Vinum SabbatumZpět...


Kapela Vinum Sabbatum pochází z Hyvinkää, Uusimaa, Vihtijärvi, Finsko, a hraje originální směs rocku 70. let, heavy rock, proto-doom a progressive rock s důrazem na výrazné zvuky a kompozici skladeb. Bývá často škatulkovaná jako finská Doom/Hard Rock kapela s vlivy 60. a 70. let, hudba bývá často označovaná jako Proto-Doom.

Hlavní vlivy v jejich hudbě lze vysledovat až do temnější hudební stránky z počátku 70. let, a to v rocku postaveném na blues kapel jako Black Sabbath, Pentagram, Warhorse a Iron Claw. Vnímavý posluchač může také snadno objevit některé podobnosti s Uriah Heep, Deep Purple, Blue Öyster Cult, Atomic Rooster nebo dokonce Black Widow, ale nesmí se opomenout celkový dlouhý seznam dalších psychedelických a také progresivních vlivů. Členové kapely mají jinak dlouholeté zkušenosti z působení v různých skupinách s různorodými hudebními styly, takže Vinum Sabbatum dokázali namíchat vzrušující směs blues, doom a gloom rocku v kombinaci s psychedelickými a rockovými riffy spolu s okouzlujícími a chytlavými melodiemi.

Kytarista Juha Köykkä a Mika Pajula se setkali již v jiné kapele, basic-doom kapele Funeral Planet. S kapelou nahráli nějaké demo a odehráli pár koncertů ve Finsku, ale kapela vůbec neměla žádnou snahu opravdově se rozvíjet s vlastními skladbami a ani nikam nesměřovala. Oba dva zmínění členové hovořili o tom poměrně často, že by založili kapelu, kterou by opravdu rádi slyšeli, starší více retro skupinu a nakonec se rozhodli opustit dosavadní kapelu a začít od nuly.

Kapela vznikla počátkem roku 2009, kdy za zamčenými dveřmi začali zkoušet zakládající členové Mika Pajula a původní kytarista Juha Köykkä spolu s bubeníkem Marko Jylhä-Ollila. Prvních pár měsíců roku 2009 se tak setkávali jen Mika Pajula, Juha Köykkä a bubeník Marko Jylhä-Ollila, aby jammovali pouze instrumentálně a byli poblázněni skládáním nových riffů. Takže od té doby po celou dobu získávali zkušenosti a rozvíjeli se, s každou další zkouškou se zlepšovali a přicházelo i více nápadů.

Intenzivní jam sessions se vyvinuly do bodu, kdy bylo zřejmé, že je potřeba zpěvák a varhaník, aby tyto instrumentální myšlenky mohly přejít v kompletní písně. Pak se rozhodli najít i sólového zpěváka, nikoli jen tak někoho, ale skutečně fungujícího zpěváka. Díky jedné reklamě na webové stránce našli brzy odpověď - byl to Janne Salo, který se jim zalíbil a jeho styl zpěvu dokonale zapadl do skladeb, takže se v březnu 2009 stal frontmanem s bohatým a výrazným hlasem. Natočili nějaké nové skladby a Janne dokončoval nějaké party varhan k surovým demům, které nahráli na zkouškách. Všichni si uvědomili, že by bylo správné přidat zvuk varhan Hammond do mixu skladeb a pokud by našli ve Finsku takového hudebníka, který by odpovídal stylem hře Kena Hensleyho nebo Jona Lorda, což se zdálo být téměř nemožným úkolem. Juha pak zjistil, že po okolí Helsinek vystupuje cover skupina kapely Uriah Heep pojmenovaná The Innocent Victims, a tak zavolal jejich klávesistovi Tomi Korpelovi, který byl ochoten se připojit, když uslyšel jejich nahrávky. O několik měsíců později byl Tomi Korpela více než ochoten pomoci kapele nahrát jejich první EP demo v listopadu. Poté, co byly Tomiho vlastní projekty na chvíli pozastaveny - mezi nimi i cover kapela The Innocent Victims, stal se v září 2009 stálým členem Vinum Sabbatum a sestava kapely byla dokončena.

