Subsignal
         
    

Zpět
Subsignal je progresivní rocková kapela pocházející z Mnichova, Německo. Kapela původně vznikla jako boční projekt členů kapely Sieges Even Arno Mensese (vocals) a Markuse Steffena (guitars). Poté, co se jejich mateřská kapela definitivně rozešla, angažovali bývalé členy kapely Dreamscape Ralfa Schwagera (bass) a Davida Bertoka (keyboards). Bubeník Roel van Helden kapely Sun Caged se stal jejich prvním bubeníkem, ale byl nahrazen v roce 2012 opět členem Dreamscape bubeníkem Danilo Batdorfem.

Subsignal popisují svoji hudbu jako "progresivní, melancholickou, inovativní, emocionální, naplněnou dobrou porcí melodických zážitků" s otevřeností vůči různým žánrům jako AOR, meta, pop apod. Sound kapely tvoří krásný vokál Arno Mensese, tvrdší zvuk kytary Markuse Steffena a silné melodie, které mají velkou šanci uspětťu širší vrstvy posluchačů. Arno a Markus se snaží s kapelou Subsignal pokračovat tam, kde Siges Even skončili, s větším důrazem na melodičnost a silnejší prezentaci na pódiu.

Původně zamýšlený vedlejší projekt Subsignal založili v roce 2007 zakládajícími členové Sieges Even Arno Menses (zpěv) a Markus Steffen (kytary). Prvním výsledkem této spolupráce byla píseň s názvem "A Wallflower On The Day Of Saint Juliana", která se nakonec objevila pod názvem "Eyes Wide Open" v roce 2007 na posledním albu Sieges Even "Paramount". Když kapela Sieges Even ukončila svoji činnost v létě 2008, Arno a Markus začali hledat adekvátní hudebníky, aby se z projektu mohla stát opravdová funkční kapela.

Jako první se k nim připojil basista Ralf Schwager, který byl známý z práce s německým progmetalovým outfitem Dreamscape. Sestavu nakonec doplnili holandský bubeník Roel van Helden (Sun Caged) a klávesista David Bertók (také Dreamscape).

V dubnu 2009 skupina podepsala smlouvu s německým hudebním vydavatelstvím ZYX Records. První album natočili na jaře roku 2009 za spolupráce s producentem Kristianem Kohlmannslehnerem, který produkoval i poslední studiové album rozpadlých Sieges Even "Paramount". Album vyšlo 25. září 2009 u vydavatelství Golden Core/Zyx Records a dostalo název "Beautiful & Monstrous". Obsahuje celkem 10 skladeb.

V roce 2009 kapela také zahájila svoji koncertní činnost, v podstatě ještě před tím, než jim vyšlo album. Vystupovali v Mannheim, na známém prog festivalu Night of the Prog fest, v Ludwigsburgu, Rüsselsheimu a na podzim v říjnu koncertovali společně s legendou krautrocku kapelou Jane nebo kanadskými Saga. Na Night of the Prog fest v Loreley, Německo, konaném ve dnech 10. a 11. 7. 2009, kapela zahajovala ve 12:30 druhý koncertní den, na němž vystoupili společně s Pineapple Thief, Lazuli, Pendragon, Steve Hackett Band a Mick Pointer's Script for A Jester's Tou­r Band. Kapela ve složení klasického progresívního rockového kvintetu přinesla 70 minutový nátěr připomínající dynamikou a rockovou orientaci tvorbu kanadských Rush. Odohráli také dvě skladby z posledního alba Sieges Even "Paramount", jako kompenzáci za to, že se loni ještě pod hlavičkou starého souboru nezúčastnili festivalu kvůli zraněné ruce kytaristy Markuse Steffena. Na jaře 2010 se Subsignal vydali na pokračování jejich "Beautiful & Monstrous" tour za podpory kanadských progrock stars SAGA a odehráli ještě několik koncertů v koncertů v Německu, Rakousku, Švýcarsku a Itálii, než se začali připravovat na jejich druhé album. Úspěšné turné zakončili na podzim 2010 vystoupením na H.E.A.T. Festival v Německu.

Na jaře 2011 kapela začala nahrávat jejich druhé studiové album. Album nazvané "Touchstones" vyšlo 30. září 2011 a u kritiků zažilo velký úspěch, když jej hodnotili výše než jeho předchůdce, album vstoupilo do oficiálního German Charts na pozici 53. Při práci na albu ale tentokrát kapela představila jinou koncepci nahrávání. Bicí byly provedeny opět pod taktovkou Kristiana Kohlmannslehnera, zatímco kytary a basu zaznamenal Kalle Wallner (známý pro jeho práci s RPWL a Blind Ego). Na desce se objevilo i hostující smyčcové trio a zpěvačka Isabel Flössel ve skladbě "The Lifespan Of A Glimpse". Vokální nahrávky řídil Charly Czajkowski, který je hlavním zvukovým inženýrem Subsignal. Album "Touchstones" smíchal a masteroval na konec Kristian Kohlmannslehner. Následně po vydání "Touchstones" kapela oznámila evropské turné s několika hlavními koncerty, stejně jako účast na Progpower Europe Festival 2011. Na turné je doprovázela i Isabel Flössel jako dočasná podpora kapely s doprovodnými vokály. V květnu 2012 Subsignal zaznamenal naživo vystoupení v Mannheim a vydali své první DVD nazvané "Out There Must Be Something – Live in Mannheim 2012", které se objevilo pod ZYX Records na podzim 2012.

