Thought Chamber

Zpět
Thought Chamber je americká progresivní metalová superskupina, která vznikla v roce 2006. Kytarista Michael Harris vydal v roce 2001 album "Sketches From the Thought Chamber", kde se objevil název budoucí kapely poprvé. Původní myšlenka na kapelu přivedl na svět Michaelův manažer, John Purdom, který vycítil, že by bylo vhodné dát dohromady progresivní "supergroup" a využít velké muzikantství a zpěv, což by mohlo přinést větší pozornost k Harrisově hudbě, který v té době psal hodně progresivní věci, ale většinou jen instrumentální. Kontaktoval přes internet zpěváka kapely ENCHANT Teda Leonarda a podařilo se zajistit jeho účast v kapele. Harris psal písně pro jejich první album během let 2001 a 2004 ve svém domě v Dallasu. Protože Ted žije v Kalifornii a Harris v Texasu, a navíc oba byli zapojeni do jiných kapel a projektů, pokračovali v psaní demo skladeb několik let, než měli nahrán hodnotný materiál. Instrumentální skladby "Mr. Qwinkle's Therapy" a "Accidently On Purpose" napsal Harris společně s bubeníkem Robem Stankiewiczem a basistou Derekem Blakleym. Na kapelu je doplnil klávesista Bobby Williamson. Harris poslal materiál Leonardovi do jeho domu v Kalifornii, který pak přidal své vokální části ke skladbám.

"Tedův hlas je plný emocí a jeho úžasný rozsah dokonale zapadá do Thought Chamber, nemluvě o jeho silném pódiovém vystupování" vysvětluje Harris. První plnohodnotné album "Angular Perceptions", které vydali v roce 2007 na progresivním štítku InsideOut a které kritika chválila, včetně Čestného uznání od bubenické legendy Mike Portnoye, který je zařadil mezi svých 10 nejlepších alb roku 2007. Albu se dostalo rovněž vysokého ocenění od webzinu Sea of Tranquility. Recenzent Murat Batmaz zařadil album mezi nejlepší debutové alba z roku 2007 a srovnával vokální styl Teda Leonarda ke Kansas a hudbu popisoval jako "náladovou, s přídavkem basy a la Kings X, a [...] intenzivních groove - roubovaných riffů a odkazující se na zdroje progrocku 70. let, s přídavkem východních stupnic a akordů včetně tajuplných progresivních sborů".

Zpěvák Ted Leonard, nyní člen Spock Beard, se opět spojil s multi-instrumentalistou Michaelem Harrisem pro dlouho očekávaného následovníka debutového alba "Angular Perceptions". Thought Chamber vydali v roce 2013 svůj druhý dlouhohrající opus, koncepční album s názvem "Psykerion", na kterém se představili zakládající členové kytarista Michael Harris a zpěvák Ted Leonard, bubeník Mike Haid spolu s novým basistou Jeffem Plantem a klávesistou Bill Jenkinsem (Enchant) a na albu uvedli společně 16 skladeb. Album vyšlo 16. září 2013 u labelu InsideOut (1. října pak v Severní Americe). Harris vysvětluje:
"Jsme velmi nadšeni, že konečně album "Psykerion" vyšlo. Nastalo mnoho změn od našeho prvního záznamu. Mike, Jeff a Bill, ti všichni udělali hvězdnou práci a jsou všichni skvělí na vrcholné úrovni, naše chemie je perfektní."

Přebal alba navrhl John E. Holland z MistyMountainGraphics.com. Album se nahrávalo na různých místech v letech 2012 a 2013 a nakonec mixování zvládl Tom Sizemore (Y & T, Aerosmith, MR. BIG, Enchant) v Tomland Studios, Pacheco, CA. Progressive Metal web, Grande Rock zvolil "Psykerion" nejlepším albem roku 2013 rovně zvolůil skaldbu "Transcend" za nejlepší píseň roku 2013. Psykerion" je koncepční album. Jedná se o sci-fi lidské drama, hudebně obsahuje všechno, od prog metalu přes jazzovou fúzi až k akustice.

