SPACED OUT  Zpět   
Antoine Fafard SPACED OUT je původně instrumentální progresivní kapela, pocházející z Kanady, z města Lorraine, Quebec, která hraje hudbu podle svých vlastních podmínek a pravidel. Jejich hudba je disciplinovaná, ale dává každému hudebníkovi svobodu improvizovat a vyjadřovat se svobodně. Skupina ignoruje pop hudební klišé a hudbu průmyslových standardů, a zdůrazňuje komplexní rytmické aranžmá, eklektické melodie a inovativní instrumentaci. Pokud bychom je chtěli někam zařadit, tak lze jejich styl označit jako prog fusion. Kapela má mnoho vlivů mezi něž patří Keith Emerson, Jan Hammer, Eddie Jobson, John McLaughlin, Frank Zappa, Allan Holdsworth, Igor Stravinskij, Sergej Prokofjev a Béla Bartók.

SPACED OUT je duchovním dítkem basisty a skladatele Antoine Fafarda. Antoine ještě v mladistvém věku, když studoval, hrál na basovou kytaru. Antoine a jeho starší bratr Olivier, hráč na bicí, dali dohromady se spolužákem a kytaristou Mathieu Bouchardem kapelu Cortex. Odehráli sice pár koncertů, ale větší zájem byl o jejich hudbu na kazetě, když Antoine a Mathieu realizovali své písňové nápady. V letech 1994 až 1996 trio nahrálo tři demonahrávky, třetí nazvané "Trophallaxie", byla píseň, která později vyšla na druhém albu budoucích SPACED OUT. Ke změně názvu kapely došlo několikrát před tím, než se rozhodli pro název SPACED OUT. Se změnou názvu se ale měnila i sestava. Po třetím demu se z tria stal kvintet, když se připojili Eric St-Jean jako klávesista (do té doby používali sekvencery) a Vincent Pellerin se svým saxofonem. Brzy poté ale Vincent oznámil svůj odchod stejně jako Olivier, kteří měli trochu jiné hudební zájmy. Benoit Verdant přišel jako náhrada Oliviera, ale jeho účinkování bylo krátké, posloužil pouze inspirací při písni "Green Teeth" na prvním albu.

Po několika měsících přešlapování se SPACED OUT dostali opět k tomu, aby odehráli pár živých vystoupení. Olivier byl zpátky za bicími, ale Eric Martin Maheux nebyl k dispozici, takže to byla zpět původní trojice a výpomoc pomocí sekvenceru. Stihli ještě nahrát další dvě písně jako demonahrávky, než Olivier Řekl skupině podruhé sbohem. Takže v roce 1998 bylo opět třeba najít nového bubeníka. Antoine přizval dalšího ze svých spolužáků, aby se připojil k projektu a nahradil jeho bratra. Martin Maheux, ještě studující hudbu, právě opustil místní francouzskou popovou skupinu Fouille-moé po dokončení jejich studiové nahrávky jejich prvního a jediného alba. Se spoustou studiových zkušeností pod pak Martin přijímá pozvání a začínají Mark Tremblay nacvičovat nový hudební materiál. Brzy byla nahrána zbrusu nová šestá demo píseň. Při ní si uvědomili dobrou kvalitu zvukového dema a kapela se rozhodla, že by se mohla stát jejich prvním oficiálním albem. Antoine proto řádně nastavil webové stránky, aby lépe představil sebe a svoji kapelu. Ačkoli počáteční prodeje byly minimální, přece jen se objevila jiskra zájmu malého nezávislého progresivního labelu Unicorn Records. Před podepsáním smlouvy s labelem, kterou podepsali v roce 1999, se kapela opět dopřála pauzu. Martin šel na celostátní turné s franco-Saskatchewanským popovým projektem PolyEsther a Antoine se na čas věnoval hudebě pro T. V. produkci.

Když se dali znovu dohromady, aby podepsali avizovanou smlouvu s Unicorn, museli ještě dořešit pár drobných detailů Mathieu Bouchard tehdy již delší dobu nespolupracoval s kapelou. Čtyři nové písně měly být přidány k původním šesti, aby se tak z nahraného dema stalo první oficiální album. Louis Coté pak přesedlal na uvolněnou pozici kytaristy po Mathieu Bouchardovi a Éric St-Jean se vrátil do kapely jako stálý hráč na klávesové Eric St-Jean nástroje. Výsledky všech těchto změn pak mohly konečně být dokončeny na podzim roku 2000, kdy společnost Unicorn Records vydala první oficiální album "Spaced Out" a světu se tak představila nová a zcela originální kapela. Je třeba podotknout, že Spaced Out se stali druhou kapelou, která podepsala s labelem Unicorn Records smlouvu po kapele Mystery, což je progresivní rocková skupina zakladatele labelu Michela St-Pere.

