17.11.2020
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©