Northwind (USA)
   
   


Zpět
Northwind byla Heavy Prog kapela pocházející z Detroitu, Michigan, USA. Byla to další kapela z líhně detroitské oblasti progresivních rockových kapel, která představovala další fantastickou reprezentaci středozápadní hudební scény.

Kapela NORTHWIND vznikla někdy kolem roku 1968. Založili ji Jan STEPKA (klávesy) a Roland ERNEST (kytary, klávesy, zpěv) spolu s bubeníkem Steve WHITEM a jejich hudba byla ovlivněna kapelami jako Procol Harum, The Doors, ELP a King Crimson. Tyto vlivy dávaly jejich hudbě organický zvuk spolu s těžkými kytarovými riffy, varhanami a klávesami, které dominovaly. V roce 1970 se zrodila jejich rocková opera "Looking Back" a v roce 1972 pak kapela nahrála své bezejmenné demo obsahující skladbu "Last Day At Lokun". V roce 1974 Tom IACOBONI nahradil Whiteho u bicích, který kapelu opustil a začal se věnovat kytaře.

V té době byly také na Oakland University pořízeny dvě kazety s nahrávkami, ty pak byly namixovány jako demo pod názvem "Last Day At Lokun". Dokonce byla vylisována i limitovaná vinylová deska. Hudba na tomto demu je pravou ukázkou toho, co Northwind vytvářeli ve svých počátcích a skladba "Last Day At Lokun" je jednou z nejlepších jejich písní vůbec.

V roce 1972 Tom, Jan a Roland nahráli světově proslulé (ve sběratelských kruzích) demo album Northwind v rodinném suterénu. Demo album je kvůli účelům diskografie nazýváno "Woods Of Zandor".

Tom byl srdcem jazzový bubeník a když odešel od Northwind, připojil se hráč na bicí a perkuse Tim Cahill. Za krátkou dobu se přispěl se svoji rockovou kytarou Bob Pascoe a obohatil zvuk Northwind. Northwind hrávali většinou v klubech v té době a stali se známými i v Kanadě. V tomto období převážně také kapela hrála covery jiných rockových kapel.

V roce 1977 se vrátili ke své původní hudbě, Roland převzal kytarové party a ke skupině se připojil talentovaný Rob Foster na dechové nástroje. V této době byli více ovlivňování kapelami ELP, Yes, King Crimson a Genesis. V roce 1978 nahráli jejich magnum opus "Distant Shores", opět v suterénu Rolandovy rodiny v Sterling Heights, Michigan. Ale pouze jediná píseň "Just Yesterday" byla vysílána jako součást vysílání místní rozhlasové stanice v pořadu "Home Grown" při představování hudby z detroitské oblasti.

Pak ale Tim Cahill uposlechl své náboženské volání, které se dostalo do střetu s jeho vnímáním rock and rollového životního stylu, cože jej vedlo až k úplnému odchodu z hudebního světa. Howard Wells se připojil ke kapele na bicí a perkuse na zkoušku, zatímco Roland a skupinový manažer Ron Geddish se marně snažili sehnat nahrávací smlouvu. Mezi tyto snahy patřil i výjez až do Kalifornie, kde hodlali navštívit nahrávací společnosti.

Nakonec se kapela Northwind rozpadla v roce 1978 z velké části kvůli tomuto selhání, neboť nesehnali žádný nahrávací kontrakt. Takže se nakonec písně z "Distant Shores" neobjevily nikde jinde, kromě suterénu Rolandovy rodiny.

Jejich hudba ovšem stojí za poslech a neměla by být zapomenuta.


Zpět
Členové kapely:
Roland Ernest - Vocals, Guitars, Bass
Jan Stepka - Keyboards
Tom Iacaboni - Drums, Percussion
Steve White - Drums, Percussion (1968-1974)
Tim Cahill - Drums, Percussion
Bob Pascoe - Guitars

Členové Roland Ernest
Vocals, Guitars, Bass

Zakladatel, skladatel, zpěvák a kytarista kapely Northwind.

Členové Jan Stepka
Keyboards

Vyrůstal ve státě Michigan USA, kde pobýval v Pontiac, Utica, Fair Haven a Harsens Island. Hrál v kapele Northwind na klávesy. Po rozpadu kapely v letech 1980-1982 navštěvoval školu Ryugakusei Bekka v Orchard Lake. Vystudoval Utica High School, Utica, Michigan USA, Macomb County Community College, Michigan USA, stal se Bachelor of Science na School of Management v roce 1980 a nakonec absolvoval Oakland University, Rochester, Michigan USA.