V únoru 2013 Subsignal vstoupili do studia nahrávat třetí album s názvem "Paraíso". Tentokrát CD produkoval kytarista Markus Steffen, Arno Menses a stálý producent a zvukař Charly Czajkowski. "Paraíso" obsahuje 10 skladeb s celkovou délkou bezmála 60 minut. V písni "The Blueprint Of A Winter" hostuje mexická vokální diva Marcela Bovio. Je známá pro její spolupráci s Stream of Passion a Ayreon Arjena Lucassena. U tří skladeb na albu využili i smyčcový kvartet, který byl zaznamenán v Los Angeles, USA. Speciální vydání alba "Paraíso" obsahovalo i živou nahrávku z představení kapely v německém Mannheimu z roku 2012. "Paraíso" vstoupilo do německého žebříčku podobně jako jeho předchůdce. Turné na podporu alba probíhalo v Evropě, včetně účasti na proslulém Rock of Ages Festival v Německu. V květnu 2014 kapela odehrála své první vystoupení ve Spojených Státech na Rites-of-Spring-Festival v Gettysburg (PA).

Po návratu Paraíso tour se Subsignal rozloučili s bubeníkem Danilo Batdorfem a klávesistou Davidem Bertokem. Arno a Markus okamžitě začali skládat nový materiál na čtvrté album. Po roce intenzivního skládání pak na jaře 2015 album produkovali Markus Steffen, Arno Menses a Charly Czajkowski. Klávesy ve studiu zaznamenal Luca Di Gennaro (Soul Secret), post za bicími zaujal Dirk Brand (Axxis, Geoff Downes a John Wetton). Album dostalo název "The Beacons Of Somewhere Sometime" a jeho délka přesáhla 70 minut i s titulní skladbou trvající přes 20 minut, což je novinka u Subsignal. I přesto, že "The Beacons Of Somewhere Sometime" není typické koncepční album, existují určité hudební témata, která se znovu objevují po celém albu. Texty se zabývají otázkami, jako je ztráta, loučení nebo neočekávanými událostmi, které nemohou být ovládány. Album vyšlo 30. října 2015 pod vydavatelstvím ZYX/Golden Core Records a speciální edice obsahovala bonusovou skladbu, ale také audio poznámky od Arna a Markuse ke každé písni.

Kytarista Markus Steffen album okomentoval: "'The Beacons Of Somewhere Sometime' je určitě náším nejvíce emocionálním a intenzivním albem. Procházel jsem přes tyto některé ne tak příjemné věci v posledních dvou letech, a myslím, že některé z těch věcí šly přímo do našeho skládání písní. Ale na druhou stranu "Beacons..." bylo docela snadné psát, a je to pravděpodobně album Subsignal, které má velmi blízko k tomu, co jsme já a Arno dělali v Sieges Even ještě před několika lety."

Na podporu nového alba Subsignal hráli v Německu, kde se mimo jiné objevili na Generation Prog Festival v Norimberku nebo na festivalu 1st Space Prog Rock Night v Essenu. Subsignal také hráli v prosinci 2016 na slavném Night of The Prog Festival v červenci 2016. V lednu 2017 se Subsignal spojili s německou kapelou Blind Ego a vydali se koncertovat po Německu a Belgii.

Po zimním turné roku 2017 zahájili Subsignal nahrávání svého pátého alba "La Muerta". Nové album vyšlo prostřednictvím nové nahrávací společnosti Subsignal jménem Gentle Art of Music (RPWL, Panzerballet aj.). Na rozdíl od předchozí nahrávky se na něm nebude jednat o koncepční souvislosti nebo podobná témata. "La Muerta" je jasným kontrastem k albu z roku 2015. Produkce alba se ujali Yogi Lang a Kalle Wallner, kteří jsou známi z jejich práce v kapelách RPWL a Blind Ego. "Nikdy se nepokoušíme napsat album dvakrát - to stejně není možné, a jistě to nebylo žádoucí - spíše jsme se snažili trochu ubrat podle motta: méně je často více. Myslím, že "La Muerta" se stalo průhlednějším, více rockovější, možná dokonce více populárním v každém smyslu slova, a je to také slyšitelné na produkční úrovni. Kalle a Yogi nám dali své zkušenosti a postoupili jsme o velký krok kupředu," říká kytarista Markus Steffen. Kromě dvou kratších instrumentálních skladeb "La Muerta" také obsahuje velmi klidný a smyslný kousek s názvem "Some Kind Of Drowning", který je převážně doprovázen klavírem. Kromě toho tato skladba představuje ruskou zpěvačku Marjanu Semkinu jako duo s partnerem Arno Mensesem. Semkina je dobře známá z její kapely Iamthemorning, která získala Cenu 2016 Progressive Music za nejlepší album. Na rozdíl od "The Beacons Of Somewhere Sometime" nejsou na "La Muerta" žádná koncepční spojení ani témata. Label Gentle Art of Music/Soulfood uvedl, že 25. května 2018 vyjde premiérově nová deska kapely SUBSIGNAL s názvem "La Muerta". Album obsahuje 11 nových skladeb s celkovou délkou cca 55 minut. Dostupné bude ve všech formátech jako CD, Double Vinyl, Download či Stream. Následné turné skončilo v září 2019 vystoupením na renomovaném festivalu ProgPower USA v USA.

