Armageddon - progressrock.cz
           

Zpět
Armageddon byla anglická hard-rocková skupina založená v roce 1974. Jejich debutový debut "Armageddon" byl zaznamenán v Anglii a vyšel ve Spojených státech u A&M Records. Původní poznámky k albu ji označují výrazem "supergroup", když jejími členy byli bubeník Bobby Caldwell (ex-Captain Beyond), zpěvák Keith Relf (ex-Yardbirds, ex-Renaissance), kytarista Martin Pugh (ex-Steamhammer) a basista Louis Cennamo (ex-Renaissance, ex-Steamhammer).

Armageddon se zformovali v LA, když se rozpadli Steamhammer a přestěhovali se do LA na nejvznešenější místo Relfovy nové skupiny. Armageddon ožil poté, co se připojil Caldwell na bicí a upoutali pozornost Petera Framptona, který přivedl Armageddon k podepsání smlouvy s jeho nahrávací společností.

Slibná budoucnost skupiny byla doprovázena Relfovými zdravotními problémy a jeho problémy s drogami a naživo vystupovala pouze dvakrát, což jim zabránilo, aby jejich eponymní album získalo popularitu navzdory pozitivním recenzím a uvedení v rádiu FM. Skupina se brzy rozložila a Relf zemřel o několik měsíců později. Jako jediný zaznamenaný výstup po nich zůstalo pouze jejich vlastní bezejmenné album.

Jedním z největších géniů britské hudby, který je mezi tzv. "hudebními znalci" málo uznávaný, je zpěvák Keith Relf. Už v 19 letech se stal členem největší kapelu 60. let The Yardbirds spolu s Ericem Claptonem (kytara), Jimm McCartym (kytara), Chrisem Drejou (basa) a Paulem Samwell Smithem na bicí. The Yardbirds největší z titulu, že byla jediná kapela, která přinesla tři skvělé kytaristy na úrovni Erica Claptona, Jeffa Becka a Jimmyho Page. Yardbirds byli velmi úspěšní, zvláště po Beckově vstupu, ale skupina to zabalila v roce 1968, přičemž Jimmy Page pokračoval jako New Yardbirds, čili zárodek Led Zeppelin. Yardbirds skončili mimo jiné i kvůli zneužívání alkoholu členy a také kvůli mnohem větší útratě, než si vydělali, tím, že skupina začala v písních hodně "ujíždět" a utíkala od původního stylu, kterým byl v podstatě tradiční rhytm & blues.

Poté, co Keith opustil Yarbirds, se rozhodl, že bláznivý život, který vedl ve své staré skupině, nebyl přesně tím, s čím by chtěl pokračovat. V tom okamžiku vzal Jima McCarthyho, který byl posledním bubeníkem Yardbirds, aby vytvořil duo Together, které však nemělo dlouhého trvání.


Renaissance - Keith Relf, John Hawken, Jane Relf, Jim McCarty, Louis Cennamo
Po neúspěšném pokusu z roku 1968 s akustickou folkovou kapelou Together se rozhodli v roce 1969 v Surrey zformovat The Renaissance a navrhli spojit své folkové zážitky s klasickými prvky a avantgardním rockem, který v Anglii začínal být úspěšný. Se svoji sestrou Jane Relf (zpěv) a McCarthym, Louisem Cennamem (baskytara) a Johnem Hawkenem (klávesy) se Relf postavil ke kytaře a společně zformovali skupinu Renaissance, stejnou kapelu, která se později proslavila po celém světě díky zpěvačce Annie Haslam. V období Renaissance byla Relfova idea jednoduchá: spojit klasickou hudbu s některými prvky rocku (v podstatě progres rock), což Relfovi umožnilo otevřít řadu experimentů, aniž by byl srovnáván se syrovým rockem 60. let, jehož evoluce je součástí života každého tehdejšího hudebníka. Ještě v roce 1969 podepsali smlouvu s nahrávací společností Island a ve stejném roce vydali první bezejmenné album. Mezi prvním a třetím albem prochází kapela velmi zmateným obdobím. V roce následujícím po Renaissance kapela nahrála pět písní, které by tvořily základ druhé desky, která měla vyjít až v roce 1971. V průběhu roku 1970 přišel ale malý ohlas na debutovou práci, která posloužila k prohloubení některých existujících hudebních rozdílů. Takže první, kdo vyjádřili své rozhodnutí opustit loď, byli Keith Relf a Louis Cenammo, kteří měli v úmyslu vyvinout těžší styl. Relfova Renaissance takže vydržela jen do druhého alba, protože vnitřní boje znamenaly, že pouze jeden člen, kytarista Michael Dunfrod, který chtěl skončil na druhém albu skupiny, chtěl pokračovat pod názvem Renaissance a zbytek kapely se rozhodl jinak.

