GLASS HAMMER
       

  
            
                 

Zpět  
Steve Babb Fred Schendel
Glass Hammer je americká progresivní rocková kapela z Chattanooga, Tennessee. Vznikli v roce 1992, kdy dlouholetí přátelé, dva multi - instrumentalisté Steve Babb (známý jako "Stephen DeArqe") a Fred Schendel začali skládat a nahrávat desku "Journey Of The Dunadan", koncepční album založené na příběhu Aragorna od JRR Tolkiena z Pána prstenů. S pomocí Steveova kamaráda Horatia Hubbarda album vydali sami v roce 1993 a k jejich velkému překvapení se alba prodalo několik tisíc kusů přes internet, TV nákupy přímo z domova a také díky telefonickým objednávkám. Babb a Schendel i poté byli přesvědčeni, že skupina byla projektem a za tím si stojí i nadále.


Na nahrávce "Journey of the Dunadan" zaujalo vystoupení Davida Cartera (Wyzards), Terry Clouse (Somnambulist) a sólového hudebníka Michelle Younga. Jeho úspěch vedl ke zřízení Sound Resources, stálého uměleckého nahrávacího studia, kde se skládala a nahrávala další alba Glass Hammer, stejně jako alba od Somnambulist, Volare a dalších, ale také v něm nahrávali hudbu pro televizi a filmy, a to setrvává snad až dodnes.

V roce 1994 Babb a Schendel začali pracovat na svém druhém albu "Perelandra", které vyšlo v roce 1995. Album se stalo ihned po vydání úspěšné. Neustálý hudební růst, perfektní zvuk, epické skladby a složité ucelené pasáže podněcující obrazotvornost se staly charakteristickými znaky tohoto alba. Tím vlastně začali Glass Hammer budovat svůj vlastní mýtus soustředěný kolem světa s názvem "Evermore" (Věčnost). Přestože nelze nahrávku označit jako "křesťanské" album, tento vliv na Glass Hammer se začal projevovat v textech a v námětech podle autora C. S. Lewise. David Carter se vrátil nahrát jednu skladbu, stejně jako Michelle Young. Tracy Cloud se na "Perelandra" představila poprvé, stejně jako Walter Moore, který přispěl vokály a dvanáctistrunnou kytarou.

Po turné na podporu alba Michelle Young odešel, aby se věnoval sólové kariéře. Po desce "Perelandra" si Glass Hammer dali oddech od vlastního nahrávání a zaměřili se na produkování hudby ostatních skupin a sólových umělců. Fanoušci, kteří se dožadovali další hudby, byli potěšeni, když Steve a Fred vydali album s fantasy tématikou elektro-ambientní hudby v rámci projektu názvaném TMA-2. Album "Artifact One" se odchyluje od progrockové hudby, která je typická pro Glass Hammer. Namísto toho předvádějí jakoby tranceovou hudební magii a elektro-dance rytmy. "Artifact One" vyšlo v roce 1996.

V roce 1997 začali pracovat na své další epické desce. Aby fanouškům zkrátili čekání, vydali nejprve záznam z koncertu "Live And Revived", limitovanou edici živých zkušebních nahrávek a neralizovaného materiálu napsaného až po vyjití desky "Journey of the Dunadan". Na desce se naživo představují Steve, Fred, David Carter, Walter Moore a Michelle Young, kteří tehdy tvořili skupinu. Na desce se ukázalo kromě nových i vyřazených skladeb také, jak si každé vystoupení hudebníci užívají ke své radosti, spolu s mnoha improvizacemi jako samostatné skladby vložené mezi písně.
Wyzards je progresivní rocková kapela, která vznikla již v roce 1979 v Chattanooga, TN. Wyzards měli regionální úspěch během počátku 80. let. v jihovýchodních Spojených státech. Zakládajícími členy byli David Carter (kytara), Bill McKinney (bicí) a Steve Babb (bass). Wyzards si brzy získali kultovní pověst v jejich krátké kariéře. Tato originální kapela se rozpadla na počátku 80. let, ale později byla reformována a cestovali napříč východním pobřeží v polovině 80. let. Díky špatnému managementu a nedostatku podpory se skupina rozpadla definitivně v roce 1987.

V roce 1997 vyšlo album (zatím a doposud jediné) skupiny Wyzards "The Final Catastrophe". Skupina Wyzards vznikla v roce 1979 z podnětu Steve Babba a po mnoha letech se rozhodli vydat některé jejich skladby. David a Steve se inciativně připojili k bývalému příteli a bubeníkovi Billu McKinneymu a natočili několik písní od Wyzards, kapely, která předcházela Glass Hammer. Fred Schendel hostoval na hamondky a varhany. Kvílení Davidovy kytary je vyváženo zuřivými klávesami Freda a strojovou rytmikou Billa a Stevea. Styl hudby tohoto alba lze nejlépe popsat jako progressive metal.

Na začátku roku 1998 vydali vždy plně vytížení Steve a Fred druhé album svého bočního projektu TMA-2 "Tick Tock Lilies". I toto album bylo zaplněno stejnými ambient-fantasy-electro skladbami, které udělaly z předchozí desky "Artifact One" hit. Pak se konečně vrátili do studia, aby dokončili nejnovější epické album Glass Hammer "On To Evermore".


Při nahrávání "On To Evermore": Walter Moore, Steve Babb, Fred Schendel, David Carter, v roce 1998.


V době alba "The Chronometree": Terry Clouse, Fred Schendel, Brad Marler, and Steve Babb, v roce 2000.

V březnu 1998 deska "On To Evermore" konečně vyšla v záplavě očekávání. Pokračování příběhu o "Perelandře" přineslo více kytarového vzruchu k atmosférickému klávesovému rocku, který se stal ochrannou známkou Glass Hammer. Na desce se také plně projevil velký pěvecký talent Waltera Moorea, který zpíval sólově ve většině skladeb. Navíc skupina rozšířila svůj hudební rejstřík, když zejména Fred a Walter nahráli úžasnou škálu hudebních nástrojů. I když album bylo hodnoceno i kriticky, přesto bylo uznáváno jako jedno z nejlepších progresivních alb roku 1998.

Glass Hammer vydali další retro-progresivní mistrovské dílo "Chronometree" v dubnu 2000. Fanoušci okamžitě nadšeně přijali toto album plné starobylých kláves a žhavé instrumentální zdatnosti. Hostující hvězdy Arjen A. Lucassen a Terry Clouse, stejně jako nový zpěvák Brad Marler, pomohli obohatit zvuk Glass Hammer a posunout jej ještě dále. "Chronometree" brzy dostihlo v popularitě album "Journey Of The Dunadan" a stalo se nejúspěšnějším albem Glass Hammer v dosavadní historii.

Roku 2001 vyšlo album "The Middle Earth Album", což byla vlastně kolekce písní tématicky vycházející z Tolkienovy trilogie "Pána prstenů". Toto "speciálně vydáné" album bylo výsledkem mnoha žádosti fanoušků o návrat Glass Hammer do Středozemě. Steve a Fred se tyto žádosti vzali k srdci a doslova se vrátili do světa půlčíků, elfů a trollů. Záznam jejich živého představení v v The Prancing Pony Inn v Bree. Zájem skupiny o Středozemi z nich udělal velké oblíbence fanoušků Tolkiena, kteří již brzy požádovali další pokračování.

Glass Hammer pokračují v každodenním psaní a nahrávání. V roce 2001 také dokončili rodinný muzikál "David And Goliath", který napsal Steve a Fred. Je zamýšleno realizovat tento projekt celostátně pomocí několika velkých vydavatelů a distributorů. Nové album Glass Hammer, pracovně nazývané Lex Rex, je v plném proudu příprav. Budoucí diskutované projekty jsou další rodinný muzikál na základě příběhu Adama a Evy nazývaný "Songs From The Garden" a progresivně metalový projekt pojmenovaný "Broken Spire".

Album vydané v roce 2002 "Lex Rex" pevně zakotvilo Glass Hammer jako jeden z nejoblíbenějších a nejúspěšnějších progresivních rockových souborů na světě. Koncepční album o velkých rozměrech, zdá se "Lex Rex" spojilo všechny nejlepší prvky stylu GH: vintage syntezátory, epické písně, komplexní vokální vrstvení a virtuózní výkony. "Lex Rex" se rychle stala skupina je největší "hit" s jejich zavedené publikum, a získané je bezpočet nových fanoušků po celém světě.