Po přesunu zkušebního místa z Tuusuly do Hyvinkää vydali v únoru 2010 ve vlastní režii demo s pěti skladbami nazvané "Songs From The Convent". Riffy jako od Black Sabbath ve skladbě "Demon Dance (Chorea Sancti Viti)" vydláždily cestu pro vyprodání celé edice (300 kopií), která měla být vydána během několika měsíců. Brzy následovalo nahrávání pod značkou Northern Silence Productions patřící pod label Eyes Like Snow. V následujícím roce Vinum Sabbatum pokračovali ve vystupování po klubech ve Finsku a začali nahrávat své první plnohodnotné album.

V září 2011 vydali pod značkou Doomanoid Records společné EP s britskými riffovými čaroději Groan. Brzy poté, co bylo původnímu bubeníkovi naznačeno, aby odešel, jej nahradil další členem skupiny The Innocent Victim Jarno Jaakkola. Label Eyes Like Snow znovu vydal desku "Songs From the Convent", tentokrát oficiálně s novým mixem a novým přebalem v lednu 2012. Obě nahrávky - společné EP a reedice desky si získaly velmi dobré recenze.

V květnu 2012 Vinum Sabbatum nakonec dokončili nahrávání a mixování svého druhého studiového alba s názvem "Bacchanale Premiere". Album vyšlo v srpnu 2012 se sedmi zbrusu novými skladbami, které představují skupinu, která posouvá hranice přidáním ještě progresivnějších elementů a nuancí k jejich již těžkému zvuku.

V letech 2013-2014 Vinum Sabbatum vystupovali příležitostně ve Finsku a pokračovali ve skládání nových písní. Třebaže získali dobré recenze za album "Bacchanale Premiere", skupina se soustředila hlavně na zkoušení a formování svého zvuku, nebyli tak proto tolik pod veřejným radarem. Vzhledem k tomu, že hudební směr se přirozeně posouval k mnohem složitější a vrstevnatější formě, zakládající člen a původní kytarista Juha Köykkä se kvůli toho rozhodl v listopadu 2014 kapelu opustit. Po skončení výročního kouzelného koncertu v Helsinkách dne 18. října 2014 pak kytarista a zakládající člen Juha Köykkä opustil Vinum Sabbatum zcela v přátelském duchu. Zbylí členové mu poděkovali za to, že byl od počátku rozhodující součástí skupiny. Také mu a jeho rodině popřáli všechno nejlepší do budoucnosti. Nicméně tento odchod kapelu na chvíli pozdržel v jejim úsilí.

V prosinci 2014 pak Vinum Sabbatum přestěhovali svůj tábor do Vihtijärvi, nedaleko Espoo, a začali hledat nového kytaristu. Janne Riihimäki si povšiml reklamy na internetu a prošel obstojně konkurzem. Již ke konci prosince 2014 mohla kapela oznámit jméno nového kytaristy a doprovodného zpěváka. Stal se jim Janne Riihimäki, který byl ovlivněn stylem a hudbou z různých oblastí hudby 60. a 70. let, od Beatles až po King Crimson a jeho přínos bude v budoucnu významným faktorem pro skupinu.

V srpnu 2015 kapela oznámila, že mají v plánu vstoupit do studia a začít nahrávat skladby pro nové album. Podle shromážděného písňového materiálu se zdá, že nová deska bude nejtemnější a více rockovější. Na novém materiálu se po jeho zapojení již podílel i nový kytarista. Kapela je odhodlána je dokončit a vydat nejpozději v prvním čtvrtletí 2016. V listopadu 2016 kapela konečně oznámila, že nové album s názvem "Apprehensions" je dokončeno a od 11. listopadu 2016 bylo k dospozicivšem fanouškům na portálu Bandcamp nebo prostřednictvím www.northern-silence.de/shop. Album přináší ryzí styl 70. let, těžký, progresivní a psychedelický rock a proto-doom v jejich originálním stylu, který potěší zejména příznivce Deep Purple, Black Sabbath, Uriah Heep a mnoha dalších legend. Klávesy Hammond a Moog na něm hrají dominantní roli. Kapela se pak vydala koncertně podpořit své album několika koncerty ve Finsku a účastí na několika festivalech. V říjnu vystoupili poprvé i v zahraničí v Tallinu a v Estonsku. K dispozici je například jejich živá nahrávka "Shadows Of Tears" zaznamenaná v Golden Classics Bar & Cafe v Helsinkách, Finsko, z 11. listopadu 2016. Ve dnech 14. a 15. dubna 2017 odehráli i dvě vystoupení v Rusku společně s italskou kapelou Witchwood, a to v Petrohradu a v Moskvě v Live Stars Club.