V květnu 2020 vyšlo živé album "A Song For The Homeless - Live in Rüsselsheim 2019". Nahrávalo se ve známém Rüsselsheimer Rind jako dvojalbum, které vyšlo na CD, jako dvojitý vinyl a také ke stažení a streamování, a dokumentuje skvělý koncert turné "La Muerta".

Mnichovský německo-nizozemský progrockový kvintet Subsignal oznámil, že vydá své nové album pojmenované "A Poetry Of Rain" prostřednictvím Gentle Art Of Music/Soulfood dne 22. září 2023. Nové album, již šesté album kapely, je také jejich prvním po pěti letech a přichází s ním nový baskytarista, Holanďan Martijn Horsten. "To opět souviselo s pandemií," vysvětluje kytarista Markus Steffen zpoždění mezi alby. "Vkradly se existenční úzkosti. V důsledku toho kapelu opustil dlouholetý baskytarista Ralf Schwager". Dne 26. února 2023 kapela s lítostí oznámila, že jejich dlouholetý baskytarista Ralf Schwager se rozhodl z osobních a soukromých důvodů kapelu opustit. Pro kapelu to byl zvláštní pocit, protože Ralf u nich působil od dob založení Subsignals a byl vždy spolehlivým kolegou a především drahým přítelem. Ralfovo rozhodnutí samozřejmě kapela respektuje a popřáli mu do budoucna jen to nejlepší. Určitě zůstane součástí rodiny Subsignals. V osobě Martijna Horstena z Rotterdamu se ale rychle našla důstojná náhrada. Ralfův nástupce není pro mnohé fanoušky cizí, Martijn Horsten již kapelu živě doprovázel, když dělal Killer job na první části La Muerta Tour v roce 2018. Kapela je nadšena, že se Martijn připojil jako plnohodnotný člen Subsignals.

Deset skladeb na albu je plných stesku a pořádné porce melancholie. "Tato velmi jedinečná nálada, která působí uklidňujícím a melancholickým dojmem, má samozřejmě hodně společného s výjimečnými časy během pandemie Corona," dodává Steffen ke zvuku nového alba. "Virus vedl nevyhnutelně ke změnám ve všech našich každodenních životech. Hluboko uvnitř sleduje název alba poetickou aspiraci. Ale nostalgie také hraje rozhodující roli. S "A Poetry Of Rain" sledujeme "kultivaci smutku" stejně jako básníci během renesance, aniž by kdy upadli do bezedného šera. Snažíme se toto tvrzení přenést do současného století."

"A Poetry Of Rain" s hostujícími zpěvákem a klávesistou RPWL Yogi Langem a multiinstrumentalistou Damanek Markem Arnoldem je k dispozici na zeleném a žlutém 180g vinylu, CD digibooku a digitálně.

Zpět
Členové:
Arno Menses - Vocals (od 2007) (ex-Sieges Even)
Markus Steffen - Guitars (od 2007) (ex-Sieges Even)
Markus Maichel - Keyboards (Dante) (10/2015-dosud)
Dirk Brand - Drums (od 2015) (Axxis, Lee Z)
Martijn Horsten - Bass (od 2023)

Koncertní/hostující spoluhráči:
Luca di Gennaro - Keyboards (od 2015) (Soul Secret)
Marcela Bovio - Vocals (Stream Of Passion)

Bývalí členové:
Ralf Schwager - Bass (2008-2023) (ex-Dreamscape)
Danilo Batdorf - Drums (2011-2014) (Dreamscape)
David Bertok - Keyboard (2008-2014) (Dreamscape)
Roel van Helden - Drums (2008-2011) (Delphian, Freak Neil Inc., Lites Over Fenix, Powerwolf, Sun Caged)

Členové Arno Menses
(Narozen ***, Rotterdam, Nizozemí)
Vocals (od 2007) (ex-Sieges Even)


Arno Menses je holandský hudebník a zpěvák progresivní rockové kapely Subsignal. Studoval na Grafisch Lyceum Rotterdam.

Svoji hudební kariéru začínal jako bubeník skupiny Bonebag, která vydala svůj debut "Noli me Tangere" v roce 2007. Hrál na bicí ve všech skladbách a poskytoval i doprovodný vokál pro rozdílné písně na albu. Bonebag se ale rychle rozpadli po jejich turné k albu.

