THE LENS


    
    
    
    
    


Zpět
Je nutno především podotknout, že The Lens byla skupina lidí, kteří si mysleli, že by bylo fajn dát se dohromady a nahrát prapodivné zvuky s kytarami a analogovými syntezátory. Napsali nějaké věci, nahráli pár koncertů a nahráli také nějaké demo nahrávky na pásky.

Kořeny neokázalé kapely THE LENS musíme hledat již v červenci 1976, když se kytarista-samouk Mike Holmes, zpěvák a absolvent umělecké školy Peter Nicholls, hrající i na bicí a flétnu, a bubeník Niall Hayden setkali při shánění lístků na koncert GENESIS v Bingley Hall ve Staffordu na jejich "Trick Of The Tail" turné, kde se také setkali a rozhodli se zčistajasna založit kapelu s názvem THE GILN. Je nutno podotknout, že Mike se setkal již dříve s Niallem Haydenem a Kev Sharpem v šestém ročníku na vysoké škole v Southamptonu v roce 1975. Po koncertě Genesis začalo dlouhé období častého psaní dopisů, během kterého se Mike mimochodem zmínil, že on a kytarista a bubeník Niall zakládají kapelu The Giln. Peter se chopil příležitosti, když odepsal, že by se stal rád zpěvákem kapely. Nikdy sice nezpíval na veřejnosti, ale odvahu v tomto směru projevil. Během několika týdnů Peter odcestoval do Southamptonu a trio udělalo své první kroky společně na zkouškách. Brzy se jim podařilo získat basistu Roba Thompsona a klávesistu Petera Blacklera a změnili si název na THE LENS.

Začínali hrát v malých klubech v okolí Southamptonu a Bournemouth. Opravdu to byl amatérský pokus, až do té míry, že Nialla Haydena často střídal Brian Marshall, nebo když byli oba dva spolu, hráli oba, něco podobného se odehrávalo i s pozicí Petera Nicholse. Peter se stal slavným nezpěvákem nazvaným "Pete z Manchesteru", třebaže se odezpíval pozoruhodný open-air koncert v roce 1978. Nakonec zvítězil rozum a on opustil kapelu. Další významná změna začala, když Thompson a Blackler odešli a ke kapele se připojil vynikající klávesista Martin Orford. Jeho první vystoupení s The Lens se odehrálo v Prices College ve Farehamu a bylo rovněž památné tím, že zde hráli poprvé a naposled dva bubeníci, protože Niall navždy opustil kapelu po vystoupení v Nettley Abbey. Jedno z posledních složení kapely bylo Mike, Martin Orford (klávesy), Brian Marshall (bicí) a Ledge "Marshall (Bass), kteří spolu již dost dlouho hráli na koncertech na jižním pobřeží. V létě 1977 se ke kapele připojil také Kev Sharp, který hrával na klávesy a syntezátor ARP 2600 a basista Rob Thomson. Toto složení kapely vydalo kazetové album "No TV Tonite." Po několika změnách v roce 1978, když Kev také opustil kapelu, se stala pouze čtyřčlennou, ale i přes problémy a neustálé změny, které stále narůstaly, kdy se v sestavě stačil mihnout i bubeník Mark Ridout, přežila až do počátku roku 1981, kdy se THE LENS z rozhodnutí Holmese a Orforda vypařili, ale... objevila se naproti tomu kapela IQ, což je již historie známá každému, kdo se zajímá o hudbu stylu Neo Prog.

