MAGIC PIE
                                        

Zpět

U norských MAGIC PIE se setkávají vlivy klasického rocku s progresivním rockem v celé šíři vlivů od 70. let až do současné progresivní scény. Charakteristický a jedinečný zvuk MAGIC PIE je založen na silných melodických písníích, ve kterých se mísí mocná vokální hudba, šumivé kytarové riffy, varhany a syntezátory ze 70. let a hutná rytmika basy a bicích. Hudba obejme široké spektrum stylů, měnící se z nejjemnější emocionální skladeb až k těžkým metalovým riffům. MAGIC PIE se řadí k těm nejlepším novým progresivním kapelám.

I když kapela vlastní jedinečný zvuk a rukopis, odrážejí se v ní vlivy Spock Beard, Deep Purple, Genesis, YES, Dream Theater, Pink Floyd, Kansas, Flower Kings a Uriah Heep, a to je už velký hudební "koláč".

Kapela vznikla v roce 2001 z hudebníků působících ve dvou městech Moss a Fredrikstad v jihovýchodním kraji Ostfold v Norsku. Zakládající sestava byla následující: Kim Stenberg (kytara), Eirik Hanssen (zpěv, kytara, acc.), vynikající klávesista Gilbert Marshall (klávesy, zpěv), Lars Petter Holstad (basa, kytara) a Jan T. Johannessen (bicí) a třetí zpěvák Allan Olsen (zpěv). Zpočátku jejich zatím krátké kariéry hrávali i coververze oblíbených progresivních kapel a k tomu vždy pár komplexního vlastního materiálu, což jim vydrželo až do roku 2005.


MAGIC PIE podepsali smlouvu se švédskou gramofonovou firmou Progress Records v roce 2005 a ve stejném roce vydali i své první vynikající debutové album "Motions Of Desire". V roce 2007 vydali jejího následovníka, druhé album s názvem "Circus Of Life". Po vydání druhého alba vystřídal v roce 2008 zpěvák Eiríkur Hauksson (zpěv, kytara), člen koncertní skupiny Kena Hensleyho (ex-Uriah Heep), zakládajícího člena kapely Allana Olsena. Allan ale neodešel úplně a občas vypomáhá při koncertmních turné kapely. Třetí album "The Suffering Joy" pak vyšlo v lednu 2011.

Celková odezva na alba bylo ohromující hudebními kritiky a diváky po celém světě a jejich živá vystoupení se vyrovnala jejich muzikantství i tomu předvedenému při studiové práci. V posledních letech vystupovala kapela s extrémním úspěchem na různých místech a festivalech v USA, první koncert v ROSfest v roce 2006 a 2007, Rites of Spring Festival (RosFest) 2010, Holandsku, Anglii, Švédsku, Sweden Rock Festival 2007, a Norsku.

V prosinci 2007 byla vokální role Allana Olsena svěřena jedinému profesionálnímu hráči v kapele, islaňanovi Eiríkuru Haukssonovi. O pět let později v polovině srpna 2012 MAGIC PIE opět s lítostí informovali, že je opouští jejich zakládající hráč na klávesové nástroje, zpěvák a skladatel GILBERT MARSHALL, který se chtěl zaměřit na hudbu, kterou si sám bude skládat. Nebylo to žádné dramatické rozhodnutí Gilberta, odchází z kapely jako přítel. Gilbert byl důležitou součástí vytváření jedinečného zvuku MAGIC PIE.

Podzim téhož roku byl věnován většinu času hledání nového kvalifikovaného muže za klávesy, z něhož po náročném konkurzu s mnoha potenciálními hráči vstoupil na scénua Erling Henanger, který se stal jejich novým hráčem na klávesy. Konkurzu se zúčastnilo hodně kvalifikovaných hudebníků, všichni členové MAGIC PIE nakonec byli nejspokojenější s Erlingem Henangerem a nová sestava zahájila novou éru MAGIC PIE.

MAGIC PIE nyní pracují na svém čtvrtém oficiálním albu. Nové album je už napsáno a kapela doufá, že se na něm předvede Erling jako fantastický muzikant. Čtvrté album norské prog rockové kapely Magic Pie se konečně objevilo 25. května 2016 na trhu uvedené labelem Karisma Records pod názvem "King For A Day".

