TRANSCEND - Progress rock band


Nahoru

Ten internet je užasná věc... Jak bych jinak mohl objevit tak skvělou skupinu jako je TRANSCEND?

Byla založena 6. července 2006 v kanadském Montrealu a nedávno ji vyšlo jejich první, a rovnou 2CD album, konkrétně 16. října 2012 a jmenuje se "The Mind" a vyšlo u labelu Melodic Revolution Records. Vznikli na předměstí Montrealu, a jak sami píší "s zuřivou vášní zrušit stereotyp a jednoduchost populární hudby všech žánrů." Transcend trvalo déle než pět let, než konečně dokončili své první debutové album.

Přestože Transcend hýří vlastní originalitou, jejich vzory a vliv na jejich tvorbu je jasný a progresivní fanoušky snad ani nepřekvapí: Dream Theater, Symphony X, Pain of Salvation, Devin Townsend a Opeth - ale jsou schopni nás zavést i do snivých světů jako jsou Pink Floyd, King Crimson a občas ozvěny třeba i Eltona Johna a The Tea Party. Svých hudebních cílů chce skupina dosáhnout za pomoci všech extrémně zdatných členů sestavy:

Damoulianos Constantine - kytara a zpěv,
Alexi Lagogianis - klávesy,
Jake Shamash - bicí,
Devon Butters - basa.

Jediná změna v sestavě kapely nastala právě na postu basisty, kde v roce 2006 Devona nahradil Nico Damoulianos, ale i ten s kapelou vydržel jen do roku 2013, kdy se opět vrátil Devon Butters.

Jak se mohli čtyři takoví talentovaní jedinci ocitnout ve stejném městě ve stejné skupině zůstává záhadou. Ačkoli by mělo být jasné, že tihle kluci zvládají svá živá vystoupení bez zaváhání a s takovou precizností jako ve studiu. Ačkoliv bývají zařazováni do kategorie Metal, každý rychle pochopí, že Transcend přinášejí zcela nový hudební svět do této škatulky svým epickým dílem "The Mind". Jejich rozmezí se pohybuje od nejtěžších riffů a občasných extrémních instrumentálních pasáží k lehkým vokálním duetům až k sólům na řecké Bouzouki. Zdá se, že je to velmi inspirativní cesta těchto mladých virtuozů. Zatím podle jejich stránek vystupují v Kanadě na klubové scéně, ale kdo ví, co se z nich vyklube za pár let a za jak dlouho je budeme moci vidět naživo i u nás.

Kapela překonala roky mlčení skoro po 10 letech a vydala 13. dubna 2020 své druhé oficiální album "Balance I" a jedná se o první část jejich dvoj EP. Skupinu na tomto albu tvoří Costa Damoulianos na vokálech a kytaru, Devon Butters na kytaru a basu a Alexi Lagogianis na klávesách. Hostující Sean Lang nahrál pro kapelu bicí.

Costa je znám z jeho dalšího projektu Zoungly, který vydal již dvě alba. Přestože Zoungla je novější ze dvou Costaových hudebních výstupů, a více se pzaměřuje na psychedelii, elektronické hudbě a ambientní hudbu, zatímco Transcend je velmi jasně progresivní metal. Jsou však chvíle, kdy se oba projekty navzájem propojují. Transcend nabízí čistokrevný progresivní metal, který zní moderně, svěže a velmi čistě. Uslyšíte monstrózní riffy, které jsou živé a uspokojivé, ale také uslyšíte extrémně melodickou plíživou kytaru, svůdné klávesy a velící rytmickou sekci. Kytary často znějí stejně melodicky jako klávesy, což je jistě obtížné dosáhnout. Kapela také zahrnuje spoustu elektronických a světových vlivů, vstřebává atmosféru a akcenty do každého okamžiku tohoto alba. "Balance I" podobně jako u prvního alba kapely "The Mind" se ve svých textech tváří filozoficky. Přebal je možná trochu zavádějící, protože texty diskutují o základních otázkách existenciálního vztahu lidstva k našemu okolí a naší realitě. Hudba zní docela dobře, je z ní cítit plno vychytávek, úžasu a upřímné zvědavosti.

