Time Grid


   Zpět
Time Grid je švýcarsko - francouzská progresivní metalová kapela. Kapela se skládá z profesionálních hudebníků z různých prostředí, jako je jazz, klasika, experimentální, pop a metal. Nadšeni všemi stylu hudby dali své zkušenosti dohromady a vytvořili otevřený promyšlený progresivní metal mimo běžné hranice!

Všechno to začalo v roce 2001, když Steve Huber přišel studovat na ETM v Ženevě. Je to moderní hudební škola, která nabízí lidem, kteří neměli vzdělání v klasické hudbě, naučit se hudbu, která se jim líbí. Zde se seznámil s bubeníkem Rémi Poussierem a basistou Yvesem Marguetem a začali spolu skládat a hrát progresivní metalové písně hrát v metalové dílně Christophe Mattheyho na Ecole des technologies musicales (ETM) v Ženevě. Alchymie účastníků zafungovala i přes jejich různý hudební vkus! Na konci roku se pak rozhodli vytvořit kapelu, která se později pojmenovala Time Grid. Steve pak požádal Mathiase Reusera, svého nejlepšího přítele, s nímž skládal již několik let, aby se také připojil ke kapele. Kapela hledala ještě klávesistu, ale po mnoha pokusech a neúspěšných konkursech se této role ujal sám Mathias, který je také klávesistou, navíc se ujal i úlohy zpěváka.

V letech 2001 a 2004 kapela napsala víceméně všechno, co se dostalo na první album Time Grid. Různorodé vlivy kapely, jako například Dream Theater, Queen, Simon Phillips, Sergej Rachmaninova, John Williams, umožnily skupině Time Grid vytvořit neobvyklý progresivní metal smíchaný s jazzem, klasikou a populární hudbou.

Po nějaké době se v roce 2004 Yves Marguet rozhodl kapelu opustit, protože se více zajímal o jazzovou hudbu a dalšíhudební styly. V tomto obtížném období Time Grid několik let přešlapují na místě. Ale nevzdávají se tak snadno... Steve a Mathias se dali na skládání a ukládání hudebních nápadů.

Když pak chtěli nahrát album, požádali Pierra Sottase, se kterým Reuser jako teenager hrál v kapele, aby se připojil k Time Grid. V roce 2006 Mathias potkává Raphaela Sudana, který jej překvapil, když odehrál skladbu Dream Theater na klavír během koncertu na na hudební konzervatoři ve Fribourgu, kde oba dva studovali. Raphael následně souhlasil, že se připojí ke kapele na klávesy! Tento nový přírůstek zvýšil motivaci kapely spolu s Pierrem Sottasem, se kterým se připojila i Laetitia Fontannaz, která zpívala na svatbě, kde si Mathias všiml jejího nádherného hlasu. Konečně vznikl Time Grid a začali jsme nahrávat album "Life".

V příštích dvou letech skupina zapracovala na tom, aby mohla vystupovat naživo. V lednu 2009 Time Grid hráli živě poprvé na 25. výročí založení ETM v Ženevě. Na představení Tim, který miluje koncerty a a navíc vlastní profesionální nahrávací studio, nabídl členům Time Grid, aby nahráli své první album zdarma v jeho studiu! Steve a Mathias se naučili používat nahrávací software v Timově Studiu a začli v červenci 2009 nahrávat album "Life". Tim jim pak pomohl s mixováním alba.

Uběhl rok a půl a Tim, který se potřeboval soustředit na svoji práci, se vzdal úlohy namixovat album. Steve se pak domluvil s Remim, který právě dokončil budování svého vlastního domácího studia, zda by album mixoval. Rémi se tohoto úkolu ujal, ale bohužel některé kytarové party byly ztraceny během takto rozkouskovaného nahrávání. Steve je pak musel nahrát znovu, ale už s jiným kytarovým zvukem, takže mixování alba bylo ještě obtížnější. Rémi pak provedl mix alba ve svém volném čase v letech 2011 až 2012. Album pak masteroval Christophe Matthey v Royal studiu v Lausanne.

Po letech plného frustrace, zdržování, ale i radosti, frustrace, zábavy a vášně, kapela Time Grid konečně vydala své první album "Life" 21. ledna 2013.

