Haken

Zpět
Haken je progressive rock/progressive metal kapela pocházející z Londýna, která vznikla v roce 2007. Založili ji kytarista a klávesista Richard Henshall z kapely To-Mera a jeho dva přátelé ze školy Ross Jennings (zpěv) a Matthew Marshall (kytara). Když kapela doplnila svoji sestavu klávesistou, kterého poznali na online forum s Peterem Jonesem, a sice s Jonesovým blízkým přítelem a bubeníkem Raymondem Hearnem, a dalším kytaristou Thomasem MacLean (opět z to-Mera), který se ujal baskytary.

Henshall zmiňuje v některých případech, že slovo "Haken" bylo fiktivní jméno románové postavy, na které on a někteří jeho kamarádi přišli ve svých školních letech pod vlivem alkoholu nebo to znamená plevel.

Své debutní demo nahráli v roce 2007 a obsahovalo dvě skladby "Snow" a "Souls". S demem začali hrát naživo po malých sálech v Londýně s poměrně dobrým ohlasem. V červenci 2007 Haken předvedli svou hudbu vůbec poprvé v zaplněném londýnském baru s velkým ohlasem, po kterém následovalo další týden vyprodané vystoupení na The Peel v Kingstonu. Během několika měsíců od tohoto dvojitého debutového vystoupení byli Haken vybráni na podporu polských Riverside (Inside Out) v Camden na prestižní Underworld. Mezi koncertní místa té doby lze uvést vystoupení v The Camden Underworld, The Electric Ballroom, The Nottingham Rescue Rooms, The Wulfrun Halls, The Bull and Gate, The Manchester Academy, The House of Progression, ProgPower Europe - Baarlo, The Netherlands, Summers End, The Camden Barfly, The Purple Turtle, The Brighton Freebutt, The Star, The Flag, The Peel, Leonards...

V roce 2008 se pak zaznamenali další čtyři písně "Manifolds", "Blind", "Sleeping Thoughts Wake" a "Black Seed" a zařadili je na plnohodnotné demo, které tak obsahovalo všech šest stávajících skladeb kapely a vyšlo pod názvem "Enter The 5th Dimension". V té době si postupně rozšiřovali svoji fanouškovskou základnu. Haken i nadále vystupovali před plným hledištěm po celém Londýně a na turné ve Velké Británii dokonce podporovali kultovní metalovou kapelu King's X, Bigelf nebo to-Mera. V roce 2008 také doprovázeli kapelu Riverside v Camdens na prestižním The Underworld.

Později v roce 2008 ale Marshall a Jones opustili skupinu, aby se věnovali jiné kariéře. Do kapely tak přišel v říjnu 2009 Charlie Griffiths, kytarista skupin Linear Sphere a Anchorhead a stal se plnohodnotným členem kapely. Griffiths opustil Linear Sphere, protože jeho hudební směřování mělo jiný cíl. Klávesista Diego Tejeida se ke kapele připojil podobně na konci roku 2008. Jedna skladba z demonahrávky "Haken" byla uvedena na obalu CD pro druhé vydání "CLASSIC ROCK PRESENTS PROG" magazínu v roce 2009. Jakmile začali koncertovat více, zaujali label Laser's Edge, kterým jim prostřednictvím jejich značky Sensory Records nabídl nahrávací smlouvu. Brzy poté začalo nahrávání jejich debutového alba "Aquarius", které bylo vydáno v březnu 2010. Bezmála 73 minutová koncepční sci-fi/fantasy deska je vystřelila do výšin a album sklidilo mezi recenzenty velký úspěch. Bicí se nahrávaly ve studiu Misha Nikolice Monster Trax Studio v Chiswicku a všechny klávesové party a zpěv pak v jejich domácím studiu s pomocí Logic. Album bylo smícháno v Německu v Spacelabu Studios (m.j. Delain, Everon, Wolverine) a masterováno v německém Eroc's Mastering Ranch. Skvělý přebal ztvárnil Dennis Sibeijn z Damn Engine, který je inspirován Aquariovým příběhem. Album bouřlivě vítalo světové společenství prog metalu, které vyústily do vášnivých diskusí na zavedených prog a metalových fórech po celém světě. Album bylo na Progarchives vyhlášeno albem č. 1 pro rok 2010. Haken pokračovali ve svých vzrušujících živých vystoupeních, sdíleli pódium s Diablo Swing Orchestra na The Underworld a předvedli svoji hudbu i širšímu publiku na ProgPower Europe 2010 se Shadow Gallery a na Summer's End 2010 s Karmakanic a Agents Of Mercy.

Své druhé a koncepční album pod názvem "Visions" Haken vydali 24. října 2011 u The Sensory Label. Měli za cíl zvýšit laťku svým napsaným materiálem a jeho živým předvedením a přejít tak na další úroveň. Skladba z desky se objevila na volném CD v čísle 21 magazínu Classic Rock Prog 21 na konci listopadu 2011 společně s rozhovorem s kapelou a recenzí alba. Předprodejní kopie prodávané exklusivně na festivalech ProgPower USA XII v Atlantě a Generation Prog v Norimberku již získaly příznivé reakce a posunuly je do horní části prog albového žebříčku na Progarchives v roce 2011.

Během roku 2011 pak hodně koncertovali. Zahráli si na britském Prog Metal Fused festivalu s Vanden Plas a Threshold v dubnu 2011 a jako žhaví headlineři vystoupili 25. března 2011 na festivalu House Of Progression v městě Kingston upon Thames společně s kapelou To-Mera. Hráli na MonkeyFest 2011 ve Velké Británii 2. července 2011 s Guthrie Govanem, Robem Chapmanem a Andy Jamesem. Stáli na stejném pódiu jako Dream Theater v Loreley v Německu na Night Of The Prog VI 9. července 2011 spolu s kapelami Anathema, Vanden Plas a IQ. Objevila se tam spousta triček Haken pod pódiem a odehráli doposud svoji nejlepší show před nadšeným davem s následnými bouřlivými ovacemi. Velmi dobře byli přijati na jejich premiéře v USA v září 2011 v centru dění v Atlantě jako součást prestižního ProgPower USA XII festivalu po boku některých legendárních kapel včetně Therion, Sanctuary, Vanden Plas, Evergrey, Forbidden, Labyrinthe a Ihsahn. Na festivalu Day One of Generation Prog v Norimberku společně s Exivious se předvedli 23. - 24. září 2011. Zúčastnili se také velké prog přehlídky na The Assembly v Leamington Spa dne 27. listopadu 2011 s kapelami Arena a Touchstone. V listopadu 2011 odehráli své profilové vystoupení s legendárními Freak Kitchen na festivalu London Underworld.


