THEATER OF THE ABSURD

Zpět

THEATER OF THE ABSURD je progresivní metalová kapela, která vznikla v roce 2006 v New Yorku z podnětu bubeníka Patricka Curleye a kytaristy Mike Neumeistera. Původní záměr kapely bylo hrát jedinečný extrémní metal, rovným dílem progresivní a zároveň extrémní metal. Vize projektu se nicméně rozšířila výrazně během několika málo let, zaměřili se vytváření písní, které by byly velké co se týče rozsahu a vlivu, byly by jedinečné a cílily by na emocionální zážitek z poslechu. Už se objevilo i označení pro jejich styl "Avant-Garde" nebo také "Extreme Progressive Metal".

Sami dva si rozdělili veškeré nástroje a hlasové povinnosti mezi sebe a tak dva přátelé rychle poskládali dohromady album stojících na písních, které bouřily s mladistvou nevázaností a vášní, ne ale muzikálností a jemností. Ale to, co duu scházelo na zručnosti, vynahradili si v rázností. 500 kusů LP brzy vydali na vlastním labelu, který sami financovali. Vinyl byl ještě horký z lisování, když si dvojice uvědomila svou pošetilost.

"Chtěli jsme něco víc," vysvětluje Neumeister. "Nahrávka byla nezralá... jen prvotní. Věděli jsme hned, že naše tvůrčí impulsy nebyly splněny."

Jen několik kopií LP se dostalo do světa dříve, než je kapela přestala lisovat a opět se zaměřila na nový cíl. Kombinací jejich lásky k tvůrčímu myšlení, progresivním kapelám z let 1970 a moderního, avant-gardního metalu se duo vrhlo na úkol vytvořit progresivní metal, který by byl opravdu výrazný. Ovlivnini tak různorodými kapelami jako Magma, Cynic, Gonin-H a Gentle Giant, se pak na dalších pár let nechali unášet v emociálně nabitých, intelektuálních, a složitých hudebních skladbách, které byly značně odlišné od moha jiných.

Vzdálenost, kterou ve svém vývoji urazili od jejich bezejmenného debutu z roku 2007 vydaném na vlastním labelu v omezeném vydání, je obrovská a "Absurdní Divadlo" dnes nyní hrají styl progressive metal, kterému je skutečně vlastní přídomek "jedinečný a nenapodobitelný", jak o tom svědčí jejich album vydané 13. prosince 2013 "The Myth of Sisyphus" u labelu Graviton Music Services, se kterým se spojili.

S cílem využít vše co stihli zkomponovat, požádali o pomoc norského emigranta a pianistu Tora Mortena a zpěváka z New Yorku Chandlera Mogela (Outloud), který popisuje skupinu takto: "Absurdní divadlo" je velmi dynamická a svěží kapela, která posouvá hranice progresivní hudby. Jejich instrumentace a strukturování skladeb jsou dobře naplánované a jedinečné, bylo to skvělé stát se součástí tvorby jejich nahrávky a vidět jejich vize, jak se zcela naplňují. Těším se na další spolupráci s touto kapelou naživo."

Hudba sama o sobě je plná svěžích vokálů za dokonalého přispění Chandlera Mogela a hostující zpěvačky Kjersti Kveli, stejně jako ostrých metalových profilů a složitých melodických pasáží. Virtuózní klavírní běhy a naléhavé basové linky dodávají šťávu hudbě, zatímco složité kytarové party nás pohlcují stále hlouběji. Hřmotné bicí pak spojují celý balíček spolu s hyper-rychlými pasážemi a mnoha nezvyklými takty.

Neumeister a Curley strávil téměř tři roky, zdokonalováním a nahráváním alba, které pak dostalo název "The Myth of Sisyphus". V té době vykoukli z omšelého suterénního studia, kde vylepšovali svůj avantgardní metal, aby si pozvali i experty na zvýšení úrovně jejich intelektuálních progresivních skladeb. Získali tak šanci pracovat s lidmi jako legendární mixážista Jim Morris (Iced Earth, Savatage, Crimson Glory) a mastering engineer Maor Appelbaum (Cynik, Halford, Therion), který dokonce o skupině prohlásil: "Jestliže jste označoval styl za 'Prog Metal', pak stačí změnit slovo Prog na Drama budete mít 'Drama Metal', a to přsně, jak tato hudba zní - když se mění každých pár sekund a vtáhne vás do různých míst - ups, nahoru a dolů nebo někam úplně jinam."

