SEMANTIC SATURATION - progressrock.cz


  
Zpět
Semantic Saturation je nový kanadský progresivní rock/metalový projekt založený kytaristou a skladatelem Shant Hagopianem, který je syrsko / arménského původu. Když uslyšel poprvé v 15 letech PINK FLOYD, hned musel do ruky uchopit nějaký hudební nástroj. Během dospívání si také oblíbil možnosti výroby zvuku a hudební produkci. V letech 1996 až 2003 se specializoval na studium jazzové kytary, v roce 1997 založil progresivní rock/metalovou kapelu NU.CLEAR.DAWN spolu s hudebníky v syrském městě Aleppo, což byla jedna z prvních z nemnoha kapel, které se objevily na syrské scéně. Cestovali po celém Blízkém východě a hráli na velkých festivalech jako "Rock The Nations" v Istanbulu s mnoha mezinárodními jmény jako Pain of Salvation, Epica, Sentenced, Vanden Plas a další. Jejich album z roku 2003 "Poem of a Knight" bylo také první oficiálně povolenou metalovou nahrávkou v Sýrii a získalo si celkem pozitivní recenze od uznávaných webzinů jako MetalStorm, Metal Observer a dalších. V roce 2005 se Shant přestěhoval do Kanady.

Projekt začal někdy začátkem prosince 2010 s myšlenkou na vytvoření instrumentálního rockového a metalového alba s melodiemi sólové kytary, které se později rozšířilo přizváním klávesisty Dereka Sheriniana jako hosta na některé skladby. Virgil se zařadil do sestavy o něco později. V té době dosud bubeník nebyl definitivně určen, ale v úvahu přicházel bubeník Aram Kalousdian (předchozí kolega ze skupiny Nu.Clear.Dawn), který byl jasnou volbou na tento post, neboť Aram je podle Shanta skvělý bubeník a navíc s ním pracoval v letech 1996-2005. Ale bohužel nedávné problémy na Blízkém východě a hlavně v Sýrii začaly působit problémy a bylo velmi těžké jej udržet, dokonce nahrál jednu skladbu "Blessing In Disguise". Nahrávací proces se ale příliš zpomalil a produktivita spadla téměř na 0%, což vedlo k tomu, aby se přemýšlelo i o jiných možnostech. A do centra pozornosti se tak dostal Virgil Donati.

Virgil je prvotřídní bubeník, který také hrával například s Derekem Sherinianem v Planet X, a byl jeden z bubeníků, který se zůčastnil konkurzu u Dream Theater na hledání náhrady za Mike Portnoye, který kapelu opustil. Bylo proto velmi přirozené zkontaktovat Virgila Donatiho a zeptat se jej, zda by se nechtěl podílet na albu. Očividně byl více než šťastný, že se znovu sejde se starým partnerem z kapely.

A pokud se jedná o basistu, nebyl nikdo vhodnější, než Ric Fierabracci, který také hrával s Derekem a Virgilem v kapele Planet X. Ric pak hrával i v mnoha jiných kapelách a projektech. Je to odborník a virtuóz a práce s ním měla spíše povahu práce jako v kapele, se kterým jste hrávali mnoho let. Jeho dotyk a zvuk na albu je zcela zřejmý a originální, prostě něco, co zde nemůže opravdu scházet.

S Andym Kuntzem se Shant potkal již dříve, v létě roku 2004, kdy jsme se zúčastnil 3 denního metalového festivalu v Istanbulu v Turecku.

"Seděli jsme v hotelové restauraci a snídali, než jsme odjeli na místo, když vešel Andy a jeho kolegové z kapely Vanden Plas. Andy je jedním z nejvíce přátelských a podporujících hudebníků, které jsem kdy potkal, se vším, co udělal pro Nu.Clear.Dawn, což nás málem připravilo o řeč. Když jsem přijel do Evropy v roce 2011, setkal jsem se s Andym opět a zeptal se jej, jestli by nezazpíval v jedné skladbě. Když jsem dal Andymu dema, rychle je vrátil zpět a zalíbily se mu melodie i hudba a souhlasil, že nazpívá několik stop, jež se mu líbily.