Lokální koncerty a rekordní prodeje "Spaced Out" pomalu narůstaly. Antoine si nedopřával ani chvilku oddechu a začal psát nový materiál, včetně jedné písně spolu s Martinem Maheuxem, z nějž se stala jeho pravá ruka, a nahrávání druhého alba začalo v zimě 2001. Mezitím odehráli několik dalších koncertů. Antoine a Louis předvedli svůj talent také na "Missing Link", prvním albu místního metalového outfitu Sweet Distortion. V červenci 2001 vyšla druhá nahrávka kapely nazvaná "Eponymus II", po níž si naplánovali řadu vystoupení. Album přineslo více progresivní zvuk ve srovnání s předchozím CD, což jim ponechalo další prostor pro hudební experimenty a zkoumání. Ale hektický rozvrh zabránil Louisovi zúčastnit se koncertů, takže Marc Tremblay ze Sweet Distortion zaujal jeho místo. Kapela ale nezahálela a již na podzim roku 2001 bylo možno Louis Côté nalézt Antoine znovu při skládání nového materiálu pro další nahrávku. Jednalo se hlavně o instrumentální skladby, ale s novými zvuky. Martin v té době dokončoval poslední úpravy na svém sólovém jazzovém albu "The Physics of Light", které vyšlo v roce 2002.

Dne 30. června 2002 se Spaced Out vystupovali na prestižním North East Art Rock Festival (NEARfest) v Trentonu, New Jersey. Výkon kapely byl přijat s velkým nadšením i díky kytaristovi Marku Tremblayemu, který výborně zapadl do kapely, což pozvedlo jejich popularitu na další úroveň.

Třetí album "Slow Gin", které vyšlo v březnu 2003 se opět více posunulo progresivním směrem. Na konci roku 2005 jim vyšlo živé DVD "Spaced Out - Live in 2000", na kterém se představili svůj první živý koncert. Následující album s názvem "Unstable Matter" vyšlo v červenci 2006. Tato nahrávka posouvala hudbu mnohem dále prostřednictvím hudebních skladeb, muzikantství a výrobní kvality. Antoine Fafard se zaměřil také na vytvoření Spaced Out Orchestra někdy v budoucnosti. Tento projekt bude zahrnovat 25 hudebníků, jak z klasického, tak i jazzového hudebního světa, se kterým chce hrát stejný materiál jako se skupinou, jenom s novými aramžmá a obsazením.

Po vystoupení na festivalu Crescendo ve Francii v srpnu 2006 skupina vydala CD a DVD z koncertu. Zatím poslední album "Evolution" vyšlo pak u FMPM 13. září 2008 a je zatím jejich posledním albem.


  Zpět   
Skupina:
Antoine Fafard - Electric Bass & Composition
Martin Maheux - Drums
Eric St-Jean - Keyboards
Louis Côté - Electric Guitar
Mark Tremblay - Electric Guitar
Bývalí a hostující členové:
Oliver Fafard - Drums
Mathieu Bouchard - Electric Guitar
Alex Argento - Keyboard
Michel Deslauriers - Guitar
Jean-Pierre Dodel - Guitar
Ron Stewart - Tenor Sax


Členové Antoine Fafard
(Narozen ***)
Electric Bass & Composition


Antoine Fafard je skladatel a hudebník z Montrealu (Kanada), nyní žije v Londýně (Velká Británie). Antoine komponuje doprovodnou hudbu pro televizi a vystupuje jako studiový baskytarista. Od konce roku 1990 se Antoine vlastní hudbou prezentuje prostřednictvím kapely Spaced Out, pro níž skládá, aranžuje a hraje na baskytaru. Kapela vydala pět studiových alb a vystupovala na mezinárodních festivalech, jako je například Nearfest v roce 2002 (USA), Crescendo festival v roce 2006 (Francie) a na FMPM v roce 2008 (Kanada).

