Rocket Scientists - progressrock.cz








Zpět
Rocket Scientists je progresivní rocková skupina, která vznikla koncem 80. let a založili ji klávesista Erik Norlander a zpěvák a kytarista Mark McCrite. Podle některých kritiků jsou odezvou na novou etapou ve vývoji stylu Neo Prog, ale podle některých názorů šli mnohem dál, když objevovali různé zvuky, včetně Hard Rocku a některé metalové vlivy, ale jejich hlavním řadícím stylem je 100% Symphonic Rock.

Kapela vydala své první CD "Earthbound" v roce 1993. Album "Earthbound" bylo duchovním dítětem zpěváka a kytaristy Marka McCrite a klávesisty Erika Norlander, kteří spolu hráli již od vysoké školy. Poté, co odehráli živá vystoupení po celé oblasti kolem Los Angeles již několik let s různě proměnlivými sestavami kapely (někdy tří až šestičlenné), McCrite a Norlander se rozhodli nahrát kvalitní demo, které by použili k hledání svatého grálu, jejich posvátnou krávu, všemocnou a stejně nepolapitelnou "nahrávací smlouvu". To se k nim připojil studiový basista Don Schiff. Rocket Scientists poté obdrželi několik nabídek na nahrávací smlouvy a mnoho dalších pozvánek ke změně zvuku skupiny - někdy i v protichůdných směrech. McCrite a Norlander ovšem vyrostli na poslechu kapel progresivního rocku 70. let minulého století, a to i přesto, že tento žánr byl zvláště odsuzován koncem 80. a počátkem 90. let, oba dva dělali, co mohli, aby zůstali věrni svým kořenům, zatímco produkovali nahrávky, které byly komerčně životaschopné.

Nakonec "Earthbound" bylo svěřeno až Norlanderově rodícímu se labelu Think Tank Media. Co však překvapilo Norlandera a McCritea, bylo přijetí zdánlivě podzemní progresivní komunitou. Zatímco na jedné lidé z hudební branže říkali Rocket Scientists, aby se věnovali více komerčnějším a kratším písněm, fanoušci a obchody, kde se CD prodávalo jim říkali pravý opak - natáhnout skladby, být více experimentální, skládat delší kusy, které nemusí být v takové rychlosti nebo připojením sborového zpěvu apod. Než Rocket Scientists zvážili všechny své možnosti a rozhodli se nad dalším hudebním směřováním, první výlisky alba byly vyprodány. A tak se lisovaly další a další.

Don Schiff se rychle stal součástí kapely pro jejich druhou nahrávku v roce 1995 s názvem "Brutal Architecture". Navíc v roce 1995 byla skupině nabídnuta licenční smlouva s Kinesis Records ve Spojených státech a Marquee Corporation v Japonsku právě pro druhé album, které bylo rozhodně odvážnější, více experimentálnější s dlouhými, instrumentálními skladbami se stylizovanými sóly, kterým kontrastují málem Beatlesovské vokály a ostrý produkční studiový zvuk, je více umělecké a více "progresivní". Motivy z jejich prvního alba lze slyšet v jejich následovníkovi, pozoruhodným příkladem je například podobnost mezi "Calm Before The Storm" a předehře k "The Fall Of Icarus". Lana Lane byla požádána producentem Erikem Norlanderem, aby nazpívala vokály k písni "Stardust" pro jejich album Brutal architektury, třebaže Lana Lane neměla autorský přispěvek na albu, vztah obou umělců je uveden v tiskové zprávě. Skladba se objevila i na výběru labelu Empire Music z roku 1996, art rockové kolekci "Collection Volume One", objevil se také poněkud mírně odlišný mix skladby ze stejného nahrávání jako bonusová skladba na evropském vydání nahrávky kapely "Oblivion Days". Norlander také pracoval s Lane, aby obohatil zvuk v "Clouds", kterou napsal člen Bread David Gates pro album Lany Lane "Curious Goods". Erik Norlander pak osvětlil, že píseň používala vlastně velmi podobný progresivní akord jako ve "Stardust."

Trojice pak koncertovala po Spojených státech a Evropě v roce 1997 spolu s bubeníkem Tommy Amato, který se k nim připojil jako člen kapely zpěvačky Lany Lane, Erikovy manželky. Album živého vystoupení Rocket Scientists na The German Progressive Rock Festival v Bruchsal, Německo ze dne 21. září 1997 a festivalu 3E v Los Angeles, Kalifornie ze dne 6. září 1996 vyšlo pod názvem "Earth Below and Sky Above: Live in Europe and America" v roce 1998. Jsou na něm živé verze balad "Avalon" a "Stardust", ve kterých jako host zpívala Lana Lane. Také duet s Markem McCrite na druhé straně předcházely studiovým verzím skladeb, které byly vydány na její desce Lany Lane "Ballad Collection". Vystoupení kapely na známém festivalu ProgFest v květnu 1999 pak přineslo podobně zaměřené vystoupení s Lanou Lane. Dynamické výkony umělců na pódiu a výběr z toho nejlepšího ze svých dřívějších dvou alb, album je vzrušující a stejně vynikající úvod do Rocket Scientists zvuk. Sestava kapely ve složení Norlander, McCrite, Schiff a Amato se ukázala jako definitivní.

Rocket Scientists vydali své třetí studiové album "Oblivion Days" v srpnu 1999. Na albu je jedenáct progresivních skladeb těžšího charakteru než skladby na dřívějších nahrávkách kapely, což může být důsledkem jejich spolupráce s Argen Anthony Lucassen (heavy rhythm guitar, Ayreon). Dalšími hosty na albu byli Greg Ellis (bicí), stejně jako Lana Lane a členové její kapely Citron Neil (kytara) a Tony Franklin (fretless basa). Lana Lane poskytla harmonické vokály ke skladbám "Aqua Vitae", "Oblivion Days" a "Escape". Série skladby Rocket Scientists "Dark Water" zde pokračuje v jejich části "Part Three" a "Part Four", které se objevily na tomto albu.

