Aardvark - progressrock.cz


    
    


Zpět...
Prog kapela bez kytaristy? Přesně to je tohle je raná čtveřice Britů ze 70. let. Kapela pocházející ze střední Anglie se zformovala v podhoubí na konci šedesátých let minulého století. Možná bychom o této skupině ani nevěděli, nebýt toho, že členy tohoto převážně studiového seskupení byli svého času i Paul Kossof a Simon Kirke, než kapelu opustili a odešli, aby založili legendární kapelu FREE. A byla by to škoda, protože její hudební projev, založený z velké míry na absenci sólové kytary, je opravdu zajímavý. Hudební styl Aardvark lze charakterizovat jako eklectický rock s kombinací Canterburského stylu (EGG, CARAVAN), ale s více excentrickým hraním spíše jako GRACIOUS, GNIDROLOG nebo JETHRO TULL. Srovnání není snadné, ale pravděpodobně by se dalo říct, že jejich hudba má sílu EMERSON, LAKE & PALMER, která se mísí s malým R & B a la PROCOL HARUM a brzy MOODY BLUES. Jsou zde také náznaky GRYPHON, GREENSLADE a PINK FLOYD. Charakteristické pro ně je vynalézavé používání klávesových nástrojů, takže se zcela obešli bez zvuku kytary (podobně jako superskupina U.K. na svém druhém albu).

Kvůli jejich velmi krátké historii lze o kapele napsat velmi málo, zůstalo po nich v podstatě jenom jejich album a pramálo informací o jejich členech vyjma právě Paula Kossofa a Simona Kirkeho. Nicméně, existuje pár zajímavých okolností týkajících se této skupiny a pro ty zájemce, kteří se snaží sledovat hudebníky a kapely v čase, Aardvark měl množství hudebníků, kteří později hráli sólově nebo s různými jinými outfity.

Steve Milliner předtím hrál na klávesy u Black Cat Bones, londýnské blues-rockové kapele, která společně vydala pouze jedno album. Kapela je spíše známá, neboť Paul Kossof a Simon Kirke hráli v kapele předtím, než odešli do legendární kapely Free. Dave Skillin by se nakonec připojil k prog-band Home, další jeho destinací byli Forgotten Sons, zatímco nelze nalézt nic, co by se týkalo Franka Clarka. Stan Aldous je také známý tím, že předtím pracoval s garážovou kapelou Odyssey. Měli obrovské potíže s hledáním koncertního klávesisty a během jejich krátké historie skupinou prošla řada klávesistů. Patří mezi ně před Steve Millinerem i Paddy Coulter, Dave Watts, který později hrál později s Jackson Heights a Affinity. Peter John Wood hrával s The Trendsetters Soul Band a Hush, později byl v Sutherland Brothers a Quiver, také hrál s Al Stewartem a Natural Gas. Stan Aldous byl předtím členem Odyssey a Dave Skillin zpíval v kapele Home.

Kapela Aardvark je také zapojena do jednoho z mýtů britské psychedelie. Skupina Tintern Abbey vydala v roce 1967 pouze jednu skladbu "Beeside / Vacuum Cleaner" pro Deram (DM 164). Považuje se za jeden z nejžádanějších hudebních kousků z tohoto hudebního období, dlouho se proslýchá, že skupina měla natočit i druhý singl "How Do I Feel Today", který ještě nebyl nikdy vydán, který ale byl údajně rozeslán mezi sběratele. Jediný singl nebyl nikdy zaznamenán a jméno singlu bylo vlastně nevydaným singlem Aardvark, který měl být vydán na nezávislém labelu jako "Rubble 12". Třebaže label Deram poztrácel pásky a skupina používala jméno titulu Aardvark, vytvořili fiktivní obal a tak podvedli tak nesčetné množství psychedelických fanoušků po celém světě!

Jednalo se hlavně o studiovou kapelu, která měla jen velmi málo živých vystoupení. Poté, co vyzkoušeli svůj materiál na koncertech, nastoupili Aardvark 29. srpna 1969 do studia 1 u Decca ve West Hampstead, které řídil David Hitchcock. Steve Milliner říká: "Dave Hitchcock byl tak skvělý chlap. Chtěl, abychom experimentovali, současně s tím, jak jsme práci udělali. Měl nějaký hudební vliv, ale ne příliš - navrhoval jen to, co chtěl." Na jaře roku 1970 se ale u Aardvark znovu uvolnilo místo varhaníka, což znamenalo vyhledat náhradu ve stylu Spinal Tap. "Steve byl takovým klávesovým hráčem, kterého jsem střetl, ale byl to velmi umělecký chlapík a všechny to trochu ohromilo," řekl John Tobin.