Basista a duchovní otec kapely Spaced Out Antoine Fafard nahrál všechny basové party skladeb pro album Mystery "The World is a Game". Antoine také nahrál několik skladeb na předchozích dvou albech Mystery. Antoine také vydal své první sólové album Solus Operandi.
Členové Martin Maheux
(Narozen 1975, Saint-Jules de Beauce, Canada)
Drums, Percussion


Martin je kanadský bubeník a nahrál všechny desky Spaced Out.

Martin Maheux pochází z Saint-Jules de Beauce, kde strávil prvních 19 let svého života. Už v 7 letech začal hrát na klavír a poslouchal hudbu, kterou hráli lidé kolem něj. Krátce nato mu byla nabídnuta kytara, ale teprve v 11 letech měl svůj první kontakt s nástrojem, který by se stal jeho hlavním, bicí.

V roce 1994, po krátkém odskoku do sociálních věd, změnil program a navštěvoval St. Lawrence College, kde měl to štěstí, že je vyučoval profesor Paul Brochu ze slavných UZEB. Po vysoké škole se zapsal na univerzitu v Montrealu, kde studoval u Camile Bélisle, aby získal diplom v jazzové interpretaci. Ve škole měl Martin také svoji první studiovou zkušenost v roce 1997 s kapelou Fouille-Moé. V roce 1998 začal hrát s rock/jazz/progresivním outfitem Spaced Out a v roce 1999 se zúčastnil kanadského turné s Poly-Esther.

V roce 2001 po nahrávání druhého alba Spaced Out začal Marin realizovat svůj sólový projekt současného jazzu MM CIRCLE, který už nějakou dobu plánoval. Studiové nahrávky začaly v březnu 2001 ve studiu "Room & Board" (Timm Kerwin) a album "Physics Of Light" poté vyšlo v létě 2002 pod hlavičkou Unicorn Records. Na tomto albu se Martin obklopil renomovanými hudebníky jako Frédérique Alarie, Jean-François Gagnon, Rachel Dupérault a Guy Dubuc. Téhož roku se Martin se Spaced Out objevili na festivalu Nearfest v Trentonu, New-Jersey. Po návratu pak nahráli třetí album Spaced Out "Slow Gin". Tyto dvě představení mu vynesly reputaci jako bubeníka a několik velmi dobrých recenzí.

Vzhledem k tomu, že jeho první album mělo pozitivní zpětnou vazbu o jeho talentu jako hudebníkovi a skladateli, pocházejícím z různých míst po celém světě, Martin pokračoval ve své dynamice a jeho druhé sólové album vyšlo jaře 2006. Na desce "Sibylle" spolupracoval s Davidem Carbonneau na trubku, Éric St-Jean na piano piano, Frédéricem Grenierem na double bass, Martine Gaumond na housle, Sarah Ouellet na alto sax, Sophie Coderre a Catherine Lesaulnier na cello, Martin nahrál bicí. Po hlavičkou projektu MM CIRCLE vydal v roce 2008 již třetí desku "Requiem Pour Un Vivant".

I po rozpadu kapely spolupacuje s Antoinem Fafardem, album "Solus Operandi" z roku 2011 a naposledy v roce 2017 na albu "Doomsday Vault".
Členové Eric St-Jean
Keyboards

Eric je kanadský hudebník a hráč na klávesové nástroje. Je znám ze svého působení v kapele Spaced Out.

Předtím působil také v kanadské jazzové kapele UPRIGHT, kterou založili v roce 1996 Benoit Verdante(bicí) a Eric Martin (bass). Dvojice se spojila s Bernardem Baribeauem (sax) a Ericem St-Jeanem na klávesy. Pak se kapela vrhla do aktivní činnosti, když nahrávali a koncetovali. Deska "Opinion" jim vyšla v roce 2004, ale již bez Erica.
Členové Louis Côté
Electric Guitar

Louis je kanadský kytarista, který je znám ze svého působení v kapele Spaced Out.
.
Členové Mark Tremblay
Electric Guitar

Mark je kanadský kytarista známý svou prací s prog fusion kapelou SPACED OUT. Jeho první sólové album "Hanckcious" pod labelem Unicorn Digital vyšlo v roce 2013.


