The Adekaem - progressrock.cz

             
         

Zpět
Polskou prog rockovou formaci The Adekaem pocházející ze Slezska založili počátkem roku 2013 Andrzej Białas (klávesy) a Krzysztof Wala (kytary), o několik měsíců později se k nim připojili Marcin "Budda" Pękała na basu a Dariusz Goiński na bicí. Název kapely byl tedy vytvořen z prvních písmen prvních čtyř členů psaných v polštině: A-De-Ka-eM.

The Adekaem se od počátku chystali vytvářet hudbu, která byla výsledkem hudebních inspirací, konkrétně progresivní rock, psychedelická hudba a prvky klasického rocku a jazzu. Velká část jejich práce byla zpočátku založena na týmových improvizacích zaměřených na space rock, jak je možné zjistit z mnoha improvizačních a skvělých nahrávek na youtube. Kapela v podstatě hraje široce definovaný neo-progresivní rock, i když u The Adekaem můžete slyšet i vlivy hard rocku a pop rocku. Nejjednodušeji lze zvuk kapely srovnávat s ranými Pendragon a obecně s tím, co neo-progresivní kapely nabídly posluchačům v 80. letech. Hodně hudebního materiálu jim vyšlo digitálně v roce 2014 na jedné nahrávce pod názvem "The Old Timers Garage Live" a druhou deskou je "January's Dreams" nahraná celá jako 100% improvizace ve studiu (obě jsou přístupné na adrese https://theadekaem.bandcamp.com/).

V roce 2015 skupina vydala své debutové první album "The Adekaem". Na svém debutu připomínají německý rytmický neo-prog z počátku 90. a z 90. let od skupin jako Livit, Darius nebo Crystal Maze s pouze řídkými elementy z jiných žánrů. Naštěstí je skladba písní většinou vynikající. Album přináší energetickou hudbu s naprosto skvělými vokály, umírněnými interakcemi kláves a kytar neporušující melodie. Album mělo být instrumentální, ale nakonec se ukázalo, že na všech základních skladbách zpíval jistý Szalony Iwan. Vyvstává otázka, jaká by byla skupina v instrumentální verzi? Protože se zdá, že písně jsou přizpůsobeny vokálům, zvláště proto, že se Szalony Iwan ocitl dokonale se svými vokály ve zvuku The Adekaem. Ať je to rychlá, krátká a masivní "Keep Calm" nebo mírně divadelní "Loolita", zpěvák si pohrává se svým melodickým zpěvem a posunuje skladbu o úroveň výš.

V roce 2017 vyšel jeho následovník pod názvem "Sound Coloring" u nezávislé značky LYNX Music z Krakova, která je známá vydáváním mnoha skvělých prog-rockových nahrávek. Po mnoha turbulencích The Adekaem nyní funguje a působí jako duo, když hlavními aktéry zůstali Andrzej Bielas (klávesy) a Krzysztof Wala (kytara), podporovaní profesionálními hostujícími hudebníky. Album "Sound Coloring" je velmi příjemné hudební setkání, neboť tato skupina skládá nádherné melodické skladby s plynule se řadícími náladami, mezi zasněnými, středními a bombastickými rytmy, hnanými tenkou rytmickou sekcí. Jejich zabarvení zvuku je velmi decentní, od něžného nebo swingujícího klavíru, výbušných a akustické kytary až po hutný zvuk syntetizátoru.

Zvláštní pozornost si zaslouží zejména sólo s elektrickou kytarou, které je často inspirováno hrou Davida Gilmoura, ale také Steve Rotheryho nebo Andy Latimera. Použití slide a wah-wah efektů v instrumentálce "Orcher" vyznívá jako „tribut neo-progu 80. let", zejména pak Marillion. Velmi dojímavá je proměnlivá balada "Black". Citlivé a spalující v proměnlivé a dynamické epické skladbě "Green" se promění v polovině na vzrušující přelom se zvukem varhan Hammond spolu s výkonnými vokály. Působivě půvabná a krásná skládačka "White" vrcholí zakončená emotivními vokály a klasickým aranžmá. Ve skladbě "Red" zaujme kvílení s dalšími ženskými vokálními harmoniemi, podobně jako krásné zasněné klávesy velmi dojímavé instrumentální skladbě "Blue".