AARDVARK byli ponejvíce studiovou kapelou a v době, kdy natočili své jediné album, ji tvořili Stan Aldous (basa), Frank Clark (bicí), Steve Milliner (klávesy, rekordér, vibrafon) a Dave Skillin (zpěv). Své jediné bezejmenné album pod názvem "Aardvark" (což je jméno velice zvláštního zvířete žijícího v Africe) vydala kapela v roce 1970 původně na labelu Deram Nova. I když je album nazváno "Aardvark", je také známo pod názvem "Put It In Your Pipe And Smoke It" (Dej to ve své dýmky a kouři to). Pravděpodobně byl titul změněn kvůli jeho zřejmým odkazům na drogy, přičemž název titulní skladby byl redukován v dřívějších vydáních pouze na "Put It In You Pipe". Většinu skladeb na albu složil Dave Skillin. Hudebně na něm můžeme najít vlivy kapel jako Atomic Rooster, Procol Harum, či Emerson, Lake & Palmer. Zvukově zde vládnou klasické hammondky Steva Millinera, kterého doprovázejí baskytarista Stan Aldous, bubeník Frank Clark a zpěvák Dave Skillin. Hlavním nostitelem hudby je fuzzovaný Hammondův nástroj, který víceméně simuluje práci zkreslené kytary. Většinu skladeb na albu napsal Dave Skillin. Stoupající vokály Skillina jsou příjemné a hudba, ačkoli není příliš originální a poněkud postrádá rozmanitost, je docela melodická - hezké melodie 60. let. Album obsahuje pár příjemných klavírně / klávesových interakcí, stejně jako některé dobré R & B kytarové riffy a doprovodné sbory. Album ovšem představuje v historii prog rocku ohromující pozapomenutý skvost britské rockové hudby z roku 1970 a souputník podobně znějících kapel s velkou roli kláves jako SPRING, CRESSIDA nebo FIELDS.

Aardvark podepsali smlouvu a John Tobin, ředitel agentury Booker k tomu podotkl. "Nikdo jiný nedokáže to, co dělají... Miloval jsem Daveovy texty a smysl pro humor. Byly v něm elementy Lewise Carrolla. Dave byl umělecký a neuvěřitelný showman". Seznam koncertních míst se pak začal zaplňovat, objevil se při nich i otevírací koncert pro Jimiho Hendrixe před 80,000 diváky na festivalu v Německu.

Na jaře roku 1970 se u Aardvark opět uvolnilo místo u varhan, čímž se vynořil řetězec jejich nahrazování stylem spinal tap. "Steve byl nejlepší klávesista, kterého jsem kdy potkal, byl to velmi umělecký chlapík a ve všem, kde se objevil, byl nepřekonatelný," řekl o něm John Tobin. "S hořkou lítostí jsem opustil kapelu," povzdechl si tehdy Steve. "Bylo mi 20 let a bylo to velmi idealistické. Chtěl jsem udělat něco trochu duchovnějšího a oduševnělejšího, nevědomoval jsem si, že mé oblíbené kapely jako Pink Floyd nebyly až tak hluboké. Přál bych si, abych zůstal s kapelou a spolupracoval s nimi na druhém albu."

To se ale splnilo až po mnoha a mnoha letech. mezitím se první a jediné album z hluboké historie prog rocku stalo legendárním a velmi ceněným. V roce 2015, konkrétně 29.8.2015, se objevila informace, že Dave Skillin z prog rockové kapely 70. let Aardvark představí své nové album "Guitar'd 'n' Feathered" a byla doplněna i zvukovou ukázkovou skladbou. Podílel se na něm i další člen legendy Steve Milliner. Vzniku alba předcházela detektivní práce redaktora Austin Matthewse z časopisu Flashback, který objevil dlouho ztraceného člena legendární kapely Davea Skillina. A tak mohl před dvěma lety na štědrý den Steve Millliner obdržet telefonát od svého dlouho ztraceného kámoše. Setkali se o pár dní později a události, které následovaly, zaskočily i je samotné, čehož výsledkem je i následník alba, jejich Decca vinylu z roku 1970. Tady je fotka obou dvou v ten rozhodující den, kdy se znovu setkali po 44 letech.


