The Prog Collective


Zpět
"Myšlenka na společné dílo výběru úžasných umělců z progresivního rocku, všech na jedné nahrávce, byla pro mě obzvláště vzrušujícím konceptem. Inspirovalo mě to a začal jsem psát a nahrávat 7 písní, které by se staly základem toto alba. Pak jsem poslal ty nahrávky některým z mých přátel a hudebním hrdinům z kapel jako King Crimson, XTC, Asia, Gentle Giant, a samozřejmě moje bývalé kapely Yes. Brzy jsem začal dostávat vokální skladby a kytarové a klávesové nahrávky od studií po celém světě, které jsem pak mixoval ve svém nahrávacím studiu v Los Angeles. Navzdory geografické vzdálenosti ale bylo cítit celkovou produkci jako jedinou hudební a duchovní jednotu - The Prog Collective!" - Billy Sherwood 

Tolik uvedl autor projektu Billy Sherwood. A tak vznikl tento masivní a ojedinělý projekt roku 2012 s all star sestavou hostů, která představuje ta největší jména z progresivního rocku, včetně pěti současných a bývalých členů YES! Producentem a vůdčí silou The Prog Collective je Billy Sherwood, multi-talentovaný hudebník, který hrál v YES (a několik jeho opět skládají), stejně jako v kapelách YOSO, TOTO, CIRCA:, WORLD TRADE a mnoha dalších projektech.

Sestavu k předvedení originálních písně na prvním bezejmenném albu "The Prog Collective" z roku 2012 osvítila jména jako John Wetton (Asia, King Crimson), Tony Levin (King Crimson), Jerry Goodman (Mahavishnu Orchestra), Richard Page (Mr.Mister), Geoff Downes (Yes/Asia), Alan Parsons (Alan Parsons Project), Chris Squire (Yes), Rick Wakeman (Yes), Gary Green (Gentle Giant), Annie Haslam (Renaissance), Steve Hillage (Gong), John Wesley (Porcupine Tree), Tony Kaye (Yes), Colin Moulding (XTC) a mnoho dalších.

Neexistuje žádná brzdná síla pro spolupracovníka Yes Billy Sherwooda, aby jej vyřadila zůčastňovatt se řady all-stars projektů v posledních letech. A v roce 2013, když dokončil své basové povinnosti s Alan Parsons Project při živých vystoupeních, uvolnil si ruce odložením několika alb, aby dokončil práci na albu "Epilog", druhé studiové nahrávce projektu The Prog Collective.

Stejně jako na velmi dobré první nahrávce z roku 2012, i na pokračování "Epilog" se zůčastnila spousta legendárních spoluprovníků. Oproti předchozí nahrávce je zde slyšet hudebníky jako John Wetton a Mel Collins (King Crimson, Yes, Asia), Steve Morse (Deep Purple), zpěvák Roye Albrighton (Nektar), znovu Colin Moulding (XTC), Nik Turner (Hawkwind) a členové Dream Theater klávesisté Jordan Rudess a Derek Sherinian, stejně jako Steve Hillage, Larry Fast, Steve Stevens, Sonja Kristina, Tony Kaye a mnoho dalších.

Také se zde představil Alan Parsons, a je to milník v jeho dlouhé kariéře, když se jen zřídka se objevil na albech jiných hudebníků, a nazpíval vokály na "Shining Diamonds", kde také Steve Stevens rozpoutal ohromující kytarovou práce. "Je to asi nějaký můj sen, protože jsem si nikdy nemyslel, že dva z mých nejoblíbenějších hudebníků vůbec budou jednou hrát společně. Není třeba připomínat, že tato skladba je úžasná a je umístěna na CD samostatně. Ve skutečnosti bylo The Prog Collective studiový session..." říká Sherwood o zapojení Alana Parsonse. Po Parsonsově zpěvu v "Shining Diamonds" byl naopak Sherwood požádán, aby hrát na basu v trojici projeků v létě 2013.

