Hagen (SWE)
Biografie
Členové
Diskografie
Fotogalerie
Odkazy

Zpět
Hagen pocházejí ze Švédska a hrají styl dokonalého propojení švédského folklóru a moderního hardrocku nebo metalu. Je to splynutí při plné rychlosti, které poskytuje intenzivní a silný účinek. Členy kapely jsou Michael Ohlsson (sólový a doprovodný zpěv), Anders Rosén (elektrické housle), Hans Rosén (5 a 4 strunná basa, doprovodný zpěv), Per Nilsson (7 a 6 strunná kytara), Hans Lundin (Hammond varhany, syntezátory, mellotron, doprovodný zpěv), kteří hráli v legendární skupiny KAIPA, a Patrik Jansson (bicí, perkuse).

Všechno to začalo, když Hans Rosén požádal svého bratra, aby na své housle hrát přes levný kytarový efekt. Byla to zábavná a funky zkušenost a oni se rozhodli vybrat si nějaké lidové melodie a převést je do hard rocku. Jedním z jejich prvních rozhodnutí bylo, že nechtěli přidat pouze rockový doprovod lidovým melodiím, ale chtěli dosáhnout splynutí obou stylů.

Hagen je místo v malé vesnici Yttermalung, ve kterém to všechno začalo a proto si je zvolili za jméno kapely. Je to nádherné místo uprostřed luk a také místo, kde bylo zaznamenáno album "Corridors Of Time". Anders i Hans Rosén tam mají své kořeny v tomto místě a kraji, který jej obklopuje.

V roce 1996 pak hráč na housle Anders Rosén požádal Hanse Lundina, aby sestal součástí jejich nového projektu s názvem "Hagen" a rychle se zapojil i Per Nilsson na kytaru. Zpěvák Michael Ohlsson se také připojil a Patrik Jansson jen rozšířil sestavu. Hlavní myšlenkou bylo vytvořit nahrávky kombinující švédskou lidovou hudbu a heavy rock. Hans to viděl jako zajímavý nápad a vzal to jako výzvu a možnost dozvědět se více o kořenech tradiční švédské hudby.

Deska "Hagen: Corridors Of Time" vyšla na německém labelu Angular Records v roce 2001. Album začíná s cover verzí skladby Kaipa "Summer Air" a někdo by si mohl myslet, že Hagen je pouhou reinkarnací této legendární kapely. Ale již další skladba ukazuje, o co tady jde. Jasný power rock se závratnou rychlostí spolu s velkými houslemi a hrou na mellotron. A na rozdíl od baladické "The Northwinds Blows" a mystické "Mountain Song" tato obrovská síla zůstává po zbytek alba. Poskytuje velmi jemnou kombinaci skandinávského folklóru s hardrockem v duchu kapel Kansas nebo Rainbow. Hlas Michaela Ohlssona dokonce připomíná v některých polohách Steve Walshe z Kansas.

Zpět
Členové:
Michael Ohlsson - Lead and Backing Vocals
Anders Rosén - Electric Violin
Per Nilsson - 7 and 6 String Guitar
Hans Rosén - 5 and 4 String Bass, Backing Vocals
Hans Lundin - Hammond Organ, Synthesizers, Mellotron, Backing Vocals
Patrik Jansson - Drums, Percussion
Hosté:
Simon Adahl - Backing Vocals, Talk Box Guitar
Jonas Kjellgren - Mandolin.
Kenneth Kjellgren - Banjo

Členové Michael Ohlsson
Lead and Backing Vocals

Nahrával s mnoha kapelami jako Caro, Zircus, New Clear Daze, Hagen, Michaels Mansion, Big M.

Byl/je členem kapel:
Caro - Vocals (Melodic Thrash/death metal)
2013 Letchworth Village
2012 Alpha
2011 Like A Sickness

Zeit - Vocals
1980 För Ung / Dra Iväg (SP)
1979 Demo
Složení Zeit:
Michael Ohlsson - Vocals (Zircus, New Clear Daze, Hagen, Michaels Mansion, Big M)
Hakan Gustavsson - Guitar
Mats Rajaniemi - Guitar
Lars-Gunnar Ström - Bass
Magnus Gustavsson - Drums (Happy Cakes)
Christer Rössler - Keyboards
Bývalí členové
Tomas Pettersson - Bass, Guitar
Peter Noresson - Keyboards, Backing Vocals (Järnbrott, Brewitz Brew, Lokomotiv X)

Atmosfearia
Mighty River Blues Band
Členové Anders Rosén
(celým jménem Haga Karl Anders Rosén)
(Narozen 1. dubna 1946, Yttermalung, Orsa, Kopparberg)
Electric Violin


Anders je švédský houslista, nahrál album s Hagen, ale další spolupráci kvůli zaneprázdnění zanechal.

Rosen, který má své kořeny v Malung, začínal během svých studentských let na Uppsala University, Uppsala, koncem roku 1960, kdy spolu s Donaldem Almlöfem projevil zájem o starší lidové tradice ze západní Dalarny. Spolu s Einarem Overgaardem studovali záznamy z roku 1897 v dialektu a folklóru v Uppsale a stal jednou z ústředních postav v lidových hudebních stylech Västmanlands-Dala Nation v Uppsale, kde vzbudil zájem o lidovou hudbu u mnoha aspirujících mladých hudebníků.

