LAVA ENGINE


Zpět
Lava Engine je progresivní rock/metalová kapela pocházející z měst Jönköping a Gothenburg, Švédsko. Původně vznikli už v roce 2006, když začínali jako popová kapela pod názvem Drillingholes, a to jako písňově orientovaná se spoustou akustických kytar a rozmáchlými klávesami. Postupem času se kapela vyvinula do poněkud rockovějšího monstra, u kterého se zvuk stal více elektrický, těžší a riffově orientovaný. Tato změna znamenala velký rozdíl pro posluchače, ale pro členy kapely to bylo spíše jako návrat zpátky ke kořenům, kterým všichni členové předtím věnovali spoustu času.

Se všemi těmito návraty a současnými modernímě heavy rockových vlivy se zrodili Engine, kteří dnes naživě kombinují všechny tyto prvky, jak jemnější vokální/skladatelské etudy, stejně jako těžší a složitější party kytarových eposů. Po několika personálních změnách se kapela ustálila ve složení Magnus Florin (zpěv a kytara), Ronnie Jaldemark (kytary a zpěv, ex-System Breakdown), Christian Karlsson (bicí) a Ian Varjanne (basa).

Jméno kapely skrývá název motoru, který by symbolizuje a charakterizuje právě onu energii kapely. Hudební motor, který pumpuje krev v jejich žilách. A část "Lava" je pouhý prefix, který byl přidán právě proto, že zní dobře. Koneckonců jméno bylo údajně vytvořeno se sklenkou bílého.

Až do konce roku 2008 Lava Engine skládali a nahrávali debutové EP demo, jezdili koncertovat stejně jako se objevovali ve vysílacím času některých rádií. V Matchtown Studio, Jönköping, Švédsko, zaznamenali bicí a mixoval je CJ Grimmark z proslulých Narnia. V té době kapelu tvořili Magnus Florin (zpěv a kytara), Ronnie Jaldemark (kytary a zpěv), Christian Karlsson (bicí) a Ian Varjanne (basa).

Debutové EP demo vyšlo 20. listopadu 2008 jen pod označením kapely "Lava Engine". Přebal alba je ve skutečnosti foto od Ronnieho kamarádky z rodinného fotoalba. Chtěli tím vyjádřit všechny typy lidí o několik generací zpátky v čase. Ona měla nápad zkusit to a všichni v kapele cítili, že chtěli jiný cover, než "většina kapel, takže kdyby zůstal bílý, bylo by to pro ně stejně perfektní. Prostě nechtěli na obal desky žádné temné symboly jako náhrobky, zombie a monstra všeho druhu. Ale chvíli po vydání bezejmenného mini alba, kapela oznámila změnu v sestavě, když ztratila bubeníka. Od té doby současně cítili potřebu soustředit se spíše na něco jiného, než na bubnování. Krátce nato se kapele představily dobře známé tváře a nabídly své bubenické dovedností, zejména pak Mick Nordström (Stonfuze, Modest Attraction, Flagship, Spearfish), který se ke kapele připojil.

Zkoušky vypadaly tak dobře, jako by se kapele chtělo vzlétnout. Vrcholem toho bylo, že po měsíci kapela konečně našla toho pravého a nejživějšího basistu v osobě Vanja Hadzice (ex-Maitreya). Původně měl být v sestavě i klávesista, ale to se změnilo v době, kdy přišli nahrávat. Po jedné zkoušce ve čtyřčlenném obsazení bylo každému jasné, že to byli noví Lava Engine.

Kapela se pak opět vrhla do psaní a skládání. Nový materiál pak nahrávala po různých studiích až do léta 2009. Mezitím se ale vystřídalo také několik basistů, kteří přišli pomoci a zase odešli, když předchozí člen Vanja Hadzic opustil kapelu. Naštěstí pro jejich druhé album se připojil basista Simon Dahlström a zapadl celkem snadno do sestavy Lava Engine.

