Memories Of Machines


Zpět...
Memories Of Machines je kapela, spíše projekt, který vytvořili Tim Bowness (No-Man, Henry Fool) a Giancarlo Erra (Nosound) v dubnu 2006. Memories Of Machines se ukázaly jako plnohodnotný projekt navazující na Bownessovou první spolupráci s "Nosound" uprostřed prvního desetiletí v novém století. Vše začalo písní s názvem "Someone Starts to Fade Away", která se nakonec objevila na albu kapely Nosound "Dark Light". Druhá skladba "Change Me Once Again" se vynořil ze studia při Bownessově hostování s Nosound v Římě v roce 2006 a stala se výzvou pro Bownesse a Erru, aby se pustili do spolupráce na celoalbovém projektu.

Nosound - Giancarlo Erra Další nahrávky následovaly souběžně s Errovou prací na "Lightdark" a Bownessovou prací při albu "Schoolyard Ghosts" od No-Man. Několik písní původně předložené pro "Schoolyard Ghosts" nakonec zaznamenali pro Memories Of Machine., Jedna část skladby "Beautiful Songs You Should Know", kterou nahráli a vydali, se pak objevila u obou kapel ve dvou samostatných odlišných verzích. Na nahrávání se ve studiu podíleli i další hudebníci, kteří se tam v té době objevili, včetně všech členů kapel Nosound a členů Bownessovu progresivní rockové kapely Henry Fool, která se několikrát objevila v rámci koncertní kapely No-Man. S další spolupráci přispěli Steven Wilson, Julianne Regan, Jim Matheos a Peter Hammill, který přispěl kytarovými party namísto, jak by se očekávalo, vokálními příspěvky. Rovněž Robert Fripp přispěl některými svými ambientními Soundscapes, které Bowness a Erra následně použili jako základ ke skladbě "Lost and Found in the Digital World". Materiál na album tak postupně vznikal v různých místech na zeměkouli - Švédsko, UK, Estonsko, USA, Itálie od jara 2006 do konce podzimu 2010.

Memories Of Machines vydali své debutové album "Warm Winter" v dubnu 2011 pod labelem Mascot Records. Album Zadní strana přebalu mixoval zvukový čaroděj Steven Wilson (Porcupine Tree, No-Man). Album "Warm Winter" se podařilo natočit i díky široké škále hostujících hráčů, jak již bylo uvedeno dříve, včetně dvou hlavních protagonistů progresivního rocku 70. let, kterými jsou Robert Fripp a Peter Hammill. K nim se přidala řada hudebníků z novější éry progresivního rocku, čili jejich jejich následovníci z 90. let a z počátku 2. tisíciletí jako jsou Jim Matheos (Fates Warning, O.S.I.), Huxflux Nettermalm z PÄÄTÖS, všichni současní i několik předchozích členů obou kapel Nosound a Henry Fool nebo členové Porcupine Tree Colin Edwin a Steven Wilson, který je také Bownessovým partnerem v No-Man. K dalším přispěvatelům na album patří Julianne Regan (All About Eve), estonský jazzový trumpetista Aleksei Saks a violoncellista Marianne de Chastelaine (Samuel Smiles, Heather Nova). Námětem skladeb "Warm Winter" jsou hlavně mezilidské vztahy, závazky, jejich rozpad ("Before We Fall"), válka a o zkoušení udržet si vztah ("Lucky You, Lucky Me") nebo o vzniku nových("Change Me Once Again").

Jiná verze písně "Beautiful Songs You Should Know" se objevila i na albu kapely No-Man "Schoolyard Ghosts" v roce 2008. Toto album sdílí titul s jinou písní na Warm Winter, která je sama úzce spjata s písní No-man "Mixtaped".

Oba dva plánovali druhé album Memories Of Machines někdy v letech 2013/2014, ale dosud se neobjevilo.

Zpět...
Členové:
Tim Bowness - Vocals, Guitar (No-Man)
Giancarlo Erra - Guitars, Keyboards (Nosound)

Členové Tim Bowness
(Narozen 29. November 1963, Latchford, Cheshire, England, UK)
Vocals, Guitar (No-Man)


Tim Bowness je anglický zpěvák a skladatel známý hlavně z práce se skupinou No-Man, což je dlouholetý projekt založený již v roce 1987 spolu s členem Porcupine Tree Stevenem Wilsonem.

Kromě nahrávání alb s No-Man pro gramofonové společnosti One Little Indian, Sony/Epic a Kscope, se Bowness objevil i na nahrávkách italského umělce Alice, OSI a kytaristy Davida Torna. V roce 1994 nahrál desku ve spolupráci s klávesistou Richardem Barbieri (Porcupine Tree/Japan/Rain Tree Crow) s názvem "Flame".

Kromě toho byl Bowness základním nebo přidruženým členem několika dalších kapel. Zpíval pro německou elektronickou kapelu Centrozoon a britské electro-improvizátory Darkroom na více vokálně orientovaných projektů provedených a vydávaných těmito skupinami. Je také zpěvákem a kytaristou kapely Henry Fool, zpívá také s Memories Of Machines a anglo-estonskou jazzovou kapelu Slow Electric. Byl zpěvákem (a příležitostným druhým kytaristou) Samuel Smiles v letech 1992 až 2000. Bowness má také dlouholetou spolupráci v duu s multi-instrumentalistou Peterem Chilversem pocházejícím z katedrály Ely, Cambridgeshire, s nímž působil také v Samuel Smiles and Henry Fool. Většina nahrávek je založená na zpěvu a klávesách (hlavně klavír), tento projekt zatím přinesl alba "California, Norfolk" z roku 2002 a "Overstrand" z roku 2002.

