Moth Vellum
  
  
  
  
  

Zpět
MOTH VELLUM byl spolek veteránských hudebníků se sídlem v USA, kde Santa Monica, California, je místo, kde má oficiální domov tato americká kapela. Kapela vznikla ze spolupráce mezi Tomem Lynhamem a Johannesem Luleyem. Výsledky této spolupráce pak vedly ke zformování kapely, když se k nim později přidali Matt Swindells (bicí, zpěv) a Ryan Downe (baskytara, sólový zpěv).

Johannes se poprvé setkal s Tomem Lynhamem, když nahrával se svoji kapelou Bunnysound v jeho studiu v Oaklandu, CA v roce 2002. On byl vlastně jejich bubeník, který je jeho hlavním nástrojem. Ryan a Johannes se setkali už v roce 1997, když Johannes byl kytaristou v jeho kapele Ryan Downe and the Hypocrites, když pomáhali při nahrávání jeho alba na Elton John Rocket Records. V letech 2002 a 2003 se mu nepovedl další projekt a jako fanoušek Rush se velmi zajímal, co Tom a Johannes společně tvoří. Matt byl posledním přírůstkem do kapely. Všichni byli součástí hudební scény města San Francisca v té době. Přinesl do nové kapely své úžasné bubenické dovednosti, stejně jako doprovodný zpěv do Moth Vellum. Tom je také nadaný klávesista a tak pro něj nebyl problém přejít ke klávesám.

Jejich eponymní debut z roku 2007 je pak výsledkem jejich společného úsilí. Šest skladeb na téměř hodinovém albu přináší především oslavu a hold art rocku 70. let minulého století množstvím nenápadných reminiscencí na tvorbu Yes, resp. jejich americké obdoby starší tvorby - Starcastle, ale v žádném případě se nejedná o nějakou napodobeninu. Určitou nostalgii na 70. léta může vyvolávat i přebal bookletu v CD - jako kdyby vypadl z dílny studia Hipgnosis, které tvořilo obaly vinylových alb Pink Floyd, Wishbone Ash a dalších kapel. Kapela se pak dostala i na živé vystupování, např. na Rites of Spring Festival v roce 2009.

Plány na následovníka začaly brzy po jeho vydání. Měli dokončenou skoro polovinu záznamu, než se hráč na klávesové nástroje přestěhoval do Portlandu v Oregonu a bubeníka potkaly docela vážné zdravotní problémy. Poté, co se neúspěšně snažili přesvědčit basistu a zpěváka, aby pokračovali, to však znamenalo konec kapely. Kapela se tak definitivně rozpadla v roce 2010. Byl to docela zdrcující moment, protože Johannes miloval kapelu a moc mu na ní záleželo.

Johannes říká: "Získali jsme skvělé ohlasy u kritiků a měli jsme spoustu fanoušků, kteří byli všichni netrpělivě a čekali na novou nahrávku. Muselo to být frustrující pro ně, stejně jako pro mě."

U kapely byl vliv klasického prog rocku zřejmý, ale je to určitě současná kapela. Členové byli schopni úspěšně smíchat více populárních současných stylů do určité symfonické struktury skladeb. Johannes Luley zde působí jako nově reinkarnovaný Steve Howe. Často hraje yesovské kytarové party s ještě větší lehkostí než samotný Steve Howe. Tom Lynham připomíná svoji decentní hrou na klávesy spíše Tony Bankse z Genesis, než více pompéznějšího Ricka Wakemana nebo jazzovějšího Patricka Moraze z Yes. Johannes i Tom jsou evidentně skladateli instrumentální časti produkce Moth Vellum. Z druhé strany oba dva členové rytmické sekce jsou navíc výborní zpěváci. Ryan Downe má poměrne vysoce posazený hlas, který evokuje hlavně hlas Jona Andersona z Yes, ale v některých polohách také Stinga z éry Police a jejich alba Synchronicity. Vokál bubeníka Matta Swindellsa v kapele plní téměř stejnou funkci, jako hlas Chrise Squirea v Yes.

Zpět
Členové:
Johannes Luley - Guitars
Tom Lynham - Keyboards
Matt Swindells - Drums, Vocals
Ryan Downe - Bass, Lead Vocals

Členové
Guitar

Johannes vyrůstal nedaleko Frankfurtu nad Mohanem, SRN, kde Prog Rock byl vždy populární již od počátků počátků v 60. let. Kapely jako Yes, Pink Floyd a Genesis měly obrovský vliv. V roce 1993 se odstěhoval do Californie, kde od té doby žije.

Ve věku třinácti let Johannes propadl posedlosti se všemi věcmi spojenými s kytarou, což jej doslova donutilo utratit všechny své úspory za svoji první Fender Stratocaster. Může za to Dave Gilmour! Krátce poté ještě ve 13 letech začal studovat jazz s holandskou kytarovou legendou Eddy Marronem v jeho "Jazz-Werkstatt". To vedlo k velmi hlubokému pochopení teorie hudby, které se ještě později prohloubilo studiem klasické hudby na vysoké škole. Ve svých 20 letech se etabloval jako plodný studiový hráč, doprovázel německou popovou zpěvačku jménem Ina Deter a Justin Haywarda z kapely Moody Blues. V Kalifornii se v roce 1997 stal členem kapely Ryan Downe and the Hypocrites, když pomáhali při nahrávání jeho alba na Elton John Rocket Records. S touto kapelou také předskakovali kapelám WHO a Iggymu Popovi mezi mnoha dalšími. Na konci 90. let Johannes začal svoji kariéru producenta / Audio inženýra.