Nová sestava znamenala velkou změnu v hudební kvalitě, stejně jako ve směru, který byl již nějakou dobu naznačen, a to další krok směrem k temnější a těžší straně progrocku. Lava Engine nebyli nikdy považováni za čistě metalovou kapelu, ale spíše za rockovou kapelu se silným zvukem. A to lze vidět i na novém EP albu "In Limbo", které kapela vydala opět jako nezávislé dne 4. června 2010. Už úvodní skladba "Drain Your Soul" vás pořádně chytne za pačesy. Po hudební stránce lze stále hovořit o emocionální rockové směsi se zpěvácky/skladatelským stylem a emocemi, přidanými progresivními a symfonickými vlivy, stejně jako prvky moderního popu, rocku a metalu. Výjimečné souznění hudby kapely začíná již samotným přebalem. Mladá dívka, Sandra Johansen, je velmi smutná se stékajícími slzami a rozmazanou řasenkou. Ukazuje dokonale, co lze očekávat od tohoto alba, temné melancholie prog metalu, s ostrými hranami, krásnými melodiemi a přesvědčivými sóly. Se svými citovými texty budete přesměrováni do smutku a štěstí, aby své nejhlubší obavy a největší radosti: "Někdo odčinil moji bolest". Skladatelské dovednosti jsou zde ještě lépe zaranžovány, stejně jako nahrány, a vrcholem je lepší produkční práce, když se míchání ujal samotný bubeník Mick Nordström a dokončil zkušený studiový inženýr a produkoval je přízračný kytarista Narnie, CJ Grimmark.

Kapela v následujících letech koncertovala po Evropě, hlavně ve Švédsku a v Německu, vystoupila na některých festivalech. Ale dalších pět let trvalo, než se kapela odhodlala vydat další nahrávku. Tentokrát se jedná už o plnohodnotné album, které vyšlo pod názvem "In Bloom" 26. září 2015 opět v samorežii kapely, které je ale přístupné na jejich stránce http://lavaengine.bandcamp.com/. První píseň "Home" začíná v pozadí rozhovorem mezi astronauty. Jedná se o dobrou skladbu a docela poutavou s chytlavým refrénem. Ne náhodou se skupina se rozhodla vydat ji jako propagační lyric-video v březnu 2015. V o něco klidnější náladě se pohybuje "All Here In Bloom", temno a robustní zvuk panují v "The Commander", "Good: Speed" je pak rychlá a dynamická skladba. Ve středu desky lze nalézt i baladu "And Silence Rules", která patří k výrazným částem alba. Zasložený kredit si získá i kratší skladba "Elegant Machinery" a monumentálně znějící píseň "Juggernaut" s mimořádně okázalým, pronikavým kytarovým sólem. A na závěr je dlouhá kompozice "Gold Dust", která představuje velmi silnou stránku alba. U této skladby se objeví délka skladby cca 17 minut, ale ve skutečnosti má jen 9 minut záznamu a následně několik minut celkového ticha, než na posledních 90 sekund (od 16:10) zazní instrumentální téma. Mimochodem "Gold Dust" v prvních devíti minutách je rozhodně nejlepší skladba alba.

Kapela oznámila 18. května 2016 na svých facebookových stránkách, že končí. Její motor vyhasl. Po fantastických 10 letech Lava Engine už není. Členové se rozhodli jít dál a děkují všem velkým příznivcům, kteří je sledovali v průběhu let, kupovali si jejich alba, byli na jejich koncertech a posílali pochvalná slova. Na scé poslední album "In Bloom" jsou velmi hrdí. Bude k dispozici stále v digitální verzi.

Pokud jste fanoušky progressive, emo a classic rocku a skupin jako Porcupine Tree, Opeth, Pain Of Salvation, Riverside, Paradise Lost, Dream Theater, Marillion nebo Muse, téhle kapele určitě podlehnete a stanete se jejími fanoušky. Vřele doporučuji.

