QUIDAM

Zpět
Končila 80. léta minulého století. Hudba se poslouchala pouze z rádia, elpíček a kazet. Kompakty byly stále vzácností, takže člověk s přehrávačem a disky byl hojně navštěvován "k poslechu". Pivo, cigarety a hudba dlouho do noci - rodiče to štvalo, ale hudba byla důležitější.

Na jedno takové poslechové posezení přišel borec a v přehrávači se ocitlo staré, ale unikátní multi-album od Král Crimson a vypadla z ní první skladba "21st Century Schizoid Man". "Ježíši, co to je za zvuk. Takhle bych někdy chtěl hrát..." řekl jeden hoch, byl to Radek Scholl.

A tak počátkem roku 1991 vznikla skupina QUIDAM a u jejího zrodu stáli Radek Scholl a kytarista Maciek Meller, se kterým se již znal z dřívějška, tehdy jim bylo 18 let. O něco později se k nim připojil 19-letý bubeník Rafał Jermakow. Brzy se k nim připojil i Zbyszek Florek. Skupina působila nejdříve pod názvem Deep River a zpočátku hráli mix hard rocku a blues. Hudebníci zkoušeli ve sklepě vedle školní šatny Inowrocław "Mechana". Zajímavostí je, že se skupina zpočátku nazývala Frez Band 220, což je odkaz na činnosti, které studenti měli každodenně.

"Neměli jsme dopředu žádné cíle, plány, nebo alespoň já jsem je neměl. Jednoduše jsme se setkávali, abychom mohli hrát, bývali spolu a hovořili, hlavně o hudbě. Velmi rychle jsme odhodili Beatles a zaměřili se na covery kapely Dżem, která se stala jejich vzorem. Naslouchali jsme a hráli všechno, co jsme si mohli dovolit, a co bylo "dotknuto" od Dżem. To byly moje začátky hraní sól a improvizací..." vzpomíná Maciej Meller. Svůj první koncert kapela odehrála na Valentýna dne 14. února 1991 v gymnastickém sále na Vysoké škole ekonomické v Inowrocławi. Dalším vystoupením byl koncert u příležitosti prvního jarního dne v klubu "Kopernik", kde se dostavily davy lidí. V počátečních sestavách se vystídalo několik zpěváků. Prvním byl klarinetista Karol Florczak, později byly další pokusy, ale to už zpíval Waldek Ciechanowski, zjevně inspirovaný dílem Richarda Riedela.

Zlom v historii kapely nastal, když se do sestavy zapojily dvě dívky - zpěvačky Emilia Derkowska a flétnistka Eva Smarzyńska. Další dívka Catherine Ziarnowska přijala roli manažerky. A právě jejich manažerka pravidelně posílala kapelu do "Gitariady" pro Alexandra Kujawskiego. Citelná změna soundu nastala příchodem obou dívek, zvláště pak flétnistky Evy, která notně obrousila tvrdé hrany rocku skupiny směrem k sofistikovanějším formám rocku. Písně byly plné složitých instrumentálních částí a hudební poezie a zaměřovaly se nyní na náročnější a citlivější posluchače. Kapela našla zálibu v klimatu, který se kdysi objevoval na deskách skupin jako jsou Camel, King Crimson (raná inkarnace), Genesis, Pink Floyd, Renaissance a dalších.


Rafal Jermakow, Zbyszek Florek, Radek Scholl, Emilia Derkowska, Ewa Smarzynska, Maciek Meller

Quidam si od samého začátku dali ambiciózní úkol, aby dosáhli přijetí své těžké hudby co nejširším publikem a získali rovněž uznání od profesionálů. Zpočátku se Deep River nemohli předvést. Ale v roce 1994 šli muzikanti do soutěže Grand Prix Gitariada znovu, i když neměl velkou naději, protože porotě seděl Jacek Skubikowski, muž jaksi z jiného hudebního světa. "K našemu velkému překvapení jsme vyhráli a to byl asi moment, kdy jsme cítili, že nastal čas pro vydání první desky..." říká Maciej Meller. Ostatně soutěž Grand Prix Gitariada vyhráli dvakrát, v letech 1993 a 1994, cenu pro zpěváka získala Emila Derkowska porotou stejného festivalu v roce 1993, když v porotě zasedali mimo jiné Wojciech Waglewski a Leszek Biolik.

Na na konci roku 1995 si kapela změnila název na Quidam, což je latinské slovo znamenající "někdo", ale se jedná se spíše o konkrétní odkaz na báseň "Quidam" od Cypriana Kamila Norwida, který patřil mezi polské romantické básníky. Titulní hrdina této básně hledal své místo v životě, když pátral po dobru a pravdě.

Hudební vývoj skupiny byl poprvé zaznamenán na jejich eponymním debutu "Quidam" z roku 1996 a skupina si získala renomé mezi posluchači artrocku. Album bylo nahráváno od září 1995 do března 1996 a vypomohli jim na něm i hostující hudebníci, tři členové kapely Collag, Wojtek Szadkowski, Mirek Gil a Krzysiek Palczewski. V dubnu roku 1996 si skupina odbyla svůj debut, když vystoupila jako headliner na "The First Festival Of Polish Progressive Rock", kde zahráli dnes již své klasické skladby "Sanktuarium" a "Ptone". Živá vystoupení kapely v čele s charismatickou Derkowskou si získala místní slávu. Vystoupili také na festivalu "Day Of Dreams" v holandském Zwolle společně s britskou kapelou Jadis. V anketě časopisu "Tylko Rock" (nejvýznamnější polský časopis věnovaný rockové hudbě) zpěvačka Quidam Emila Derkowska získala titul "Face Of The Year 1996".

Během některých koncertů Camel v Polsku v roce 1997 si Andy Latimer prizval Ewu Smarzyńskou a Emilii Derkowskou, aby jako hosté zazpívali suitu "Harbour Of Tears". O tři měsíce později se kapela na festivalu ProgLive ’97 v Corbigny, Francie. Quidam také pozvala společnost Classic Rock (tehdy se slavným Rickem Wakemanem ve funkci čestného prezidenta), aby vystoupili na slavnosti "Awards Night" v Rotherhame (UK). Na tomto místě účinkovali jako speciální hoste této události, při níž jsou udělované výroční ceny známym art-rockovým umělcům a i samotní Quidam byli ocenění v roce 1997, když Emila Derkowska obsadila třetí příčku v kategorii "Best Female Vocalist" a skupina samotná získala ocenění "Best New Band".

