Airbag


Zpět
Airbag je ceněna jako jedna z nejdůležitějších kapel, které se vynořily z norské prog scény v posledním desetiletí. Kapela vznikla v norském Oslu v polovině roku 2000, kde ji v roce 2004 založilo pět školních přátel s podobným vkusem v hudbě. Tito přátelé ze střední školy spolu hráli společně pod tímto názvem, když skutečně vznikli v roce 1994 a současná sestava funguje od roku 1999. Ale až rok 2004 se dá označit za začátek, nebo možná proměnu na obvyklou práci jako skupina. Často jsou srovnáváni s kapelami jako Pink Floyd, Radiohead a Porcupine Tree.

Své první EP vydali v roce 2004 pod názvem "Sounds That I Hear". Mícháním vlivů z kapel jako jsou A-ha, Porcupine Tree and Pink Floyd se jim podařilo vytvořit zvukový výraz vzdorující normálním konvencím žánrů. Přestože byly EP nahrány pro propagační účely, byly na jejich webové stránce zdarma tyto EP nabízeny ke stažení, coř se ukázalo jako chytrý krok, když během několika měsíců získaly téměř 230 000 stažení a Airbag položili základ ke vstupu na mezinárodní scénu.

V roce 2008 skupina podepsala smlouvu s dnes prestižním norským prog labelem Karisma Records. Debutové album Airbag "Identity" z roku 2009 obdrželo několik cen roku. Album překonalo všechna očekávání a bylo přijato s nadšenými recenzemi, singl "Colors" to dosáhl v polském národním rádiu do Top 3 na začátku roku 2011. Album obsahovalo remixované verze většiny písní z EP "Sounds That I Hear" a "Safetree".

Na jejich druhém albu "All Rights Removed", vydaném opět u Karisma Records v roce 2011, došlo ke změně v sestavě s příchozím Henrikem Berganem Fossumem k bicím. Na druhé nahrávce se Airbag pohybovali více konceptuálním směrem s dlouhými, epickými kousky a dramatickými nástroji. Album obsahuje šest tematických písní včetně 17 minutové "Homesick" (část I-III). Vydání je také první nahrávkou s Henrikem Fossumem na bicí. "All Rights Removed" obdržela šest ocenění Best Prog Release of the Year 2011 a řadu umístění v nejlepších žebříčcích. Po vydání desky se v roce 2011 Airbag také stali solidním živým počinem na několika významných festivalech a jako podpora a ve dvojitých účtech s kapelami jako Anathema, Pineapple Thief, Riverside, RPWL a Gazpacho.

Dvě velmi úspěšná vydaná alba Airbag "Identity" a "All Right Removed" získala kapele solidní zájem a reputaci mezi fanoušky i hudebním tiskem. Airbag se také předvedli solidním živým hraním na několika významných festivalech a jako podpora na společných turné s kapelami jako Marillion, Anathema, Pineapple Thief, Riverside, RPWL a Gazpacho.

V roce 2012 bylo možno vidět Airbag na turné a při otevírání koncertů pro Marillion. V průběhu let kapela sdílela jeviště s několika dalšími prominentními jmény v oblasti progu, včetně Yes, Saga, Anathema, Pineapple Thief a Riverside. Airbag často navštěvují některá z největších míst v Evropě a dvakrát ročně hostují i na každoročních Cruise to Edge v USA.

Další alba skupiny "The Greatest Show On Earth" u Karisma Records z roku 2013 a "Disconnected", také Karisma Records v roce 2016, odhalují temnější stránku kapely v textech, které se zabývají ničivými silami společnosti a bojem jednotlivce, aby jim odolal. Stále aktuální témata jsou zdůrazněné těžšími kytarami a dramatickými aranžemi. Obě alba získala velkou chválu za působivou produkci a muzikantství. Hudebně nové album Airbag "Discončcted" není radikálním odklonem od předchozích záznamů, ale přidává asimilaci několika dalších vlivů a nečekaných nápadů, od rušivých elektronických textur po slabé, ale zřetelně patrné zatemnění kytarových tónů a zpevnění písní rytmickým podbarvením.

Ke konci ledna 2017 na svém facebooku norská skupina Airbag informovala své fanoušky, že basista Anders Hovdan bohužel opouští kapelu kvůli "náročnému osobnímu životu". Kapela uvedla, že Anders Hovdan, který je členem skupiny od jejího založení, hrál vždy důležitou roli při utváření zvuku Airbag a kapela bude i nadále pokračovat na své cestě. "Rozcházíme se jako milí přátelé, ale bude nám chybět hrát společné sdílení v zákulisí a vtipy."