Zbytek členů kromě Keitha po letech vytvořil skupinu Illusion a Keith se také zapojil. Rozčarován hudbou se odřízl od světa, ale v roce 1974 se na konci tunelu objevilo světlo. Mohla být rozdána poslední karta. Před pár lety v roce 1972 se Keith objevil jako host u bluesrockové skupiny Steamhammer, kde si zahrál se svým bývalým kolegou z Renaissance Louisem Cennamem. Ve Steamhammer byl kytarista Martin Pugh, ale ještě v roce 1972 skupina skončila kvůli smrti jejího bubeníka Michaela Bradleyho. S tím byli Pugh a Cennamo ocitli na horkém sedle a rozhodli se přestěhovat do Los Angeles, přesně do města, kde Relf žil.


Keith Relf pomáhal s postprodukcí finální desky Steamhammer "Speech" v letech 1971 až 1972. K rozpuštění Steamhammer došlo ve stejném roce jako vydání alba, protože od svého vzniku prošla četnými personálními změnami, tou poslední tečkou byla smrt bubeníka Micka Bradleyho v únoru 1972. V zimě roku 1973 zavolal Keith Relf basistovi Louisovi Cennamovi, s nímž v letech 1969 - 1970 hrál v britské progresivní kapele Renaissance. Cennamo sdílel byt v Londýně s kytaristou Martinem Pughem, kteří společně působili v britské blues/psych kapele Steamhammer. Relf je oslovil, aby se s ním na začátku roku 1974 přestěhovali do Los Angeles v Kalifornii s cílem vytvořit novou kapelu. Vyhlásili konkurz na bubeníka a k jejich štěstí se jim přihlásil Bobby Caldwell v The Rainbow v Hollywoodu, kterého Aynsley Dunbar také navrhoval kapele. Brzy začali společně zkoušet na přelomu let 1974 a 1975. Návrh byl jednoduchý - hodně hard rocku a hodně důrazu na písně. Keith mohl uvolnit svou "progresivní" stránku pomocí své harmoniky a zbytek kapely to viděl v dlouhých sólech a improvizacích. Po měsíci bez smlouvy na nahrávání dal Peter Frampton, také nyní sídlící v Los Angeles, telefonní číslo na muže v A&M Records a brzy poté se spojili s Dee Anthonym, manažerem ELP, J. Geils Band a Petera Framptona, který s nimi uzavřel smlouvu u A&M. Kapela zůstala v Hollywoodu šest měsíců, kdy za všechno zaplatil Jerry Moss, šéf A&M.

Kapela začala zkoušet a po podpisu smlouvy s A&M Records se kapela vrátila do Londýna, aby nahrála svůj debut na podzim roku 1974 v Olympic Sudios. Po několika měsících se vrátili do Kalifornie, kde skupina provedla několik živých vystoupení. V roce 1975 tak vydali jedno z nejlepších hardrockových alb všech dob, eponymní "Armageddon". Album se otevírá rytmickou "Buzzard". Pughova kytara se objevuje ve všech uších, doprovázená kuchyní Cennamo a Caldwell. Relf přichází s vokály zcela odlišnými od jeho předchozích kapel, křičí, co mu hrdlo umí, zatímco pauleirista se uvolňuje. S mnoha sóly a variacemi jde píseň rychle, dokonce trvá téměř devět minut, končí ironickým sólem na harmoniku od Keitha, jako by říkala "zapomeň na to, co jsem udělala, už to nebudu dělat, poslouchej, co musím dej hned". Skvělá skladba, která slouží k nadšení těch, kteří skupinu nikdy neslyšeli.

Druhou skladbou je krásná „Silver Tightrope“, jedna z nejkrásnějších písní, jaké jsem kdy slyšel. Pughova vytržená kytara dává Keithovi prostor zpívat úplně svobodně, jako by cestoval rájem víl, elfů, draků a dalších středověkých artefaktů. Krásná píseň, která končí čtyřmi členy, zpívajícími jako kostelní sbor frázi „ooooooooooohhhhhh, stříbrné lano“, zatímco Pugh rozbije kytaru, což může udělat v dalším nezapomenutelném sólu. Když si to alespoň neuvědomíte, uplynulo 18 minut strany A a vy si už užíváte deliriu a užíváte si víno, které pro vás Relf a ostatní připravují.

Přicházejí na stranu B s rychlými „Cestami a rovinami a budoucími zisky“. Cennamův basák velmi připomíná Mel Schachera v jeho dobrých dobách. Dobrá dávka tvrdé skály, aby se děti znovu vychovaly. „Last Stand Before“ přichází s 8 minutami jednoduchého rock and rollu, velmi 60. let, ale s neobvyklou váhou, aby to tak znělo. Caldwellovy bicí jsou na této trati přesnější než kdy jindy, stejně jako vokalizace členů, což ukazuje, že skupina byla velmi ostrá.