Na začátku roku 2014 Mike Portnoy pozval zpěváka Thought Chamber Teda Leonarda na turné se svou progresivní kapelou Transatlantic, aby nahradil Daniela Gildenlöwa (Pain of Salvation), který se zotavoval z nečekaných zdravotních problémů. Takže Ted koncertoval s Transatlantic a se Spock's Beard v únoru 2014 na Progressive Nation at Sea Cruise. V březnu 2014 InsideOut Music vydala vůbec první video Thought Chamber "Transcend", které bylo natočeno v Dallasu, TX v září 2013. Kapela Thought Chamber byla pozvána, aby vystoupila v prosinci roku 2014 na festivalu ProgPower USA v Atlantě.

Thought Chamber usilovně pracují ve studiu na jejich třetím albu. Ačkoli se nejedná o koncepční album jako u jejich předchozí desky "Psykerion", jedna epická skladba bude obsahovat pokračování příběhu z tohoto záznamu. Mezi nové skladby patří "Myst Of Lyriad", "Rainless", "Identity Theft", "Blinded", "Here Upon Earth" a instumentálka v pokračujícím příběhu "Mr. Qwinkle". Úryvky ze skladby "Rainless" jsou k dispozici k poslechu na jejich stránce na Facebooku. Mezitím vyšlo video se skladbou z předchozí desky "Psykerion: The Question".

Zpět

Současné složení:
Ted Leonard - Vocals (Enchant, Spock’s Beard, Affector)
Michael Harris - Guitars, Keyboards, Vocals (Darkology, Arch Rival, Vitalij Kuprij)
Mike Haid - Drums (Michael Harris, David T. Chastain, Joe Stump)
Jeff Plant - Bass (Jimi Tunnell's Trilateral Commission)
Bill Jenkins - Keyboards (Enchant)
Bývalí členové:
Derek Blakley - Bass (Eumeria, Haji's Kitchen, Michael Harris)
Bobby Williamson - Keyboards (Eumeria, Outworld)
Rob Stankiewicz - Drums (Haji's Kitchen, Michael Harris)

Ted Leonard
(Narozen 22. září 1971, Arcadia, California, USA)
Vocals


Narodil se v Dublinu, a nyní žije v Sacramento, California. Je ženatý s Denise Leonard od 20. listopadu 2010.

Ted Leonard je zpěvák progresivní rockové kapely z Californie Enchant a člen kapely Spock's Beard. Je také zpěvákem v několika bočních projektech jako Xen, Thought Chamber a z poslední doby i Affector.

Ted vydal sedm studiových alb s Enchant a živé CD/DVD. Také se objevil na mnoha hold albech Pink Floyd a Yes, stejně jako na albu Reflections od Andrewa Gorczycy vedle Nicka D'Virgilio, Adriana Belewa, Bryana Bellera a mnoha dalších.

V roce 2007 Ted vydal svoji první sólovou nahrávku "Way Home". V listopadu 2011, po jeho dočasném nahrazení za Nicka D'Virgilio u Spock Beard na několika koncertech, se Ted stal členem kapely na plný úvazek jako zpěvák a kytarista v důsledku dlouhodobého Nickova závazku s Cirque du Soleil.

Počátkem roku 2014 kvůli zdravotním problémům Daniela Gildenlowa z Pain of Salvation, byl Ted požádán, aby se připojil k progresivní superskupině Transatlantic jako další hudebník na turné k desce Kaleidoskop.
Michael Harris
(Narozen 18. ledna 1960, Dayton, Ohio, USA)
Guitars, Keyboards, Vocals


Michael Harris je syn dvou mistrovských-vzdělaných hudebníků. Narodil se do hudebního světa na Středozápadě U.S., v americkém Daytonu, Ohio. Jako dítě dával přednost sportování, ale brzy začal hrát. Objevil hudbu a trubku ve 11 letech ve školní kapele. Pak ve 14 letech Michael pozvedl kytaru a zůstal u ní natrvalo. Brzy založil svoji první kapelu Tyrant, která hrála v klubech v Ohio po řadu let až do poloviny 80. let, kdy se zformoval Arch Rival, které přinesl powerful hard rock světového uznání a dodnes vydala 4 CD.