Dne 20. června 2013 Haken oznámili své další album "The Mountain", která vyšlo 2. září 2013 už pod hlavičkou německého labelu InsideOut Music. Album mixoval a masteroval Jens Bogren a podle ohlasů překonává jejich výborný debut... Z téhle desky na sebe upoutali pozornost pomocí svého videoklipu ke skladbě "Cockroach King", která přináší parodii ve stylu Muppet-show na slavné hudební video "Bohemian Rhapsody" kapely Queen.

Dne 25. září 2013 Haken oznámili, že basista Tom MacLean opustí kapelu po vystoupení na Prog Stage Festival v Izraeli v říjnu 2013. Po sérii konkurzů konečně nalezli jako náhradu hudebníka Connera Greena pocházejícího z Indiany, Spojené Státy. V roce 2011 si kapela Haken zahrála na proslulém Night of the Prog v Loreley, Německo nebo Prog Power v Atlantě, Georgia, USA.


Dne 8. září 2014 Haken oznámili prostřednictvím své stránky na Facebooku své první EP "Restoration" naplánované k vydání na 27. října 2014. EP bude obsahovat tři přepracované skladby z jejich demoalba z roku 2008 "Enter The 5th Dimension". Skladby "Darkest Light" a přepracovaná verze "Blind" byly vydány s hudebním videem, které představilo záběry z nahrávacího procesu "Restoration" uze dne 24. září. Krátce předtím ale kapela oznámila (i prostřednictvím Facebooku), že již začala skládat materiál pro své čtvrté album.

Dne 9. února 2016 v tiskové zprávě spolu s micro site nazvanou Haken OS 4.0.1 vydali informace o připravované nové desce "Affinity", která byla vydána opět u InsideOut Music dne 29. dubna 2016. Před ním ale zveřčjnili dlouhou sérii hlavolamů skupiny v žertu s odkazem na nové album jako pojmenované jako Verbatim.

Dne 18. března 2016 se pak objevilo oficiální hudební video pro singl "Initiate" vydaný online. Druhý singl "The Endless Knot" vyšel počátkem dubna. Celé album "Affinity" vyšlo na konci měsíce dubna během evropského turné kapely.

Haken se chystají vydat své první živé album s názvem "L-1VE" 22. června 2018. Po vydání hodně uznávaného čtvrtého studiového alba "Affinity" se pustili do své 10. leté výroční turné po Evropě a Severní Americe. Nahrávalo se a filmovalo 13. dubna 2017 v legendárním místě Melkweg při zastávce v Amsterdamu a představuje první živý dokument skupiny se skladbami z celé diskografie kapely. Kapela nahrávku okomentovala: "Uvolnění oficiálního živého materiálu je projekt, který je už dlouho zpožděn a my víme, že naši stávající fanoušci jej už nějakou dobu oplakávali. Z velké části vyplynul z úsilí lidí, aby se myšlenka tohoto projektu se stala realitou. Kapela i label byli zaplaveni emaily vyžadujícími živou nahrávku v nějaké formě nebo a bylo to docela lichotivé, takže jsme lidem dali to, co chtěli, a považujeme to za správnou věc."

Setlist se hodně soustředil na 2 nejaktuálnější pochvalně hodnocené alba "Affinity" (2016) a "The Mountain" (2013) s 22 minutovou titulní skladbou z "Visions" (2011). Avšak centrem alba je příběh tvora "Aquamedley", kterým kapela oslavila a vybrala výjimečně z jejich debutového alba "Aquarius" (2010), které popisuje příběh mořské panny narozené do zkaženého lidského světa a jejíž obětováníť přinese spasení lidstva od velké povodně.

"L-1VE" vyjde jako balíček Digipak 2CD/2DVD a nebo digitálně. DVD bude navíc obsahovat 4 bonusové skladby natočené na ProgPower USA 2016, které také představí portrét Mikea Portnoyho na gongu, stejně jako všechna oficiální videa z alba "Affinity". Živý zvuk mixoval Jerry Guidroz, známý z jeho práce s Neal Morsem a kapelou Winery Dogs.

Hudba kapely Haken vytváří prolnutí prog-metalu s vlivy art rocku 70. let gigantů jako Genesis, Queen, Kansas, IQ apod., které vhodně doplňuje jejich modernějšími pokračovateli jako Dream Theater, Porcupine Tree nebo Opeth. Za svoji krátkou existenci se Haken stali velmi respektovánými v rámci britského metalu a v progresivní komunitě. Jejich unikátní a nápaditý žánrově proměnlivý přístup k hudbě získal chválu ze všech koutů světa a jsou stále více široce známí i ve Spojených státech, po celé Evropě a začíná se zozvíjet v Japonsku a Austrálii.

Kapela oznámila v srpnu 2018, že 26. října 2018 vyjde páté album Haken opět pod labelem Inside Out Music. Nahrávka se bude jmenovat "Vector" a objeví se na ní sedm kompozic. Tentokrát se samotná kapela ujala produkce alba, zatímco mixu se ujal Adam "Nolly" Getgood (ex-basista Periphery, Devin Townsend Project), bývalý basista s Periphery, v posledních letech si však vybudoval pověst skvělého producenta. Kytarista Charlie Griffiths jeho volbu vysvětlil tím, že prostě po jemnějším albu "Affinity" měli přirozeně tvrdší přetlak a tak se "Vektor" stala i nejtvrdší a nejnariffovanější deskou Haken. Coverart opět vytvořil Blacklake. Album "Vektor" se objeví jako 2CD Mediabook (na druhém CD budou instrumentální verze písní), 2LP+CD, CD a digitální formát. "Neděláme rádi jednoduchou hudbu, přitom se vždy snažíme vzdorovat očekáváním. Tentokrát jsme však překročili všechny mety, které jsme si předsevzali" uvedl k pracím na novému albu zpěvák Ross Jennings. Kapela pak vydání nové desky okomentovala: "Na oslavu desetiletého výročí našeho vzniku jsme všichni tady v táboře Haken velmi nadšeni, že začneme tuto novou kapitolu naší kariéry a odhalíme "Vektor" světu." Jejich pátá studiová nahrávka se ubírá více těžším směrem hudby. Kytarista Charlie Griffiths vysvětluje: "Vždycky jsme měli heavy inspiraci, ale bylo zřejmé již z riffů, které z nás přirozeně vyplynuly během skládání, že to bude více metalové album, jsou tam některé z nejvíce hudebně riffujících skladeb, které jsme kdy napsali."