Nakonec na straně B končí epos „Basking in the White of the Midnight Sun“. S jeho téměř 15 minutami je trať rozdělena na 4 části: „Warning Comin 'On“, „Basking in the White of the Midnight Sun“ „Brother Ego“ a „Basking in the White of the Midnight Sun (Reprise)“. První část je rytmická, s velmi rychlým záběrem as Keithem znovu zpívajícím jako nikdy předtím. Druhá je již více cadenovaná a dostatečně připomíná další hardrockové kapely ve stejnou dobu, jako jsou Bang, May Blitz a Moxy. Třetí je nejvíce „cestující“, kde Caldwell ukazuje, proč byl jedním z největších bubeníků hard rocku, kteří kdy šlapali na Zemi. Konečně máme reprízu druhé části, která album nostalgicky uzavírá. Když jsem poprvé slyšel ten záznam, nemohl jsem ho vzít, a když skončila strana B, dal jsem jehlu znovu na stranu A, abych uslyšel cookie. Prostě celé album je rána, dokonce is nádhernou osmiminutovou baladou. Album „Armageddon“ uznáváno fanoušky i kritiky a dosáhlo velkého úspěchu, hlavně v Evropě. Album je nyní považováno za "ztracenou klasiku" a kritici jásají nad jeho často děsivou a někdy podivnou směsicí hard rocku a melodické psychedeliky 60. let.

Keith Relf a Louis Cennamo Někteří členové kapely však měli problémy s drogami, což spolu se zdravotními problémy Keitha Relfa, u něj projevil emfyzém, byl problém. Armageddon původně řídili Dee Anthony (Peter Frampton, Humble Pie a Emerson, Lake & Palmer) a později Jerry Weintraub (Frank Sinatra, Bob Dylan), ale kapela nikdy nekoncertovala, během své existence odehráli pouze dvě živá vystoupení, v červenci 1975 ve Starwood v Hollywoodu v Kalifornii, takže je pravděpodobné, že byli negativně ovlivněni následným nízkým zájmem vzhledem k dobrým prodejům desky. Na konci roku se proto někteří členové kapely vrátili do Anglie. Se zklamáním vyvolaným osobním neúspěchem v Armagedonu a také s několika zdravotními problémy v důsledku zneužívání drog se Keith nakonec vzdálil od hudby a začínal komponovat pouze pro ostatní hudebníky. Osud kapely byl završen, když Keith Relf zemřel o několik měsíců později kvůli úrazu elektrickým proudem, právě když byl doma a psal si pro sebe píseň, kterou si nahrával. Bylo to v době, když plánoval novou kapelu se starým přítelem Jimem McCartym z dob Yardbirds. Jeho geniální kariéra bohužel skončila, když mu bylo pouhých 33 let.

Album se prodávalo docela dobře a dostalo se mu i pozornosti v rádiích. Skupina přijala nového zpěváka Jeffa Fenholta a nahrála několik skladeb pro druhé navrhované album, ale A&M ztratilo zájem a skupina to označila za jejjich konec.

Po rozpadu Armageddon se basista Cennamo sešel se svými spoluhráči své bývalé kapely Renaissance a založili novou skupinu Illusion. Později pracoval s Jimem McCartym v kapelách Stairway a Renaissance Illusion. Bubeník Caldwell se vrátil do Captain Beyond, se kterými nahrál další album a vydal se i na turné, ale nakonec nedosáhl stejného úspěchu jako u jeho prvních dvou alb s kapelou. Pugh se na chvíli vzdálil od hudby a omezil se na sporadická vystoupení na albech zpěváků jako Daniel Jones a Geoff Thorpe.

V 80. letech došlo k pokusu Pugha a Caldwella o reformaci kapely, protože si zajistili určitý zájem od labelu Capitol Records. Zpěvák Jeff Fenholt byl sice zkoušen pro kapelu, ale nakonec se ukázal jako hudebně nevhodný. Další konkurzy nevedly k přijatelné náhradě a myšlenka reformy byla zavrhnuta. Kromě toho se zdá, že kytarista Pugh opustil hudební oblast po roce 1975, i když se objevil jako hráč na kytaru ve studiu spolu s americkým rockovým kytaristou Geoffem Thorpem z Vicious Rumours v americké kapele 7th Order na jejich debutovém CD "The Lake Of Memory", vydaném na labelu Big Island Sounds v roce 2007.