V roce 1979 ještě Sharpe, Hayden a Nicholls stačili založit kapelu nazvanou Delfin, která ale neměla dlouhého trvání, pouze od května 1979 do června 1981. I když vystupovali většinou improvizačně, kapela napsal dva singly, ale nikdy nebyly nahrány. Po rozpadu The Lens na konci roku 1981 se Mike a Martin se rozhodli pokračovat ve svém hudebním partnerství a vytvořili kapelu IQ, kde se vprvní sestavě objevili také bubeník Mark Ridout a bassista Tim Ezau. Po několika koncertech Orford navrhl zpěvákovi Peteru Nichollsovi, který vystupoval se skupinou The Same Curtain, aby se jejich zpěvákem. Po těžké rozhodování Peter nakonec souhlasil. V roce 1982 se pak Ridout rozhodl opustit kapelu a Paul Cook převzal bicí soupravu. Ale to jem už historie IQ.

Hudební materiál, částečně ještě nahraný pod hlavičkou The Lens, částečně už jako IQ, vyšel ve formě "nultého" kazetového alba "Seven Stories Into Eight" již pod hlavičkou IQ v říjnu 1982. Dnes je originál této kazety vzácným sběratelským artiklem. Jedinou nahrávkou této kapely pod tímto názvem se nadlouho stalo kompilační album původního materiálu, který vydala GEP Limited v roce 2001 pod názvem "A Word In Your Eye", když se jednalo o materiál z demo kazety nazvané "No TV Tonite". Jedná se o dobrý materiál pro fanoušky IQ, kteří chtějí lépe poznat minulost jejich členů a rovněž pro zájemce o kořeny stylu Neo Prog s jasnými vlivy Marillion.

Skoro po 30 letech se projekt The Lens v čele s kytaristou a producentem IQ Michaelem Holmesem připomenul znovu. Album nazvané "Regeneration" vyšlo 26. října 2010 a napsal je a produkoval Michael Holmes a obsahuje pouze nově napsaný materiál. "Fantastatická cesta z chladného transu, přes all-out prog, k plně "natankovanému rocku!" ... tohle se to říká na webových stránkách Giant Electric Pea... Nelze 100% říci, co se myslí "natankovaným rockem", ale je určitě pravda, že zvuk The Lens zachycuje prvky prog, rocku a snad i trance - někdy i ve stejné skladbě. Zatímco většinu nástrojového obsazení odehrál Michael, na albu "Regeneration" se uvedl také dlouholetý spolupracovník Paul Cook na bicí a perkuse, původní bubeník The Lens Niall Hayden a saxofový mistr Tony Wright.

Michael za ta léta často nastřádal řadu nápadů, riffů nebo skladeb, které z nějakého důvodu opravdu nebyly vhodné pro kapelu IQ a vždycky v hlavě nosil myšlenku, že jednoho dne by mohl použít tyto skladby pro The Lens, ale dlouho se k tomu nemohl odhodlat...

Nakonec se Michaelovi podařilo sehnat původní sestavu The Lens, jejíž členové vstřebávali různé vlivy v průběhu let, a na desce se snažili zkombinovat některé žánry. Hudba je stále pevně zakořeněna v prog, ale některé věci se posunuly směrem k jakési hippie / crustie / free rave kombinaci... a především album by mělo působit volně, letně uvolněně, ale to již fanoušci musí posoudit sami.


Zpět
Členové:
Mike Holmes (IQ) - Electric, Acoustic & Bass Guitars, Additional Keyboards
Martin Orford (IQ) - Vocals, Keyboards, Piano, Flute (1977-1981)
Paul Cook (IQ) - Drums & Percussion
Bývalí členové:
Peter Nicholls (IQ) - Vocals, Drums, Flute (1976-1977)
Niall Hayden - Drums (1976-1977)
Brian Marshall - Drums (1977-1981)
Les 'Ledge' Marshall - Bass (1978-1981)
Mark Ridout - Drums
Rob Thompson - Bass (1977-1978)
Peter Blackler - Keyboards (1977)
Kevin Sharp - Keyboards, Synthetizer (1978)

Členové
Guitars

Michael Holmes je zakládající člen kapel The lens a IQ, je jediným členem, který hrál v každém koncertu IQ za posledních 33 let. Na kytaru začal hrát v třinácti letech, když mu jeho rodiče odmítli koupit bicí soupravu.