Glass Hammer předvedli "Lex Rex" naživo na NEARfest 2003 v nyní "klasické" sestavě Fred Schendel, Steve Babb, Walter Moore, Susie Bogdanowicz a Matt Mendians, spolu s dalšími hostujícími zpěváky Bethany Warren a Flo Paris. Nahrávání umělec Eric Parker připojil se ke skupině s akustickou kytarou, stejně jako dvacet členů sboru vyplnit vokální části písní z "Lex Rex", "Chronometree" a "Perelandra." Nahrávky z koncertu vyšly na CD "Live At NEARfest" v roce 2004. Glass Hammer odehráli několik koncertů v průběhu roku 2003 a natočili z nich uznávané DVD "LEX Live".

V roce 2003 se také GH zaměřili na natáčení osmého alba "Shadowlands", které kombinuje legendární talenty Steve Babba a Freda Schendela, neuvěřitelné vokály Waltera Moore a Susie Bogdanowicz, varhany za půl-milionu dolarů, smyčcové partie, arzenál analogových zařízení, a veškeré kouzlo, které moderní technologie záznamu může nabídnout. Podle internetových stránek skupiny Glass Hammer "Shadowlands" přináší vše, co moderní progresivní rock má: vynikající zvuk, současnou produkci a epos styl. Album bylo vydáno v lednu 2004 a rychle se stalo oblíbené mezi fanoušky, stejně jako magnet pro masy nových fanoušků.

Následující album "The Inconsolable Secret" vyšlo 12. července 2005 opět přineslo brilantní melodie a úžasné vícehlasy, ve kterých se objevují jak Walter Moore a Susie Bogdanowicz, tak i hostující Sarah Snyder, Bethany Warren, Flo Paris a Laura Lindstrom. Mezi nejpůsobivější skladby se řadí uhrančivé skladby "Long And Long Ago", "Morrigan's Song" či poslední skladba alba "Having Caught A Glimpse". Za zmínku stojí, že přebal alba jim ztvárnil dvorní kreslíř kapely YES Roger Dean.

Glass Hammer se také objevil v The Adonia String Trio a odehrál dva koncerty (2006-2007) se 120 plus členskými sbory z Belmont University a Lee University.

Album progresivních Glass Hammer "Culture Of Ascent" z roku 2007 nese v části skladeb jasné rysy vlivu Yes a přivedlo je tak na nové hudební teritorium. Jako by si první skladbu přímo vypůjčili od svých velkých vzorů. Přispívá k tomu i hlas Jona Andersona, který se ve skladbách "South Side of the Sky" a "Life by Light" objevil jako hostující zpěvák. Poprvé se na albu objevilo i smyčcové trio The Adonia string trio ve složení Rebecca James (violin), Susan Hhitacre (viola) a Rachel Beckham (cello). Nejpřesvědčivejší jsou ale výkony francouzského kytarového virtuose Davida "Shreddy" Wallimanna, který dokazuje perfektní propojení pro vysoce technické, prog-metalové bubnování Matta Mendiansa, oba společně dodávají albu moderní obrysy - něco neobvyklého pro kapelu dobře známou pro její zvládnutí analogových zařízení a progresivity sedmdesátých let. Námět "Culture of Ascent" je inspirován částečně nejprodávanějším románem Jon Krakauera "Into Thin Air", který popisuje z první ruky historickou tragédii na Mount Everestu z roku 1996. Glass Hammer z hudby stále vysílají jejich optimismus, přesto jejich nová hudba evokuje obraz majestátního Everestu, stejně jako jeho mnoho úskalí.

V roce 2009 vyšlo album "Three Cheers for the Broken-Hearted", které kapela nahrávala v málem minimálním obsazení Fred Schendel a Steve Babb, zpěv Susie Bogdanowicz, nazpívala sedm z jedenácti skladeb, a na kytaru si zahráli Josh Bates a David Wallimann, který se objevil už na předchozí nahrávce. Na rozdíl od posledních albových počinů se kapela tentokrát zaměřila na kratší písně, kterých je celkem jedenáct (nejdelší skladba má 7:34), a obešla se bez tradiční várky hostů. Výsledek je tedy především dílo multiinstrumentalistů a skladatelů Steva Babba a Freda Schendela a zpěvačky Susie Bogdanowicz. Skladbu po skladbě je dynamika opět přítomná a přímočará. Album nabízí melancholické balady, vliv psychedelického rocku a dokonce i head-banging metalové skladby, vše pevně ukotvené do progresivního rockového stylu. I když se nejedná o koncepční album v tradičním slova smyslu, nové album je textově stále celistvé, i když ukazuje více cynickou, temnější stranu Glass Hammer - kapely, která je obvykle známá pro svůj optimismus. "Je to tam pořád," říká spoluzakladatel Steve Babb. "Ale jen se to nachází v místech, kde to lze hůře najít, než v textech u předchozích alb, ale zároveň nám toto album dalo potřebnou přestávku od přímočarého vyprávění, o které se obvykle pokoušíme v celku, začíná "Three Cheers..." tak začíná docela temně, a pak se postupně se vrátíte zpáky domů. I bez starodávné koncepce si naši fanoušci určitě ocitnou na správné cestě."

V roce 2010 vydali Glass hammer album s velmi jednoduchým názvem "If". Je to první album se zpěvákem Jon Davisonem a kytaristou Alanem Shikohem, kteří se podíleli i na psaní sladeb. Album představuje přechod na další "symphonic-progresivní rockový" zvuk, přiznává kapela. Obal desky namaloval Tom Kuhn a všechny bicí nahrál studiový bubeník Randall Williams. Skupina tak působí v této době jen v pětičlenném obsazení. Album "If" označuje návrat kapely ke klasickému symfonickému a progresivnímu rocku, album určitě potěší příznivce skupiny starších nahrávek "Chronometree", "Lex Rex" a "The Inconsolable Secret". Varhany, sóla na hammondky, moog, mellotron - všechny prvky ochranné známky Glass Hammer jsou zpět na svém místě.

"Cor Cordium" je album Glass Hammer z roku 2011 a navazuje na předchozí velmi uznávanou nahrávku "If", což je album, které si nalezlo své místo v mnoha Top 10 a Best of 2010 žebříčcích po celém světě prog hudby. Aby zachovali dynamiku děje z loňského úspěchu, zpěvák Jon Davison a kytarista Alan Shikoh se vrátili ke spoluzakladatelům Glass Hammer Steve Babbovi a Fredu Schendelovi, aby pomohli nahrát čtrnácté studiové album kapely. Přebal desky je opět od výtvarníka Toma Kuhna. "Nikdy jsme nechtěli vydat "If Volume 2", prozrazuje Babb. "Ale rozhodně míříme stejným směrem hudebně. Fanoušci, kteří si zamilovali 'If' budou stejně nadšení z 'Cor Cordium'".

Na další album Glass Hammer si fanoušci počkali do roku 2012, kdy 23. října 2012 vydali album "Perilous". Jedná se o první album od té doby, kdy se zpěvák Davison připojil k YES jako nový zpěvák, ale nadále setrvává členem i Glass Hammer. U alba je zajímavostí, že názvy písní při čtení odzadu tvoří pomyslnou báseň. Stejně jako některé předchozí alba, jako "Journey of the Dunadan" nebo "Chronometree", "Perilous" je koncepční album. Nicméně člen kapely Steve Babb uvedl: "Nikdy jsme neudělali koncepční album jako "Perilous". Je to v podstatě jedna jednotná vize... Jeden hudební nápad ve třinácti částech nebo pohyb emocí a myšlenek vyjádřený ve slovech odliv a příliv s hudbou, ale příběh ma určitý začátek, zápletku a vrcholný konec." O námětu Steve Babb prohlásil: "Mělo by být zřejmé z přebalu alba a titul Perilous, že něco strašného číhá hned za bránou. Představte si, že se ztratí na hřbitově v noci dvě děti a odporné postavy, které potkávají jim pomáhají najít cestu domů. To je nastavení pro naši alegorii."