Kromě několika norských festivalů a koncertů se kapela úřčastnila i některých významných mezinárodních akcí, např. Sweden Rock Festival, Rites of Spring Festival (USA), Symforce (NL), Summers End (UK), Slottsskogen Goes Progressive (S), Sweden Prog Fest a Classic Rock Cruise. V průběhu let sdíleli společnou scénu s mnoha kapelami a umělci jako Saga, Pendragon, Ken Hensley, Spock's Beard, Beard Fish, Star Castle, Scorpions, Focus, Pain of Salvation, Opeth, Hasse Froberg & MC (Flower Kings) nebo Circus Maximus.

Během léta 2016 hráli na světovém prog-rockovém festivalu Night of Prog Festival v Německu, ve kterém se objevili mimo jiné Carl Palmer z legendární skupiny Emerson, Lake & Palmer a Spock's Beard. V roce 2017 se na rozdíl od předchozích let zaměřili na další koncerty v Norsku, i když i nyní jejich cesta zamířila do Londýna na festival.

Kapela oznámila, že dne 17. března 2017 rok u labelu Karisma Records znovu vydají první tři alba kapely "Motions Of Desire" (2005), "Circus Of Life" (2007) a "The Suffering Joy" (2011). Zajímavostí je, že se zároveň všechny tyto položky objeví poprvé na vinylu.


Mezi hlavní události roku 2018 patřilo vystoupení na 2Days+1 Progrock Festival v Itálii a práce na pátém albu kapely, jehož mixing a mastering probíhal v prosinci v The Mouse House L.A. Rich Mouser. Jeho vydání je naplánováno na počátek roku 2019.

V lednu 2019 Magic Pie vydali promo video pro zbrusu novou píseň "P&C". Video režíroval kytarista Kim Stenberg, který natočil video na iPhone. "P&C (potěšení a následky) je moderním prog-metalovým přístupem Kima," vysvětluje zpěvák Eirikur Hauksson. "Ve sborech zůstáváme věrní více typickému melodickému stylu Magic Pie, ale verše jsou více osobitější, než jste možná předtím znali."

Magic Pie se v roce 2019 objevili na Cruise To The Edge. Kapela je nyní ve finálních fázích míchání a masteringu nového, zatím bezejmenného, alba v ateliéru prog maestra Rich Mousera v Los Angeles. Album se má objevit do léta 2019. Zatím z něj kapela zveřejnila jeden oficiální videoklip k písni "P&C" (Pleasure and Consequences).

Dlouho očekávané páté album norské progrockové skupiny Magic Pie bude vyjde 30. srpna 2019 u Karisma Records. Album bude nazvané "Fragments Of The 5th Element" se objeví ve verzi CD/LP a digitálním formátu. Míchání a mastering alba realizoval Rich Mouser (Spocks's Beard, Transatlantic, The Neal Morse Band) v The Mouse House Studio v Los Angeles. Artwork vytvořil Kim Stenberg a je založen na originálních malbách Evy Stenberg.

Zpět

Kim Stenberg - Vocals, Guitars
Eirikur Hauksson - Vocals, Guitars
Erling Henanger - Vocals, Keyboards
Eirik Hanssen - Vocals, Guitars
Lars Petter Holstad - Vocals, Bass
Jan T. Johannessen - Drums
Allan Olsen - Vocals, Keyboards
Gilbert Marshall - Vocals, Keyboards

Členové Kim Stenberg
(Narozen 23. března 1975, Moss, Norway)
Guitars, Vocals


Je ženatý s Lene Monge Stenberg a žijí spolu v Moss, Norway. Navštěvoval školu Kirkeparken Videregaende Skole.

Nástroje: Mesa Mark V, Ibanez AM73 & V-Picks - "Mellow Jam"

