YAK

Zpět 
YAK byla/je čtyřčlenná instrumentální progressivní rocková kapela, která vystupovala v letech 1982 až 1984. Sestavu tvořili Robin Hodder (guitar), Simon "Sy" Snell (bass), John Wynn (drums) a Martin Morgan (keyboards).

YAK vznikla po rozpadu kultovní kapely Acid Fantasy, která koncertovala většinou v Toot Hill Village Hall a okolí Essexu v letech 1978 až 1981. Ale "Fantasy" nikdy neprorazili a koncertovali opravdu jen ve Village Hall, která už ale byla zbourána.

Bubeník John Wynn byl ale odhodlán jít dál a brzy se dal dohromady se svým starým školním kamarádem, bývalým členem sestavy Blohm und Voss, kytaristou Robinem Hodderem. Kontaktovali i Martina Morgana, bývalého hráče na klávesové nástroje z Acid Fantasy, na čtveřici je doplnil basista Simon Snell z Theydon Bois.

Hrávali zpočátku v River Way ve zkušebním studiu v Loughtonu. Nicméně poté, co si sousedé Johnovy matky stěžovali, přesunuli se do rodinného sídla v York Hillu - za předpokladu, že Robinovi rodiče byli někde mimo. Existuje několik nahrávek z prvních zkoušek v Yorku Hill, ty ale byly uvážlivě odloženy do archívu z důvodů jejich nekvality. Tyto rané nahrávky jsou nyní k dispozici pro specializované YAK znalce za rozumnou cenu od Ruskin Studios, Northampton.

Hudba byla zpočátku směs Rolling Stones, stejně jako prvních pár věcí od Santany, doproázené neustálým jamováním zejména v tónině... A a občas D moll. Pak se u YAK začaly objevovat nápady a riffy. Jednalo se o radikální odklon od do té doby standardních rytmů, jako hudební nápady, které se objevily v taktech 7/8, 5/4 nebo 3/4. Následovníci ze skupiny, především Nigel Astell a Andy Nettleton byli fascinováni novými zvuky, a to natolik, že se později přestěhovali do Ameriky, respektive do Arábie.

Zkoušky se konaly pravidelně, každých pár týdnů v Loughton a dokonce ve dvou příležitostech i v odlehlé chatě v hlubinách přírody v Suffolku.

Konečně v roce 1984 po asi 4 nebo 5 "YAK" nápadech byla docílena určitá míra, což ale kapelu rozdělilo po hořké řadě sporů, zda je opravdu nutné - natož praktické - hrát v 37/8 taktu. Na protest se Robin odstěhoval do jeho vysokoškolské města Northamptonu, kde žije dodnes. Sy Snell se odstěhoval do Walthamstow a John zmizel dokonce na mnoho let.

Původní materiál, který byl nahrán v Lo-Fi byl nekvalitní, ale Martin byl odhodlaný, že by nahrávky neměly být "ztraceny". V roce 2003 se pustil do přehrávání osmi YAK skladeb, které pak vyšly jako album "Dark Side Of The Duck" v únoru 2004.


Po vydání tohoto se rozhodli dát znovu dohromady a opět si zajamovat. Bohužel Sy Snell nebyl schopen se připojit, a tak byl angažován Max Johnson na basu. Po víkendu stráveném v Nottinghamu hraním ve zkušebně bylo studiové hraní zaznamenáno v Lo-Fi - na CD, které vyšlo v roce 2005 jako živé album pod názvem "Does Your Yak Bite?".

Následující rok jsme měli další jamování v odlehlé chatě v Rutlandu ve stejné sestavě. Druhé živé album, které vyšlo v lednu 2006, bylo nazváno "The Rutland Chronicles".

Martin Morgan měl v plánu nahrát další studiové album - stejným způsobem, jako jsem nahrál své první album se mnou dělat všechnu hudbu a zároveň dělat to mohu nastavit nové kousky streaming se na nově vytvořené stránky Yak Myspace. Ve druhé polovině roku 2007 Martinovi volal bubeník Dave Speight, který slyšel materiál a chtěl s ním nahrávat. Dave byl již hrál v řadě kapel, Harmony in Diversity, což byla kapela Petera Bankse (ex-Yes), Dave byl také hrál v Whimwise, kapele Nicka Maye - Nick byl kytaristou Enid na jejich několika albech. Dave dokonce spolupracoval s kapelou "Yesterdays", což je maďarská progressivní rocková kapela.

Martin spolu s Gary Bennett na bassu (Dave a Gary spolupracovali dlouhá léta) začali nahrávat nové album jako trio. Toto nejnovější album "Journey Of The Yak" bylo zaznamenáno v období mezi dubnem a říjnem 2008 a mixing a mastering pak v říjnu. Album vyšlo 14. listopadu 2008. Na této nahrávce se kapele Yak podařilo zachytit zvuk opravdu blízko k odkazu velkých symfonických mistrů z dávných dob, GENESIS, CAMEL a UK.