Počátek roku 1998 ale přinesl první důležitou personální změnu odchodem Ewy Smarzyńskej. Nováčkem v kapele se stal student Akademii Muzycznej z Gdańska, mimořádně talentovaný flétnista Jacek Zasada. Přišel jen několik týdnů předtím, než začali ve studiu Jacka Mastykarza v Krakově připravovat nahrávání svého druhého alba "Sny Aniolow". Album vydal v Polsku label Rock-Serwis a Musea ve Francii pod názvem "Angels’ Dreams", které bylo nazpívané anglicky a Musea Records jej distribuovala celosvětově. Album kromě vlastních kompozic nabídlo i jednu coververzi polské rockové legendy Budka Suflera. Přátelské kontakty s britskými Camel vyústily v pohostinské účinkování jejich basisty Colina Bassa s Quidam během promo koncertů k nového albumu v Polsku a později skupina doprovázela jako speciální host turné Johna Wettona, během kterého si získala jeho velký rešpekt a uznání. Mezi prestižní koncerty patřilo vystoupení Quidam v zaplněném a slavném sále Agnieszka Osiecka Studio ve Varšavě a tento koncert byl vysílán v přímém přenosu Polským rádiem - Program III.

Na konci roku 1998 britský měsíčník "Wonderous Stories" tradičně oznámil výsledky průzkumu mezi čtenáři na nejvíce populární umělce z oblasti art-rocku za rok 1998. Ne poprvé Quidam získali uznání v jejich hlasování. Emila Derkowska získala třetí místo v kategorii "Nejlepší zpěvačka", celá kapela skončila na čtvrtém místě v kategorii "Best New Band" a druhá v kategorii "Nejlepší Gig CRS" (nejzajímavější vystoupení během koncertu pořádaném Classic Rock Society).

V prvním půlroce 1999 skupina začala komponovat nové skladby. V březnu roku 1999 Quidam absolvovali i svoji první zámořskou plavbu na celkově třetí festival Baja Prog v Mexicali, Mexiko, který se konal ve dnech 2. až 6. března, ze kterého vznikl první živý záznam kapely pod názvem "Baja Prog - Live In Mexico '99". Vystupovali jako poslední z dalších deseti pozvaných kapel, mezi kterými byli Arena z Velké Británie, After Crying z Maďarska, Crucible a Ten Jinn z USA, Halloween z Francie a Cast z Mexika, a podle jednomyslného názoru návštěvníků festivalu byli jednou z jeho největších hvězd. ostatně dokazuje to i záznam z koncertu, který je vynikajícím shrnutím prvního období činnosti skupiny. Mezi prací přidaných k této velice srdečně přijal verzi patří mj nové verze tří nahrávek klasický rock: "Rhayader/Rhayader Goes To Town" z repertoáru Camel, "Child In Time" od Deep Purple a "Jest taki samotny dom" od polských Budka Suflera. Další úspěchy za hranicemi Polska byly podpořeny novými pozvánkami na koncerty do Bordeaux a Paríže, na italský festival Vigevano Castle u Milána společně s domácími kapelami, např. Premiata Forneria Marconi, ale také John Wetton, IQ a Clepsydra. Quidam byli pochopitelně cenění i na domácí půdě. Vystoupili na festivalu Progressive Rock Festival Zielona Góra, kde dokonce získali 3 ceny pro nejlepšího zpěváka, baskytaristu, ale i jako nejlepší skupina. Další promosingl uvedl skladbu "Jest taki samotny dom", která se prosadila v rotaci polských rádií. Koncem roku Quidam vyrazili na turné po jižním Polsku, v rámci kterého vystoupili v televizních programech "100% Live" v TV Katowice a "Pełna kultura" TV Kraków.

Mezitím se také rozvinul vztah mezi Quidam a Camel neočekávaným způsobem, když baskytarista Colin Bass pozval skupinu, aby zahajovala jeho koncerty na evropském turné k jeho sólovém albu "Outcast Of the Islands". Jednoum z vrcholných událostí, kde Quidam účinkovali, byly nepochybně koncerty jako šestý ročník Symphonic Night v Wągrowieci a predevším "Przystanek Woodstock", což byl charitativní festival s diváckou kulisou čítající 250 000 diváků... Nadále pokračovala i přátelská spolupráce s Colinem Bassem z Camel, další společný projekt byl nazvan "Colin Bass Live At Polskie Radio III" a "Colin Bass Live Vol. 2 - Acoustic Songs". Na jaře 2000 Quidam koncertují poprvé v Belgii a Německu nebo ve švédskem Goteborgu na Art Rock Festival.

O dva roky později v roce 2002 skupina představuje své třetí album "The Time Beneath The Sky", které je nepochybně nejpropracovanější práce Quidam v jejich kariéře. Asi 60 minut hudby obsahuje i cover "No Quarter" z pátého alba Led Zeppelin. K propagaci alba si Poláci pozvali na 3 domácí koncerty i německé kolegy RPWL, kteří kdysi začínali jako Pink Floyd coverband, na konci listopadu se pak Quidam ocitli mezi účinkujícími na "Rio Festival" v Brazílii, kam byli pozváni a hráli po boku legendární nizozemské formace Focus. Do historie kapely však opět zasáhly personální změny. První velká změna nastala měsíc před odjezdem do Brazílie, když se kapela rozloučila s Radkem Shollem, jedním ze zakladatelů Quidam. Úlohu basisty pak zaujal Damian Sikorski.