Airbag vydávají své páté album "A Day At The Beach" čtyři roky od vydání desky "Disconnected". Nahrávka vychází u Karisma Records a vyjít má 19. června 2020. Dne 27. ledna 2020 vydavatelství dalo mnoha fanouškům kapely ochutnat to, na co se mohou těšit, uvolněním jední skladby z alba. Jmenuje se "Machines And Men" a Airbag ji charakterizují takto: "Jednalo se o jednu z prvních písní napsaných pro toto album. Počáteční demo byly v podstatě jen kytary, bicí a vokály a během období práce ve studiu, zkoušení a hraní písničky naživo se pomalu vyvinula v něco nového a čerstvého, které definovalo většinu materiálu, na kterém jsme pracovali. Texty popisují válečná fakta chladným a objektivním způsobem, pouze se obracejí na posluchače s varováním a šancí odvrátit pozornost jinam."

Na albu "A Day At The Beach" se kapela poprvé představuje jako trio a na nahrávání si pozvalo také talentované hostující hudebníky, včetně Kristiana Hultgrena z Wobbler. Album přináší šest nových písní nahraných během podzimu a zimy 2019-2020 a inspirovaných znovuoživením elektroniky 80. let, new wave a filmovou hudbou, takže Airbag vytvářejí silný zvuk kombinující éterické zvukové krajiny s jejich charakteristicky kytarovým progresivním rockem. Výsledkem je ohromující výběr skladeb odhalujících vyzrálou kapelu, která se těší z již tak působivého odkazu. Opět se spojil s dlouholetým spolupracovníkem a inženýrem Vegardem Sleipnesem, desku produkoval Jacob Holm-Lupo a produkoval Asle Tostrup a Bjorn Riis. Design přebalu je jako vždy dílem zpěváka Tostrupa.

"Album je výsledkem silné spolupráce mezi námi třemi. Když jsme od našeho posledního alba ztratili dva původní členy, byli jsme nuceni přehodnotit, jak psát a skládat novou hudbu, ale také jsme se mohli pustit do něčeho nového, což se ukázalo jako velmi inspirativní".


Lyricky je "A Day At The Beach" hodně příběhem o nás a nich, vyprávějící jak manžel, otec a bratr opouští svoji rodinu do neznámé budoucností. Je to kontrast mezi zoufalým jednotlivcem bojujícím o přežití a lidmi u moci, kteří pozorují vše v bezpečné vzdálenosti. "A Day At The Beach" mixoval dlouholetý spolupracovník Vegard Kleftås Sleipnes. Jacob Holm-Lupo pak album masteroval a Asle Tostrup a Bjorn Riis zvládli produkci nahrávky. Obal jako vždy vytvořil zpěvák Tostrup.

Zpět
Členové:
Bjørn Riis - Guitar, Vocals, Keyboards, Bass
Henrik Fossum - Drums
Asle Tostrup - Lead Vocals, Guitars, Keyboards, Programmed
Bývalí členové:
Anders Hovdan - Bass Guitar
Jørgen Hagen - Keyboards, Programming
Joachim Slikker - Drums (2000-2011)

Členové
(Narozen ***)
Guitar, Vocals, Keyboards, Bass


Bjørn Riis je jedním ze zakládajících členů, sólový kytarista, producent a hlavní skladatel velmi úspěšné norské skupiny Airbag. Čtyři pochvalně hodnocená alba skupiny si získala uznáí pro Airbag po celém světě.

Spolu s Airbag i jako sólista Bjørn sdílel jeviště s některými z největších jmen v žánru prog, včetně Marillion, Yes, Saga, Marillion a Neil Morse a hrál na několika festivalech jako např. Night of the Prog a Cruise to the Edge.

Dne 3. května 2019 vydal Bjørn své čtvrté album "A Storm Is Coming" na norském prog labelu Karisma Records. "A Storm" je pokračováním velmi chválených a oceňovaných předchozích nahrávek "Lullabies In A Car Crash" (Karisma Records 2014), "Forever Comes To End" (Karisma Records 2017) a "Coming Home" (Karisma Records 2018).

Bjørn vyrůstal v 80. letech a má hudební kořeny v klasickém rocku a v kapelách jako Kiss, Black Sabbath, Whitesnake a Led Zeppelin. Později k nim přibyly i Pink Floyd, Porcupine Tree, Marillion a No-Man, stěžejní vlivy v období formavání hudebního zájmu, kdy se dal na dráhu hudebníka. Bjørnova hudební inspirace také zahrnuje rozmanitou příchuť filmové hudby, elektroniky a soulu.

Bjørn Riis je vysoce respektovaným kytaristou v kytarové komunitě a má svůj blog a kanály na YouTube s velkým zájmem.

