OH. - Olivia Hadjiioannou  
Zpět
OH. - celým jménem Olivia Hadjiioannou je symphonic progressivní rocková zpěvačka a skladatelka, hudebnice a multi-instrumentalistka. Žije střídavě v New Yorku, Spojené Státy, a ve městě Atény, Řecko.

Dětství OH. byl izolovaný mix mimo vliv hlavního proudu hudby, přesto byla stále obklopena umělci a hudebníky. Její otec byl učitel chemie a řecký a latinský kytarista a zpěvák, její matka spisovatelka a grafička z New Yorku. Oliviin domácí život se odehrával pobytem v New Yorku a na vzdálených ostrovech v Řecku, na hudební scéně se pak zpočátku pohybovala v Aténách. V té době sdílela podium s otcem na občasných vystoupeních v malých klubech, poslouchala živou hudbu jako neustálý tok rocku, latiny a řeckých lidových umělců, se kterými jamovala během dětství v obývacím pokoji, ale hudební nástroj uchopila, až když jí bylo 14 let.

Na hudební konzervatoři v okolí pak dostala k houslím a elektrické i akustické kytaře. Krátce dostala jako dárek nástroj Yamaha AW 1600 Audio Workstation, opustila konzervatoř a začala experimentovat na vlastní pěst se skládáním a nahráváním krátkých skladeb.

Začala poslouchat tradiční hudbu různých žánrů poté, když dostala počítač k 17. narozeninám, a to z oblasti progresivních rockových kapel jako Pink Floyd a Rush, rockových umělců jako The Beatles, Eric Clapton, Jimi Hendrix a Queen, metalových umělců jako Judas Priest, Black Sabbath, Metallica, Iron Maiden, Scorpions, pop umělců - Michael Jackson a Beegees, avantgardních umělců - David Bowie a Tom Waits, bluesových umělců - John Lee Hooker, Ray Charles, Stevie Ray Vaughan, soulových umělců - Stevie Wonder, Arethra Franklin a James Brown, jazzových umělců - Luis Armstrong, John Coltrane a Wes Montgomery, jazz fusion umělců - John McLaughlin a Herbie Hancock, klasickoé hudby - Beethoven, Vivaldi a Samuel Barber, latin umělců - Santana a latino jazz jako Al Di Meola, operní jako Maria Callas, Luciano Pavarotti a Andrea Bocelli, a dokonce i Deana Martina, Franka Sinatru a Sammy Davise Jr.

V říjnu roku 2008 jako amatérská houslistka a kytaristka odešla z Atén do New Yorku na pokraji nejhlubší hospodářské krize v obou zemích. Díky frustraci a z nedostatku příležitostí a masové frustrace její "ztracené generace", se sama začala učit hrát na bicí, basu a klávesy, experimentovala se zvukovou techniku na Logic Pro a Cubase, nahrávala, mixovala a komonovala své vlastní písně.

Své první debutové 24-minutové EP album "Sleeping World" vydala v únoru 2013 na iTunes a bylo k dostání prostřednictvím digitálních distribučních kanálů. Titulní skladba "Trials - A Song For a Lost Generation" s textem a hudbu, které vyjadřují hněv, úzkost, a marnost, která v ní rezonovala spolu s její generaci celkově uvědomělé o marnosti rychlé nápravy (pracovních míst bez budoucnosti) a falešných idolů (Media zobrazující úspěch a pop kulturu). Spolu s deskou se objevil i videoklip "Trials", který vyhrál mezinárodní soutěž videí. Album "Sleeping World" vstoupilo do prog archívu v kategorii 'crossover prog' a píseň "Trials" je považována za jedny z top 50 vlivných události, které zazamenalo Řecko v roce 2013, přestože je odkazem na hospodářskou krizi.

