KINO
       
  


   
   
   
   
   

Zpět
Skvělá přehlídka neo prog rocku se špetkou AOR pompy. To je KINO. Překotných inovací a hitových trháků se nedočkáte. Síla jejich desky tkví v její svěžesti, lehkosti, přirozenosti a muzikantském nadšení.

Vcelku nic neříkající a nenaznačující projekt nazvaný Kino realizoval album "Picture". Na jeho nahrávání se nicméně podílela v hudebním světě značně známá jména. S ohledem na své umělecké spektrum a virtuozitu, není divu, že klávesista John Beck (It Bites) je muzikant hodně poptávaný a znám ze spolupráce s Johnem Wettonem, Unicorn Jones, Alan Parsons Project a Chrisem Normanem. To vedlo ke vzniku vynikající kapely, která vytvořila důmyslnou rockovou hudbu v kombinaci s progresivními rockovými prvky. A nejen to, ale také skutečnost, že několik dalších známých hudebníků mělo obdobný rozhovor se svým šéfem labelu, což je velmi zřídký případ, jak se někdy poukazuje.

Největší otěže na sebe pobral kytarista John Mitchell, ze světa známý z dalšího progresivního uskupení Arena. Na připravovaném albu na sebe nečekaně přibral i sólový zpěv. Další velké jméno je zalisované do paměti všem fanouškům Marillion - baskytarista Peter Trewavas. Rytmickou sekci doplňuje bývalý bubeník ze známé britské kapely Porcupine Tree - Chris Maitland.

Ve skutečnosti se vznik skupiny datuje již k roku 2002. Jednání s labelem InsideOut o detailech smlouvy na budoucí album se uskutečnily v srpnu 2003. Smlouva zněla na dvě alba. Nahrávání desky se rozjelo v lednu 2004 a práce ve studiu ukončili za sedm měsíců.

"Šéf InsideOut Thomas Waber se mě zeptal, jestli by mi nevadilo udělat něco podobného jako The Urbane, ale se silnějším prog nábojem," vzpomíná John Mitchell, že to bylo někdy po vydání druhého alba kapely The Urban "Glitter" v roce 2003. "Poptal se mě na některé hudebníky, se kterými bych chtěl hrát. Okamžitě jsem si vzpoměl na Johna Becka z It Bites, kterého jsem potkal na turné v Japonsku s Johnem Wettonem. Takže jsem mu vrátil míč." John pokračuje: "... s It Bites jsem vyrůsta. Učil jsem se všechny jejich kytarové party a obdivovaljsem vše, co dělají."

Když Neal Morse oznámil, že již nechce dělat Transatlantic a Spok's Beard, byl volný i Pete Trewavas. "Hovořil jsem s Thomasem Waberem o odchodu Neala Morse od Transatlantic a o možných budoucích projektech," dodává Pete Trewavas. "Řekl jsem mu, že bych chtěl někdy udělat něco s Johnem Beckem. Takže když mi řekl o možném novém duu Beck / Mitchell byl jsem okamžitě nadšený z této sestavy." Zavolal tedy Johnovi a zeptal se, zda se může připojit.

V té době byl John Beck právě na turné s Alan Parsons Project, takže písničky začali skládat Pete a John. Napsali společně 9 písní, ale nakonec se na album dostaly jen dvě. Když byl konečně volný i John Beck, mohlo začít společné nahrávání. Jako o zpěvákovi původně uvažovali o Ray Wilsonovi, který nejprve souhlasil, ale později dostal nějaké obavy, aby nedopadl jako u Genesis, když jej přijali, odehráli turné a dále s ním nespolupracovali. Proto se Ray raději soustředil se na svoji sólovou kariéru. John si vzpomíná: "Všichni tři jsme diskutovali o dalších zpěvácích a měli jsme spoustu bláznivých nápadů, kdo by mohl zpívat, třeba jako zpěvák od Mr.Mister. Nakonec jsme toho měli dost a John Beck řekl, "Dobře, proč si prostě neodzpíváš sám?? A bylo rozhodnuto." Takže se pěvecké role ujal John Mitchell.