Hudba na "Epilog" je do značné míry v kategorii symfonický Neo Prog, někdy se více přibližuje ke stylu Prog Pop (ale ne úplně). Vzhledem k tomu, že existuje 8 spřízněných hudebníků s Yes na tomto CD, určitě bylo možno uvést tuto skvělou kapelu jako hlavní vliv na celý tento projekt, skupina Asia pak "není daleko" od druhého vlivu. Skladby jsou v podstatě všechny velmi vyumělkované. Nenachází se tam v podtatě žádné pauzy v hudbě jako u Pink Floyd. Je zde spousta hudby, spousta kytar, klávesových sól, výkonných sborů. "Epilog" zcela jistě není album k relaxaci.

Třetí nahrávka multiinstrumentalisty, producenta a skladatele Billyho Sherwooda "Worlds On Hold" z roku 2021 je místy příjemná, ale vzhledem k nesourodé směsici speciálních hostů a speciálních písní se nedaří držet pohromadě jako skupinové úsilí. Stejně jako v minulých nahrávkách Prog Collective se na nahrávce sešla široká škála zpěváků a instrumentalistů z celého prog-rockového světa: Todd Rundgren, Geoff Tate, Steve Hackett, Martin Barre, Roine Stolt, a seznam by mohl pokračovat. Sherwood je zodpovědný za většinu instrumentálního doprovodu, demonstruje své schopnosti na basu, kytaru, bicí a klávesy. Album je napůl nové písně napsané Sherwoodem a napůl progové klasiky, včetně „Solsbury Hill“ od Petera Gabriela, "A Whiter Shade Of Pale" od Procol Harum, "Eye In The Sky" od Alan Parsons Project. Ať už jsou fanoušci progresivního rocku jakkoli nadšení, jedná se opravdu o album Billyho Sherwooda se speciálními hosty. Spousta speciálních hostů, z nichž někteří nejsou prog, ale přesto jsou zajímaví. Při úvodní "Worlds On Hold" Todd Rundgren dává Sherwoodovým úvahám o pandemii nervózní emoce. Ale housle L. Shankara jsou málo důrazné, sólová kytara Jana Akkermana ve skladbě "Meant To Be" se tam třeba moc nehodí. Sherwood také najal některé další přispěvatele z Yes, jako je Jon Davison a bývalý klávesista Patrick Moraz do "Anything But Goodbye". Je to jedna z nejlepších melodií na albu, a přestože má DNA Yes, stojí sama o sobě, spíše než jen Yes Lite.

Výběr coverů je zajímavý, i když ne vždy úspěšný. Např. "Solsbury Hill" ztrácí složitý tlak, který mu dávají Gabrielovy rytmické sekce, a to jak původní, tak živé, s bicími jen zřídkakdy. Vokál Grahama Bonneta v "A Whiter Shade Of Pale" je na místě, ale instrumentální doprovod je ve srovnání s originálem skutečně vybledlý. The Prog Collective obsahuje některé překvapivé postavy, jako třeba David Clayton-Thomas, kdysi a vždy hlas Blood Sweat and Tears, zpívající v "Nights In White Satin" s Geoffem Downesem z Yes na klávesy a David Johansen, který se ujal klasiky Doors "People Are". David Clayton-Thomas je OK, ale kdo si kdy pomyslel, že Doors jsou progresivní rock? A Martin Barre, který se objevil v coveru "More Than A Feeling" se jeví jako úplné plýtvání. Pak uslyšíte verzi "Penny Lane" od Johna Wettona. Sherwoodovy doprovodné kytary, basa, klávesy a bicí jsou dokonalým doprovodem a slyšet Wettonovy masové vokály v harmoniích je skvělé. Celkově je "Worlds On Hold" od Prog Collective vcelku slušným úspěchem.

