A Dying PlanetZpět
Progresivní metaloví nadšenci Jasun a Troy Tipton, známí svou prací v Zero Hour, Cynthesis, Abnormal Thought Patterns po více než za poslední dvě desetiletí, založili v roce 2018 jejich nejnovější hudební počin A DYING PLANET. Pro ty kdo znají historii Zero Hour, Cynthesis a Abnormal Thought Patterns, je obtížné nejásat nadšením, když Jasun a Troy Tipton oznámili, že mají nový projekt připravený k vydání její nové nahrávky.

Před vytvořením A DYING PLANET byli bratři Tiptonové hybnou silou prog metal powerhouse Zero Hour, která vydala pět alb, včetně mezníku z roku 2001 "The Towers Of Avarice". Michael Rensen z německého časopisu Rock Hard prohlásil: „Zero Hour je jedním z pěti nejlepších progresivních nováčků na konci 90. let!“ Toto a další ocenění vynesly koncerty s Zero Hour vedle takových pozoruhodných kapel jako Opeth, Cynic, Symphony X, All That Remains, The Human Abstract a Liquid Tension Experiment, kromě několika úspěšných evropských turné a tří vystoupení na americkém premiérovém progresivním metalovém festivalu, ProgPower USA. Bratři Tiptonu byli také hostujícími fejetonisty na populárním webu kytarových nadšenců Chops From Hell a vydali dvě instruktážní videa. Jasun a Troy také uspěli s technickou instrumentální kapelou Abnormal Thought Patterns a progresivní metalovou Cynthesis. Abnormal Thought Patterns vydali tři alba, včetně dvou pro Lifeforce Records, které obdržely velmi pochvalné recenze a reportáže v časopisech Metal Hammer, Legacy, Decibel a dalších. Jejich třetí deska přinesla i epickou spolupráci ve skladbě "Nocturnal Haven" s Tommym Rogersem na vokálech (Between The Buried And Me) a intro s kytarovým sólem od Jeffa Loomise (Nevermore, Arch Enemy). Cynthesis vydali dvě desky prostřednictvím Sensory Records a byli představení na portálu Classic Rock.

V posledních letech se v rodině Tiptonů věci neplánovaly, protože basista Troy musel zavěsit svou basovou kytaru, pravděpodobně navždy. Je to zničující verdikt zdánlivě nevyléčitelného zdravotního stavu. Pokud jste někdy slyšeli souhru mezi kytarou a baskytarou mezi bratry Tiptony, okamžitě pochopíte, proč je progresivní metalový svět tak obrovskou ztrátou. Znamenalo to také, že poslední nahrávka Cynthesis byla rovněž pozastavena.
Ale nebojte se, protože máme nový projekt A Dying Planet od stejného dua, a jejich nejnovější projekt je jedním z jejich nejlepších, i když s poněkud odlišnou dynamikou. Namísto hraní na basovou kytaru, Troy vložil své úsilí do psaní písní a textů, dokonce pozvedl mikrofon v některých partech této nahrávky. Dvojčata Jasun (kytara) a Troy (vokály) jsou hlavní tvůrčí silou A DYING PLANET. Projekt začal jednou skladbou "Missing", kterou napsal Jasun. Zahrál tuto skladbo Troyovi, který kvůli vážnému zranění paží již několik let není schopen hrát na baskytaru, a ten okamžitě vyjádřil svou touhu napsát a nahrát na materiál vokály. Když bylo vytvořeno více nového materiálu, Jasun přitáhl bubeníka Marco Bicca a basistu Briana Hartea, aby vytvořil velmi talentovanou rytmickou sekci a sestava tak byla kompletní. Čtyři členové pak zamířili do studia a dali dohromady něco, z čehož vzešlo jejich debutové album.