V rozhovoru z roku 2001 bubeník Caldwell zmínil, že s vedením kapely bylo stále obtížnější komunikovat, v důsledku čehož nebyli správně propagováni. Basista Cennamo uvedl v poznámkách k CD reedici nahrávky alba na etiketě Repertoire v roce 1999, že problémy s drogami (heroin) Caldwella a Pugha způsobily v kapele potíže, které zjevně působily nepříznivě k tomu, že deska získala dobré recenze a významnou pozornost rádia FM a prodával se přiměřeně dobře. Cennamo rovněž uvedl, že Relfovy dlouhodobé problémy s astmatem se změnily v emfyzém, což Relfovi stále více ztěžovalo nasávání vzduchu do plic při zpěvu, a skupina se rozpustila pár měsíců před náhlou smrtí Keitha Relfa v květnu 1976.

Zpět
Členové:
Keith Relf - Vocals, Harp (Yardbirds, Renaissance)
Louis Cennamo - Bass Guitar (Renaissance, Steamhammer)
Martin Pugh - Electric Guitar, Acoustic Guitar (Steamhammer)
Bobby Caldwell - Drums, Vocals, Piano, Percussion (Captain Beyond)

Členové
(rodným jménem William Keith Relf)
(Narozen 22. března 1943, Richmond, Surrey, London Borough of Richmond upon Thames, Greater London, England
zemřel 12. května 1976, Whitton, London Borough of Hounslow, Greater London, England)
Vocals, Harp


Keith Relf byl jedním z největších géniů britské hudby, který je však mezi "hudebními znalci" celkem málo uznávaný. Keith byl britský zpěvák, skladatel, kytarista a nahrávací producent pocházející z Richmondu, Surrey v Anglii. Je nejznámější jako zpěvák a hráč na harmoniku z jeho působení v kapele The Yardbirds (1963-1968). Působil také v kapelách Armageddon (1974-1976), Holy Smoke, Medicine Head, Renaissance (1969-1970) a Together. Byl také bratrem zpěvačky Jane Relf. V roce 1966 se oženil s April Liversidge, s níž měl dva syny, Dannyho a Jasona. Zemřel ve věku 33 let po zásahu elektrickým proudem v suterénu svého domu, když hrál na nesprávně uzemněnou elektrickou kytaru. Relf měl po celý život několik zdravotních problémů, včetně emfyzému a astmatu. Možná v té době užíval léky běžně používané k léčbě těchto nemocí, což mohlo přispět k jeho neschopnosti přežít elektrický šok. Za mrtvého byl prohlášen 12. května v nemocnici West Middlesex, pohřben byl poté na hřbitově v Richmondu.

William Keith Relf se narodil v Londýně a jako teenager se zaměřil na americké rhythm and blues. Byl ovlivněn hudebníky jako Sonny Boy Williamson. Ve škole Relf začal hrát na foukací harmoniku. Relf začal hrát v kapelách někdy v létě 1956 jako zpěvák, kytarista a hráč na foukací harmoniku. V roce 1963 založil skupinu Yardbirds se specializací na tehdy exotický repertoár amerického R&B. Jeho bluesová harmonika a vokály byly stejně klíčové pro zvuk a úspěch Yardbirds, stejně jako tři superhvězdní kytaristé skupiny Eric Clapton, Jeff Beck a Jimmy Page.

Relf je spoluautorem mnoha původních písní Yardbirds jako "Shapes Of Things", "I Ain't Done Wrong", "Over Under Sideways Down", "Happenings Deset Years Time Ago", později se u něj projevil sklon k akustické a folkové hudbě v 60. letech, např. "Only The Black Rose". Nazpíval také ranou verzi skladby "Dazed And Confused" na živých koncertech Yardbirds poté, co slyšel hudebníka Jakea Holmese předvést píseň, kterou později nahrála skupina jejich nástupců - Led Zeppelin. Poté co Clapton opustil kapelu a Jeff Beck a Jimmy Page se připojili a nasměrovali skupinu hlouběji do psychedelických cest fuzzového tónu a zkreslení. Ačkoli Relf vytrval, jeho postoj k vysoce výkonné kytarové hudbě, která definovala skupinu, se začal měnit. Vyčerpan rozsáhlým cestováním a trpící astmatem, Relf chtěl zpívat jemnější a promyšlenější hudbu. Relf skupinu rozpustil v roce 1968, stal se hudebním producentem a sidemanem a zahájil novou etapu své hudební kariéry.

Jeho debutový sólový singl "Mr. Zero" to dotáhl v květnu 1966 na #50 místo britského žebříčku singlů.