Producent a hudebník Billy Sherwood vede masivní superskupinu The Prog Collective přes 10 let a 3 studiová alba se stále se vyvíjejícím obsazením více než 50 špičkových hudebníků, zpěváků a kreativních mozků. Nejnovější projekt nese název "Songs We Were Teught" a byl vydán 1. července 2022. Jak název napovídá, Sherwood a jeho kolegové cestují zpět v čase, aby znovu vytvořili vlivné písně 60. a 70. let. Výběr zahrnuje "The Times They Are A-Changin" od Boba Dylana, nezapomenutelnou klasiku Simona a Garfunkela "Sound Of Silence" až po folkový hit "House Of The Rising Sun", který se stal hitem hitparády. Ačkoli materiál na "Songs We We Were Taught" není bezprostředně spojen s typem progresivního rocku, klasického rocku a AOR projektů, které se objevují na albech Prog Collective, umělci vdechují těmto písním fascinující nový život.

Supergroup The Prog Collective vydali své první album nového materiálu od Epilogue z roku 2013. Nahrávka Seeking Peace nyní vychází 10. ledna 2023 na CD (digitálně již 11. listopadu 2022) a fialovém vinylu přes Purple Pyramid/Cleopatra. Zahrnuje řadu speciálních hostů včetně Jamese LaBrieho a Jordana Rudesse z Dream Theater, Geoffa Downese (Yes/Asia), Patricka Moraze (The Moody Blues/Yes), Chestera Thompsona (Frank Zappa & The Mothers Of Invention) a dalších. Projekt vede baskytarista a skladatel Yes Billy Sherwood. Nový singl "A Matter Of Time" obsahuje jeho spoluhráče z kapely Yes, Jona Davisona a Steve Hillage.

Zpět
První nahrávka:
Billy Sherwood - Bass, Drums, Guitars, Keyboards, Vocals, Vocals (Background) (Yes, Yoso, Circa:)
Geoff Downes - Keyboards (Yes, Asia)
Larry Fast - Keyboards (Nektar, Peter Gabriel, Yes)
Billy Cobham - Drums (Miles Davis, Mahavishnu Orchestra)
Chester Thompson - Drums (Genesis, Steve Hackett, Frank Zappa)
Jerry Goodman - Violin (Mahavishnu Orchestra)
Gary Green - Guitar (Gentle Giant)
Annie Haslam - Vocals (Renaissance)
Steve Hillage - Guitars (Electric) (Gong)
Tony Kaye - Keyboards, Organ (Hammond) (Yes)
Tony Levin - Bass, Stick (King Crimson)
Colin Moulding - Vocals (XTC)
Richard Page - Vocals (Mr.Mister)
Alan Parsons - Vocals (Alan Parsons Project)
John Wetton - Vocals (King Crimson, U.K., Asia)
David Sancious – Keyboards (ex-Peter Gabriel)
Chris Squire - Bass (Yes)
Rick Wakeman - Keyboards (Yes)
John Wesley - Guitars, Vocals (Porcupine Tree)
Jordan Rudess - Synth (Dream Theater)
Keith Emerson - Organ, Keyboards (ELP)
Mel Collins (King Crimson, Camel)
Nik Turner (Hawkwind)
Scott Connor (Yoso, Circa:)
Rick Tierney (Monkees)
Peter Banks - Guitar (Yes)
Druhá nahrávka:
Billy Sherwood (Yes, Yoso, Circa:)
Peter Banks - Lead Guitars (Yes)
Colin Moulding - Lead Vocals
Rick Wakeman - Synth Solos (Yes)
Steve Hillage - Lead Guitar
Mel Collins - Saxophone, Flute (King Crimson, Camel)
John Wetton - Lead Vocals (King Crimson, U.K., Asia)
Derek Sherinian - Synth Solos (Dream Theater, solo)
John Wesley - Lead Guitar (Porcupine Tree)
Fee Waybill - Lead Vocals
Steve Morse - Lead Guitar
Jordan Rudess - Keyboard Solo
Sonja Kristina - Lead Vocals
Peter Banks - Lead Guitar
Larry Fast - Keyboard Solos
Alan Parsons - Lead Vocals
Steve Stevens - Electric & Acoustic Guitars
Patrick Moraz - Keyboards
Chris Squire - Bass
Nik Turner - Saxophone, Flute
Geoff Downes - Keyboard Solo
Roye Albrighton - Lead Vocals
Gary Green - Electric & Acoustic Guitars
Tony Kaye - Hammond Organ, Keyboards
William Shatner - Spoken Word
Jim Cuomo - Drums