Pak jsem dostal pozvání, když nás pozval na speciální (VIP) představení Vanden Plas, které pořádali, jehož se zůčastnilo něco přes 100 lidí, kteří byli rovněž pozváni a navíc to byli všichni pouze pilní fanoušci Vanden Plas. Byla to velká čest být mezi nimi."


Tento titul je ideální pro tuto práci - přesvědčivý stání-seřizovač takhle pochází pouze z neoblomné víry v sebe a ve své zaměření. Hagopian uchopil svoji silně tónovanou sólovou kytaru kovové závratné kole hudebního labyrintu v devíti intenzivních skladbách s názvy jako "Ambivalence", "Make Believe" nebo "Lost And Found: Insanity".

Je zde něco, co dává vážný a vlídný výraz celému díli, dokonce i v nejzapeklitějších chvílích tréninku. Skladby "Stardust" a "Point Of Singularity", jakoby částečně nastiňují vliv Joe Satrianiho. Balada "Blessing ln Disguise" a příjemné jamování "Armchair Activist " se ukazuje jako lahodící na poslech.

O albu zpěvák Andy Kuntz říká:
"Jsem velmi hrdý na to, že jsem součástí nového projektu svého vzácného přítele Shanta Hagopiana. Je to takový velký skladatel a velmi unikátní kytarista se svým vlastním prstokladem."

V rozhovoru na portálu www.lebmetal.com hovořil Shant Hagopian i o budoucnosti projektu:
"Rozhodně se nejedná o dočasný projekt, mám v plánu udělat další novinky v blízké budoucnosti, jestli jako kapela, nemohu s jistotou říci, můj plán je pracovat s různými hudebníky na každém albu, ale to nemusí znamenat, že bych nemohl pracovat se stejným(i) hudebníkem(y) znovu.

Podnikavý kanadsko/syrský kytarista Shant Hagopian nám přináší dílo ohromující složitosti a technické dokonalosti. Na albu "Solipsistic" se představují prog metalový klávesový mistr Derek Sherinian (ex-Dream Theater) a monstrózní bubeník Virgil Donati (Planet X).

Název Semantic Saturation znamená sémantické nasycení neboli opakujeme-li jedno slovo neustále dokola může se nám vrýt do paměti jako zvuk. Tak přesně takhle na mě tahle muzika působí. Nádherně melodické sóla ať už kytarové nebo klávesové jsou balzámem pro uši. Virgilovi bicí jsou přesné jako stroj a při občasném "brejku" se vám vše začne pořádně motat v hlavě. Závěrečnou skladbu What if We All Stop navíc obohatí svým skvělým vokálem Andy Kuntz z německých Vanden Plas (škoda jen, že album nenazpíval celé). Žánrově se tato hudba pohybuje někde mezi Tony MacAlpinem a Dream Theater a podle mě je vyjimečná tím, že se nesnaží ukázat to jak je každý hráč rychlý a zdatný ale především je o emocích a příjemném zážitku z poslechu hudby. Pevně věřím,že tento počin nebude určitě poslední co jsme od nich slyšeli a příště to bude přinejmenším stejná kvalita.

"Paradigms" je druhé album projektu Semantic Saturation, které vyšlo 20. srpna 2018. Album "Paradigms" představuje upřímný pokus rozšiřovat hudební obzory, zachycovat podstatu jedinečné prog vibby tím, že se zaměřuje na nejdůležitější aspekt žánru: různorodost. Mezi nejvýznamnější hudebníky na albu patří bubeník Craig Blundell (Frost*/Steven Wilson) a basista Kristoffer Gildenlöw (ex-Pain of Salvation), jako hosté se objevili znovu Derek Sherinian (ex-Dream Theater), Alex Argento na klávesy a krásná jazzová zpěvačka Houry Dora Apartian.