V současné době dokončují tvorbu materiálu pro své třetí (nebo možná čtvrté zároveň) album a duo se rozhodlo nahrát jej ve vlastní režii a hledají pouze vydavatelstí. Texty si píšou sami hudebníci a hostovat bude více vokalistů. Bude zřejmě ještě delší, překvapivější a nekompromisnější než druhé album a The Adekaem pravděpodobně vydají dvojité album nebo dvě alba, neboť podle informací už skupina nahrála na demo 130 minut hudby!!!

Kapela potvrdila v dubnu, že práce na třetím albu stále probíhají, ani Covid je nepřerušil. Vokalista Andrey Los vešel poprvé do studia, aby se popral s vokály. Autorem textů na novém albu je Jakub Basoń, spolupracovník kapely z Tychy. Předpokládá se, že album vyjde nejdříve na podzim 2020.

Kapela se inspirovala progresivním a psychedelickým rockovým žánrem z 80. let a přelomu 60. a 70. let. V jejich dílech naleznete ozvěny od psychedelicko-experimentálně free jazzových úletů přes progresivní rock, hard rock, classic rock, až téměř k k pop-rocku. Pro každého něco pěkného a honého k zaujetí. Jak kapela říká, neustále je hlavně zajímá hraní, hraní a opět hraní.

Kapela s potěšením představila své třetí dílo, album "The Great Lie". Desku produkovala a vydala dne 11. června 2021 výhradně kapela The Adekaem, v jejímž složení od vydání druhého alba "Sound Coloring" v roce 2017 působí Andrzej Bielas (klávesy) a Krzysztof Stefan Wala (kytary, kytarový syntezátor). Všechny skladby na albu vytvářejí pouze tito dva. Jakub Basoń napsal texty, připravil mastering s kapelou a účastnil se i mixů, dokonce navrhl i obal společně se svým otcem Jacekem. Kapela Adekaem skládal a nahrávala klávesy, kytary a zpěv, mixovala a masterovala ve svém nahrávacím studiu. Tradičně také svá díla propůjčil Krzysztof Żyngiel, malíř z Čenstochové. Kapela si k účasti na nahrávání "The Great Lie" pozvala i hostující hudebníky jako Tomasz Holewa (bicí, také Chłopcy z Placu Broni), Marcin Staszek (zpěv, Moonrise), Krzysztof Wyrwa (basová kytara, Millenium), Martyna Zygadło (nedávno ve finále Hlasu Polska). Nahrávky skladeb pro bicí a basovou kytaru byly pořízeny v HOM Studiu v Kłobucku v dubnu a květnu 2019. Nahrávky kláves, kytar a vokálů u "Sacred Geometry" byly pořízeny v nahrávacím studiu kapely v Tychách od července 2019 do března 2020. Vokál Marcina Staszka byl zaznamenán v domácím studiu zpěváka ve Varšavě v dubnu 2020. Mix a mastering byl realizován od června 2020 do května 2021 v nahrávacím studiu kapely v Tychách.

Po vydání alba "The Great Lie" v roce 2021 začala kapela The Adekaem okamžitě vytvářet novou hudbu. Už při prvních registračních pokusech se ukázalo, že nové písně budou formálně jednodušší a kratší než jejich předchůdci z "The Great Lie". Z asi tuctu skečů bylo vybráno 6 skladeb na nové album, celek doplnily 4 skladby z relace "The Great Lie". Album "All The Dreams" produkovalo a vyjde 24. března 2023 u The Adekaem (distribuce Lynx Music), která od vydání druhého alba "Sound Coloring" v roce 2017 vždy zahrnuje hudebníky: Andrzej Bielas – klávesy a Krzysztof Stefan Wala – kytary, kytary syntezátor, syntezátory a známý z předchozího alba, tentokrát poprvé jako řádný člen kapely Jakub Basoń - texty.