"Byla to docela dlouhá cesta," přisvědčuje Curley. "Obětovali jsme vše pro účely této nahrávky."
A kdo si poslechl nahrávku, bylo mu jasné, že všechna ta tvrdá práce a odhodlání se vyplatila desetinásobně.

Nové EP z roku 2018 "King Of Twilight" je vydáno v očekávání nadcházející studiové desky prog opus "Death in Aspiration". Toto EP s dvěma dobrodružnými novými skladbami a inspirovanými coverem klasiky od Nektar demonstruje zralost kapely a velkolepý elán. Titulní skladba je nová interpretace originálu z roku 1972, osvěžená sžíravou intenzitou a vokálním schématem outfitu. Skladba "Adrift In Time" je introspectivní a emocionálně složitý kousek hudby, který zahrnuje smyčcový kvartet k většímu efektu. "Cor Inquietus" je ambiciózní progresivní záležitost, která je exkluzivní na tomto EP, přináší složité instrumentace a rozšířené sólo na Fender Rhodes.

Zpět

Kapela v současné době působí v sestavě:
Michael Neumeister - Guitars, Bass (studio)
Patrick Curley - Drums, Extreme Vocals

Spolupracují:
Chandler Mogel - Lead Vocals
Christopher Curley - Mellotron, Bass Live Support
Tor Morten Kjosnes - Piano and Keyboards
Kjersti Kveli - Vocals

Členové MIKE NEUMEISTER
Místo narození: Fullerton, CA, USA

Nástroje: Guitars, Bass (studio)
Zařízení: ESP and Takamine guitars, Egnater amplification, Monster cables, Dunlop accessories

Hudební vlivy:
Yes, Steely Dan, Marillion, Banco del Mutuo Soccorso, Jethro Tull, Atomic Rooster, Daylight Dies, Gentle Giant, Taake, Happy the Man, Renaissance

Oblíbená alba:
Mago de Oz - Gaia, Bacamarte - Depois do Fim, Magma - Ëmëhntëhtt-Ré, Steely Dan - Aja, Warning - Watching From A Distance, Le Orme - Felona e Serna, Yes - Close to the Edge, UK - Danger Money, Marillion - Marbles, Cirith Ungol - King of the Dead
Členové PATRICK CURLEY
Místo narození: Brooklyn, NY, USA

Nástroje: Drums, Extreme Vocals
Zařízení:
* Mapex Saturn Drum Kit (22x18" Bass Drum, 10x8" Rack Tom, 12x9" Rack Tom, 14x14" Floor Tom, 16x16" Floor Tom, 14x5.5" Snare Drum)
* Remo Rototoms (6”, 8”, 10”)
* Remo Drumheads
* Paiste Signature Cymbals
* Axis Percussion A21 Pedals
* Vic Firth Drum Sticks and Headphones

Hudební vlivy:
Twelfth Night, Van der Graaf Generator, Cynic, Kinniku Shoujo-Tai, Atheist, Eddie Jobson/UK, Jacula, Katatonia, Arcturus, Renaissance, Magma

Oblíbená alba:
Katatonia - Dance of December Souls, Katatonia - Discouraged Ones, Arcturus - La Masquerade Infernale, In The Woods - Omnio, Van der Graaf Generator - Godbluff, UK - UK, Gonin-Ish - Naishikyo Sekai, Green Carnation - Light of Day, Day of Darkness, Hammers of Misfortune - The Bastard, Twelfth Night - Fact & Fiction
Členové CHANDLER MOGEL
(Lead Vocals)

Chandlerův příběh je neobvyklý. Nezačíná se tak, že "Chandler začal zpívat ve věku 3" nebo "Vyrůstal jsem v hudební rodině..." nebo nějak podobně. Chandler studoval hru na klavír od základní školy až po vysokou školu a získal tak dobrou znalost hudební teorie, ale nezpíval ještě nikdy jinde, než jenom ve sprše... a to až do svých 22 let.

