Vinum SabbatumZpět...


Kapela Vinum Sabbatum pochází z Hyvinkää, Uusimaa, Vihtijärvi, Finsko, a hraje originální směs rocku 70. let, heavy rock, proto-doom a progressive rock s důrazem na výrazné zvuky a kompozici skladeb. Bývá často škatulkovaná jako finská Doom/Hard Rock kapela s vlivy 60. a 70. let, hudba bývá často označovaná jako Proto-Doom.

Hlavní vlivy v jejich hudbě lze vysledovat až do temnější hudební stránky z počátku 70. let, a to v rocku postaveném na blues kapel jako Black Sabbath, Pentagram, Warhorse a Iron Claw. Vnímavý posluchač může také snadno objevit některé podobnosti s Uriah Heep, Deep Purple, Blue Öyster Cult, Atomic Rooster nebo dokonce Black Widow, ale nesmí se opomenout celkový dlouhý seznam dalších psychedelických a také progresivních vlivů. Členové kapely mají jinak dlouholeté zkušenosti z působení v různých skupinách s různorodými hudebními styly, takže Vinum Sabbatum dokázali namíchat vzrušující směs blues, doom a gloom rocku v kombinaci s psychedelickými a rockovými riffy spolu s okouzlujícími a chytlavými melodiemi.

Kytarista Juha Köykkä a Mika Pajula se setkali již v jiné kapele, basic-doom kapele Funeral Planet. S kapelou nahráli nějaké demo a odehráli pár koncertů ve Finsku, ale kapela vůbec neměla žádnou snahu opravdově se rozvíjet s vlastními skladbami a ani nikam nesměřovala. Oba dva zmínění členové hovořili o tom poměrně často, že by založili kapelu, kterou by opravdu rádi slyšeli, starší více retro skupinu a nakonec se rozhodli opustit dosavadní kapelu a začít od nuly.

Prvních pár měsíců roku 2009 se tak setkávali jen Mika Pajula, Juha Köykkä a bubeník Marko Jylhä-Ollila, aby jammovali pouze instrumentálně a byli poblázněni skládáním nových riffů. Takže od té doby po celou dobu získávali zkušenosti a rozvíjeli se, s každou další zkouškou se zlepšovali a přicházelo i více nápadů.

Pak se rozhodli najít i sólového zpěváka, nikoli jen tak někoho, ale skutečně fungujícího zpěváka. Díky jedné reklamě na webové stránce našli brzy odpověď - byl to Janne Salo, který se jim zalíbil a jeho styl zpěvu dokonale zapadl do skladeb. Natočili nějaké nové skladby a Janne dokončoval nějaké party varhan k surovým demům, které nahráli na zkouškách. Všichni si uvědomili, že by bylo správné přidat zvuk varhan Hammond do mixu skladeb a pokud by našli ve Finsku takového hudebníka, opravdu by to udělali. Juha pak zjistil, že po okolí Helsinek vystupuje cover skupina kapely Uriah Heep pojmenovaná Innocent Victims, a tak zavolal jejich klávesistovi Tomi Korpelovi, který byl ochoten se připojit, když uslyšel jejich nahrávky. Takže v září 2009 byla sestava kapely dokončena.

Po přesunu zkušebního místa z Tuusuly do Hyvinkää vydali v únoru 2010 ve vlastní režii pěti skladbové demo "Songs From the Convent". Riffy jako od Black Sabbath ve skladbě "Demon Dance (Chorea Sancti Viti)" vydláždily cestu pro vyprodání celé edice (300 kopií), která měla být vydána během několika měsíců. Brzy následovalo nahrávání pod značkou Northern Silence Productions patřící pod label Eyes Like Snow. V následujícím roce Vinum Sabbatum pokračovali v klubových vystoupeních po Finsku a začali nahrávat své první plnohodnotné album.

V září 2011 vydali pod značkou Doomanoid Records společné EP s britskými riffovými čaroději Groan. Brzy poté, co bylo původnímu bubeníkovi naznačeno, aby odešel, jej nahradil další členem skupiny Innocent Victim Jarno Jaakkola. Label Eyes Like Snow znovu vydal desku "Songs From the Convent", tentokrát oficiálně s novým mixem a novým přebalem v lednu 2012. Obě nahrávky - společné EP a reedice desky si získaly velmi dobré recenze.