Všechny skladby na albu jsou od Andrzeje Bielase a Krzysztofa Wala. Kapela působí v Tychách, kde nahrává (klávesy, kytary), mixuje a dělá předprodukci nahrávek ve svém kapelovém nahrávacím studiu. Tradičně svá díla zapůjčil i výtvarník Krzysztof Żyngiel z Čenstochové. K účasti na nahrávání čtvrtého alba byli pozváni přátelé hudebníci: poprvé bubeník Grzegorz Bauer (včetně Millenium) a Daniel Kurtyka (známý z kapely Lizard, kde hraje na kytaru, a ze svého projektu Imaginarium) jako i hudebníci známí z předchozího alba, tedy zpěvák Marcin Staszek (mimo jiné Moonrise) a baskytarista Krzysztof Wyrwa (mimo jiné Millenium). Bicí stopy, zpěv (02,06,07,08,10), akustická kytara (02,07,08) byly nahrány v Heaven's Sound Marcina Piekło v Jasienici v dubnu, říjnu a listopadu 2022. Party klávesových nástrojů a kytar byly nahrávány v nahrávacím studiu kapely v Tychy od července 2021 do září 2022. Vokály Marcina Staszka byly nahrány v domácím studiu zpěváka ve Varšavě. Baskytara Krzysztofa Wyrwy byla nahrána v domácím studiu basisty v Krakově. Mixování a mastering proběhl od června 2022 do března 2023 v nahrávacím studiu kapely v Tychy, Heavens Sound Marcin Piekło, Kosa Buena Studio.

Zpět
Členové:
Andrzej Bielas - Keyboards, Synthesizers
Krzysztof Wala - Guitars
Jakub Basoń - Lyrics, Flute


Bývalí členové:
Marcin Pekala "Budda" - Bass
Darek Goinski - Drums

Hostující členové:
Krzysztof Wyrwa - Bass
Tomasz Holewa - Drums
Roman Kańtoch - Vocals
Szalony Iwan - Vocals
Dr Slawek - Drums

Členové Andrzej Bielas
(Narozen *** Gliwice, Poland)
Keyboards, Synthesizers


Andrzej je polský hudebník a hráč na klávesové náastroje. Je zakladatelem polské neo-progresivní kapely Adekaem.

Chodil do školy Liceum Mechaniczne a poté vystudoval obor Composition and Arrangement na Wyższa Szkoła Muzyczna w Katowicach. S magisterským titulem absolboval na Akademia Muzyczna v Krakowě. Žije ve městě Gliwice.
Členové Krzysztof Wala
(Narozen ***, Krzyzowice, Katowice, Poland)
Guitars


Krzysztof je polský hudebník a hráč na kytaru. Je členem polské neo-progresivní kapely Adekaem. Pracuje jako shareholder/president ve společnosti Air Engineering.

Studoval na škole Politechnika Śląska, Technikum Górnicze Rybnik, chodil do školy ZST w Rybniku, Studoval na škole Silesian University of Technology. Žije v Katovicích.
Členové Jakub Basoń
(Narozen ***)
Lyrics, Flute


Jakub Basoń je polský hudebník, textař a hráč na flétnu. Je znám jako člen polské neo-progresivní kapely Adekaem. Je obdivovatel progresivního rocku od raného mládí. Od roku 2020 je textařem The Adekaem. Vyučuje hru na flétnu a baskytaru a je také hudební skladatel.
Členové Marcin Pekala "Budda"
(Narozen ***)
Bass


Marcin je polský hudebník a hráč na basovou kytaru. Byl spoluzakladatelem polské neo-progresivní kapely Adekaem.
Členové Darek Goinski
(Narozen ***)
Drums


Darek je polský hudebník a hráč na bicí nástroje. Byl spoluzakladatelem polské neo-progresivní kapely Adekaem.
Členové Tomasz Holewa
(Narozen ***)
Drums, Percussion


Tomasz je polský hudebník a hráč bicí a perkuze. Hrával v mnoha kapelách, byl naříklad členem kapely DDD (1991). Ale spolupracoval s mnoha dalšími projekty, hlavně ze stylu blues a jazzu.

Od roku 2012 je členem kapely BreakMaszyna, jejíž počátky sahají do poloviny 90. let. od jam session v Rywal a legendární bluesové kapely Muddy Water z Częstochowy. Název se objevil v roce 2002 při příležitosti představení na festivalu Blues nad Oksza. Složení kapely se často měnilo, došlo také k střídání hudebníků. Vystoupili na významných bluesových festivalech v Polsku. V současné době po návratu k aktivní činnosti v roce 2012 působí jako trio - Paweł Stomma - kytara, zpěv, hudba a texty, Arek Skupiński - basa, Tomasz Holewa - bicí.Zpět
Studiové desky:
2023 All The Dreams
2021 The Great Lie
2020 Exile (EP)
2017 Sound Coloring
2015 The Adekaem
2014 January's Dreams
Ostatní nahrávky:
2014 The Old Timers Garage Live (live)