Od vydání "Vector" v říjnu 2018 dokončil Haken doprovodné turné k albu po celém světě, odehráli vyprodaná show po celé Evropě a Severní Americe jako podpora pro Devina Townsenda a za své úsilí také získal cenu portálu Prog! Po celou dobu tiše mlčeli a tajně pracovali na následujícím novém albu s názvem "Virus".

Dne 3. dubna 2020 Haken oznámili vydání nového alba "Virus" dne 5. června 2020 a zároveň uvedli na trh první singl "Prothetic" s videem režiséra Vicenta Cordero. Kapela k písni dodala: "Prosthetic" byla první píseň, kterou jsme dokončili během psaní "Virus", a vždy jsme cítili, že to bude perfektní otvírač alba. Je to velmi kytarová těžká skladba s kořeny v 80. letech thrash riffů, ale s nekonvenčními rytmickými zvraty a obraty, které často rádi v Haken zkoumáme. Bohužel jsme nikdy neměli ke spolupráci Jeffa Hannemana a Roberta Frippa, ale tato píseň alespoň vychází z inspirace obou! Lyricky je píseň mostem mezi našimi dvěma alby "Vector" a "Virus". Tuto nahrávku skvěle oživil video režisér Vicente Cordero, který také krásně zachytil živou energii kapely způsobem, který vylepšuje písničku a dokonale nastavuje scénu, která nastane."

Bubeník Ray Hearne odhalil: "Od doby vydání alba "The Mountain" v roce 2013 nám byla znovu položena jedna otázka: "...kdo je Král Cockroach?". To je něco, o co jsme se zajímali hlouběji, takže jsme to v podstatě udělali prostřednictvím naší hudby; rozvíjení a rozšiřování intervalových, harmonických, rytmických a lyrických témat této písně. Konečným výsledkem je oblouk, který spojuje dvě alba "Vektor" a "Virus".

Pokud bylo "Vector" původním příběhem, "Virus" zobrazuje nástup moci, tyranie a následné vyvrcholení. Úvodní skladba "Prothetic" přemosťuje obě alba, na které se zaměřují jizvy zneužívání institucí. Tento šestiminutový nápor brutálních riffů zahajuje šíření viru, který ovlivňuje všechny aspekty našeho života, ať už jde o biologické, psychologické, technologické, ekologické nebo politické. Ross Jennings k tomu ještě dodal: "Zatímco "Virus" si lze absolutně užít jako samostatné dílo, je tematicky a koncepčně propojeno s "Vector", takže naším záměrem je jednou odehrát obě alba za sebou na zvláštním představení." Adam 'Nolly' Getgood opět namixoval něco, co je možná dosud nejelekulárnějším albem "Haken" se 7 skladbami, které prozrazují náznaky vlivů z více žánrů, všechny propojené s rozpoznatelným zvukem Haken.

Dne 22. listopadu 2021 kapela oznámila, že klávesista Diego Tejeida se s nimi rozešel kvůli tomu, že obě strany měly "velmi odlišné hudební vize". Mexičan Tejeida se připojil k Haken v roce 2008 a nahradil původního klávesistu Petera Jonese. Objevil se na všech šesti studiových albech Haken, z nichž nejnovější "Virus" vyšlo v roce 2020. V prohlášení kapela uvedla: "Drazí všichni, bohužel musíme oznámit, že Diego nás opouští na nové pole působnosti. Rádi bychom mu poděkovali za to, že se s námi podělil o dosavadní cestu a nemůžeme být více hrdí hudba, kterou jsme za ta léta vytvořili. Jsme tak vděční za všechny úspěchy, dobrodružství a dobré časy, které jsme spolu sdíleli. Ale nebojte se! Haken bude pokračovat ve svém poslání přinášet vám hudbu, pro kterou jsme nadšení (a brzy o tom budeme mít novinky), ale mezitím se k nám připojte a popřejte Diegovi vše nejlepší v jeho budoucích hudebních dobrodružstvích."

Sám Diego Tejeida k tomu dodal: "Jsem velmi hrdý na to, čeho jsme Charlie, Conner, Ray, Richard, Ross a já společně dosáhli. Když se podívám zpět z bodu, kde je kapela nyní, je šílené si myslet, že před téměř 13 lety jsme byli místní londýnská kapela s velkými sny, hrající pro malé davy. S každým albem a každou show jsme nesmírně rostli jako muzikanti i jednotlivci. Nicméně, jako v každém lidském vztahu, někdy se lidé rozcházejí".
"Během posledních let je nepopiratelné, že ostatní členové kapely a já máme velmi odlišné hudební vize. Tyto rozdíly dosáhly bodu zvratu. Aby obě strany mohly pokračovat ve své hudební kariéře, je nutné se rozejít. Z tohoto důvodu se moje cesta s Haken uzavřela. Je čas, abych následoval své srdce a šel vstříc své vlastní hudební vizi".

Progresivní rockeři Haken s nadšením oznámili v půlce ledna 2022 návrat původního hráče na klávesy do skupiny, Peta Jonese. Svůj debut si odbude na nadcházejících koncertech kapely na podporu jejich nejnovějšího alba "Virus", vydaného v roce 2020 s velkým ohlasem. Kapela to komentuje: "Jsme opravdu nadšeni, že můžeme přivítat Peta zpět v Haken. Pete je fenomenálně nadaný hudebník a během krátké doby od svého návratu vdechl kapele nový život a inspiroval nás k objevování svěžích a vzrušujících hudebních oblastí. Toto je pro Haken nová éra a nemůžeme se dočkat, až se o ni podělíme s vámi všemi!"

Pete dodává: "Jsem nadšený, že se mohu znovu připojit ke společenství poté, co jsem kapelu v průběhu let bedlivě sledoval a sledoval, jak roste. Bylo skvělé znovu se spojit s Richem na nahrávce "Nova Collective" a pak užší spolupráce s kluky na posledních pár albech Haken. Nemůžu se dočkat další kapitoly a jsem nadšená, že budu její součástí!"

Kapela také nedávno oznámila odložení data svého evropského turné, přičemž nová data budou brzy oznámena. Jejich severoamerické turné po boku Symphony X má začít 10. května 2022 v New Yorku, potrvá celý měsíc a skončí 12. června 2022 v New Jersey.