Po delší přestávce kapela vešla do studia Vostok v Nurmijärvi a strávili víkend položením dzákladů dvou nových skladeb. Tyto nahrávky by měly být v budoucnu k dispozici prostřednictvím digitálního stahování. Vypomáhal jim Matti Kari, který dělal techniku. "Letters From The Damned" je docela dobrý středně tempový šlapák, druhá skladba se jmenuje "Ota Merkityn Numero", což je druhá píseň, kterou nazpívali ve finštině. Dne 1. června 2018 kapela vydala dvoupísňový singl na bandcamp stránce "Letters From The Damned / Ota Merkityn Numero". Vizuálně je to spíše old school a jsou k dispozici na uvedené stránce včetně coveru a textů.

Dne 6. října 2018 si varhaník kapely Tomi střihl koncert, kde uvedl 10 melodiíh Deep Purple na představení Purple Night 2018, které se konalo v klubu Gloria, Helsinky. Večer oslavoval 50 let kapely Deep Purple. Seznam vystupujících hudebníků byl rozsáhlý s mnoha profesionálními a zkušenými hudebníky.

Členové kapely žijí na různých místech a nemohou proto dělat tolik zkoušek společně, jak by si přáli, dávají proto přednost domácím surovým demo snímkům a riffům doma a pak je spoečně ve studiu dopracovvají. Nahrávají také většinu svých zkoušek, takže každý z členů může projít kazety doma a připravit tyto základní nápady pro dokončení skladeb. Janne Salo také ve svém domácím studiu dělá vokály a návrhy na aranžmá Mikových riffů a předvádí je ostatním. Pokud usoudí, že je to v pohodě, použijeme to jako základ, aby to napsali znovu.

V roce 2019 vydal skvělý Metal Club Mökä kompilační CD ke svému 20. výročí a píseň od Vinum Sabbatum "Ota Merkityn Numero" tak získala své první vydání na fyzickém nosiči.

Rok 2020 kapela přivítala slovy: "Šťastný rok 2020 všem tam venku! Začínáme novou dekádu tím, že během několika příštích dní zrealizujeme nějakou práci ve studiu. Máme připravené 2 nové písně, které vyjdou na našem webu bandcamp co nejdříve... Budeme vás informovat, jak se věci vyvíjejí. Mezitím si můžete poslechnout náš předchozí digi-singl "Letters From The Damned", který se objevil v červnu 2018.
Vinum Sabbatum možná mlčí, ale nejsou mrtví! Dne 10. října 2021 byly konečně vydány dvě nové písně, na kterých pracovali během pandemie Covid-19 nahrané v loňském roce, a byly určeny k oslavě 10. výročí kapely. První z nich se jmenuje "Sunrise", kterou napsal výhradně kytarista Janne Riihimäki. Druhá nová skladba je pomalá a atmosférická a složil ji hlavní zpěvák Janne Salo a byla nazvána "Faceless Deceiver". Obě nové písně jsou k dispozici na webu Bandcamp a dalších streamovacích službách.

Zpět...
Členové:
Janne Salo - Vocals
Jarno Jaakkola - Drums, Percussion
Tomi Korpela - Organ, Keyboards
Mika Pajula - Bass
Janne Riihimäki - Guitars, Background Vocals (2015-)
Bývalí členové:
Juha "K.K." Köykkä - Guitars
Marko Jylhä-Ollila - Drums

Členové Janne Salo
(narozen ***, Finland)
Vocals


Janne je finský hudebník a zpěvák. Je znám jako člen kapely Vinum Sabbatum.

Členové Jarno Jaakkola
(narozen ***, Kärkölä, Finland)
Drums


Jarno je finský hudebník a hráč na bicí a perkuze. Je znám jako člen kapely Vinum Sabbatum a v současné době žije v Kerava, Finland.

Hraje také v cover skupině kapely Uriah Heep pojmenované Innocent Victims.
Členové Tomi Korpela
(narozen ***, Finland)
Organ, Keyboards


Tomi je finský hudebník a hráč na klávesové nástroje. Je znám jako člen kapely Vinum Sabbatum, hraje také v cover skupině kapely Uriah Heep pojmenované Innocent Victims.