První skupinou Keitha Relfa po konci Yardbirds byli Together, akustické duo s bývalým kolegou z Yardbirds Jimem McCartym. Jejich hudba inspirovaná dvojicí Simon a Garfunkel, která se však nedokázala uchytit. Bezprostředně poté Relf založil se svoji sestrou Jane novou kapelu Renaissance. Tato skupina byla pro Relfa skutečně renesancí, což mu umožnilo prozkoumat jeho psychedeliku a akustické sklony volně v průběhu dvou alb. Ale obtížné a nevděčné turné je zničilo a Relf rozpustil jejich první inkarnaci v roce 1970. Druhá, progresivnější inkarnace skupiny, kterou vedla zpěvačka Annie Haslam, se později stala součástí hudební scény 70. let.

Po odchodu z Renaissance v roce 1970 začal produkovat další umělce nebo působil jako příležitostný hráč. Produkoval kapely jako Steamhammer, folk-rockovou kapelu Hunter Muskett, akustickou world music skupinu Amber, psychedelickou kapelu Saturnalia nebo blues-rockovou kapelu Medicine Head, se kterou také hrál na basovou kytaru.

V roce 1974 založil progresivní/rockovou skupinu Armageddon. Jejich debut s názvem "Armageddon" byl zaznamenán v Anglii a vyšel ve Spojených státech u A&M Records. Původní poznámky k nahrávce alba používaly výraz "supergroup". Relf pod napětím, aby vydal některé ze svých nejlepších vokálů, vypadal vyrovnaně pro nový úspěch. Bohužel se to nestalo. Relf, pronásledovaný špatným zdravím, rozpustil skupinu a odjel se domů se zotavit.

Keith zemřel ve věku 33 let po zásahu elektrickým proudem v suterénu svého domu, když hrál na nesprávně uzemněnou elektrickou kytaru. Během zoušení na kytaru ve svém sklepě ve svém domácím studiu v Hounslow v Anglii stál na plynové trubce. Vzhledem k tomu, že přístroj nebyl uzemněn, utrpěl velmi těžký šok elektrickým proudem do svého těla. Relfovo tělo údajně našel jeho osmiletý syn. Vzhledem k tomu, že jeho rodina zůstvala poté hodně zdrženlivá, začala se šířit zvěst, že Relf byl obětí smrti z neštěstí a hloupě hrál na elektrickou kytaru v koupelně. Relf byl posmrtně uveden do Rock and Roll Hall of Fame v roce 1992 společně s Yardbirds, kde se účastnila jeho vdova April a synové Danny a Jay.

Členové Louis Cennamo
(rodným jménem Louis David Cennamo)
(Narozen 5. března 1946, London, England)
Bass Guitar


Louis Cennamo je prominentní anglický basový kytarista, jehož dlouhá kariéra zahrnovala rozsáhlé nahrávání a turné s řadou významných britských rockových, bluesových a progresivních kapel. Působil jako baskytarista rané sestavy The Herd, působil v originální sestavě Renaissance a později v kapelách Colosseum, Steamhammer, Armageddon a Illusion. Je označován jako tvůrce "elektrické smyčcové basové kytary".

Cennamo po opuštění školy v 16 letech realizoval svůj první důležitý hudební projekt (1962-1965) jako zakládající člen populární londýnské blues-rockové kapely Jimmy Powell and The Five Dimensions, v níž spolu s Rodem Stewartem a dalšími a zahájil činnost jako plnohodnotný profesionální hudebník. Podepsali smlouvu o nahrávání s Pye Records a vydali singl "That Alright" (napsaný Powellem) v červnu 1964. Byli také najati, aby poskytli doprovod pro jamajskou zpěvačku Millie Small (celým jménem Millicent Dolly May Small) na její nahrávce "My Boy Lollipop", což byl hit č. 2 ve Velké Británii a USA, jehož se prodalo cca 6 milionů kopií. V červnu 1964 The Five Dimensions vystupovali na All Night Rave v Alexandra Palace s hlavními hvězdami The Rolling Stones a dalšími jako Alexis Korner, John Lee Hooker a John Mayall and The Bluesbreakers. Také se zapsali do historie rock and rollu představeními v Granada TV se Sonny Boy Williamsonem a Sister Rosetta Tharpe, v Ready Steady Go! a Thank Your Lucky Stars. V roce 1965 byla skupina požádána, aby doprovázela Chucka Berryho na Chuck Berryho Londýnských nahrávkách a na jeho třítýdenním turné po Anglii.

Krátce nato debutoval v roce 1964 s frontmanem Jimmym Powellem. Po rozchodu s Powellem zdokonalili své dovednosti na turné jako doprovodná kapela pro Chucka Berryho. Po odchodu z kapely strávil Cennamo od konce roku 1965 až do konce roku 1966 jako basový kytarista The Herd. Cennamo jedinou vydanoum nahrávkou s kapelou byl cover písně dvojice Mick Jagger/ Keith Richards "So Much In Love / "This Boy's Always Been True" na etiketě Parlophone Records. Když opustil The Herd, hrál Cennamo krátce s Timem Hinkleym, Vivem Princeem a Mikem Pattem ve skupině Patto's People (dříve Chicago Blue Line), se kterou nahrál a vydal jeden singl "Shimmy Shimmy Ko Ko Bop/Jump Back" ke konci roku 1966.