Zpět
Studiové desky:
2022 Seeking Peace
2022 Songs We Were Teught
2021 Worlds On Hold
2013 Epilogue
2012 The Prog Collective


Skupina:
Billy Sherwood - Bass, Drums (04,07,09), Guitars (01,02,06,08), Keyboards (03,05,06), Vocals (04)
Hosté:
Jordan Rudess – Keyboards (01,08)
Chester Thompson – Drums (01,08)
James LaBrie – Vocals (02)
Patrick Moraz – Keyboards (02)
Steve Stevens – Guitar (03)
David Sancious – Keyboards (04)
Steve Morse – Guitar (04)
Jon Davison – Vocals (05)
Steve Hillage – Guitar (05)
Graham Bonnet – Vocals (06)
Frank DiMino – Vocals (07,09)
Geoff Downes – Keyboards (07,09)
Diskografie Seeking Peace
Vyšlo 11. listopadu 2022, Cleopatra Records Inc., CLO3217CD

Seznam skladeb:
01. Electric World (feat. Jordan Rudess & Chester Thompson) (3:29)
02. Seeking Peace (feat. James LaBrie & Patrick Moraz) (7:20)
03. In An Instant (feat. Steve Stevens & Billy Sherwood) (7:58)
04. Finally Over (feat. David Sancious & Steve Morse) (5:02)
05. A Matter Of Time (feat. Jon Davison & Steve Hillage) (7:14)
06. Take The Path (feat. Graham Bonnet) (7:04)
07. All Is Meant To Be (feat. Frank DiMino & Geoff Downes) (6:36)
Bonus Tracks:08. Electric World (Full Length Version) (5:32)
09. All Is Meant To Be (Full Length Version) (6:56)
Total Time: (57:11)

Mixing, Producer: Billy Sherwood
Mastering: Maor Appelbaum

Cover: Javier Carmona

Skupina:
Billy Sherwood - Bass, Drums, Guitar, Keyboards, Lead Vocals, Vocals (Background)
Hosté:
Peter Banks - Lead Guitar (04)
Steve Hillage - Lead Guitar (01)
John Wesley - Guitars (02)
Steve Morse - Guitar (03)
Jim Cuomo - Drums (09)
Steve Stevens - Acoustic & Electric Guitars (05)
Chris Squire - Bass (05)
Mel Collins - Flute (01), Saxophone (01)
Nik Turner - Flute (06), Saxophone (06)
Geoff Downes - Keyboards Solo (06)
Larry Fast - Keyboard Solos (04)
Patrick Moraz - Keyboards (05)
Gary Green - Acoustic & Electric Guitars (08)
Tony Kaye - Hammond B3 (08), Keyboards (08)
Jordan Rudess - Keyboards (03)
Derek Sherinian - Synthesizer Solo (02)
Rick Wakeman - Synthesizer Solo
Sonja Kristina - Vocals (04)
Roye Albrighton - Vocals (07)
Colin Moulding - Vocals
Alan Parsons - Vocals(05)
John Wetton - Vocals (02)
Fee Waybill - Lead Vocals (03)
William Shatner - Spoken Word (09)
Diskografie Songs We Were Teught
Vyšlo 1. července 2022, Purple Pyramid, 889466288227