V roce 1991 Michael dokončil své první sólové instrumentální album "Defense Mechanizms", které získalo příznivé recenze. Po turné a live CD s Chastain/Harris kapelou s názvem "Live! Wild & Truly Diminished", se Michael přestěhoval do Dallasu, Texas, v roce 1994. Krátce poté, co se usídlil, vydal své druhé instrumentální album "Ego Decimation Profile", a během tohoto období také vytvořil metalovou kapelu Surgeon, která získala ještě více fanoušků po celém světě se svým brutálním debutem "Encyclopedia Of The Insane" v roce 1996.

Michael, multi-instrumentalista a skladatel stále udržuje svoji velmi úspěšnou sólovou kariéru. Vydal desku "Distorted Views" v roce 1999, v roce 2001 pak "Sketches From the Thought Chamber" a jeho první sólovou vokální nahrávku "Words Collide" v roce 2003. V listopadu roku 2006 label Lion Music vydal ještě další instrumentální album od Michaela, neo-klasický opus s názvem "Orchestrate", který obdržel jedno z nejvyšších Michaelových ocenění k dnešnímu dni od fanoušků a médií.

V roce 2004 světově proslulý klávesový virtuos Vitalij Kuprij Michaela pozval, aby zahrál na jeho desce "Forward and Beyond". Vedle dalších sedmi nejznámějších světových hudebníků se Michael předvedl ve dvou písních na albu a ve spolupráci pokračoval i dále, když nahrál všechny kytary na příštích dvou albech Vitalije "Revenge" a "Glacial Inferno".

Jeho další progresivní skupina Thought Chamber vydala své debutové album "Angular Perceptions" v roce 2007, pokračování se dočkala až koncepčním albem "Psykerion" v roce 2013, obě vyšly u labelu InsideOut Music. Všechnu hudbu a texty na obou nahrávkách složil převážně Michael. V roce 2009 se objevil nejnovější metalový projekt DARKOLOGY, který vydal své debutové album "Altered Reflections", který znovu získal hodně chvály od fanoušků a kritiků. Druhá nahrávka kapely "Fated to Burn" vyjde v roce 2014.

Na živé scéně od počátku 90. let Michael získal úžasné publikum s jeho vlastním projektem pod názvem Michael Harris Project, která koncertovala spolu s kapelami a hudebníky jako Joe Satriani, Steve Vai, Black Label Society, a dalšími. V roce 2001 se projek změnil na Michael Harris Tranz-Fusion, ve kterém se představil i Yngwie Malmsteen mimo jiné, a na bicí v něm hrál Michaelův bratr Brian Harris.
Mike "Monk" Haid
Drums

Mike "Monk" Haid je veteránem živého a studiového bubnování v mnoha hudebních stylech. Neustále se pohybuje díky bubnování v hudebním průmyslu a jeho úspěšná kariéra se klene přes tři desetiletí.

Mike začal svou profesionální kariéru bubnování v Kentucky, když mu bylo 18 let. Několikrát procestoval na turné Spojené státy, než se přesunul do Los Angeles. Je absolventem světoznámého Musicians Institute v Hollywoodu, CA, vyučoval hru na bicí mnoho let jako instruktor. Jako zkušený studiový bubeník a skladatel získal ocenění v prestižní soutěži Billboard Songwriters Contest. Od Kalifornie až po Floridu se jeho hudba ozývala z národních rozhlasových stanic. Byl prvním bubeníkem, který byl uveden v New Blood sloupci magazínu DRUM! a pravidelně se objevuje v Modern Drummer Magazine jako dopisovatel, fotograf a hudebník. Mike nahrál bezpočet nahrávek jako studiový bubeník, hrál veřejně i soukromě v každé představitelné situaci, živé vystupoval před tisíci sportovními fanoušky na Georgia Dome v Atlantě.

Vystupoval a/nebo nahrával s některými světovými hudebníky, mezi které patří Ray Gomez (Stanley Clarke), Oscar Cartoya (Spyro Gyra), Steve Wood (Kenny Loggins), Kirk Covington (Tribal Tech, Allan Holdsworth, Joe Zawinul), Adam Nitti (Steven Curtis Chapman), David T. Chastain, Michael Harris (Leviathan Records), Kurt Mitchell (Isaac Hayes), Tom Gire (Hans Zimmer, John Williams, Trevor Rabin), Sam Skelton, Tom Grose (Varsity), Ike Stubblefield, Steve Cunningham, Francisco Fattoruso a legendární Col Bruce Hampton (Aquarium Rescue Unit). Obsáhne zahrát vše od Be Bopu, Big Band Jazz a melodický, sofistikovaný metal, rock, blues, funk, country & western, evangelium, Jam Band prog/fusion.

