Valinor's TreeZpět
Valinor's Tree je švédská kapela, která kombinuje prog s alternativním metalovým zvukem. Tento heavy progressive kvartet zformovali v polovině 90. let ve Švédsku Anders Lindgren (basa), John Lönnmyr (klávesy), Mattias Jarlhed (bicí, Simon Says) a Ola Sivefäldt (kytary), všichni čtyři navíc i zpívali. Zvuk kapely je těžké někam zařadit. Dalo by se říci, jejich první album "Kingdom of Sadness" je směsicí mezi hudbou Anekdoten (využiváním mellotronu), vlivem King Crimson z éry Red), REM (kvůli kytaře a stylu zpěvu) a alt-metal jako Tools (výrazné rytmické sekce, textový obsah, kytarové a basové podobnosti). Jejich zvukomalebná hudba, jejíž součásti je často bezútěšný, skličující pocit úzkosti vyplněn lyrickým obsahem, např. na prvním albu "Kingdom of Sadness" se točí kolem smrti a nenávisti.

Své první album "Kingdom of Sadness" nahrávali v únoru až březnu 1998 v Kappelet Studio v Falköpingu. Vyšlo 23. září 1998 u Record Heaven a obsahuje pouze čtyři skladby, v průměru každá trvá asi deset minut, takže album má délku asi jako dávná LP, ale na CD jde o standard EP. Album bylo dobré pro mladší lidi z alt-metalové scény, kteří se zajímají o všechno z prog rocku, protože má hodně sounáležitostí dobrých prog rockových tendenci, které zaujmou i starší generaci. Neočekávejte ale, že se budete cítit velmi povzneseni duchem tohoto alba... texty jsou opravdu velmi skličující, o smrti, nenávisti, krvi na podlaze, a zabití vlastní matky pomocí uklidňujících léků (co by také šlo očekávat od alba s názvem "Kingdom of Sadness"?). Hudebně je to ale dobře napsáno s písněmi ve volnějším formátu, ale se spoustou variací na témata a instrumentální improvizacemi v mixu, stejně jako přesné rytmické sekce složené z z bicích Mattiase Jarlheda a basy Anderse Lindgrena. Zejména Lindgrenova basa je velmi prominentní, expresivní a zatemnělá.

"Vysvětlení pojmu Valinor's Tree - Stromy Valinor"

V J.R.R Tolkien legendách jsou dva stromy z Valinoru, Telperion a Laurelin, jeden stříbrný (Silver Tree) a jeden zlatý (Gold Tree), které přinášejí světlo do země Valar v dávných dobách. Byly zničeny Ungoliantem na Melkorův příkaz, ale jejich poslední květy a ovoce vytvořily nad zemí Valar Měsíc a Slunce.

Druhé album Valinor's Tree "... and then there is silence" je pravděpodobně více tradičně "progresivnější" v mnoha ohledech, i když to stále nabízí spoustu alt-metalového cítění a spoustu pocitů mladistvých, které jsou naplněny úzkosti "že svět nestojí za nic" v textech. Na přebalu alba je mladý muž sedící se zkříženýma nohama v dešti, promočený a nešťastný vypadá, jako kdyby právě ztratil svého posledního přítele, obrázek určující náladu alba. Přesto prostředky a muzikantství na tomto albu ještě, aby to stálo za proggers hledat. Album už má více skladeb, je i delší než jejich první nahrávka, ale stále má co zajímavého nabídnout v celé své délce. Existují dokonce i délší a proggresivnější instrumentální sekce na tomto albu, než u první nahrávky, klávesové pasáže jsou také výraznější. Výborná věc, se stejnými varováním pro starší proggery jako u prvního alba. Zvláštní je, že i když je toto album více progresivnější než jejich první, někteří přesto první album považuji za lepší.

Podle bubeníka Mattiase Jarlheda byl napsán i materiál pro třetí studiové album, které by pravděpodobně nasměrovalo kapelu více komerčním směrem (s důležitým vlivem od Anegtoten a Tools), ale čekání na ně se stále prodlužuje.

Mattias Jarlhed při nečinnosti Valinor's Tree bubnuje opět u obnovéné sympho-progové kapely Simon Says a baskytarista Anders Lindgren tuto kapelu doprovází na živých koncertech. Anders Lindgren se později přesunul a připojil ke zpěvákovi z Ark Jornu Landemu do kapely Beyond Twilight.