Po jejím debutovém EP recenzenti srovnávali zabarvení jejího hlasu se Sharon Den Adel a Anneke Van Giesbergen, jiní zase k Happy Rhodos nebo jako kříženec mezi Kate Bush a Tori Amos. Zdůraznili však zcela její jedinečný styl, jak jeden z nich prohlásil, "že se vzepřela analýze poněkud jako Queensryche" svým vlastním výrazným zvukem.

O dva roky později následovalo její druhé 34-minutové koncepční instrumentální prog metalové, album "SynEmotion", které vyšlo vyšlo 24. dubna 2015 jako limitovaná edice Edition Double 12” Gatefold vinyl a digitální album. Na této desce OH. skočila naplno do progresivního metalu, když opoustila její důraz na vokální stránku a přenesla se na zkoumání jejich dovedností jako multi-instrumentalistky, když hrála na baskytaru, kytary (elektrickou i akustickou), klavír, bicí a perkuse. Z této nové desky vydala zatím dva digitální videosingly "Run Away" a "Synemotion". Zvláště ten první určitě stojí za poslech. Celé album je pak k dispozici k poslechu na bandcamp.

V letech 2016 až 2018 OH. vydala čtyři úspěšné singlové balady o lásce "Love Will Heal", "Love Of Avalanches", "I’m In Love" a "Deserted Eyes". První vyšel 24. srpna 2015 pod názvem "Love Will Heal". Jedná se o její vlastní milostnou píseň. Její podstatou je připomínka toho, že všichni "víme, co je láska" a není to věc víry, ale nejdříve to cítíme v sobě a až pak ji zažíváme s ostatními. Dalším singlem byl "Love Of Avalanches", který vyšel 7. dubna 2016. Hudební video "Love of Avalanches" bylo jedním z prvních ručně vyrobených videí pro virtuální realitu, jehož inovativní pracovní postup byl představen na NAB v roce 2016 společností Mettle. Třetí pod názvem "I’m in Love" byl zveřejněn 28. července 2017. Interaktivní zážitek 3D WebGL pro uvedení singlu "I'm In Love" byl nominován na Awwwards.com v roce 2017. Zatím poslední singl "Deserted Eyes" vyšel 19. ledna 2018 a získal tři mezinárodní ceny za hudební video, naposledy na londýnském řeckém filmovém festivalu v roce 2018.

   
Všechny singly se objeví na připravovaném novém albu "Love Will Heal". Ale k jeho realizaci nakonec nedošlo. Místo toho se objevila nahrávka ve zcela odlišném stylu od singlů.

Její nové album "Metallia" vyšlo 27. července 2018 ve formátu luxusně navrženého digipack-CD se 16-stránkovým bookletem. EP obsahuje 6 nových skladeb s celkovou délkou něco málo přes 25 minut. Recenzent Lee Davidson z Prog Metal MadnessJeden prohlásil: "Pokud dáte Kate Bush, Auf Der Maur, Ayreon, Chiasmata, Igorrr, staré White Zombie a Amogh Symphony do mixéru s několika metronomy s různým taktem, přidejte do proggy mixu zdravou dávku thrashových riffů a pekli výslednou směs několik hodin, pravděpodobně byste se ani nepřiblížili tomuto zvuku."

Herman Beunk z Xymphonia uvedl: "Rychle vás omrzí standardní nabídka prog metalové hudby? To se vám s "Metallia" rozhodně nestane!" Igor Gorely z R.A.I.G. Records na Progarchive napsal: "Stále je mi záhadou, jak může mladá dáma jako Olivia vymyslet, předvést a produkovat tak nádherné hudební umění. Předpokládám, že dostala nějakým způsobem požehnání od zapomenutých bohů Olympu... Ne, opravdu. Je to úžasně kreativní a vynalézavé EP, které zní mnohem podstatněji a provokativněji než mnoho nahrávek od známých velikánů moderního instrumentálního Prog-Metalu".