Mike se narodil v Bombaji, Indie, v roce 1959, a pak znovu ve Walesu v roce 1962. V současné době žije v Canary Wharf, kde si užívá předčasného odchodu do důchodu ze svého předchozího zaměstnání - web manager pro NHS.

Bylo to před mnoha lety, kdy Mike potkal Nialla Haydena a Keva Sharpeho v šestém ročníku vysoké školy v Southamptonu v roce 1975 a společně vytvořili jádro The Lens, kapelu poněkud živelnější v hudebním i personálním směru, i když poslední sestava Mike Martin Orford (klávesy), Brian Marshall (bicí) a Les "Ledge" Marshall (Bass) byla spolu dost dlouho na to, aby mohli koncertovat po jižním pobřeží Británie a vydat album na kazetě "No TV Tonite".

V roce 1981 Mike a Martin rozpustili The Lens a začali nový hudební projekt - IQ. Původním záměrem bylo hrát širokou škálu hudebních stylů, ale rychle se ukázalo, že IQ opravdu vynikají v progresivním rocku, což se stalo jejich doménou. V kapele IQ byl po dobu 31 let jejím hlavním autorem a byl zodpovědný za produkcí každé nahrávky IQ, CD i DVD aaž do alba "Ever" v roce 1991.

Mimo IQ byl Mike zapojen do dalších hudebních počinů. Byl hard house a trance DJ ke konci 90. let a v roce 2010 vzkřísil myšlenku The Lens, když psal a nahrával desku "Regenerace", která obsahovala fúzi prog rocku spolu s trance, ambient a laid back grooves.

V období mezi nahráváním a skládáním alb IQ Mike v pracoval na projektu "Pulse", kapela, kterou dal dohromady studiový technik Rob Aubrey, který také přizval Nick D'Virgilia (bicí), Geoffa Downese (klávesy) a Tony Levine (Chapman Stick/Bass). Pulse zatím pracují na svém prvním albu.

Mike je také generální ředitel a ředitel GEP, nahrávací společnosti původně založené na vydávání desek IQ "někdy" v roce 1991. GEP má už ale podepsány kontrakty s dalšími kapelami včetně Spocks Beard, Johnem Wettonem, Renaissance, Jadis, Threshold a nejnověji Big Big Train a Steve Thorne.
Členové
(Narozen 10. června 1959, Bitterne, Southampton)

Martin je anglický hráč na klávesové nástroje a je nejznámější jako zakladatel progresivní rockové kapely IQ a Jadis. Také spolupracoval s bývalým členem King Crimson, U.K. a Asia basistou Johnem Wettonem, s nímž vydal dvě sólová alba "Classical Music and Popular Songs" (2000) a "The Old Road" (2008). Orford se objevil na dvou albech Big Big Train "Goodbye To The Age Of Steam" a "English Boy Wonders" a hostoval také s flétnou na albu Guy Manninga "One Small Step...".

Orford byl oceněn titulem "Best Keyboard Player" u Best of the Year Classic Rock Society Award v roce 2004.

Orfordovo nejvíce ceněné a poslední sólové album "The Old Road" (GEPCD1037) vyšlo v říjnu 2008. Na albu se představila řada hodtujících hudebníků v čele s Johnem Wettonem, Nickem D'Virgilio a Dave Merosem (oba Spock's Beard), Steve Thornem, Johnem Mitchellem (Arena, Frost*, It Bites), Gary Chandlerem (Jadis), Dave Oberleem (Gryphon), Davidem Longdonem a Andy Edwardsem (IQ/Frost*).

Orford oznámil svůj odchod z hudebního průmyslu v říjnu 2008 kvůli rozčarování s internetového pirátství a "free music" kulturou jako hlavním důvodem (zdroj Orford 16.října 2008). Přesto ale pokračuje v občasném koncertování, naposledy se objevil v roce 2009 na MelloFest, kde vystoupil se skladbami ze svého alba "The Old Road" nebo některými skladbami IQ.