V roce 2008 a 2009 se Mike představil v Evropě na turné spolu s mezinárodními bubenickými superstar Bill Brufordem, Horacio "El Negro" Hernandezem, Jojo Mayerem a Marco Minnemannem na JEUNESSES MUSICALES Percussion Camp jako clinic hráč.
Jeff Plant
(Narozen ***, Oklahoma City, Oklahoma)
Bass


Jeff hrál na housle již útlém věku, spolu s nimi také na klavír. Nakonec hrál i na kytaru a baryton ještě během studií na vysoké škole. Housle byly vždy jeho hlavním nástrojem, dokud se nechytil basy na střední škole. Studiem na vysoké škole získal titul ve fyzice a pracoval v organizaci s názvem Teoretic Quantum Optics Group.

Pak odcestoval do Texasu, aby tam absolvoval proslulou University of North Texas v jazzových studiích (basa). Koncertní příležitosti Jeff využil hraním po celých Spojených státech, Jižní Americe a Evropě.

V současné době pracuje jako studiový hráč a hráč na volné noze v oblasti Dallas/Fort Worth. Podílí se na nepřeberném množství originálních projektů, skládá a neustále se snaží rozšiřovat své hudební obzory...
William H Jenkins
(Narozen ***, Miami, Florida, USA)
Keyboards, Guitars


Will je znám jako člen kapely ENCHANT, s níž nahrál alba "Tug Of War", "Live At Last".

Hudební vlivy: Pat Metheny, Yellowjackets, Jean Luc Ponty, Santana, Rainbow, Deep Purple, ELP, Yes, Robben Ford

První koupená deska: Rainbow - On Stage

Nejoblíbenější alba: Yellowjackets - Four Corners, Pat Metheny Group - Secret Story, Jean Luc Ponty - Cosmic Messenger, Rainbow - On Stage, Pink Floyd - Dark Side of the Moon

Zajímavosti: Mám dvě opravdu cool děti. Jen moji nejbližší přátelé, rodina a ti, kteří mi sebrali řidičské oprávnění s mým jménem. Vyrůstal jsem v Michiganu a jsem skvělý fanoušek Red Wings. Navrhovat design syntezátorů je můj každodenní job s Korg.
Záliby: hokej, snowboarding, nahrávání, rollerblading, cestování

Oblíbená Enchant skladba: "Enchanted"
Derek Blakley
(celým jménem Derek William Blakley)
(Narozen 4. července 1970, Louisiana, USA)
Bass


Derek je bassový kytarista přestěhovaný z Atlanty v Georgii, kde získal vysokou úroveň na Atlanta School of Music po dokončení studia. Když vyrůstal jako dítě v Louisianě, Shawn často objevoval a pozoroval prsty Billyho Sheehana, které se protáhly po hmatníku. I když Shawn viděl talent od mnoha různých neuvěřitelných basistů, věděl, že to je pro něj budoucnost. Shawn pokračoval ve svých hudebních studiích a získával uznání od ostatních hudebníků, mezitím však přilnul k progresivnímu metalu a skupiny jako Dream Theater a Angra patřily do seznamu jeho nejoblíbenějších. Často navštěvoval či hostoval na Progpower USA, takže nebylo těžké, aby se Shawn dostal do povědomí hudebníků s podobným zázemím a zálibou pro hudbu.

K nahrávání první desky Thought Chamber jej přizval dlouholetý kamarád Michael Harris, když s ním nahrával předtím jeho sólové nahrávky. Je členem kapel Eumeria (od 2014), Haji's Kitchen a hrál take v kapele Michaela Harrise.

Haji's Kitchen vznikli v roce 1992. Členy jsou Eddie Head a Brett Stine na kytary, Derek Blakley na basu a Clint Barlow (Vanilla Ice, The Cast) na bicí. Vydali tři alba "Haji's Kitchen" (1995), "Suckerpunch" (2003) a "Twenty Twelve" (2012).