Členové Henrik Fossum
(celým jménem Henrik Bergan Fossum)
(Narozen ***, Oslo, Norway)
Drums, Percussion


Henrik je norský hudebník, hráč na bicí a percussion, je v současnosti je od roku 2011 členem kapely Airbag.

Zahrál si také na sólových deskách svého kolegy z kapely Bjørna Riise, i na jeho sólových koncertech.

Členové Asle Tostrup
(Narozen ***)
Lead Vocals, Keyboards, Programmed


Asle je norský hudebník, zpěvák, hráč na klávesy, je zakládajícím členem kapely Airbag.


Členové Anders Hovdan
(Narozen ***)
Bass Guitar


Anders je norský hudebník, hráč na bicí a percussion, je zakládajícím členem kapely Airbag.

Ke konci ledna 2017 basista Anders Hovdan bohužel opustil kapelu kvůli "náročnému osobnímu životu".

Členové Jørgen Hagen
(také Jorgen Grüner-Hagen)
(Narozen ***, Oslo, Norway)
Keyboards, Programming


Jorgen je norský hudebník, hráč na klávesové nástroje, je zakládajícím členem kapely Airbag.

Kapelu opustil v roce 2016 před nahráváním desky "Disconected".

V současné době pracuje jako IT Director v NorgesGruppen Data AS.

Zpět
Studiové desky:
2020 A Day At The Beach
2016 Disconnected
2013 The Greatest Show On Earth
2011 All Rights Removed
2009 Identity
2007 Safetree
2005 Sounds That I Hear
2004 Come On In (EP)
Ostatní nahrávky:Skupina:
Asle Tostrup - Lead Vocals, Keyboards, Programmed
Bjørn Riis - Guitar, Vocals, Keyboards, Bass
Henrik Fossum - Drums
Anders Hovdan - Bass Guitar
Hosté:
Kristian Karl Hultgren - Bass
Diskografie A Day At The Beach
Vyšlo 19. června 2020, Karisma Records (Norway)

Seznam skladeb:
01. Machines And Men (10:48)
02. A Day At The Beach [Part 1] (3:55)
03. Into The Unknown (10:27)
04. Sunsets (8:16)
05. A Day At The Beach [Part 2] (5:33)
06. Megalomaniac (9:50)
Total Time: (48:49)

Produced: Asle Tostrup and Bjorn Riis
Mixed: Vegard Kleftas Sleipnes
Mastered: Jacob Holm-Lupo
Cover Design: Asle Tostrup

Skupina:
Asle Tostrup - Lead Vocals, Keyboards, Programming, Co-producer
Bjørn Riis - Guitars, Keyboards, Bass, Backing Vocals, Co-producer
Anders Hovdan - Bass
Henrik Fossum - Drums
Hosté:
Per Oydir - Hammond (04,05), Piano (05)
Geir Bratland - Piano (06)
Anders Moller - Percussion (01,06)
Diskografie Disconnected
Vyšlo 2016, Karisma Records, KAR111CD (Norway)

Seznam skladeb:
01. Killer (9:18)
02. Broken (7:07)
03. Slave (8:39)
04. Sleepwalker (7:05)
05. Disconnected (13:09)
06. Returned (5:10)
Total Time: (50:28)

Artwork: Asle Tostrup

Skupina:
Asle Tostrup - Vocals, Keyboards, Programming
Henrik Fossum - Drums
Bjørn Riis - Guitars, Keyboards, Backing Vocals, Bass
Anders Hovdan - Bass
Jorgen Grüner-Hagen - Programming, Keyboards
Hosté:
Diskografie The Greatest Show On Earth
Vyšlo 25. října 2013, Karisma Records, KAR076CD (Norway)
2LP 2013, Karisma Records, KAR076LP, KAR076LPW (Europe)

Seznam skladeb:
01. Surveillance (Part 1) (2:23)
02. Redemption (7:02)
03. Silence Grows (5:54)
04. Call Me Back (11:15)
05. The Greatest Show On Earth (7:02)
06. Surveillance (Part 2-3) (16:45)
Total Time (50:21)

Bjørn Riis (kytary), Asle Tostrup (vokály), Henrik Fossum (bicí), Jorgen Grüner-Hagen (klávesy) a Anders Fossum Hovdan (basa), společně s inženýrem a koproducentem Vegardem Sleipnesem chtějí albem "The Greatest Show On Earth" dokázat povýšit hudbu Airbagu na další úroveň a dokonce přinesla jejich zvukům více charakteristik. Dokončení této nahrávky trvalo asi 18 měsíců, ale kvalita a hudební zpracování jsou podstatou této produkce. "The Greatest Show On Earth" je zatím tím nejmodernějším mistrovským dílem pro fanoušky pozdních Pink Floyd, Blackfield, Talk Talk, A-Ha, Porcupine Tree a Anathema.