Koncem 60. let Cennamo se také objevil jako studiový basista na několika nahrávkách. Spolupracoval s písničkářem a producentem Petem Gageem, objevil se v roce 1968 na debutovém albu amerického písničkáře Jamese Taylora, které bylo nahráno v Londýně, a na prvním albu Hinkleyho psychedelické skupiny Jody Grind nebo na desce "Zero She Flies" od Al Stewarta.

V roce 1969 Cennamo spoluzaložil původní sestavu klasikou ovlivněné kapely Renaissance. Cennamo hrál klíčovou roli při přípravě klasicky směrovaných aranžmá písní skupiny a jedním z vrcholů živých vystoupení Renaissance v této éře bylo použití houslového smyčce na své base během závěrečné skladby jejich setu "Bullet". Tato inkarnace kapely zaznamenala dvě alba, ale na členy kapely začaly doléhat vlivy rušného turné, kteří se na jaře 1970 rozhodli vydat odděleně. Cennamo poté začal nahrávat a vystupovat s britskou jazzovou rockovou kapelou Colosseum, kde nahradil Tonyho Reevese, v tomto období právě kapela pracovala na záznamu alba "Daughter Of Time" (1970).

Po rozpuštění Colosseum byl Cennamo rekrutován progresivní, blues-rockovou skupinou Steamhammer (1970-1972). Kapela následně rozsáhle koncertovala po Evropě a v roce 1971 zaznamenala experimentální desku "Speech". Když se Steamhammer rozpadli v roce 1973, Cenammo spoluzaložil Armageddon (1974–1975) s americkým bubeníkem Bobbym Caldwellem, kytaristou Steamhammer Martinem Pughem a koproducentem "Speech" a bývalým kolegou z Renaissance Keithem Relfem. Kapela sídlila v Kalifornii, ale své debutové album "Armageddon" nahrála v Olympic Studios v Londýně. Bylo vydáno u A&M Records na konci jara 1975.

V roce 1976 s Relfem připravovali vytvoření Now, což byla reorganizovaná verze původní Renaissance. Relfova smrt elektrickým proudem v květnu 1976 ale definitivně ukončila historii kapely a všechny ostatní aktivity.

Zpátky v Anglii po rozpadu Armageddon Cennamo spoluzaložil Illusion se členy původní Renaissance, se kterou nahráli v letech 1977–1979 dvě alba. Na ukončení práce s Illusion v roce 1979 Cennamo začal trávit méně času s hudbou a více se věnoval svému "duchovnímu vývoji", přesto však v roce 1982 vydal limitovanou edici sólové kazety nazvané "Diamond Harbor".

Od poloviny 80. let působí v New Age a na scénách ambientní hudby. Hrál v duu Stairway a v projektu Pilgrim s McCartym. Mezi lety 1986 a 1995 byl Cennamo zapojen do hudebního projektu na částečný úvazek s názvem Stairway se svým kolegou z Renaissance a Illusion Jimem McCartym, ve kterém ale Cennamo hrál na kytaru. Mezi další členy Stairway patřili psychoterapeut Malcolm Stern, Clifford White na klávesy a Jane Relf, opět bývalá členka skupin Renaissance a Illusion, přispěla několika vokály. Tento hlavně instrumentální projekt podle záměru McCartyho a Cennama měl vydávat hudbu "léčivé" a "meditativní" povahy. Stairway vydali u vydavatelství New World Music celkem čtyři studiové kazety a CD, jednu nahrávku u kanadského labelu Oasis Productions.

V roce 2001 čtyři přežívající členové originální inkarnace Renaissance a Illusion vydali album "Through The Fire" pod názvem kapely Renaissance Illusion. Nahrávka pokračovala v melodickém hudebním stylu řízeném klávesami svých předchozích nahrávek Illusion, začíná však uvodním představením Cennama na baskytaru ve skladbě "One More Turn Of The Wheel".

Dne 3. dubna 2014 vystoupil Cennamo v klubu Eel Pie Club v Twickenhamu s jednorázovým vystoupením s kapelou Flip Side od Jima McCartyho, v jejímž repertoáru byly písně z prvních dvou alb Illusion a také z alba Renaissance "Illusion Through The Fire". V posledních letech Cennamo píše poezii a povídky a v roce 2016 jich několik publikoval.

