Zpět
Art of Illusion je polský instrumentální fenomén, který vznikl v roce 2002 v městečku Bydgoszcz, Polsko. Jejich hudba je skládankou jazzu, rocku a dalších ostřejších metalových odstínů, od samého začátku připravovala komplexní prog-rockové skladby kombinované s ostřejším zvukem heavy metalu. Skupina je kvartetem instrumentalistů, ale spolupracovala také s různými zpěváky, známými také z dalších projektů jako Hologram, Plotnicky, Yesternight, Fractal Mind nebo Pianomatyk. Kapela Art Of Illusion je formací uznávanou nejen v Polsku, ale je také značkou uznávanou po celé Evropě. V hudbě Art Of Illusion, spolu se svůdnými kytarovými sóly a silnými riffy, najdete také nádherné, experimentálně znějící klávesy, skvělou mistrovskou rytmickou sekci a jeden z nejlepších hlasů polské progresivní hudby. Kapela se úspěšně podílí na velkých koncertních turné známých kapel a hraje stále častěji na velkých zahraničních festivalech. A stále více příznivců progresivního metalu o nich již nehovoří jako o polských Dream Theater.

Kapela vznikla v roce 2002 poté, co se k Filipu Wiśniewskienu připojil Paweł Łapuć a Kamil Kluczyński (bubeník), tato sestava zůstala dodnes. V raných fázích používali dvě kytary s Bartekem Eckardtem a bez basy. Zpěvem je podporoval Karol 'KAY' Tomas, v současné době členem BOK. Zčínali v podstatě jako coverband, když přehrávali písně kapel jako Marillion, Genesis a Jethro Tull. Brzy realizovali nějaký demo materiál, který byl dokonce zaznamenán, ale rozhodně nebylo co chválit. Další fázi práce kapely byla instrumentální skladba trvající téměř 19 minut, nazvaná "Various Variations". Zaznamenali ji při zkouškách v polském rozhlase PiK v Bydhošti. Byl to skutečný a docela obtížný výkon. Celé úsilí mělo také mimo jiné sloužit před odesláním materiálu na Berklee College Of Music, kde Filio s Pawełem chtěli začít studovat. Nakonec však zůstali v Polsku a brzy se k nim připojil Mateusz Wiśniewski - současný basový hráč.

Začali brzy pracovat na první studiové desce v roce 2004, na kterém chtěli ukázat své dovednosti a vyrobit prvotřídní album, ale bohužel jim chyběly zkušenosti. Lidé, se kterými spolupracovali jim v tom bohužel moc nepomáhali, občas byli spíše přeážkou. Situace se stabilizovala až v roce 2009, kdy se Mateusz vrátil do kapely a mohli pracovat na novém materiálu a ten starý čekal na vhodný okamžik. Celé album vytvořili sami, hlavně díky Kamilovi, který neustále získával zkušenosti a znalosti s používáním hudebních programů. O mix se postaral Patryk Żukowski - kytarista skupiny Terminal, který spolupracoval se studiem RecPublica v Lubrze, kde nahrávali party bicích.

Skladba "Thrown Into The Fog" byla zpřístupněna na jaře 2013 několik měsíců před premiérou debutového alba společně s videem pohybujícím se v "mlhavém" klimatu. Premiéru singlu doprovodil i speciální koncert 29. března 2013 v Miejskim Centrum Kultury, Bydgoszcz. Video realizovalo Mania Studio známé také z produkce klipů kapel jako Coma, Riverside, Behemoth, Grzegorz Turnau nebo Happysad. Záběry byly pořízeny hlavně v Łodzi. Projekt spolufinancoval i Urząd Miasta Bydgoszczy.

V roce 2014 se ke skupině připojil Marcin Walczak, díky kterému se jim podařilo vytvořit a nahrát tři vokální skladby. Nakonec v listopadu 2014 vydali prostřednictvím Linx Music své první album "Round Square Of The Triangle". Je to výsledek mnohaleté práce členů kapely, jmenivitě Filip Wisniewski (kytary), Pawel Lapuc 'Pianomatyk' (klavír, klávesy), Mateusz Wisniewski (basa) a Kamil Klucszynski (bicí). Vokály Marcin Walczak se jako dodatek objevují ve 3 písních. Kromě toho můžete jako hostující hudebníky zaslechount flétnu Emilie Mielewczyk a barytonové saxofonové sólo Tomasze Glazika, který hraje také v polské populární alternativní skupině Kult.