Zpět
Členové:
Ross Jennings - Lead Vocals (2007-present)
Richard "Hen" Henshall - Guitars and Keyboards (2007-present)
Charlie Griffiths - Guitars (Linear Sphere) (2008-present)
Raymond Hearne - Drums (2007-present)
Conner Green - Bass Guitar (2014-present)
Peter Jones - Keyboards (2007-2008,2022-)

Bývalí členové:
Diego Tejeida - Keyboards (2008-2021)
Thomas MacLean - Bass (To-Mera) (2007-2013)
Matthew Marshall - Guitars (2007-2008)
Hostující hudebníci:
Pete Rinaldi - Bass, Background Vocals (live, 2013-2014)
Mike Portnoy - Gong
Pete Rinaldi - Guitars
Craig Beattie - Trombone
Jon Roskilly - Trombone
Alex Benwell - Trumpet
Darren Moore - Trumpet
Pablo Inda Garcia - Clarinet
Marged Hall - Harp
Dave Ruff - Flute

Členové Ross Jennings
(celým jménem Ross William Jennings)
(Narozen 7. února 1984, Bournemouth, United Kingdom)
Lead Vocals


Ross je britský je britský progresivní metalový zpěvák a hudebník, který je nejznámější jako zakládající člen kapely Haken v roce 2004, jejímž je dodnes členem. Rovněž založil kapelu Novena.

Do roku 2020 vydal šest alb s Haken "Aquarius", "Visions", "The Mountain", "Affinity", "Vector" a "Virus" a jedno EP "Restoration".

V roce 213 rozjel další projekt, kapelu Novena, kde rovněž zpívá. Kapelu tvoří Ross Jennings (Vocals), Harrison White (Guitar/Keys), Dan Thornton (Guitar), Moat Lowe (Bass) a Cameron Spence (Drums). Jejich debutové EP vyšlo 22. července 2016 pod názvem "Secondary Genesis", plné studiové pak pod názvem "Eleventh Hour" (2020). A jak jinak?? Hudba je to opět progresivní a kvalitní...

Jennings také hostoval na albu kolegy z Haken Richarda Henshalla "The Cocoon" (2020). Dne 3. října 2020 oznámil Jennings na Instagramu, že pracuje na sólovém albu, které vyšlo v roce 2021 pod názvem "A Shadow Of My Future Self".
Členové Richard "Hen" Henshall
(Narozen 8. srpna 1984, London, England, United Kingdom)
Guitars, Keyboards


Richard "Hen" Henshall je britský progressive metal multi-instrumentalista. Je ženatý, manželka Sev Yuk Hen. Je nejznámější jako kytarista a klávesista kapel To-Mera, Haken a Opinaut. Vydal jedno EP "Earthbound" (2009) a album "Exile" (2012) s To-Mera, pět nahrívek "Aquarius", "Visions", "The Mountain", "Restoration" a "Affinity" s Haken a "EPs Oxygen" s Opinaut.

Jeho máma je učitelkou klavíru a táta zase hudební nadšenec, takže byl seznámen s hudbou již ve velmi útlém věku. Henshall začal své klasicky zaměřené lekce na klavír ve svých 7 letech. Někdy od 11 až 12 let až do sedmnácti let začal hrát na kytaru jako samouk. Zároveň také získával zkušenosti ve hře na bicí a klarinet.

Byl spoluzakladatelem kapely Haken v roce 2004 se spolužáky Ross Jenningsem (vocals) a Matthew Marshallem (guitars), když vznik kapely podmínily jejich pravidelná setkávání, až se zrodila myšlenka na založení Haken. Postupem času začali brát jejich vybrané nástroje vážněji a dohodli se, že se dočasně rozejdou, aby mohli dokončit svá studia. Takže se členové dočasně na 3 roky rozešli, ale v roce 2007 obnovili činnost a postupně vybudovali skupinu působící až dodnes.

V kapele To-Mera je od roku 2007, když v její sestavě nahradil zakládajícího klávesistu Hugo Shepparda, který kapelu opustil pro osobní neshody.

Kapelu Opinaut vytvořil na počátku roku 2011 kolem skupiny čtyř hudebníků, kteří pracovali v Sutton Music Centre. Všichni čtyři jsou talentovaní multi-instrumentalisté, kteří pracují v hudbě na plný úvazek jako studioví hráči a lektoři. Jsou to Jon Hart (Vocals), John Vince (Drums), Richard Henshall (Guitars), a Samuel Brooks (Bass). Opinaut představují kombinace rockých bicích a basy se snovou electro vibrací a epických akordovými sekvencemi. Jejich EP "Oxygen" vyšlo v roce 2011 a je k dispozici on-line.
Členové Charlie Griffiths
(Narozen ***, London, United Kingdom)
Guitars


Charlie je britský kytarista, člen kapely Haken. Působí jako kytarový lektor, studiový kytarista, přispěvatel sloupků do magazínu Total Guitar Magazine.

Jeho otec jej naučil riff písně La Bamba na strunovou kytaru, kterou dostal na 8. narozeniny, což byly jeho hudební začátky. Od počátku byl z nějakého důvodu fascinován kapelou Queen. Poslouchal je a přál si, aby jeho kytara zněla jako od Briana Maye. Po fascinací Queen přislo období kapely Metallica, kdy opět strávil mnoho času svých raných dospívajících let, kdy drásal Hetfieldovy riffy na nové kytaře Epiphone Explorer.

Charlie studoval na Institute of Contemporary Music Performance (znám je zkráceně jako Guitar Institute) v letech 1993 až 1996 a získával zkušeností pod vedením vynikajících kytaristů jako Iain Scott, Shaun Baxter, Mattias IA Eklundh, Dave Kilminster a Pete Whittard. Koncertní zkušenosti získal v pop světě, když doprovázel členy Will Young, Take That a Go West, pravidelně vystupupoval s Garethem Gatesem. Rostoucí pověst v progresivním rocku a metalu a metalové scéně pak získal jako člen kapely Linear Sphere (2002-2007), kterým vypomohl nahrát album "Reality Dysfunction" (2004) a s kapelou Anchorhead.

Haken viděl jednou kapelu na koncertě Peel v Kingstonu a byl naprosto unešen jejich hudbou - bylo to přesně to, co jsem hledal a stal se jejich okamžitým fanouškem. O několik měsíců později měl možnost setkat se s Tomem na vlaku na stanici Waterloo, který mu řekl, že Matt Marshall (původní kytarista) opustil kapelu. Ihned věděl, že by se rád připojil a naštěstí mu to umožnili. Od té doby je nadšen, že může hrát s touto kapelou.

Od roku 2002 je pravidelným přispěvatelem do hudebních magazínů Total Guitar, Guitar Techniques, Guitarist a Guitar World. Charlie vypracoval části metalové osnovy pro Rockschool stupně 3-8 a koncertuje mezinárodně v rámci clinic vystoupení při předvádění metalové techniky pro Rockschool. V roce 2012 začal vyučovat na Goodall Guitar School ve Farnborough. Charlie Griffiths se také v roce 2013 zapojil do projektu .strandberg, což je koncept vyvíjející kytary nové řady pod touto značkou.
Členové Raymond Hearne
(Narozen ***, London, United Kingdom)
Drums, Tuba


Je absolventem prestižní Guildhall School of Music a Drama v Londýně. Absolvoval je s prvotřídním bakalářským titulem s vyznamenáním a diplomem Concert Recital. Nedávno dokončil roční studium jako umělci Fellow Guildhall School.