O šest měsíců později, 15. února 2003, Emila Derkowska ohlásila svůj odchod z kapely. O rok později se kapelou rozloučili i její zakladatel Rafal Jermakow (drums) a Damian Sikorski (bass). Emila Derkowska se rozloučila 16. února 2003 před vyprodaným sálem Inowrocławskiego Domu Kultury, zvaného také Teatr Miejski. Rozlučkový koncert byl také živým debutem nového basisty Damiana Sikorskiego, teprve 18 letého obyvatele Inowrocławi. Vystoupil zde také speciální host Colin Bass z Camel. Důvody pro všechny tyto odchody byly čistě hudební. Rafal a Damian se sešli v rockové kapele Menski, později se k nim připojil i Radek Sholl. Emilia se přestěhovala do Varšavy a začala zpívat v Gospel Choir TGD. I když odchody byly bolestivé, přesto to bylo přátelské loučení. Quidam a Menski například zkoušeli ve stejné budově, takže se setkávali velmi často. Emila pak dokonce navštívila i jejich první koncert v nové sestavě. Jádro Quidam tak nadále tvořili Zbyszek Florek, Maciek Meller a Jacek Zasada, kteří po roční pauze přijali do svých řad bubenníka Macieka Wróblewského známého ze spolupráce s Mariuszem Lubomskim, ze skupiny AFTER přišel basista Mariusz Ziółkowski a po mnoha zkouškách z různými vokalisty se novým zpěvákem stal Bartek Kossowicz ze skupiny NEO.

Začala se tak psát úplně nová kapitola historie skupiny a její první vizitkou v této nové sestavě bylo čtvrté studiové album "surREvival" vydané v roce 2005. Na novém materiálu pracovali od května 2004 do konce ledna 2005. Po přípravě a záznamu profesionálního dema začali nahrávat 6. února 2005 ve zkušebně v Teatrze Miejskim v Inowrocławiu první skladbu alba "surREvival" (jejíž název lze vysvětlit jen jako "přežití a oživení"), jehož premiéra se uskutečnila dne 6. června 2005. Necelý týden po oficiálním uvedení novinky do prodeje kapelu čekal další důležitý test. Dne 12. června ve studiu Polského rozhlasu Agnieszki Osieckie Quidam poprvé v reformované sestavě představili nový materiál živě prostředníctvím polského rádia v programu "Trójka". Repertoár doplnila mimo jiné revidovaná verze "Sanctuary" a klasický song od Led Zeppelin "No Quarter". Album "SurREvival" bylo velmi srdečně přijato nejen domácími, ale i zahraničními fanoušky. Získalo rovněž přiznivé recenze publikované ve všech důležitých magazínech a webových stránkách zaměřených na rock, progres rock a art-rock. Všechny tyto reakce potvrdily správně nastavený kurs ve směřování a vývoji kapely. Po měsíci intenzivních zkoušek byli Quidam připraveni pustit se do několika představeních v západní Evropě, první 11. 7. v Berlíně, 12. 7. v Bad Oyenhausen a konečně 17.7. v městské aréně pro býčí zápasy na fantastickém festivalu ve španělském Minnuendo Peralcie (mimo jiné s kapelou Arena) a zahraniční diváci měli možnost vidět, jak vypadá nové ztělesnění skupiny. Po těchto koncertech a krátké pauze začaly přípravy na festival Prog Resiste Convention, jehož další ročník se bude konat v dobře známém klubu Spirit of 66 'Verviers. Zde již podruhé ve své kariéře byla skupina s potěšením předskokanem nizozemských Focus. V listopadu Quidam odstartovali polskou větev turné "surREvival Tour 2005" se 14 zastávkami a vystoupení v Śląski Teatre v Katowicích bylo zaznamenano pro první DVD kapely vydané pod názvem "The Fifth Season - Live In Concert", které se v obchodech objevilo v lednu 2006. Kapela si plně uchovala svoji pověst jako koncertní kapela nejvyšší úrovně. V roce 2006 Quidam poprvé vystoupili před pověstnou art rockovou komunitou v legendární Mekkce art-rocku, ve Starej Pekárni v Nitře v sobotu 16. prosince 2006.

Ještě v květnu 2006 byla skupina požádána, aby odehrála akustický koncert ve finále akce "Best Product Of The Year", která se koná každoročně v Inowrocławi. Návrh se jim zdal natolik zajímavý, že se rozhodli ujmout se tohoto úkolu, i když předtím neměli prakticky žádnou zkušenost s živým "unplugged". Během pouhých tří zkoušek se zrodily nové verze několika písní z alba "surREvival", akustická "Sanctuary" a ... ještě něco jiného - jejich předělávky "Blackbird" od Beatles ze známého "Bílého alba", "Nights In White Satin" nejkrásnější balada od Moody Blues a nakonec "Wish You Were Here" a klasická klasická Pink Floyd. Koncert se uskutečnil 26. května 2006 v Inowrocław Městském divadle a byl zaznamenám v několika částech jenom tak, jako na památku. Nicméně po vyslechnutí celku se ukázalo, že tento materiál je natolik zajímavý, že stojí za to vydat jej utratit na disku. Výsledkem bylo vydané album "Bez półPRĄDU.../ halfPLUGGED", které vyšlo dne 9. října 2006.

Ke konci roku 2006 hudebníci z Quidam začali pracovat na novém studiovém albu "Alone Together", které vyšlo 5. listopadu 2007 a zabývá se různými druhy samoty, o životě "jenom já" v mezilidských vztazích. Jako host v písni "Kinds Of Solitude At Night" zazpívala Emila Nazaruk ze známého sboru Trzecia Godzina Dnia, která pod dívčím jménem Derkowska byla dřívější členkou Quidam do roku 2003. Na albu hostoval i její manžel Peter Nazaruk, dirigent sboru TGD (Xaphoon, také známý jako bambusová flétna, ve skladbě "Different" a na citeru v "Kinds Of Solitude At Night" a Peter Rogoz na saxofon v "The Lost". Kapela se zůčastnila několika prestižních festivalů na podporu její nové nahrávky "Alone Together", včetně Reichenbach Prog Fest, Summers End Festival, Night Of the Prog a Prog Sud. V roce 2009 během nahrávání jejich druhého živého DVD Strong Together si skupina pozvala jako speciálního hosta houslistku Matyldu Ciołkosz, která se měla stát členem kapely a důležitým doplňkem jejich zvuku. Na koncertech Festival Of Rock Legend v Dolina Charlotty v Polsku Quidam byli na jevišti vedle kapel Procol Harum a Marillion.