V roce 2004 vydal své první sólové album "My Hotel Year" vydané u labelu One Little Indian. Album nadále využil svých dřívějších i nových spolupracovníků, například Roger Eno a Hugh Hopper. Hostoval také u italské kapely Nosound a u dvou norských skupin White Willow a The Opium Cartel.

V roce 2009 Bowness společně skládal a koprodukoval album "Talking With Strangers" bývalé zpěvačky Fairport Convention Judy Dyble, na kterém se představili také Robert Fripp, Ian McDonald, Simon Nicol Jacqui McShee a Julianne Regan.

Za pomoci hostujících hudebníků jako Robert Fripp, Peter Hammill, Julianne Regan a dalších vydal v dubnu 2011 debutové album skupiny Memories Of Machines nazvané "Warm Winter" u Mascot Label. Bezejmenné debutové album Slow Electric pak vyšlo na labelu Panegyric v říjnu 2011.

Bownessovo druhé sólové album "Abandoned Dancehall Dreams" se objevilo v obchodech 23. června roku 2014 u Inside Out Music. Produkoval je Bowness a mixoval Steven Wilson, mezi spolupracovníky se objevili Pat Mastelotto, Colin Edwin a klasický skladatel Andrew Keeling. Richard Barbieri a Grasscut se ujali mixování bonusového disku.

Videoklip k "Warm Up Forever Man" (režiroval jej Miles Skarin z Crystal Spotlight) měl on-line premiéru v květnu a na album "Abandoned Dancehall Dreams" vyšly jedny z nejlepších recenzí v Bownessově kariéře. Přízniváodezva zazněla i od Prog and Classic Rock, album se dostalo na pozici 18 v oficiálních rockových britských žebříčcích a #1 v Prog magazínu v červenci 2014 a v srpnovém žebříčku 2014.
Členové Giancarlo Erra
(Narozen 7. července 1978, Řím, Itálie)
Guitars, Keyboards (Nosound)


Giancarlo Erra je italský zpěvák a kytarista, člen art rockové skupiny Nosound.
Své první hudební nahrávky pořídil už na konci 90. let. V roce 2002 založil projekt Nosound, v rámci kterého vydal o tři roky později ve vlastní režii album "Sol29". Díky jeho úspěchu se pak Nosound přetransformovala do podoby regulérního hudebního tělesa, které v následujících letech vydala další alba. Erra je přitom hlavní postavou kapely Nosound a je téměř výhradním autorem všech jejich skladeb, zpěvákem i hlavním kytaristou.

V roce 2007 začal spolupracovat se zpěvákem Timem Bownessem, se kterým vytvořil projekt Memories of Machines, jehož první album vyšlo v roce 2011. Podílel se také na albech Stefana Panunziho.

Giancarlo se přestěhoval v roce 2010 z Itálie do Velké Británie, kde začal pracovat pro vydavatelství KScope Rekords jako producent a inženýr. Pod hlavičkou Nosound vydal již čtyři studiová alba, tři EP a několik propagačních demo nahrávek. Zatím poslední studiové album Nosound vyšlo v prvním čtvrtletí roku 2013.

Zpět...

Skupina:
Tim Bowness - Vocals, Guitar (09)
Giancarlo Erra - Guitars, Keyboards
Hosté:
Steven Wilson - Guitars & Keyboards (05)
Jim Matheos - Guitar Atmospherics (07)
Gabriele Savini - Acoustic Guitars (06)
Robert Fripp - Guitar Soundscapes (08)
Aleksei Saks - Trumpet (08)
Michael Bearpark - Volume-Swell Guitar (09)
Peter Hammill - Guitars (10)
Alessandro Luci - Bass (02,04,06)
Peter Chilvers - Bass (09)
Colin Edwin - Double Bass (10)
Paolo Martelacci - Keyboards (02,06)
Stephen Bennett - Electric Piano & Synthesizer (09)
Huxflux Nettermalm - Drums (02,04)
Gigi Zito - Drums (06)
Andrew Booker - Drums (09)
Myke Clifford - Saxophone (09)
Marianne de Chastelaine - Cello (03,10)
Julianne Regan - Backing Vocals (02,06)
Warm Winter
Vyšlo 16. května 2011, Mascot Records

Seznam skladeb:
01. New Memories of Machines (1:31)
02. Before We Fall (5:12)
03. Beautiful Songs You Should Know (4:59)
04. Warm Winter (5:34)
05. Lucky You, Lucky Me (4:17)
06. Change Me Once Again (5:56)
07. Something in Our Lives (4:11)
08. Lost and Found in the Digital World (5:14)
(Tim Bowness/Giancarlo Erra/Robert Fripp)
09. Schoolyard Ghosts (5:32) (Tim Bowness)
10. At the Centre of It All (7:26)
Total Time: (49:50)

Recorded: jaro 2006 - podzim 2010
Recorded in the UK, USA, Estonia, Sweden and Italy
Produced & Arranged: Tim Bowness, Giancarlo Erra

Mastered: Jon Astley at Close To The Edge
Recorded & Engineered: Giancarlo Erra
Všechny skladby napsali Tim Bowness/Giancarlo Erra pokud není jinak uvedeno.

Additional Recording & Engineering, Mixing: Steven Wilson
Additional Recording & Engineering: Stephen Bennett
Photography: Katherine Mager (katherinemager@googlemail.com)
Layout and design: Carl Glover for Aleph Productions

Zpět...


  

Zpět...
Oficiální stránky:
http://www.memoriesofmachines.com/
https://www.facebook.com/timbowness
https://timbowness.wordpress.com/album-writings/memories-of-machines-warm-winter/

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  25.3.2015 
Menu Poslední aktualizace: 28.5.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!