Arno se připojil k Sieges Even během jejich rozsáhlé pauzy v roce 2003. Jeho první album s kapelou bylo "The Art Of Navigating By The Stars". Album bylo poznamenáno odchodem od zvuku jejich předchozích dvou alb a byly na něj začleněny delší kompozice a více melodičtější než předtím. V roce 2007 vydali své druhé album s Mensesem pod názvem "Paramount". V roce 2008 vydali své první živé album nazvané "Playgrounds". V návaznosti na turné na podporu americké AOR kapely Journey, skupina měla vnitřní rozpory a byla rozpuštěna. Bratři Holzwarthové dále pokračovali, když se spojili s různými kapelami, zatímco Menses a Steffen podporovali myšlenku na založení jejich vlastní kapely.

A tak původně zamýšlený vedlejší projekt Subsignal založili v roce 2007 bývalí členové Sieges Even Arno Menses (zpěv) a Markus Steffen (kytary).
Členové Markus Steffen
(narozen, ***, Germany)
Guitars (od 2007) (ex-Sieges Even)


Hra na kytaru jej doprovází od jeho 12 let. Vždycky toužil hrát jako Angus Young z AC/DC, ale zakrátko přišly další ambice: kytara jej přitahovala od samého začátku, a to nejen elektrická, ale i její další verze, velmi brzy se začal zajímat i o klasickou kytaru a její bohaté herní vlastnosti. V průběhu let jej v oblasti elektrické kytary inspirovali další hráči jako Alex Lifeson (Rush), Allan Holdsworth, Joe Satriani a John Petrucci. V klasické kytarř jej zaujal britský kytarista Julian Bream s jeho muzikálnosti, jeho výrazem a zvukem. Oba dva nástroje se u něj navzájem doplňují.

Kromě toho působil mnoho let jako učitel na kytaru, v roce 1999 publikoval kytarovou učebnici s názvem "Klassische Gitarre Exclusiv" (i s CD) v tehdejším KDM Verlag (nyní Alfred Publishing). U stejného nakladatelství působí pro časopis "Guitar Exclusiv" jako autor s články o klasických kytarových skladbách ze všech epoch.

V rámci studia muzikologie rozšířuje své znalosti o historii hudby, hudební teorie, hudební notaci a harmonii. Od dubna 2010 vyučoval ve Vídni ve své vlastní kytarové škole, stejně jako pro Vídeňský chlapecký sbor v profesionálním výuce hry na kytaru.

Na podzim roku 2012 se vrátil do Mnichova, kde také pracuje na různých hudebních školách vedle svého vlastního studia kytary. V současné době je členem Státní hudební akademie pro hudební výchovu mládeže v Trossingenu, kde pokračuje dále, i po ukončení vzdělání na podzim roku 2014, jako uznaný učitel hudby.

Od roku 1988 nahrával a publikoval, nejprve jako kytarista, skladatel a textař mezinárodně známé německé progresivní rockové kapely Sieges Even, kterou spoluzakládal a nahrál s ní řadu desek. Vydal s nimi šest plnohodnotných studiových alb až do rozpuštění kapely v roce 2008.
Členové Markus Maichel
(Narozen ***, Augsburg, Německo)
Keyboards (10/2015-dosud)


Markus je německý klávesista a skladatel známý z působení v kapelách Dante a Subsignal. Žije v Mnichově. V roce 1995 ukončil studia na škole Gymnasium bei St. Stephan. Pak přijal post klávesisty v progressive metal kapele Dante. Přitom i studoval a v roce 2006 dokončil studia na Hochschule für Philosophie München. V roce 2012 začal studovat na SAE Institute, které ukončil v roce 2014. Pak začal pracovat v novém zaměstnání u Dante Audio Production jako zvukař a producent. Od roku 2015 pak spolupracuje i s další kapelou Subsignal.
Členové Dirk Brand
(Narozen 18. června 1969, Oelde, Westfalen)
Drums (od 2015) (Axxis, Lee Z)


Dirk Brand je německý bubeník a hudební pedagog.

Již jako sedmiletý dostával Dirk Brand lekce od anglického jazzového bubeníka James Sargenta a od deseti let už hrál v několika symfonických a mládežnických orchestrech. V roce 1985 získal sadu bicích nástrojů, aby se mohl účastnit mládežnických soutěží. V jiných oblastech, např. v divadelních a hudebních produkcích, se také úspěšně zavedl. V roce 1989 složil závěrečnou zkoušku jako průmyslový úředník v IHK Münster.

Díky "Modern Drum School" se dozvěděl o Percussion Institute of Technology (PIT) v Los Angeles, USA. Tam studoval společně s Ralph Humphreyem (Frank Zappa), Joe Porcaro (Master Teacher), Richie Garcia (Latin Great) a Joe Brancato (Ella Fitzgerald) a naučil se tam rovněž nejnovější hrací techniku a konzepty. Studia tam ukončil s titulem "Diploma with Honors".