Dne 29. února 2014 se stal stálým členem kapely EUMERIA, když pomáhal nahrávat ve studiu jejich debutové album.
Bobby Williamson
(Narozen ***, Texas, USA)
Keyboards


Je skladatel a klávesista pocházející z Texasu, USA, má hluboce zakořeněné a silné hudební zázemí.

Hrát na bicí začal už ve věku 14 let. V 19 letech kvůli poranění krku a paží při autonehodě se Bobby rozhodl zkusit klávesy. A to díky široké škále hudebních chutí a vlivů od kytarových fenoménů jako je Tony Macalpine, Yngwie Malmsteen a kapely Helloween, Iron Maiden, Judas Priest a Europe, ale stále to nebylo ono, dokud neobjevil kapelu Dream Theater, která předurčila jeho definitivní rozhodnutí, věnovat se klávesám.

Koncem 90. let se Bobby se spojil s kytaristou Rusty Cooleyem a hrál na klávesy na jeho sólovém albu, což později vedlo ke vzniku kapely Outworld, což byla progresivní, částečně metalová kapela, která vydala několik demonahrávek a celé album. Outworld vytrvali hrát devět až do konce roku 2008, přičemž do toho spadá i období, kdy Bobby hrál s dalšími kapelami jako je Thought Chamber, Magistral a dalšími, než našel svou pravou hudební spřízněnou duši v roce 2009. Hlavní prioritou se stala kapela Eumeria.

Melodická progresivní metalová kapela Eumeria právě natočila své debutové album s názvem "Rebel Mind", který je přímým výsledkem tvrdé práce, odhodlání a kompletní práce z lásky. Album vyšlo v roce 2011. Bobby a celá kapela se pak vydali na nadějné turné na jeho podporu.
Rob Stankiewicz
(Narozen ***, USA)
Drums


Navštěvoval střední školu Arts Magnet High School For The Performing Arts a absolvoval s hudebním titulem v roce 1990. Byly to jazzové hudební kursy a učitel hudby (Bart), třebaže jsem neměl dlouhé vlasy, i když chodíval na rockové koncerty o víkendech, které jej odvedly od "jazzových" cvičení. Byl členem jazzové kapely s Roy Hargrovem, který byl docela inspirativní, od kterého se hodně naučil, jak zkoušet s kapelou. Poslední slova, která mu Roy řekl před tím, než odešel do Berkley, byla "Bez ohledu na to, co Bart říkal, jednou nakopeš zadek bubeníkům. Jenom si hleď svého".

Během střední školy se hodně naučil od 3 1/2 let staršího Lucy Flohra, největšího kamaráda/terapeut/učitele, kterého kdy měl. Naučil jej, jak se procvičovat sám, vytvořit si svůj vlastní styl, jak hrát, aby to mělo i malý twistový švih. Když mu bylo asi 17, začal hrát v kapele se Scottem Stinem. Představil jej Derek Taylor a asi 8 měsíců později se zrodila Tommy Lamey. Nahráli spoustu skladeb pro Mike a Mark Varney se snažil získat nahrávací smlouvu.

Mike Varney pro ně našel zpěváka Eddie Ellise a oni neustále nahrávali dema. Scott a Rob také hráli s jinými kapelami, Mother Road, Black Crows. Ellis nacvičoval na druhé straně zkušebny s kapelou Haji's Kitchen. Taylor získal unaveného Ellise a Crimeny se zrodili. Nahráli jedno CD "Peat" pro vydavatelství Shrapnel. O měsíc později Rob hrál na sólovém CD Dereka Taylora "Dystrophy" a na sólové desce Scotta Stine "Broke", ale Taylor Roba už unavoval. Ve stejné době Haji's Kitchen hledali nový styl bubnování. Jejich současný bubeník Clint Barlow byl přímočarejší bubeník. Takže Clint byl uvolněn a byl přizván Rob. Měl ale dost respektu k Clintovi a náhledu na celou situaci. Clint však byl v pohodě a začal bubnovat s kapelou Whipping Post.