Počátkem nového tisíciletí se Norlander, McCrite a Schiff věnovali více svým sólovým kariérám až do roku 2006, kdy vydali dvojalbum "Revolution Road", které představuje mnohem zralejší kapelu s mnohem většími ambicemi, budeme potřebovat pouze doufat, že nebude dělat nás čekat mnohem víc, než na novou verzi, protože evoluce kapely byl prostě impozantní.

Rocket Scientists koncertovali na mezinárodní úrovni v období 2007-2009 na podporu alba "Revolution Road" a při vydání kompilace "Looking Backward ". Vystoupili na RoSFest, 3 Rivers Prog Festival, Baja Prog (MX) a Rotherham Rocks (UK) kromě mnoha dalších klubových koncertů.

Po 6-ti leté přestávce se veteráni prog rocku Erik Norlander (klávesy), Mark McCrite (kytary) a Don Schiff (NS/Sticks, cello) vrátili se silným návratu do atmosféry s "Supernatural Highways", 30 minut plně instrumentálním deluxe EP, které demonstruje pokračující dynamičnost a nikdy nekončící vývoj této dokonalé skupiny hudebníků. Zároveň tím oslavili i 20. výročí vydání svého prvního alba. Na konci roku 2012 se Erik kontaktoval s Marke a Donem a navrhl, že by mohli nahrát nějakou novou hudbu k této příležitosti. Všichni jsme byli doopravdy spříznění s tou myšlenkou, podobně jako u jejich posledního studiového počinuí - 5-diskový set "Looking Backward", jenže pak skončili úplně někde jinde, než se původně plánovali dostat. Erik podotýká: "Ale to je podstata rock 'n' rollu, že ano? Napsali jsme tolik hudby, že jsme nemohli všechno vecpat na jedno CD nebo na rozumnou velikost alba ke stažení. Když vezmete v úvahu předchozí dvojité studiové album "Revolution Road" z roku 2006, tak existuje 7 disků mezi našimi posledními dvěma alby! Takže tentokrát jsme se rozhodli jít jiným směrem."

Stálá trojka Erik Norlander (klávesy), Mark McCrite (kytary a zpěv) a Don Schiff (tyčinky a smyčce) připravila i své další, již 7. studiové album "Refuel". Práce na "Refuel" byly zahájeny v roce 2012 s myšlenkou oslav 20. výročí vydání jejich debutu z roku 1993. Producent a klávesista Erik Norlander poznamenává: "Rozhodli jsme se napsat nějakou novou hudbu na konci roku 2012 na oslavu 20 let Rocket Scientists. Psali jsme hodně. Příliš mnoho, opravdu mnoho na jedno album!" Nakonec kapela vydala napřed 30-minutové celoinstrumentální EP "Supernatural Highways", které vyšlo počátkem roku 2014. Plnohodnotná studiová nahrávka "Refuel" kombinuje jak vokální, tak i instrumentální skladby v charakteristickém stylu kapely při skládání písní, jejich předvedení a produkci a uvádí je ve 12 nezapomenutelných skladbách. "Refuel" také přináší hvězdné výkony hostujících muzikantů Gregga Bissonette (bicí), zpěváků Lany Lane, Kelly Keelinga a Emily McCrite, spolu s ostatními, včetně hráčů na dechové nástroje, podobně jako u předchozí nahrávky "Supernatural Highways" nebo Norlanderova alba "Hommage Symphonique", na němž se také představili Schiff a McCrite.

Kytarista a zpěvák Mark McCrite bere svou loď do nových výšin na albu "Refuel". Zpěvačka Lana Lane o něm prohlásila: "Mark je jedním z nejvýznamnějších hudebních osobností, které znám, a Rocket Scientists by bez nemohli existovat. Vždy přijme tuto výzvu a vytvoří smysluplnou hudbu a odvádí neuvěřitelnou práci. Písně, na kterých se podílel za posledních 20 let u Rocket Scientists a alb Lany Lane jsou určitě jedny z nejvíce zapamatovatelných."

Na rok 2019 Rocket Scientists ohlásili mimořádně vzácné živé vystoupení na ProgStock 2019 v New Jersey. Další detaily Erik Norlander, Mark McCrite a Don Schiff brzy sdělí... Zvláštní poděkování patří zatím Thomasovi Palmieriovi, Marty Dorfmanovi, Erikovi Nielsenovi, Ann Rinaldimu a Kurtovi Matsonovi.

Zpět
Členové:
Mark McCrite - Vocals, Guitar
Erik Norlander - Keyboards
Don Schiff - Bass, NS/Stick
Tommy Amato - Drums

Bývalí členové a hosté:
Gregg Bissonette - Drums

Členové
(Narozen ***, Atlanta, Georgia, USA)
Vocals, Guitar


Mark je zpívající skladatel, kytarista, skladatel a jeho záliba ve zvuku se odráží v jeho komplexní hudební všehochuti, ve všem, co dělá. Žije v Los Angeles, kde také vystupuje, stejně jako je on-line s hudebníky z celého světa.

Mark je posedlý hudbou a vždycky byl. Když mu byly 3 roky, představoval si podle fotografie, že je jako Glen Campbell a drží kytaru jako rekvizitu. Jeho otec měl na něj obrovský, když mu pouštěl hudbu, která se mu zamlouvala, a na kterou si vzpomenul. Miloval Beatles, The Allman Brothers, soundtracky z Jamese Bonda, Moody Blues a Ricky Nelsona. Dokonce jej bral s sebou, takže Elvise viděl 3 krát, a to mu ještě nebylo 10 let.