Od počátku roku 1998 působí jako odborný asistent na vestfálské Wilhelms-Universität v Münsteru na katedře hudební pedagogiky a instrumentálních lekcí. Od roku 2008 ještě vyučuje na Rock-Pop-Jazz Academy Mittelhessen, certifikovaný Institute of Music, v Gießenu.

Od roku 2012 se stal bubeníkem Hard Rockové kapely Axxis.
Členové Martijn Horsten
(narozen ***, Vlaardingen, De Randstad, Netherlands)
Bass (od 2023)


Ralf je holandský hudebník a hráč na baskytaru. Od roku 2023 je novým basistou kapely Subsignal. Současně je také členem kapely Morphine Machine (2015-present).

Dříve půspbil také v kapelách Birth Control Patrol (zpěvák a skladatel, 1991-2000), Bonebag (2003-04/2009), Age of Panic (01/2005-11/2014), Stenchtown (12/1999-2007), Alienation Spacemachine (?-2015), Usurper (2016), Unexpected (jako kytarista Martijn), s nimiž nahrál demo "No Memory Shall Live Forever" (1993) a split nahrávku "Vociferous & Machiavellian Hate" (1994).
Členové Marcela Bovio
(narozena 17. října 1979, Monterrey, México)
Vocals, Viola


Marcela je zpěvačka a houslista z kapely Stream Of Passion. Původně pochází z Monterrey, Mexiko, na severovýchodě země, ale žije v Nizozemsku od roku 2008 a užívá si každou minutu. Je také skladatelkou, softwarovou vývojářkou a potravinový nadšenec. Kromě své mateřské kapely nahrávala také s kapelami Epica - "The Quantum Enigma", Maiden uniteD - "Remembrance", MaYaN - "Antagonise", Revamp - "Wild Card", Subsignal - "Paraíso", To-Mera - "Exile", The Synthetic Dream Foundation - "Mechanical Serpent", The Gathering - "City From Above" a "The West Pole", Beto Vázquez Infinity - "Darkmind", Íon - "Madre, protégenos", Ayreon - "The Final Experiment" (reissue), Elfonía - "This Sonic Landscape", Ayreon - "The Human Equation", Elfonía - self-titled, Hydra - "Bosquejo".

Její hudební kariéra začala, když její kmotr doporučil rodičům, aby ji a její sestru Diana dali zapsat na hudební akademii, když jsme byly ještě docela mladé. To ji bylo údajně kolem 5 let. Zpívaly, nahrávaly na přehrávač, studovaly hudební notaci a rytmus, později se naučila i na koncertní flétnu. Od té chvíle byla vždy obklopena hudbou a začala se skutečně zajímat o zpěv a vystupování.

Její první koncertní zkušenost se odehrála na hudební škole, během jednoho ze studentských představení, kde všichnui rodiče museli protrpět 5 různých skupin studentů, aby spatřili a uslyšeli své děti při jednom z jejich raných výkonů.

Když ji bylo 17 let, začala hrát převzaté písně s přáteli. Začínala jako baskytaristka kapely, dokud kluci nezjistili, že její zpěv je mnohem lepší než její hraní na basu a postavili ji před úlohu sólové zpěvačky. V té době se začala uřit hrát na housle, chodila na klasické hodiny zpěvu a začala se zajímat o alternativní rock, progresivní rock a metal. Vždycky milovala melancholickou hudbu, takže ji velmi inspirovaly gotické a doom kapely. Později se začala zajímat i o jazz, post rock, world music a začal brát lekce jazzové harmonie. V posledních několika letech pak měla možnost rozšířit své vokální znalosti pomocí Estill Voice Training and Complete Vocal Technique metodami.

V průběhu let se podílela na několika nahrávkách, hrál s velkým množstvím neuvěřitelně talentovaných hudebníků. Cítí se velmi šťastná, že měla možnost podívat se do celého světa a vidět tolik krásných míst! Nic se ale nevyrovná živému hraní, nejenže můžete sdílet nádherné chvíle s publikem, ale jste schopni komunikovat se svými kolegy hudebníky takovým způsobem, který je naprosto bezkonkurenční.
Členové Ralf Schwager
(narozen, ***, Germany)
Bass (od 2008) (Dreamscape)


Ralf je jedním ze zakládajících členů Subsignal. Je také členem německé kapely Dreamscape (2012-?).

Dne 26. února 2023 kapela s lítostí oznámila, že jejich dlouholetý baskytarista Ralf Schwager se rozhodl z osobních a soukromých důvodů kapelu opustit. Pro kapelu to byl zvláštní pocit, protože Ralf u nich působil od dob založení Subsignal a byl vždy spolehlivým kolegou a především drahým přítelem. Ralfovo rozhodnutí samozřejmě kapela respektuje a popřáli mu do budoucna jen to nejlepší. Určitě zůstane součástí rodiny Subsignal.
Členové David Bertok
(narozen ***, Bratislava, Slovensko)
Keyboards, Programming (2008-2014) (Dreamscape)


David je rodilý Slovák z Bratislavy, který se odstěhoval s rodiči do Mnichova, když mu bylo teprve osm roků a to mu umožnilo určitým způsobem otevřít svět.