Zpět
Členové:
Magnus Florin - Vocals, Guitars (Assailant)
Ronnie Jaldemark - Guitars, Vocals
Mick Nordström - Drums, Vocals
Simon Dahlström - Bass
Bývalí členové:
Vanja Hadzic - Bass
Christian Karlsson - Drums
Ian Varjanne - Bass
Tomas Carlström - Bass
Daniel Bentzer - Keyboards

Členové
Vocals, Guitars (ex-Assailant)

Magnus je kytarista, zpěvák a hlavní textař kapely. Bydlí ve Stockholmu, dříve bydlel v Bankeryd/Jönköping/Spanga a Göteborgu. Je zaměstnán:
Pay Solutions Sweden - Web Developer (2014 - současnost)
Add More Value - Web Developer (2011 - 2013)

Olive Yoke je nový projekt zpěváka a kytaristy Lava Engine Magnuse. K dispozici je od dubna 2019 nová píseň "Burden" na YouTube.
Členové
(Pochází z Anaryd, Jönköpings Län, Sweden)
Guitars, Vocals


Je kytaristou v kapele Lava Engine. Žije v Jönköping, Švédsko.

Do školy chodil v Per Brahegymnasiet, později studoval obor Energiteknikerprogrammet na škole Högskolan Dalarna.

Je zaměstnám jako Frukt ve společnosti Rudenstams Parti AB. Předtím pracoval jako Bemanning pro Ft Vätterbygden AB.
Členové
(narozen ***, Sweden)
Drums, Vocals, Songwriter and Producer


Je skladatel, hudebník, zvukový technik a hudební producent, který hrál na bicí v kapelách jako Modest Attraction (Drums, Keyboards, Backing Vocals), Narnia, Charizma, Heartcry (Drums), Leviticus, The Quill, Lava Engine, Brothers & Strangers, Bengalen, Happy Unemployed a Stone Fuze. Mick koncertuje a pracuje v v hudebním průmyslu již více než 35 let.

Navštěcoval Tumba Gymnasium. Pracuje v Länssjukhuset Ryhov, Region Jönköpings län, Mick Nordström a vede společnost Mick Productions. Žije v Huskvarna, což je městečko nedaleko Jönköpingu.

Christian Rivel a Mick byli oba dva členy kapely Modest Attraction, která vydala tři alba a absolvovala mnoho turné. Mickovo bubnování je perfektní mix mezi Philem Collinsem (Genesis) a Ianem Paicem (Deep Purple).

V současné době je od roku 2014 bubeník u Jerusalem, švédská rocková kapela, ve které působí s přestávkami asi od roku 1975. Své vlastní skladby skládá od instrumentálních skladeb s ambientními vlivy a jako filmovou hudbu, ale dotákají se i progresivního rocku a hard rocku/metalu. Vydal již dvě sólová alba ve stylu progresivního rocku / popu a hard rocku. a to v roce 1997 a 2015.

S dalšími kapela mi nahrál i alba:
Lava Engine - Drums
2015 "In Bloom" - Drums, Vocals (backing)
2015 "Home" (SP) - Drums, Vocals
2010 "In Limbo"(EP) - Drums, Vocals (backing)

Stonefuze - Drums
2008 "Stonefuze" - Vocals (backing), Drums

XT - Drums
2017 "Saved By The Blood" - Drums
1993 "Tax Free" - Drums
Členové
(celým jménem Simon Niklas Dahlström)
(narozen ***, Hunnebostrand, Sweden)
Bass


Je basistou kapely Lava Engine. Pochází z Hunnebostrand, žije v Habo.