Skupina:
Jakub Basoń - Lyrics, Flute (12)
Andrzej Bielas - Keyboards, Synthesizer
Krzysztof Wala - Guitars, Guitar Synthesizer, Synthesizer
Hosté:
Grzegorz Bauer - Drums
Daniel Kurtyka - Vocals (02,06,07,08,10,12)
Marcin Staszek - Vocals (01,03,04,11,13)
Krzysztof Wyrwa - Bass Guitar
Diskografie All The Dreams
Vyšlo 24. března 2023, self releases

Seznam skladeb:
01. Soul of Syria ()
02. Premonition ()
03. The Geographer ()
04. Something Is Coming (2:49)
05. Mystic Moon ()
06. Disassociation ()
07. Last Day’s Sun ()
08. Inmate’s Cry ()
09. Full Moon Hike ()
10. All The Dreams (6:31)

Bonus Tracks:
11. Premonition (Vocal Marcin Staszek) ()
12. Disassociation (Flute Jakub Basoń) ()
13. Inmate’s Cry (Vocal Marcin Staszek) ()
Total Time: (00:00)

Production: The Adekaem
Recorded in Heaven’ Sound Marcin Piekło and The Adekaem Studio
VST Instruments: East West Studios and Arturia
Mixed: The Adekaem at Heaven’s Sound Marcin Piekło
Mastering: The Adekaem at Kosa Buena Studio
Paintings: Krzysztof Żyngiel (krzysztofzyngiel.com)
Photos: Marek Krukowski
Cover design: Maciej Stachowiak
DAW: Cakewalk by Bandlab

Skupina:
Andrzej Bielas - Keyboards, Synths, Vocals (5 part 1)
Krzysztof Stefan Wala - Guitars, Guitar Synth, Synths, Voice (5 part 2)
Hosté:
Jakub Basoń - Flute (02), Words
Tomasz Holewa - Drums
Marcin Staszek (Moonrise) - Vocals (02,03,04,08,09)
Krzysztof Wyrwa (Millenium) - Bass (01-05, 07-09)
Martyna Zygadło - Vocals (06,08)
Diskografie The Great Lie
Vyšlo 11. června 2021, self releases

Seznam skladeb:
01. Woodland Frolics At 3 AM (13:43)
02. The Tightrope Walker (10:51)
03. Fool And Death (7:37)
04. The Fall of Phaeton (5:50)
05. Luminous We Are (10:39)
     part 1: Transcendence
     part 2: Transition
     part 3: Illuminations
06. Sacred Geometry (6:03)
07. Spontaneous Combustion Of Ego (11:13)
08. Still, Constantly (3:34)
09. The Great Lie (7:05)
Total Time: (76:35)

Recorded in HOM Studio and The Adekaem Studio
Produced: The Adekaem
Mixed: The Adekaem, Jakub Basoń
Mastered: Jakub Basoń, The Adekaem
Paintings: Krzysztof Żyngiel (krzysztofzyngiel.com)
Photos: Rafał Gluza, Marek Krukowski, Krzysztof Wala
Cover Design: Jacek Basoń, Jakub Basoń, Maciej Stachowiak

Skupina:
Andrzej Bielas - Keyboards
Krzysztof Wala - Guitars, Guitar Synth
Hosté:
Martyna Zygadło - Vocals (04)
Jakub Basoń - Flute (02), Lyrics
Tomasz Holewa - Drums (01,02,03,04)
Marcin Staszek - Vocals (01,02,03)
Krzysztof Wyrwa - Bass Guitar (01,02,03)
Diskografie Exile
EP, vyšlo 16. listopadu 2020, self releases

Seznam skladeb:
01. Exile (2:45)
02. Tightrope Walker (10:48)
03. The Fall of Phaeton (5:48)
04. Sacred Geometry (6:05)
Total Time: (25:26)

Recordings were made at HOM Studio Kłobuck, The Adekaem Studio Tychy, Home Studio Marcin Staszek in 2019 and 2020
Production and Publishing: The Adekaem Music Label
Mixed: The Adekaem and Jakub Basoń
Mastering: Jakub Basoń and The Adekaem
Pictures: Krzysztof Żyngiel
Graphics: Jacek and Jakub Basoń