V květnu 2012 Vinum Sabbatum nakonec dokončili nahrávání a mixování svého druhého studiového alba s názvem "Bacchanale Premiere". Album vyšlo v srpnu 2012 se sedmi zbrusu novými skladbami, které představují skupinu, která posouvá hranice přidáním ještě progresivnějších elementů a nuancí k jejich již těžkému zvuku.

V letech 2013-2014 Vinum Sabbatum vystupovali příležitostně ve Finsku a pokračovali ve skládání nových písní. Třebaže získali dobré recenze za album "Bacchanale Premiere", skupina se soustředila hlavně na zkoušení a formování svého zvuku, nebyli tak proto tolik pod veřejným radarem. Vzhledem k tomu, že hudební směr se přirozeně posouval k mnohem složitější a vrstevnatější formě, zakládající člen a původní kytarista Juha Köykkä se kvůli toho rozhodl v listopadu 2014 kapelu opustit. Po skončení výročního kouzelného koncertu v Helsinkách dne 18. října 2014, se kytarista a zakládající člen Juha Köykkä rozhodl totiž opustit Vinum Sabbatum a odcházel v přátelském duchu. Zbylí členové mu poděkovali za to, že byl od počátku rozhodující součástí skupiny. Také mu a jeho rodině popřáli všechno nejlepší do budoucnosti. Nicméně tento odchod kapelu na chvíli pozdržel v jejim úsilí.

V prosinci 2014 pak Vinum Sabbatum přestěhovali svůj tábor do Vihtijärvi, nedaleko Espoo, a začali hledat nového kytaristu. Janne Riihimäki si povšiml reklamy na internetu a prošel obstojně konkurzem. V lednu 2015 se pak stal novým kytaristou a zpěvákem. Janne je ovlivněn stylem a hudbou z různých oblastí hudby 60. a 70. let, od Beatles až po King Crimson a jeho přínos bude v budoucnu významným faktorem pro skupinu.

Již ke konci prosince 2014 mohla kapela oznámit jméno nového kytaristy a doprovodného zpěváka. Stal se jim Janne Riihimäki, který se také přiklání k vlivům hudby 60. a 70. let a jeho příchod je dalším významným faktorem pro na jejich hudební cestě.

V srpnu 2015 kapela oznámila, že mají v plánu vstoupit do studia a začít nahrávat skladby pro nové album. Podle shromážděného písňového materiálu se zdá, že nová deska bude nejtemnější a více rockovější. Na novém materiálu se po jeho zapojení již podílel i nový kytarista. Kapela je odhodlána je dokončit a vydat nejpozději v prvním čtvrtletí 2016. V listopadu 2016 kapela konečně oznámila, že nové album s názvem "Apprehensions" je dokončeno a od 11. listopadu 2016 bylo k dospozicivšem fanouškům na portálu Bandcamp nebo prostřednictvím www.northern-silence.de/shop. Album přináší ryzí styl 70. let, těžký, progresivní a psychedelický rock a proto-doom v jejich originálním stylu, který potěší zejména příznivce Deep Purple, Black Sabbath, Uriah Heep a mnoha dalších legend. Klávesy Hammond a Moog na něm hrají dominantní roli. Kapela se pak vydala koncertně podpořit své album několika koncerty ve Finsku a účastí na několika festivalech. V říjnu vystoupili poprvé i v zahraničí v Tallinu a v Estonsku. K dispozici je například jejich živá nahrávka "Shadows Of Tears" zaznamenaná v Golden Classics Bar & Cafe v Helsinkách, Finsko, z 11. listopadu 2016. Ve dnech 14. a 15. dubna 2017 odehráli i dvě vystoupení v Rusku společně s italskou kapelou Witchwood, a to v Petrohradu a v Moskvě v Live Stars Club.

Dne 1. června 2018 kapela vydala dvoupísňový singl na bandcamp stránce "Letters From The Damned / Ota Merkityn Numero". Vizuálně je to spíše old school a jsou k dispozici na uvedené stránce včetně coveru a textů.