Vystudoval obor the Art of Skogatech na škole Skogatech University Chapelstreet 27. Předtím chodil na Agnebergsgymnasiet.
Zpět
Nahrávky kapely:
2015 In Bloom
2015 Home (SP)
2010 In Limbo (EP)
2008 Lava Engine (EP)


Skupina:
Magnus Florin - Vocals & Guitars
Mick Nordström - Drums & Vocals
Ronnie Jaldemark - Guitars & Vocals
Simon Dahlström - Bass
Hosté:
Diskografie In Bloom
Vyšlo 26. září 2015, Self-Released, LENCD002

Seznam skladeb:
01. Home (5:50)51
02. All Here In Bloom (9:08)9
03. The Commander (7:28)29
04. God: Speed (5:41)42
05. And Silence Rules (6:24)
06. Movement (5:06)
07. Elegant Machinery (3:50)51
08. Juggernaut (7:51)
09. Gold Dust (17:53)54
Total Time (69:15)

Recorded, mixed and finalized during Jan 2012 - Feb 2015 on various locations
Songwriter: Magnus Florin, Mick Nordström, Ronnie Jaldemark, Vanja Hadzic
Lyrics: Magnus Florin
Produced: Lava Engine
Mixed: Mick Nordström
Mastered: Pär Hagström at Transmopolitan Studios
Finalized: Hans Olsson Brookes at Svenska Grammofon Studion
Cover Art: Sandra Johansen
Cover Design: Magnus Florin
In Bloom model & Cover Photo: Sandra Johansen
Digipak & Booklet Design: Magnus Florin

Skupina:
Magnus Florin - Vocals & Guitars
Ronnie Jaldemark - Guitars, Keyboards & Vocals
Mick Nordström - Drums & Vocals
Simon Dahlström - Bass
Hosté:
Diskografie Home
SP, vyšel 21. března 2015,

Seznam skladeb:
01. Home (5:50)
Total Time: (5:50)

Recorded and mixed during Jan 2012 - Feb 2015 on various locations
Produced: Lava Engine
Mixed: Mick Nordström
Cover art: Sandra Johansen
Cover design: Magnus Florin

Skupina:
Magnus Florin - Vocals & Guitars, Backing Vocals
Ronnie Jaldemark - Guitars, Keyboards & Vocals
Mick Nordström - Drums & Vocals
Simon Dahlström - Bass
Hosté:
Diskografie In Limbo
EP, vyšlo 4. června 2010, Self-Released, LENCD001
rereleased 25. února 2011, Liljegren Records

Seznam skladeb:
01. Drain Your Soul (6:22)
02. In Limbo (6:06)
03. Common Ground (4:55)
04. Ctrl Z (6:35)
05. Widows Closed (6:18)
Total Time: (30:16)

Recorded, mixed and finalized during Dec 2009 - May 2010 on various locations
Songwriter: Magnus Florin, Mick Nordström, Ronnie Jaldemark
Lyrics: Magnus Florin
Producer: Lava Engine
Mixed: Mick Nordström
Mastered: Carl Johan Grimmark
Cover Art: Sandra Johansen
Design: Magnus Florin
Photography: Sandra Johansen, Tomas Carlström

Skupina:
Magnus Florin - Vocals & Guitars
Ronnie Jaldemark - Guitars, Keyboards & Vocals
Christian Karlsson - Drums
Ian Varjanne - Bass
Hosté:
Diskografie Lava Engine
EP, vyšlo 20. listopadu 2008, Self-Released

Seznam skladeb:
01. Interiors (6:29)
02. Heroes (4:02)
03. The Kill (6:22)
04. Blood (10:19)
Total Time (27:12)

Debutové EP vyšlo v roce 2008 a bylo celkem kladně přijato a prodávalo se ještě dlouho.

Zpět

Ronnie Jaldemark, Simon Dahlström, Mick Nordström a Magnus Florin


Lava Engine s přáteli si dávají thai jídlo po vystoupení na MonsterStage gig, 18. září 2010 - Ronnie Jaldemark, Simon Niklas Dahlström, Mli Wihlstrand, Erik Godin, Mick Nordström a Magnus Florin.

Magnus Florin  

Ronnie Jaldemark  

Mick Nordström

Zpět

Oficiální stránky:
http://www.lavaengine.net/
http://lavaengine.bandcamp.com/

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  25.8.2016 
Menu Poslední aktualizace: 13.6.2019
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©