Tento nový outfit dokončil své debutové album "Facing The Incurable" a naplánoval jej pro nezávislé vydání v srpnu 2018. Se šesti skladbami vznášejícími se nad téměř padesáti třemi minutami délky, s dynamickým materiálem, bylo album "Facing The Incurable" smícháno Forresterem Savellem (Animals As Leaders, Sikth) a masterováno Alanem Douchesem (Between The Buried And Me, Mastodon). Jasun Tipton napsal hudbu, zatímco Troy Tipton poskytl většinu textů. Album obsahuje i příspěvky od několika hostujících hudebníků, včetně kláves od Billa Jenkinse z Enchant v "Missing" a zpěvu Paula Villarreala v "Resist", v "Poisoning The Well" pak Erik Rosvold a zpěv Luda Arno v "Facing The Incurable" a "Missing". Album je doplněno fotografiemi Briana Kirkseyho a obalem od Ericka Wurma Pollarda.

S každou skladbou se album mění ze síly na sílu. Každá stránka alba je prvotřídní. Skladba písní, představení, vokály a produkce jasně zářily. Každý člen kapely hraje svou roli s dovedností a precizností. Jednou z velkých silných stránek alba je jeho rozmanitost. Hudebně je album občas těžké a složité a v jiných chvílích je tlumené a překvapivě klávesové. A Dying Planet se mohli rozhodnout nahrát vysoce technické album plné složitých hudebních děl, místo toho se však soustředili na atmosférickou stránku progresivního metalového spektra.

Album "Facing The Incurable" byla vydána nezávisle prostřednictvím vlastní značky kapely CynNormal Lab Recordings na CD a digitálních platformách 17. srpna 2018. Takže, kde se zavřou jedny dveře, otevřouu se prostě další. A na "Facing The Incurable" je tak skvělé, že Troy dokázal své myšlenky, obavy, starosti a vnitřní démony nasměrovat do něčeho konstruktivnějšího a nakonec i očistného. A výsledky jsou dost zatraceně působivé. Stylisticky album leží někde ve sféře Cynthesis a Abnormal Thought Patterns, s krátkými ozvěnami Zero Hour, při zachování původních rysů. To, co album přináší, je směsice djent-esque těžkých riffů a instrumentací, s atmosférickým, často ambientním minimalismem, kde se melodie a emoce dostávají do popředí. A to je docela mocný mix.

Není možná překvapivé, když pojmenujeme název alba a názvy písní, které debutující film A Dying Planet prozkoumává Troyovy zážitky s jeho nenapravitelným zápěstím. Album otevírá epická skladba "Resist". Se čtrnácti minutami je to nejdelší a nejtěžší skladba alba. "Resist" je jízda na horské dráze s pohyblivými a kontrastními hudebními okamžiky. Album uzavírá instrumentální "Separation Anxiety", u níž srovnání s alby Abnormal Thought Patterns je na místě. Toto je nejoptimističtější skladba na albu. Píseň efektivně přechází sem a tam mezi složitým, těžkým riffem a čistými třpytivými akordy. Mezi první a poslední skladbou jsou čtyři písně různých hudebních odstínů, barev, textur, temp, dynamiky a nálad.

Jedním z hlavních vrcholů alba je čtvrtá píseň "Poisoning The Well". Ve skladbě hostuje bývalý zpěvák Zero Hour Erik Rosvold. Jaké absolutní potěšení je slyšet tohoto muže zpívat. Rosvold je jedním z velkých, ale nepříliš známých hlasů v metalu. Bohužel se objevil pouze na dvou albech Zero Hour. S bratry Tiptonovými se sešel na dvou albech s kapelou Cynthesis. Jeho vystoupení s A Dying Planet dokazuje, že i potřetí okouzluje. "Poisoning The Well" je náladová skladba ve středním tempu, která obsahuje opakovaný kytarový, ale velmi hypnotický motiv. Krása hlasového výkonu Rosvolda je ohromující.