Vyrůstal v malém městečku v Readingu v Pensylvánii, jeho otec byl hudebním fanouškem, který vyzdvihoval hlavně funk a soul kapel jako Earth, Wind & Fire, Stevie Wonder, Tower of Power, Hall & Oates apod. Tyhle kapely neustále zněly kolem uší Chandlera až do jeho dospívajících let a tím si vštěpoval základy tohoto druhu hudby na dlouhou dobu dopředu. Během střední školy mu jeho přítel představil heavy metal v podobě kapel jako Judas Priest a Iron Maiden a od tohoto okamžiku si všiml něčeho zvláštního na tomto heavy soundu a chtěl objevit další kapely, které hrály tímto stylem a s takovou energií. Tak se se u něj začala doma hromadir kolekce obrovského možství CD. Brzy zjistil, že se obzor rozrůstá a objevuje všechny druhy hard rocku, a to zejména ty založené na blues, jako jsou Deep Purple a raná éry Whitesnake, které měly skladby orientované muzikálněji, a které mu připomínaly skupiny, na nichž byl vychováván.

Vydrželo to tak až do roku 2001, kdy byl pozván zahrát si do suterénního studia v domě svého přítele, kde se opravdu poznal svoji první ochutnávku "rockové kapely". Byl dotázán, jestli nechce zazpívat "Breaking The Law" od Judas Priest. On vzal mikrofon a pokračoval. Každému, kdo jej poslouchal spadly s úžasem čelisti málem až na podlahu. Chandlerovi se zdálo, že podlehl volání, o kterém si myslel, že mu předtím téměř nic neříká.

Následující rok se jej stejný přítel, který hrál v cover kapele a zrovna měli nouzi o zpěváka, zeptal, zda by nepřišel na konkurz. On se dostavil, kapele se líbilo, co slyšela a tak se stal jejím členem. Začal vystupuvat pravidelně, ale brzy začal mít potíže odezpívat více písniček, aniž by ztratil hlas. Uvědomil si, že aby mohl pokračovat, musí se naučit doopravdy zpívat. Začal docházet na lekce k místnímu učiteli, ale pak na netu zjistil, že zpěvák TNT Tony Harnell přijímá studenty ke studiu v centru Manhattanu, tak se chopil této šance a sjednal si schůzku a odcestoval do Big Apple. Tony jej přijal ke studiu a tak Chandler dojížděl do New Yorku poctivě každý víkend více než dva roky studovat s jeho nově objeveným učitelem. Během této doby se Chandler i nadále zdokonaloval naživo, když vystupoval s různými rockovými, funkovými a soulovýmo cover kapelami.

V roce 2005 se Chandler znovu setkal s Marty Mellingerem, který byl dlouholetým rodinným přítelem a byl producent a zvukař nominovaný na Grammy. Marty vlastnil studio v Chandlerově rodném městě a Chandler se rozhodl, že je čas nahrát nějaké skladby, aby předvedl svoji všestrannost. Natočil album poskládané z různých převzatých písní zahrnujících různé styly hudby a jednu originální píseň, kterou uvedl prostřednictvím své internetové stránky "www.chandlermogel.com". Následující rok pak dostal více nabídek a pomohlo mu to odehrát více živých koncertů a nahrávání, nejpozoruhodnšjší se stalo nahrívání se světově proslulým neo-klasickým klávesistou Vitalij Kuprijem pro jeho album "Revenge" v roce 2006. V roce 2006 měl také možnost přestěhovat se do New Yorku a využil ji. Krátce po zabydlení už koncertoval s místními metalovými Until Destiny, s nimiž pravidelně vystupoval v hard rockových přehlídkách v okolí New Yorku, včetně zahajování koncertů Misfits na jejich Halloweenském večírku ve světoznámém BB King klubu.

Chandler se setkal s Johnem Kivelem, majitelem Kivel Records, již před několika lety, ale nesetkávali se až do začátku roku 2008, kdy John Chandlera požádal, aby zpíval pro své nově založený melodic hard rock projekt Talon, pocházející z LA. Chandler souhlasil a šel do studia, aby nahrál album "Fallen Angels" v polovině roku 2008. Album se doatalo k fanouškům v říjnu téhož roku a získalo mnoho ocenění v melodic rock a ke konci roku se zařadilo do desítky nejlépe kritiky hodnocených desek. Vydání desky vyvrcholilo zahajovacím představením v Firefest V v Nottinghamu, Anglie, kde oni hráli po boku zvučných jmen jako Danger Danger, Firehouse a Tyketto. Natočili své video pro singl "Baby Jane" také v Nottinghamu. V únoru 2009 album vyšlo v Japonsku u Spiritual Beast Records. Kapela a Chandler se rozešli v červnu 2009 kvůli tvůrčím rozdílům.