Album obsahuje pouze čtyři skladby, trvá přibližně 35 minut a všechny čtyři skladby jsou také skvělé. Kapela má v plánu vydal jeho pokračování na druhém EP. Album začíná velkým jedenáctiminutovým eposem "Disillusion", který obsahuje obrovské riffy, atraktivní elektronické smyčky a chytlavý opakující se sbor. Stejně jako tato píseň zní, další skladba může být ještě lepší. "Where Are You Now" je tišší, ale i nějak složitější a vrstvenější. Je to trochu zvláštní, ale šťavnaté a živé. Je tu taková zářivá kvalita, která je prostě tak návyková, a Costa zpívá také od srdce.
Následující dvě skladby jsou asi nejlepší. "Machine" je balada bez bicích, znějící více filmově a emotivně. Určitě to bude tahat za vaše filozofické srdce. Poslední skladba alba je "Parallel Reflection I" , další epický film o délce přes 12 minut a vyznačuje se výraznými východními vlivy. Srdcem této písně jsou etnické melodie a kapela je hraje s dunivým a mimořádným účinkem. Píseň roste a přidává vrstvu po vrstvě, nabobtná moc a barvu. Druhá polovina se mísí s některým ze Zoungly dubovým zvukem, aby bylo cítit rozhněvanost i éteričnost, jako by se vznášely v metafyzickém etheru. Je to pulzující a nádherný způsob, jak album ukončit.

Nahoru
Costa Damoulianos
Guitars & Vocals
Alexi Lagogianis
Keyboards
Devon Butters
Bass (2006-2012, 2013-present)
Jake Shamash
Drums
Nico Damoulianos
Bass (2012-2013)

Nahoru

Kapela:
Costa Damoulianos - Guitar & Vocals
Devon Butters - Guitar, Bass
Alexi Lagogianis - Keyboard
Hosté:
Sean Lang - Drums
Balance I
EP, vyšlo 13. dubna 2020, Melodic Revolution Records

Seznam skladeb:
01. Disillusion (11:35)
02. Where Are You Now (7:23)
03. Machine (4:23)
04. A Parallel Reflection I (12:49)
Total Time: (36:06)

Composed, Produced, Mixed and Mastered: Transcend
Cover Art: Michael Kovalevski at BT Marketing

Kapela:
Costa Damoulianos - Guitar & Vocals
Alexi Lagogianis - Keyboard
Jake Shamash - Drums
Nico Damoulianos - Bass
The Mind
Vyšlo 16. října 2012, Melodic Revolution Records

Seznam skladeb:
Disc One:
Moment of Infinity (8:39)
Entity Divine (12:37)
The Love Song (7:38)
Reign Over Me (9:35)
Disc Two:
The Mind Part 1: The Mind Awaits (9:07)
The Mind Part 2: To Walk Away (5:04)
The Mind Part 3: New Horizons (1:40)
The Mind Part 4: Carved in Stone (6:50)
The Mind Part 5: In The Shadow Of My Mind (6:01)
The Mind Part 6: Downfall (5:14)
The Mind Part 7: Ascension (4:32)
The Mind Part 8: A New Mind for a New World (5:59)
Total Time: (82:76)
Už dlouho jsem neslyšel tak výbornou desku... A navíc v tomto případě se jedná o albový debut... Deska je je navíc koncepční, druhý disk totiž obsahuje v textech epický příběh. Nikde jsem nenašel ani zmínku o věku členů kapely, ale smekám před nima klobouk (jako kdybych nějaký nosil...).

Zcela mě přesvědčil sólový zpěv, kytarista i klávesák, použití vícehlasů, neuvěřitelná proměnslivost skladeb, dlouhé instrumentální pasáže... Vždyť tihleti mladíci mají v sobě už um velmistrů z Dream Theater. Některé písně či jejich pasáže opravdu mohou směle být postaveny vedle všech vzorů, které uvádějí na svých netových stránkách. Obdivuhodná sóla, proměnlivý moderní zpěv, od lyrických pasáží až k říznému metalovému groove... A místy si na pomoc vzali i ženský vokál... Kytara zní v některých okamžicích jako od mistra Petrucciho a synťák je dosti nažhavený a šlape v těch nejlepších možných tóninách, aby podbarvil již tak hutný zvuk ostatních nástrojů...

V některých částech desky jsem rozpoznával vlivy Dream Theater - ale kdo by se podle nich zase neučil???? Možná jediné, co lze vytknout je zatím občasné poskládání pasáží jednotlivých písní, ale to se dá vždycky doučit při jejich věku... Chlapci dali na net k dospizici celé dvě skladby, a zvláště ta "Reign Over Me" je hodně povedená... Obdivuhodná hra na kytaru, zvláště pak mimořádné sólo ke konci skladby... Fakt jsem se stal fanouškem této partičky.

Album na stánkách www.progarchives.com dosáhlo k 27.10.2012 hodnocení 3,5 hvězdiček!!!
Napsal: 27.10.2012, Mike

Nahoru

Kapela v roce 2014

Promo foto...

Alexi   Nico

Jake   Costa

A na koncertě...

Nahoru
Linky na stránky kapely:
http://www.transcendband.com
https://transcendband.bandcamp.com/
http://www.youtube.com/transcendband
http://www.reverbnation.com/transcendband
http://www.facebook.com/transcendmusic

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  2012 
Poslední aktualizace: 19.7.2020
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©