Vystupoval či vstupuje také v dalších kapelách Concrete Swine, Aamunkoite, Duo Pii-Atomi a Rypälepaska.
Členové Mika Pajula
(narozen ***, Seinäjoki, Finland)
Bass


Mika je je finský hudebník a hráč na basovou kytaru. Je znám jako člen kapely Vinum Sabbatum a v současné době žije v Tampere, Finland, a pracuje pro firmu Tamro Oyj.

Dříve byl členem basic-doom kapely Funeral Planet. Navštěvoval školu Seinäjoen kauppaoppilaitos, předtím v Kivistön yläaste.
Členové Janne Riihimäki
(narozen ***, Finland)
Guitars, Background Vocals (2015-)


Janne je finský hudebník, hráč na kytaru a doprovodný zpěvák. Je znám jako člen kapely Vinum Sabbatum.
Členové Juha "K.K." Köykkä
Guitars

Dříve byl členem basic-doom kapely Funeral Planet.
Členové Marko Jylhä-Ollila
(narozen ***, Finland)
Drums


Marko je finský hudebník, hráč na bicí a perkuze. Je znám jako bývalý člen kapely Vinum Sabbatum.

Zpět...
Studiové desky:
2016 Apprehensions
2012 Bacchanale Premiere
2012 Songs From The Convent
2010 Songs From The Convent (EP)
Ostatní nahrávky:
2021 Sunrise / Faceless Deceiver (SP)
2018 Letters From The Damned / Ota Merkityn Numero (SP)
2011 Groan And Vinum Sabbatum (Split CD)


Skupina:
Janne Salo - Vocals
Jarno Jaakkola - Drums
Janne Riihimäki - Guitars
Tomi Korpela - Organ, Keyboards
Mika Pajula - Bass
Hosté:
Diskografie Apprehensions
Vyšlo 11. listopadu 2016,

Seznam skladeb:
01. Shadows Of Tears (4:55)
02. Fallen Savior (5:53)
03. Constellation Dust (5:23)
04. Autuuden Maa (5:37)
05. Profane Soil (7:08)
06. Creation Machinery (6:40)
07. Dark Mastermind (11:48)
Total Time (47:15)

Artwork: Stella Keppo
Obrazovou předlohou astronautky na obálce je Anna Fisherová, první matka ve vesmíru z mise NASA z roku 1980. Slovo "apprehension" (obavy) znamená pocity strachu a úzkosti z něčeho. Ten výraz je docela dobře vidět na její tváři, ať už se dívá jakkoli, ať už se dívá na Země, Vesmír, do budoucnosti nebo na něco jiného... Píseň "Fallen Savior" je o dobročinném charitativním zaměstnanci, který vždycky nastaví jinou tvář, když dostane plíček nebo cokoliv se stane. Jednou v noci se zuřivě bije v násilném incidentu na ulici. Pak se změní jeho osobnost a on sám se sám stane hnusným monstrem a přemýšlí, proč předstírá, že by mohl změnit svět. "Profane Soil" je nejstarší skladba na albu. Je to v textu post-apokalyptický příběh o tom, jak krása a klid mohou být zruinovány a jenom hrozivé monumenty zbudou na Zemi po člověku. Nejzajímavější text je v "Creation Machinery", který vypráví příběh o tom, že se lidé po smrti nechávají zmrazit v nádržích s tekutým dusíkem a přejí si, aby se budoucí věda probudila. Bohužel ale neexistují žádní lidé, kteří by je přivedli zpátky k životu, ale pouze nemilosrdní roboti, kteří převzali svět. Používají ty ubohé lidi ve svých experimentech, aby pochopili, co jsou to pocity a vědomí.

Skupina:
Janne Salo - Vocals
Jarno Jaakkola - Drums
Juha "K.K." Köykkä - Guitars
Tomi Korpela - Organ, Keyboards
Mika Pajula - Bass
Hosté:
Diskografie Bacchanale Premiere
Vyšlo 25. srpna 2012, Northern Silence Productions, EYE0000035

Seznam skladeb:
01. Earthrise (9:21)
02. Gospel Of Mary (5:10)
03. Tombstone Rider (6:04)
04. In And Out Of Faith (4:20)
05. The Devil's Cradle (5:24)
06. Culdremne (3:37)
07. Vinum Sababtum (11:35)
Total Time: (45:31)


Skupina:
Janne Salo - Lead & Backing Vocals
Juha Köykkä - Rhythm & Lead Guitar
Mika Pajula - Bass
Tomi Korpela - Organ & Keyboards
Marko Jylhä-Ollila - Drums
Hosté:
Diskografie Songs From The Convent
Vyšlo 27. ledna 2012, Northern Silence Productions, EYELPLT0000021