Vydání tohoto alba bylo malým zázrakem. Stálo to sice hodně energie, času a nervů, ale kapela vytrvali a rozhodli se podporovat svoji hudbu s plným odhodláním. Hned poté začali koncertovat. Odehráli asi tucet koncertů, včetně několika velmi významných, dokonce s i se světovými hvězdami jako Dream Theater (při festivalu Metal Hammer Festival Prog Edition), s Riverside během otevírání moderní koncertní síně Jordanki v Toruńi nebo s Pendragon. Během posledního z těchto koncertů, které se konalo ve Slezském divadle v Katovicích, dokonce mohli nahrát profesionální DVD. Album si získalo pozitivní recenze a publikum je na koncertech přijímá dobře. Vystupovali také cíce v zahraničí, debut si odbyli ve Švédsku na festivalu "Slottsskogen Goes Progressive" v srpnu 2017.

Píseň "Devious Savior" je název nového singlu doprovázeného hudebním videem Art of Illusion, která se objevila v lednu 2017. Dne 4. listopadu 2017 v Bydhošti, při druhém ročníku akce "Progressive Evening", zahájili podzimní koncerty, kde představili nový materiál a premiérový singl "Devious Savior". Nahrávka propaguje nadcházející druhé studiové album, které kapela plánovala vydat na jaře 2018. Energická, více než sedmiminutová píseň hovoří o boji s vlastními slabostmi a snaze o sebeosvobození. Předlohu klipu napsali členové kapely. Vyprávějící část videa byla natočena u Jezuickie Lake s hercem Piotrem Sedkowskim. Tyto obrazy jsou smíchány se scénami hudebníků zaznamenaných v klasicistním paláci v Lubostronu. Fotografie pořídil Lukasz Sowinski. Video také zahrnuje dotáčky dronem pořízené společností Flying Worm Studio.

Druhé album Art of Illusion bude kromě těžších písní obsahovat také některé klidnější. Ve srovnání s prvním studiovým albem bude druhé obsahovat mnohem více vokálních partií.

Art of Illusion již vystupovali s některými známými mezinárodními kapelami, jako jsou Dream Theatre, Anathema, Evergrey, Pendragon, The Watch, stejně tak i s polskými Riverside, SBB, Collage, Tides From Nebula, Materia a mnoha dalšími. Skupina rovněž vystupovala na několika velmi prestižních polských scénách jako Spodek (Katowice), Slezská opera (Bytom), Slezské divadlo (Katowice), Filharmonia Kaszubska (Wejherowo) nebo CKK Jordanki (Toruń). V roce 2016 skupina také odehrála svůj první koncert v zahraničí, na progresivním rockovém festivalu v Göteborgu (Švédsko).

Po vydání alba začne kapela nové turné. Art of Illusion vystoupí po celém Polsku s progresivními kapelami jako Votum, Lion Shepherd, Blindead, Retrospective, Mechanism a Abstrakt. Na turné se budou konat i některé mezinárodní koncerty, včetně německého Rüsselsheimu známého z hostování mnoha progresivních kapel.

Druhé album polských Art of Illusion vyšlo dne 26. ledna 2018 u 12 Sounds Production a dostalo název "Cold War Of Solipsism". Pro hudbu kapely se nabízí srivnání s kapelami jako Dream Theatre, Haken a Distorted Harmony. Art Of Illusion fungují přinejmenším na stejné úrovni a v určitých oblastech snad i lepší. Na tomto albu převládají technické a náročné změny tempa, různé rytmy, těžké kytarové riffy a party virtuózních kláves. Kompozice jsou často důmyslně propojeny, ale jsou dokonale dávkovány bez přílišného předávkování. Hudebníci perfektně znají své místo v rámci svého nástrije a složení skladby. Art Of Illusion jsou jako učitel matematiky, který vám vysvětluje výroky a výsledky srozumitelným a příjemným způsobem. Kapela skládá progresivní fúzi metal/rock srozumitelnou pro každého laika.

Baskytarista Mateusz Wiśniewski se po mnoha letech rozhodl v květnu 2019 opustit kapelu. Mateusz s kapelou nahrál dvě alba a odehrál desítky koncertů. Byly to úžasné roky, za které mu kapela nesmírně děkuje.