Obdivuhodná řada deseti kompozic přináší spoustu měnících se nálad, zatímco zachovává nápadné paradigma alba hudebních zápletek a ohromující mistrovství. Shantův hudební genius jde slyšet ve skladbě "Mirrors Of Confusion", kde se bezproblémově prolínají funky groove a heavy riffy, jeho akademické základy v Jazzu lze evidentně vystopovat ve vzrušující skladbě "Carousel Of Death", zatímco Craig Blundell zde předvádí šílenou techniku bubnování. Kristofferova transcendentní basa je slyšitelná na všech deseti skladbách. Kromě toho, Shantův mistrovský a osobitý obalový obraz rezonuje s celou hudbou.

Dne 14. listopadu 2019 se na stránkách projektu objevila zpráva, že Semantic Saturation oschází na blíže neurčitou pauzu. Po měsících šťouchání, popírání, vzdávání se, plánování a boje se sebou samým se Shant Hagopian konečně rozhodl, že je čas dát si od tohoto projektu pauzu. Napsal doslova: "Jsem prostě v bodě, kdy se už nemůžu finančně uživit, pokud nepodniknu nějaké kroky. To neznamená, že nebudu dělat novou hudbu. Ale odteď budu dělat věci jinak, a abych zachoval původní myšlenku, že se mnou na Semantic Saturation budou spolupracovat různí hudebníci, musel jsem projekt odložit stranou. To neznamená, že projekt je ukončen na dobro. Budu průběžně zveřejňovat novinky na všech kanálech sociálních sítí a také na webu, v newsletteru a blogu. Ale v blízké budoucnosti nebudou žádná nová alba Semantic Saturation, pokud se věci nezmění k lepšímu. Což nás přivádí k veselejším zprávám".

"Dnes spouštím svou vlastní stránku Patreon, abych vám umožnil podpořit mé výtvory na základě jednotlivých výtvorů. Skladby, které vydám na Patreon, budou dostupné pouze mým podporovatelům (patronům). A se spuštěním stránky Patreon vydávám novou 6-minutovou píseň "Cosmic Perspective", tentokrát s krásným hlasem. Abych byl upřímný, sám jsem měl během psaní a poslechu pár mrazení, takže dopamin je zaručen. Alespoň pro mě a některé mé přátele, kteří už písničku slyšeli".

Zpět
Členové Shant Hagopian (Guitars)


Členové Virgil Donati (Drums)

Známý rockový bubeník, člen skupin Planet X, Virgil Donati Band, Alan Holdsworth Band, Devil's Slingshot, Southern Sons, podílel se na nahrávkách mnoha projektů, Vivien Lalu, Big Big Train aj. Mimo jiné účastník konkursu u DREAM THEATER.
Členové Ric Fierabracci (Bass)

Americký basista, známý ze spolupráce s muzikanty jako Frank Gambale, Chick Corea, Sir Tom Jones, Dave Weckl, Bradley Joseph, Shakira, Nancy Sinatra.

Spolupracoval se skupinami Planet X, Eddie Jobson’s UK, The 5th Dimension, The Beach Boys a Yanni, Chad Smith’s Bombastic Meatbats

ic působí ve skipině z LA nazvané“3” spolu s hudebníky George Whitty (Keys), Tom Brechtlein (Drums) a Mike Miller (Guitars).
Členové Derek Sherinian (Keyboards)

Klávesista, bývalý člen DREAM THEATER, nyní působí sólově nebo jako člen skupiny PLANET X, donedávna i člen BLACK COUNTRY COMMUNION.
Členové Andy Kuntz (Vocals)

Narozen:
20. listopadu 1962 v Kaiserslauternu, Německo
Oblíbené skupiny:
Genesis, Sting, 30 Seconds To Mars, Muse, Incubus, Kathatonia, Anathema

Andy je aktuálně zpěvákem německých progresivistů "Vanden Plas".
Nejvíce je ovlivnily:
Kansas,Styx,Pink Floyd, Genesis,Magnum,Sting,Peter Frampton,Van Halen,Thin Lizzy.
Členové Kristoffer Gildenlöw (Bass)
(Narozen 27. července 1978, Eskilstuna, Sweden)