Frenetická harmonická kytarová sóla, dusné vícevrstvé harmonické vokály, extatické riffy bouchající hlavou, fantastické housle, výrazné basové linky a zběsilé bicí vykreslují nesčetné a složité zvukové krajiny OH. Na albu OH. hraje na kytaru (elektrickou a akustickou), baskytaru, bicí, housle, klavír a perkuse, skládá, vystupuje, produkuje, mixuje a vše masteruje v řeckých Aténách.

Zpět


Progressivní rocková zpěvačka, skladatelka,
hudebnice a multi-instrumentalistka.
Žije střídavě v New Yorku, USA, a v Aténách v Řecku.


Zpět
2018 Metallia (EP)
2015 SynEmotion
2015 SynEmotion (SP)
2013 Sleeping World (EP)


Skupina:
OH. - Acoustic and Electric Guitars, Bass, Drums, Violin, Piano, Percussion, Keyboards, Vocals
Hosté:
Diskografie Metallia
Vyšlo 27. července 2018, Limited Edition Double 12" Vinyl Album

Seznam skladeb:
Disc One
    I. Red Lion (4:30)
   II. Bee (5:08)
  III. Androgyny (3:21)
   IV. Resurrection (3:56)
    V. Dragon’s Kiss (5:03)
   VI. Triumph (3:24)
Total Time: (25:22)

Composed, Performed, Recorded and Mixed: OH.
Mastered: Hlias Lakkas at Odeon Studios in Athens, Greece
Music, lyrics, recording and mix: OH.
Video concept, production and editing: OH.
"Metallia" od Oh. je epická prog-metalová skladba o šesti částech. Mnohovrstevný zvukový kousek úchvatných sólových elektrických kytar, časově ohýbaných posunů tempa, rýhujících basových linek a vyšinutých bicích.

I. Red Lion
Zvuková cesta začíná ohnivým "Red Lion". Oslnivá, dynamická prog-metalová kytarová sóla uprostřed strašidelného starověkého rytmu uhrančivého toumperleki, groovy basových linek a děsivých hrozivých vokálů postavily hudebního cestovatele na cestu od Prima materia k vytvoření Magnum Opus.
II. Bee
Akustická kytara založená na flamingo představuje nevýrazný rytmus vytvořený z vícevrstevných vokálů, které vedou k frenetickým harmonickým kytarovým sólům posouvajícím se v časově krouticích riffech sbírajících delirium mysli-hmoty a jako "Bee" ji přeměňující v duchovní zlato.
III. Androgyny
Zlověstný éterický sbor uvádí fázi "Androgyny" – vítězství nad dualitou. Ironický, hrozivý a posměšný riff podněcuje hledače, zatímco nebeský sbor probudí hrdinu na jeho cestě. Rozkvět sebevýrazné elektrické kytary se setkává se silami setrvačnosti, apatie a zapomnění nicoty. Nejistý hrdina se však zvedá z prázdnoty se zkrouceným, spirálovitě uchváceným kytarovým sólem, zatímco se nebeské bytosti radují.
IV. Resurrection
Zvlněné beaty a průhledné ocelové housle hlásají vstup do mistrovství ve „Resurrection“. Rocková kytara se otáčí v extatických úderech do hlavy, které vedou k výbušnému, bujnému vyvrcholení multiinstrumentálních sól, které mění tempo.
V. Dragon’s Kiss
Políbená drakem, ale nerozpuštěná. „Dragon’s Kiss“ je epická propulzivní sestava perkusí, hrdelních a rytmických vokálů, riffujících elektrických kytar, fantastických houslí, rýhujících basových linek a zuřivých bicích procházejících temnou zvukovou krajinou a obrazy.
VI. Triumph
V deliriu vysoké křičící vokály oslavují "Triumph". Kytarové riffy kroutící prsty stoupají ve vícevrstevných zvukových sólech, zatímco zkreslená démonická kytara pohání okouzlující basu a bicí do konečného stavu neměnnosti.