Hudební vlivy: Frost*, Savatage, Chris Brooks Guitar, Spock's Beard, Dream Theater, Ajalon, Frank Gambale, Kaipa, VALARIEN, Shadow Of The Sun, Adrenaline Mob, Magenta, Jonny Judas, The Beatles, Mike Mangini Media & Info, Ken Hensley, Transatlantic, Eirikur Hauksson, Dave Kilminster, The Flower Kings, Musikere i Moss og omegn, Pete Thorn, Artch, Neal Morse, Freak Kitchen, A.C.T, Mike Portnoy, Jason Becker, INI, KISS, Tenacious D, Alex Hutchings Fans!, Guthrie Govan, Led Zeppelin Official, Vinnie Moore, Blues Saraceno, Hasse Fröberg and the Musical Companion, Greg Howe, Richie Kotzen, KARISMA RECORDS, Rick Graham, Al Di Meola, Yellow Matter Custard, Brett Garsed, Beardfish, Bryan Baker, Joe Satriani, Chris Brooks, Panzerballett Magical Mystery Band, Karmakanic, Flying Colors, Andy Wood, RoSfest, Tom Quayle, Pain of Salvation, ShredKnowledge, Steve Vai, D'AccorD, Eric Johnson (Guitarist), Circus Maximus, LEPRECHAUNS, Cakehouse Recording Studio, Mattias Eklundh, Paul Gilbert, The Killing Cure, GregHowe, Kansas, Magic Pie, City Boy, Nuno Bettencourt, Nikki Sixx, James LaBrie, The Aristocrats, Roine Stolt (Transatlantic -Agents Of Mercy - Flowerkings)
Členové Jan Torkild Johannessen (JT)
(Narozen 1960, Moss, Norsko)
Drums, Percussion


Oblíbení bubeníci: Ian Paice, Buddy Rich, Terry Bozzio, Ginger Baker, Mike Portnoy, Jeff Porcaro, Billy Cobham, Virgil Donati, Graham Lear, Dave Weckl, Thomas Lang, Pal Thowsen

Hudebmní vlivy: Deep Purple, Baker Gurvitz Army, Dream Theater, Transatlantic, Frank Zappa, Pink Floyd, Santana, Toto, Earth Wind & Fire, Gary Moore, Saga, 10CC, Level 42, Koinonia, Supertramp, Michael Jackson, Chicago, Queen, Al Jareau, Stevie Wonder, Billy Cobham, Abba, Beatles, Tower of Power, David Bowie, Chich Corea, Al di Meola, Andrew Loyd Webbers productions + various Jazz - Diana Krall

Oblíbené skupiny: Deep Purple, Santana, Saga, Baker Gurvitz Army, Pink Floyd, Beatles, Frank Zappa, Dream Theater, Transatlantic, ELP, EW&F, Level 42, 10CC

Oblíbené alba: Deep Purple "Made in Japan", Santana "Moonflower", Saga "In Transit", Pink Floyd "Dark Side of The Moon", The Baker Gurvitz Army, Zappa "Sheik Yerbouti", Dream Theater "Scenes From a Memory", Transatlantic "SMPTe" , Beatles "Sgt. Peppers Lonely Hearts Club Band", 10CC "Live and Let Live"
Členové Eirikur Hauksson
(známý také jako Eric Hawk)
(Narozen 4. července 1959, Fredrikstad, Norsko)
Vocals, Guitars, Keyboards


Nástroje: Epiphone Les Paul model, Ovation 6 and 12 strings, Giss-guitar, Peavy Classic 50 amp


Oblíbený zpěvák: David Bowie
Hudební vlivy: The Hard Rock of the70´s – Beatles, Bowie, Steve Harley, Ian Hunter just to name a few.

Oblíbené kapely: Same as above
Oblíbené alba: Various (Andrew Lloyd Webber)
Jiné: Ziggy Stardust, Another Return (Artch)

Eiríkur se představil publiku v mnoha různých hudebních arénách, jeho kariéra se rozšířila i z účasti jako zpěvák v norské heavy metalové kapele Artch na několika představeních v Euro Vision Song Contest.

V roce 2006-2012 si přijal nabídku zpívat pro Kena Hensleyho (ex-Uriah Heep) se svým norským bandem Live Fire.

Jako zpěvák a kytarista je členem vysoce uznávané norské progrockové kapely Magic Pie, a také zpívá pro další norskou progrockovu kapelu s názvem Kerr Pink. Dále píše písničky a texty pro sebe i další umělce.

Web: http://www.eirikur.info
Členové Lars Petter Holstad
(Narozen 10. května 1966, Moss, Norway)
Bass Guitar, Vocals


Žije v Moss, Norway. Pracuje ve společnosti Stena Stal. Má přítelkyni Janne Hasle.

My gear: Musicman Stingray & Fender Jazzbass Fretless, Hartke amp.