Rosén je jedním z hlavních objevitelů lidové hudby ze západního Dalarna a hudebníků jako Troskari Mats, Spak Erik a Ekor Anders. Vydal dlouhou řadu hudebních alb, a to jak pod svým vlastním jménem nebo společně kromě jiného s hudebníky jako Kalle Almlöf, Roland Keijser a Pelle Björnlert. Je také majitelem své vlastní nahrávací společnosti Hurv.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Anders_Ros%C3%A9n_(musiker)
Členové Per Nilsson
(Narozen 5. března 1974, Sweden)
7 and 6 String Guitar


Per Nilsson je švédský kytarista a producent. Je nejznámější jako jeden ze zakládajících členů melodic death metal / progressive metalové kapely Scar Symmetry a jako kytarista švédské progresivní rockové skupiny Kaipa.

V lednu 2013 Guitar Messenger vydali kytarové instruktážní DVD s Perem nazvané Scar Guitar. Kromě práce s jeho hlavní kapelou, Per mixuje, dělá mastering a produkci pro ostatní kapely.

Až do roku 2013 byl smluvně vázan s kytarami značky Ibanez. Nyní podepsal smlouvu se Strandberg Guitars, kteří ve spolupráci s nim vytvořili Strandberg Singularity, jeho první značkovou kytaru. Také podporuje snímače EMG od roku 2014. Nejčastěji hraje na rozšířené kytary, i když často používá nástroj Ibanez JEM 6 strunnou, se kterou nahrával svá sóla v minulosti.

Per je členem IQ společnosti Mensa International, jeho IQ je "135 a výše" na stupnici Wechsler.

V roce 2015 Per zařčal pracovat na svém sólovém počinu "Shapeshifter". V roce 2016 se pak Per vydal na turné v rámci Guitar Clinic.
Působil v kapelách:
Catacomb (Swe)
Hagen - Guitars
2001 Corridors of Time Guitars
Kaipa - Guitars (2007-present)
Scar Symmetry - Guitars, Keyboards (programming) (2004-present)
2014 "The Singularity (Phase I: Neohumanity)" - Keyboards, Vocals (clean), Guitars, Programming, Songwriting (show all)
2011 "The Unseen Empire" - Guitars (lead)
2009 "Dark Matter Dimensions" - Guitars
2008 "Holographic Universe" - Guitars
2006 "Pitch Black Progress" - Guitars, Keyboards
2005 "Symmetric in Design" - Guitars, Keyboards, Vocals
Zierler - Guitars (2012-present)
2015 ESC - Guitars, Bass
The Storyteller -
Event Horizon - black metal-project
Členové Hans Rosén
5 and 4 String Bass, Backing Vocals

Působil v kapelách:
Knez Rosen
Jedná se o švédské duo skládající se z Hans Roséna a Igora Kneze.
2011 "Ten Handmade Pieces" (Sugarbeat It 2011, SBI 5) - Bass, Guitars, Vocals

Toors Nilsson Rosén Lindström
2001 Gongel - Bass, Guitars, Keyboards, Percussion, Xylophone
Členové Hans Lundin
(Narozen 9. února 1948, Uppsala, Sweden)
Keyboards & Vocals


Narodil jsem se ve švédské Uppsale, město, kterému je věrný dodnes. V šesti letech začal docházet na klavírní lekce, hrál klasickou hudbu a myslel si o tom, že to bylo opravdu nuda. Takže si stranou začal hrát své oblíbené popové písničky na klavír jen podle sluchu. V létě 1964 se jej zeptal spolužák, který hrál na bubny v popové skupině, zda-li by neměl zájem hrát na varhany a zpívat v jeho kapele. Kapela s názvem "The Shakemen" byl začátek jeho hudební kariéry.

Jeho první veřejné vystoupení se uskutečnilo dne 22. srpna 1964. Po několika měsících si ale kapela změnila název na "S:t Michael Sect". Stejně jako většina kapel té doby hráli většinou převzaté skladby. Některé z jejich oblíbených skupin byly Zombies, Beatles, Rolling Stones, Animals, Downliners Sect a Manfred Mann. Kapela byla úspěšná, hodnocené v Oslu jako nejlepší severské popová skupina z roku 1965. Zaznamenali jsme tři singly, covery a originální skladby, které složil kytarista Thomas Frisk.

V průběhu let měnili členy a styly. V roce 1968 se Tomas Eriksson stal basistou. V roce 1970 byl název zkrácen na "San Michael's". V té době začal Hans psát písně se švédskými texty. V roce 1971 zaznamenali stejnojmenné LP pouze s původním materiálem. Druhé album bylo zaznamenáno v roce 1972, ale nikdy nevyšlo. Tyto dvě alba byly zaznamenány v Ulab Studio v Uppsale a bylo to první setkání Hanse se zvukovým inženýrem Leifem Masesem. V lednu 1973 se ale skupina definitivně rozštěpila. Hans pokračoval v práci s Tomasem Erikssonem v doprovodu populárních umělců jako Emile Ford a Harpo.