Členové Martin Pugh
(rodným jménem Martin John Pugh)
(Narozen ***)
Vocals


Martin je britský kytarista, který se proslavil poté, co se v roce 1968 připojil k blues-rockové kapele Steamhammer, s níž zůstal 5 let a nahrál s nimi 4 alba. Debutové bezejmenné album "Steamhammer" vyšlo v roce 1969 a přineslo jim v Evropě menší hitovou nahrávku "Junior's Wailing". Pugh také hrál na prvním sólovém albu Roda Stewarta "An Old Raincoat W’t Ever Let Down Down" (jako The Rod Stewart Album).

Po rozpuštění skupiny Steamhammer v roce 1973 se baskytarista Pugh a Louis Cennamo spojili s bývalým zpěvákem Yardbirds Keithem Relfem, který hrál s Cennamem v Renaissance a pomáhal produkovat finální nahrávku "Steamhammer",) a bubeníkem Bobby Caldwellem, aby v roce 1975 vytvořili kapelu Armageddon. Podle poznámek k nahrávce CD rerdice jejich jediného alba na etiketě Repertoire Records v roce 1999, problémy s drogami narušily pracovní morálku kapely, ačkoli album obdrželo příznivé recenze a významné vysílání v rádiích po jeho vydání. Rozpad kapely definiticně potvrdila předčasná smrt Keitha Relfa v květnu 1976.

I když se zdá, že po roce 1975 odešel z hudby, objevil se jako kytarista po boku Geoffa Thorpeho z Vicious Rumours ve studiích v Seattlu s havajskou rock & rollovou kapelou 7th Order na jejich debutovém CD "The Lake Of Memory", které bylo vydáno na labelu Big Island Sounds v roce 2007.

Členové Bobby Caldwell
(rodným jménem Robert E. Caldwell)
(Narozen ***, Florida, USA)
Drums, Vocals, Piano, Percussion


Bobby Caldwell je britský bubeník, skladatel, producent a aranžér, který na počátku 70. let spoluzaložil rockové kapely Captain Beyond (s Rodem Evansem) a Armageddon (s Keithem Relfem). Před těmito projekty hrál na klíčových albech Johnny Winter, jako jsou "Live Johnny Winter And" a "Saints And Sinners". V 60. letech byl také členem kapel New Englanders a Noah's Ark. Caldwell byl také bubeníkem skupiny All American Boy od Ricka Derringera, který produkoval klasickou rockovou rozhlasovou produkci stylu "Rock and Roll Hoochie Koo" a vystupoval s Johnem Lennonem, Ringem Starrem a Ericem Claptonem. Caldwell a Rick Derringer nahráli rock and roll Hoochie Koo na Caribou Ranch v Coloradu.

Bobby začal hrát ve věku deseti let, už ve čtrnácti hrál profesionálně s mnoha rockovými skupinami ve státě Florida, ale především s kapelou Noah's Ark z okolí Tampy. Po podepsání smlouvy s Decca Records a vydání dvou singlů kapela neustále hrála po celém východním pobřeží USA.

Když mu bylo 19 let, byl požádán, aby se připojil k nové superskupině Johnnyho Wintera nazvané Johnny Winter And. V této skupině byli Rick Derringer a Randy Hobbs, dříve v McCoyových pověstných "Hang On Sloopy". Album "Johnny Winter And Live" se nahrávalo v New Yorku a Miami a dostalo se do první desítky bestsellerů a Johnnyho nejvýše umístěným hitparádovým albem. Bobby také hrál na albu Johnny Wintera "Saints And Sinners", kde nahrával s Edgarem Winterem, Rickem Derringerem a zesnulým Danem Hartmanem. Rick Derringer pak požádal Bobbyho, aby hrál na jeho prvním sólovém albu "All American Boy", které bylo nahráno výhradně v Caribou Ranch v Coloradu. Toto partnerství přineslo klasický hit v Top 10 "Rock And Roll Hoochie Koo".

Během turné s kapelou Allman Brothers Band jako třetí bubeník a perkusionista měl Bobby potěšení zahrát si s nimi na Filmore East, když nahráli historické album The Allman Brothers "Live at the Filmore East".

Na počátku 70. let povstali Captain Beyond z popela kapel Iron Butterfly, Johnny Winter And a Deep Purple. Po představení Philu Waldenovi zesnulým Duane Allmanem, skupina podepsala smlouvu s Capricorn Records. První album Captain Beyond zůstává progresivní rockovou kultovní klasikou dodnes. Kapela si zamilovala vysílání v satelitních rádiích a měla velkou sledovanost v Evropě a na Dálném východě. Bobbyho příspěvky k hudbě, texty a aranže písní jsou zřetelné v celém díle.

Po aktivitě s Captain Beyond se stal členem superskupiny Armageddon, kterou založil zesnulý Keith Relf z The Yardbirds, a dále v ní působili kytarista Martin Pugh, Bobby Caldwell a Louis Cennam. Skupina vyprodukovala jedno album pro A&M Records. Bobby opět významně přispíval k psaní písní a vedení kapely.