Jako hráč na tubu má asi třináct let hráčských zkušenosti, které získával při hraní klasické hudby v souborech a orchestrech v Londýně a po celé zemi v místech jako je Royal Festival Hall, Barbican Hall a St. Paul's Cathedral. Také hrál v mnoha barech a klubech v Londýně s tradíční jazzovou kapelou, stejně jako člen kapely v Brightonu.

Jako bubeník odehrál už také asi deset let. Většinu z tohoto hraní odehrál v prog-rockové kapele Haken, se kterou projel celou zemi, stejně jako Evropu a USA. Styl Haken hudby je spíše eklektický, což je důvod, proč se rád nauučil pohybovat se v jakémkoliv stylu (rock, jazz, latin, atd.).

Působí také jako vyučující na všechny dechové nástroje (trubka, francouzský roh, Euphonium, atd.), specializuje se však na na tubu, protože na ni sám hraje. Také vyučuje samozřejmě hru na bicí. Pracuje také jako vedoucí workshopů v základních školách v Edmontonu, Leytonstone a Upton Parku, také udělal velké množství práce s "LSO Discovery", což je vzdělávací/komunitární program London Symphony Orchestra, který zahrnuje výuku a vedení dílen, což je fantastický terénní program pro hudebníky všech norem a života.
Členové Conner Green
(Narozen 8. června 1993, Whiteland, Indiana, United States)
Bass Guitar


Žije v Greenwood, Indiana.

V období srpen 2012 až květen 2014 studoval obor Jazz Bass na Indiana University, Bloomington, Indiana. Předtím navštěvoval Whiteland Community High School, Whiteland, Indiana, kterou ukončil v roce 2012.

Po absolvování Indiana University Jacobs School of Music má tu čest hrát hudbu po celém světě s HAKEN. Hudba je jeho vášeň, ale v současné se zaměřuje na vzpřímenou basu, elektrickou basu a kytaru. A zajímá jej jazz, rock, klasika nebo současná hudba!
Členové Peter Jones
(také jako Nested Shapes)
(narozen ***, London, Greater London, United Kingdom)
Keyboards (2007-2008,2022-dosud)


S kapelou Haken nahrál pouze její první demo "Enter The 5th Dimension" v roce 2008.
Pak působil jako klávesista v kapele Nova Collective.

V roce 2022 se ke kapele znovu vrátil pro jejich nadcházející turné.

Členové Diego Tejeida
(také zmám jako d'Tej)
(Narozen 27. července 1987, Mexico City, Mexico)
Keyboards, Synth


Studoval(a) na škole LCCM London Centre of Contemporary Music

Hudební vlivy a oblíbené kapely: Bill Evans, Brad Mehldau, Philip Glass, Hans Zimmer, Esbjorn Svensson Trio, Pink Floyd, Opeth, Devil Doll, Mr Bungle, Infected Mushroom, Boards of Canada, Venetian Snares, Pete Zeldman, A Perfect Circle.

Nástroje: Korg Karma, Korg N1, KAOSS pad, M-Audio Oxygen 88 midi controller, Macbook Pro running Mainstage 3 live and Logic X in the studio.

Zájmy: Vaření, plavání, čtení, dry slapping, destroying sounds by any means.

Oblíbené filmy: Psycho, The Wall, The Shining, Seventh Seal, Silent Hill, The Crow, Lost Highway, Inland Empire, The Audition, Dead Man’s Shoes

Dne 22. listopadu 2021 kapela oznámila, že klávesista Diego Tejeida se s nimi rozešel kvůli tomu, že obě strany měly "velmi odlišné hudební vize".
Členové Thomas MacLean
(také Tom MacLean)
(Narozen 12. srpna 1982, Portsmouth, United Kingdom)
Guitars, Bass


Thomas MacLean je anglický progresivní metalový multiinstrumentalista. Nejznámější je jako kytarista v progresivní metal/jazz fusion kapele To-Mera, je také bývalým basistou progresivní metalové skupiny Haken.

MacLean původně začínal ve hře na klasickou kytaru ve věku 10 let, až ve 14 letech přešel na elektrickou. U ní vydržel až do 25 let, když začal hrát na basu, aby se mohl připojit k Haken.

Je zakladatelem labelu Illusionary Records, u nějž vydala poslední desku kapela To-Mera. Je ženatý, za manželku má kolegyni, zpěvačku kapely To-Mera Julii Kiss.

To-Mera vznikla v roce 2005 spojením několika přátel - Julie Kiss (zpěv), Lee Barrett (basa), Akos Pirisi (bicí), Hugo Sheppard (klávesy) a MacLean. Vydali demo, které upoutalo pozornost Candlelight Records. Hudební styl kapely se drasticky lišil od konvenčního progresivního metalu; kapela čerpala z celé řady vlivů, jako je progresivní rock. V roce 2006 společnost Candlelight vydala album "Transcendental". V roce 2008 vydali To-Mera své další album "Delusions" v roce 2008. V roce 2009 se rozešli s Candlelight. Hugo Sheppard poté odešel a na tento post přijali Richarda Henshalla. Poté samostatně vydali "Earthbound" EP. Jejich další studiovka "Exile" byla vydána v září 2012.

Haken založili kamarádi ze školy Ross Jennings, Matthew Marshall a Richard Henshall nejprve v roce 2004. Členové se na chvíli rozešli, aby mohli studovat na univerzitě, sejít se v roce 2007. Současní členové našli Petera Jonese na klávesnici a Raymonda Hearna na bicí. Jones odešel brzy poté a byl nahrazen Diego Tejeida. Jako jejich kytarista byl najat Charlie Griffiths a Henshall na basu přivedl spoluhráče To-Mera Macleana. V letech 2007 a 2008 vydali dvě ukázky, které získaly vynikající recenze. Jejich hudba upoutala pozornost Sensory Records a první album Aquarius vyšlo v roce 2010. MacLean opustil Haken v roce 2013 a byl nahrazen Connerem Greenem.

Po odchodu z Haken v květnu 2015 Tom MacLean jako hráč na kytaru, basu a syntezátory spoluzaložil Psion, progresivní metalovou kapelu, která zahrnuje bubeníka Jaspera Barendregta, kytaristu Nikolasa Wolfa a zpěváka Bryana Ramageho. Kapela Psion vydala své debutové EP "Psion" 1. září 2017 a zpřístupnila jej pro streamování na Bandcampu.