V lednu 2013 se ke skupině připojil nový bubeník Aaron Raulston. Pro živá vystoupení a nahrávání se ke kapele připojil v roce 2013 Carl Groves. Susie Bogdanowicz se vrátila na konci roku 2013 a objevila se spolu s Raulstonem, Grovesem a Shikohem na koncertech v roce 2014. Glass Hammer začali pracovat na novém albu s Babbem, Schendelem a Shikohem ve studiu počátkem května 2013. Basa a bicí se pak začaly nahrávat v srpnu 2013. Davison se tentokrát zapojil méně s psaním (podobně jako u Perilous), ale stále bylo v plánu nechat jej zpívat spolu s Carlem. Davison pak nahrál své party někdy v listopadu 2013. Všechny nahrávání práce byly dokončeny v prosinci 2013 a album pak dostal do parády v lednu 2014 Bob Katz. O texty na albu se podělili Schendel, Babb, Groves a autor Robert Low. Nový počin skupina ohlásila až na rok 2014, a to konkrétně 11. března 2014 vychází jejich album "Ode to Echo". Textově je album zaměřeno na mytologií, upozorňuje na některé velmi temné myšlenky. Podle Narcise na obálce fanoušci mohou očekávat, že uslyší myšlenky o narcismu. Skladby jako "Ozymandias", "I Am I" a zvláštně ta s názvem "Misantrog" jsou tři skladby, které se zabývají specificky narcismem. Na albu se poprvé představuje nový bubeník Aaron Raulston. Na albu se uvedlo mnoho zpěváků kapely, včetně Bogdanowicz, Young, Moore a Davison, třebaže Carl Groves měl lví podíl na vokálních povinnostech kapely.

Hudební produkce Stevea a Freda spěje k celosvětové popularitě. Jméno Glass Hammer se stalo synonymem produkce vysokého standardu a epických výpravných děl překvapujících množstvím hudebních stylů, z nichž dominuje melodický progresivní rock. Glass Hammer bezpochyby zůstávají jednou z nejpopulárnějších skupin progresivního rocku.

Zatímco se u Glass Hammer vystřídalo mnoho hudebníků na albech v průběhu let, Babb a Schendel zůstávají stále jádrem kapely. Oba muži ovládají různé nástroje, ale Babb se zaměřuje především na basovou kytaru a klávesy, zatímco Schendel hraje také klávesové nástroje, stejně jako na různé kytary a bicí, až do příchodu živého bubeníka Matta Mendiansa na studiové nahrávce kapely v roce 2004. Oba dva také zpívají, i když se u nich představila řada dalších zpěváků, nejpozoruhodnější byli Michelle Young, Walter Moore, Susie Bogdanowicz a nejnověji Jon Davison. Za zmínku stojí uvést i zpěváka YES, Jona Andersona, která nazpíval doprovodné vokály ve dvou písních na albu "Culture of Ascent" z roku 2007.

V pořadí již 17 studiové album kapely vyšlo 31. 3. 2015 a dostalo název "The Breaking Of The World". Guru masteringu Bob Katz z Digital Domain nové album nazval "nejprogresívnějším albem Glass Hammer vůbec!". Carl Groves a Susie Bogdanowicz se stali zpěváky skupiny v celém roce 2015. V roce 2015 vyšla živá nahrávka se dvěma 2CD/DVD nazvaná "Double Live", která byla zaznamenána na ROSFest v Gettysburg, Pennsylvania.

Na rok 2016 kapela oznámila vydání nového, opět koncepčního alba, již osmnáctého alba kapely a členové Babb, Schendel, Shikoh a Raulston na něm začali během února pilně pracovat. Pod názvem "Valkyrie" vyšlo 27. září 2016. Před začátkem jeho studiové nahrávky Babb, Schendel, Shikoh a Raulston zkoušeli hudbu "Valkyrie" po dobu několika týdnů, jako kdyby se připravovali na živý koncert. Jednalo se o nový přístup k produkci alb Glass Hammer. Podle kapely se tak dělo s cílem lépe zachytit živou energii skutečného výkonu Glass Hammer. "Valkyrie" je koncipováno jako "plně koncepční album" v tradici minulých nahrávek "Lex Rex" a "The Inconsolable Secret". Současnou sestavu kapely v roce 2016 tak tvoří Babb, Schendel, Shikoh, Raulston a Bogdanowicz.

Harmonogram koncertů 2017-2018 skupiny začínají jejidch první domácí show za dva roky. Pak pokračují na nadcházejících festivalech progressivního rocku v USA, Kanadě a Evropě. Ambiciózní live set obsahuje nový materiál ceněného koncepčního alba "Valkyrie". Začínají 6. května 2017 v Camping House Chattanooga, pak vystoupí na Terra Incognita Festival, Quebec, 20. května, 1. září na Veruno Prog Festival, Itálie, 13. října na ProgStock v New Jersey a ve dnech 3.-8. února 2018 se zůčastní Cruise To The Edge.

Dne 18. dubna 2018 Glass Hammer oznámili své nadcházející živé album "Mostly Live", na kterém nefiguruje Kamran Alan Shikoh, také jej odstranili ze sestavy kapely na jejich oficiálním Facebooku, když v příspěvku napsali parafrázi na album Genesis: "And then there were four/A pak tam byli čtyři". V aktuální oficiální sestavě skupiny v roce 2018 jsou Babb, Schendel, Raulston a Bogdanowicz. Další prog hudebníci a rockoví umělci, kteří hostovali na projektech Glass Hammer jsou Jon Anderson (Yes), Arjen Lucassen, Rich Williams a David Ragsdale z Kansas, Rob Reed z Magenta a Randy Jackson ze Zebra.

Glass Hammer oznámili, že v roce 2018 vydají nové koncepční album. Dostalo název "Chronomonaut" a opět se bude sledovat prog super fanouška Toma, který uslyšel v 70. letech své cizí hlasy s jeho oblíbenými alby. Poprvé se objevil v roce 2000 na Glass Hammer koncepčním albu "Chronometree". Nová nahrávka sleduje Toma v moderních dnech, i když jej uvidíme v krizi v polovině života. Baskytarista a skladatel Steve Babb vysvětluje: "Zdá se, že se hlasy vrátily a naléhaly na Tomai, aby se vrátil do slavných dnů rané progové scény". Babb dodává: "Mnoho z našich alb se zabývá s intenzivními emocemi nebo velmi vážnými dějami. Chronomonaut představuje méně vážnou stránku kapely, stejně jako extrémy a rozmary našeho milovaného progresivního rockového hudbního žánru. Tom byl a zůstává konečným fanouškem prog-rock, tím chlápkem, který si svou hudbu bere příliš vážně. Jinými slovy, je to někdo, ke kterému se můžeme všichni přirovnávat". Album "Chronomonaut" vyšlo 12. října 2018. Na albu se hlavně podíleli Steve Babb, Fred Schendel, Susie Bogdanowicz a Aaron Raulston, ale objeví se tam i hostující hráči z Discipline Matthew Parmenter a Chris Herin.

Glass Hammer se vrací do světa NEUTĚŠITELNÉHO TAJEMSTVÍ (tj. do světa svého alba "Inconsolable Secret" z roku 2005) s novým albem The Dreaming City v roce 2020. Možná nejmocnější hudební výpověď skupiny vypráví příběh "zoufalého muže… tak odsouzeného, jak přicházejí“, který musí bojovat celou řadou hrůz, aby zachránil svoji lásku. Na začátku alba jsme zjistili, že protagonista má na to, aby ji našel, pouze tři dny, než zemře; dilema, které připravuje vše, co má přijít, a zaručuje posluchači emotivní jízdu na horské dráze. K Babbovi se na novém albu přidali Fred Schendel, Aaron Raulston, Susie Bogdanowicz a noví zpěváci Glass Hammer Reese Boyd a John Beagley.

"Koncept je inspirován spisovateli jako Michael Moorcock a Robert Howard," řekl v rozhovoru Steve Babb. "Ale podobně jako u každého alba Glass Hammer existují v práci všechny vlivy. Náhlá nostalgická fascinace albem Rush "Tor and The Snow Dog" a zároveň s vnořením do epizod Peaky Blinders - všechny takové divné věci se spojily a vytvořily tón pro "The Dreaming City". Takže jde o boje, bitvy, zlé chlapy a více bitev!"

Basista a producent Steve Babb popisuje hudbu jako nostalgickou poctu několika žánrům včetně kosmického rocku, Berlin-school electronica, metalu 70. let a raného progresivního rocku. "Všechno se to dělá způsobem, který je samozřejmě vlastní Glass Hammer," dodává. "Abychom mohli vyprávět příběh alba "The Dreaming City", dali jsme mu podobu a pocit starého dobrodružného románu, včetně výňatků a ilustrací. Měl to být pohlcující zážitek, který potěší od začátku do konce, s písněmi rozloženými jako kniha. Něco, co jsme ještě nezkusili, ale myslím si, že naši fanoušci to budou milovat!"