Po 5 letech mlčení, přerušeném pouze vydáním DVD, se kapela posunula směrem ke zvukům alternativní a mainstreamové tvorbě a Quidam připravili jedno z nejzajímavějších alb své kariéry "Saiko". Nové šesté studiové album kapely Quidam obsahuje hudbu, která potřebuje čas, aby se zalíbila každému posluchači. Hudebníci si dali záležet na náladě více než kdykoliv předtím. Scházejí sice více strukturované kompozice, ale minimalismus zvyšije význam každého zvuku. Určitě je důležité, že po dlouhé přestávce se Quidam vrátili k textům v polštině, pouze ve skladbě "Walec", kterou jako host nazpívala Natalia Grosiak z kapely Mikromusic, a pouze u skladby "Digit All Love" se objevil text v angličtině. Producentem alba je Robert Szydło, známý ze spolupráce s Kasiou Groniec a Mikromusic), masteringu se ujal Marcina Bors (mimo jiné Hey, Nosowska, Myslovitz). Působivý grafický design připravil jako v případě nahrávek "Alone Together" a "Strong Together" Michael Florczak.

"Saiko" je velmi dobré album, hodné doporučení, ale současně trvá na mírné rozčarování ve světle odchodu kytaristy a kapelníka Macieje Mellera spojeného se skupinou přes jednadvacet let. Rozhodnutí bylo oznámeno půl roku po vydání albu v listopadu 2012. Co dalšího u Quidam? Už mají nového kytaristu a pracují. Ještě v březnu 2014, se objevila zpráva, že kapela se pustila do práce na novém albu Quidam. Od začátku března až do konce roku kapela měla usilovně tvořit ve zkušebně. Ale pak nastalo opět mlčení a lze jen stěží očekávat, co nového a překvapivého, a hlavně kdy, případné nové album přinese. Bartek se občas cítil sám u mikrofonu a navrhl, aby se pokusili album nahrát s Emilií, se kterou se setkal ve Varšavě. Situace naznačuje, že to bude mimořádně zajímavé.

U příležitosti 10. výročí vydání nejlepšího a nejoblíbenějšího alba Quidam vedle jeho debutu bylo vydáno 26. ledna 2018 album "Alone Together" na dvou bílých vinylech. Obsahuje veškerý materiál z CD a jeden nepublikovaný další záznam. "Alone Together" je CD plné skvělých nápadů mistrovsky složených do uceleného celku. Kromě krásných balad, jako je zde úvodní píseň "Different" s podmanivou melodií hranou na nástroj s tajemným názvem xaphoon nebo emocionální, téměř ambientní kompozice "We Are Alone Together". Je na něm také velká část rockových riffů a senzační sóla, invenčně hrané rytmické sekce a jako obvykle nádherně znějící flétna. Protože "Alone Together" je koncepční album, stojí za to věnovat pozornost i jeho textové stránce, stejně jako titulům písní, které zdařile tvoří jednu větu shrnující obsah alba. To vypráví o různých typech osamělosti, o tom, že jsou „odděleně spolu“ v mezilidských vztazích - přátelští, partneři, rodina a, samozřejmě, muži-ženy...

Zpět
Členové:
Zbyszek Florek - Keyboards, Backing Vocals
Bartek Kossowicz - Vocals (2004-present)
Maciek Wróblewski - Drums, Percussion (2004-present)
Mariusz Ziółkowski - Bass Guitar (2004-present)
Jacek Zasada - Flutes, Percussion (1998-present)
Matylda Ciołkosz - Violin (2009-present)
Bývalí členové:
Maciek Meller - Guitars, Backing Vocals (1991-2012)
Emila Derkowska - Vocal, Cello, Backing Vocals (1991-2003)
Ewa Smarzyńska - Flutes (1991-1998)
Rafał Jermakow - Drums, Percussion (1991-2003)
Radek Scholl - Bass Guitar (1991-2002)
Damian Sikorski - Bass Guitar (2002-2003)
Waldemar Ciechanowski - Vocals (1991)

Členové Zbyszek "Zibi" Florek
(Zbyszek "Zigi" Florek)
(Narozen 28. října 1973 w Inowrocławiu)
Keyboards, Backing Vocals


Zbyszek Florek provozuje své vlastní nahrávací studio Island v Inowrocławiu.
Členové Bartek Kossowicz
(Bartosz Kossowicz)
(Narozen 4. prosince 1977 w żninie)
Vocals


Bartosz je zpěvák, skladatel a textař polské kapely Quidam. Byl také členem kapely NEO a od roku 2017 působí i v obnovené kapele Collage.
První koncert, který navštívil se svým otcem, bylo vystoupení legendární polské kapely Perfect. Jeho prvním hudebním nástojem byla baskytara Defil se dvěma strunami na jenom kolíku.

Je dokonalým příkladem zpěváka a zároveň umělcem art rockového zaměření, které podporuje. Během pauzy od činnosti v Quidam si našel čas, aby se objevil jako host na desce "Big Face" z roku 2011 progresivní kanadské kapely The D Project, mimo jiné společně s Tony Levinem.

V dubnu 2017 kapela Collage informovala na svém facebookovém profilu, že jejich novým zpěvákem se stal Bartosz Kossowicz znám ze skupiny Quidam, se kterou v letech 2005-2012 nahrál čtyři alba (surREvival, ... bez półPRĄDU ...halfPLUGGED..., Alone Together, Saiko) a dvě DVD "Quidam The Fifth Season - Live In Concert", "Strong Together". Nahradil tak Karola Wróblewskiego, se kterým skupina odehrála ještě poslední koncert v březnu 2017 v Legionowie, kde se také rozloučil před publikem.
Členové Maciek Wróblewski
(Narozen 10. ledna 1971 w Inowrocławiu)
Drums, Percussion


Je polský bubeník hrající všechny druhy hudby. Spolupracoval s mnoha hudebníky jako Mariusz Lubomski, Living Project Quartet, Brian Allan, Quidam. V poslední době spolupracuje kromě jiných hlavně s kapelou BAD a Agnieszką Twardowską.
Členové Mariusz Ziółkowski
(Narozen 21. září 1983, Włocławek)
Bass Guitar


Členové Jacek Zasada
(Narozen 5. listopadu 1974 we Włocławku)
Flutes, Percussion


Členové Matylda Ciołkosz
(Narozena ***)
Violin (2009-present)


Členové Maciek Meller
(Maciek "Maciecz" Meller)
(Narozen 17. dubna 1975, Żnina)
Guitars, Backing Vocals


Na nadcházejících dvou koncertech dne 25. a 26. února ve Varšavě na festivalu Progresja a během Blue Horizon Tour 2017 se kytarista Maciej Meller přpojí ke kapele Riverside podle infomrací, které se objevily v březnovém čísle časopisu Teraz Rock. Maciej Meller je dobře znám posluchačům po mnoho let jako člen kapely Quidam, později dvakrát spolupracoval s leaderwm Riverside Mariuszem Dudou. Objevil se také na debutu Lunatic Soul. Naposledy oba dva hudebnící s Maciejem Golyniakiem nahráli debutové album "Breaking Habits" v projektu pod názvem Meller Golyniak Duda.