Ukončil Wilhelm-Hausenstein-Gymnasium, pak studoval obor Hudba na University of Southern California. Žije v Santa Monica.

Od roku 2007 je členem německé kapely Dreamscape, s nimiž nahrál alba "5th Season" (2007) a "Everlight" (2015). V letech 2008-2014 byl členem kapely Subsignal, kde hrál rovněž na klávesy.
Členové Danilo Batdorf
(narozen ***, Germany)
Drums (2011-2014)


Od roku 2008 je členem kapely Dreamscape.

V kapele Subsignal nahradil původního bubeníka Roela van Heldena.
Členové Roel van Helden
(Narozen 2. září 1980, Lottum, Netherlands)
Drums (2008-2011)


Byl členem kapel nebo hostoval na nahrávkách kapel:
DVPLO (1997-2001), Gramoxone [Hol] (1996-1997), Delphian (2004-2007), Freak Neil Inc. (2005), Lites Over Fenix (2008), Powerwolf (2011-present), Another Perfect Day (2012), Marcel Coenen (2006), Sun Caged (2003-2012)

Když mu bylo 11 let, rodiče koupili bicí soupravu jeho bratrovi a Roelovi. Začínali pouze se základní sadou, ale každé léto, když si vydělali nějaké peníze o prázdninových brigádách, rozšiřovali jejich kit o více činelů, bubínků atd. Takže za pár let měli největší soupravu, jakou si mladý teenager může přát. Brzy začal cvičit hodiny týdně, i když to zpočátku nebral moc vážně. Ale změnilo se to v době, kdy se dostal ke své první kapelu spolu s několika přáteli. To bylo někdy v roce 1996 a byla to punková skupina s názvem Gramoxone (po zemědělském toxickém jódu). Později se přejmenovali DVPLO.

V létě roku 2000 Roel a kytarista Coert Bouten, kterého znal z jiné místní kapely, založili novou kapelu. Oba dva byli fandy do metalu jako Nevermore a Dream Theater. Tak se rozhodli nastartovat něco, z čehož se později po mnoha změnách v sestavě, stali Delphian.

Delphian začali účinkovat živě do konce roku 2003. Brzy zaznamenali první demo, což vedlo k nahrávací smlouvě s finským labelem Lion Music. Prvním výsledkem této smlouvy bylo debutové album s názvem "Oracle", vydané v červenci 2005. Druhé album Delphian "Unravel" vyšlo v dubnu 2007. Ale krátce na se Delphian rozpadli.

Pak nahrával alba s progresivní (metalovou) kapelou Sun Caged - "Artemisia" (2007) a "The Lotus Effect" (2011) a s kapelou Subsignal - "Beautiful & Monstrous" (2009) a "The Size Of Light On Earth" (2011).

Nejlepšímu a nejpopulárnějšímu hraní se ale věnuje především v Powerwolf. Roel opustil Subsignal v roce 2011, aby se mohl plně věnovat kapele Powerwolf. S touto německou power metalovou kapelou se dostali i do německých hitparád! Hráli na největších festivalech jako Wacken Open Air nebo Graspop, kromě velmi úspěšných turné.

Nejlepší věc v hudbě pro Roela je ale kreativita a nahrávání svých vlastních skladeb. Od chvíle, kdy mu a jeho bratrovi rodiče koupili 4-stopý rekordér, začal nahrávat své věci. 4-stopý rekordér nakonec se přelil do počítače a do mikrofonů. Výsledkem vší té kreativity bylo jeho debutní sólové album "RvH", které vyšlo koncem roku 2012 u německého labelu Hands of Blue.

Jako byh mu to ale nestačilo, vždycky hrával s cover kapelami. Ve skupině Up the Irons se snažil o styl bubnování jako Clive Burr/Nicko McBrain při písních Iron Maiden, což byla v mládí jeho oblíbená kapela. S kapelou System Pilot hraje klasický rockové covery od Aerosmith, Whitesnake, ZZ Top, Queen aj. Během let přišlo mnoho dalších příležitostných poct, takže si zahrál tributy Kiss, Manowar a Mötley Crüe.

Kromě všech stylů rocku a metalu je Roel také obeznámen s hraním některých dalších stylů jako je jazz, latin a funk. To je hlavně proto, že od roku 2001 studoval bicí a perkuse na Fontys Conservatorium v Tilburgu, kterou absolvoval v dubnu 2006. Studoval také improvizovanou hudbu (vše od jazzu, latiny, popu, rocku přes funk, atd.) a udělal si i kurzy, aby se mohl stát certifikovaným učitelem na bicí.