Je s potěšením možno konstatovat, že kapela už pracuje na své další nahrávce. Brian Hart 27. ledna 2019 dokončil všechny basy na skladby k další nahrávce A Dying Planet. Brian to celkově dokončil už jsou s procesem dokončování o trochu blíže. V únoru pak kapela uvedla, že nahrávka by mohla vyjít koncem roku 2020.

Nakonec je to trošku jinak, než kapela předpokládala, a trošku se to protáhlo, což v této divné době není neobvyklé. Druhé album kapely A Dying Planet s názvem "When The Skies Are Grey" je dokončeno, nyní jen schází několik dalších podrobností, aby album mohlo vyjít 17. září 2021. Paul Adrian Villarreal (Ex-Sun Caged), který již byl uveden na debutovém albu, se nyní stal oficiálním zpěvákem skupiny A DYING PLANET. Desku se šesti skladbami, které se natáhly na téměř padesát dvě minuty délky, s dynamickým materiálem namíchal a maasteroval Adair Daufembach. Kapela jako ochutnávku kapela zvěřejnila titulovou skladbu "When the Skies Are Grey" na své "bandcamp.com" stránce!!!

Zpět
Členové kapely:
Jasun Tipton - Guitars, Keyboards (Zero Hour)
Troy Tipton - Vocals
Marco Bica - Drums, Percussion
Brian Hart - Bass

Bývalí členové:

Členové Jasun E. Tipton
(narozen 24. dubna 1971, Pleasanton, California)
Guitars, Keyboards


Jasun je americký hudebník a hráč ny kytaru a klávesy. Spolu se svým bratrem dvojčetem Jasunem působili společně ve skuoinách Zero Hour, Death Machine, Cynthesis, Abnormal Thought Patterns a nejčerstvěji A Dying Planet.

Jasunových více než 12 let pedagogických zkušeností stěží přehluší jeho rozsáhlé zkušenosti jako hudebníka. Jasun učí začátečníky odbornými radami, cvičení na posílení prstů, zrakovým čtením, alternativní výběr, základní akordy, písně a brnkání. Pokročilí studenti se naučí strukturu písní, teorii, sóla a improvizaci.

Jasun Tipton, rodák ze San Jose v Kalifornii, začal svou kariéru na scéně progresivního metalu s Zero Hour. Jako zakládající člen skupiny Zero Hour, Jasun rozsáhle koncertoval v Evropě a ve Spojených státech, vydal s nimi šest alb a byl uveden v desítkách časopisů po celém světě. Jasun je podporován firmami Mesa/Boogie, + Manne Guitars (Itálie) a Kerly Music Strings. Zero Hour byla reprezentantem kreativních schopností Tiptona, pokud jde o rychlé změny taktu a naprostý nápor technické přesnosti. Tipton se vidí nejen jako kytarista, skladatel nebo klávesista, ale i jako umělec. Vydal vlastní instruktážní DVD s názvem "Progressive Shredoholic", distribuováno po celém světě prostřednictvím Chops From Hell Productions, a "Progressive Shredoholic 2".

Tiptonovo debutové album "Seduction" z roku 2005 je příkladem jeho schopností dát dohromady jemnou a řízenou nahrávku inspirovanou kytarovými velikány jako Pat Metheny, Paul Gilbert a dalšími virtuosy, včetně Martyho Friedmana a Jasona Beckera. Sólový projekt Jasuna je hlavně doporučován progresivním metalovým fanouškům projektu Zero Hour a fanouškům legendárních kytarových virtuózů jako Satriani, Vai, Metheny, Becker a Gilbert.