Zpět
Členové kapely:
Filip Wiśniewski - Guitars
Paweł Łapuć - Piano & Keyboards
Kamil Kluczyński - Drums
Marcin Walczak - Vocals
Artur Olkowicz
Bývalí a hostující členové:
Mateusz Wiśniewski - Bass


Členové Filip Wiśniewski
(Narozen 22. října ***, Bydgoszcz, Kuyavian-Pomeranian District, Poland)
Guitars


Filip je polský hudebník, kytarista a zakladatel kapely Art of Illusion. Pracuje jako Prezident Akademické sportovní asociace ve WSG. V roce 2019 byl jmenován na 4 roky členem sportovní rady města Bydgoszcz. Mimo jiné řídí akoordinuje a školí studenty ze sportovních sekcí, podílí se rovněž na vytvoření oboru "Sport Manager" na magisterském stupni cestovního ruchu a rekreace na VŠE nebo vede kurzy angličtiny na International Turism Management a International Business.

Svoji hudební pouť s kytarou začal ve věku 10 let, tehdy neměl mnoho vzorů. První dovednosti získal hrou na klasickou kytaru, což znamenalo, že po další tři roky jsem neměl v ruce žádný jiný nástroj. Teprve po zakoupení prvního elektrického nástroje našel inspirací u kytaristů jako je Brian May, Kirk Hammett, Joe Satriani, Steve Vai a jejich kapely. Největším průlomem však byl poslech kapely Dream Theatre v roce 2000 a jejich alba "Awake".

Filip a Kamil už měli kapelu s názvem Sinless a snažili se zahrát nějaké cover verze. Filip pak sedával dalších 6 hodin denně a louskal kytarové příručky. Nejdůležitější z nich byla "Rock Dyscipline" od Johna Petrucciho, který se stal jeho největším hrdinou, nejen pokud jde o nástroj, ale také o přístup ke hře, skladbě, zvukovému a hudebnímu vybavení. Časy se samozřejmě mění, stejně jako inspirace, ale John je pro něj zatím číslo jedna. Hodně času také věnoval hudebníkům jako jsou David Gilmour, Richie Kotzen, Guthrie Govan a několik dalších.

Členové Paweł Łapuć
(znám také jako Pianomatyk)
(Narozen 12. února ***)
Piano & Keyboards


Paweł je polský hudebník, pianista a hráč na klavesové nástroje, je členem kapely Art of Illusion, ale vystupuje i jako sólista a performátor.

V roce 2012 vydal autorské album "Transparent Sounds" ve sběratelském balení v průhledné krabici s dekoracemi a v několika barvách. Premiéře alba s koncertním recitálem v parku Łazienki ve Varšavě předcházelo živé vysílání ze studia polského rozhlasu PiK v Bydhošti.

Paweł se učil kompozici a improvizaci jako samouk. Od ukončení střední umělecké školy v Bydhošti v klavírní třídě hledal vždy svoji samostatnou uměleckou cestu. Již několik let žije ve Varšavě, denně mimo hudební průmysl a kromě svého sólového projektu řadu let také hraje v progresivní rockové skupině Art of Illusion.

Paweł Łapuć cestuje po Evropě na kole a tehdy často koncertuje na přátelských místech. Hraje a vypráví o svých cestách. Typická místa, jako jsou koncertní sály nebo ateliéry, mu prostě nestačí. Někdy vystupuje v neobvyklé scenérii, pouze s lehkým přenosným digitálním klavírem. Jednalo se mimo jiné o houpací síť v Pola Mokotowskie nebo Breakfast Market v Żoliborz, hraní na pláži v zátoce Puck nebo ve výloze během umělecké akce "Biennale Bargain" v Bydhošti.
Info také na: https://pianomatyk.pl/

Členové Kamil Kluczyński
(Narozen 28. ledna ***)
Drums, Percussion


Kamil je polský hudebník a hráč na bicí a perkusion. Je členem kapely Yesternight od jejího vzniku. Dříve nahrával s kapelou KTO TO z Legnicy (od roku 1993). V současné době je i členem další progresivní polské formace Art of Illusion, opět z města Bydgoszcz. Hostoval také na desce "Devotion" z roku 2012 polského hudebníka Adama Płotnickiego. Spolupracoval také s kapelami Plotnicky a Infernalia.