Maciej Meller také pracuje v Domě kultury v Dąbrowie Biskupiej, ale nezapomíná ani hrát na kytaru.

Dne 18. listopadu 2016 vydal pod hlavičkou kapely Meller/Gołyźniak/Duda
desku "Breaking Habits", kterou tvoří hudebníci
známi z kapel Quidam, Riverside a Brodki.

Členové Emila "Iza" Derkowska
(Emila "Iza" Derkowska)
Vocal, Cello, Backing Vocals


Emilia Derkowska, dnes se dmenuje Nazaruk, odstěhovala se do Warsawy, kde zpívá v gospelové kapele TGD.
Členové Ewa Smarzyńska
Flutes

Ewa Smarzynska se provdalaza manžela do Holandska, kde stále žije.
Nahrála dvě alba s kapelou Ayreon.
Členové Rafał "Makow" Jermakow
(Rafal "Makow" Jermakow)
Drums, Percussion


Pochází z Inowrocławi a hrál v kapelách Quidam, Menski, Norbi, Robotnicy, Orkiestra DĘta Solino.
Rafal Jermakow hraje na malý bubínek v hornické dechovce.
Členové Radek Scholl
(Radek "Tysy" Scholl)
Bass Guitar


Radek Scholl pracuje jako zvukař.

Zpět
Studiová alba:
2012 Saiko
2007 Alone Together
2005 SurREvival
2002 The Time Beneath The Sky
1998 Angels' Dreams
1996 Quidam
Živé a ostatní nahrávky:
2010 Strong Together Live
2006 Quidam (10th Anniversary Edition) (komp.)
2006 ...halfPLUGGED...
2006 The Fifth Season - Live In Concert
2002 Theatr Impresaryjny (bootleg)
1999 Baja Prog - Live in Mexico '99
1998 Angels Of Mine (SP)


Skupina:
Bartosz Kossowicz - Lead Vocals
Maciej Meller - Guitars, Mandolin, Dobro
Zbigniew Florek - Keyboards
Mariusz Ziółkowski - Bass
Jacek Zasada - Flutes, Xaphoon
Maciej Wróblewski - Drums, Percussion, Cajon
Hosté:
Natalia Grosiak - Vocals (04)
Robert Szydło - Acoustic Bass, Additional Guitars (03)
Witek Dobaczewski - Lo-Fi Harmonica (10)
Diskografie Saiko
Vyšlo 16. dubna 2012, Rock Serwis

Seznam skladeb:
01. Haluświaty (Halluworlds) (5:22)
02. ...lato (...summer) (2:41)
03. Obok mam (I Don't Give A Damn) (4:42)
04. Walec (Roller) (4:41)
05. sPotykanie (sTrip) (5:08)
06. Dodekafonix (Dodecaphonics) (4:32)
07. ...jesień (...autumn) (3:13)
08. Ostatecznie (Ultimately) (3:57)
09. ...zima (...winter) (5:02)
10. Saiko (3:03)
11. ...przedwiośnie (...early spring) (5:35)
12. Wiosna (Spring) (5:45)
Total Time: (53:41)

Recorded in October - November 2011
Produced and Mixed: Robert Szydlo
Mastering: Marcin Bors
Coverart: Michael Florczak

Skupina:
Zbyszek Florek - Keyboards, Backing Vocals, Mixing
Maciek Meller - Guitars, Backing Vocals
Bartek Kossowicz - Vocals, Backing Vocals
Mariusz Ziółkowski - Bass Guitar, Backing Vocals
Maciek Wróblewski - Drums, Percussion
Jacek Zasada - Flutes
Hosté:
Emila Nazaruk - Backing Vocals (02)
Piotr Nazaruk - Xaphoon (01), Zither (02)
Piotr Rogóż - Alto Sax (06)
Diskografie Alone Together
Vyšlo 5. November 2007, Rock Serwis

Seznam skladeb:
01. Different (3:16)
02. Kinds Of Solitude At Night (6:00)
03. Depicting Colours Of Emotions (10:18)
04. They Are There To Remind Us (7:49)
05. Of Illusions (8:04)
06. We Lost (8:26)
07. One Day We Find (6:46)
08. We Are Alone Together (8:20)
09. P.S. But Strong Together (4:25)
Total Time: (61:38)

All songs are composed by Zbysek Florek, Bartek Kossowicz, Maciek Meller, Marta Nowosielska, Maciek Wróblewski and Mariusz Ziólkowski
Recorded at Islands Studio and Teatr Miejski, Inowrocław, June-August 2007 Producer: Piotr "DJ Kosiak" Kosiński, Zbyszek Florek, Maciek Meller
Cover art and booklet design: Michał Florczak
mixing: Joachim Krukowski

Skupina:
Zbyszek Florek - Keyboards, Mixing
Maciek Meller - Guitars
Bartek Kossowicz - Vocals, Backing Vocals
Mariusz Ziółkowski - Bass Guitar
Maciek Wróblewski - Drums
Jacek Zasada - flutes
Hosté:
Robert "Myca" Kowalski - Backing Vocals (02,03,04)
Grzegorz Nadolny - Double-Bass (04)
Paweł "DJ Paulo" Molenda - Scratching (06)
Diskografie SurREvival
Vyšlo 6. června 2005, Rock Serwis

Seznam skladeb:
01. Airing (2:25)
02. Hands Off (9:25)
03. Not So Close (6:22)
04. The Fifth Season (9:45)
05. SurREvival (5:13)
06. Queen of Moulin Rouge (8:24)
07. Everything's Ended (13:14)
Total Time: (61:38)

Recorded at Teatr Miejski and studio "Island", Inowrocław, February-March 2005
Producer: Piotr Kosiński, Zbyszek Florek and Maciek Melle
"SuREvival" je čtvrté studiové album polské progressivní rockové kapely Quidam, které vyšlo počátkem července 2005. Je to první album po odchodu zpěvačky Emilie Derkowske a celé rytmické sekce, zakladatelů basisty Radka Scholla a bubeníka Rafała Jermakowa. Produkce alba se ujali Zbyszek Florek a Maciej Meller. Nahrávky byly pořízeny v Teatrze Miejskim a ve studiu Island, v Inowrocławiu, během února až března 2005. Mixáž udělal Zbyszek Florek ve studiu Island (květen 2005). Na CD se nachází sedm skladeb.