Zpět
Studiové desky:
2023 A Poetry Of Rain
2018 La Muerta
2015 The Beacons of Somewhere Sometime
2013 Paraíso
2013 The Blueprint Of A Winter (SP)
2012 Out There Must Be Something (Live DVD)
2011 Touchstones
2009 Beautiful & Monstrous
Ostatní nahrávky:
2020 A Song For The Homeless – Live In Rüsselsheim 2019


Skupina:
Markus Steffen - Guitars
Arno Menses - Vocals
Martijn Horsten - Bass
Markus Maichel - Keyboards
Dirk Brand - Drums
Hosté:
Yogi Lang - Vocals, Keyboards (RPWL)
Marek Arnold - multi-instrumentalist (Damanek)
Diskografie A Poetry Of Rain
Vyšlo 31. května 2018, Gentle Art of Music/Soulfood

Seznam skladeb:
01. A Poetry Of Rain ()
02. The Art Of Giving In ()
03. Marigold ()
04. Sliver (The Sheltered Garden) ()
05. Impasse ()
06. Embers Part II: Water Wings ()
07. Melencolia One ()
08. A Wound Is A Place To Let The Light In ()
09. The Last Of Its Kind ()
10. A Room On The Edge Of Forever (Bonustrack, only on CD & Streaming) ()
Total Time: (00:00)

Producer: Yogi Lang & Kalle Wallner
Co-producer: Markus Steffen, Arno Menses
Mastering: Ludwig Maier

Skupina:
Markus Steffen - Guitars
Arno Menses - Vocals
Ralf Schwager - Bass
Markus Maichel - Keyboards
Dirk Brand - Drums
Hosté:
Marjana Semkina - Vocals (11)
Diskografie La Muerta
Vyšlo 31. května 2018, Gentle Art of Music/Soulfood

Seznam skladeb:
01. 271 Days (1:04) (instrumental)
02. La Muerta (6:01)
03. The Bells Of Lyonesse (4:59)
04. Every Able Hand (4:46)
05. Teardrops Will Dry In Source Of Origin (2:06) (instrumental)
06. The Approaches (4:53)
07. Even Though The Stars Don't Shine (5:14)
08. The Passage (7:23)
09. When All The Trains Are Sleeping (5:27)
10. As Birds On Pinions Free (5:40)
11. Some Kind Of Drowning (5:34)
Total Time: (53:07)

Producer: Yogi Lang & Kalle Wallner
Co-producer: Markus Steffen, Arno Menses
Mastering: Ludwig Maier

Skupina:
Arno Menses (Sieges Even) - Vocals
Markus Steffen (Sieges Even) - Guitars
Ralf Schwager (Dreamscape) - Bass
Hosté:
Luca di Gennaro (Soul Secret) - Keyboards
Dirk Brand (Axxis, John Wetton) - Drums
Albert Clemente - Piano (01,08)
Peavy Wagner - Vocals (02) (Rage)
Kalle Wallner - Guitars (03) (RPWL)
Diskografie The Beacons of Somewhere Sometime
Vyšlo 30. října 2015, ZYX/Golden Core Records

Seznam skladeb:
01. The Calm (1:39)
02. Tempest (6:57)
03. A Time Out Of Joint (6:37)
04. And The Rain Will Wash It All Away (7:25)
05. Ashes Of Summer (6:18)
06. A Myth Written On Water (5:01)
07. Everything Is Lost (8:36)
08. The Beacons Of Somewhere Sometime (23:19)
    a. Part I: Maelstrom (5:04)
    b. Part II: The Path (7:08)
    c. Part III: In This Blinding Light (5:03)
    d. Part IV: A Canopy of Stars (6:04)
Bonus track (on Special Edition)
09. Swansong (2:19)
Total Time (65:52)

Další hosté:
Frank Rohles - Vocals (Roxxbusters)
Marek Arnold - Saxophone (04), Clarinet (10) (Flaming Row, Seven steps to the green door)
Michael Edele - Vocals (02)
Dirk Brand - Drums
Jana Urbanová - Flute (01)

Skupina:
Arno Menses - Vocals
Markus Steffen - Guitars
Ralf Schwager - Bass
Danilo Batdorf - Drums
David Bertok - Keyboards, Programming
Hosté:
Marcela Bovio - Vocals (08)
Diskografie Paraíso
Vyšlo 28. září 2013
CD Golden Core GCR 20078-2 (2013 Germany)
2LP Golden Core GCR 20078-1 (2013 Germany)

Seznam skladeb:
01. Time and Again (1:13)
02. Paraíso (4:44)
03. A New Reliance (5:51)
04. A Heartbeat Away (6:26)
05. A Long Way Since the Earth Crashed (4:31)
06. A Giant Leap of Faith (5:17)
07. The Stillness Beneath the Snow (6:01)
08. The Blueprint of a Winter (feat. Marcela Bovio) (5:49)
09. The Colossus that Bestrode the World (5:14)
10. Swimming Home (7:58)
Total Time: (53:04)

Producer: Markus Steffen, Arno Menses, Charly Czajkowski
Recording, Mixing, Mastering: Charly Czajkowski
Artwork: Thomas Ewerhard
Recording (String Quartet): David Bertok
Engineering (String Quartet): Zach Fisher
Photography (Live): Christine Lenk