Seznam skladeb:
01. The Sound Of Silence (4:01) – Jon Davison (Yes) & Geoff Downes (Yes/Asia)
02. Year Of The Cat (6:47) – Billy Sherwood (Yes/Circa) & David Sancious (Bruce Springsteen's E Street Band)
03. House Of The Rising Sun (4:55) – David Clayton-Thomas (Blood Sweat & Tears) & Steve Hillage (Gong)
04. In The Land Of Grey And Pink (5:03) – Ron "Bumblefoot" Thal (Guns N' Roses)
05. Summer Breeze (3:57) – Roine Stolt (The Flower Kings) & Steve Morse (Dixie Dregs)
06. Fire And Rain (4:12) – Sonja Kristina (Curved Air) & Martin Barre (Jethro Tull)
07. The Weight (5:38) – Rod Argent (The Zombies) & Jeff "Skunk" Baxter (The Doobie Brothers)
08. Wild World (4:32) – Rosalie Cunningham (Ipso Facto) & Patrick Moraz (The Moody Blues)
09. It's Too Late (4:29) – Candice Night (Blackmore's Night) & Dweezil Zappa
10. The Times They Are A-Changin' (3:54) – Martin Turner (Wishbone Ash) & Jerry Goodman (The Flock, Mahavishnu Orchestra)
Total Time: (47:28)

Producer, Mixing: Billy Sherwood
Engineer: Chris W. Smith, Billy Sherwood
Mastering: Maor AppelbaumSkupina:
Billy Sherwood - Bass, Drums, Guitars, Keyboards, Vocals, Vocals (Background)
Hosté:
Ron Bumblefoot Thal - Guitars
Geoff Downes - Keyboards, Soloist
Steve Hillage - Guitars (Electric)
John Wetton - Vocals
Derek Sherinian - Keyboards, Soloist
Steve Hackett - Guitars
Patrick Moraz - Keyboards
Alan White - Drums
Geoff Tate - Vocals
Todd Rundgren
Jon Davison - Vocals
Jan Akkerman - Guitars
Sonja Kristina - Vocals
Tony Kaye - Keyboards, Organ (Hammond)
Arjen Anthony Lucassen
Roine Stolt - Guitars
Graham Bonnet
Joe Lynn Turner
Martin Barre
David Clayton-Thomas
David Johansen
Scott Connor
Diskografie Worlds On Hold
Vyšlo 16. prosince 2020, Purple Pyramid, CLP9904

Seznam skladeb:
01. Worlds On Hold (5:43)
02. Two Trajectories (6:33)
03. Anything But Goodbye (6:09)
04. Meant To Be (5:29)
05. Brave New World (5:30)
06. Glory Days Ahead (6:05)
07. Solsbury Hill (4:35)
08. A Whiter Shade (4:32)
09. Eye In The Sky (5:07)
10. Nights In White Satin (5:20)
11. Penny Lane (2:59)
12. More Than A Feeling (4:35)
13. People Are Strange (2:24)
Total Time: (63:01)

Mixing, Producer: Billy Sherwood
Engineer: Billy Sherwood, P.J. Olsen, Erik Jordan, Leigh Darlow, Geoff Downes, Larry Fast, Jerry Goodman, Steve Hillage, Colin Moulding, John Welsey, David Sancious, Doug Ragan, Steve Rispin, Rave Tesar
Mastering: Maor AppelbaumSkupina:
Billy Sherwood - Bass, Drums, Guitar, Keyboards, Lead Vocals, Vocals (Background)
Hosté:
Peter Banks - Lead Guitar (04)
Steve Hillage - Lead Guitar (01)
John Wesley - Guitars (02)
Steve Morse - Guitar (03)
Jim Cuomo - Drums (09)
Steve Stevens - Acoustic & Electric Guitars (05)
Chris Squire - Bass (05)
Mel Collins - Flute (01), Saxophone (01)
Nik Turner - Flute (06), Saxophone (06)
Geoff Downes - Keyboards Solo (06)
Larry Fast - Keyboard Solos (04)
Patrick Moraz - Keyboards (05)
Gary Green - Acoustic & Electric Guitars (08)
Tony Kaye - Hammond B3 (08), Keyboards (08)
Jordan Rudess - Keyboards (03)
Derek Sherinian - Synthesizer Solo (02)
Rick Wakeman - Synthesizer Solo
Sonja Kristina - Vocals (04)
Roye Albrighton - Vocals (07)
Colin Moulding - Vocals
Alan Parsons - Vocals(05)
John Wetton - Vocals (02)
Fee Waybill - Lead Vocals (03)
William Shatner - Spoken Word (09)
Diskografie Epilogue
Vyšlo 10. září 2013, Purple Pyramid, CLP 0667