Album vydali 10. listopadu 2016 pod nezávislým labelem Skillmill Records Company Ltd a objevilo se na něm 13 originálních kompozic.

Zpět...

Členové:
Dave Skillin - Vocals
Steve Milliner - Keyboards, Recorder, Vibraphone
Stan Aldous - Bass
Frank Clark - Drums
Bývalí členové:
Peter Wood - Keyboards
Dave Watts - Keyboards
Paddy Coulter - Keyboards

Členové...
(Narozen ***, Hampstead, North London)
Vocals


Dave Skillin se narodil v Hampstead v severním Londýně. "Kousek mého domu byl Klooks Kleek, slavný bluesový klub, kde hrávali Graham Bond, Georgie Fame a Zoot Money. Mnohokrát jsem tam šel a býval tím úplně okouzlen. Před tím jsem doufal, že se stanu profesionálním fotbalistou, a hrál jsem s Keithem Meehanem, bratrem Tonyho Meehana, původního bubeníka The Shadows. Když Tony opustil The Shadows, dal Keithovi svoji soupravu bubnů a po jedné večerní zkoušce se mě Keith zeptal, jestli nechci vytvořit kapelu. Pomocí inzerátů jsme hledali hudebníky a zůstali jsme spolu."

Třebaže se takové kombo zdálo neskutečné, Dave byl nadšen myšlenkou: "Dostal jsem toho hudebního brouka do hlavy tenkrát a časem stále rostl."

Po rozpadu kapely se Dave Skillin nakonec připojil k prog-band kapele Home, další štací byli Forgotten Sons.

Členové...
(Narozen 1950, Coventry, UK)
Keyboards, Recorder, Vibraphone


Steve Milliner předtím hrál na klávesy u Black Cat Bones, londýnské blues-rockové kapele, která společně vydala pouze jedno album. Steve Milliner hrál na piano jejich alb "Barbed Wire Sandwich", které vyšlo v roce 1970. Kapela je spíše známá, neboť Paul Kossof a Simon Kirke hráli v kapele předtím, než odjeli do legendární kapely, Free.

Steve se narodil v Coventry v roce 1950 a navštěvoval hudební školu v Huddersfield. V době, kdy mu bylo 9 let, nastoupil do katedrálního sboru a přihlásil se do lekcí na klavír a klarinet. Když mu začal mutovat hlas, přitahovaly jej už R'n'B sound skupin jako Animals nebo Yardbirds a nakonec začal hrát Raye Charlese. Na hudební škole Huddersfield, kde docházel hlavně na klavírní lekce, Steve porušoval všechna pravidla harmonie a kontrapunktů, takže to bylo v rozporu s výukou! Steve hrával v různých skupinách R'n'B již od 14 let.

Stevovi se začaly líbit progresivní a psychedelický sound kapel Pink Floyd, Soft Machine nebo Jimiho Hendrickse. Poté, co ukončil vysokou školu, Steve udělal několik sálových a kabaretních klubových angažmá, aby mohl zaplatit za své nově získané varhany Hammond, začal doprovázet doprovázel Bobbyho Veeho, Berta Weedona, Dicka Emeryho a mnoho dalších v Birminghamském nočním podniku Cavendish, ale neuspokojovalo jej to. Začal přemýšlet, že by mohl v Londýně působit jako hudebník, a tak začal hledat něco zajímavějšího. Někdy počátkem roku 1969, Steve odpověděl na inzerát kapely v Melody Makeru hledající varhaníka v progresivní rockové kapele z Londýna s nahrávací smlouvou u labelu Decca. Zkusil to a získal tu práci.

Pokud jde o hudební vlivy, Steve říká: "Začínal jsem s klasickou hudbou, Bachem a Beethovenem, pak Rayem Charlesem, ale bizarní vyrhany pocházejí od Soft Machine, Briana Augera, Steve Winwooda a Keithy Emersona, byl jsem velkým fanouškem Pink Floyd předtím, než odešel Syd. Na jejich hudbě bylo něco tak anglického."