  Zpět   
Studiové desky:
2008 Evolution
2007 Live At The Crescendo Festival
2006 Unstable Matter
2003 Slow Gin
2001 Eponymus II
2000 Spaced Out
Ostatní nahrávky:
2007 Live At The Crescendo (DVD)
2005 Live In 2000 (DVD)
2002 Nearfest 2002


Skupina:
Antoine Fafard - Electric Bass
Martin Maheux - Drums
Mark Tremblay - Electric Guitar
Skupina:
Alex Argento - Keyboard
Éric St-Jean - Keyboard
Diskografie Evolution
Vyšlo 13. října 2008, Unicorn Digital, UNCR 5057

Seznam skladeb:
01. Biomechanic I (4:39)
02. Fun Key (5:03)
03. Power Struggle (5:27)
04. Octavium (4:56)
05. Nemesis (5:59)
06. Biomechanic II (3:50)
07. Furax II (4:38)
08. Replication Junction (6:35)
09. Polymorph (8:23)
Total Time: (49:57)

Produced: Antoine Fafard
CAT#: UNCR 5057
BAR CODE: 777078916570


Skupina:
Antoine Fafard - Bass
Martin Maheux - Drums
Marc Tremblay - Guitars
Diskografie Live At The Crescendo Festival
Vyšlo 2007, Unicorn Digital, UNCR 5045

Seznam skladeb:
01. Seven The Seven (8:20)
02. A Freak Az (5:05)
03. Toxix (5:48)
04. Infinite Ammo (5:06)
05. New Breed (6:06)
06. The Fifth Dimension (5:45)
07. The Lost Train (6:47)
08. Unstable Matter (6:55)
09. Antimatter (5:32)
10. Blood Fall (5:50)
11. Furax (6:18)
Total Time: (67:32)
The content of the extended CD includes the music video of "Antimatter" and the video of "Art Attack Part 2", excerpt from the Live at the Crescendo Festival DVD.

Skupina:
Martin Maheux - drums
Antoine Fafard - electric bass, electric guitar & programming, Programmed, Composed, Arranged, Recorded, Mixed
Marc Tremblay - electric guitar
Diskografie Unstable Matter
Vyšlo 11. září 2006, Unicorn Records, UNCR-5031

Seznam skladeb:
01. Unstable Matter (6:43)
02. New Breed (5:52)
03. Art Attack pt 1 (3:11)
04. Art Attack pt 2 (5:44)
05. Event Horizon (2:05)
06. Big Crunch (7:49)
07. Antimatter (4:50)
08. Blood Fall (5:11)
09. Glassosphere IV (1:37)
10. Singularity (2:00)
Total Time: (45:02)

Producer: Antoine Fafard
Artwork [Cover]: J. Thuren
Mastered: Richard Addison


Skupina:
Antoine Fafard - Bass, Sequenced, Composed, Arranged, Producer, Mixed, Mastered
Martin Maheux - Drums
Mark Tremblay - Guitar
Éric St-Jean - Keyboards
Hosté:
Éric St-Jean - Piano (07,08,09)
Ronald Stewart - Tenor Saxophone (03,09,10)
Diskografie Slow Gin
Vyšlo 2003, Unicorn Records, UNCR-5006

Seznam skladeb:
01. Introx (1:05)
02. Slow Gin (8:09)
03. Spaced In (6:49)
04. Minor Blast (6:06)
05. The Thing (5:36)
06. E.M.O. (5:29)
07. Bright Space (6:43)
08. Glassosphere - Part III (2:41)
09. Blue Ron Pipe A.M. (4:26)
10. Blue Ron Pipe P.M. (3:29)
Total Time: (50:33)

Producer: Antoine Fafard
Mixed [Assistant]: Michel St-Pere
Artwork [Cover Art]: Stefane Pelletier


Skupina:
Antoine Fafard - Electric Bass, Sound Designer, Sequenced By [Keyboard Sequencing]
Martin Maheux - Drums
Louis Côté - Electric Guitar
Éric St-Jean - Keyboards
Hosté:
Jean-Pierre Dodel - Electric Guitar (09)
Michel Deslauriers - Vocal (06,08), Acoustic Guitar (08)
Mathieu Bouchard - Electric Guitar (06,07,09)
Michel Deslauriers - Acoustic Guitar (01)
Jason Martin - Vocals (1,5)
Ronald Stewart - Tenor Saxophone (3)
Diskografie Eponymus II
Vyšlo 2001, Unicorn Records, UNCR-5003

Seznam skladeb:
01. Sever The Seven (8:56)
02. The Lost Train (6:21)
03. Infinite Ammo (4:18)
04. For The Trees Too (4:54)
05. Trophallaxie (5:58)
06. Sever The Seven - Revisited (5:34)
07. The Alarm (3:59)
08. Glassosphere - Part II (5:30)
09. Jamosphere (7:49)
Total Time: (53:19)