Američtí progrockeři Glass Hammer představili novou zpěvačku Hannah Pryor na mixu nové písně před jejím vydáním. Kapela usilovně pracuje na pokračování "The Dreaming City", které koncept alba ještě rozšíří. Na novém albu je doplňuje zpěvačka Hannah Pyror, která se poprvé objevila na digitálním albu "Matter Of Time" vydaném v prosinci 2020. "Produkce Glass Hammer navazuje na "The Dreaming City", říká baskytarista a zpěvák Steve Babb. "Toto bude část II trilogie. Písně se stále píší a přepisují, nahrávají se skladby. Album má předběžný název "Skallagrim - At The Gates Of Deception".

Glass Hammer se vracejí do světa "The Dreaming City" s albem nakonec pod názvem "Skallagrim - Into The Breach", které vyšlo 15. října 2021. Album pokračuje v příběhu o zloději s křičícím mečem, "zoufalým mužem", který přišel o milenku a paměť. "Už je to hotové a mělo to být", komentuje Steve Babb z kapely Glass Hammer. "Ale je to také relevantní", pokračuje. "V každém koncepčním albu, které jsme kdy udělali, je vždy ukryt hlubší příběh. Tenhle se neliší".

"Před většinou písní na albu stojí nová hlavní zpěvačka a mnoho písní je hnaných kytarou, nikoli hudbou založenou na klávesách, která byla slyšet na předchozích albech. Je tedy v mnoha ohledech odlišné a rozhodně je to naše dosud nejtěžší album!"

Nová vokalistka Hannah Pryor, se připojila ke stávajícím členům Steve Babb, Fred Schendel, Aaron Raulston a kytaristům Reese Reese Boydovi a Brianu Brewerovi na dvacáté první studiové album kapely. Otvírák alba "He’s Got A Girl" začíná příběh našeho protagonisty něžně, protože éterický vokál Hannah Pryor překrývá něžnou klavírní notu. Poklid se rozbije, když se do zorného pole snese monstrózní obluda, kterou je Anthem To Andorath. Kytarové riffy jsou těžké jako dvoutónová těžká věc (díky Queensryche!), která rozeznívá celé vaše tělo. Za doprovodu hvězdných basů Babba a bouřlivého bubnování Raulstona jste od kapely nic podobného dříve neslyšeli. Pryorin hlas dodává odměřenou dravost, kterou doplňují doprovodné vokály Steva Babba.

Američtí progrockeři Glass Hammer oznámili, že 7. října 2022 vydají své nové album "At The Gate". "At The Gate" je po "Dreaming City" (2020) a "Skallagrim - Into The Breach" (2021) třetím albem trilogie "Skallagrim" a uzavírá příběh "zloděje s křičícím mečem". V březnu kapelník Glass Hammer Steve Babb také vydal fantasy román "Skallagrim – In The Vales Of Pagarna", který je s tímto konceptem spojen. Na novém albu se zpívá znovu Hannah Pryor z Glass Hammera a také Babb, klávesista Fred Schendel a bubeník Aaron Raulston. Na albu přispějí také vokalisté Jon Davison z Yes a John Beagley z Life In Digital a kytarista Reese Boyd. Glass Hammer přinášejí zpět na album sbory a varhany.

Babb o novém albu říká: "Album může být obojí. Od začátku trilogie v roce 2020 bylo mým záměrem vyprávět tento příběh inspirovaný mečem a čarodějnictvím s vhodnou hudbou. A k tomu jsem potřeboval, aby se zvuk do konce třetího alba vyvinul k něčemu velkolepému". A ještě dodává: "Historie "Skallagrim" je příběhem ztracené radosti, smutku a touhy a nakonec o tom, jak se opotřebovaný šermíř vypořádal s tím, co mu svět může a nemůže nabídnout," a pokračuje: "Je to pravděpodobně nejdůležitější příběh, který jsme kdy prostřednictvím hudby vyprávěli, pro mě tak důležitý, že mě přivedl k tomu, abych ho převyprávěl v románech".

A dodává k tomu: "Takže pro ty, kteří milují náš novější, drsnější zvuk, nebudou zklamáni. Ale vrátil jsem varhany, sbory a rozmáchlé balady pro ty, kterým chybí zvuky našich dřívějších alb. Myslím, že to funguje, ale o tom budou rozhodovat fanoušci!" Dne 15. dubna 2023 kapela na svém facebooku uvedla že se kytarista Reese Boyd považuje oficiálně za člena kapely. Je to vcelku logický krok, neboť Boyd se podílel už na nahrávání alb Glass Hammer od alba "Chronomonaut" (2018).

Američtí progrockeři Glass Hammer oznámili 13. září 2023, že 27. října vydají své nové album pojmenované "Arise". Kapela, která pokračuje od své epické trilogie "Skallagrim - Dreaming City" (2021), "Skallagrim – Into The Breach" a "At The Gate" (obě 2022)), vydá své nové koncepční album na pozadí průzkumu hlubokého vesmíru. "Arise" je moje progresivní rocková rotace na vesmírném rocku," říká leader Babb. "Stále koketuji s doom metalem na několika písních, jako jsme to udělali na posledních dvou albech, ale v hudbě je také psych-rock a dokonce i vliv 80. let." I tak je to hodně progrockové album, jen takové, které se dotýká jiných stylů.

"Vždy jsme byli velcí ve finále, ale závěrečná skladba na "Arise" je jako něco, co jsme dosud neudělali. Je to epická instrumentální prog-rocková jamka, která má nechat čelisti našich fanoušků na podlaze!"

Zpět  
Současní členové:
Fred Schendel - Keyboards, Steel Guitar, Guitars, Backing and Lead vocals, Hammond organ, Synthesizer, Drums, Various Others (1992-present)
Steve Babb - Bass, Keyboards, Backing and Lead Vocals, Percussion, Moog Taurus Bass Pedals, Baroque Guitar, Percussion (1992-present)
Aaron Raulston - Drums (2013-present)
Hannah Pryor - Vocals (2021–present)
Reese Boyd - Guitars (2023–present)

Bývalí členové:
Kamran Alan Shikoh - Guitars, Electric Sitar (2009-2018)
Susie Bogdanowicz - Vocals (1999-2009,2013-2021)
Jon Davison - Lead Vocals (2009-2014, guest 2018)
Michelle Young - Lead Vocals Keyboards, (1993-1997), Guest Backing Vocals (2013)

Studioví hráči:
David Wallimann - Guitars (2007-2014)
Brad Marler - Lead Vocals, Accoustic Guitars (2000-2001)
Walter Moore - Vocals, Guitars, Drummer (1993-2014)
Flo Paris - Vocals (2004-2014)
Bethany Warren - Vocals (2004-2014) (mladší sestra Susie Bogdanowicz)
Matt Mendians - Drums (2004-2014)
Carl Groves - Lead Vocals (2006-2009, 2013-2016)
Randall Williams - Drums (2009-2013)
Sarah Snyder - Vocals (2000-2001)
Eric Parker - Vocals, Accoustic Guitars
The Adonia String Trio - String Trio (2007-present)
* Rebecca James - Violin
* Susan Whitacre - Viola
* Rachel Beckmann/Hackenberger - Cello
Laura Lindstrom Davis - Vocals
David Cartern - Guitars, 12-string Guitar (1992-2005)
Terry Clouse – Guitars (2000)

Členové Fred Schendel
(Narozen 11. 3. 1964, Chattanooga)

Nástroje: Keyboards, vocals and am or have been slightly competent at: drums, guitar, bass, recorder, sitar, flute, trombone and mandolin

Hudební vlivy/oblíbené skupiny: Stravinsky, Bach, Beatles, Jethro Tull, Yes, ELP, Gentle Giant, Ohio Players, Bowie, Black Sabbath, Zappa, King's X, Utopia, Genesis, Beethoven, Sex Pistols, Fear, Parliament, Bowie, Abba, Zeppelin, Veruca Salt, Rush, America, Dixie Dregs a něco málo dalších

Záliby: Home theater, writing and freaking people out psychologically

Zvláštní záliby/koníčky: I taught college math, can calibrate the analog convergence on a Sony 1031q or Ampro 1500 CRT projector and can bend my fingers backwards at a 90 degree angle. I like to drink the water from tuna fish cans and have a tape recorder in my head. I used to be able to sing like Barry Gibb and once while working at a tape duplication plant listened to the soundtrack to Monty Python and the Holy Grail 213 times in a row. I am irresistible to cats.