Začal hrát na kytaru ve 12 letech těsně poté, co se stal vášnivým fanouškem Beatles a začal objevovat ikony jako Jimi Hendrix, Jimmy Page, Eric Clapton a Pete Townshend. Vyrůstal v Atlantě ve státě Georgia, kde byl naplno ovlivněn v 70. letech jižanským rockem během jeho dospívání, což samozřejmě způsobilo jeho zájem o kytaru. Vášeň pro hudbu jej přivedla k tomu, že si zvolil svůj nástroj ještě během docházky do základní školy. Nelze se proto moc divit, že jeho první kapela v 15 letech hrála podivnou směsici jižanského rocku, power popu a jeho novou posedlosti - Prog Rock, k němuž jej jako obrovského fanouška Beatles inspirovalo právě album "Sgt. Pepper". Nicméně hudba The Allman Brothers, "melodická, navíc ještě rozšířena o dynamiku", byla vždy cílem úsilí McCritea, a to nejen v jeho hře na kytaru, ale i při jeho vlastním skládání písni.

Když se přestěhoval do jižní Kalifornie v roce 1983, seznámil se tam se svým hudebním spolupracovníkem a celoživotním přítelem Erikem Norlanderem ve třídě na AP American History. Od té doby se spolu objevovali ve skupinách - In Motion, Relayer, Icebreaker, Rocket Scientists, The Galactic Collective nebo s Erikovou úžasnou manželkou Lanou Lane. Vydali asi 30 CD a absolvovali mnoho vystoupení po USA, Evropě a Japonsku během jejich dlouholeté spolupráce.

V roce 1992 jej kamarád z hudební školy Dave Kerzner představil umělci jménem Kevin Gilbert a Mark získal zblízka osobní pohled na jeho tvůrčí proces, sledoval jej při jeho vystoupeních a občas působil jako klávesový technik. Kevin právě dokončil své album "Thud" a začal v té době pracovat na jeho rockové opeře. Nakonec měl tu čest zpívat doprovodné vokály na inscenaci rockové opery "The hanbit z True" v roce 2002. McCrite pak našel inspiraci i v posledních albech Porcupine Tree, King Crimson, Crowded House nebo Fishe.

Během následujících 20 let pak pracoval jako koncertní zvukový inženýr, nahrával hudbu pro televizi, hrál v alternativní kapele River, nahrál sólové album, zpíval na albu Steve Vaie a realizoval mnoho práce s různými projekty s Erikem Norlanderem. Také hrál v několika instrumentálních hudebních společnostech a měl tu čest pracovat s několika jeho vzory - Todd Rundgren, Steve Howe, Wendy & Lisa, a Steven Wilson a dašími.

V poslední době rozděluje svůj čas mezi Pink Floyd Revival "A Fleeting Glimpse" a online komunitu hudebníků s názvem "Theme Music". Jedná se v podstatě o on-line spolupracující hudební klub. Vůdce sloupků skupiny nové "téma" každou sobotu o půlnoci a 1100 dalších členů je vyzýváno k realizaci písně, která se hodí k tématu a zaslání videa před oznámením dalšího tématu. Dálková spolupráce je podporována je to skvělý způsob, jak poznávat nové hudebníky a zažívatt radost z muzicírování, aniž by z toho vznikl závazek zapojit se do velkého projektu.

Mimo Rocket Scientists McCrite také pokračuje v široké škále hudebních nahrávek a také pracuje jako nezávislý hudební konzultant pro video průmysl. McCrite také produkuje alba pro rockové kapely z oblasti LA, pro které skládá a hraje na kytaru.
Členové
(Narozen 1967, Hollywood, California)
Keyboards


Erik je ženatý se známou progresivní / symphonic rockovou zpěvačkou Lana Lane. Zůčastnil se nahrávání jako klávesista a skládal skladby na mnoha z jejích alb.

Hudebně začínal v roce 1993, když Norlander spoluzaložil kapelu Rocket Scientists. V listopadu 2007 Erik bylo oznámeno, že nastupuje jako hráč na klávesy v odnoži kapely Asia nazvané Asia Featuring John Payne. Zpočátku s ní pouze koncertoval, ale nakonec nahrál i jedno album.

Nahrával také jako studiový hudebník pro Marka Boalse, Ayreon, Star One a mnoho dalších. Vydal pět sólový alb a živé album, mezitím vystupoval se svými dvěma kapelami. Na svých sólových albech spolupracoval s takovými známými umělci jako Glenn Hughes, Edward Reekers, Arjen Lucassen, Robert Soeterbek a Donald "Buck Dharma" Roeser, stejně jako na albech jeho manželky a jeho spoluhráčů z Rocket Scientists.

V roce 2009 se Norlander zapojil do projektu s názvem Roswell Six, který nahrál album námětově vycházející z díla sci-fi spisovatel a textař Kevina J. Andersona. Erik produkoval a skládal hudbu pro album tohoto projektu s názvem "Terra Incognita: Beyond the Horizon". Na albu se uvedla celá řada hostujících vokalistů, včetně Jamese LaBrie, Johna Payne, Michaela Sadlera z kapely Saga a Erikova manželka Lana Lane.

Norlander také koncertoval po Evropě v roce 2009 se zpěvákem Joe Lynn Turner a kapelou Big Noize, ve které se uvedli baskytarista Phil Soussan, kytarista Carlos Cavazo a bubeník Simon Wright. V roce 2011 Norlander znovu hrál s Big Noize, tentokrát zreformovanou bubeníkem Vinny Appicem. V roce 2014 nahrál Norlander varhany Hammond na blues rockové album hudebníka Alastaira Greene "Trouble At Your Door".

Norlander také hodně spolupracoval s neziskovou organizací Bob Moog Foundation, pro kterou se od roku 2009 prezentuje jako hudebník i poradce.