Zpět
Členové kapely:
Anders Lindgren - Bass
John Lönnmyr - Keyboards
Mattias Jarlhed - Drums (Simon Says)
Ola Sivefäldt - Guitars

Členové Anders Lindgren

Vzdělání: Tesař

Nástroje: Bass and backing vocals

Vlivy: Andrew Blake, Angelo Badalament, Beatles, Beach boys, Elvis, Björk, Danzig, Nick Drake, Faith no more, Fates warning, It bites, Judas Priest, Ennio morricone, Misfits, Arvo Pärt, Queensryche, Rage against the machine, Slayer, Fläskkvartetten, U2, Yes, Peter Gabriel
Členové John Lönnmyr

Vzdělání: Piano teacher, Musician

Nástroje: Piano, Keyboards, Mellotron, Wurlitzer, Backing vocals

Vlivy: Beatles, Stina Nordenstam, Arvo pärt, Shostakovich, Bobo Stenson, Alban Berg, Flesh Quartet, Silvio Rodrigues, Keith Jarrett, Miles Davis
Členové Mattias Jarlhed

Vzdělání: Locomotivní mechanik

Nástroje: Drums and backing vocals

Vlivy: Dio, Deep Purple, Meshuggah, Buddy Rich Band, T.o.p, NL funk unit, King´s X, Galactic cowboys, Yes and lots of other stuff.
Členové Ola Sivefäldt

Vzdělání: 3D systémový programátor

Nástroje: Vocals, Guitar

Vlivy: Tool, Björk, Kent, Anekdoten, Landberk, Yes, U2, Meshuggah, Yellyfish, It bites, ORB, Brian Eno, John Hassle, Stina Nordenstam, King Crimson, Rage against the machine, Miles Davis, Rebecka Törnquist and many many more.

Zpět

Skupina:
Ola Sivefäldt - Lead Vocals, Electric and Acoustic guitars, Loops and Samples
Anders Lindgren - Bass, Acoustic Guitars, Additional Synthesizer, Backing Vocals
John Lönnmyr - Synthesizer, Grand Piano, Wurlitzer, Mellotron, Backing Vocals
Mattias Jarlhed - Drums, Percussion, Clarinet, Backing Vocals
Hosté:
Simon Fäldt - Trumpet
Robert Marberg - Violin
Ida Norrlöf - Violin
Charlotta Tjeder - Viola
Emma Nordlund - Violoncello
...And Then There Is Silence
Vyšlo 12. prosince 2000, Record Heaven, RHCD29

Seznam skladeb:
01. Fields Of Sorrow (10:18)
02. Like A Whisper (6:56)
03. Tell Me A Story (13:51)
04. Come Home (5:49)
05. Reaching For Angels (5:11)
06. Silence Within (9:18)
07. She Will Dance No More (5:11)
08. Autumn Rain (8:40)
Total Time: (65:14)

Recorded at the Chappel, Falköping
Strings recorded at Artisten, Gothenberg
Grand piano recorded at Missionskyrkan, Falköping
Producer: Valinor's Tree
Engineer: Mattias Jarlhed, Petter Lantz
Mixed: Petter Lantz, Valinor's Tree
Photography [Additional Photographs], Layout: Ola Sivefäldt
Photography [Front And Back Cover, PG.5, 8 And Portraits Photographs]: Ingvar Carlsson

Skupina:
Anders Lindgren - Bass, Vocals
John Lönmyr - Keyboards, Vocals
Matias Jarlhed - Drums, Vocals
Ola Sivefäldt - Vocals, Guitar
Kingdom Of Sadness
Vyšlo 23. 9. 1998, Record Heaven, RHCD13
CD 15. ledna 2008, Phantom 7614367

Seznam skladeb:
01. Kingdom Of Sadness (8:30)
02. Cold (10:50)
03. Memories (9:10)
04. Deep (13:33)
Total Time: (42:03)


Zpět
Valinors Tree    Mattias Jarlhed

Jediné foto skupiny naživo!!!
Anders Lindgren    Mattias Jarlhed

John Lönnmyr

Ola Sivefäldt    Ola Sivefäldt

Anders Lindgren    John Lönnmyr

Zpět

Oficiální stránka:
http://valinorstree.tripod.com/

Další zdroje:
http://www.progarchives.com/artist.asp?id=882


Nahoru... ProgressRock
Made by 
©  16.3.2014 
Menu Poslední aktualizace: 12.5.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!