Dne 6. října 2018 si varhaník kapely Tomi střihl koncert, kde uvedl 10 melodiíh Deep Purple na představení Purple Night 2018, které se konalo v klubu Gloria, Helsinky. Večer oslavoval 50 let kapely Deep Purple. Seznam vystupujících hudebníků byl rozsáhlý s mnoha profesionálními a zkušenými hudebníky.

Členové kapely žijí na různých místech a nemohou proto dělat tolik zkoušek společně, jak by si přáli, dávají proto přednost domácím surovým demo snímkům a riffům doma a pak je spoečně ve studiu dopracovvají. Nahrávají také většinu svých zkoušek, takže každý z členů může projít kazety doma a připravit tyto základní nápady pro dokončení skladeb. Janne Salo také ve svém domácím studiu dělá vokály a návrhy na aranžmá Mikových riffů a předvádí je ostatním. Pokud usoudí, že je to v pohodě, použijeme to jako základ, aby to napsali znovu.

Zpět...
Členové:
Janne Salo - Vocals
Jarno Jaakkola - Drums
Tomi Korpela - Organ, Keyboards
Mika Pajula - Bass
Janne Riihimäki - Guitars, Background Vocals (2015-)
Bývalí členové:
Juha "K.K." Köykkä - Guitars
Marko Jylhä-Ollila - Drums

Členové Janne Salo
Vocals

Členové Jarno Jaakkola
Drums

Členové Tomi Korpela
Organ, Keyboards

Hraje také v cover skupině kapely Uriah Heep pojmenované Innocent Victims.
Členové Mika Pajula
Bass

Dříve byl členem basic-doom kapely Funeral Planet.
Členové Janne Riihimäki
Guitars, Background Vocals (2015-)

Členové Juha "K.K." Köykkä
Guitars

Dříve byl členem basic-doom kapely Funeral Planet.
Členové Marko Jylhä-Ollila
Drums


Zpět...
Studiové desky:
2016 Apprehensions
2012 Bacchanale Premiere
2012 Songs From The Convent
2010 Songs From The Convent (EP)
Ostatní nahrávky:
2018 Letters From The Damned / Ota Merkityn Numero (SP)
2011 Groan And Vinum Sabbatum (Split CD)


Skupina:
Janne Salo - Vocals
Jarno Jaakkola - Drums
Janne Riihimäki - Guitars
Tomi Korpela - Organ, Keyboards
Mika Pajula - Bass
Hosté:
Diskografie Apprehensions
Vyšlo 11. listopadu 2016,

Seznam skladeb:
01. Shadows Of Tears (4:55)
02. Fallen Savior (5:53)
03. Constellation Dust (5:23)
04. Autuuden Maa (5:37)
05. Profane Soil (7:08)
06. Creation Machinery (6:40)
07. Dark Mastermind (11:48)
Total Time (47:15)

Artwork: Stella Keppo
Obrazovou předlohou astronautky na obálce je Anna Fisherová, první matka ve vesmíru z mise NASA z roku 1980. Slovo "apprehension" (obavy) znamená pocity strachu a úzkosti z něčeho. Ten výraz je docela dobře vidět na její tváři, ať už se dívá jakkoli, ať už se dívá na Země, Vesmír, do budoucnosti nebo na něco jiného... Píseň "Fallen Savior" je o dobročinném charitativním zaměstnanci, který vždycky nastaví jinou tvář, když dostane plíček nebo cokoliv se stane. Jednou v noci se zuřivě bije v násilném incidentu na ulici. Pak se změní jeho osobnost a on sám se sám stane hnusným monstrem a přemýšlí, proč předstírá, že by mohl změnit svět. "Profane Soil" je nejstarší skladba na albu. Je to v textu post-apokalyptický příběh o tom, jak krása a klid mohou být zruinovány a jenom hrozivé monumenty zbudou na Zemi po člověku. Nejzajímavější text je v "Creation Machinery", který vypráví příběh o tom, že se lidé po smrti nechávají zmrazit v nádržích s tekutým dusíkem a přejí si, aby se budoucí věda probudila. Bohužel ale neexistují žádní lidé, kteří by je přivedli zpátky k životu, ale pouze nemilosrdní roboti, kteří převzali svět. Používají ty ubohé lidi ve svých experimentech, aby pochopili, co jsou to pocity a vědomí.