Artwork [Additional]: Manon Farmer
Composed, Arranged: A. Fafard, M. Maheux (03)
Design [Sleeve]: Stéphane Perreault
Mastered: Stéphan Simard
Painting [Cover]: Gaétan Rousseau
Producer, Mixed, Executive-Producer: Antoine Fafard


Skupina:
Antoine Fafard - Electric Bass, Guitar, Programmed
Martin Maheux - Drums
Louis Côté - Electric Guitar (03,06)
Mathieu Bouchard - Electric Guitar (01,02,04-07,09)
Éric St-Jean - Keyboards (03,06)
Diskografie Spaced Out
Vyšlo 2000, Unicorn Records, UNCR-5001

Seznam skladeb:
01. Green Teeth (4:51)
02. Toxix (4:50)
03. A Freak Az (5:43)
04. Magnetyzme (5:10)
05. Delirium Tremens (5:10)
06. The Fifth Dimension (6:39)
07. Pensestuax (5:57)
08. Futurosphere (3:58)
09. Furax (6:37)
10. Glassosphere (5:51)
Total Time: (54:26)

Mixed: Antoine Fafard, Marc-André Lepage
Painting: Manon Farmer
Design: Stéphane Perreault
Producer, Composed By: Antoine Fafard
Skupina:
Bass - Antoine Fafard
Drums - Martin Maheux
Guitar - Mark Tremblay
Diskografie Live At The Crescendo
DVD, Vyšlo 2007, Unicorn Digital Inc., UNCDVD-002

Seznam skladeb:
01. A Freak Az
02. Toxix
03. Infinite Ammo
04. New Breed
05. The Fifth Dimension
06. The Lost Train
07. Unstable Matter
08. Guitar Interlude
09. Singularity
10. Antimatter
11. Bass Interlude
12. Blood Fall
13. Art Attack Pt II
14. Jamosphere
15. Minor Blast
16. Furax
Bonusy:
17. Picture Slideshow / Sever The Seven
18. London Rehearsal
Total Time: (100:00)

Mastered: Richard Addison (02)
Mixed, Edited: A. Fafard
Mastered At Trillium Sound
Mastered: Richard Addison (02)
Mixed, Edited: A. Fafard
Extras: Sever The Seven & Rehearsal
Nahráno na Festival Crescendo, St-Palais-sur-Mer, Francie dne 18. srpna 2006. Total Running Time: cca 100 minut.

Skupina:
Antoine Fafard - Electric Bass
Martin Maheux - Drums
Louis Côté - Electric Guitars
Éric St-Jean - Keyboards
Diskografie Live In 2000
DVD, Vyšlo 2005, Unicorn Digital, UNCDVD-001

Seznam skladeb:
01. Jamosphere
02. Green Teeth
03. Toxix
04. A Freak Az
05. Delirium Tremens
06. Magnetyzme
06. The Fifth Dimension
07. Futurosphere
08. Glassosphere
09. For The Trees Too
10. Trophallaxie
11. Sever The Seven
12. Furax

Extras:
Making The DVD; Antoine's biography; Martin's Biography

Producer, Mastered, Edited: Antoine Fafard
Artwork [Additional]: Manon Farmer
Artwork [Cover]: Michel St-Pere, Stefane Pelletier

Skupina:
Antoine Fafard - Electric Bass
Martin Maheux - Drums
Louis Côté - Guitar
Éric St-Jean - Keyboards
Diskografie Nearfest 2002

Vyšlo 2002,
Seznam skladeb:
01. A Freak Az ()
02. Toxix ()
03. Green Teeth ()
04. For the Trees Too ()
05. Sever the Seven, Part 1 ()
06. The Lost Train ()
07. Infinite Ammo ()
08. The Fifth Dimension ()
09. Furax ()
Total Time: (00:00)
  Zpět  


Spaced Out v roce 2000


Eric St-Jean, Eric Baillargeon, Antoine a Mark  Zpět  
Oficiální stránka:
http://www.spacedoutmusic.com/

Zdroje:
http://www.spacedoutmusic.com/TimmBio2001.html


Nahoru ProgressRock
Made by 
©  30.11.2013 
Menu Poslední aktualizace: 24.3.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!