Členové...
Bass

Stan Aldous byl důvěrně milý chlapík, který žil v Maida Vale a hrál na basu asi tři roky v garážové kapele Odyssey, která dosáhla spousty úspěchů, zejména v později oplakávaném Radio London. Stan také hrával na basu v předchůdkyni Aardvark, v kapele Rusty Sunday.

Byl vždy vynalézavý a je s ním spojována jediná píseň na prvním albu, kterou nesložil Dave Skillin, poněkud půvabnější "Once Upon A Hill". Steve si vzpomíná: "Zaznamenal jsem to, protože to pro mne bylo nezapomenutelné a šel jsem a půjčil si basu, tenorové a alto záznamníky a přidal jsem to k tomu."

Stan Aldous se pak ještě objevil v pro-punkových "Crushed Butler" a hraje na několika svých dochovaných nahrávkách.

Členové...
Drums

Když Mick Crampton opustil skupinu "Rusty Sunday", předchůdkyni Aardvark, začátkem roku 1969, nahradil jej u bicích Frank Clark, který žil na King's Road v Chelsea.

Frank v 17 letech známý jako "dobrý Cockney" hrál v několika neúspěšných kapelách a pracoval jako restaurátor starožitností.

Členové... Peter John Wood
(Narozen 9. dubna 1950, Middlesex, England,
zemřel v prosinci 1993, New York City, United States)
KeyboardS


Peter John Wood byl anglický hudebník, producent a klávesista narozený v Middlesexu, Anglie. V raných letech žil s rodiči na Hythe Field Avenue, Egham, Surrey. Byl členem kapel Quiver, později "Sutherland Brothers & Quiver" a Natural Gas (se členy Joey Molland, Mark Clarke a Jerry Shirley, vydali jedno album "Natural Gas" v roce 1976) a kapely Rivits (se členy Jess Roden a Doanne Perry - opět jedno album "Multiplay", 1980), než začal úzce spolupracovat s Al Stewartem, Rogerem Watersem, stejně jako s Cyndi Lauper, Jonathanem Kellym, Tommy Shawem nebo Bobem Dylanem, Vigrass & Osborne, Carly Simon, Julian Lennon, Martin Briley, Al Corleyem (spoluautor "Square Rooms") a mnoha dalšími.

Wood je spoluautorem singlu z roku 1976 od Al Stewarta "Year of the Cat". Hrál také na klávesy na průlomovém albu zpěvačky Joan Armatrading "Joan Armatrading" v roce 1976.

Byl jedním z původních členů "náhradní kapely", která se objevila na vystoupeních Pink Floyd projektu The Wall v letech 1980 a 1981 a lze jej také zaslechnout na živém albu "Is There Anybody Out There? The Wall Live 1980-81". Hrál také s Rogerem Watersem na vystoupení The Wall v Berlíně v červenci 1990, kde byl členem sestavy kapely s názvem The Bleeding Heart Band.

Okolo roku 1984 se připojil ke kapele Lou Reeda, kde působili Lou Reed, Bob Quine, Fernando Saunders a Fred Maher a nahrál s nimi jedno album "New Sensations" (1984).

V říjnu 1991 se zůřčastnil velké festivalové události v Seville, Španělsko, pod názvem Guitar Legends. Wood zemřel v prosinci 1993 ve věku 43 let. O příčině jeho úmrtí se objevily rozporuplné zprávy od sebevraždy až po uklouznutí na jeho kuchyňské podlaze a otevřené zlomenině lebky.

Členové... Dave Watts
Keyboards

Dave začal svou kariéru studiemi na London College of Music a Goldsmith University v Londýně. Dave hrál s National Youth Jazz Orchestra, se skupinou Ram Jam, Genoem Wasghingtonem, byl členem kapel Aarddvark, The Searchers, The Rebounds, The Midnight's, The Symbols, Goldie and The Gingerbreads, Screaming Lord Sutche's Savages, The Tornados, Heinz and The Wildboys, The Lions Of Judia, vystupoval s hudebníky jako Cliff Richard, David Bowie, Marty Wilde, Adam Faith, Billy Fury a mnoha dalšími hvězdami. Byl také oficiálně členem skupiny Affinity, která hrávala pravidelně v klubu Ronnie Scotts.