Oblíbené citáty: Nezáleží na tom, kam jdete, ale kde jste - Buckaroo Bonzai
Co je nejlepší v životě? Rozdrtit své nepřátele, vidět před sebou touhu a poslouchat nářek žen - Conan
Je tenká hranice mezi chytrostí a hloupostí - Nigel Tufnel

Oblíbené jídlo: Cheddar cheese and Rice Chex, Sam's Club cheesecake
Oblíbený film/TV show: Today? 2001: A Space Odyssey, Twin Peaks, This Is Spinal Tap, I Claudius
Oblíbená kniha: The Lord of the Rings
Členové Steve Babb
(Narozen 22. 10. 1960, žije v Evermore)

Nástroje: Piano, keyboards, bass guitar

Hudební vlivy/oblíbené skupiny: Yes, ELP, Camel, Utopia, Handel, Wagner

Koníčky: No time for hobbies! But once upon a time I enjoyed hiking, fencing, and target shooting. Oh - I do still read a lot! There's always a little time for that.

Zvláštní záliby: all things Napoleonic. Military history, movies, fiction, collectables, costumes.

Další zájmy: I once worked as a dental technician in a lab. It lasted about a week. I melted someone's dentures by accident, and was ultimately fired because I was "not very good with my hands". I also worked summers in an ice cream cone factory. We made cones for "Keebler". We all know that Keebler is made by elves, thus - I must be elven to some degree. Though I do not live in a hollow tree.
Oblíbené citáty: "When you invite a middle-aged moralist to address you, I suppose I must conclude...that you have a taste for middle-aged moralizing." -C. S. Lewis, The Weight of Glory

Oblíbená skladba Glass Hammer: Příští, kterou složím...
Oblíbené jídlo: chocolate
Oblíbený film/TV show: Fav movie currently is "The Fellowhip of the Ring". TV show is 24.
Oblíbená kniha: The Lord of the Rings / Mere Christianity any good advice to offer for us fans: If you ever do a gig at The Prancing Pony - get your money up front.
Členové Aaron "Big Ribs" Raulston
(Narozen ***)

Nový člen skupiny Glass Hammer.

Hraje také v big bandu The Tabernacle Big Band, který hraje a koncertuje se směsí skladeb z jazzu, rock, blues, křesťanské hudby apod.
Členové Hannah Pryor
(celým jménem Hannah Hale Pryor)
(Narozena 15. října ***, Ringgold, Georgia)
Lead Vocals


Nová členka a sólová zpěvačka skupiny Glass Hammer.

Hannah pochází z Ringgold, Georgia, kde chodila do školy Heritage High School. Je provdaná za Noaha Pryora. Poprvé se představila s kapelou Glass Hammer na albu předělávek "A Matter Of Time - Volume 1".

Jako host se objevila na albu "Lost Souls" skupiny Audeka.
Členové Reese Boyd
(narozen 25. srpna 2001, Atlanta, GA, USA)
Guitars


Reese Boyd je americký hudebník a kytarista. V poslední době byl členem The Reese Boyd Project (také zpívá), The Spirit Of Rush a Reelin' In The Dan. Je veteránem jamové scény v Severní Atlantě a seděl nebo jamoval s takovými kapelami a hudebníky, jako jsou The Yonrico Scott (The Derek Trucks Band, The Royal Southern Brotherhood), Todd Smallie (The Derek Trucks Band, JJ Gray & Mofro), Nick Moroch (David Sanborn), Ike Stubblefield (Marvin Gaye, Al Green, Big Hat, Kevin Scott (Col. Bruce Hampton & the Pharoah Gummit), Duane Trucks (Widespread Panic, Hard Working Americans), Barry Richman, Soulshine (Allman Bros. tribute band), The Lefty Williams Band, Randy Chapman, Uncle Don & The Bullet Proof Blues Band atd.

Reese hraje na kytaru od svých 4 let. Reese Boyd v červnu 2018 promoval na střední školeTo mu bylo sedmnáct let a žije na předměstí Cartersville, GA. Reese vystupoval na následujících místech: HemlockFest (Dahlonega), The Big House Allman Brothers Museum (Macon), The Masquerade (Atlanta), VFW Vet Fest (Cumming Fair Grounds).

Kořeny Reese Boyd Project sahají na jaro 2010, kdy se Reese setkal se "strýcem" Donem Eastem a The Bullet Proof Blues Band (Don, Ed Shelton a Rick Austin) na show v Suwanee, GA. Zjistili, že mají mnoho společného, pokud jde o hudební vkus. Všichni rádi hráli Classic Rock, Southern Rock a Prog Rock. Don East často zval Reese, aby hrál se svou kapelou. Během několika vystoupení se v říjnu 2010 objevila další kapela (The Reese Boyd Project) s Reese Boydem, Edem Sheltonem a Rickem Austinem.

The Spirit of Rush vznikli v roce 2013 poté, co spolu hráli na jam session v Roswell, GA. Dav se zbláznil a čtyři členové se rozhodli, že musí znovu hrát spolu. The Spirit of Rush je přední tribute kapela Rush z Georgie, která přináší hudbu Rush k životu s přesností a vášní. TSOR, který zahrnuje éry katalogu prog tria, ohromuje fanoušky všech věkových kategorií vzletným hudebním uměním a neochvějným nasazením.

Boyd se podílel už na nahrávání alb Glass Hammer od "Chronomonaut" (2018). To mu bylo mu sotva 18! Každopádně, udělat z něj "oficiálního" člena Glass Hammer se jeví už dávno. Takže řekněme, že je to oficiální mnapsala kapela 15. dubna 2023. Steve Babb uvedl: "Napsal jsem závěrečnou píseň pro album, abych předvedl talent tohoto úžasného kytaristy. Je to EPICKÉ. Nic takového jste od Glass Hammer ještě neslyšeli, tak se připravte !!!"
Členové Kamran Alan Shikoh
(Narozen ***)

V době, kdy vstoupil do Glass Hammer, ještě studoval. Je to spíše jazzový kytarista. Kamran hostoval také na albu "Toki No Kaze" z dubna 2019 kapely The Samurai Of Prog.
Členové Susie Bogdanowicz
(Narozena 29. května 1977, Chattanooga, TN)

Hudební vlivy/oblíbené skupiny: Six Pence None The Richer, Radiohead, Flemming and John, Cocteau Twins, Weezer

Koníčky: Going for walks with my husband and two huge dogs.

Oblíbené citáty: My candle burns at both ends, it will not last the night. But ah my foes and oh my friends, it gives a lovely light. -Edna St. Vincent Millay

Oblíbená skladba Glass Hammer: Oh - so many good ones. But right now I'm loving Heroes and Dragons.

Oblíbené jídlo: mashed potatoes

Oblíbený film/TV show: Monster Garage

Oblíbená kniha: I think one of the most moving and disturbing books I ever read was Shabanu. (by Suzanne Fisher Staples)
Členové Jon "Juano" Davison
(Narozen 16. ledna 1971, Laguna Beach, Kalifornie, USA)
Vocals


Jon Davison je americký zpěvák, skladatel a multiinstrumentální hudebník, který je v poslední době od roku 2012 znám jako zpěvák progresivní rockové kapely Yes. Je také známý jako bývalý sólový zpěvák progresivní rockové skupiny Glass Hammer v letech 2009 až 2014 a bývalý baskytarista skupiny Sky Cries Mary v letech 1993 až 2007, kde byl znám pod přezdívkou "Juano" Davison, působil také v Anyone (1995-1998). V současné době žije s manželkou Maewe a svým synem Alephem v Laguna Beach.

Už jako chlapec zpíval v kostelním sboru vedeném jeho matkou. Od raného mládí ho matka vedla k obdivu k hudbě a k lásce ke zpěvu. Brzy poté, co začal hrát na kytaru a baskytaru, hrál na střední škole v několika skupinách se svým nejlepším přítelem z dětství, jímž byl Taylor Hawkins (nyní bubeník Foo Fighters). Byl to právě Hawkins, kdo dal Jonovi přezdívku "Juano", kterou má dodnes.