Od roku 2006 působí také v projektu Euphonia, což je společný projekt s jeho manželkou Julií Kiss. Na konci roku 2019 zahájil Tom MacLean svoji práci v mixování a masteringu u Twelve Tone Studio pro rockové, metalové a alternativní umělce. V roce 2020 se účastnil projektu Sorceress of Sin jako klávesista a aranžér na nahrávce "Mirrored Revenge".
Členové Matthew Marshall
(narozen ***)
Guitars (2007-2008)


S kapelou Haken nahrál pouze její první demo "Enter the 5th Dimension" v roce 2008.

Zpět
Studiová alba:
2020 Virus
2018 Vector
2016 Affinity
2013 The Mountain
2011 Visions
2010 Aquarius
2008 Enter The 5th Dimension (Demo)
Ostatní nahrávky
2018 L-1VE (live)
2016 The Endless Knot (SP)
2016 Initiate (SP)
2014 Restoration (EP)

Ross Jennings:
2021 A Shadow Of My Future Self

Charlie Griffiths:
2022 Tiktaalika

Novena (Ross)
2016 Second Genesis (EP)


Skupina:
Ross Jennings - Vocals
Charlie Griffiths - Guitars
Richard Henshall - Guitars
Diego Tejeida - Keyboards
Conner Green - Bass
Raymond Hearne - Drums
Hosté:
Diskografie Virus
Vyšlo 10. července 2020, InsideOut Music,

Seznam skladeb:
01. Prosthetic (5:58)/*
02. Invasion (6:42)
03. Carousel (10:29)
04. The Strain (5:23)
05. Canary Yellow (4:14)
06. Messiah Complex     i: Ivory Tower (3:57)
07. Messiah Complex    ii: A Glutton for Punishment (3:38)
08. Messiah Complex   iii: Marigold (2:24)
09. Messiah Complex    iv: The Sect (2:02)
10. Messiah Complex     v: Ectobius Rex (4:57)
11. Only Stars (2:10)
Total Time: (51:54)

*/ "Prosthetic" song is a bridge between the two albums, "Vector" and "Virus"
Produced: Haken
Mixing: Adam "Nolly" Getgood
Artwork: Blacklake


Skupina:
Ross Jennings - Vocals
Charlie Griffiths - Guitars
Richard Henshall - Guitars
Diego Tejeida - Keyboards
Conner Green - Bass
Raymond Hearne - Drums
Hosté:
Miguel Gorodi - Flugelhorn
Peter Jones - Drum Programming
Diskografie Vector
Vyšlo 26. října 2018, InsideOut Music,

Seznam skladeb:
01. Clear (1:50)
02. The Good Doctor (3:56)
03. Puzzle Box (7:43)
04. Veil (12:35)
05. Nil By Mouth (6:51)
06. Host (6:45)
7. A Cell Divides (4:57)
Total Time: (44:37)

Produced: Haken
Mixing: Adam "Nolly" Getgood
Artwork: Blacklake


Skupina:
Ross Jennings - Vocals
Charlie Griffiths - Guitars
Richard Henshall - Guitars
Diego Tejeida - Keyboards
Conner Green - Bass
Raymond Hearne - Drums
Hosté:
Einar Solberg - Vocals (05)
Pete Rinaldi - Acoustic Guitar (09)
Diskografie Affinity
Vyšlo 29. dubna 2016, InsideOut Music, IOMLTDCD 449

Seznam skladeb:
01. affinity.exe (1:24)
02. Initiate (4:16)
03. 1985 (9:09)
04. Lapse (4:44)
05. The Architect (15:40)
06. Earthrise (4:48)
07. Red Giant (6:06)
08. The Endless Knot (5:50)
09. Bound By Gravity (9:29)
Total Time: (61:26)

Mixing and Mastering: Jens Bogren at Fascination Street Studios
Artwork: Blacklake
Londýnští progresivní metalisté se předvedli už svým druhým albem "Visions", na předloňském EP "Restoration" Angličané pokračovali v setřásání okovů žánrových konvencí a nalézání poměrně svébytného výrazu. Už dva úvodní singly k novince "Affinity" - "Endless Knot" a "Initiate" daly na vědomí, že se HAKEN daří dokonale pohybovat mezi chytlavou melodikou a důrazem na instrumentální ekvilibristiku. Deska zastihuje sextet ve vrcholné formě, i když se ani na moment nedá zapomenout, že HAKEN uctívají giganty DREAM THEATER a "zvukový designer" kapely Diego Tejeida se místy prezentuje jako druhé vtělení Kevina Moora ("1985"), jenže Londýňané dokáží z takovýchto povědomých elementů skládat vzrušující struktury, kterým nechybí svěží závan progové sebeironie. Haken disponují širokou paletu vlivů – například skladba "The Architect", v níž během několika desítek vteřin prosvištíme od Matrixu až k halloweenským analogovým tirádám Johna Carpentera, přičemž riffy hravě přebíhají mezi art rockovou gymnastikou a djentovým vzpěračstvím. Silnou devizou "Affinity" je dramaturgie desky a způsob, jakým si pohrávají s gradací a náladou. Komplexnější instrumentální tvary („The Architect“) vyvažují velmi chytlavé skladby, v nichž přijde ke slovu hraničně vysoký, ale velmi obratný projev vokalisty Rosse Jenningse. "Affinity" má tak skvěle napsané vokální linky a především refrény, že občasnou přemíru patosu posluchač snadno odfiltruje. HAKEN si navíc s blížícím se koncem drze troufají až kamsi do hájemství zasněného kytarového indie soundu („Red Giant“) a i tuhle polohu zvládají bravurně.