Hrával také:
Delany - Keyboards
2009 "Blaze And Ashes" - Keyboards
Mark Boals
2002 "Edge Of The World" - Keyboards
Rocket Scientists
Ambeon - Additional Keyboards, Voice of news reporter
2001 "Fate Of A Dreamer" - Voice of news reporter (09), Additional Keyboards (08,09)
Joshua Perahia - Keyboards
Roswell Six - Keyboards, Songwriting
2009 "Terra Incognita: Beyond the Horizon" - Songwriting, Keyboards
Last In Line (live) - Keyboards (2016-present)
Členové
(Narozen 9. listopadu 1955, Wilmington, Delaware)
NS-Stick, Bowed Guitar, Contrabass


Don Schiff je hráč na basovou kytaru, Chapman Stick, NS-Stick, Bowed Guitar na mnoha nahrávkách, hudbě určené pro TV a pro filmový doprovod. Je jedním z prvních Stick, a NS-Stick hráčů, a také Bowed kytary. Pomohl zpopularizovat NS-Stick a techniku hraní na něj pomocí nahraných smyček jako prezentaci a tappovacího zařízení. Schiffova schopnost kombinovat složité melodie, podmanivé rytmy a složité textury s Chapman Stick z něj udělala vlivnou postavu progresivní rockové scény. Jeho charakteristický zvuk a virtuózní výkony uchvátily publikum po celém světě a získaly mu uznání kritiky a oddanou fanouškovskou základnu.

Rodák z Wilmingtonu, Delaware se přestěhoval do Las Vegas, Nevada, hned po střední škole v roce 1974. V jeho 19 letech si rychle získal reputaci a během pěti měsíců nastal jeho první zlom, když se stal "domovským basistou" pro Flamingo Las Vegas a Hilton Hotel Showrooms. Tam hrál s takovými umělci jako Elvis Presley, Tina Turner, Peggy Lee, Sammy Davis Jr., Ann-Margret, Perry Como a The 5th Dimension.

Schiff si koupil svůj první Chapman Stick v roce 1975 a rychle jej zvládl a vytvořit si svůj vlastní styl hraní. Postupně někdy v době, kdy se přestěhoval do Los Angeles v roce 1977, začal jej používat jej používat i během živých vystoupení a studiových nahrávek pro různé umělce jako jsou Eddie Money, Lana Lane, Dwight Yoakam, Erik Norlander a Sheryl Crow. Seznámil se se scenáristou a režisérem Sean Patrick Duncanem, který jej najal k nahrávání hudby pro filmy Live From Death Row a Family Values. Spatřit jej můžeme letmo i v obou těchto filmech, protože jej Pat Duncan obsadil i do filmů, které režíroval a přidal je do některých scén.

V roce 2000 Emmett Chapman a Ned Steinberger vyvinul první prototyp NS - Sticku. Schiffovi byl pak svěřen jeden z prvních dvou prototypů k vyzkoušení. Don pro něj vyvinul mnoho nových technik na to včetně technik nazvaných "tapping while plucking" a "slide technique" za použití karabiny, zatímco poklepává na tlačítko.

Píseň "Cerebral Man", kterou napsal spolu s Tully Winfield, byla nahrána na album Benatar s názvem "Wide Awake in Dreamland", které interpretka obdržela zlatou desku v roce 1988. Skadbu "With Every Word" nahrál pro Nia Peeples pro jejich eponymní album, na kterém se také autorsky podíleli Schiff a Winfield.

Cesta Dona Schiffa progresivním rockem začala na počátku 90. let, kdy se připojil k legendární rockové kapele Rocket Scientists. Všestranná hudební cesta Dona Schiffa přesahuje progresivní rock, protože od té doby významně přispěl svými výjimečnými schopnostmi k mnoha převratným projektům a spolupracoval s působivým seznamem umělců, včetně takových jako Eddie Jobson, Lana Lane, Erik Norlander, Madonna, Michael Jackson, Lionel Richie, Sheryl Crow, Pat Benetar, Tina Turner a Elvis Presley, mezi mnoha dalšími.

Schiff v současné době hraje na NS-Stick v kapele Rocket Scientists. Také napsal hudbu a textová témata pro webový seriál "The Guild". Vydal i vlastní sólová alba "Timeless" (1999), "Wait By The River" (2002) a 2005 "Peering Over Clouds" v roce 2005. V roce 2023 se připojil také k australské kapele Unitopia, na jejich nadcházející turné.

Vlastní stránky: www.donschiff.com
Členové
(Narozen ***, Cleveland, Ohio)
Drums (Rocket Scientists)


Tommy vyrůstal jako hráč na bicí v klubech a studiích v Clevelandu v Ohiu předtím, než se v roce 1984 odstěhoval do Los Angeles, Kalifornie, věnoval se tak své vášni pro práci ve studiu a koncertován. Během svých 27 let v LA měl Tommy tu čest spolupracovat s Kiss, Doro Pesch, Silent Rage, Warrant, Lita Ford, Neil Giraldo, Billy Steinberg, Gene Simmons, Paul Sabu, Tony Kishman, Only Child, Claudia Scott, Erik Norlander, Gary McGrath, Lana Lane, Vicky Peterson, Rocket Scientists, Jennifer Rush and Tim Scott z těch nejznámějších. Kromě psaní, nahrávání a koncertování Tommy také vystupoval v řadě videí, televizních pořadech a filmech.

Pak ale v jeho životě zasáhla rakovina v roce 2001 a znovu v roce 2003. A pak se zrodil Tommy Amato Rock Relief - každoroční benefiční koncert v Clevelandu s místními hudebníky věnovaný boji s rakovinou. Po návratu do Clevelandu v roce 2011 a spolupracuje na nahrávkách s umělci jako Robin Stone, Anne E. DeChant, Bob Gatewood, Billy Morris (Warrant), Frank Amato (Beau Coup) a mnoha dalšími. Tommy hledal tu správnou cestu pro jeho nově nalezenou touhu po životě a lásku k backbeatům.

Znovu se aktivovala kapela Victory Highway vedle s Tommym s Cy, Brucem a Mikem jako kdysi v H.C.Hooker (cca 1978).
Členové
(narozen 9. června 1959, Detroit, Michigan)
Drums


Gregg Bissonette je americký bubeník. Byl koncertní i studiový hráče, nahrával na plný úvazek bicí v mnoha jazzových a rockových kapelách. Je dobře známý pro svá instruktážní videa, "drum clinic" a z členství v kapele Davida Lee Rotha.