Poté navštěvoval Art Institute of Seattle, aby studoval audio a video produkci, kde získal post koncertního basisty pro skupinu ze severozápadu Sky Cries Mary a během 90. let pokračoval v nahrávání a koncertování s kapelou. Některé zajímavosti tohoto období byly koncerty v Japonsku a objevil se v pozdních nočních talk show, včetně Late Night s Conanem O'Brienem a The Daily Show. Díky Microsoftu se v roce 1995 stali první skupinou, která vystupovala živě na Internetu (čímž předběhli Rolling Stones o jeden týden).

V roce 1998 se v meditačním kroužku v Seattle seznámil se svou ženou Maewe. V roce 2001 se na rok přestěhovali do Brazílie, do domova, odkud Maewe pocházela. Během tamního pobytu hrál na basu s Ronaldem Augustem.

Davison zůstal členem Sky Cries Mary, ale také se připojil k dnes již rozpuštěné tribute kapele Roundabout hrající repertoár Yes. V roce 2009 Glass Hammer objevili Davisona zpívající hudbu Yes online a požádali jej, aby se ke skupině připojil jako "hlas, pro který jsme vždy psali hudbu", podle slov zakládajících členů Steva Babba a Freda Schendela. Od té doby s nimi nahrál pět alb "If", "Cor Cordium", "Perilous", novou verzi "The Inconsolable Secret" a "Ode To Echo". Byl sólovým zpěvákem na prvních třech a sdílel tuto roli i na "Ode To Echo" vzhledem k jeho angažmá u Yes. Následně kapelu opustil, aby se plně soustředil na Yes. Na festivalu Cruise to the Edge v roce 2018 vystoupil Davison živě jako host s Glass Hammer; protože Glass Hammer byli v době jeho členství hlavně studiovým projektem, a tohle bylo poprvé, co s nimi vystoupil živě.

V únoru 2012 byl Davison oznámen jako nový sólový zpěvák skupiny Yes, který nahradil Benoîta Davida, který skupinu opustil kvůli nemoci. "Kupodivu se Jonovo jméno objevilo, když jsme začali pracovat s Benoitem," vzpomněl si basista Chris Squire. "Ve skutečnosti mi můj přítel Taylor Hawkins roky říkal: "Pokud někdy budete potřebovat náhradu (zpěváka), toho chlapa přesně znám". Davison popisoval, jak si skupina rezervovala turné, když David vypadl, "takže došlo k nějaké zběsilé honičce, která by tuto záležitost vyřešila [...], protože se nevrátili z turné. Takže ve stejný okamžik, možná i ve stejnou hodinu, ve stejnou dobu den, Chris volá Taylorovi, aby získal moje telefonní číslo, že mi zavolá, a pak manažer také pracoval na tom, aby mě kontaktoval, takže mě kontaktovali oba".

Davison od svého vstupu do kapely koncertoval s Yes a zpíval sólově na albech "Heaven & Earth" (2014), kde napsal nebo je spoluautorem sedmi z osmi skladeb. Od března 2013 do června 2014 absolvoval s Yes turné se třemi alby "The Yes Album", "Close To The Edge" a "Going For The One", se kterými vystupovali v plném rozsahu. V červenci 2020 Davison uvedl, že skupina pracuje na psaní svého dalšího alba s tím, že je stále v raných fázích sestavování ukázek, ale skupina má již připravenou polovinu materiálu nového alba.

V roce 2015 se Davison objevil na koncertu Foo Fighters a připojil se ke svému příteli z dětství Taylorovi Hawkinsovi, aby s nimi provedl cover skladby Rush "Tom Sawyer". V 26. listopadu 2016 měla premiéru nová sestava Sky Cries Mary, jejíž součástí už nebyl Davison. V srpnu 2019 se Davison opět připojil k Foo Fighters na koncertě v irském Dublinu, aby spolu s Taylorem Hawkinsem odezpívali píseň Queen "Under Pressure", zatímco hru na bicí převzal Dave Grohl.

V červenci 2020 popsal Davison nový vedlejší projekt s kolegou Yes členem Billy Sherwoodem a bubeníkem Yes Jayem Schellenem s názvem Arc of Life. Řekl, že dokončili album, které by mělo vyjít později v roce nebo počátkem roku 2021.
Členové Michelle Young
(Narozena ***)
(worked with Peter Banks, Oliver Wakeman)

Michelle Young je americká hudebnice. Účinkovala na nejrůznějších nahrávkách, ale nejznámější je její spolupráce s progresivní rockovou skupinou Glass Hammer. Vliv na ni měla především Kate Bush.

Young byla odborně vyškolen v klasickém zpěvu na University of Tennessee v Chattanooga. Opustila svou práci jako právní asistentka a recepční v roce 1996 a začala se věnovat profesionální kariéře zpěvačky v progresivním rocku.

Spolupracuje s magazínem Musical Discoveries od roku 1997, poté co v něm byla recenze na její debutové sólové album "Song of the Siren", příspěvky na album Rudiho Buttase R.U.D.Y.'s Journey a její následující sólové album pojmenované "Marked for Madness", které vyšlo v září 2001. Na albu se představilo množství hostujících umělců včetně produkce Clive Nolana a hry na klávesy (Pendragon, Aréna, Shadowland), Doane Perry (Jethro Tull) na bicí, Stan Whittaker (Happy Man), Pete Banks (YES), Karl Groom (Threshold) na kytaru a Bobby Kimball (Toto) zpěv.

Jako plnohodnotný člen kapely Glass Hammer Michelle vystupovala na prvních třech albech Glass Hammer "Journey of the Dunadan", "Perelandra" a "Live and Revived". Skupinu opustila kvůli své sólové kariéře v průběhu roku 1997.

Jednou Michelle prozradila, jak se dostala ke skupině Glass Hammer. Vyprávěla příběh.
"Poprvé jsem se setkala se Steve Babbem (D' Arque) a Davidem Carterem, když jsem byla v restauraci a zaslechla z jejich rozhovoru, že jsou jsou hudebníci z Glass Hammer. Prošla jsem restaurací a představila se jim, pak jsem je pozvala, aby shlédli moji nahrávku a fotografické studio, které jsem tehdy právě otevřela..."

Steve nabídku přijal a v roce 1991 si Michelle Fred a Steve objednali, aby udělala fotografie pro jejich první album "Journey of the Dunadan". Ona pokračuje: "Pak uslyšeli můj hlas a opravdu se to hodně líbilo. Rozhodli se ji využít všude tam, kde je na albu možné, ale nebyli jisti, do jaké míry by to šlo, neboť album bylo téměř dokončeno. Přesti mi dovolili, abych vytvořila některé části. Dokonce jsem v o "Oh Elbereth" nazpívala novou linku. Udělala jsem nějaké podivné a mučivé zvuky na "The Palantir", které jsem absolutně milovala! Tam bylo mnoho podivných "okolních" hlasitých zvuků, které jsem udělala, o kterích byste si mysleli, že je to kytara nebo klávesy, ale byl to jen hlas."

Na své sólové dráze se účastnila mimo jiné i nahrávání desek jako:
"Jabberwocky" (1999) od Clive Nolana a Olivera Wakemana
"The Absolute Man" (2001), rocková opera od Trenta Gardnera, kde zpívali i James LaBrie (Dream Theater) a Steve Walsh (Kansas)
"R.U.D.Y.'s Journey" (2001), debutové album skupiny Rudiho Buttasa (Pur).
"The Hound of the Baskervilles" (2002) od Clive Nolana a Olivera Wakemana
Spolupracovala také se skupinou American Flyer.

V roce 2013 opět spolupracovala s Glass Hammer, když nazpívala doprovodné vokály na jejich nejnovější album "Ode To Echo".
Členové David Wallimann
(Narozen 1977, Aix-en-Provence, jižní Francie)

Ve svých 15 letech vzal poprvé do ruky kytaru a začal rozvíjet opravdovou zálibu k instrumentální hudbě a skládání.

V roce 1999 jej si jej Ibanez vyhlédla pro jeho slibné hudební úspěchy a uzavřela s ním smlouvu. Brzké rozvíjení Davidovy hudební kariéry jej povzbudilo k tomu, aby věnoval více času k zdokonalení svého hudebního umění, že se přihlásil do školy moderního hudebního umění Artist' in Cavaillon, France. Získal tam plné stipendium a školu absolvoval s vyznamenáním. V roce 2001 David vyhrál první místo na francouzské národní jazzové soutěži Tal Farlow, díky níž získal plně hrazené stipendium na CMA škole moderní hudby ve Valenciennes ve Francii. Vystudoval specializaci na kytaru opět s vyznamenáním.