V roce 1967 si Hans koupil varhany Hammond, jeden z jeho nejoblíbenějších nástrojů. Nikdy neměl zájem hrát jako Jimmy Smith. Jeho inspirací byly kapely jako Steppenwolf, Spencer Davis Group, Procol Harum a ELP. Pak dostal nabídku od kapely Ekseption, která mu ukázala, co by se dalo udělat s klasickou hudbou, a švédský varhaník Merit Hemmingsson mu ukázal, jak hraje švédskou lidovou hudbu na varhany. Myslím, že to byly dva z mnoha zdrojů inspirace, které pak uplatnil v psaní písniček v KAIPA. Na podzim roku 1973 pak požádal Tomase Erikssona, aby s nim zformoval novou skupinu - Kaipa.

Na konci roku 1982 se poslední sestava skupiny Kaipa rozhodla udělat pauzu v aktivitě, které se nakonec protáhla na dlouhou dobu. V letech 1984-1989 nahrál svá tři sólová alba a vydal je ve své vlastní nahrávací společnosti ÖRAT Records - "Tales" (1984), "Visions Of Circles Of Sounds" (1985) a "Houses" (1989). Hudebně se všechny tyto alba vracejí ke kořenům hudby Kaipa s jejich důrazem na melodie. První album obsahuje veškerou hudbu, kterou napsal vedle práce na posledním Kaipa alba. Také skládal pro rozhlasové, televizní, divadelní a video produkce. Kromě své hudby pracuje v obchodě s hudebninami "Musikörat", který otevřel v roce 1978 s bubeníkem Kaipa Ingemarem Bergmanem.

Stal otcem dvou krásných dcer, Tove (1984) a Jessica (1986). Během let kdy vyrůstaly, trávil většinu svého času doma. Napsal v průběhu těchto let spoustu hudby, ale po "Houses" jž nic nevyšlo.

V roce 1996 jej požádal hráč na housle Anders Rosén, aby sestal součástí nového projektu s názvem "Hagen". Hlavní myšlenkou bylo vytvořit nahrávky kombinující švédskou lidovou hudbu a heavy rock. Hans to viděl jako zajímavý nápad a vzal to jako výzvu a možnost dozvědět se více o kořenech tradiční švédské hudby. Deska "Hagen: Corridors Of Time" vyšla na německém labelu Angular Records v roce 2001. Práce s tímto záznamem mu daly spoustu nových inspirací ve skládání. Zřejmě to byla ta pravá injekce, kterou potřeboval. Na začátku roku 2000 začal sestavovat ty nejlepší písničky, které složil, a byl přesvědčen, že nastal čas, aby s tím něco udělal. Kontaktoval Roine Stolta a představil mu své nápady. To byl začátek nových Kaipa.
Členové Patrik Jansson
Drums, Percussion

Arcana Major - Drums
1994 Order Out of Chaos (Demo) Drums

Defueld - Drums (2008-2010)
2009 Defueld

Maryslim
2007 A Perfect Mess
2004 Split Vision

Viacheslav Preobrazhenski Quartet

http://patrikjanssonband.com/bio.html

Zpět


Skupina:
Michael Ohlsson - Lead and Backing Vocals
Anders Rosén - Electric Violin
Per Nilsson - 7 and 6 String Guitar
Hans Rosén - 5 and 4 String Bass, Backing Vocals
Hans Lundin - Hammond Organ, Synthesizers, Mellotron, Backing Vocals
Patrik Jansson - Drums, Percussion
Hosté:
Simon Adahl - Backing Vocals, Talk Box Guitar
Jonas Kjellgren - Mandolin
Kenneth Kjellgren - Banjo
Mikael Kring - Guitars (01,10,13,14)
Hagen: Corridors Of Time
Vyšlo 1. ledna 2001, Angular Records, SKAN 8220.AR
reedice 31. května 2006, Phantom, 0IMP-IO-0150

Seznam skladeb:
01. A Summer Air (6:52)
02. For Kristina (3:07)
03. Sundown (3:08)
04. Mother Nature (4:12)
05. Questions (4:53)
06. The Northwinds Blow (4:48)
07. Mountain Song (3:00)
08. Nobody's listening (3:27)
09. Sweet Tender Sofie (2:41)
10. For Ulf (3:50)
11. June (4:56)
12. Afraid (5:03)
13. Remember (5:02)
14. Dragonfly Dance (4:07)
Total Time (58:37)

Recorded at Studio Hagen Malung, Sweden
Keyboards recorded at HGL Studio Uppsala, Sweden by Hans Lundin
Producer: Hans Rosén, Hagen
Artwork: american artist Stephanie Pui-Mun Law (www.shadowscapes.com)

Zpět


Zpět
Oficiální stránky:
http://www.hagen.nu/
http://michaelohlsson.se/

Nahoru ProgressRock
Made by 
©  23.1.2017 
Menu Poslední aktualizace: 22.6.2019
mbrezny@centrum.cz 
...a vzkaz autorovi!