Skupina:
Emilia Derkowska - Vocal, Backing vocals
Zbyszek Florek - Keyboards
Maciej Meller - Guitars
Jacek Zasada - Flutes
Radek Scholl - Bass Guitar
Rafał Jermakow - Drums
Hosté:
Monika Margielewska - Oboe (01)
Miłosz Gawryłkiewicz - Flugelhorn (02)
Grzegorz Nadolny - Contrabass (08)
Diskografie The Time Beneath The Sky
(Pod niebem czas)
Vyšlo 1. května 2002, Rock Serwis

Seznam skladeb:
01. Letter from the Desert I (Florek, Meller) (6:12)
02. Still Waiting (Letter from the Desert II) (Derkowska, Florek, Meller) (4:48)
03. No Quarter (Jones, Page, Plant) (11:44)
04. New Name (Derkowska, Florek, Meller) (4:45)
05. Kozolec (For Agape) (Derkowska, Florek, Meller) (5:00)
06. The Time Beneath the Sky: Credo I (Derkowska, Florek, Meller) (8:04)
07. The Time Beneath the Sky: Credo II (Florek, Meller) (5:13)
08. The Time Beneath the Sky: You Are (In the Labyrinth of Thoughts) (Derkowska, Florek, Meller) (4:31)
09. The Time Beneath the Sky: Quimpromptu (Florek, Jermakow, Meller, Scholl, Zasada) (9:35)
10. The Time Beneath the Sky: (Everything Has Its Own) Time Beneath the Sky (Derkowska, Florek, Meller) (3:59)
Total Time (64:45)

Recorded at Teatr Miejski Inowroclaw
Producer: Piotr "DJ Kosiak" Kosiński, Zbyszek Florek and Maciek Meller

Skupina:
Emilia Derkowska - Vocal, Backing Vocals, Cello
Zbyszek Florek - Piano, Keyboards
Maciej Meller - Guitars
Jacek Zasada - Flutes
Radek Scholl - Bass Guitar
Rafał Jermakow - Drums, Percussions
Hosté:
Witold Ekielski - Oboe (05,06,07)
Michał Wojciechowski - Bassoon (05)
Małgorzata Lachowicz - Violin (09)
Magdalena Wróbel - Viola (09)
Karolina Chwistek - Violin (09)
Dominika Miecznikowska - Cello (09)
Diskografie Angels' Dreams
(Sny aniolów)
Vyšlo 1998, Rock Serwis

Seznam skladeb:
01. Przebudzenie (Derkowska, Florek, Jermakow, Meller, Scholl, Zasada) (1:42)
02. Moje Anioly (Derkowska, Florek, Jermakow, Meller, Scholl) (4:21)
03. Morelowy Sen (Derkowska, Florek, Jermakow, Meller, Scholl) (5:17)
04. Wesola (Derkowska, Florek, Jermakow, Meller, Scholl) (6:59)
05. Beznogi Maly Ptak (Derkowska, Florek, Jermakow, Meller, Scholl, Wilkowski) (4:06)
06. Lza (Derkowska, Florek, Jermakow, Meller, Scholl, Wilkowski) (4:56)
07. Pod Powieką (Derkowska, Florek, Jermakow, Meller, Scholl) (13:57)
08. Przebudzenie (Swit Nadziei) (Derkowska, Florek, Jermakow, Meller, Scholl) (4:07)
09. Jest Taki Samotny Dom (There Is Such A Lonesome House) (Cugowski, Lipko, Sikorski) (5:31)
The track listing of the English version:
01. Awakening (1:42)
02. Angels Of Mine (4:21)
03. An Apple Dream (5:17)
04. Cheerful (6:59)
05. Little Bird With No Legs (4:06)
06. One Small Tear (4:56)
07. Behind My Eyes (13:57)
08. Awakening (Dawn Of Hope) (4:07)
09. There Is Such A Lonesome House (5:31)
Total time: (50:57)

Recorded at "JM Audio" in Niepołomice, February 1998
Producer: Piotr Kosiński, Quidam, Pawel Skura
Sny aniołów is the second studio album of Polish progressive rock group Quidam, released 1998. It was released simultaneously in Poland by Rock-Serwis and in the rest of the world by Musea Records. The latter version was retitled Angels' Dreams and featured re-recorded vocals in English. The album introduced Jacek Zasada as new flute player, replacing Ewa Smarzynska.

Skupina:
Emila "Iza" Derkowska - Vocals, Cello, Flute
Ewa Smarzynska - Flute
Zbyszek "Zibi" Florek - Keyboards
Rafal "Makow" Jermakow - Drums, Percussion
Maciek "Maciecz" Meller - Guitars
Radek "Tysy" Scholl - Bass
Hosté:
Mirosław Gil - Guitars
Kamila Kamińska – Vocals
Monika Margielewska – Oboe
Diskografie Quidam
Vyšlo 11. března 1996, ARS Mundi

Seznam skladeb:
01. Sanktuarium (Derkowska, Florek, Meller, Szajerski) (8:57)
02. Choćbym... (Florek, Meller, Scholl, Szadkowski) (7:05)
03. Bajkowy (Florek, Meller, Niewiadomska) (3:42)
04. Głęboka Rzeka (Chosinski, Derkowska, Florek, Meller) (8:03)
05. Nocne Widziadła (Florek, Meller) (7:21)
06. Niespetnienie (Florek, Meller, Szadkowski, Wojciechowski) (9:44)
07. Warkocze (Dziewialtowska-Gintowt, Florek, Meller) (4:07)
08. Bijące Serca (Florek, Meller) (1:53)
09. Płonę (Florek, Jermakow, Meller, Szadkoswki) (14:09)
Total time: (53:34)

The album was released at the First Warsaw Prog-Fest 1996.