Na bicí začal hrát již na základní škole, pravděpodobně v šesté třídě. Od dětství se zajímala o hudbu a založení kapely bylo pro něj něco přirozeného. Už ani neví, proč se rozhodl zvolit bicí místo kytary. Možná proto, že kytarista už v kapele byl... První dva roky cvičil sám a snažil se napodobovat další bubeníky, opravdu seriózní hraní začalo však pod vedením učitele, který mu ukázal, kolik věcí tehdy dělal špatně.

Vyrůstal hlavně na hudbě kapel jako Led Zeppelin, Deep Purple, Jethro Tull, Black Sabbath, Queen, Pink Floyd či Nazareth. jako svého koníčka uvádí zájem o mapy, atlasy, globusy... a rád cestuje. V každém volném okamžiku utíká ze země a objevuje nová místa.

Členové Marcin Walczak
(Narozen ***)
Vocals


Martin je polský hudebník a zpěvák. Je členem kapely FractalMind, později se připojil také ke kapele Art of Illussion.

Členové Artur ARTURO Olkowicz
(také Artur Olkowicz "Maryś")
(Narozen 13. března 1981, Elbląg, Warmia-Masuria, Poland)
Bass


Artur je polský hudebník a hráč na baskytaru, zvládne také kytaru a trochu i na bicí. V poslední době je členem kapel Anti Motivational Syndrome a od roku 2009 kapely Na Ostatnią Chwilę. Od roku 2019 se stal i členem kapely Art Of Illusion. Artur se znal s Filipem ještě z doby, kdy měl krátké vlasy a studoval v Gdaňsku. Působil v celé řadě kapel, mezi kterými byly Hesperus Dimension, Mechanism, 1one-rock (od 4. září 2019 dodnes), Dead by Dawn, eM, Grin (2002), Mess Age a Oblivion.

Už v 15 letech přemýšlel o tom, že se stane hudebníkem. Zpočátku to měla být elektrická kytara, ale nakonec přešel na baskytaru. Je absolventem školy Uniwersytet Gdański. Svůj debutový koncert odehrál v Rudy Kota v Gdaňsku. Mezi jeho koníčky absolutně nesouvisející s hudbou patří basketbal a zábava s oblíbeným labradorem Diego.

S některými kapelami, ve kterých působil nahrál i alba:

Hesperus Dimension - Bass / As Artur "Maryś" Olkowicz
2008 "The Cyclothymic Panopticon" (EP) - Bass

Mechanism - Bass
2018 "Entering The Invisible Light"
2015 "Between The Words"

Dead by Dawn - Bass
2004 "Promo '04" (Demo) - Bass
2005 "A Blind Is Leading a Blind" - Bass (as "Artur "Maryś" Olkowicz")

eM - Unknown (2006-2010)
2014 "PMaridal eM & Goście Live 2013"
2010 "Emocje" - Bass
2006 "Na jednej fali"
2006 "Taniec skośnookich delfinów"

Mess Age - Bass (2003-2005) / as "Artur "Maryś" Olkowicz"
2005 "Rejected Burden" - Bass
2004 "Crushed Inside" - Bass

Oblivion - Bass / As Artur "Maryś" Olkowicz
2002 "The NeW Way Of Human Existence / Shoarma" (Split) - Bass

Členové Mateusz Wiśniewski
(Narozen ***)
Bass


Mateusz je polský hudebník, hráč na baskytaru a zakládající člen kapely Art of Illusion. Je rovněž členem kapely Fractalmind, kde pro změnu hraje na bicí a percussion.

Over The Under je southern/groove metalová skupina založená na přelomu roku 2012/2013, jejímž zakladatelem je rovněž Mateusz. Jejich debutové album mělo premiéru na začátku roku 2016 v jejich rodném městě Bydgoszcz.

Zpět
Studiové desky:
2018 Cold War Of Solipsism
2014 Round Square Of The Triangle
Singly:
2017 Devious Savior
2013 Thrown Into The Fog
2004 Evil In Human Form (EP)


Skupina:
Marcin Walczak - Vocal, Choirs
Filip Wiśniewski - Guitars
Paweł Łapuć - Keyboards, Piano
Mateusz Wiśniewski - Bass
Kamil Kluczyński - Drums, Choirs
Hosté:
Barth Sobieraj - Choirs (07)
Diskografie Cold War Of Solipsism
Vyšlo 26. ledna 2018, 12 Sounds Production, TSP LP 001 (Poland)

Seznam skladeb:
01. Ico (2:25)
02. Devious Savior (7:26)
03. Allegoric Fake Entity (5:14)
04. Santa Muerte (6:44)
05. Able to Abide (4:22)
06. Cold War of Solipsism (8:03)
07. King Errant (10:09)
Total Time (00:24)