Pořád běží jeho zásilkový obchod hudby Giant Electric Pea, který slouží jako odbytiště pro kapely, včetně IQ, Jadis, Big Big Train a Steve Thorna.
Členové
Celým jménem Paul Nigel C'cook (Madame)
(Narozen 24. února 1961)
Drums, Percussion

Člen IQ: 1982-2005, 2009-dosud

Narodil se zbožňovaným rodičům v jejich relativně mladém věku. 7 Colvile Avenue, Shoreham - tam moře již nikdy nebude jako dříve. Rané vzpomínky ve vážou na sběr obřích žampionů a rozmázlý koláč k jídlu, který byl rovněž v nabídce k jíslu. Tlumené pouliční osvětlení, které pronikalo do ložnice, to je jeho nejstarší vzpomínka většího a jasnějšího světa zvenku.

Po 4 dlouhých letech povinných procházek ulicemi Colville se přestěhoval do svého hlavněho působiště v Parkside, které mělo rozhodující vliv na příštích 25 let, i na to, že se stal bubeníkem. Jeho otec mu vštěpoval zájem o hudbu a přísnně dodržoval jeho výuku. Přesto nakonec ustoupil bubínkům, jejíž zvuk v domě terorizoval obyvatele po mnoho let, až po týdnech očekávání Paul dostal svoji první bicí soupravu v 10 letech.

Školu pro něj představovala lokální divize v Shoreham - přímořský výcvikový tábor. Omezování a disciplína byla na pořadu dne až do setkání s jeho celoživotním přítelem Marcusem Finchem. Spolu s nim překonal Zeď a pronikli do širého světa.

Po krátkém, ale velmi zajímavém experimentu s halucinogenními houbami, se pustil do své celoživotní touhy stát se světově proslulou rockovou hvězdou!!! Ale nejdřív si odbyl solidní základy ve vojenské Two Step a jazzovém big bandu, nemluvě o pravidelném vystupování s mezinárodně uznávaným Worthing Gang představení. Sláva a bohatství musely počkat...

Po dlouhé době šnorchlování u pobřeží rodné hroudy se ocitl na palubě skvělé lodi IQ, kde konečně našel svoji hudební uvědomělost...
Členové
(Narozen 13. February 1959)
Vocals, Backing Vocals


Člen IQ: 1981-1985, 1990-present
Je sólový zpěvák progressivní rockové kapely IQ. Nicholls opustil kapelu nakrátko v roce 1985, kdy zformoval alternativní rockový band Niadem's Ghost, ale do IQ se vrátil v roce 1991.

Je znám pro svoji zábavnost, i když poněkud rezervovanou a excentrickou pódiovou prezentaci.

Dalším jeho zájmem je malování, je autorem obálek pro druhé, třetí a šesté album IQ, čili "Tales From The Lush Attic", "The Wake" a "Ever", mezi jinýma.
Členové Niall Hayden
Drums

Byl členem kapely The Lens (1976-1977)
Znovu se objevil na nahrávce z roku 2010. Nejsou o něm žádné informace.
Členové Brian Marshall
Drums

Byl členem kapely The Lens (1976-1981) (předchůdce IQ)
Členové Les 'Ledge' Marshall
(zemřel v srpnu 1990)
Bass


Byl členem kapely The Lens (1989-1990) (předcůdce IQ)
Byl také členem Jadis (01/1982-11/1986).
Členové
Drums

Působil v kapelách: The Lens, Jadis (01/1982-02/1985), Saruman Grass (předchádce Jadis, 1979-1981).