"Opravdu jsme neměli očekávání, protože víme, že tento druh hudby není až tak populární, takže jsme byli příjemně překvapeni, když nám internetové stránky a novináři poskytli docela dobrou zpětnou odezvu." Reusser vysvětlil: "Byli jsme trochu zklamaní skutečností, že naše album bylo volně ke stažení několik minut poté, co bylo online. A téměř nikdo to zatím nekoupil kromě našich přátel a rodiny. Ale dokud je vše otevřeno..."

Time Grid byli přirovnáváni k raným Dream Theater. Reusser k tomu dodává: "Většinou je to opravdu jako hádanka, i když jsem skládal malé skladby jako "Zephir", improvizuji a skládám části dohromady a po chvíli z toho vznikne skutečná píseň. Steve, pokud vím, funguje stejně."

"Life" je vynikající album, které se střídá od progresivních rockových momentů a la Everon, v menší míře i Dream Theater, až po některé progresivní metalové doteky ne moc daleko od německých Hydrotoxin před pár lety. Album má vše, co melodické prog metalové album musí mít. Velmi živé vokální party Mathiase Reussera a zpěvačky Laetitie Fontannaz dávají oběma hlasům velmi příjemnou atmosféru a perfektně zapadají do tohoto druhu hudby. Instrumentální aranžmá jsou více než v pořádku, velmi solidní jsou pasáže na kytaru, zejména na prvních čtyřech skladbách "Deceit", "Emptiness", "Me" a v instrumentální "Premices", které patří k nejlepším z alba a spolu s klávesami tvoří opravdu úžasnou souhru. Kapela ze Švýcarska odvedla dobrou práci a jejich budoucnost vypadá jasně.

V kapele mají skoro všichni hudební vzdělní, všichni jsou profesionálové. Raphaël Sudan mistrem jako klasický piánista z Conservatoire de Fribourg ve Švýcarsku, Pierre Sottas je mistrem na basu z Bern Swiss Jazz Music School, Remi Poussier a Steve Huber získali titul mistr na ETM Ženeva a Mathias Reusser má diplom pro výuku zpěvu z Conservatoire de Fribourg. Také profesionálně studoval klasický klavír a dva roky jazz na Jazz de Montreux.

Kapela se znovu ozvala po dlouhé době až v roce 2019, když společně nahráli jednu novou skladbu "Hope". Nahrávka byla pořízena pod vedením Jeana Georgesa Linsiga ve studiu les3lunes v Montreux a byla zvěřejněna 9. prosince 2019 pouze digitálně na https://timegrid.bandcamp.com/ nebo na YouTube. Kapela se na ní podílela ve složení Yves Marguet (Bass), Rémi Poussier (Drums), Steve Huber (Guitars) a Mathias Reusser (Keyboards). Tentokrát se obešli bez zpěvu.... Uvidíme, zda-li je to příslib na nové album...

   Zpět
Členové:
Steve Huber - Guitars (2001-present)
Yves Marguet - Bass (2001-2004, 2019-)
Rémy Poussier - Drums (2001-present)
Mathias Reusser - Vocals and Keyboards (2001-2006), Vocals (2001-present)

Bývalí členové:
Laetitia Fontannaz - Vocals (2006-present)
Pierre Sottas - Bass (2006-present)
Andreas Renggli Keyboards (2009-present)
Raphaël Sudan - Keyboards

Steve Huber
Guitars
Laetitia Fontannaz
Vocals


   Zpět

Skupina:
Mathias Reusser - Vocals and Keyboards
Laetitia Fontannaz - Vocals
Rémi Poussier - Drums
Pierre Sottas - Bass
Raphaël Sudan - Keyboards
Steve Huber - Guitars
Hosté:
Life
Vyšlo 21. ledna 2013

Seznam skladeb:
01. Deceit (8:20)
02. Emptiness (10:25)
03. Me (5:51)
04. Premices (5:50)
05. Blind (6:12)
06. Zephir (5:36)
07. Forsaken (6:17)
08. Escape (9:52)
Total Time: (58:23)

Mixing: Rémi Poussier
Mastering: Christophe Matthey v Royal studiu v Lausanne

   Zpět


   Zpět

Oficiální Web:
http://timegrid.bandcamp.com/
Facebook:
https://www.facebook.com/timegrid

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  21.6.2014 
Menu Poslední aktualizace: 29.11.2020
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!