Favourite bass players: Marcus Miller, Rocco Prestia, Sting, Flea

Musical influences: 70's and 80's

Favourite bands: TOTO, Tower og Power, Red Hot Chili Peppers

Favourite albums:
Tower of Power - Monster on a leach
Red Hot Chili Peppers - One hot minutes
The Police - Outlandos d'amour / Reggatta de blance
Simple Minds - New gold dream (81.82.83.84)
Členové Erling Henanger
(Narozen 1968)
Keyboards, Vocals


Prediktor AS, Fredrikstad. netRafter AS - květen 2000 až prosinec 2010.
Navštěvoval Tindlund Ungdomskole, kterou ukončil v roce 1984. Žije v Fredrikstad, Norsko.

Erling hraje na většinu druhů klávesových nástrojů a prošel mnoha kapelami a hrával také v divadlech. Po konkursu v roce 2012 byl přijat do nové sestavy Magic Pie, když nahradil Gilberta Marshalla. Erling má i skvělý hlas a snad se objeví i na nové desce.
Členové Eirik Hanssen
(Narozen 1. června 1963, Moss, Norsko)
Vocals, Acoustic Guitars


Žije v Moss, Norway. Školu navštěvoval v Kirkeparken Videregaende Skole, kterou ukončil v roce 1982.

Pracoval v Norsk Data Senter a Santech Micro Group.

Hudební vlivy: The Beatles, Pink Floyd, Dream Theater

Oblíbené kapely: The Beatles, Pink Floyd, Dream Theatre, Spocks Beard
Členové Allan Olsen
Vocal, Guitars

Zakládající člen MAGIC PIE v roce 2001.

Po odchodu z MAGIC PIE v roce 2008 s nimi občas vystupuje jako host na koncertech.
Členové Gilbert Marshall
(Vocal, Keyboards)

Na klávesové nástoje hraje asi od 16 či 17 let.
Pak mu jednou v roce 2001 v říjnu nebo listopadu Kim Stenberg zavolal, zda by se nepřipojil a založil s ním prog rockovou kapelu.

Poslouchá: Emerson, Lake & Palmer - Tarkus, The Flower Kings, IQ, Pendragon, sólové desky od Neal Morse.


Zpět

Studiové desky:
2019 Fragments Of The 5th Element
2015 King For A Day
2011 The Suffering Joy
2007 Circus Of Life
2005 Motions Of Desire


Sestava:
Kim Stenberg - Guitars, Vocals
Eirikur Hauksson - Lead Vocals, Guitar
Erling Henanger - Keyboards, Backing Vocals
Eirik Hanssen - Vocals, Guitar
Lars Petter Holstad - Bass, Backing Vocals
Jan T. Johannessen - Drums
Diskografie Fragments Of The 5th Element
Vyšlo 30. srpna 2019, Karisma Records

Seznam skladeb:
01. The Man Who Had It All (5:25)
02. P & C (5:32)
03. Table For Two (4:04)
04. Touched By An Angel (8:01)
05. The Hedonist (22:58)
Total Time: (46:00)

Mixed, Mastering: Rich Mouser at The Mouse House Studio, Los Angeles
Artwork: Kim Stenberg

Sestava:
Kim Stenberg - Guitars, Vocals
Eirikur Hauksson - Lead Vocals, Guitar
Erling Henanger - Keyboards, Backing Vocals
Eirik Hanssen - Vocals, Guitar
Lars Petter Holstad - Bass, Backing Vocals
Jan T. Johannessen - Drums
Diskografie King For A Day
Vyšlo 25. května 2015, Karisma Records, KAR091LP (Norway)

Seznam skladeb:
01. Trick Of The Trade (6:09)
02. Introversion (12:24)
03. According To Plan (6:35)
04. Tears Gone Dry (12:14)
05. The Silent Giant (5:22)
06. King For A Day (27:29)
Total Time: (70:13)

Mixed: Rich Mouser
Sestava:
Eriikur Hauksson - Vocals, Guitars
Eirik Hanssen - Vocals, Guitars
Kim Stenberg - Guitars
Lars Petter Holstad - Bass Guitar
Gilbert Marshall - Vocals, Keyboards
Jan T. Johannessen - Drums

Hosté:
Maria Bentsen - Backing Vocals (04,07)
Diskografie The Suffering Joy
Vyšlo 25. ledna 2011, Progress Records, PRCD007654 (Sweden)
Re-released 12. ledna 2017, Karisma Records