A přišlo na řadu hledání bubeníka. John Mitchell se zeptal: "No, a kdo je k dispozici?". Pete řekl: "Chris Maitland". Chris se v té se v té době rozcházel s Porcupine Tree. John jej dříve viděl také s Porcupine Tree v Shepherd Bush Empire v Londýně. Trewavas tak nakonec přivedl Chrise Maitlanda. Oba dva se znali z dob, kdy Porcupine Tree hráli jako předkapela pro Marillion. Chris přijel, nahrál jednu skladbu, pak další a další, a než se nadáli, nahrál pak celé album. Chris nebyl tak zapojen do skládání jako ostatní, prostě přišel a udělal bicí, ale udělal je podle sebe. Přinesl spoustu velmi podivných zajímavě znějících rytmů. Bylo to jako vypustit tygra z klece. Ukázalo se, že byl tím pravým bubeníkem.

Nyní byla kapela Kino kompletní a mohly začít práce na debutovém albu "Picture". Všichni členové se shodli, že tato skupina by neměla být v žádném případě jednohitové zjevení. "Všichni jsme zvažovali, že by to mohla být déle trvající kapela. Pro nás je to velmi důležitá věc a chceme, aby to udělat co nejlépe," říká Mitchell. A Trewavas k tomu dodává: "Kino je rozhodně kapela s vizí. Chceme hrát debutové album i naživo, a už jsme hovořili o nahrávání nových písní."

Pokud se jedná o název kapely, byla to jediná věc, na které se nemohli dohodnout. Seděli u Johna Mitchela v obývacím pokoji, nakukovali do slovníků a snažili se nalézt nějaké jméno. Padl název Cinema, ale všichni si mysleli, že je to název příliš svázaný s kapelou Genesis. Hned další den se Pete Trewavas zeptal: "No, a co tak KINO?" a John odpověděl: "Jo, to je v pořádku, pojmenuje se tak..." Název Kino je v podstatě (a nejen) německá varianta téhož významu. Vzhledem k tomu, že lepší návrhy nepadly, tak se na něm shodli. S odstupem času se pak shodli, že název sedl.

Až tepve mnohem později zjistili, že existuje i ruská kapela KINO, který byl docela známá v Rusku před léty. Ale to zjistili až velmi pozdě.

Bohužel bubeník Chris Maitland měl závazky na dalších koncertech, proto nemhol hrát na turné, ve kterém doprovázeli Spock's Beard. Nahradil jej nikdo menší než bubeník kapely It Bites Bob Dalton. Takže It Bites fanoušci mohli jásat - John Beck a Bob Dalton byli polovina jejich oblíbené skupiny, která v té době nevyvíjela aktivitu.

Ještě před uvedením alba na trh se Kino předvedli naživo v prosinci 2004 se dvěma koncerty 2.prosince 2004 v Tivoli, Utrecht, a druhé pak 8. prosince 2004 v The Underground v Kolíně nad Rýnem, které se také natáčelo naživo pro WDR TV.

U příležitosti nadcházejícího prosincového turné v roce 2005 po celé Evropě, KINO vydalo velmi speciální a v limitované edici CD s názvem "Cutting Room Floor". Toto CD je sbírka dříve nezveřejněných demonahrávek, které obsahují i vokály Pete Trewavase a živé verze písní z "Picture", a ohromující verzi skladby Kevina Gilberta "Parade", kterou nahráli před několika lety pro tributní album Kevina Gilberta, které ale doposud doposud nespatřilo světlo světa.

V lednu 2018, po dlouhých 13 letech od jejich poslední aktvity, kterou bylo vydání kompilační nahrávky, bylo oznámeno, že Mitchell, Trewavas a Beck reformovali skupinu nově s Craigem Blundellem, který nahradil Chrise Maitlanda na postu bicích. Nové studiové album ponese název "Radio Voltaire" a vyjde 23. března 2018. Byl už zveřejněn seznam skladeb i coverart nadcházející desky. Album vzniklo v sestavě John Mitchell (It Bites, Lonely Robot) - lead vocals, guitar, Pete Trewavas (Marillion) - bass, backing vocals, Craig Blundell (Steven Wilson) - drums a John Beck (It Bites) - keyboards.

"Původně jsem plánoval udělat třetí album projektu Lonely Robot," říká John Mitchell. "Ale bylo mi řečeno, že by to mohlo být příliš brzy. A pak mi InsideOut navrhli myšlenku udělat nové album Kino. Takže jsem se sešel s Petem Trewavasem, když Marillion hráli v Londýně v Royal Albert Hall, mluvili jsme o tom, jak to udělat - a pak jsme do toho šli." Určitě to nevypadalo na dlouhý projekt, který by se vyvíjel několik let. Spíše to bylo o nějakém spotánním společném úsilí v krátké době. "Vlastně jsme začali skládat na konci srpna. Pete měl několik melodií a taky jsem něco bapsal a z toho jsme vyšli."

Nyní se Mitchell a Trewavas stali důležitou součástí původní kapely než před více než deseti lety, když předtím jeden poskytl jen sólový zpěv a kytarové party, zatímco druhý nahrál své basové linky a také přispěl nějakými vokály. Klávesový hráč John Beck, který je také spoluhráč Mitchella v It Bites, byl také znovu zainteresován. Ale zatímco předtím byl plně zaangažován do debutového alba, tentokrát je jen hostujícím hudebníkem. "Ano, jsem potěšen tím, že jsme znovu získali Johna. Jeho hra na klávesy je roztroušená po celém albu, já sám jsem také udělal zvláštní party kláves." Jediná změna se tak odehrála na postu bubeníka, kde vytíženého Chrise Maitlanda nahradil Craig Blundell.

Craig Blundell "Chris vlastně už opustil kapelu před tím, než dokončili album "Picture", protože byl přiliš zaneprázdněn queenovským muzikálem We Will Rock You, abych byl upřímný. Takže tentokrát volba na Craiga byla nejpřirozenější, pokud se jedná o mě. Pracoval jsem s ním natolik, že nikdo jiný nebyl v merku." Nahrávací frekvence se zrealizovaly v průběhu dvou měsíců na konci roku 2017, když Mitchell produkoval, koordinoval a vše organizoval. "Nejednalo se o ucelené bloky ve studiu. Jen jsme se domluvili a šli na to, lidé pak přišli, aby si udělali své party, jak jim to vyhovovalo. John dostal svůj příspěvek ještě předtím, než vyrazil na turné s Fishem, třebas.

"Pete přišel s nápady na tři písně, které už byly navrženy, a jenom jsme je dokončovali před nahráváním. V té době jsem s ním pracoval tak intenzivně, že to byl velmi hladký proces." Mohlo by to některé překvapit, ale v jedné skladbě je i basové sólo. Jedná se o píseň "Out Of Time", která je také nejdelší na albu a trvá více než 10 minut. Celkem je na albu 11 skladeb a většina z nich je ve skutečnosti poměrně krátká. Nejsou zde žádné instrumentální kousky." Píseň, kterou je Mitchell nejvíc nadšený, je na konci alba. Jmenuje se "Silent Fighter Pilot" a jem velmi pyšný na to, co tam udělali. Ale během celého nahrávání chtěl Mitchell dělat věci, které byly trochu divné. Měl zájem vyzkoušet různé věci, které byste možná nečekali zaslechnout na progresivním albu.

Kino v současné nemá žádné plány na turné na podporu vydání alba. Nicméně, jak zdůrazňuje Mitchell, naplánování živých vystoupení nikdy nebylo faktorem při rozhodování u alba "Radio Voltaire". "Chtěli jsme, aby toto album vzniklo čistě pro hudbu, a ne kvůli něčemu jinému, co by se mohlo nebo nemuelo stát. Jedná se o písně, které si poslechnete - to je jediný důraz." Je to prostě sbírka popových písní.


Zpět
Členové:
John Mitchell - Lead Vocals, Guitars (Arena, The Urbane, It Bites)
Pete Trewavas - Bass, Bass Pedals, Backing Vocals (Marillion, Transatlantic)
John Beck - Synthesizers, Backing vocals (John Wetton, Alan Parsons, It Bites)
Craig Blundell - Drums, Percussion (2017-present)

Bývalí členové:
Bob Dalton - Drums, Percussion, Backing Vocals (It Bites) (2006-dosud)
Chris Maitland - Drums and Percussion, Backing Vocals (ex-Porcupine Tree)

Členové John Mitchell
(celým jménem Jonathan Christian Mitchell)
(Narozen 21. června 1973)
Kytarista, zpěvák a skladatel.


V současné době působí v britské kapele IT BITES nebo v rámci svého vlastního projektu LONELY ROBOT.

Je také znám jako kytarista z několika progresivních rockových kapel jako The Urbane, ARENA, KINO, FROST*, John Wetton. Ještě dříve se ukázal ve skupinách jako Lurch, Montserrat, Fake Smile nebo Gash.

V roce 2008 se Mitchell připojil ke kapele A, kde hrál na basu namísto původního basisty Daniela P. Cartera, aby podpořil jejich turné s Wildhearts během prosince po Velké Británii, stejně jako na desetizastávkovém turné v roce 2009.

V roce 2012 Mitchell cestoval s Martinem Barre s jeho kapelou "New Day", kde zpíval vokály v mnoha písních od Jethro Tull.

Je také hudebním producentem a zvukařem v Outhouse Studios, nahrávacím studiu v Readingu, Velká Británie, kde se nahrávala a produkovala hudba pro několik populárních britských rockových kapel včetně Enter Shikari, You Me At Six, Lower Than Atlantis, Architects, Ivyrise, Anavae, The Blackout, Kids In Glass Houses, Funeral for a Friend, My Passion, Exit Ten, Touchstone a You And What Army.
Členové Pete Trewavas
(Narozen 15. ledna 1959, Middlesbrough, Anglie)
Hráč na basovou kytaru skupiny MARILLION a IRIS


Jeho prvními hudebními vzory byli BEATLES. Ještě si vzpomíná na svou mámu jak mu v 5 letech přinesla "Twist and Shout".

Pete začal své Kytarové lekce v 7 letech se svým "malým kamarádem Robinem", ze kterého je nyní špičkový rockový kytarista Robin Boult. Ve 13 letech pak přešel k baskytaře. Přes svůj mladistvý věk už Pete hrával v mnoha kapelách. Vzpomíná si na své první živé vystoupení s WOLF Daryla Waye ve Friars, Aylesbury, "...což bylo opravdu divné" říká se smíchem, protože jsem zjistil po letech, že bubeník ve WOLF té noci nebyl nikdo jiný než Ian Mosley.

Po šestém semestru vysoké školy Pete pracoval nějakou dobu jako učeň televizního technika. Poté se připojil ke kapele s názvem THE METROS. Dali dohromady jednu EP v létě 1981 a byla jim nabídnuta šance nějakých koncertů v New Yorku. V METROS ukončil svoji kariéru představením jako předskokani Duran Duran.

V únoru 1982, po jednom z koncertů METROS, FISH, zpěvák Marillion, se zeptal se Peta, jestli nechce přijít na konkurs. Tam byl úspěšný a v březnu 1982 se připojil k Marillion, kde nahradil kytaristu Dize Minnetta.

Pete Trewavas hrál na všech albech Marillion od začátku a také přispíval doprovodnými vokály jak naživo, tak na studiových nahrávkách.

Ian Mosley a Pete Trewavas jsou široce uznáváni jako jedna z nejlepších rytmických sekcí. Nyní se tyto talenty spojily na "CROSSING THE DESERT", debutovém albu IRIS, které vyšlo v roce 1996 (a je mimochodem skvělé..).
Členové John Beck
Keyboards, Synthesizers, Backing Vocals

Je anglický hudebník, člen kultovní Cumbrianské progresivní rockové kapely It Bites.

John Beck je klávesový hráč nejznámější z jeho působení v britské progressive rock / pop kapele It Bites, ve které je jedním z hlavních autorů. Hraje na kytaru, baskytaru, bicí a harmoniku a zpívá (hlavně doprovodný zpěv).

Kromě toho byl Beck byl také členem Unicorn Jones, což bylo jeho vlastní trio spolu s basistou It Bites Dick Nolanem a zpěvákem David Banksem a britské prog-rockové superskupiny Kino, kterou tvořili kytarista John Mitchell (Arena, Frost*) a basista Marillion Pete Trewavas a bývalý Porcupine Tree bubeník Chris Maitland, kterého později nahradil bubeník It Bites Bob Dalton.

Beck také hrál s Johnem Wettonem a v kapele Alan Parsons Project nebo s Chrisem Normanem. Také se zapojil do koncertní sestavy zpěváka Fishe (ex-Marillion).
Členové Craig Blundell
(narozen 1. ledna 1970, Sydney, Australia, žije v Surrey, UK)
Drums, Percussion (2017-present)


Je bubeník na volné noze, producent, zvukový designér, spisovatel a pedagog a skutečný velvyslanec britského bubnování. Craig hraje na bicí více než 30 let.

Celých více než 30 let se Craig věnoval hodinu co hodinu upěvňováním svých dovedností a vybudoval si postupně svůj profil a pověst v průběhu let jako skutečný vyslanec britského bubnování na mezinárodní scéně, vždy kráčel svoji vlastní jedinečnou cestou, aby se stal jedním z nejlepších clinic bubebíků a pedagogů v moderním bubnování. Je vysoce ceněn po celém světě pro svá živá vystoupení, výuku, nahrávání a představení v rámci drum clinic.

Je V-Drums Roland International Ambassador a Clinician pro Premier a Paiste. Má velmi úspěšný pedagogický ateliér, kde vyučuje některé nové talenty měsíc co měsíc. Je pravidelným přispěvatelem do časopisů a má svůj pravidelnný velmi populární sloupek v magazínu Drummer, který má mnoho čtenářů kvůli jeho jedinečné perspektivě a pozitivní přinos. Zastává roli mezinárodního clinic hráče pro značku Roland. Nahrává a vystupuje s legendárním junglistem Congo Natty, objevuje se na mezinárodněch akcích firem Mapex a Paiste a k vidění může být i na R & B festivalech s uskupením King King.

Vyučoval na mnoha bubenických seminářích vedle některých z nejlepších jmen v oboru a stává se široce považováným vynikajícím pedagogem s jedinečným rozhledem. Produkuje a píše svůj vlastní hudební materiál pro různé vnitrostátní rozhlasové pořady, reklamy a společností pod názvem Dr. oKtopUs, pravidelně pořádá wowing představení pro diváky jako neuvěřitelný DJ Dr. oKtopUs.

V roce 2010 vydal jako Dr. Octopus první album "oNe", které oslovilo široké publikum v hudebním průmyslu a má na celém světě mnoho následovníků. Mimo to Craig vydal i "Electronica Groove Challenge" v březnu 2011, což je inovativní učební pomůcka pro studenty a učitele všech stupňů a zájem o ní neustále roste.

V současné době hraje živě s Davidem Crossem z King Crimson a neo progressivisty FROST*.
www.craigblundell.net
www.droktopus.net
Členové Bob Dalton
(Narozen 19. listopadu 1962, Whitehaven, Cumbria)
Drums, Percussion


Byl členem kapely The Urbane s Johnem Mitchellem.

Je zakládajícím členem kapely It Bites a doprovázel i některé další hudebníky včetně Roberta Planta, Marillion, Fleetwood Mac, Jethro Tull a Go West, koncertoval v Japonsku, USA a v Evropě.

Bob je také od roku 2006 bubeníkem a doprovodným zpěvákem zájmové a oddechové kapely Dark Blues. V roce 2011 se podílel na nahrávání deska projektu COSMOGRAF Roba Armstronga s názvem "When Age Has Done Its Duty".

Nejoblíbenější alba:
Led Zeppelin – Physical Graffiti, Radiohead – The Bends, Marvin Gaye – What's Going On, Yes – Fragile, Weather Report – Heavy Weather
Členové Chris Maitland

(Narozen 13. května 1964, Cambridge, Cambridgeshire)
Je anglický bubeník.


V letech 1993-1994 spolupracoval se Stevenem Wilsonem ve skupině NO-MAN. Po jejich podzimním turné v roce 1993, byl Maitland požádán Wilsonem, zda by se nepřipojil i k jeho druhému hlavnímu projektu, progressivní rockové skupině Porcupine Tree. Zůstal pak u nich až do února 2002, když byl nahrazen
Gavinem Harrisonem.

Hrál také na debutovém albu skupiny Blackfield v roce 2003, kde se střídal s Gavinem Harrisonem.

V letech 2004 až 2005 Maitland byl členem progressive rockové superskupiny KINO. Jako člen skupiny KINO spolupracoval s Johnem Beckem (It Bites), Johnem Mitchellem (Arena) a Pete Trewavasem (Marillion). Debutové album skupiny KINO "Picture" vyšlo v únoru 2005.

V průběhu celé své kariéry Maitland spolupracoval s mnoha muzikály z West End a v letech 2004 až 2011 hrál na bicí v Mamma Mia! International Tour. Za bicími jej ale můžeme nalézt i u dalších muzikálu jako jsou Rock Of Ages, We Will Rock You, Fame, Grease, Manhattan Nights, Wet Side Story.

V únoru 2009 bylo oznámeno, že Maitland bude hrát na bicí v projektu Arjena Anthony Lucassena "Guilt Machine".

Dne 17. dubna 2011 v Zoetermeer, Holandsko, Maitland podpořil jevištní reunion projektu člena Porcupine Tree basisty Colina Edwina a zpěváka NO-MAN Tima Bownesse s názvem Memories Of Machines (spolupráce Bownesse a Giancarlo Erra z Nosound).

Zpět


Skupina:
John Mitchell - Lead Vocals, Guitars
Pete Trewavas - Bass, Bass Pedals, Backing Vocals, Lead Vocals
John Beck - Keyboards, Synthesizers, Backing Vocals
Bob Dalton - Drums, Backing Vocals
Craig Blundell - Drums, Percussion
Hosté:
Radio Voltaire
Vyšlo 23. března 2018, InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. Radio Voltaire ()
02. The Dead Club ()
03. Idlewild ()
04. I Don't Know Why ()
05. I Won't Break So Easily Any More ()
06. Temple Tudor ()
07. Out of Time ()
08. Warmth of the Sun ()
09. Grey Shapes on Concrete Fields ()
10. Keep the Faith ()
11. The Silent Fighter Pilot ()
Bonus Tracks
12. Temple Tudor (Piano Mix) ()
13. The Dead Club (Berlin Headquarter Mix) ()
14. Keep The Faith (Orchestral Mix) ()
15. The Kino Funfair ()
Total Time: (00:00)

Coverart: Paul Tippett

Skupina:
John Mitchell - Lead Vocals, Guitars
Pete Trewavas - Bass, Bass Pedals, Backing Vocals, Lead Vocals (06)
John Beck - Synthesizers, Backing Vocals
Chris Maitland - Drums, Percussion, Backing Vocals
Bob Dalton - Drums, Backing Vocals
Hosté:
Cutting Room Floor
Vyšlo December 2005,
CD Kino Music KINOCD-1 (2005)

Seznam skladeb:
01. People (Live) (7:03)
02. Throw It Away (Demo) (4:35)
03. Perfect Tense (Live) (4:24)
04. All You See (Demo) (5:13)
05. Room For Two (Live) (3:52)
06. Won't Fall Down (Demo) (2:44)
07. Picture (Live) (3:10)
08. Say You Will (Demo) (14:39)
09. Parade + Hidden Track (Unreleased Kevin Gilbert Cover) (9:49)
Total Time: (55:29)

Graphic Design: Eric Nielsen
Band Photo: Sabine Ahre
"Cutting Room Floor" je kompilační album britské progresivní rockové kapely Kino, na které se objevily živé nahrávky, demo snímky a dříve nevydané cover písně. Vyšlo na podporu jejich turné po Evropě v prosinci 2005.

Skupina:
John Mitchell - Lead Vocals, Guitars
Pete Trewavas - Bass, Bass Pedals, Backing Vocals
John Beck - Synthesizers, Backing Vocals
Chris Maitland - Drums, Percussion, Backing Vocals
Hosté:
Picture
Vyšlo 22. února 2005 (US), 28. února 2005 (UK), InsideOut Music, SPV 085-40822

Seznam skladeb:
01. Losers Day Parade (9:04)
02. Letting Go (5:26)
03. Leave A Light On (6:17)
04. Swimming In Women (5:23)
05. People (6:08)
06. All You See (5:08)
07. Perfect Tense (4:16)
08. Room For Two (3:44)
09. Holding On (7:09)
10. Picture (2:23)
Total Time: (54:51)

Engeering and Mastering: Simon Hanhart
Recenze desky:
http://www.echoes-zine.cz/recenze/kino-picture?page=141

Zpět


Zpět
Stránky o skupině:

http://www.insideoutmusic.com/artist.aspx?IdArtist=436
http://www.dprp.net/specials/kino0405/

ProgressRock Nahoru
Made by 
©  28.10.2014 
Menu Poslední aktualizace: 4.2.2018
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©