Skupina:
Asle Tostrup - Vocals, Programming
Bjørn Riis - Guitars, Keyboards, Vocals
Jorgen Grüner-Hagen - Keyboards, Programming
Anders Hovdan - Bass
Henrik Fossum - Drums
Hosté:
Vegard Sleipnes - Backing Vocals & Percussion (03)
Karl Joakim Wisloff - Violin (05)
Solvor Maike Vermeer - Backing Vocals (04,06)
Diskografie All Rights Removed
Vyšlo 2011, Karisma Records, KAR066 (Norway)
2LP 2012, Karisma Records, KAR066LP (Norway)

Seznam skladeb:
01. All Rights Removed (8:59)
02. White Walls (5:19)
03. The Bridge (6:20)
04. Never Coming Home (9:00)
05. Let Them All Up (3:01)
06. Homesick I-III (17:22)
Total Time: (50:01)

Producer: Asle Tostrup
Artwork: Frédéric Peynet with Asle Tostrup (design)
Airbag se vrátili s novým "The Greatest Show On Earth", jejich třetím pod hlavičkou Karisma Records. Po dvou vysoce uznávaných albech "Identity" (2009) a "All Rights Removed" (2011), "The Greatest Show On Earth" je samozřejmě hodně očekávané album. Airbag pokračují v cestě atmosférickými zvukovými scénami a seriózními tématy, vytvářejí filmové obrázky a vyvolávají emoce, když se snaží vtáhnout posluchače do jejich světa. Stále přinášejí zvuk Airbag, tentokrát je album trochu drsnější i s některými těžšími částmi.

Skupina:
Asle Tostrup - Vocals
Anders Hovdan - Bass
Bjørn Riis - Guitars, Vocals
Jorgen Grüner-Hagen - Keyboards
Joachim Slikker - Drums
Hosté:
Beate Schei - Backing Vocals (05)
Diskografie Identity
Vyšlo 27. dubna 2009, Karisma Records, KAR046 (Norway)
2LP 2012, Karisma Records, KAR046LP (Norway) - Limited Edition

Seznam skladeb:
01. Prelude (5:09)
02. No Escape (5:45)
03. Safe Like You (7:57)
04. Steal My Soul (8:00)
05. Feeling Less (5:04)
06. Colours (8:07)
07. How I Wanna Be (7:04)
08. Sound That I Hear (7:23)
Total Time: (54:29)

Producer & Mixing: Asle Tostrup
Artwork: Asle Tostrup with Frédéric Peynet

Skupina:
Asle Tostrup - Vocals
Bjørn Riis - Guitars, Vocals
Jorgen Hagen - Keyboards
Anders Hovdan - Bass
Joachim Slikker - Drums
Hosté:
Diskografie Safetree
Vyšlo 2005,

Seznam skladeb:
01. No Escape (5:51)
02. Steal My Soul (8:15)
03. My Colours (8:15)
04. Safetree (7:05)
Total Time: (29:26)


Skupina:
Asle Tostrup - Vocals
Bjørn Riis - Guitars, Vocals
Joachim Slikker - Drums
Jorgen Hagen - Keyboards
Anders Hovdan - Bass
Hosté:
Diskografie Sounds That I Hear
Vyšlo 2005,

Seznam skladeb:
01. Prelude (4:24)
02. Feeling Less (5:18)
03. Safe Like You (7:56)
04. Speed Of Light (6:18)
05. How I Wanna Be (6:10)
06. Sounds That I Hear (part I) (2:19)
07. Sounds That I Hear (part Ii) (7:28)
Total Time: (39:53)


Skupina:
Hosté:
Diskografie Come On In
Vyšlo 2004,

Seznam skladeb:
01. Come On In (5:10)
02. Moon Song (5:06)
03. Take Me (6:48)
04. Crying Out (4:57)
Total Time: (00:34)

Zpět

Airbag: (left to right) Andres Hovdan - Bass, Jorgen Hagen - Keyboards, Asle Tostrup - Vocals, Rhythm Guitar, Henrik Fossum - Drums, Bjorn Riis - Vocals, Lead GuitarZpět
Oficiální stránky:
https://www.airbagsound.com/
https://airbagsound.bandcamp.com/album/a-day-at-the-beach
https://www.facebook.com/airbagsound/Nahoru ProgressRock
Made by 
©  15.5.2020 
Menu Poslední aktualizace: 19.6.2020
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!