Skupina:
Bartek Kossowicz - Vocals, Percussion
Maciek Wróblewski - Drums
Zbyszek Florek - Keyboards, Backing Vocals
Maciek Meller - Guitar, Acoustic Guitar, Backing Vocals
Jacek Zasada - Flutes, Xaphoon, Percussion, Bass Guitar (CD 07), Backing Vocals
Mariusz Ziółkowski - Bass Guitar, 12-string Guitar (CD 07)
Hosté:
Tylda Ciołkosz - Violin
Piotr Rogóż - Alto Sax
Michał Florczak - Visuals (CD 04)

Filmed & Recorded at "OSKARD" Konin April 18th 2009
Cameras: Małgorzata Szyłak, Filip Kabulski, Jaromir Dziewic, Szymon Kluz, Michał Rułka, Yori Fabian, Rafał Wieczorek
PA: Bartosz Lewandowski
Lights: Krzysztof Kaczmarek
Diskografie Strong Together Live
Vyšlo 26. března 2010, Rock Serwis

Seznam skladeb:
DVD:
01. Different (3:49)
02. Kinds Of Solitude At Night (6:20)
03. One Day We Find (including excerpt from "Red") (8:33)
04. SurREvival (8:42)
05. Depicting Colours Of Emotions (10:24)
06. We Lost (including excerpt from "Walkin' Around The Stormy Bay") (11:14)
07. The Fifth Queen Of Everything (including excerpts from "The Fifth Season", "Queen Of Moulin Rouge" and "Everything's Ended") (12:21)
08. They Are There To Remind Us (including excerpt from "Riders On The Storm") (11:21)
09. Of Illusions (12:24)
10. Not So Close (including excerpt from "Hush") (10:48)
11. We Are Alone Together (9:21)
12. Sanktuarium (Sanctuary) (8:34)
13. ...But Strong Together (4:45)
14. Wish You Were Here (4:35)
Backstage Pass (Documentary)
* Alone Together (Visuals)
* Photo Gallery

CD 1:
01. Different (3:49)
02. Kinds Of Solitude At Night (6:20)
03. One Day We Find (including excerpt from "Red") (8:33)
04. SurREvival (8:42)
05. Depicting Colours Of Emotions (10:24)
06. We Lost (including excerpt from "Walkin' Around The Stormy Bay") (11:14)
07. The Fifth Queen Of Everything (including excerpts from "The Fifth Season", "Queen Of Moulin Rouge" and "Everything's Ended") (12:21)
CD 2:
01. They Are There To Remind Us (including excerpt from "Riders On The Storm") (11:21)
02. Of Illusions (12:24)
03. Not So Close (including excerpt from "Hush") (10:48)
04. We Are Alone Together (9:21)
05. Sanktuarium (Sanctuary) (8:34)
06. ...But Strong Together (4:45)
07. Wish You Were Here (4:35)
Total Time: (61:38)

Vision mix: Rafał Wieczorek, provizorca.com
Sound mix: Robert Szydło with a little help from Quidam
Additional work: Zbyszek Florek

Artwork: Michał Florczak with Dagny Janowska (photos) and Piotr Gluzicki (assistance)
Photos: Marta Tłuszcz, Paweł Młodkowski, Paweł Nawrot, Grzegorz Kamiński, Wojciech Tymiński
Project Coordination: Maciek Meller

Skupina:
Emila Derkowska - Vocals, Backing Vocal, Cello, Recorder
Ewa Smarzynska - Flute, Recorder
Zbyszek Florek - Piano, Keyboards
Maciek Meller - Guitars
Rafał Jermakow - Drums, Percussion
Radek Sholl - Bass Guitar
Hosté:
Diskografie Quidam (10th Anniversary Edition)
2CD, vyšlo 1. ledna 2006, Rock Serwis

Seznam skladeb:
CD 1 (65:01)
01. Sanktuarium (8:57)
02. Chocbym... (7:05)
03. Bajkowy (3:42)
04. Gleboka Rzeka (8:03)
05. Nocne Widziadla (7:21)
06. Niespelnienie (9:44)
07. Warkocze (4:07)
08. Bijace Serca (1:53)
09. Plone (14:09)
Bonus video
10. Warkocze / Plaits
CD 2 (52:30)
01. Irish Air (Demo) (1:55)
02. Skukajac Szczescia (6:25)
03. Koleda Nocka (4:55)
04. Los (4:54)
05. Snilem (4:23)
06. Horizons (1:49)
07. White Rider (9:59)
08. Modlitwa. Czyli Krzyk Oblakanego (7:19)
09. Czas (5:35)
10. Rzeka Wspomnien (5:16)
Bonus videos
11. Perły Z Lamusa (Live)
12. Sanktuarium (Live)
13. Beznogi Mały Ptak (Promo video)
Total Time (Audio) (117:31)

Skupina:
Zbyszek Florek - Keyboards, Backing Vocals
Maciek Meller - Acoustic Guitars, Backing Vocals
Bartek Kossowicz - Vocals, Tambourine
Mariusz Ziółkowski - Bass Guitar, Acoustic Guitar
Maciek Wróblewski - Drums, Percussion
Jacek Zasada - Flutes, Bass Guitar
Hosté:
Diskografie ...halfPLUGGED...
(...bez pólPRADU...)
Vyšlo 9. říjen 2006, Rock Serwis

Seznam skladeb:
01. Hands Off (9:24)
02. Queen of Moulin Rouge (8:27)
03. SuREvival (5:58)
04. Sanktuarium (Derkowska, Florek, Meller, Szaserski) (7:44)
05. Oldies But Goldies:
List Z Pustyni I/ Pod Powieka /Plone /Wesola /Jest Taki Samotny Dom /Niespelnienie /Gleboka Rzeka
(Derkowska, Florek, Jermakow, Lipko, Meller, Scholl, Szadkowski) (9:43)
06. The Fifth Season (10:34)
07. Everything's Ended (11:44)
08. Not So Close (10:05)
Total Time: (51:23)

Recorded live at Teatr Miejski, Inowrocław, 29 May 2006
Producer: Piotr Kosiński, Zbyszek Florek and Maciek Meller
"...bez pólPRADU.../...halfPLUGGED..." je živé album polské progressivní rockové kapely Quidam, která vyšla v roce 2006. Nahrávala se v divadle Teatr Miejski, Inowrocław dne 29. května 2006.