V září 1994 prostřednictvím Mike Varneyho volal Robovi Yngwie Malmsteen a chtěl, aby se účastnil konkurzu pro jeho nadcházející turné. Po několika zmatených telefonátech v neděli od Yngwieho a jeho manažera, mu bylo oznámeno, "...máš koncert! Zajisti si nějakou letenku přes Fed X na středu, abys mohl začít zkoušet na Floridě v pátek." Leč letenky přes Fed X nikdy se nepodařilo sehnat, po pár spíše matoucích telefonátech, a tak se díky tomu nedostal na koncert.

O měsíc později Robovi naboural nějaký chlap zadek auta. Měl polámaná obě ramena, vymknutý kotník, všechny druhy problémů se zády a mírný otřes mozku. Sotva mohl zvednout ruce, natož hrát na bicí. Spotřeboval mnoho analgetik a po dlouhé léčbě se nakonec účastnil nahrávání prvního CD Haji's Kitchen. O 2 měsíce později Clint a Rob hráli s Michaelem Harris na jeho desce "Ego Decimation Profile". Toto vše se odehrálo během 9 měsíců. Haji's Kitchen pak koncertovali celý příští rok a půl všude od Texasu přes Tennessee až do Kansasu. Po turné byl Ellis nahrazen Vincem Mullinsem.

V době, kdy jsme přesvědčovali Vince a psali nový materiál, zavolal Robovi Michael Harris a zeptal jej, jestli by byl ochoten udělat soutěž kapel pro otevírací pasáž 1998 G3 show v roce 1998 v Dallasu. Soutěž vyhráli a dostali se tak na G3 show. Derek Blakley a Rob nahráli jednu písničku na CD Michaela Harrise "Distorted Views" a pokračoval s ním v koncertech asi 5 měsíců. Uprostřed toho všeho Rob nahrál bicí stopy pro druhou desku Haji's Kitchen, na kterém se objevily i klávesové samply od Chada Littlepage.


Zpět

Skupina:
Ted Leonard - Vocals
Michael Harris - Guitars, Keyboards, Vocals
Jeff Plant - Bass
Mike Haid - Drums
Bill Jenkins - Keyboards
Psykerion
Vyšlo 16. září 2013, InsideOut.

Seznam skladeb:
01. Inceptus (2:40)
02. Exodus (1:47)
03. Psykerion: The Question (3:03)
04. In the Words of Avakus (1:52)
05. Light Year Time (5:33)
06. Kerakryps (5:27)
07. The Black Hole Lounge (1:08)
08. Circuits of O.D.D. (1:54)
09. Behind the Eyes of Ikk (8:36)
10. Isle of Bizen (4:34)
11. Xyrethius II (4:30)
12. Recoil (3:17)
13. Breath of Life (3:04)
14. Transcend (9:40)
15. Planet Qwinkle (4:41)
16. Inner Peace (2:07)
Total Time: (63:53)


Skupina:
Ted Leonard - Vocals
Michael Harris - Guitars, Keyboards, Vocals
Derek Blakley - Bass
Rob Stankiewicz - Drums
Bobby Williamson - Keyboards
Angular Perceptions
Vyšlo 4. února 2007, InsideOut.

Seznam skladeb:
01. Premonition (2:17)
02. Sacred Treasure (7:00)
03. A Legend's Avalon (5:46)
04. Balance Of One (6:16)
05. Mr Qwinkle's Therapy (Blakley, Harris, Robert Stankiewicz) (5:31)
06. Transmigration Of Souls (6:40)
07. God Of Oblique (5:08)
08. Silent Shore (3:39)
09. Accidentally On Purpose (Blakley, Harris, Stankiewicz) (4:51)
10. A Mind Beyond (7:38)
Total Time: (54:46)Zpět

Sestava z roku 2007


Sestava z roku 2013
Zpět
Oficiální web:
www.facebook.com/ThoughtChamber
Další stránky:
http://www.michaelharrisguitar.com/
http://bobbywilliamson.com/
http://www.nickandthehealers.com/index.htm
http://www.enchantband.com
http://myspace.com/tedleonard
http://myspace.com/enchantband
http://www.purevolume.com/hajitheband/posts/187174/Rob+Stankiewicz+Bio
http://www.mistymountaingraphics.com/portfolio/
http://www.spocksbeard.com

Nahoru... ProgressRock
Made by 
©  7.4.2014 
Menu Poslední aktualizace: 23.2.2018
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!