Po jeho školních letech David strávil příštích 5 let spolupráci s několika kapelami při nahrávání, psaní a koncertování ve Francii a Belgii. Během této doby se Wallimann pronikl do světa progresivního rocku, který mu otevřel nové dveře k jeho hudební tvořivosti.

"Deep inside the Mind" je jeho první sólová nahrávka, v níž odhaluje i svoi křesťanskou víru. Album bylo dobře přijato v odborném tisku a byl srovnáván několikrát z podobným přístupem jako Frank Zappa, když k hudbě přidával i prvek humoru do hlubokých témat.

V roce 2005 se připojil k mezinárodně uznávaným Glass Hammer z Chattanooga, TN. Vydal s nimi několik studiových alb a jedno živé DVD.

Dnes David pracuje na své další sólové nahrávce a tráví také dost času vyukou hry na kytaru ve svém studiu a on-line na JamPlay.
Členové Brad Marler
(Narozen ***)

Podílel se na nahrávání alb "Lex Rex" (2002), "The Middle Earth" (2001) a "Chronometree" (2000).
Členové Walter Moore
(Narozen 22. srpna 1964, žije v Oak Ridge, TN)

Nástroje: Guitar, voice, drums, bass, keys
Je ženatý, má dvě děti, Alex 12 a Raine 4 roky.

Hudební vlivy/oblíbené skupiny: Rush, Yes, Spocks Beard, Flower Kings, Kings X, Dream Theater

Koníčky: Vaření.
Oblíbené citáty: Put your monkey suit on, and take that hippie hair off
Oblíbená skladba Glass Hammer: Heaven or Liusion
Oblíbené jídlo: Mexické
Oblíbený film/TV show: 24, X-files, Emeril live, Shrek
Oblíbená kniha: Phone book
Členové Flo Paris
(Narozena 24. srpna 1980, Cleveland, TN)

Nástroje: piano, guitar

Hudební vlivy/oblíbené skupiny: Sarah McLachlan, Crystal Lewis, U2, Sting, Caedmon's Call, Watashi Wa, Tonye Holyde, Ella Fitzgerald, Ben Folds Five, Counting Crows, Jill Phillips, Andrew Peterson, Derek Webb, James Taylor, and Amy Grant
Koníčky: writing music, playing the piano, playing the guitar, singing, reading, and cooking

Zvláštní záliby: My husband and I like to fence with swords made out of Bamboo. We cover the bamboo in Duct tape as to not be splintered. I also love the moon.

Oblíbené citáty:
"Tell me what you feel in your room when the full Moon is shining in upon you and your lamp is dying out, and I will tell you how old you are, and I shall know if you are happy."~Henri-Frederic Amiel

Oblíbená skladba Glass Hammer: When We Were Young
Oblíbené jídlo: home-made spaghetti
Oblíbený film/TV show: The 1996 Romeo and Juliet and The Simpsons
Oblíbená kniha: Hmm, 3-way tie between the Anne of Green Gables books, LOTR, and The Chronicles of Narnia any good advice to offer for us fans: Be nice
Členové Bethany Warren
(Narozen 12. ledna 1985, Chattanooga, TN)

Nástroje: Does the radio count?

Hudební vlivy/oblíbené skupiny: U2, Fleming and John, Jewel, 3EB, Beatles, Frank Sinatra, Oldies, some Mazzy Star and Cocteau Twins
Koníčky: collecting X-Men comics, writing, the occasional painting
Zvláštní záliby: Lesse. My sparse working career hasn't been so exciting, so I'll go with interests. I love the way the air smells after a summer rain, and the way the steam rises from the ground into the air. (If that's not wierd enough, here's some more. ^_^ ) Watching people at the mall is simply hilarious. They do some strange things when they think no one is looking!

Oblíbené citáty:
"Sometimes you wake up. Sometimes the fall kills you. And sometimes, when you fall, you fly." ; "Have you ever spent days and days and days making up flavors of ice cream that no one's ever eaten before? Like chicken and telephone ice cream? ...Green mouse ice cream was the worst. I didn't like that at all."

Oblíbená skladba Glass Hammer: Troll and Maiden or Further Up and Further In
Oblíbené jídlo: Sladké! Muwahahaha. Anebo sushi. Mmm... sushi.
Oblíbený film/TV show: Movie - Amelie. TV show - Cowboy Bebop and Simpsons
Oblíbená kniha: I have so many! The Sound and the Fury; The Silmarillion; The Lion, The Witch, and the Wardrobe; The Bad Girl's Guide to the Road any good advice to offer for us fans: (I'll take from my favorite poet, Robert Frost.) Take the road less traveled, it'll make all the difference!
Členové Matt Mendians
(Narozen 27. prosince 1971, Nashville)

Nástroje: drums (and guitar and singing on the side)

Hudební vlivy/oblíbené skupiny: Bubenické vlivy - Rush, Journey, Queensryche, Dave Weckl, Dream Theater, Dave Matthews Band, Primus "With Herb Alexander", a částečně některými skladbami Bon Jovi, Smashing Pumpkins, Nirvana, Goo Goo Dolls, aj.

Koníčky: camping, hiking, writing songs and recording them attempting to play all the instruments, running and fishing every once in a blue moon strange interests/occupation: I enjoy making strange animal noises, sing opera, and I am a big Peanuts/Snoopy fan - I have a special connection to Charlie Brown. I also valet park cars for a hospital.

Oblíbené citáty:
"Just wanna wish you good luck, and we're all counting on you." - Airplane
"I wanna rock." - Twisted Sisters video
"Surely, you can't be serious." "I am serious, and don't call me Shirley." - Airplane
Oblíbená skladba Glass Hammer: Further Up and Further In

Oblíbené jídlo: mexican
Oblíbený film/TV show: Airplane/LaVergne and Shirley
Oblíbená kniha: A Charlie Brown Christmas any good advice to offer for us fans: Shut up and dance.
Keep God first, pursue your dreams, and have fun.
Členové Carl Groves
(Narozen ***)

Je členem kapely Salem Hill, což je americká progressivní rocková kapela z Nashville, Tennessee. Skupina SALEM HILL vznikla v roce 1991 a jedním z jejich spoluzakladatelů je i Carl Groves. Natočil s nimi bezmála dest studiových alb a jedno živé DVD až do roku 2010.

Ke spolupráci s kapelou Glass Hammer se dostal v roce 2006 a nahrál s nimi nejnovější album "Ode to Echo" (2014), pak "Culture of Ascent" (2007) a živé DVD "Live At Belmont" (2006).
Členové Randall Williams
(Narozen ***)

Studiový bubeník Randall Williams se představil na albech Glass Hammer "Perilous" (2012), "Cor Cordium" (2011) a "If" (2010).
Členové Sarah Snyder
(Narozena 5-12-82, Chattanooga, TN

Nástroje: zpívá a hraje na percussion (ale na percussion nehrála na albech Glass Hammer)

Hudební vlivy/oblíbené skupiny: Dr. Glenn Draper and The Doors

Koníčky: making hemp necklaces, playing percussion & the piano, bike riding, playing with my dog Bosco (he's a beagle), singing, hiking, reading, & spending time with God

strange interests/occupation: I love to collect 60's and 70's clothes and I'm a student at UTC studying music education so that I can become a middle or high school chorus teacher, I'm a hostess and a restaurant and I sing in a church choir

Oblíbené citáty: I don't really have a favorite quote
Oblíbená skladba Glass Hammer: I haven't decided on my favorite Glass Hammer song yet
Oblíbené jídlo: I love to eat chicken parmesan and my favorite ice cream is chocolate chip cookie dough
Oblíbený film/TV show: The Princess Bride, Friends, That 70's Show and SpongeBob Square Pants
Oblíbená kniha: I love books by Tolkien
advice: You are in control of your behavior, you decide whether your day is good or bad. Follow your dreams and don't let things get in your way. Everything works for the good of those who love God.
Členové Eric Parker
(Narozen 7. října 1976, Signal Mountain, TN)

Nástroje: acoustic guitar, bass guitar, spoons

Hudební vlivy/oblíbené skupiny: Rush, Tull, Yes, Andrew Peterson, Allison Krauss

Koníčky: woodworking, basketball, tennis, hanging out at Sound Resources
Zvláštní záliby: I am simultaneously facinated by and terrified of sharks

Oblíbené citáty:
"If it's green it's trouble, if it's fried get double." - Roy Biggins
Oblíbená skladba Glass Hammer: Tales of the Great Wars