Bissonette se narodil v hudební rodině. Jeho otec Bud Bissonette hrál na bubny, jeho matka Phyllis hraje na klavír a vibrafon, bratr Matt Bissonette na basovou kytaru a jeho sestra Kathy hraje housle. Bissonette se začal učit hrát na bicí už v 5 letech pod vedením svého otce. Gregg pak pokračoval ve studiu na University of North Texas, kde získal základní hudební vzdělání. Vystupoval v známé kapele One O'Clock Lab Band. Po vysoké škole se Gregg připojil k bratru Mattovi v orchestru Maynard Ferguson Big Band s nimiž nahrál desku "Live from San Francisco".

Jedna z jeho prvních nahrávek deska Brandona Fielda nazvaná "The Other Side Of The Story" z roku 1985 a představil se na ní také David Garfield na klávesy. O několik let později Bissonette začal hrát na vystiuoeních s Brandonem, Davidaem a Steve Lukatherem na kytaru a s Johnem Penem na basu jako Los Lobotomys pouze pro stojící diváky. Tyto koncerty se konaly v The Baked Potato, jazzovém klubu a restauraci, který se nachází v Los Angeles, Kalifornie, kde hrali rock, jazz a latinskou hudbu apod.

Bissonette byl bubeníkem, Steve Vai kytaristou a Billy Sheehan baskytaristou na multi-platinových albech Davida Lee Rotha "Eat 'Em And Smile" (1986) a "Skyscraper" (1988). Bissonette se také objevil na Rothově albu "A Little Ain't Enough" (1991) a na albu Joe Satrianiho "The Extremist" (1992) společbě se svým bratrem Mattem hrajícím na baskytaru. V říjnu 1989 byl Bissonette pozván nahrát dvě písně s kapelou Buddy Riche pro Buddy Rich Memorial Scholarship Concert. Dostal se tak mezi kolegy umělce jako Dennis Chambers, Louie Bellson, Dave Weckl, Vinnie Colaiuta či Steve Gadd. Záznam se později objevil i na DVD.

V letech 1990 a 1993 Bissonette vydal instruktážní videa "Private Lesson" a "Playing, Reading & Soloing with a Band". Koncem roku 1995 nahradil Simona Phillipse během Toto Tambu Tour (1995-1996), protože stávající bubeník kapely měl problémy s bolestí zad v průběhu první části turné. Když byl Bissonette součástí turné, pořídilo se i DVD záznam s názvem "Live 1996 Tambu Tour".

Gregg a Matt založili svou vlastní kapelu The Mustard Seeds v roce 1993 spolu s kytaristy Doug Bossim a Georgem Bernhardtem. Všichni čtyři členové skládali písně společně a zpíval vokály a vícehlasy. Gregg vzpomíná na tuhle kapelu jako velmi kreativní a obohacující hudebně čas. "Bylo v tom něco velmi zvláštního, být ve své vlastní kapele se svým bratrem," vzpomíná.

V roce 1997 hrál na bicí na "In a Metal Mood: No More Mr. Nice Guy" od Pata Boone, jde Boone nahrál covery z hard rocku a heavy metalu, ale v jazzovém / big band stylu. V roce 1997 Gregg hrál na bicí na albu Steve Lukathera "Luke" a na následném turné. V roce 1998 cestoval s Larry Carltonem a Steve Lukatherem po Japonsku. Živé album "No Substituce", který byl zaznamenáno během těchto show, získalo v roce 2001 Grammy za nejlepší popové instrumentální album.

V roce 2001 se Gregg a jeho bratr Matt objevili na DVD "Zoom Tour Live", které bylo zaznamenáno pro CBS Television City v Los Angeles a později odvysíláno jako PBS speciál. V témže roce oba bratři také měli koncertovat s Jeffem Lynne na podporu studiového alba "Zoom" kapely Electric Light Orchestra. Turné ale bylo rychle zrušeno kvůli nevalnému prodeji vstupenek.

V roce 2002 vypomohl nahrát album kapely Jughead s Ty Taborem (King's X) a Derek Sherinianem (ex-Dream Theater) a bratrem Mattem. Je také uveden jako bubeník na bonusové skladbě Foo Fighters "Danny Says" z jejich alba "One by One". V roce 2003 Gregg a jeho bratr Matt doprovázeli Ringo Starra na propagačním turné po Spojených státech. Oba bratři podpořili Starra znovu v roce 2005 při živém představení v Irving Plaza v New Yorku v červnu 2005, v Genesse divadle v Waukegan, IL na ukázku zvukové PBS, a v El Rey Theatre v Los Angeles, Kalifornie, stejně jako na několika televizních vystoupeních (CBS This Morning, atd.). Bissonette nahrál bicí také na multi-platinovém albu Carlose Santany "Supernatural". Bissonette také hrál v situační komedii NBC "Friends/Přátelé", stejně jako ve filmech American Pie a American Pie 2, Payback, Waiting For Guffman, Best In Show a A Mighty Wind. Koncertoval také s Jamesem Taylorem a polo-fiktivní kapelou Spinal Tap.

V letech 2004 a 2008 Gregg vystupoval v několika písních pro Richarda Marxe na albech "My Own Best Enemy", "Emotional Remains" a "Sundown". V roce 2005 vydal Bissonette oblíbené DVD s názvem "Musical Drumming In Different Styles". Bissonette je známý jako velmi univerzální a dobře proměnlivý bubeník, což se ukázalo i na tomto DVD. Odhalil mnoho stylů bubnování během hraní osmi zvukových stop z jeho CD "Submarine". V roce 2007 se Gregg podílel jako bubeník na albu La La Land od Daniela Glen Timmse. V letech 2008, 2010 a 2012 pak Bissonette opět cestoval se společenstvím Ringo Starr & His All-Starr Band.