Na začátku 80. let společnost MCA Records nabídla Bobbymu smlouvu na sólovou desku, která bohužel nikdy nebyla dokončena. Během 80. a 90. let Bobby i nadále zpíval, psal nový materiál a hrál na bubny, zatímco stál v čele vlastní kapely, než se vrátil z Los Angeles na Floridu kvůli rodinným záležitostem.

Bobby je stále aktivní a žije na Floridě. V roce 1998 nahrála zreformovaná nová sestava Captain Beyond několik nových demo skladeb. Na CD se objevil i původní kytarista Larry "Rhino" Reinhardt. Bobby je oddaným profesionálem a neustále hledá nové a vzrušující hudební projekty. Dnes Bobby Caldwell hraje s kapelou Southern Rock Rebellion, jejíž sestava se skládá z bývalých členů nejslavnějších klasických a jižanských rockových kapel všech dob - Blackfoot, Johnny Winter And, The Outlaws, Captain Beyond a The Danny Joe Brown Band (z slavných Molly Hatchet).

Bobby je vysoce nábožensky založen a je rovněž držitelem magisterského titulu v oboru metafyziky a je vysvěceným metafyzickým ministrem. Nekouří, nepije, ani neužívá drogy a žije mimořádně čistým životním stylem. Je to opravdu upřímný, pokorný a starostlivý umělec. Caldwell má jednu dceru, Ashley Caldwell Kincheloe.

Zpět
Studiové desky:
1975 Radio Interview
1975 Armageddon
Ostatní nahrávky:Skupina:
Keith Relf - Vocals, Harp
Martin Pugh - Electric Guitar, Acoustic Guitar
Bobby Caldwell - Arranged, Drums, Vocals, Piano, Percussion
Louis Cennamo - Bass Guitar
Hosté:
Diskografie Radio Interview
Vyšlo 1975, A&M Records, SP-8321 (US)

Seznam skladeb:
Side 1:
01. (Music) Paths And Planes And Future Gains (B.Caldwell, K.Relf, M.Pugh) (4:30)
02. (Interview) History Of Armageddon And How They Came To A&M Records (7:45)
03. (Music) Last Stand Before (B.Caldwell, K.Relf, L.Cennamo, M.Pugh) (8:23)
Side 2:
04. (Interview) Explanation Of "Last Stand Before" And Comparison To "Silver Tightrope" (1:00)
05. (Music) Silver Tightrope (B.Caldwell, K.Relf, M.Pugh) (8:23)
06. (Interview) Explanation Of "Buzzard" (1:10)
07. (Music) Buzzard (B.Caldwell, K.Relf, M.Pugh) (8:16)
08. (Interview) What Does The Future Hold? (1:00)
09. (Music) Basking In The White Of The Midnight Sun (B.Caldwell, K.Relf, M.Pugh) (2:02)
Total Time: (42:29)

Keith Relf and Louis Cennamo with unknown interviewer
Generic plain white cover
Promotional Copy - not for sale
01,03,05,07,09 from the A&M album SP-4513 "Armageddon"


Skupina:
Keith Relf - Vocals, Harp
Martin Pugh - Electric Guitar, Acoustic Guitar
Bobby Caldwell - Arranged, Drums, Vocals, Piano, Percussion
Louis Cennamo - Bass Guitar
Hosté:
Diskografie Armageddon
Vyšlo 1975, A&M Records, AMLH 64513 (UK)
CD 1998, Repertoire, PMS-7089-WP

Seznam skladeb:
01. Buzzard (8:16)
02. Silver Tightrope (8:23)
03. Paths And Planes And Future Gains (4:30)
04. Last Stand Before (8:23)
05. Basking In The White Of The Midnight Sun
      i. Warning Comin' On (1:02)
     ii. Basking In The White Of The Midnight Sun (3:07)
    iii. Brother Ego (5:13)
     iv. Basking In The White Of The Midnight Sun (Reprise) (2:02)
Total Time: (40:56)

Arranged: Bobby Caldwell, Martin Pugh
Producer: Armageddon
Engineer: Doug Bennett
Art Direction: Roland Young
Design: Joe Garnett

ZpětLouis Cennamo, Keith Relf, Bobby Caldwell a Martin Pugh


Bobby Caldwell, Louis Cennamo, Keith Relf e Martin Pugh  


Zpět
Oficiální stránky:
https://www.consultoriadorock.com/2015/10/26/armageddon-armageddon-1975/
http://www.keithrelf.com/index1.htmlProgressRock Nahoru
Made by 
©  17.2.2021 
Menu Poslední aktualizace: 17.2.2021
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©