Dave byl také uveden ve filmu "You Must Be Joking", kde hráli Terry Thomas, Auther Lowe a Clive Dunn jako popové hvězdy, film produkoval Michael Winner, zahrál si také německého vojáka v "Bakers Half Dozen", komediální sérii natočené koncem 60. let a hrál jako Ricky Ticky Taylor v "Cherokees".

Dave byl úzce spojen s inovativním producentem Joeem Meekem, který byl producentem "TELSTAR" u The Tornados na počátku 60. let, první britské kapele, jež měla hit číslo 1 v USA a "Telstar" byl hitem v 57 zemích.

Členové... Paddy Coulter
KeyboardsZpět...


Skupina:
Steve Milliner - Keyboards, Celeste, Marimba, Organ, Piano, Recorder, Vibraphone
Dave Skillin - Vocals
Guitar'd 'n' Feathered
Vyšlo 1. prosince 2016, Skillmill Records Company Limited

Seznam skladeb:
01. Rolling Back The Years (1:17)
02. Fool To Yourself (4:20)
03. Bad Old Days (3:24)
04. Jewell Crazy (3:35)
05. 21 Don'ts (3:54)
06. Under The Bamboo (3:44)
07. Simone, Leave Those Frenchies Alone (4:34)
08. What Do You Do with Your Life (5:09)
09. Judge Judge Judge (3:04)
10. Love Is My Life (3:55)
11. You Bring Out The Vicar In Me (2:55)
12. None But The Brave (3:49)
13. End Of The Pipeline (3:20)
Total Time: (42:56)

Cover Art: David Anstey
Album "Aardvark 2: Guitar'd 'N' Feathered" vyšlo pod hlavičkou Aardvarck dne 10. listopadu 2016 na nezávislém labelu. Rockové legendy Aardvark z počátku 70. let se objevily z jejich podzemního hobbitínu s nádherným novým albem, které nahráli Davem Skillin a Steve Millliner, dva členové z původní vinylové skupiny labelu Decca.

Skupina:
Stan Aldous - Bass
Frank Clark - Drums, Percussion
Steve Milliner - Keyboards, Celeste, Marimba, Organ, Piano, Recorder, Vibraphone
Dave Skillin - Vocals
Aardvark
Vyšlo 20. července 1970, LP: Deram Nova SDN 17B,
2005, CD: Universal Japan, 5381545

Seznam skladeb:
Side A:
01. Copper Sunset (3:39)
02. Very Nice Of You To Call (3:58)
03. Many Things To Do (4:22)
04. The Greencap (6:03)
05. I Can't Stop 5:23)
Side B:
06. The Outing - Yes (9:55)
07. Once Upon A Hill (3:06)
08. Put That In Your Pipe (And Smoke It) (7:35)
Total Time: (42:56)

All songs by Dave Skillin except 07 - Stan Aldous
Producer: David Hitchcock
Engineer: Peter Rynston
Assistant Engineer: Stephen Brown
Assistant: Paddy Coulter
Coordination: Mark Powell, Vicky Powell
Model, Sleeve Design: David Anstey
Package Design: Phil Smee
Sleeve Photo: David Wedgbury
Digital Remastering: Ben Wiseman
Liner Notes: Jon Wright
Vzácné prog album, které vyšlo na neúspěšném sublabelu Decca, Deram Nova, labelu, který představoval projekty, jež byly do do značné míry předurčeny k zapomění. Přesto hudba u tohoto labelu byla často skvělá, jak ukazuje kompilační disk Universal 3CD "Legend Of A Mind". Aardvark natočil pouze jedno album a pak zcela zmizeli ze scény. Nicméně to bylo velmi dobré album s množstvím těžkých prog vyhrávek, které by měly apelovat na všechny fanoušky raných prog kapel jako The Nice, Spooky Tooth, Deep Purple, Quatermass a Egg.

Zpět...

Black Cat Bones  Zpět...

  Oficiální stránka:
  www.aardvarkrocklegends.com

  http://www.alexgitlin.com/index.htm
  https://sinistersaladmusikal.wordpress.com/2015/05/16/sinister-vinyl-collection-aardvark-aardvark-1970/

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  27.6.2017 
Menu Poslední aktualizace: 20.7.2018
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!