Dne 1. června se na jejich stránkách objevila informace, že dokončují další album, které se bude jmenovat "Vale Of Aeternum". Právě dokončili poslední skladbu na novém albu "Quest For The Stones" - jedna z nejdelších YAK skladeb něco kolem 17 minut. Úvodní skladba na novém albu bude obsahovat i záznam živých varhan z kaple Sv. Percyho z Bradwell-on-Sea. V prosinci 2013 se již nové album mixovalo a mohlo by vyjít v první půlce roku 2014. Nakonec se album objevilo až 1. června 2015 a nese právě název té druhé uvedené skladby "Quest For The Stones", která je na albu nakonec v délce 24 minut. Spolu s albem se objevilo i nové logo skupiny, které kopíruje stylově název nového alba.

Zpět 
Členové
Martin Morgan - Keyboards
Dave Speight - Drums
Gary Bennett - Bass
Bývalí členové
Robin Hodder - Guitar
Simon Snell - Bass
John Wynn - Drums


Martin Morgan
Keyboards


Dave Speight
Drums

Gary Bennett
Bass

Simon Snell
Bass

Robin Hodder
Guitar

John Wynn
Drums


Zpět 

Skupina:
Martin Morgan - Keyboards
Dave Speight - Drums
Gary Bennett - Bass
Quest For The Stones
Vyšlo 1. června 2015, self-realised


Seznam skladeb:
01. Quest For The Stones (24:00)
02. Veil of Aeternum (19:30)
Total Time: (43:30)

Skupina:
Martin Morgan - Keyboards
Dave Speight - Drums
Gary Bennett - Bass
Journey Of The Yak
Vyšlo 14.listopadu 2008, Independent Release

Seznam skladeb:
01. Gates of Moria (3:12)
02. Entangled in Dreams (10:04)
03. Jadis of Charn (11:28)
04. March of the Huorns (12:04)
05. Dearly Departed (3:06)
06. Journey of the Yak (8:30)
Total Time: (48:24)

Produced by Gertrude Luxury at Penguin Studios

Skupina:
Robin Hodder - Guitar
John Wynn - Drums
Max Johnson - Bass
Martin Morgan - Keyboards
The Rutland Chronicles
Vyšlo leden 2006

Seznam skladeb:
01. Portal Honey
02. Bastante L/S
03. Dearly Departed Take 2
04. The Moon Was Clinically Depressed
05. Yak's Bolero
06. Latin Eighth
07. Why Slimey
08. Misty Mountains
09. Intro to Zea's Song
10. Lady Solitude
11. Good Evening And tonights Spot Prize Will Be...
12. Sleazy Dealer
13. Rif Riff Take 2.
Total Time: ()


Skupina:
Robin Hodder - Guitar, Binson Echorec
John Wynn - Drums
Max Johnson - Bass, Vocals
Martin Morgan - Keyboards
Does Your Yak Bite?
Vyšlo říjen 2005, live jam

Seznam skladeb:
01. Himalaya (10:29)
02. The Road Goes Ever On (13:37)
03. The Battle Of Pogles Wood (5:56)
04. Leylines Of Yak (4:31)
05. Yak's Bolero (5:50)
06. Wokadic Wah (0:16)
07. Aragorn (3:43)
Total Time: (44:22)

Recorded live in the Lace Mines of Fair Nottingham, 20. - 21. May 2005
Digitised at Ruskin Road Studios, Northampton
Toto je "JAM" - bylo to poprvé, co spolu hráli po 21 letech - obsahuje improvizaci a bylo zaznamenán v Lo-Fi na "magnetofon" - starověký typ záznamového zařízení.

Skupina:
Martin Morgan - Keys and All instruments
Dark Side Of The Duck
Vyšlo v březnu 2004, Yaksongs.com UK-2004

Seznam skladeb:
01. Theme (2:16)
02. Aragorn (5:18)
03. Leylines Of Yak (4:33)
04. Yakrise (5:49)
05. Frustration (4:36)
06. Migration (3:13)
07. Earthogrub (3:09)
08. The Swan (3:21)
Total Time: (32:15)


Zpět 

Yak 1984 v Suffolku: Martin Morgan, Sy Snell, Ralph Seabag-Montefiore a Robin Hodder


Martin Morgan, Robin Hodder a Harvey


Členové YAK minulí i současní 2004 - L => R: Harvey S Beezwanger (Arabian Nose Flute), Ralph Seabag-Montefiore (Drums), Sy Snell (Bass), Trev Mann (Virtual Bass for "Acid Fantasy", Robin Hodder (Guitar)


Yak 2006 L => R: Martin Morgan, Max Johnson, Robin Hodder a Ralph


Yak 2009 L => R: Gary Bennett, Martin Morgan, Dave Speight

Zpět 
Oficiální stránka:
http://www.yaksongs.com

Další informace:
http://www.myspace.com/yaktunes
Nahoru ProgressRock
Made by 
©  11.4.2014 
Menu Poslední aktualizace: 13.5.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!