Skupina:
Andrzej Bielas - Keyboards
Krzysztof Wala - Guitars
Hosté:
Tomasz Holewa - Drums
Roman Kańtoch - Vocal
Krzysztof Wyrwa - Bass
Diskografie Sound Coloring
Vyšlo 29. září 2017, Lynx Music, LM 129 CD

Seznam skladeb:
01. Ocher (7:47)
02. Black (7:31)
03. Green (12:26)
     part I
     part II
     part III
04. Red (6:54)
05. White (3:40)
06. Blue (2:37)
Total Time: (40:55)

Recorded: Ryszard Kramarski at Lynx Music Studio
Produced: THE ADEKAEM
Mixed and Mastering: Tomasz Holewa
Paintings: Krzysztof Żyngiel - http://krzysztofzyngiel.com/en/home-3/
Graphic Design: Maciej Stachowiak
Album obsahuje 6 hudebních skladeb různých barev, které vyprávějí 6 různých hlavně milostných příběhů. Hudebně je album také rozmanité, od klasického rocku po progresivní, psychedelický, art rock až jazz-rock. Jako hosté si zahrálo několik pozvaných hudebníků známých z jiných kapel. Texty jako na předchozím albu napsala Ewa Hadamik. Během natáčení alba se The Adekaem proměnili v pouhopouhé duo Andrzej - klávesy, Krzysztof - kytary. Hudba kapely by měla být zvláště objevná pro fanoušky skupin jako Genesis a Camel.

Skupina:
Andrzej Bielas - Keyboards
Krzysztof Wala - Guitars
Marcin Pekala "Budda" - Bass
Darek Goinski - Drums
Hosté:
Szalony Iwan - Vocals
Diskografie The Adekaem
Vyšlo 12. října 2015, Lynx Music, LM109CD (Poland)

Seznam skladeb:
01. Apocalypse (6:10)
02. Keep Calm (2:56)
03. Loolita (3:06)
04. The Day (4:45)
05. Wake Up (4:25)
06. It’s Calling Me (6:51)
07. We Can Dance To The End (4:54)
08. I Can’t Leave It All Behind (4:45)
Bonus Track
09. The Adekaem (Jam Session - live in studio) (11:05)
Total Time: (00:00)

Recorded and mixed by Ryszard Kramarski at Lynx Music Studio
Mastering: Paweł Hebda
Produced: Ryszard Kramarski & The Adekaem
Background Graphics: Marcin Zając - Grafiki Kontemplacyjne
Cover and Band Photos: The Adekaem
Graphic Design: Maciej Stachowiak

Skupina:
Andrzej Bielas - Keyboards
Krzysztof Wala - Guitars
Marcin Pekala "Budda" - Bass
Darek Goinski - Drums
Hosté:
Diskografie January's Dreams
Vyšlo 16. února 2014, self releaes

Seznam skladeb:
01. Dizzy (Carnival) (14:05)
02. Fusion (14:08)
03. A New Orleans Night (A Tribute To Miles Davis) (7:29)
04. Freak On The Week Intro (8:49)
05. Freak On The Week (5:40)
06. Freak On The Week Part 2 (6:48)
Total Time: (56:59)

Toto album bylo nahráno 20., 22. a 31. ledna 2014 s úplně 100% improvizací v Tychy, Polsko.


Skupina:
Andrzej Bielas - Keyboards
Krzysztof Wala - Guitars
Marcin Pekala "Budda" - Bass
Darek Goinski - Drums
Hosté:
Diskografie The Old Timers Garage Live
Vyšlo 24. února 2014, self releaes

Seznam skladeb:
01. Trójwymiarowy (5:55)
02. Day (6:21)
03. Apokalipsa (7:12)
04. Przebudzenie Part 1 (3:29)
05. Przebudzenie Part 2 (3:13)
06. Old Timers Garage Jam (22:04)
Total Time (48:14)

Recorded at Open Music Stage, The Old Timers Garage, Katowice, Poland, 2013.06.22Zpět

Krzysztof Stefan Wala, Marcin Cyc Buddy a Andrzej Bielas v LYNX Music KrakówZpět
Oficiální stránky:
https://theadekaem.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/TheAdekaem


V profilu použity malby Krzysztofa Żyngiela
(http://krzysztofzyngiel.com)

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  10.6.2020 
Poslední aktualizace: 15.3.2023
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!