Poté strávil 8 let v Japonsku, kde navštěvoval Nanzan University, Nagoya, Japan. Tam také v letech 1982-1985 působil jako učitel angličtiny na Nagoya YMCA/Nagoya Gakuin. Pak pracoval jako prodejce pro Fuji Industries Corp. (Fuji Kogyo K.K.) v letech 1985-1988. V letech 1988 až 1993 pak pracoval pro Fuji Industries USA jako prodejní manažer. V letech 1993-1996 pracoval na volné noze jako konzultant a překladatel pro Kaizen. V letech 1996-2011 pracoval jako IT odborník pro Ainak, Inc. a pak dva roky jako IT odborník na volný úvazek. Od roku 2012 pracuje jako IT odborník ve funkci Quality Assurance Engineer ve společnosti Galmont Consulting. Konzultace poskytuje v angličtině a japonštině. Žije v Lexington, Kentucky, USA.
 
Členové Tom Iacaboni
Drums, Percussion

Bubeník kapely Northwind, který v roce 1974 nahradil původního bubeníka Steve Whiteho, který kapelu opustil a začal se věnovat kytaře.
Členové Steve White
Drums, Percussion (1968-1974)

Zakládající člen kapely Northwind, ve které působil v letech 1968 až 1974.

Zpět

Skupina:
Roland Ernest - Guitar, Keyboards (08), Vocals
Jan Stepka - Keyboards
Rob Foster - Woodwinds
Tim Cahill - Drums, Percussion, Vibes (07)
Hosté:
Howard Wells - Drums, Percussion (after Tim Cahill left)
Distant Shores
Vyšlo 1978, Demo, no official releases and Vinyl LP

Seznam skladeb:
01. The Sentient Man (7:45)
02. Stepping Softly (3:21)
03. When Dreams Are Lost (6:48)
04. Pretty Face (Your'e Just Another) (3:52)
05. Silly Little Will (6:40)
06. Jamaica (3:12)
07. Where To Now? (9:36)
08. Just Yesterday (3:15)
09. As It Stands (5:26)
10. Distant Shores (8:49)
Total Time: (58:44)

Sound: Joseph Dedischew
K poslechu na: http://northwindband.com/album/distant-shores

Skupina:
Roland Ernest - Vocals, guitars, bass
Jan Stepka - Keyboards
Tom Iacaboni - Drums, Percussion
Hosté:
Northwind / Woods Of Zandor
Vyšlo leden 1972, Unoffical release and title demo album
Limited Numbered Edition of 500 copies

Seznam skladeb:
01. Live (3:38)
02. Nightmares (3:43)
03. Zandor (6:54)
04. Some Other Way (3:25)
05. Aftermath (8:50)
Total Time: (26:30)

Sound Engineer: Joseph Dedischew
Lighting: James (Jim) Lee
Cover Art: Tom Iacaboni

Skupina:
Roland Ernest - Vocals, Guitars, Bass
Jan Stepka - Keyboards
Steve White - Drums and Percussion
Hosté:
Last Day At Lokun
Vyšlo 1. ledna 1972, Unoffical limited release

Seznam skladeb:
01. Waited Long Enough (6:00)
02. Green Hills Of Earth (6:42)
03. Autumn's Song (7:43)
04. DASC (4:43)
05. Remember The Rain (6:17)
06. Last Day At Lokun (10:07)
Total Time: (41:32)

Tato nahrávka byla pořízena na Oakland University na dvé kazety, a pak zmixována jako demo. Dokonce byla vylisována i limitovaná vinylová deska. Hudba je pravou ukázkou toho, co Northwind vytvářeli ve svých počátcích a skladba "Last Day at Lokun" je jednou z nejlepších jejich písní vůbec. K poslechu na:
http://northwindband.com/album/last-day-at-lokun

Zpět


Dva přebaly jejich desky "Last Day At Lokun"


Nový a původní cover jejich první desky


Zpět
Oficiální stránky:
http://northwindband.com/
(Snad jediná stránka - k dispozici jsou všechny nahrávky)

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  9.4.2016 
Menu Poslední aktualizace: 9.6.2019
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©