Nahrávky s dalšími kapelami:

Abnormal Thought Patterns - Guitars (2011-present)
2015 "Altered States Of Consciousness" - Guitars, Keyboards
2013 "Manipulation Under Anesthesia" - Guitars, Keyboards
2011 "Abnormal Thought Patterns" (EP) - Guitars, Keyboards

Cynthesis - Guitars (2010-present)
2013 "ReEvolution" - Guitars
2011 "DeEvolution" - Guitars, Vocals, Keyboards

Jasun Tipton - Keyboards, Guitars
2005 "Seduction" - Guitars
2000 "Night's Pulse" - Guitars, Keyboards

Death Machine - Guitars (2003-?)
2003 "Death Machine" - Guitars (as "Thrak")
2003 "Death Machine" (Demo) - Guitars (as "Thrak")
2003 "12 Song Demo" (Demo) - Guitars (as "Thrak")

Členové Troy R. Tipton
(narozen 24. dubna 1971, Pleasanton, California)
Bass (1993-2008)


Troy je americký hudebník a do svého poranění hrál jako baskytarista. Spolu se svým bratrem dvojčetem Jasunem působili společně ve skuoinách Zero Hour, Death Machine, Cynthesis, Abnormal Thought Patterns a nejčerstvěji A Dying Planet, kde přesedlal na pozici skladatele a zpěváka.

Troy Tipton vydal na DVD i své prvního instruktážní video "Progressive Bass Techniques", které přineslo 20 masivních příkladů hraní, vč. tapping, exotické segmenty a arperggios. Troy ukazuje, jak tyto techniky aplikuje v durové stupnici. Konečným výsledkem je pět výbušných příkladů, díky nimž budou vaše prsty klouzat míli za minutu.

Troy trénoval v tělocvičně a dělal bicepové cviky. V levé paži to ale luplo a v podstatě mu kost rozdrtila loketní nerv. Kvůli tomu, co se stalo, měl velmi omezený průtok krve do levé paže a do ruky. Troy musel podstoupit transplantační operaci loketního nervu. Kdyby nešel na operaci, dostal by do levé paže atrofii svalů. Po operaci tvrdě pracoval na tom, aby se dostal zpátky k hraní. Už nikdy nebude dokonalý, ale získává nějakou sílu v paži a lepší se to. Hodně z materiálu Zero Hour Troy hrál se spoustou síly levé ruky, je tam i mnoho skladeb hraných stylem tapping a legato basových linií. Troy už nemůže tyto pasáže znovu zahrát, protože má problémy. Tím se stalo, že Zero Hour se rozpustili.

Nahrávky s dalšími kapelami:

Abnormal Thought Patterns - Bass (2011-present)
2015 Altered States of Consciousness" - Bass
2013 Manipulation Under Anesthesia" - Bass
2011 Abnormal Thought Patterns" (EP) - Bass

Cynthesis - Bass (2010-present)
2013 "ReEvolution" - Bass
2011 "DeEvolution" - Vocals, Bass

Jasun Tipton - Bass (2000-?)
2005 "Seduction" - Bass
2000 "Night's Pulse" Bass

Death Machine - Bass (2003-?)
2003 Death Machine Bass (as "Devin")
2003 12 Song Demo (Demo) Bass (as "Devin")
2003 Death Machine (Demo) Bass (as "Devin")

Členové Marco Bica
(Narozen ***, Brasilia)
Drums, Percussion


Brian je americký hudebník, rodák z Brazílie, a hráč na bicí a perkuse, je členem kapely A Dying Planet. Marco byl vždy obklopen hudbou, oba jeho rodiče hráli na klavír, což byl jeho první nástroj, nicméně stále rád hraje na klávesy a klavír, hlavně pro zachycení nových nápadů pro kapelu.

V 15 letech se Marco přemístil k bubnům a v současné době jsou jeho hlavním nástrojem. Studoval bicí, když byl v Brazílii u Mauricia Leiteho, známého a respektovaného bubeníka, ve Spojených státech amerických s Chuckem Brownem (Terry Bozzio, Will Kennedy, Jeff Campitelli, David Garibaldi). Marco hrával s místními brazilskými skupinami Hades warden, Evora a Móbil Gigante.