V roce 2009 se Bissonette objevuje na albech "Weve" od Jason Sadites a "Back From The Dead" od Spinal Tap. V témže roce byl Bissonette pozván rozhovorám a vystupování s basistou Abrahamem Laborielem na Christian Musician Summit v Buffalu, New York. Ve dnech 15. až 17. května 2010 hrál v Itálii v Bologni, kde Bissonette obsadil bubenický post pro "The Ultimate World Guitar Exhibition". Tam hrál více než čtyři hodiny pro 30 000 lidí spolu s Neil Murrayem, Derekem Sherinianem, Glennem Hughesem, Yngwie Malmsteenem, Doug Aldrichem, Jennifer Battenem, Stef Burnsem, Seymour Duncan W., Timo Tolkkim a George Lynchem. V létě roku 2010 Gregg koncertoval porduhé s Ringo Starr & His All-Starr Band.

Také v roce 2010 byl Bissonette uveden na následujících albech: "The Return Of Randy Dynamite" od Randy Jacobse, "Brand New World" od Grand Illusion, "The Art Of Pop" od Ralfa Junga, "Hands On" od Mark Nilan Jr., "World Gone Crazy" od The Doobie Brothers a bezejmenném albu od Jet Velvet, kde se představil Matt Bissonette jako basista, zpěvák a skladatal, Paul Dexter jako zpěvák a skladatal. V létě roku 2011 se Bissonette opět připojil k Ringo Starr & His All-Starr Band na velké evropské turné.

V roce 2012 byl uveden na albu " The Mystic Technocracy - Season 1: The Age of Ignorance" od Douglase R. Dockera, což je prog rocková space opera od Docker Guild, v níž vystoupili Tony Franklin, Guthrie Govan, Jeff Watson, Goran Edman, John Payne, Tony Mills a Amanda Somerville. Gregga Bissonette lze také slyšen na mnoha rockových instrumentálních a nejprogresivnějších rockových albech, včetně "Temporal" od Shadrane, "Deep Forest" od Deep Forest, "Bass Invader" od Martina Motnika, "Inner Galactic Fusion Experience" od Richie Kotzene, "Shadow King" od Steve Fistera, "Revolution Road" od kapely Rocket Scientists, "In The Eye Of Time" od Vox Tempus, Bug Alley a na soundtracku k filmu The Endless Summer II od Gary Hoey, "Instrumentality" od Marco Cardona a na několika albech Steve Vaie.

Greg se představil také jako bubeník epické rockové kapely Clobus od Yoava Gorena na albu s názvem "Epicon". V roce 2014 byl znovu na turné s Ringo Starrem, v roce 2015 hrál na bicí na Starrově albu "Postcards from Paradise", jehož skladby byly napsané v průběhu roku 2014 s All Starr Band.

Zpět
Studiová alba:
2014 Refuel
2014 Supernatural Highways (EP)
2006 Revolution Road
1999 Oblivion Days
1995 Brutal Architecture
1993 Earthbound
Live albums and compilations:
2007 Looking Backward
1998 Earth Below and Sky Above: Live in Europe and America


Skupina:
Mark McCrite - Vocals, Guitars
Erik Norlander - Keyboards, Vocals
Don Schiff - NS/Sticks, Bass, Cello, Viola, Mandolin
Hosté:
Gregg Bissonette - Drums
Lana Lane - Vocals (12)
Kelly Keeling - Vocals (09)
Emily McCrite - Vocals
Jon Papenbrook - Trumpet
Rich Hofmann - Piccolo Trumpet
Eric Jorgensen - Trombone
Diskografie Refuel
Vyšlo 18. listopadu 2014 (digital), 9. prosince 2014 (CD), Think Tank Media

Seznam skladeb:
01. Refuel (2:13)
02. She's Getting Hysterical (6:05)
03. Martial (3:41)
04. It's Over (6:25)
05. Regenerate (4:33)
06. The Fading Light (7:29)
07. The World Waits for You (4:20)
08. Reconstruct (1:29)
09. Cheshire Cat Smile (feat. Kelly Keeling) (5:25)
10. Rome's About to Fall (8:15)
11. Galileo (5:05)
12. The Lost Years (feat. Lana Lane) (5:59)
No crossfade - bonus track:
13. It's Over (6:31)
14. Regenerate (4:36)
15. Reconstruct (1:34)
16. Cheshire Cat Smile (5:27)
Total Time (45:24)

Produced: Erik Norlander for Think Tank Media
Mastered: Maor Applebaum at Maor Applebaum Mastering

Skupina:
Mark McCrite - Acoustic and Electric Guitars
Don Schiff - NS/Sticks, Cello
Erik Norlander - Synthesizers, Piano, Organ
Hosté:
Gregg Bissonette - Drums
Greg Ellis - Percussion
Lana Lane - Vocal Pads
Jon Papenbrook - Trumpet
Eric Jorgensen - Trombone
Diskografie Supernatural Highways
EP, vyšlo 20. března 2014, Think Tank Media

Seznam skladeb:
01. Traveler on the Supernatural Highways (26:09)
02. On Her Majesty's Secret Service (4:14)
Total Time (30:23)

Produced: Erik Norlander for Think Tank Media
Mastered: Maor Applebaum at Maor Applebaum Mastering
Základem desky je 26 minutový epos "Traveler On The Supernatural Highways", ve kterém Rocket Scientists přinášejí nečekané kapitoly v jejich bohatě zaznamenané historii. Píseň původně složil Norlander a měla působit jako předehra a finále na albu ve svém obvyklém koncepčním stylu. Ale píseň se stávala delší a delší, kapela nebyla spokojena s některou z nepodařených úprav nebo jejím zkrácením. Norlander poznamenává: "Jen jsem se stále držel konceptu a každý nový kousek se zdál, že funguje velice dobře. Ani jedna z nových skladeb, Donovo funky NS/Stick vyhrávky, zapadaly tak dokonale s tím, co jsem dělal, že jedinou skutečnou možností bylo prostě udržet celou vizi beze změny."
Otevírací skladbať je sice dlouhá, ale má svůj příběh. Hráč na Stick Don Schiff komentuje: "Zvuková brilance Erikových klávesových zvuků a společná souhra s nádherně stylizovanými rytmy kytarových akordů a navíc zpěv Marka, jo, mám tam pár not ve správném pořadí taky, všechno dává posluchači možnost něco nového objevovat s každou pasáží skladby." Skromná slova od hlavního Stick hudebníka, který zde navíc také hraje na violoncello.
Album zakončuje rozžhavená verze tématu Jamese Bonda nazvaná "On Her Majesty's Secret Service". Kytarista Mark McCrite prohlásil o skladbě: "Soundtracky Jamese Bonda jsou výhradně zodpovědní za nastarování mé celoživotní posedlosti hudbou, a já jsem si vždycky myslel, že "On Her Majesty’s Secret Service" by bylo vynikající využít u Rocket Scientists. Věděl jsem, že Erik bude skvěle reinterpretovat tuto píseň v jeho nenapodobitelném Moogem napumpovaném bombastickém stylu, ale byl jsem opravdu překvapen, jak byl Don schopen vzít jednoduchou linku progrese a přeměnit ji na něco úplně jeho vlastního - to je čistý génius "!