Skupina:
Arno Menses - Vocals
Markus Steffen - Guitars
Ralf Schwager - Bass
Danilo Batdorf - Drums
David Bertok - Keyboards
Hosté:
Marcela Bovio - Vocals (01,02)
Diskografie The Blueprint Of A Winter
SP, vyšlo srpen 2013, Golden Core Records/ZYX
Limited Edition of 500 copies

Seznam skladeb:
01. The Blueprint of a Winter (Album Version) (5:49)
02. The Blueprint of a Winter (Radio Edit) (3:59)
03. Swimming Home (Acoustic Version) (5:31)
Total Time (15:19)

Skupina:
Ralf Schwager - Bass
Markus Steffen - Guitars
David Bertok - Keyboards
Arno Menses - Vocals, Keyboards
Danilo Batdorf - Drums
Hosté:
Diskografie Out There Must Be Something
Live DVD, vyšlo 2012

Seznam skladeb:
01. Intro: The Weight Of The Stone (1:36)
02. Echoes In Eternity (6:02)
03. My Sanctuary (5:56)
04. The Sea (7:14)
05. Feeding Utopia (7:16)
06. Walking With Ghosts (8:20)
07. The Lifespan of a Glimpse (6:55)
08. The Size of Light on Earth (acoustic) (6:13)
09. Eyes Wide Open (acoustic) (4:43)
10. Where Angels Fear To Tread (6:46)
11. Embers Part I: Your Secret Is Safe With Me (9:40)
12. Paradigm (7:03)
13. Touchstones (11:43)
14. The Trick Is To Keep Breathing (7:12)
15. Outro: Themeland (1:44)
Total Time (98:23)

Bonus features:
* Eyes Wide Open (recorded live 2010)
* The Size of Light on Earth (streetclip.tv acoustic session)
* Interviews

Live in Mannheim 2012
záznam je z dubna, točilo se na šest kamer

Skupina:
Arno Menses - Vocals
Markus Steffen - Guitars
Ralf Schwager - Bass
Roel van Helden - Drums
David Bertok - Keyboards
Hosté:
Diskografie Touchstones
Vyšlo EUR 30. září 2011, Golden Core Records/Zyx Records, GCR 20061-2
USA November 8th, 2011, Entertainment One

Seznam skladeb:
01. Feeding Utopia (5:21)
02. My Sanctuary (5:09)
03. Echoes in Eternity (5:24)
04. The Size of Light on Earth (6:04)
05. As Dreams Are Made On (4:42)
06. Wingless (6:10)
07. Finisterre (6:41)
08. The Essence Called Mind (4:38)
09. The Lifespan of a Glimpse (6:11)
10. Embers - Part 1: Your Secret Is Safe with Me (8:35)
11. Touchstones (11:03)
12. Con Todas las Palabras (5:27)
Total Time: (75:25)

Producer: Markus Steffen, David Bertok, Arno Menses

Skupina:
Arno Menses - Vocals
Markus Steffen - Guitars
Ralf Schwager - Bass
Roel van Helden - Drums
David Bertok - Keyboards
Hosté:
Marcel Coenen - Solo (01)
Julia Sebastian - Violin (08)
Theresia Lehner - Cello (08)
Diskografie Beautiful & Monstrous
Vyšlo 2009,September 25, 2009

Seznam skladeb:
01. Where Angels Fear to Tread (6:04)
02. Paradigm (6:29)
03. The Sea (7:00)
04. The Trick Is to Keep Breathing (6:21)
05. Walking With Ghosts (7:40)
06. I Go With the Wind (4:54)
07. To Hope the Road Is Long (4:15)
08. Beautiful & Monstrous (9:39)
09. The Last Light of Summer (4:02)
Total Time: (56:24)

Producer: Kristian Kohlmannslehner
Mastering: Kai Stahlenberg


Skupina:
Markus Steffen - Guitars
Arno Menses - Vocals
Ralf Schwager - Bass
Markus Maichel - Keyboards
Dirk Brand - Drums
Hosté:
Marjana Semkina - Vocals (11)
Diskografie A Song For The Homeless – Live In Rüsselsheim 2019
Vyšlo 24. dubna 2020, Gentle Art of Music/Soulfood

Seznam skladeb:
01. Touchstones ()
02. Ashes Of Summer ()
03. The Bells Of Lyonesse ()
04. The Sea ()
05. Walking With Ghosts ()
06. Even Though The Stars Don’t Shine ()
07. The Passage / Drum Solo ()
08. La Muerta ()
09. My Sanctuary ()
10. Time & Again ()
11. Paraíso ()
12. Paradigm ()
Total Time: (00:00)

Producer: Yogi Lang & Kalle Wallner
Co-producer: Markus Steffen, Arno Menses
Mastering: Ludwig Maier

Zpět
Zpět
        Oficiální stránky:
        www.subsignalband.com
        www.facebook.com/subsignal

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  22.7.2016 
Menu Poslední aktualizace: 17.8.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©