Seznam skladeb:
01. Angel of Mourning (5:10)
02. Demon Dance (6:34)
03. Sinister Sister (4:43)
04. Sunrise of Tomorrow (6:33)
05. Witch Woman (4:26)
06. Ramblin Dues (4:21)
07. Disillusioned Pilgrims (10:47)
Total Time (42:32)

Skupina:
Janne Salo - Lead & Backing Vocals
Juha Köykkä - Rhythm & Lead Guitar
Mika Pajula - Bass
Tomi Korpela - Organ & Keyboards
Marko Jylhä-Ollila - Drums
Hosté:
Diskografie Songs From The Convent
EP, vyšlo leden 2010, Northern Silence Productions/Eyes Like Snow

Seznam skladeb:
01. Demon Dance (Chorea Santi Viti) (6:34)
02. Witch Woman (4:26)
03. Angel Of Mourning (5:12)
04. Ramblin' Dues (4:47)
05. Sunrise Of Tomorrow (6:33)
Total Time: (27:38)


Skupina:
Janne Salo - Vocals
Janne Riihimäki - Guitar & Background Vocals
Tomi Korpela - Organ & Keyboards
Mika Pajula - Bass
Jarno Jaakkola - Drums
Diskografie Sunrise / Faceless Deceiver
SP, vyšlo 10. října 2021, Self- released

Seznam skladeb:
01. Sunrise (3:50)
02. Faceless Deceiver (5:20)
Total Time: (9:10)

Music, Lyrics: Janne Riihimäki (01)
Music, Lyrics: Janne Salo (02)

Skupina:
Janne Salo - Vocals, Additional Percussion
Janne Riihimäki - Guitars & Background Vocals
Tomi Korpela - Organ & Keyboards
Mika Pajula - Bass
Jarno Jaakkola - Drums
Hosté:
Matti Kari - Additional Percussion
Diskografie Letters From The Damned / Ota Merkityn Numero
SP, vyšlo 1. června 2018, Self- released

Seznam skladeb:
01. Letters From The Damned (5:14)
02. Ota Merkityn Numero (4:29)
Total Time: (9:43)

Recorded at Vostok Studio, Nurmijärvi, Finland in April 2018
Music, Lyrics: Janne Salo
All Songs Arranged: Vinum Sabbatum
Produced: Matti Kari & Vinum Sabbatum
Recorded, Engineered & Mastered: Matti Kari
Artwork & Design: Maika Pajula

Skupina:
Groan
The Riff Wizard - Guitars
Leigh Jones - Bass
Thor's Hammer - Drums
Mazzereth - Vocals
Vinum Sabbatum
Janne Salo - Lead & Backing Vocals
Juha Köykkä - Rhythm & Lead Guitar
Mika Pajula - Bass
Tomi Korpela - Organ & Keyboards
Marko Jylhä-Ollila - Drums
Diskografie Groan and Vinum Sabbatum
EP, vyšlo 26. září 2011, Doomanoid Records, NOID007

Seznam skladeb:
Groan
01. Cosmic Boogie (2:47)
02. Throne Of Weed (3:36)

Vinum Sabbatum
03. Sinister Sister (4:43)
04. Disillusioned Pilgrims (10:45)
Total Time: (21:51)

Artcover: W. Ralph Walters (Thorr-Axe and Pombagira cover artist)
Společně vydané EP kapel Groan a Vinum Sabbatum, které vyšlo v roce 2011 pod labelem Doomanoid Records. Každá z kapel se zde představuje dvěma skladbami.

Zpět...


První sestava: Juha "K.K." Köykkä, Mika Pajula, Marko Jylhä-Ollila, a Janne Salo před zkušebním loftem v Kiviristi, Tuusula, Finsko (6. června 2009)


Druhá (kompletní) sestava: Tomi Korpela, Mika Pajula, Marko Jylhä-Ollila, Juha "K.K." Köykkä & Janne Salo.
Fotografie byla pořízená po první zkoušce Tomiho v Tuusule 20. září 2009.Fotografie pořízená u Juhy 6. června 2010Zpět...

Oficiální stránky:
https://vinumsabbatum.bandcamp.com/
Nahoru ProgressRock
Made by 
©  21.5.2017 
Poslední aktualizace: 11.10.2021
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!