Ještě v roce 2008 se Chandler setkal s kytaristou a klávesistou Bobem Katsionisem z mezinárodní heavy metalové kapely FIREWIND na představení v New Yorku. Bob poslouchal některé Chandlerovy práce a byl ohromen. Řekl Chandlerovi o projektu, na kterém pracuje jeho student Tony Kash. Chandler nazpíval demo jejich materiálu, líbil se jim Chandlerův styl v jejich hudbě a odletěli do Atén, aby nahráli své album. Mark Cross (FIREWIND, Helloween) jim nahrával bicí. Zformovali kapelu Outloud a podepsali smlouvu s Frontiers Records v roce 2009. Album, které mixoval Tommy Hansen (Helloween, Pretty Maids, TNT, Jorn), vyšlo v srpnu a sklidilo vynikající kritiky. Natočili video pro singl "We Run" v Aténách, která byl zařazen na doprovodném DVD pro Metal Hammer Německo. Rok 2009 strávila kapela na první turné po Řecku a objevila se i v populární řecké televizní show "Radio Arvyla" s více než milionem diváků.

V roce 2010 Chandler nahrál a vydal debutové album jeho "hard swing" projetu, který založil v NYC, Dangered Ace, nazvané "GoTenGo". Půlrok strávil v Řecku, kde hráli na fetivalech a s Outloud pracoval na jejich druhém albu. Ve stejném roce také Chandler podepsal smlouvu s Hank Lane Music & Productions v New Yorku, což je přední soukromá zábavní společnost nabízející akce a představení na východním pobřeží. Prostřednictvím této agentury Chandler vystupuje jako rockový zpěvák v některých z nejprestižnějších událostí, v high-společnosti na slavných místech v New Yorku jako je Plaza Hotel Waldorf a Edison Ballroom. Navíc Chandler otevíral představení pro rockové ikony jako Twisted Sister, The Misfits, Firehouse, Danger Danger, Tyketto, Steelheart a Wednesday 13.

V roce 201 Outloud přešel k labelu AOR Heaven, který vydal jejich druhé album a uvedl video pro jejich nový singl "Waiting For Your Love" na začátku léta 2011. Druhá deska vyšla uprostřed léta pod názvem "Love Catastrophe", které se stejně jako první album setkalo s výbornými recenzemi. Kapela se objevila na obálce srpnového čísla řeckého Metal Hammer, kde získala také ocenění #4 nejlepší řecká kapela v roce 2011. V průběhu roku 2012 Outloud uvedli EP "More Catastrophe" a pustili se do svého druhého turné v Řecku v březnu. Chandler se vrátil do Států a byl zahlcen prací s NJ projekty Iron Bridge Band a také nahráváním EP se švýcarskými rockery Khaos.

Deska s THEATER OF THE ABSURD je tak vlastně jeho zatím nejposlednějším počinem z roku 2013.
Vlastní stránky: http://www.chandlermogel.com
Členové CHRISTOPHER CURLEY
(Mellotron, Bass Live Support)

Členové TOR MORTEN KJOSNES
(Piano and Keyboards)

Norský klavírista Tor Morten Kjosnes se začal hudebně vzdělávat ve 4 letech hraním na housle, ale postupně se u něj projevila větší touha po klávesách.

Získal bakalářský titul z Tromso Music Conservatory v Norsku, studoval společně s Tori Stodlem. Během těchto let se se několikrát představil s orchestrem, zůčastnil se několika festivalů a spolupravova mnohokrát s různými zpěváky.

Studium zakončil s vyznamenáním v roce 2007 a byl jedním z mála, kdo byl oceněn nejvyšším stupněm v národním hodnocení. Na škole pak zastával pozici jako korepetitor před odchodem do New Yorku na Manhattan School of Music, kde dále studoval s Ninou Svetlanova a studia zakončil promocí v roce 2010.

Kjosnes také studoval na Vysoké hudební škole (Musikhochschule) v německém Hamburku s Ralfem Nattkemperem. Zúčastňoval se mistrovských kurzů s umělci jako Hans Leygraf, Martino Tirimo a Volker Banfield. V průběhu let pak koncertoval po celém Norsku, Finsku, Německu a USA.
Členové KJERSTI KVELI
Kjersti je zpěvačka, textařka a skladatelka.

Skládá pro různé pop-umělce, rockové umělce, kapely, soubory, peo krátké filmy a meditacční nahrávky.

