Alaska

Zpět

John O'Hara, Al Lewis
Americké progresivně-rockové duo vzniklo počátkem 80. let; v té době hrávali Al Lewis (bicí, zpěv, kytara, klávesy) s Johnem O'Harym (klávesy) na artrockových festivalech po Pennsylvánii. Vystupovali bez použití předem nahraných nástrojových zálohovacích stop nebo sekvencí. Objevili se na mezinárodních progresivních rockových festivalech ProgDay 1998 a NEARfest 1999. Procestovali centrální část USA se švédskou supergroup The Pär Lindh Project a působili jako doprovodná skupina pro Barryho Palmera, sólového zpěváka legendární progresivní rockové skupiny Triumvirat.

Tito dva hudebníci se setkali v roce 1997, když hráli v cover kapele a rozhodli se vytvořit skupinu. Volba jména byla snadná, protože oba milovali píseň ALASKA ve Velké Británii. Aniž by opustili svoje zaměstnání (Al je konstruktér a John je hudební inženýr), nahráli nějaké písně a začali turné, podle O'Haryho v rozhovoru pro Stormbringer Webzine - říkali, že zažívali kruté časy, protože scrantonské publikum milovalo cover kapely a při jedné příležitosti byli požádáni během koncertu, aby zahráli skladbu "Macarena" nebo písně od YMCA.

Scrantonské publikumbylo podle Ala zahleděno pro Top 40 taneční hudbu a rock & roll, veřejnost na ně kladla velký tlak na to,

John O'Hara, Al Lewis
že nemají slušnou hudbu, kterou by s nimi lidé sdíleli a milovali, ale oni setrvali na svém a byli pozváni na několik festivalů, jako je Progday, Near Fest a některé dokonce mimo USA.

Během několika měsíců pak dokázali vydat v roce 1998 svůj bezejmenný debut (a jediný až do dnešního dne), který nazvali "Alaska" s obálkou neuvěřitelně podobnou logu kapely Asia. Album je velmi solidní, zpočátku nevýrazné, ale stále se zlepšující, jak se skladby vyvíjejí, obecná atmosféra je jako Tormato se setkává s Trilogy s nádechem tvrdého Rocku, pro toto album skupina počítala s osmi hudebními hosty včetně nástrojů jako fagot, housle, violu, flétnu a hoboj, s níž vytvářejí souvislý orchestrální a symfonický zvuk. Na této jedenáctičlenné sbírce většina kompozic včetně "WellsBridge", "Forests Of Heaven", "Anyman's Tomorrow", "IceSpirits" a "Tiananmen Square" obsahuje řadu zasněných melodií a nádherně bohatých a vrstvených kláves a vokální harmonie. Není zde sice nic překvapivého (přece jenom 70. léta byla hodně objevná) v cestě rozmanitých aranžmá nebo rytmů, žádná napjatá dramatická nebo akordová úprava nepřekvapí, ale celková úroveň alba nicméně vzbuzuje slušný, neodrazující zážitek.

Podle internetových stránek bylo duo téměř připraveno vydat své druhé album, které slíbili, že bude ještě silnější, ale zprávy nejsou příliš povzbudivé, protože Al Lewis byl zlanařen kapelou Starcastle, takže pravděpodobně na poslech jejich nového materiálu asi tak brzy nedojde.

ALASKA není originální ani inovativní, byla postavena na symfonickém vzorci ze 70. let, ale jejich zvuk byl brilantní a bombastický, takže stálo za to dát jim šanci. Skupina bývá nejčastěji přirovnávána ke kapele Yes nebo Starcastle, kam později Al Lewis zamířil.

Zpět
Členové:
Al Lewis - Lead Vocals, Drums, Percussion, Guitars
John O'Hara - Keyboards
Hosté:
Kent Wells - Guitars
Dave Fowler - Bass

Členové
Lead Vocals, Drums, Percussion, Guitars

Al je americký zpěvák a multiinstrumentalista, když hrál i na kytaru a bicí. Později se stal zpěvákem další americké ledendy, kapely Starcastle, se ktzerou natočil album "Song Of Times" Z ROKU 2007.

Hru na bicí studoval s bubeníky Joe Morrello nebo Rodem Morgensteinem. Lekce ve zpěvu absolvoval s mezinárodně uznávaným sopran tenoristou Niki Cukorem. Také publikoval články v národních publikacích o perkusích.

Získal 1 místo jako Best Rock Drummer v soutěži Southern Tier New York State, podporované firmou Zildjian Cymbals. Používání jeho čtyř nožního pedálu, který Al Lewis používá, mu přineslo právě toto ocenění.

Je také autorem nástroje pro bicí nástroje Chatterstick. Nahrával s kytaristou kapely Heart, autorem skladby "Barracuda", Rogerem Fisherem.
Členové
Keyboards

John je americký hudebník a hráč na klávesové nástroje.

Je také skladatelem hudby pro produkty distribuované na národní úrovni. Pracuje také jako zvukař a asistent v nahrávacím studiu. Zabývá se programováním vlastního midi control softwaru nebo působí jako účetní pro NARODCRBORP (National Association of Residents Of Discarded) či manažer výzkumu pro Amalgamated Medical Quackery Devices, Inc.

John OHara používá programovatelné mixážní pulty, midi řídící procesory a varhany typu midi foot pedal, s připojenými klávesami, aby mohl přehrávat vícevrstvé části z alba naživo.

Zpět
Studiové desky:
1998 Alaska


Skupina:
Al Lewis - Vocals, Drums, Percussion, Guitars
John O'Hara - Keyboards
Hosté:
Kent Wells - Acoustic Guitars (04)
Dave Fowler - Bass (04)
William Weber - Bassoon (07)
Mary Ann Kasko - Oboe (07)
Leo Schott - Flute (07)
Smyčcový kvartet: (07)
Lise Bourse - Violin
Dave Friedman - Viloin
Cheryl Blumenthal - Viola
Lori Savage - Cello
Alaska
Vyšlo 1. února 1998, Lifescape Records, LSAL077CD

Seznam skladeb:
01. Icespirits (5:56)
02. Museumdreams (6:55)
03. The Shades Of Grey (4:26)
04. Anyman's Tomorrow (8:20)
05. Bardanes (1:53)
06. Reason To Wonder (3:57)
07. Mesa Extrana (1:59)
08. Tiananmen Square (11:52)
09. Wellsbridge (11:12)
10. Caring (3:29)
11. Forests Of Heaven (9:38)
Total Time (69:37)

Recorded at On Track Studios, Dickson City, PA
Recorded At Creekside Studios, Nashville
Produced: Alaska
Engineered: John O'Hara and Charlie Brocco
Computer images and Graphic Design: John O'Hara
Zpět


Zpět
Oficiální stránky:
http://www.alaskasongs.com/alaskasongs/ProgressRock Nahoru
Made by 
©  16.11.2017 
Menu Poslední aktualizace: 16.11.2018
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©