Hrál také v tributní skupině Symphony-X a spolu s kapelou Evora nahrál píseň "Peruvian Skies" od Dream Theater pro brazilské CD Tribute s názvem "Lake Of Fire". Mezi bývalé skupiny, ve kterých hrál, patří LoNero a album "J.F.L" (2011), Shaylon a EP "Forgotten Realms Of Wonders", Sigma Project s albem "Reality Field" (2015), Blue Helix a album "Anti-Social Butterfly" (2017), RelicsKastle, Coda a Eden's Curse album "Revelation Live" (2015).

Od září 2019 dokončuje Marco své vlastní nahrávací studio, kde bude provádět více studiových prací, počínaje koncem tohoto roku.

V současné době Marco pendluje mezi Sao Paulo, Brazílie, a Seattle ve Washingtonu a hraje s kapelami Pamela Moore, The Element, The Absent Light, A Dying Planet, Sigma Project a Blue Helix.

Členové Brian Hart
(Narozen ***)
Bass


Brian je americký hudebník a basskytarista, je členem kapely A Dying Planet. Pracoval jako opravář strunných nástrojů JAMS Music (John's Awesome Music Store) v Dublinu, California. JAMS Music poskytuje komplexní opravu nástrojů pro všechny strunné nástroje.

Brian Hart pracoval na kytarách a dalších strunných nástrojích od té doby, co začal hrát. Jeho zkušenosti, odborné znalosti a reputace u spokojených zákazníků se rozrostly a získaly praktické zkušenosti po celém zálivu i mimo něj.

Brian byl členem kapel Razing Beauty, The Blacklist Project (Bass, 2006-present) a vystupuje i s kapelou Space Jam, což je skupina přátel, kteří spolupracují na svých hudebních nápadech.

Zpět
Studiové desky:
2021 When The Skies Are Grey
2018 Facing The Incurable
Ostatní nahrávky:Skupina:
Jasun Tipton - Guitars, Keyboards
Paul Adrian Villarreal - Vocals (Sun Caged)
Marco Bica - Drums
Brian Hart - Bass
Hosté:
Diskografie When The Skies Are Grey
Vyšlo 17. září 2021, CynNormal Lab Recordings

Seznam skladeb:
01. When the Skies Are Grey (8:55)
02. Honoring Your Name (6:41)
03. Hope For Tomorrow (7:28)
04. Embrace (14:50)
05. Far From Home (7:58)
06. A Father's Love (7:41)
Total Time: (53:22)

Produced: Jasun Tipton
Mixed and Mastered: Adair Daufembach
Cover Artwork: Erick Wurm Pollard

Skupina:
Jasun Tipton - Guitars, Keyboards
Troy Tipton - Vocals
Marco Bica - Drums
Brian Hart - Bass
Hosté:
Bill Jenkins - Keyboards (05)
Paul Villarreal - Vocals (01)
Erik Rosvold - Vocals (04)
Luda Arno - Vocals (02,02)
Diskografie Facing The Incurable
Vyšlo 14. srpna 2018, July 18, 2018, CynNormal Lab Recordings

Seznam skladeb:
01. Resist (14:06)
02. Facing The Incurable (10:22)
03. Human Obsolescence (7:43)
04. Poison The Well (8:08)
05. Missing (8:59)
06. Separation Anxiety (3:23)
Total Time: (00:34)

Produced: Jasun Tipton
Mixed: Forrester Savell (Animals As Leaders, Sikth)
Mastered: Alan Douches at West West Side Music (Between The Buried And Me, Mastodon)
Cover Artwork: Erick Wurm Pollard
Photography: Brian Kirksey

Zpět
Zpět
Oficiální stránky:
https://adyingplanet.bandcamp.com/releases
https://www.instagram.com/adyingplanet/p/BtOled4nNFD/ProgressRock Nahoru
Made by 
©  26.2.2020 
Menu Poslední aktualizace: 17.7.2021
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©