Skupina:
Mark McCrite - Vocals, Guitars, Bass
Erik Norlander - Keyboards
Don Schiff - NS/Stick, Chapman Stick
Hosté:
Gregg Bissonette - Drums (All exc. CD1 - 04)
David McBee - Vocals (CD1 02,03,06, CD2 - 04,05,07)
Greg Phelps - Accordion (CD2 - 03)
Simon Phillips - Drums¨(CD1 - 04)
Shaun Guerin - Drums (CD1 - 04)
Diskografie Revolution Road
Vyšlo 22. září 2006, Avalon (Japan)
7. listopadu 2006, Think Tank Media (USA/Europe)

Seznam skladeb:
DISC ONE
01. Look Up (0:45)
02. Sky is Falling (5:26)
03. Dream in Red (6:29)
04. Better View (5:59)
05. Outside the Painted Walls (5:03)
06. Revolution Road (7:41)
07. Forever Nights (5:40)
08. Ptolemy (5:49)
09. Gypsy (4:02)
10. Savor Every Moment (4:33)
DISC TWO
01. Castles Fall (5:27)
02. UFO S.H.A.D.O. Theme (3:34)
03. Enjoy the Weather (8:50)
04. Pay Your Dues (5:12)
05. Eden Burns (4:08)
06. Hold That Thought (3:25)
07. House of Cards (5:43)
08. After the Revolution (13:02)
Total Time: (100:48)

"Revolution Road" byl triumfální návrat Erika Norlandera a spol., protože nejenže CD dostalo nadšené kritiky, na portálu Sea of Tranquility, ale nemálo recenzentů jej připojilo na seznam nahrávek Best of 2006, rovněž fanoušci vyhlásili album za jejich nejoblíbenější nahrávku roku 2006.

Skupina:
Mark McCrite - Lead & Harmony Vocals, Acoustic & Electric Guitars
Erik Norlander - Keyboards (Mellotron, Hammond, Moog), Backing Vocals
Don Schiff - Chapman stick (04,06,11), NS stick (03,07,08,09,10), Bass (02,03)
Tommy Amato - Drums (02,04,05,10,11), Hi-Hat Loop (03), Percussion (05)
Hosté:
Lana Lane - Harmony Vocals (02,03,07)
Arjen Anthony Lucassen - Rhythm (02,03,06,07) & Solo (07) Guitars
Neil Citron - Solo (03) & Rhythm (09) Guitars
Tony Franklin - Fretless Bass (02,05)
Greg Ellis - Drums (03,06,07,08,09), Percussion (2,3,6,7,9)
Diskografie Oblivion Days
Vyšlo 1999, Avalon (Japan)
Transmission Records (Europe)

Seznam skladeb:
01. Dark Water Part Three - Neptunes Sun (1:46)
02. Aqua Vitae (6:28)
03. Oblivion Days (7:06)
04. Archimedes (5:37)
05. Banquos Ghost (5:59)
06. Space: 1999 (4:38)
07. Escape (10:01)
08. Break The Silence (5:55)
09. Dark Water Part Four - Heavy Water (4:39)
European Bonus Tracks:
10. Wake Me Up (Live in Tokyo 1999) (6:20)
11. Stardust - MM96 Mix (4:54)
Japanese Bonus Tracks:
10. Wake Me Up (Live in Tokyo) (6:20)
11. Compass Variation (3:56)
Total Time (62:29)

Producer: Erik Norlander
Artwork: Jacek Yerka
Avalon (Japansko) verze obsahuje bonusovou skladbu "Compass Variation", zatímco Transmission (Europa) verze obsahuje bonusovou skladbu "Stardust - MM96 Mix" a variaci na píseň "Stardust" z roku 1995, která se onjevila na jejich albu "Brutal Architecture". Obě verze pak obsahují bonus "Wake Me Up - Live in Tokyo 1999".

Skupina:
Tommy Amato - Drums, Piano
Mark McCrite - Guitars, Vocals
Erik Norlander - Keyboards, Vocals
Don Schiff - Stick
Hosté:
Diskografie Brutal Architecture
Vyšlo 1995, Kinesis (USA)
1996, Marquee Belle Antique (Japan)
Seznam skladeb:
01. Dark Water Part One (4:12)
02. Wake Me Up (5:44)
03. Copernicus (2:53)
04. Brutal Architecture (6:20)
05. Nether (4:04)
06. Dark Water Part Two (1:39)
07. The Fall of Icarus (6:30)
08. Resolution (7:31)
09. Rainy Days and Pastel Grays (7:13)
10. Millennium 3 (7:16)
11. Mariner (11:31)
Japanese bonus track:
12. Stardust (4:57)
Total Time: (69:50)

The Belle Antique (Japansko) verze obsahuje bonusovou skladbu "Stardust", na níž hostuje Erikova manželka Lana Lane.