Je švédský hudebník a skladatel, multi instrumentalista, který studoval a zvládl hru na klavír, bicí, kontrabas, kytaru, klasický zpěv a hudební design na Karlskoga Folkhögskola KM-Studios v Karlskoga, Švédsko. Gildenlöwovy dovednosti jako baskytaristy mu garantovaly spojení se značkou Mayones již více než deset let. Uměleckou kariéru v hudbě začal jako baskytarista ve švédské progresivní metalové kapele Pain of Salvation. Kristoffer nyní žije v Nizozemí se svoji manželkou Liselotte Hegt (členka kapely Cirrha Niva - Bass, Vocals,1995-2003).
Členové Craig Blundell (Drums)
(narozen 18. července 1973, Great Britain, žije v Surrey, UK)

Je bubeník na volné noze, producent, zvukový designér, spisovatel a pedagog a skutečný velvyslanec britského bubnování. Craig hraje na bicí více než 30 let.

V současné době hraje živě s Davidem Crossem z King Crimson a neo progressivisty FROST*. Byl členem reunionované kapely KINO, koncertní kapely Stevena Wilsona, v současné době koncertuje se Steve Hackettem.

Zpět

Sestava:
Shant Hagopian - Guitars
Craig Blundell - Drums (Frost*/Steven Wilson)
Kristoffer Gildenlöw - Bass (ex-Pain of Salvation)
Hosté:
Derek Sherinian - Keyboards (07) (ex-Dream Theater)
Alex Argento - Keyboards (02)
Houry Dora Apartian - Vocals (04)
Paradigms
Studiové album, 20. srpna 2018, Cornless Unicorn

Seznam skladeb:
01. Mirrors Of Confusion (4:41)
02. Carousel Of Death (4:54)
03. Pareidolia (4:52)
04. Empty Whisky Jar (3:40)
05. The Stranger From Andromeda (5:06)
06. Until We Meet Again (4:18)
07. Ulterior Harmony (6:58)
08. Disturbance Within (4:36)
09. Universal (6:41)
10. Where Dreams Have Died (10:33)
Total Time: (56:17)

Producer: Shant Hagopian
Mixed: Alex Argento


Sestava:
Shant Hagopian - Guitars
Virgil Donati - Drums
Ric Fierabracci - Bass
Hosté:
Derek Sherinian - Keyboards (ex-Dream Theater)
Andy Kuntz - Vocals (Vanden Plas)
Solipsistic
Studiové album, 21. ledna 2013

Seznam skladeb:
01. Ambivalence (06:33)
02. Make Believe (05:06)
03. Lost and Found: Insanity (05:26)
04. Stardust (06:49)
05. Blessing in Disguise (04:48)
06. Armchair Activist (04:10)
07. Point of Singularity (03:50)
08. Time is an Illusion (05:43)
09. What if We All Stop (08:44)
Total Time: (59:53)

Producer: Shant Hagopian
Album "Solipsistic" bylo vydáno na CD i digitálně 21. ledna 2013. Album je k dispozici v prodejnách i v internetových obchodech (iTunes, Amazon aj.). "Solipsistic" se skládá z devíti skladeb, první z nichž osm jsou instrumentální a závěrečná skladba s názvem "What If We All Stop" (Co když všechno skončí) přináší zpěv Andyho Kuntze. Epická píseň má přes 8 minut, přechází z klidné polohy, měkkého začátku směrem k dychtivě očekávané těžší střední části, před tím, než dosáhne svého finále představujícího svým způsobem všechny polohy progresivního rocku. Dvě skladby z alba "Stardust" (single) a "Ambivalence" (rozpolcenost) jsou k dispozici ke stažení zdarma pro všechny, kteří se přihlásí přes svůj email.

Zpět
NU.CLEAR.DAWN

Shant Hagopian

Shant Hagopian

VirgilDonati

Ric FierabracciZpět
Facebook:
https://www.facebook.com/SemanticSaturation
Twitter:
https://twitter.com/SemanticSat
YouTube:
https://www.youtube.com/SemanticSaturation
BandCamp:
http://semanticsaturation.bandcamp.com
ReverbNation:
http://www.reverbnation.com/semanticsaturation
Myspace:
http://www.myspace.com/semanticsaturation
Last.fm:
http://www.last.fm/music/Semantic+Saturation


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  2013 
Menu Poslední aktualizace: 10.2.2024
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©