Skupina:
Zbyszek Florek - Keyboards
Maciek Meller - Guitars
Bartek Kossowicz - Vocals, Backing Vocals
Mariusz Ziółkowski - Bass Guitar
Maciek Wróblewski - Drums
Jacek Zasada - Flutes
Hosté:
Diskografie The Fifth Season - Live In Concert
Vyšlo 19. ledna 2006, Metal Mind Productions

Seznam skladeb:
01. Hands Off (Florek, Kossowicz, Meller, Wróblewski, Ziólkowski) (9:24)
02. Queen Of Moulin Rouge (Florek, Kossowicz, Meller, Wróblewski, Ziólkowski) (8:27)
03. Surrevival (Florek, Kossowicz, Meller, Wróblewski, Ziólkowski) (5:58)
04. Sanktuarium (Derkowska, Florek, Meller, Szaserski) (7:44)
05. Oldies But Goldies:
List Z Pustyni I/ Pod Powieka/ Plone/ Wesola/ Jest Taki Samotny Dom/ Niespelnienie/ Gleboka Rzeka
(Derkowska, Florek, Jermakow, Lipko, Meller, Scholl, Szadkowski) (9:43)
06. The Fifth Season (Florek, Kossowicz, Meller, Wróblewski, Ziólkowski) (10:34)
07. Everything's Ended (Florek, Kossowicz, Meller, Wróblewski, Ziólkowski) (11:44)
08. Not So Close (Florek, Kossowicz, Meller, Wróblewski, Ziólkowski) (10:05)
Total Time: (CD 73:35)
DVD: Concert (106:12), Extras (161:45)


Recorded at Teatr Śląski im. Stanislława Wyspiańskiego, Katowice, November 15th 2005
Photography: Lukasz Bukowski, Adam Kozlowski
"The Fifth Season" je živé album polské progressivní rockové kapely Quidam, které vyšla v roce 2009. Deska byla nahrána v divadle Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Katowice, dne 15. listopadu 2005.

Skupina:
Emilia Derkowska - Vocals
Zbyszek Florek - Keyboards
Rafal Jermakow - Drums
Maciek Meller - Guitars
Radek Scholl - Bass
Jacek Zasada - Flute
Hosté:
Diskografie Theatr Impresaryjny
Bootleg, vyšlo 20. prosince 2002, Bootleg / Unauthorized

Seznam skladeb:
01. Gleboka Rzeka (8:03)
02. Kozolec (4:53)
03. Credo I (8:27)
04. Sanktuarium (9:52)
05. Taki Samotyn Dom (5:31)
06. Ciagle Czekam (5:08)
07. List z Pustyni / Jestes (10:48)
08. Quimpromptu (10:27)
09. Pod Niebem Czas (6:18)
Total Time: (69:27)

Recorded at Theatr Impresaryjny, Wloclawek, Poland. 20 December 2002

Skupina:
Emila Derkowska - Vocal, Backing Vocals
Zbyszek Florek - Piano, Keyboards
Maciej Meller - Guitars
Radek Scholl - Bass Guitar
Jacek Zasada - Flutes
Rafał Jermakow - Drums, Percussions
Hosté:
Diskografie Baja Prog - Live in Mexico '99
Vyšlo 1999, Rock Serwis

Seznam skladeb:
01. Przebudzenie (2:40)
02. Głęboka rzeka (6:56)
03. Choćbym... (5:52)
04. Płonę / Niespełnienie (18:11)
05. Jest taki samotny dom (5:18)
06. Rhayader / Rhayader Goes to Town (9:35)
07. Sanktuarium (10:26)
08. Angels Of Mine (5:41)
09. Child In Time (9:27)
Total Time (76:46)

Recorded during festival Baja Prog in Mexico, 1999

"Baja Prog - Live in Mexico ’99" je živé album polské progressivní rockové kapely Quidam, která vyšla v roce 1999. Byla nahrána během vystoupené na Baja Prog festival 1999 v Mexicali, Baja California, Mexico.

Skupina:
Emila Derkowska - Vocals, Cello, Flute
Ewa Smarzynska - Flute
Zbysek Florek - Keyboards
Maciek Meller - Gitars
Radek Scholl - Bass
Rafal Jermakow - Drums, Percussion
Hosté:
Diskografie Angels Of Mine
SP, vyšel 1998, Rock Serwis, RSQUID 001

Seznam skladeb:
01. Angels Of Mine (4:21)
02. Rhayader / Rhayader Goes To Town (live) (10:59)
03. Bajkowy (live) (4:00)
Total Time (19:20)

Zpět

Quidam (1996) - Emila "Iza" Derkowska - vocals, cello, flute / Ewa Smarzynska - flute / Zbyszek "Zibi" Florek - keyboards / Rafal "Makow" Jermakow - drums, percussion / Maciek "Maciecz" Meller - guitars / Radek "Tysy" Scholl - bass


Rafal Jermakow, Zbyszek Florek, Radek Scholl, Emilia Derkowska, Ewa Smarzynska, Maciek Meller


Angels' Dreams - 1998: Emilia Derkowska - vocal, backing vocals, cello / Zbyszek Florek - piano, keyboards / Maciej Meller - guitars / Jacek Zasada - flutes After / Radek Scholl - bass guitar / Rafal Jermakow - drums, percussions


Back row: Zbyszek Florek, Maciek Meller, Jacek Zasada
Front row: Radek Scholl, Emilia Derkowska, Rafal Jermakow



Quidam naživo...




Poslední vystoupení Elily Derkowske s kapelou


Quidam na Lorelei 2008: Maciek Meller (guitar), Bartosz Kosso (vocals), Zbyszek Florek (keyboards), Mariusz Ziolkowski (bass), Maciej Wroblewski (drums) a Jacek Zasada (flutes)

Quidam 2005

Quidam 2011

Zpět
Oficiální stránky:
http://muzyka.interia.pl/artysta-quidam,aId,2937
http://www.fabrykazespolow.pl/zespoly-w-fz/punk/item/90047-quidam?template=frontend
http://palukitv.pl/teksty/karty-kultury/4821-surrevival-bez-koncepcji.html
http://palukitv.pl/teksty/karty-kultury/13692-nowe-rosliny-w-ogrodzie-quidam.html
https://www.facebook.com/Quidampl/

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  10.3.2017 
Menu Poslední aktualizace: 22.6.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!