Skupina:
Ross Jennings - Lead Vocals
Charles Griffiths - Guitars, Backing Vocals
Richard Henshall - Guitars, Keyboards, Backing Vocals
Diego Tejeida - Keyboards, Sound Design, Backing Vocals
Thomas MacLean - Bass, Backing Vocals
Raymond Hearne - Drums, Percussion, Cimbasso, Tuba, Backing Vocals
Hosté:
Joey 'Dah Lipz' Ryan - French Horn
Matthew Lewis - Trombone
Barry Clements - Bass Trombone
Diskografie The Mountain
Vyšlo 2. září 2013, InsideOut Music, IOMLTDCD 388, 0506598

Seznam skladeb:
01. The Path (2:47)
02. Atlas Stone (7:34)
03. Cockroach King (8:15)
04. In Memorian (4:17)
05. Because It's There (4:24)
06. Falling Back To Earth (11:51)
     Part 1: Rise
     Part 2: Fall
07. As Death Embraces (3:13)
08. Pareidolia (10:51)
09. Somebody (9:01)00
Total Time (62:13)

Bonus Tracks
10. The Path Unbeaten (2:12)
11. Nobody (4:53)
Total Time (69:18)

Mixing, Mastering: Jens Bogren
Artwork: Blacklake
Artwork: Joanna Krause
Po vynikajícím debutu a následném neméně kvalitním nástupci nyní přišlo zbrusu nové dílo pod názvem "The Mountain". Vcelku příhodný název pro album, se kterým se opět dostaneme až na vrchol samotného žánru. Hudební kvalita zde opravdu dosahuje těch největších rozměrů, které mají v současnosti potenciál převyšovat i dosud nepřekonatelné velikány Opeth, Dream Theater či Riverside. Album "The Mountain" je na rozdíl od svého předchůdce daleko odvážnější, experimentálnější, trochu jazzovější a náročnější. Nástroje zde obstarávají opravdoví mistři ve svém oboru, což v rámci tohoto subžánru už to není žádná výjimečnost. Jenže Britové kromě svých muzikantských "superschopností" disponují i velkou skladatelskou originalitou. To vám potvrdí hned první delší kompozice "Atlas Stone", kde najdete několik unikátních míst, které nutí k opakovanému poslechu. Své využití zde nachází třeba bebop (nebo obecně jazz, se kterým kapela koketuje vlastně už od počátku své kariéry) či velkolepý sbor, který zde působí přímo epicky. Ve skladbách "Cocroach King" a "Because It’s There" si zase plně můžeme vychutnat Jenningsův několikrát navrstvený hlas či různé a cappella pasáže. Album je občas opepřeno i ostřejšími metalovými party např. ve skladbě "In Memoriam", mimochodem vůbec nejlepší skladbě. Přes bohaté, mnohokrát až jazzově pojaté, přechody a instrumentace se kapele daří udržet poměrně solidní celistvost nahrávky. Posluchač tedy není paralyzován neřízenými nájezdy nástrojových propletenců expresivně směřujících odnikud nikam.

Skupina:
Ross Jennings - Vocals
Charles Griffiths - Guitars
Richard Henshall - Guitar, Keyboards
Thomas MacLean - Bass
Diego Tejeida - Keyboards, Sound design, Strings & Horn Arrangements
Raymond Hearne - Drums, Percussion, Strings & Horn Arrangements
Hosté:
Jennifer Murphy, Aliso Comerford - Violin
Martin Wray - Viola
Lucy Butcher - Cello
Joey "Dah Lipz" Ryan - French Horn
Patrick Harrild, Christopher Currie - Voice
Diskografie Visions
Vyšlo 25. října 2011, Sensory, SR3060

Seznam skladeb:
01. Premonition (4:09) (instr.)
02. Nocturnal Conspiracy (13:08)
03. Insomnia (6:06)
04. The Mind's Eye (4:04)
05. Portals (5:27)
06. Shapeshifter (8:00)
07. Deathless (8:04)
08. Visions (22:25)
Total Time: (71:23)

Mixing: Christian ‘Moos’ Moschus
Mastering: Alan Douches
Recording (french horns): Jonny Abraham
Recording (piano, strings): George Balston
Recording (piano, strings): Mark Rainbow
Drum parts engineered: John Papas at Hardbeat Studios in Wembley
Photography: Neil Palfreyman, Bo Hansen, Daniel Grey
Artwork, Design: Dennis Sibeijn
Ross Jennings vysvětluje: Pojem "Visions" se zrodil ze snu, který jsem měl, kde jsem viděl svůj vlastní zánik, až jsem to cítil šíleně skutečně! Myšlenka konfrontovat svou vlastní smrt mě fascinovalo, takže to byla počáteční inspirace. V průběhu celého procesu psaní se to vyvinulo v složitější příběh, který zkoumá témata jako je povaha vědomí, pomíjivost života a pár skladeb na albu prozkoumává pojetí snů ve snu. Náš příběh je vyprávěn očima nevinného chlapce, který má noční můru, v níž je zavražděn - zdá je to skutečné nebo to byla předtucha, přesvědčuje sám sebe, a stráví zbytek svého bdělého života tím, že se snaží vypátrat vraha, zatímco se psychicky připravuje se setkání se svojí smrtí, což může vést k jeho psychologické zkáze. Vše je odhaleno až v závěrečné 22 minutové titulní skladbě, ale nakonec je to na posluchači, aby rozhodl, co bylo skutečné a co bylo nutné si představit.

Skupina:
Ross Jennings - Lead Vocals
Richard Henshall - Guitars and Keyboards
Charlie Griffiths - Guitars
Thomas MacLean - Bass
Diego Tejeida - Keyboards
Raymond Hearne - Drums, Tuba, Djembe, Ocean Drum
Hosté:
Marged Hall - Harp
Dave Ruff - Flute
Pablo Inda Garcia - Clarinet
Darren Moore, Alex Benwell - Trumpet
Jon Roskilly, Craig Beattie - Trombone
Diskografie Aquarius
Vyšlo 29. března 2010, Sensory, SR3051

Seznam skladeb:
01. The Point of No Return (11:26)
02. Streams (10:14)
     * Streams
     * Veins
     * Digression
03. Aqaurium (10:40)
04. Eternal Rain (6:42)
05. Drowning in the Flood (9:28)
06. Sun (7:19)
07. Celestial Elixir (16:56)
Total Time (72:45)

Recording (drums): Misha Nikolić
Mixing: Christian "moschus" Moos
Mastering: Eroc
Recording (additional instruments): Tommy Ashby, Loz Anslow
Artwork, Design: Dennis Sibeijn

Skupina:
Tom MacLean - Bass
Ray Hearne - Drums
Matthew Marshall - Guitars
Richard Henshall - Guitars
Peter Jones - Keyboards
Ross Jennings - Vocals
Hosté:
Diskografie Enter The 5th Dimension
Demo, vyšlo 2008, not label

Seznam skladeb:
01. Blind (11:40)
02. Black Seed (5:53)
03. Manifolds (7:34) (instr.)
04. Sleeping Thoughts Wake (12:07)
05. Souls (7:45)
06. Snow (13:11)
Total Time: (58:10)

Songs 01-04 from 2008, songs 05 and 06 from 2007
Music and arrangements: Haken
Producer: Richard Henshall
Producer, Lyrics, Art, Design: Ross Jennings
Mastering: Brett Caldas-Lima
Photography: Julie Kiss