Seznam skladeb:
01. A Life's Work (Part I) - Questions Unanswered (1:16)
02. A Life's Work (Part II) - Overture (3:32)
03. A Life's Work (Part III) - A Brand New Day (2:28)
04. A Life's Work (Part IV) - The Suffering Joy (17:09)
05. Headlines (9:29)
06. Endless Ocean (3:11)
07. Slightly Mad (9:48)
08. Tired (15:21)
09. In Memoriam (8:39)
Total Time: (70:53)

Trvalo to mnohem více času, než jsme mohli očekávat, že se naše nové CD "The Suffering Joy" dokončili. Před rokem jsme byli přesvědčeni, že to bude v průběhu jara 2010, ale jsme se udeřil o několik případů smůlu - Zejména oheň se totálně zničil studio a většina našich zařízení Gilbertův. Měli jsme velké naděje, že konečně dostat CD před Vánocemi, ale nikdy se zdají být snadné se dostat, co udělat v čase. Dáváme veškeré své úsilí do tvorby vrah album a konečně vidíme světlo na konci tunelu.

Sestava:
Eirik Hanssen - Lead Vocals
Kim Stenberg - Guitars, Vocals
Gilbert Marshall - Keyboards, Lead Vocals
Jan Torkild Johannessen - Drums
Allan Olsen - Lead Vocals
Lars Petter Holstad - Bass Guitar
Hosté:
Kor Artig - Choir on "Circus of life Part 5"
Liv Frengstad - Cello on "Circus of life Parts 1 & 5"
Goran Dahlberg - Trombone on "Pointless masquerade"
Marielle & Caroline Stenberg -Kids - "Circus of life part 1"
Diskografie Circus Of Life
Vyšlo 30. dubna 2007, Progress Records, PRCD 024 (Scandinavia)

Seznam skladeb:
Circus Of Life: (45:44)
01. Pt. I - Welcome (3:24)
02. Pt. II - Freakshow (6:14)
03. Pt. III - What If... (8:09)
04. Pt. IV - Trick Of The Mind (21:50)
    a. Act I - Song Of Decision
    b. Act II - Song Of Anger
    c. Act III - Song Of Sharing
    d. Act IV - Face To Face
05. Pt. V - The Clown (6:07)
06. Pointless Masquerade (8:57)
07. Watching The Waters (9:31)
Total Time: (64:15)

Produced and recorded at Progstock Studio and Kim's home basement by Kim Stenberg & Gilbert Marshall

Mixed and mastered by David Johansen at Audiovisjion

CD Progress Records PRCD024 (2007)
Jedná se o koncepční album a Gilbert Marshall se o něm vyjádřil:
"Cirkus Of Life" je tanec života, který se musí projít od kolébky až do hrobu. Začínáte jako děti a končíte jako dospělí, všechny útrapy, všechny radosti, které přicházejí v životě člověka. Nikdy ovšem nevíte nevíte, kdy změny přijdou. Myslím, že to lze srovnat s cirkusem - nevíte, jestli se klaun blíží, sloni nebo nebezpečná akrobacie a někdy představení nedodrží program.

Sestava:
Eirik Hanssen - Lead Vocals
Kim Stenberg - Guitars
Gilbert Marshall - Keyboards, Lead Vocals
Jan T. Johannessen - Drums
Allan Olsen - Lead Vocals
Lars Petter Holstad - Bass Guitar
Diskografie Motions Of Desire
Vyšlo 2005, Progress Records, PRCD015 (Scandinavia)

Seznam skladeb:
01. Change (20:05)
02. Motions Of Desire (6:32)
03. Full Circle Poetry (14:15)
04. Without Knowing Why (7:55)
05. Illusion & Reality (Part I) (10:18)
06. Illusion & Reality (Part III) - Final Breath (4:49)
07. Illusion & Reality (Part IV) - Reprise (3:09)
08. Dream Vision (7:50)
Total Time: (74:57)Zpět

Magic Pie - Promo foto 2013: zleva Eirik Hanssen, Lars Petter Holstad, Erling Henanger, Eiríkur Hauksson, Jan T. Johannesen, Kim Stenberg


Eirik Hanssen, Lars Petter Holstad, Kim Stenberg, Jan T. Johannessen, Eirikur Hauksson, Eirikur Hauksson a Gilbert Marshall v Tilburg, Netherlands
Zpět

Oficiální stránky:
http://www.magicpie.net/

Facebook:
https://www.facebook.com/magicpieband

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  24.11.2013 
Menu Poslední altualizace: 16.9.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!