Mark je britský hudebník a hráč na bicí, který hrál s The Lens pouze krátce před rozpuštěním kapely. Pak se objevil ještě na prvním albu kapely IQ (1981-1982) jako jeden z jejich zakládajících členů. V dalších letech 1982-1984 byl členem kapely Jadis a nahrál s nimi jejich první demo kazetu "Baboon Enquiries". Jméno kapely Jadis navrhl Mark Ridout, který byl vášnivým čtenářem knih C.S. Lewise. Jméno Jadis je tak převzato z románu "The Magician's Nephew" (Čarodějův synovec) od C.S.Lewise a představuje jméno bílé čarodějnice. Byl ještě členem kapely Toad the Wet Sprocket a hrál reggae v kapele jménem Colony Earthl, že odešel do Ameriky. Neověřeně pak pracoval jako jevištní technik pro spoustu kapel.

Zpět

Skupina:
Paul Cook - Drums, Percussions (IQ)
Niall Hayden - Drums (Ex-The Lens)
Tony Wright - Saxophone
Mike Holmes - All Other instuments (IQ)
Hosté:
Regeneration
Vyšlo 15. listopadu 2010, Giant Electric Pea, GEPCD1041

Seznam skladeb:
01. Choosing A Farmer Part (part 4) (7:13)
02. ...To The Power Of Five (8:30)
03. Twenty Eight (2:53)
04. Dreams (10:09)
05. Sequential (7:18)
06. Full Of Stars (10:50)
07. A Little Robot Juice (4:30)
08. Slowdown (8:17)
Total Time: (59:45)
Technicky vzato, existují THE LENS už od roku 1977, ale prakticky se o nějaké fungující kapele moc mluvit nedá. Za celou tu dobu vydali jen na jedno kazetové demo a v roce 1980 se de facto rozpadli, když většina kapely odešla a založila "konkurenční" IQ. Aktuální deska "Regeneration" je tedy druhou v jejich diskografii, ale v podstatě jde o sólový projekt kytaristy Michaela Holmese, který složil a taky sám nahrál většinu alba. Rozsáhlé klávesové plochy, dlouhá kytarová sóla která tu a tam střídá saxofon, místy docela dynamická rytmika plus konkrétní zvuky moře, vesmírné komunikace atd. Celé se to tváří hrozně umělecky, v podstatě se jedná o ambientní hudbu, uvolněnou, pohodovou a jak ji charakterizoval sám Holmes "letní" hudba. Nelze tomu upřít solidní hráčské schopnosti, ale ty sami o sobě vlastně mnoho neznamenají.

Skupina:
Michael Holmes (IQ) - Electric, Acoustic & Bass Guitars, Additional Keyboards
Martin Orford (IQ) - Vocals, Keyboards, Piano, Flute
Paul Cook (IQ) - Drums & Percussion
Hosté:
Tony Wright - Saxophone (05)
A Word In Your Eye
Vyšlo leden 2002, Giant Electric Pea
18. října 2010, Giant Electric Pea, GEPCD1031

Seznam skladeb:
01. Sleep Until You Wake (7:11)
02. Choosing A Farmer (part 1) (8:10)
03. On Stephen's Castle Down (2:27)
04. Shafts Of Light (2:52)
05. Childhood's End (5:51)
06. Frost & Fire (6:27)
07. Of Tide & Change (8:56)
08. From The Sublime (6:38)
09. Choosing A Farmer (part 2) (5:32)
Total Time: (54:04)

All tracks written & arranged by Michael Holmes & Martin Orford, except lyrics on 5 by A. McKenna
Engineer: Rob Aubrey
Všechny skladby byly nahrány v letech 1977-1981, pak ale The Lens ukončila činnost, skladba (7) zahájila v podstatě kariéru kapely IQ.

Zpět
Michael Holmes

Martin Orford

Paul Cook

Zpět
Oficiální stránky:
http://www.thelens.me.uk/
A pár zmínek na:
http://www.iq-hq.co.uk/

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  22.2.2015 
Menu Poslední aktualizace: 28.5.2019
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©