Skupina:
OH. - Acoustic and Electric Guitars, Bass, Drums, Keyboards, Vocals
Hosté:
Diskografie SynEmotion
Vyšlo 24. dubna 2015, Limited Edition Double 12" Vinyl Album

Seznam skladeb:
Disc One
Side A
01. Run Away (3:05)
02. Rumpus (3:18)
03. Subterfuge (3:54)
Side B
04. Elegy (4:01)
05. Deception (3:51)
Disc Two
Side A
01. Reception (4:21)
02. World of Warcraft (3:43
Side B
03. Beckoning (3:33)
04. Synemotion (3:55)
Total Time: (33:41)

Composed, Performed, Recorded and Mixed: OH.
Mastered: Hlias Lakkas at Odeon Studios in Athens, Greece
Music, lyrics, recording and mix: OH.
Video concept, production and editing: OH.
Toto koncepční album cestuje přes emocionální stavy z prožitých obav a strachů - únikových pocitů v písni "Run Away", hněvu a frustrace v "Rumpus", přání přikrčit se a schovat ve "Subterfuge", touhu a nostaglii v "Elegy" a zkušenost zklamání a uvadání v písni "Deception". A nakonec chce opouštět a přijímat pocity v písni "Reception", obavy a pocit ironie, když ví, že se všechno musí začít znovu ve "World of Warcraft", skladba "Kyne" předznamenává světlo informovanosti. Titulní skladba "Synemotion" s epicko symfonickým metalovým doprovodem vyjadřuje slovy celou tuto cestu od bolesti a strachu až k uvolnění a naději. Ale co je nejdůležitější, píseň odhaluje, jak se vyrovnat s bolestí, strachem, zklamáním, depresí, jak zahnat rozpaky a marnost, odhaluje, co se s námi vlastně děje, když jsme ohromeni těmi zkušenostmi a s podivnou hříčkou vnímání, nabízí posluchačům cestu ze tmy a ze zoufalství, do ještě více přesvědčivější a komplexníější palety emocí a pocitů. Píseň dodává naději a sílu na procházku životem se zraněními a znetvořením, což budeme prožívat mnohem více, než dříve.

Skupina:
OH. - Acoustic and Electric Guitars, Bass, Drums, Keyboard
Hosté:
Diskografie SynEmotion
SP, Vyšlo 2. května 2015, pouze elektronicky

Seznam skladeb:
01. Synemotiokon (03:54)
Total Time: (03:54)

Composed, performed, recorded and mixed by OH
Mastered by Hlias Lakkas at Odeon Studios in Athens, Greece
Music, lyrics, recording and mix – OH

Skupina:
OH. - Acoustic and Electric Guitars, Bass, Drums, Keyboard, Vocals
Hosté:
Diskografie Sleeping World
Vyšlo 22. února 2013, oliTunes

Seznam skladeb:
01. Trials (3:40)
02. Have You Ever (4:01)
03. Banned by the Deep (4:18)
04. Non-Existent Myth (4:27)
05. I Am the Pleasure (3:54)
06. Forget It (3:42)
Total Time (24:02)
Polapena mezi hlubokou hospodářskou krizi jak v Aténách v Řecku i v New Yorku, přesto skladatelka OH. vydala progresivní rockové album "Sleeping World" v březnu 2013 spolu s videoklipem k písni "Trials".
Album svými neodbytně upřímnými texty a hudbou jsou vědomě vedeny jako přímý budíček k frustraci našich krizí zatížených duší v těchto těžkých časech úsporných opatření, nedostatku pracovních příležitostí, promarněného talentu a falešných slibů. V jejím provedení ironie a sarkasmus odhaluje své celkově "ztracené generaci" povědomí o prázdnotě rychlé nápravy a marnosti při honbě za falešnými modlami.

Zpět
Zpět
Oficiální stránky:
http://music.olitunes.com/
https://www.facebook.com/olitunes/
http://www.prog-sphere.com/news/oh-releases-new-progressive-rock-album-synemotion/

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  29.6.2015 
Poslední aktualizace: 29.4.2023
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!