Skupina:
Mark McCrite - Vocals, Acoustic, Electric and Slide Guitars
Erik Norlander - Keyboards, Drum and Bass Programming, Sampling, Vocals
Don Schiff - Bass, Chapman Stick, NS/Stick
Hosté:
Curtis Balmer - Classical and Electric Guitars
Tommy Amato - Drums
Tim Gehrt - Drums
Lana Lane - Vocals
Diskografie Earthbound
Vyšlo 1993, Think Tank TTMD-1011

Seznam skladeb:
01. Earthbound (4:57)
02. Down Trodden (3:29)
03. Picture Show (4:56)
04. No More Lies (4:25)
05. Killing Joke (3:58)
06. Avalon (3:49)
07. Welcome to the Machine (4:46)
08. Minstrel Saviour (6:08)
09. When Sorrow Falls (3:50)
10. Calm Before the Storm (4:21)
11. Pythagoras (0:56)
12. Temple of Pain (3:57)
13. Carry Me Home (4:12)
Bonus track:
14. To the Edge of the World (3:42)
Total Time: (57:46)

Album "Earthbound" bylo duchovním dítětem zpěváka a kytaristy Marka McCrite a klávesisty Erika Norlandera, kteří spolu hráli již od vysoké školy. Poté, co odehráli živá vystoupení po celé oblasti kolem Los Angeles již několik let s různě proměnlivými sestavami kapely (někdy tří až šestičlenné), McCrite a Norlander se rozhodli nahrát kvalitní demo, které by použili k hledání svatého grálu, jejich posvátnou krávu, všemocnou a stejně nepolapitelnou "nahrávací smlouvu". To se k nim připojil studiový basista Don Schiff.


Skupina:
Mark McCrite - Vocals, Guitarss
Erik Norlander - Keyboards, Vocals
Don Schiff - NS/Stick, Chapman Stick, Bass
Hosté:
Greg Ellis - Drums and Percussions
Tommy Amato - Drums
Lana Lane - Vocals
...and many other guest musicians
Diskografie Looking Backward
DVD, vyšlo 17. prosince 2007, Think Tank Media

Seznam skladeb:
01. Dark Water Part One - new 2007 recording (4:32)
02. Earthbound - new 2007 recording (6:12)
03. Picture Show - new 2007 recording (8:46)
04. Pythagoras (Unbound) - new 2007 recording (3:54)
05. Minstrel Saviour - new 2007 recording (7:28)
06. When Sorrow Falls - new 2007 recording (5:13)
07. Carry Me Home - new 2007 recording (5:18)
08. Escape - 2007 remix, previously unreleased (10:01)
09. Break the Silence - 2007 remix (6:01)
10. Mariner - Kelly Keeling vocal version (7:31)
11. Earthbound Reprise - new 2007 recording (2:16)
12. Dark Water Part Five - new 2007 recording (6:36)
13. Dark Water Part Six - new 2007 recording (2:12)
Total Time (45:24)

Produced: Erik Norlander
"Looking Backward" obsahuje speciálně remasterované CD verze prvních tří alb kapely "Earthbound" (1993), "Brutal Architecture" (1995) a "Oblivion Days" (1999). Booklet také obsahuje důkladné poznámky a komentáře od hudebníků spolu s množstvím fotografií od Raje Naika, Neila Zlozower a Scotta Strebleho. Základní kvartet nahrával nově CD "živě ve studiu, kde reinterpretovali písně z dřívějších studiových, společně s něktzerými benefity za jejich 15 let existzence.

Skupina:
Erik Norlander - Keyboards, Vocals
Mark Mccrite - Guitars, Vocals
Don Schiff - Chapman Stick
Tommy Amato - Drums
Lana Lane - Vocals
Hosté:
Diskografie Earth Below and Sky Above: Live in Europe and America
Vyšlo 1998, Think Tank Media

Seznam skladeb:
01. Dark Water Part One (9:21)
02. Wake Me Up (6:11)
03. Prog Medley (5:16)
     i. Brutal Architecture
    ii. Pythagoras
   iii. Copernicus
    iv. Brutal Architecture Reprise
04. Mariner (10:52)
05. Threshold Medley (4:24)
     i. Neurosaur
    ii. Critical Mass
06. The Fall Of Icarus (6:26)
07. Avalon (With Lana Lane) (6:29)
08. Stardust (With Lana Lane) (5:54)
09. Picture Show (6:28)
10. Millennium 3 (7:17)
11. Calm Before The Storm (5:13)
Total Time (73:49)
V návaznosti na jejich první evropské turné z podzimu roku 1997 progresivní rock kvartet oznámil, že vydá jejich živou nahrávku "Earth Below and Sky Above: Live in Europe and America". Skladby na album byly zaznamenány v roce 1997 na German Progressive Rock Festival v Bruchsal, Německo, a také během privátního vystoupení na 3E 3E v North Hollywood, Kalifornie. Album obsahuje ohromující živé vystoupení s 11 klasickým písněmi z prvních dvou alb kapely, stejně jako směsici dvou písní od klávesisty Erika Norlandera z alba "Threshold" nahrané ve vzácném vystoupení s kapelou Rocket Scientists.

Zpět



Jedna z nejranějších fotek Rocket Scientists. Pochází z roku 1985 z Westlake High School v oblasti Los Angeles.


Rocket Scientists v UK na Rotherham Rocks Festival v Rotherham, England, září 1997.
Zleva: Tommy Amato (drums), Don Schiff (Stick), Mark McCrite (guitar, vocals), Erik Norlander (keyboards, vocals)



Don Schiff a Mark McCrite na vystoupení s Rocket Scientists
na The Rotherham Rocks Festival v roce 1997 v Merry Olde England



Vystoupení v Riverbottom Club na scéně v Burbank, California, srpen 1997


Don Schiff, Erik Norlander, Gregg Bissonette, Mark McCrite




Zpět
Oficiální stránky:
http://www.thetank.com/rocketscientists.htm

Další zdroje:
http://www.expose.org/index.php/releases/display/5368.html
http://www.thetank.com/rstourphoto.htm


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  22.10.2016 
Menu Poslední aktualizace: 19.6.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©