V roce 2002 založil progresivní rock kapelu Moth Vellum, která vydala jedno album všeobecně velmi dobře přijaté kritiky. V roce 2010 Johannes začal pracovat na svém sólovém debutu "Tales From Sheepfather's Grove", který vyšel 15. ledna 2013.

V poslední době pracuje jako producent a umělec učastnící se více projektů od konce roku 2013. Stal se také členem kapely Perfect Beings, se kterou už vydal dvě alba. Zároveň se chystá na další sólové album, které se bude jmenovat "Quitara" a mělo by vyjít v roce 2016.


Johannesův styl lze nejlépe popsat jako kombinaci agresivních, někdy vybuchujících Tele riffů a jemnějších jazzově formovaných pasáží. Pečlivě poslouchal kytaristy jako Jeff Beck, Steve Howe, Pat Metheny, Steve Hillage, Wes Montgomery a Roy Buchannan, kteří pomohli Johannesovi vytvořit si svůj vlastní jedinečný kytarový styl. V Moth Vellum pak našel ideální platformu pro vyjádření všeho, o čem sníval, co se týče jeho hry na kytaru.
Členové Tom Lynham
Keyboards

Tom Lynham vyrostl v Medině, Ohio a hudebně byl nejvíce podporován svoji matkou, varhanicí v několik místních sborech. Jeho klavírní lekce začaly ve věku 5 let, ale až do jeho 10 let se zdálo, že bubny jej více uspokojují a staly se jeho hlavním nástrojem. Přesto se v jeho první kapele "The Subliminal Pop Tarts" objevil Tom mezi pěti Casio klávesisty a bubeníkem, když hráli covery Rush a další skladby.

Na střední škole pak začal hrát na kytaru a basu, na vysoké škole napsal a nahrál pár vlastních skladeb a zároveň hrál v několika místních skupinách na různých nástrojích.

Po přechodu do San Franciska v roce 2001 se nakonec setkal s Johannesem Luley a oni rychle zjistili, že sdílejí stejné nadšení pro progresivní rock. Několik desítek kousků z demo skladeb se později stálo zárodky skladeb prvního alba Moth Vellum. Tom se měl původně stát bubeníkem skupiny, ale zajímavá výzva znovu hrát na klávesy v prog rockové kapele jej přivedla zpět k jeho prvnímu nástroji.

Tomovo hraní na klávesy ovlivnili klávesoví velikáni 70. let, především Tony Banks z Genesis a Rick Wakeman z Ano. Vypůjčil si od nich monumentální klávesové a mellotronové instrumentace žánru, ale je také naprosto spokojený s monosynthezátorem a běžnými rejstříky.
Členové Matt Swindells
Drums, Vocals

Matt Swindells pracoval profesionálně jako hudebník od své promoce na Salford University (UK) v roce 1997. Matt má za sebou kariéru na volné noze jako bubeník, učitel, a multi-instrumentalista, stejně jako bubeník v kapeleMoth Vellum.

Electroničtí průkopníci Fila Brazillia si najali Matta jako jejich bubeníka na dvě světová turné v letech 1999 až 2003 a také jim vypomohl u bicích, zpěvem a kytarovými dovednostmi na několika nahrávkách a remixových projektech. Matt je také uváděn jako spoluautor na posledním albu Fila Brazillia.

K jedním z nejdůležitějších momentů jeho kariéry patří i nahrávání vokálů pro album "Raising Lazarus", což je nahrávka, kterou složil a produkoval studiový baskytarista Matt Bissonnette a byla předvedena naživo v Royal Albert Hall spolu s australským jazzovým multi-instrumentalistou Jamesem Morrisonem.

Během doby, když hrával s Fila Brazillia, Matt stihl udělal i několik živých vystoupení pro televizi a rozhlas ve Velké Británii, Evropě, Kanadě a v Japonsku, také hrál na významných festivalech, včetně Glastonbury, Mount Fuji, Lowlands, Redding a Essential festival. Fila Brazillia zahajovali v Estnor Castle's The Big Chill v roce 2002.

Matt Swindells je také plodný skladatel a studiový hudebník žijící v San Franciscu. Natáčel, vystupoval a psal hudbu s Fila Brazillia, Matt Bissonnette, Wirewood, zpěvačkou Lisou Engelken a mnoha dalšími. Objevil se v televizi a rozhlase ve Velké Británii, Holandsku, Španělsku, Irsku, Japonsku a Turecku. Byl také bubeníkem a zpěvákem prog kapely Moth Vellum.
Členové Ryan Downe
Bass, Lead Vocals

Ryan Downe je americký hudebník a zvukový inženýr.