V roce 2012 se podílela na nahrávání desky kapely THE IDENTIFIERS "Portraits in Pop", která vyšla 11. února 2012 a hudbu na ní skládali Philip Weitzman a Ian Gallagher.

Jejím nejnovějším projektem je nově založená skupina The KK GROUP, ve které působí také Tor Morten Kjosnes. Dalšími členy jsou Asami Tamura, Nicole Camacho, Phil Rowan a Anders Griffen. Debutová deska kapely s názvem "Release the Virgin" vyšla 25. prosince 2013 u labelu Cochlea Productions.

Zpět


Obsazení:
Michael Neumeister - Guitars, Bass (studio)
Patrick Curley - Drums, Extreme Vocals
Hosté:
Chandler Mogel - Lead Vocals
Tor Morten Kjosnes - Piano and Keyboards
Hosté:
Kjersti Kveli - Vocals
Reenat Pinchas - Cello
Elise Frawley - Viola
Tema Watstein - Violin
Sarah Franklin - Violin
King Of Twilight
EP, vyšlo 26. října 2018, Graviton Music Services

Seznam skladeb:
01. King Of Twilight (4:07)
02. Adrift In Time (6:06)
03. Cor Inquietus (7:55)
Total Time: (18:08)

Music & Lyrics: Theater of the Absurd except “King of Twilight”: Albrighton, Freeman, Howden, Moore [Nektar]
String arrangements: Theater of the Absurd and Tor Morten Kjosnes
Produced: Theater of the Absurd
Mixed & Mastered: Brett Caldas-Lima at Tower Studio, Montpellier, France
Cover Art: Zoran Velimanovic
Band Logo: Christophe Szpajdel
Graphic Design: Michael NeumeisterObsazení:
Michael Neumeister - Guitars, Bass (studio)
Patrick Curley - Drums, Extreme Vocals
Hosté:
Chandler Mogel - Lead Vocals
Tor Morten Kjosnes - Piano and Keyboards
Hosté:
Kjersti Kveli - Vocals
Christopher Curley - Mellotron, live support
The Myth Of Sisyphus
Studio Album, vyšlo 13. prosince 2013, Graviton Music Services

Seznam skladeb:
01. False Idols (6:11)
02. The Lesser Gods (8:35)
03. Trade Winds (8:15)
04. Rising Tides in Still Water (7:41)
05. For Nostalgia's Burden, Part I: Our Quiet Fears (7:08)
06. For Nostalgia's Burden, Part II: In My Time of Solace (6:43)
07. Black Wind from Mr. Takamine ~Pat's Nap~ (1:27)
08. Changing Direction (6:36)
Total Time: (52:36)

Mixed: Jim Morris at Morrisound Studios – Tampa, FL, USA
Mastered: Maor Appelbaum at Maor Appelbaum Mastering – California, USA
Album Art: Zoran Velimanovic – Belgrade, Serbia
Graphic Design: Bob Katsionis – Athens, Greece
"The Myth of Sisyphus" vyšla 13. prosince 2013 na CD v Evropě prostřednictvím Graviton Music Services.

Obsazení:
Michael Neumeister - Guitar, Bass, Keyboards, Vocals
Patrick Curley - Drums, Shakuhachi, Keyboards, Vocals
Theater Of The Absurd
Studio Album, vyšlo 27. prosince 2007, Meiji Records

Seznam skladeb:
01. Theater of the Absurd (9:58)
02. Isles of Judgment (9:01)
03. The Raincatcher (8:36)
04. The Human Puddle (11:35)
Total Time: (39:10)

Releases information:
Plné vydání 25. prosince 2007 u Meiji Records
1. vydání - 12" LP limitovaných 500 kopiíZpětOUTLOUD OUTLOUD

KK GROUP
KK group - Tor Morten Kjosnes, Asami Tamura, Kjersti Kveli (KK), Nicole Camacho, Phil Rowan and Anders Griffen

Kjersti Kveli (KK)


Zpět

Oficiální stránky:
http://www.totaband.com/index.php

Facebook:
https://www.facebook.com/TOTABand

Další zdroje:

Chandler Mogel
http://www.chandlermogel.com/bio.html
Tor Morten Kjosnes
http://tor-kjosnes.weebly.com/index.html
Kjersti Kveli
http://www.kjerstikveli.com

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  11.1.2014 
Menu Poslední aktualizace: 8.5.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi !