Ilúvatar


                
                
                
                
                

Zpět
Ilúvatar (i-loo-va-tar) je americká neo prog kapela pocházející z Baltimore, Maryland, USA. Jejich styl je modernější verzi éry Genesis s Peterem Gabrielem a Marillion, doplněný o elementy Pink Floyd. Hudbu Ilúvatar nelze přesně a ani jednoduše zaškatulkovat pod jedním stylem nebo nálepkou. Mají sice solidní základ v rockové hudbě, přesto Ilúvatar kombinuje různé prvky z dalších hudebních žánrů jako jsou jazz, klasika a psychedelie, a spřádají je do zvukových tapiserií. Přesto, že překračují hranice standardních rockových formulí, zůstává jejich hudba stále velmi přístupná a to i pro rádiové vysílání.

"Ainulindalë je první kniha Silmarillionu, která vypráví kosmogonický příběh. Podle něj Eru Ilúvatar stvořil z myšlenky Ainur, kterým předkládal témata, na něž zpívali. Zprvu jen každý sám či v malých hloučcích až jednou si Eru svolal celý sbor Ainur a předložil jim ten nejvelkolepější námět ze všech námětů a Ainur zpívali, aniž by do jejich zpěvu Eru zasahoval".

Toliko výše uvedený příspěvek pro vysvětlení pojmenování kapely, když si vypůjčila jméno smyšleného boha od J.R. Tolkiena z mýtického eposu Silmarillion. Kapela hledala ideální název, který nebyl využíván dalšími projekty, automaticky by přinášel představu o tom, jak jejich hudba zní (například jména jako Metallica, Megadeth a Dixie Chicks jsou třeba charakteristické) a byl i vhodný pro hudbu, kterou hráli. A tak jednou večer před zkouškou původní bubeník Gary Chambers náhodou předhodil kopii knihy s názvem The Silmarillion od J.R.R. Tolkiena, kterou Glenn sehnal někde ve výprodeji. A hned na první stránce se hovořilo o bohovi Ilúvatar. Gary na ně poukázal a naznačil všem, že by si měli přečíst následujících několik prvních odstavců. Jméno se zdálo docela jedinečné a vhodné. Tak se rozhodl pro tento název až do doby, neý objeví lepší. Ale žádný už nepřišel.


Kořeny kapely sahají až do roku 1983, kde můžeme zaznamenat místní progresivní rockovou cover kapelu Sojourn. Mnoho písní a textů na prvním albu, stejně jako několik i na druhém, napsal nebo se na nich podílel tehdejší kytarista Tom Kraus (v současné době člen Brave New World). Tom odešel ze sestavy, když se Sojourn transformovali na Ilúvatar v roce 1992. Do této podoby ji zformovali v Baltimore v roce 1992 zpěvák Glenn McLaughlin, bubeník Gary Chambers, basista Dean Morekas, kytarista Dennis Mullin a klávesista Jim Rezek. Ilúvatar začal vystupovat naživo v oblasti Baltimore a rychle si získal stále rostoucí základnu oddaných fanoušků. Ačkoli hlavním cílem jejich živých vystoupení byly jejich původní skladby, kapela si občas střihla nějaký cover s hudbou z Genesis, Marillion, Pink Floyd nebo Styx. Ilúvatar se stali brzy mezinárodní progresivní rockovou senzací, když se hudebně vydali ve šlépějích prog hrdinů 70. let jako byli Genesis, Pink Floyd a následovníků Marillion a Styx. Kvintet překračoval hranice standardních rockových formulářů a technického všeumětelství začleňováním prvků jazzu a vážné hudby. Známý se stal také pro jejich skvěle namixované skládanky písní a upřímné lyrické texty.

Jejich první bezejmenná nahrávka "Illuvatar" vyšla v listopadu 1993 u Kinesis Records a oni se brzy stali nejprodávanější akvizicí celého labelu. Ilúvatar si rychle získali i mezinárodní uznání za jejich práci.

Ilúvatar znovu vstoupili do studia v březnu 1995, aby nahráli jejich druhého album, na kterém Deana Morekase nahradil původní baskytarista Mick Trimble. Jejich místní i mezinárodní sláva opět porostla poté, co Kinesis vydali druhé album, tentokrát pojmenované " Children" v roce 1995. Tímto albem se Ilúvatar usadili jako "předvoj prog rocku 90. let" s kombinací ohromujících hudebních forem a nečekaných změn temp s triumfálně nakažlivými melodiemi.

Po vydání alba "Children" se ve skupině vystřídalo povícero bubeníků. Nejdříve opustil skupinu bubeník Gary Chambers a nahradil jej Rick Fleischmann. Jeho bicí lze slyšet na živých nahrávkách kompilační desky "Sideshow" z roku 1997, kde se nachází i do té doby nevydaný materiál. Allen Brunelle pak hrál na bicí na nasledujúcom turné "Sideshow International Tour" v roku 1997. Nakonec se za bicí usadil Chris Mack, který se tak začlenil do kapely v prosinci 1997.

Ilúvatar hráli před mnoha progresivními rockovými fanoušky na obou ProgScape v letech 1994 a 1996 v Baltimore, jednou se účastnili na ProgNights v New Yorku v roce 1996, na ProgDay 1996 v Severní Karolíně a ProgEast v Quebecu v Kanadě. Hráli také před před vyprodanými divadelními sály v Buenos Aires a Argentině v září 1997, zahráli v Mexicali na BajaProg 1998 v Mexiku, na NEARfest 2000 v Bethlehemu, Pennsylvanie.

Jejich další studiová nahrávka "A Story Two Days Wide..." se objevila v roce 1999 opět u Kinesis již s novým bubeníkem. Koncetně se představili na RosFest 2009 ve Philadelphii, PA.

Dne 1. května 2011 kapela na svých stránkách oznámila, že zpěvák Glenn McLaughlin musel opustit kapelu z osobních důvodů po nahrání nejnovějšího CD "From The Silence" v roce 2014. Jednalo se o přátelský rozchod s přáním toho nejlepšího od kapely. Posledním Glenovým vystoupením s kapelou tak byl koncert na festivalu RosFest 2009 ve Philadelphii, PA. Dne 30. ledna 2012 pak kapela oznámila, že zpěvák Jeff Sirody, známý z působení na baltiomorské hudební scéně, nově nahradil jejich původního a zakládajícího člena.

S novým zpěvákem kapela opět začala připravovat nové album, stejně jako živá vystoupení s otevírací kapelou Prophet Code. V roce Ilúvatar hráli znovu na ProgDay 2012.

V roce 2013 členové Ilúvatar vystupovali naživo jako koncertní kapela pod hlavičkou skupiny Edison's Children na The Strand v Lakewood New Jersey. Pete Trewavas se nemohl účastnit tohoto přžedstavení. neboť byl na turné s kapelou Marillion v Barceloně. Z členů kapely Ilúvatar tak zaskočili Dennis Mullin, Dean Morekas a Chris Mack, aby doprovodili kytaristu Erica Blackwooda.

Label 10T Records v roce 2014 nadšeně oznámil, že podepsal smlouvu s Ilúvatar. Baltimorská kapela tak ohlásila návrat v roce 2014 s albem nazvaným "From The Silence", jejich první album zcela nového materiálu po více než deseti letech! Na nahrávce se sešli všichni dlouholetí členové Glenn McLaughlin (zpěv, bicí), Dennis Mullin (kytary), Jim Rezek (klávesy), Dean Morekas (basa, basové pedály, doprovodné vokály) a Chris Mack (bicí, perkuse). Kapela na něm představila všechny charakteristické znaky, které fanoušci od této kapely očekávají a tato nová nahrávka jen dokazuje, že Ilúvatar neztratil nic ze své epické majestátnosti, která z nich udělala moderní prog legendu. V roce 2014 byl znovu vydán celý katalog kapely Ilúvatar v novém remasterovaném formátu, který realizoval producent Jeff Hodges (Man on Fire, FROMUZ, Farpoint, Shadow Circus), který tak zvládl i nové album kapely.

"Jsme rádi a zároveň potěšeni, že jsme součástí umělecké rodiny 10T Records," řekl Dean Morekas. "10T nám poskytuje podporu a obsáhne i distribuci nahrávek na rozdíl od většiny ostatních labelů. Po celé té dlouhé době jsme se dočkali navrátu na progresivní scénu, navíc nadšeni ze spolupráce s 10T!" "Byl jsem fanouškem Ilúvatar od nákupu svého prvního 2CD již v 90. letech," říká prezident 10T Records Steve Carroll.

Zpět
Členové:
Glenn McLaughlin - Lead Vocals, Percussion (1992-)
Jeff Sirody - Lead Vocals, Percussion (live)
Dennis Mullin - Guitars (1992-)
Jim Rezek - Keyboards (1992-)
Dean Morekas - Bass, Bass Pedals, Backing Vocals (1995-)
Chris Mack - Drums, Percussion (1997-)
Bývalí členové:
Gary Chambers - Drums, Percussion (1992-1995)
Rick Fleischmann - Drums (1995-1997)
Allen Brunelle - Drums
Mick Trimble Taylor - Bass (1992-1995)
Kezer Mij - Mellotrons, Optigan Collaborator

Tom Kraus - Road help (1992-1993)
Mike Potter - Sound
Dan Mullin - Lights
Bob McLaughlin, Tim Workman - Workmen

Členové Glenn McLaughlin
(Narozen Overlea, Maryland, USA)
Lead Vocals, Percussion


Žije v Nottingham, Maryland.
Členové Jeff Sirody
Lead Vocals, Percussion (live)

Členové Dennis Mullin
(Narozen Parkville, Maryland, USA)
Guitars


Žije v Perry Hall, Maryland.

Je americký kytarista. Vystupoval koncertně s kapelou Edisons Children, je členem kapel Ilúvatar a Images Of Eden.
Členové Jim Rezek
Keyboards

Mimo kapelu Ilúvatar nahrál desku s projektem Mercury Rising s názvem "Upon Deaf Ears" v roce 1996.
Členové Dean Morekas
Bass, Bass Pedals, Backing Vocals

Kromě kapely Iluvatar spolu s dalšími členy Iluvatar občas dělá i koncertní sestavu kapely Edison's Children.

Nahrál i jednu desku s kapelou Images Of Eden v roce 2005 pod názvem "Sunlight Of The Spirit".
Členové
Drums, Percussion

Člen kapel: Ilúvatar, Oblivion Sun

Hudba se stala jeho životním osudem. Již od útlého věku miloval hraní na bubny a zjistil, že je to pro něj skvělý způsob, aby vyrostl jako člověk, stejně jako hudebník. Ať už je to rock, jazz, fusion, classical, metal nebo latina, hudba na něj měla vliv velmi dlouho.

Hudbu začal studovat vážněji během vysokých školních let a měl tu čest studovat perkusistou Bill Richardsem z kapely Navy Band. Hrával v různých školách v severní Virginii, byl členem jazzové kapely, orchestru bicích nástrojů a symfonické kapely. Pak jsem měl velké štěstí, když navštěvoval Berklee College of Music v Bostonu, Massachusetts, jednu z nejprestižnějších hudebních škol v zemi.

Ještě na Berklee hrál všechny druhy hudby s každým z hudebníků, od kytaristů až po hráče na lesní roh, získal si tam i celoživotní přátelství. Sbíral také zkušenosti od hlavního bubenického mistra Gary Chaffee, který mu opravdu otevřel jeho mysl díky jedinečnému přístupu k bicí soupravě.

Štěstí jej provázelo i po maturitě, když se přestěhoval do Los Angeles a studoval se špičkovými bubeníky, Chad Wackermanem (hrál u Franka Zappy a Allana Holdswortha) a Dave Wecklem (Chick Corea a Mike Stern). Tito oba dva bubeníci jsou nesrovnatelní ve svém řemeslu a výrazně ovlivnil způsob, kterám Chris hrál.

Začal také v roce 1995 vyučovat hru na bicí profesionálně, zatímco působil na The Baltimore School for Drumming, nebo pro Music & Arts, Veneman Music, Mars Music, Gordon Miller Music. V poslední době si zařídil i své vlastní domácí studio Studio One.

WWW stránky: http://cmackmusic.com/
. Členové
Drums

Allen pochází z Connecticutu, kde vyrůstal. Hrál na bicí a perkuse při školních koncertech, pochodech, v jazzových kapelách, stejně jako v místní rockové kapely. Jako junior Allen získal stipendium pro jazzové vzdělání na Berklee College of Music v Bostonu, Massachusetts.

Po dokončení střední školy se Allen se přihlásil do U.S. Air Force, kde se soustředil na elektroniku, ale zjistil, že je možné pokračovat i v jeho hudební aktivitě. Vystupoval tak s Basic Training Drum & Bugle Corps v Lackland AFB, San Antonio, Texas a v Blue Knights Drum & Bugle Corps v Keesler AFB, Biloxi, Mississippi. Během svého 4 letého působení v armádě Allen hrál v různých rockových a R & B kapelách. V roce 1987 získala 1. místo za instrumentální bicí sólo v talentové show Kelly AFB v San Antoniu, Texas. V letech 1988-1989 byl bubeníkem v texasské metalové kapele KING'S RANSOM.

Allen pak se pak odstěhoval do Evropy, kde strávil nějaký čas, pracoval a hrál v rockových kapelách na bicí, zpíval a hrál na baskytaru. V roce 1995 se Allen vrátil do USA do oblasti Baltimore, Washington DC. Spolupracuje s kapelou ILUVATAR (neo-prog), THE DARK AETHER PROJECT (prog rock), TODESBONDEN (celtic doom epic metal), HIGHWIRE ('80s hair metal cover band) a ROUGHHAUSEN (electro industrial punk rock).

Pod hlavičkou TEMPUSTRY Allen vydal své první studiové CD elektronické hudby "Le Voyage Du Temps" v roce 2005 u vydavatelství Time Voyage Music. Hudba tohoto alba připomíná některé z průkopníků, kteří stáli u zrodu elektronické progresivní hudby, když kultovní Moog syntezátor vládl v této říši a jména jako Klaus Schulze, Tangerine Dream a Jean Michel Jarre.

Dnes je bubeníkem progresivní power metalové kapel MYSTIC-FORCE, CORE a je zakladatelem, zpěvákem a bubeníkem Revival Police kapely SO LONELY. Hraje také na občasných živých koncertech a Session Drummer.

Zpět
Nahrávky kapely:
2014 From The Silence
1999 A Story Two Days Wide...
1997 Sideshow (komp.)
1995 Children
1993 Iluvatar


Skupina:
Glenn McLaughlin - Lead Vocals, Percussion
Chris Mack - Drums, Percussion
Dean Morekas - Bass, Bass Pedals, Backing Vocals
Jim Rezek - Keyboards
Dennis Mullin - Guitars
Hosté:
Diskografie From The Silence
Vyšlo 15. července 2014, 10T Records
29. května 2014 digitálně

Seznam skladeb:
01. From The Silence (Lyrics: Glenn McLaughlin) (0:53)
02. Open The Door (Lyrics: Dean Morekas, Glenn McLaughlin) (4:49)
03. Resolution (Lyrics: Glenn McLaughlin, Tom Kraus) (7:03)
04. Le Ungairé Moo-Moo (Written: Brian Packham) (3:29)
05. Across The Coals (Lyrics: Glenn McLaughlin) (7:56)
06. The Storm (Lyrics: Glenn McLaughlin, Tom Kraus) (4:01)
07. Favorite Son (Lyrics: Glenn McLaughlin, Tom Kraus) (4:15)
08. Between (Lyrics: Glenn McLaughlin) (7:01)
09. The Silence! (Lyrics: Glenn McLaughlin) (6:22)
10. Older Now (Lyrics: Glenn McLaughlin) (3:19)
11. Until (Lyrics: Dean Morekas, Music: Ilúvatar, Jeff Lucente) (6:02)
Total Time: (59:09)

Producer: Ilúvatar
Recorded At Sheffield Studios, Baltimore, MD
Engineer [Sheffield Studios], Mixed: Jake Mossman
Recorded At B.U.D. Productions
Engineered At B.U.D. Productions
Engineer [B.U.D. Productions]: Dean Morekas
Recorded At Orion Studios
Engineer [Orion Studios]: Mike Potter
Mixed At Sheffield Studios, Baltimore, MD
Mastered: Jeff Hodges, Trevor Marron
Mastered At Charleston Sound
Artwork, Photography, Layout, Design: Dennis Mullin

Skupina:
Glenn McLaughlin - Vocals
Dean Morekas - Bass
Chris Mack - Drums, Percussion
Dennis Mullin - Guitars
Jim Rezek - Keyboards
Hosté:
Kezer Mij - Keyboards
Diskografie A Story Two Days Wide...
Vyšlo November 30, 1999, Kinesis KDCD 1026

Seznam skladeb:
01. Sojourns (Lyrics: Glenn McLaughlin) (9:04)
02. Savant (Lyrics: Glenn McLaughlin) (7:46)
03. Dreaming With The Lights On (Lyrics: Glenn McLaughlin) (6:34)
04. Holidays And Miracles (Lyrics: Glenn McLaughlin) (8:35)
05. Better Days (Lyrics: Tom Kraus) (7:02)
06. Even Angels Fall (Lyrics: Glenn McLaughlin) (4:25)
07. Indian Rain (Lyrics: Glenn McLaughlin) (15:41)
Total Time: (59:09)

Recorded and mixed April through July 1999
Producer: Ilúvatar
Mastered: Bill Wolf
Engineer: John Grant
Engineer [MIDI Sequencing Engineered]: Dean Morekas
Layout [CD Layout & Production]: Scott Kirby
Artwork: Dennis Mullin
Photography: Jacob A.Riis [B/W Photograph Used For "Better Days"]

Skupina:
Gary Chambers - Drums
Rick Fleischmann - Drums
Glenn McLaughlin - Vocals, Percussion
Dennis Mullin - Guitars
Jim Rezek - Keyboards
Chris Mack - Drums, Percussion
Dean Morekas - Bass, Bass Pedals, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Sideshow
Vyšlo 1997, Kinesis KDCD 1023

Seznam skladeb:
01. Cracker (Radio Edit, Ilúvatar) (4:46)
02. New Found Key (Radio Edit, Ilúvatar/ Tom Kraus) (3:34)
03. All We Are (Previously Unreleased, Ilúvatar/ Tom Kraus) (5:15)
04. Marionette (Live, Ilúvatar/ Tom Kraus) (5:39)
05. Emperor's New Clothes (Live, Ilúvatar/ Tom Kraus) (7:04)
06. Funk Massage (Live, Ilúvatar/ Tom Kraus) (7:04)
07. Sparks (Live, Pete Townshend) (3:26)
08. Eye Next To Glass (No News Mix, Ilúvatar/ Tom Kraus) (5:45)
Total Time (45:24)

Recording Date September 1, 1996 & September 28, 1996
Recorded At Secret Sound Studios, Baltimore, MD
Recorded At Storybook Farm, North Carolina
Recorded At Orion Studios
Mixed At Secret Sound Studios, Baltimore, MD
Mastered At Cyberella Studios
Track 01 - 1995 Ilúvatar, Iluvatunes Music /ASCAP
Tracks 02,03,04,05,06 - 1993 Ilúvatar w/ Tom Kraus, Iluvatunes Music /ASCAP
Track 07 - 1969 by Pete Townshend, Eel Pie Publishing Ltd. /BMI
Track 08 - 1995 by Ilúvatar w/ Tom Kraus, Iluvatunes Music /ASCAP
Tracks 01-08: mixed at Secret Sound Studios, Baltimore, Maryland
Tracks 01,02,03 & 08 recorded at Secret Sound Studios, Baltimore, Maryland
Tracks 04 & 05 recorded live at Progday, Storybook Farm, North Carolina, September 1, 1996
Tracks 06 & 07 recorded live at Orion Studio's sound stage, Baltimore, Maryland, September 28, 1996

Skupina:
Gary Chambers - Drums, Percussion, Background Vocals
Gary Champman - Percussion
Glenn McLaughlin - Lead Vocals, Percussion
Dean Morekas - Bass, Vocals (Background)
Jim Rezek - Keyboards
Dennis Mullin - Guitars
Hosté:
Diskografie Children
Vyšlo 1995, Kinesis KDCD 1016
INSIDE OUT IOMCD003

Seznam skladeb:
01. Haze (6:43)
02. In Our Lives (6:35)
03. Given Away (6:39)
04. Late Of Conscience (8:56)
05. Cracker (5:59)
06. Eye Next To Glass (4:56)
07. Your Darkest Hour (5:04)
08. The Final Stroke (12:29)
Total Time: (57:43)

Recording Date: February, 1995 - March, 1995
Producer: Ilúvatar
Mastering: Dave Glasser
Engineer, Producer: John Grant
Engineer: Kevin, Kevin 131
Photography: Dan Mullin
Artwork: Dennis Mullin
Cover Art: Tito Salomoni

Skupina:
Gary Chambers - Drums, Percussion
Jim Rezek - Keyboards
Glenn McLaughlin - Bass Pedals, Percussion, Vocals
Mick Trimble - Bass
Dennis Mullin - Bass Pedals, Guitars
Hosté:
Diskografie Ilúvatar
Vyšlo 1993, Kinesis KDCD 1008

Seznam skladeb:
01. Ilúvatar (2:26)
02. In The Eye (10:01)
     i. Look Us In The Eye (5:04)
    ii. Blind (2:11)
   iii. Through The Eye (2:46)
03. Eagle (6:38)
04. New Found Key (4:13)
06. 5. Exodus (7:08)
07. Wait For The Call (4:37)
08. Dream Visage (7:00)
09. Marionette (7:19)
10. Emperor's New Clothes (7:05)
Total Time: (56:34)55 47

Recording Date: May, 1993 - August, 1993
Engineer, Producer: John Grant
Mastering: Bob Katz
Design: Scott Kirby

Skupina:
Gary Chambers - Drums
Rick Fleischmann - Drums
Glenn McLaughlin - Vocals, Percussion
Dennis Mullin - Guitars
Jim Rezek - Keyboards
Chris Mack - Drums, Percussion
Dean Morekas - Bass, Bass Pedals, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Live in Buenos Aires
DVD, vyšlo 1997, limited availability in Argentina

Seznam skladeb:
01. Marionette
02. Emperor's New Clothes
03. Given Away
04. Eye Next to Glass
05. Your Darkest Hour
06. All We Are
07. In Our Lives
08. Exodus
09. Eagle
10. Haze
11. Dream Visage
12. Late of Conscience
13. Iluvatar
14. In The Eye
15. The Final Stroke
Total Time: (00:00)

Setlist koncertu Iluvatar at Auditorio Acatraz, Buenos Aires, Argentina, 27. září 1997
Záznam z 11. září 1997 ILUVATAR - Acatraz, Buenos Aires, Argentina
Záznam z 12. září 1997 ILUVATAR - Acatraz, Buenos Aires, Argentina

Zpět


Vlevo nahoře dva koncertní bubenící v jednom těle...


Baja Prog 1998 - Mike Potter, Glenn McLaughlin, Jim Rezek a Dennis Mullin
Jeff Sirody, Chris Mack, Dean Morekas, Jim Rezek, Dennis Mullin

Zpět
Oficiální stránky:
http://iluvatarband.com/
https://www.facebook.com/Iluvatar-117765760211/
Nahoru ProgressRock
Made by 
©  29.12.2015 
Menu Poslední aktualizace: 28.5.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!