Skupina:
Ross Jennings - Lead Vocals
Charles Griffiths - Guitars
Richard Henshall - Keyboards, Guitars
Diego Tejeida - Keyboards, Sound Design
Conner Green - Bass
Raymond Hearne - Drums, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie L-1VE
Live, vyšlo 22. června 2018, InsideOut Music, 0IO01808

Seznam skladeb:
Disc 1
01. affinity.exe/Initiate (6:01)
02. In Memoriam (4:42)
03. 1985 (9:21)
04. Red Giant (6:31)
05. Aquamedley (22:31)
Disc 2
01. As Death Embraces (3:50)
02. Atlas Stone (7:12)
03. Cockroach King (8:17)
04. The Architect (15:59)
05. The Endless Knot (6:34)
06. Visions (23:34)
Total Time: (114:32)

DVD 1
01. affinity.exe/Initiate (6:01)
02. In Memoriam (4:40)
03. 1985 (9:24)
04. Red Giant (6:26)
05. Aquamedley (22:31)
06. As Death Embraces (3:46)
07. Atlas Stone (7:13)
08. Cockroach King (8:18)
09. The Architect (16:01)
10. The Endless Knot (6:33)
11. Visions (23:35)
DVD 2
01. Falling Back to Earth (12:10)
02. Earthrise (5:08)
03. Pareidolia (10:20)
04. Crystallised (20:14)
05. Initiate (4:16)
06. Earthrise (4:48)
07. Lapse (4:44)
Total Time: (176:08)

Artwork: Blacklake

Skupina:
Ross Jennings - Lead Vocals
Charles Griffiths - Guitars
Diego Tejeida - Keyboards, Sound Design
Richard Henshall - Keyboards, Guitars
Conner Green - Bass
Raymond Hearne - Drums, Backing Vocals
Hosté:
Pete Rinaldi - Acoustic guitar (03)
Mike Portnoy - Gong (03)
Diskografie The Endless Knot
SP, vyšlo 15. dubna 2016, InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. The Endless Knot (5:50)
Total Time: (5:50)

ArtWork: Blacklake

Skupina:
Ross Jennings - Lead Vocals
Charles Griffiths - Guitars
Diego Tejeida - Keyboards, Sound Design
Richard Henshall - Keyboards, Guitars
Conner Green - Bass
Raymond Hearne - Drums, Backing Vocals
Hosté:
Diskografie Initiate
SP, vyšlo 18. března 2016, InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. Initiate (4:16)
Total Time: (4:16)

ArtWork: Blacklake

Skupina:
Ross Jennings - Lead Vocals
Charles Griffiths - Guitars
Diego Tejeida - Keyboards, Sound Design
Richard Henshall - Keyboards, Guitars
Conner Green - Bass
Raymond Hearne - Drums, Backing Vocals
Hosté:
Pete Rinaldi - Acoustic guitar (03)
Mike Portnoy - Gong (03)
Diskografie Restoration
EP, vyšlo 27. října 2014, InsideOut Music, CMD0506941

Seznam skladeb:
01. Darkest Light (6:44)
02. Earthlings (7:52)
03. Crystallised (19:23)
Total Time: (33:59)

ArtWork: Blacklake
12"-EP Inside Out Music? - CMD0506941(2014 Germany) Three reworked and updated songs which originally appeared on their 2008 self-produced demo "Enter the 5th Dimension" (though with different titles).


Nahráli:
Ross Jennings - Vocals & Guitars
Simen Sandnes - Drums
Nathan Navarro - Bass
Vikram Shankar - Piano/Keyboards & Orchestral Arrangement
Jorgen Lund Karlsen - Brass arrangement & Performed by Blasemafian
Hosté:
Diskografie A Shadow Of My Future Self
vyšlo 19. listopadu 2021, Graphite Records

Seznam skladeb:
01. Better Times ()
02. Words We Can’t Unsay ()
03. Violet ()
04. The Apologist ()
05. Rocket Science ()
06. Catcher In The Rye ()
07. Since That Day ()
08. Young At Heart ()
09. Feelings ()
10. Third Degree ()
11. Phoenix ()
12. Grounded ()
13. Year ()
14. Be The One (Dua Lipa Cover) ()
Total Time: (00:00)

Music & Lyrics: Ross Jennings
Mixed: Karim Sinno / The Audioloft
Mastered: Ermin Hamidovic / Systematic Productions
Artwork: BLACKLAKE
Lyric Video by Jack Vashko


Nahráli:
Charlie Griffiths - Guitars
Daniel De Jongh - Vocals (Textures)
Darby Todd - Drums (Martin Barre, Frost, Devin Townsend)
Jordan Rudess - Keyboards (Dream Theater)
Rob Townsend - Saxophones (Steve Hackett)
Tommy Rogers - Vocals (Between The Buried And Me)
Vladimir Lalić - Vocals (Organised Chaos)
Neil Purdy - Vocals (Luna’s Call)
Hosté:
Diskografie Tiktaalika
vyšlo 17. června 2022, InsideOut Music

Seznam skladeb:
01. Prehistoric Prelude ()
02. Arctic Cemetery ()
03. Luminous Beings ()
04. In Alluvium ()
05. Dead In The Water ()
06. Digging Deeper ()
07. Tiktaalika ()
08. Crawl Walk Run ()
09. Under Polaris ()
Total Time: (00:00)

Mixed: Adam ‘Nolly’ Getgood
Mastered: Ermin HamidovicSkupina:
Ross Jennings - Vocals
Harrison White - Guitars/Keyboards
Dan Thornton - Guitars
Moat Lowe - Bass
Cameron Spence - Drums
Hosté:
Gareth Mason - Vocals (01)
Diskografie Second Genesis
EP, vyšlo 22. července 2016, Novena Self-released

Seznam skladeb:
01. Lost Within a Memory (7:50)
02. Breathe (10:00)
03. Secondary Genesis (14:27)
Total Time: (32:17)

Recorded at Brighton ELectric Studios
Produced, Mixed and Mastered: P. Winstanley
Mixed and mastered at PWA Studios
Artwork: Colin Marks of Rain Song Design
Novena logo: Lewis Smith
Layout: Björn Goosses of Killustrations
"Second Genesis" je první EP od kapely Noven, nové britské prog-metal skupiny se členem Haken. Přes pouhé tři písničky EP dosáhne má 32 minutovou délku a je zabalena do progresivního šílenství a nečekaných zvratů, proložených death metaovým zpěvem Garetha Masona.

Zpět
Haken 2010
Michael Schetter, Tom MacLean (uprostř.) a Richard Henshall (vpravo)

Haken 2012

Haken 2018

Haken 2020

Haken 2021

Zpět
Oficiální stránky:
http://www.hakenmusic.com/


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  22.8.2016 
Menu Poslední aktualizace: 10.4.2022
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©