Ryan Downe se narodil v Los Angeles a vyrůstal na nejdůležitějších rockových stanicích fungujících v 70. letech. Na kytaru a klavír začínal hrát ve věku 10 let a rychle našel prostor pro své tvůrčí vyjádření. Naštěstí jeho starší kamarádi měli auta, takže začali navštěvovat mnoho arén s rockovými show na Los Angeles Forum and Universal Amphitheater. Ochotni shlédli všechny a všechnu živé hudbu, objevoval různé hudební směry v rozmezí od Paul Anky až po Rush a všechno mezi tím.

Na střední škole objevil svou lásku ke zpěvu a psaní písní, na vysoké škole začal pravidelně hrát v populárních klubech LA. Když se přestěhoval z Los Angeles do Londýna v roce 1993, objevil jej Elton John a brzy poté, mu byla nabídnuta nahrávací smlouva u Eltonova labelu The Rocket Record Company. Vydání jeho debutového alba "The Hypocrite" z roku 1996 se setkalo celkem s kladným přijetím a otevřelo mu to tak cestu na společné turné s The Who a Iggy Popem v roce 1997.

Když se odstěhoval znovu do San Franciska, setkal se Ryan se skupinou hudebníků, kteří sdíleli jeho lásku k progresivnímu rocku, který jej ovlivnil již v raném věku jako dítě. Ryan a kytarista Johannes Luley otevřeli nahrávací studio Freudenhaus v San Franciscu. To bylo v době, když Downes byl nominován za inženýring, hraní a zpěv na cenu Grammy za nominované album "AREPA 3000" od Los Amigos Invisibles. S Johannesem založil kapelu Moth Vellum, se kterými pocítil tvůrčí výzvu a plně oddal svoji hudební snahu této kapele. Jejich první a pouze jediné album bylo velmi ceněno v prog rockové komunitě, prodávalo se velmi dobře po obou dvou stranách Atlantiku.

Od května roku 2002 pracoval pro Linden Lab, tvůrce Second Life v různých rolí od obsahu, řízení projektů nebo vedoucím štábu. V listopadu 2009 odešel od Linden Lab a s Philipem Rosedalem založili společnost s názvem Love Machine Inc.

Zpět

Skupina:
Johannes Luley - Guitars
Tom Lynham - Keyboards
Matt Swindells - Drums, Vocals
Ryan Downe - Bass, Lead Vocals
Hosté:
Moth Vellum
Vyšlo 1. listopadu 2007, My Sonic Temple

Seznam skladeb:
01. Let The Race Begin (9:14)
02. Whalehead (7:13)
03. Salvo (13:34)
04. Against The Suns (11:22)
05. Walk It Off (11:23)
06. Against The Suns (Reprise) (5:11)
Total Time: (57:54)

Producer: Moth Vellum
Mastered at The Mastering Lab in Ojai, California, USA
Mixed at MySonicTemple in Los Angeles, California, USA
Recorded at MySonicTemple in Los Angeles, California, USA
Mastering: Josh Florian (Mastering), Doug Sax
Mixing: Johannes Luley
Assistant Recorded: Erik Schramm, Jennifer Seuferer
Graphic design: Claire Harlan

Skupina:
Johannes Luley - Guitars
Stephanie Bennett - Harp
Robin Hathaway, Kristina Sattler, Sianna Lyons - Vocals
Hosté:
Tales From Sheepfather's Grove
Vyšlo 15. ledna 2013, My Sonic Temple)

Seznam skladeb:
01. Stab The Sea (7:58)
02. Guardians Of Time (4:18)
03. Moments (3:18)
04. Give And Take (7:04)
05. The Fleeting World (3:44)
06. We Are One (4:24)
07. Suite: Atheos Spiritualis (10:03)
08. Voya (3:53)
Total Time: (44:42)

Cover: Harout Demirchyan, www.demhar.com
"Název alba odkazuje na magické místo z mého dětství. Je poctou mé výchovy a minulosti a představuje okno do mé vlastní historie", říká o svém prvním sólovém počinu Johannes. Celé album bylo věnováno památce jeho rodičů Hanspeter a Charlotte Luley. O jednotlivých písních pak uvedl: "Guardians Of Time" je o dětech, od kterých se můžeme naučit aspoň tolik, kolik se mohly naučit od nás, "Stab The Sea" ohlašuje začátek cesty, a také začátek alba. "The Fleeting World" lze vzít doslova. Naše životy jen prolétavají. Ve velkém schématu věcí, které jsou více než mžik oka. "We Are One" je optimistická báseň o lidskosti. Je to o hledání síly, kterou v sobě vyvíjíme."

Zpět
Ryan Downe  

Zpět
Oficiální stránky: už nejsou k dispozici

Další zdroje:
Celé album: https://www.youtube.com/watch?v=ZbvU2qR3FYA
Informace: http://www.mysonictemple.com/index.html
Nahoru ProgressRock
Made by 
©  2.11.2015 
Menu Poslední aktualizace: 28.5.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!