Skupina:
Janne Salo - Vocals
Jarno Jaakkola - Drums
Juha "K.K." Köykkä - Guitars
Tomi Korpela - Organ, Keyboards
Mika Pajula - Bass
Hosté:
Diskografie Bacchanale Premiere
Vyšlo August 25, 2012, Northern Silence Productions, EYE0000035

Seznam skladeb:
01. Earthrise (9:21)
02. Gospel Of Mary (5:10)
03. Tombstone Rider (6:04)
04. In And Out Of Faith (4:20)
05. The Devil's Cradle (5:24)
06. Culdremne (3:37)
07. Vinum Sababtum (11:35)
Total Time: (45:31)


Skupina:
Janne Salo - Lead & Backing Vocals
Juha Köykkä - Rhythm & Lead Guitar
Mika Pajula - Bass
Tomi Korpela - Organ & Keyboards
Marko Jylhä-Ollila - Drums
Hosté:
Diskografie Songs From The Convent
Vyšlo 27. ledna 2012, Northern Silence Productions, EYELPLT0000021

Seznam skladeb:
01. Angel of Mourning (5:10)
02. Demon Dance (6:34)
03. Sinister Sister (4:43)
04. Sunrise of Tomorrow (6:33)
05. Witch Woman (4:26)
06. Ramblin Dues (4:21)
07. Disillusioned Pilgrims (10:47)
Total Time (42:32)

Skupina:
Janne Salo - Lead & Backing Vocals
Juha Köykkä - Rhythm & Lead Guitar
Mika Pajula - Bass
Tomi Korpela - Organ & Keyboards
Marko Jylhä-Ollila - Drums
Hosté:
Diskografie Songs From The Convent
EP, vyšlo 2010, Northern Silence Productions/Eyes Like Snow

Seznam skladeb:
01. Demon Dance (Chorea Santi Viti) (6:34)
02. Witch Woman (4:26)
03. Angel Of Mourning (5:12)
04. Ramblin' Dues (4:47)
05. Sunrise Of Tomorrow (6:33)
Total Time: (27:38)


Skupina:
Janne Salo - Vocals
Janne Riihimäki - Guitar & Background Vocals
Tomi Korpela - Organ & Keyboards
Mika Pajula - Bass
Jarno Jaakkola - Drums
Diskografie Letters From The Damned / Ota Merkityn Numero
SP, vyšlo 1. června 2018, Self- released

Seznam skladeb:
01. Letters From The Damned (5:14)
02. Ota Merkityn Numero (4:29)
Total Time: (9:43)

Music, Lyrics: Janne Salo

Skupina:
Groan
The Riff Wizard - Guitars
Leigh Jones - Bass
Thor's Hammer - Drums
Mazzereth - Vocals
Vinum Sabbatum
Janne Salo - Lead & Backing Vocals
Juha Köykkä - Rhythm & Lead Guitar
Mika Pajula - Bass
Tomi Korpela - Organ & Keyboards
Marko Jylhä-Ollila - Drums
Diskografie Groan and Vinum Sabbatum
EP, vyšlo 26. září 2011, Doomanoid Records, NOID007

Seznam skladeb:
Groan
01. Cosmic Boogie (2:47)
02. Throne Of Weed (3:36)

Vinum Sabbatum
03. Sinister Sister (4:43)
04. Disillusioned Pilgrims (10:45)
Total Time: (21:51)

Artcover: W. Ralph Walters (Thorr-Axe and Pombagira cover artist)
Společně vydané EP kapel Groan a Vinum Sabbatum, které vyšlo v roce 2011 pod labelem Doomanoid Records. Každá z kapel se zde představuje dvěma skladbami.

Zpět...Zpět...

Oficiální stránky:
https://vinumsabbatum.bandcamp.com/
Nahoru ProgressRock
Made by 
©  21.5.2017 
Poslední aktualizace: 19.6.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!