Seznam skladeb:
01. Are We To Believe (7:19)
02. What Can Be Done (7:48)
03. Addin Fuel To The Fire (7:30)
04. Tomorrow Becomes Today (7:34)
05. Shining Diamonds (7:53)
06. In Our Time (7:22)
07. Memory Tracks (7:58)
08. Just Another Day (9:01)
09. Epilogue (2:28)
Total Time: (64:59)

Všechny skladby složil Billy Sherwood kromě:
"Just Another Day" - Billy Sherwood a Gary Green
"Shining Diamons" - Billy Sherwood a Steve Stevens

Producer, Mixing: Billy Sherwood
Engineer: Chris W. Smith, Billy Sherwood
Engineer [Additional engineer for John Wetton]: Steve Rispin
Engineer [Additional engineer for Rick Wakeman]: Erik Jordan
Engineer [Additional engineer for Sonja Kristina Vocals At Wall Of Waves Studio]: Chris Smith
Mastering: Maor AppelbaumSkupina:
Billy Sherwood - Bass, Drums, Guitars, Keyboards, Vocals, Vocals (Background)
Hosté:
Geoff Downes - Keyboards, Soloist
Larry Fast - Keyboards
Gary Green - Guitar
Billy Cobham (Miles Davis, Mahavishnu Orchestra)
Jerry Goodman - Violin
Annie Haslam - Vocals
Chester Thompson (Genesis, Steve Hackett, Frank Zappa)
Steve Hillage - Guitars (Electric)
Tony Kaye - Keyboards, Organ (Hammond)
Tony Levin - Bass, Stick
Colin Moulding - Vocals
Richard Page - Vocals
Alan Parsons - Vocals
John Wetton - Vocals
David Sancious - Keyboards, Soloist
Chris Squire - Bass
Rick Wakeman - Keyboards, Soloist
John Welsey - Guitars, Vocals
Diskografie The Prog Collective
Vyšlo 14. srpna 2012, Purple Pyramid, CLP9904

Seznam skladeb:
01. The Laws Of Nature (7:19)
02. Over Again (9:04)
03. The Technical Divide (7:55)
04. Social Circles (8:03)
05. Buried Beneath (8:11)
06. Follow The Signs (7:28)
07. Check Point Karma (7:14)
Total Time: (55:09)

Mixing, Producer: Billy Sherwood
Mastering: Maor Appelbaum
Engineer: Billy Sherwood, P.J. Olsen, Erik Jordan, Leigh Darlow, Geoff Downes, Larry Fast, Jerry Goodman, Steve Hillage, Colin Moulding, John Welsey, David Sancious, Doug Ragan, Steve Rispin, Rave TesarZpět

Billy Sherwood

Sherwood a William Shatner

Sherwood a Squire   Roye Albrighton


Zpět
Oficiální stráky:

Další zdroje:
https://www.facebook.com/The-Prog-Collective-401268559931699/
http://www.allmusic.com/artist/the-prog-collective-mn0002964487/discography

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  18.2.2017 
Menu Poslední aktualizace: 12.1.2023
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!