Recorded at 12 Sounds Studio by Kamil Kluczyński, at RecPublica Studio by Marek Frankiewicz, Łukasz Olejarczyk, at Invent Sound Studio by Szymon Grodzki
Produced: Kamil Kluczyński
Edited: Kamil Kluczyński
All lyrics written: Mikołaj Zieliński
Arranged: Art of Illusion
Mixed and mastered: Marcin Szwajcer
Cover Art & Graphic Design: Andrzej Kaczmarek
Photography: Andrzej Kaczmarek
DTP: Bartosz Łapa

Skupina:
Filip Wiśniewski - Guitars
Paweł Łapuć - Piano & Keyboards
Kamil Kluczyński - Drums
Mateusz Wiśniewski - Bass
Marcin Walczak - Vocals
Hosté:
Marcin Walczak - Vocal (04,08,09)
Tomasz Glazik - Baritone Saxophone (06)
Emilia Mielewczyk - Flute (04)
Diskografie Round Square Of The Triangle
Vyšlo 23. listopadu 2014, Lynx Music, LM 95 (Poland)

Seznam skladeb:
01. Intro (1:28)
02. Distance (8:40)
03. Instinct (7:00)
04. For Her (6:23)
05. Round Square (5:33)
06. The Triangle (7:04)
07. Thrown Into The Fog (7:09)
08. Shattered Mirror (3:46)
09. The Rite Of Fire (9:05)
10. Disconnection (8:51)
Total Time: (65:04)

Recorded at Studio of Polish Radio PIK by Mirosław Worobiej, at Yacob Records Studio by Jakub Pacanowski, at Studio of Academy of Music in Bydgoszcz by Michał Polański, Sounds Great Promotions Studio by Kuba Mańkowski, at Progress Studio by Daniel Grzybowski, at Studio of MCK in Bydgoszczy by Filip Pniewski and at 21 Music Studio by Karol 'kay' Tomas
Produced: Kamil Kluczyński & Art of Illusion
Edited: Kamil Kluczyński
Arrangements: Art of Illusion
Mixed and mastered: Patryk Żukowski
DTP: Michał Mielewczyk
Cover art & graphic design: Andrzej Kaczmarek
Photography:y Andrzej Kaczmarek


Skupina:
Filip Wiśniewski - Guitars
Paweł Łapuć - Piano & Keyboards
Kamil Kluczyński - Drums
Mateusz Wiśniewski - Bass
Marcin Walczak - Vocals
Hosté:
Diskografie Devious Savior
Vyšlo 13. ledna 2017, self-realized

Seznam skladeb:
01. Devious Savior (7:26)
02. Devious Savior Clip
Total Time (45:24)


Skupina:
Hosté:
Diskografie Thrown Into the Fog
Vyšlo září 2013,

Seznam skladeb:
01. Thrown Into The Fog ()
Total Time: (78:24)

Píseň "Thrown Into The Fog" byla vydána v září 2013 několik měsíců před premiérou celého debutového alba spolu s hudebním videem v mlhavé atmosféře. Premiéru singlu doprovázel speciální koncert v Městském kulturním centru v Bydhošti.

Skupina:
Filip Wiśniewski - Lead Guitar
Kamil Kluczyński - Drums
Paweł Łapuć - Keyboards
Bartek Eckardt - Rhythm Guitar
Karol 'kay' Tomas - Vocals, Lyrics
Hosté:
Marcin 'NuvoN' Witkowski - Bass Guitar
Diskografie Evil In Human Form
Vyšlo únor 2004, Not On Label

Seznam skladeb:
01. Quest Of Imagination (8:05)
02. War (6:12)
03. Everyday (6:18)
04. Cruel Life (7:13)
05. Osama (4:32)
06. Forever In Memory (9:40)
Total Time: (53:34)

Recorded at Studio F2
Music: Art Of Illusion
Recorded: Andrzej Fijołek, Marcin Weber
Producer: New Media Design
Design [Projekt Okładki]: Rafał Kemnitz

Zpět

Mateusz Wiśniewski, Kamil Kluczyński, Pawel La a Filip Wiśniewski
Zpět
Oficiální stránky:
http://www.artofillusion.info/english/
http://www.artofillusion.info

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  21.5.2020 
Menu Poslední aktualizace: 21.05.2020
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©