Oblíbené jídlo: I don't have a favorite food, but I do believe in a well balanced diet consisting of selections from the four basic meat groups: Beef, Pork, Chicken, and Fish
Oblíbený film/TV show: Ferris Bueller's Day Off / Seinfeld
Oblíbená kniha: Fellowship of the Ring any good advice to offer for us fans: Examine your life often

Eric Parker začal svou hudební kariéru v roce 2002 jako skladatel u svého vlastního labelu Music for Missions. První album tohoto labelu "A Remedy Raised" představilo Parkera jako autora a hráče na kytaru, kde ale nazpíval jen několik skladeb. Eric brzy dostal nabídku hrát na akustickou kytaru v progresivní rockové skupině Glass Hammer. Zatímco byl na turné s GH v 2003 a 2005, Eric napsal a natočil několik písní pro CPR (Christian Progressive Rock) kompilaci. V březnu roku 2008 Parker se spojil s producentem Robertem Streets a nahrál své první sólové album "From the Shoulders of Giants". Produkoval je Streets a řízení se ujal Fred Schendel z Glass Hammer. Nové album přináší prvky klasického a progresivního rocku v moderním hávu.
Členové The Adonia String Trio
Rebecca James: Violin
Susan Hawkins: Viola
Rachel Hackenberger: Cello

Zpět  
Studiové nahrávky:
2023 Arise
2022 Skallagrim - At The Gate
2021 Skallagrim - Into The Breach
2020 Skallagrim - The Dreaming City
2018 Chronomonaut
2016 Valkyrie
2015 The Breaking Of The World
2014 Ode To Echo
2012 Perilous
2011 Cor Cordium
2010 If
2009 Three Cheers For The Broken-Hearted
2007 Culture Of Ascent
2005 The Inconsolable Secret
2004 Shadowlands
2002 Lex Rex
2001 The Middle Earth
2000 Chronometree
1998 On To Evermore
1995 Perelandra
1993 Journey Of The Dunadan
Živé nahrávky:
2018 Mostly Live In Italy
2015 Double Live
2008 Live At The Tivoli DVD
2006 Live At Belmont DVD
2004 Lex Live DVD
2004 Live At Nearfest
1997 Live And Revived

Ostatní nahrávky:
2020 A Matter Of Time - Volume 1
2017 UntoldTales
2012 Anthology 2000-2011
2012 The Stories Of H.P. Lovecraft
(kolektivní album různých umělců)
2010 One (starší nahrávky Babba a Schendela 1991-1992)
2006 The Compilations
1998 TMA-2 Tick Tock Lilies
1997 Wyzards The Final Catastrophe
1996 TMA-2 TMA-2


Skupina:
Steve Babb - Keyboards, Bass, Vocals
Fred Schendel - Keyboards, Guitars, Vocals
Aaron Raulston - Drums
Hannah Pryor - Vocals
Hosté:
Diskografie Arise
Vyšlo 27. října 2023, Arion Records,

Seznam skladeb:
01. Launch Of The Daedalus ()
02. Wolf359 ()
03. Arion (18 Delphini b) ()
04. Maresirenum ()
05. Lost ()
06. Rift At Wasp 12 ()
07. Proximacentaurib ()
08. Arise ()
09. The Return Of Daedalus ()
Total Time: (00:00)Skupina:
Steve Babb - Keyboards, Bass, Vocals
Fred Schendel - Keyboards, Guitars, Vocals
Aaron Raulston - Drums
Hannah Pryor - Vocals
Hosté:
Jon Davison - Vocals (07)
John Beagley - Vocals (01,09)
Reese Boyd - Guitars (05,06)
Diskografie Skallagrim - At The Gate
Vyšlo 7. října 2022, Sound Resources, AG 4727

Seznam skladeb:
01. The Years Roll By (7:37)
02. Savage (6:25)
03. North Of North (4:28)
04. All Alone (6:03)
05. All For Love (6:55)
06. Snowblind Girl (7:42)
07. Standing At The Gate (Of Zagzagel) (5:02)
08. In The Shadows (3:41)
09. It’s Love (13:29)
Total Time: (61:22)

Music, Producer, Engineer, Mastered: Fred Schendel, Steve Babb
Recorded, Engineered and Mastered at Sound Resources, Chattanooga, Tennessee, USA
Graphic Design, Art and Layout: Michal "Xaay" Loranc
Interior Ink Illustrations: Luke Eindenschink
Band Photography: Julie Babb


Skupina:
Steve Babb - Keyboards, Bass, Vocals
Fred Schendel - Keyboards, Guitars, Vocals
Aaron Raulston - Drums
Hannah Pryor - Vocals
Hosté:
Brian Brewer - Guitars
Reese Boyd - Guitars
Diskografie Skallagrim - Into The Breach
Vyšlo 15. října 2021, Arion Records, SR 3621

Seznam skladeb:
01. He’s Got A Girl (1:02)
02. Anthem To Andorath (4:36)
03. Sellsword (6:07)
04. Steel (7:27) 05. A Spell Upon His Mind (4:02)
06. Moon Pool (4:01)
07. The Dark (2:41)
08. The Ogre Of Archon (6:11)
09. Into The Breach (7:57)
10. The Forlorn Hope (7:56)
11. The Writing On The Wall (6:59)
12. Hyperborea (9:43)
13. Bright Sword (1:32)
Total Time: (69:54)

Music, Producer, Engineer, Mastered: Fred Schendel, Steve Babb
Administrator, Photography: Julie Babb
Graphic Design, Art and Layout: Michal "Xaay" Loranc
Illustration [Interior Ink Illustrations]: Luke Eidenschink


Skupina:
Steve Babb - Keyboards, Bass, Backing Vocals
Fred Schendel - Keyboards, Guitars, Backing Vocals
Aaron Raulston - Drums
Joe Logan - Lead Vocals
Brian Brewer - Guitar [Guitars]
Reese Boyd - Guitar [Guitars], Lead Vocals, Backing Vocals
Susie Bogdanowicz - Vocals
John Beagley - Lead Vocals
Hosté:
Barry Seroff - Flute
James Byron Schoen - Guitar [Solo]
Diskografie Skallagrim - The Dreaming City
Vyšlo 17. dubna 2020, Arion Records, SR 3621

Seznam skladeb:
01. The Dreaming City (7:14)
02. Cold Star (7:29)
03. Terminus (4:17)
04. The Lurker Beneath (1:44)
05. Pagarna (3:33)
06. At The Threshold Of Dreams (4:11)
07. This Lonely World (4:52)
08. October Ballad (4:11)
09. The Tower (2:40)
10. A Desperate Man (4:15)
11. The Key (6:10)
12. Watchman On The Walls (11:29)
Total Time: (62:05)

Music, Producer, Engineer, Mastered: Fred Schendel, Steve Babb
Administrator [Administration]: Julie Babb
Administrator [Adiministrative Assistant]: Jon-Michael Babb
Graphic Design, Art and Layout: Michal "Xaay" Loranc
Illustration [Interior Ink Illustrations]: Luke Eidenschink


Skupina:
Steve Babb - Keyboards, Bass, Backing Vocals
Fred Schendel - Keyboards, Guitars, Backing Vocals
Aaron Raulston - Drums
Susie Bogdanowicz - Vocals
Hosté:
Matthew Parmenter (Discipline) - Vocals
Chris Herin (Tiles, Discipline) - Guitars
Jamison Smeltz - Sax
Brian Brewer - Guitars
Diskografie Chronomonaut
Vyšlo 12. října 2018, Arion Records, SR 3621

Seznam skladeb:
01. The Land Of Lost Content (1:54)
02. Roll For Initiative (7:43)
03. Twilight Of The Godz (8:13)
04. The Past Is Past (9:56)
05. 1980 Something (5:51)
06. A Hole In The Sky (4:49)
07. Clockwork (2:17)
08. Melancholy Holiday (4:27)
09. It Always Burns Sideways (5:49)
10. Blinding Light (6:01)
11. Tangerine Meme (3:05)
12. Fade Away (10:27)
Total Time: (70:32)Skupina:
Susie Bogdanowicz - Lead and Backing Vocals
Fred Schendel - Keyboards, Lead and Backing Vocals
Aaron Raulston - Drums
Steve Babb - Bass, Bass Pedals, Keyboards, Lead and Backing Vocals
Kamran Alan Shikoh - Electric and Acoustic Guitars
Hosté:
Diskografie Valkyrie
Vyšlo 27. září 2016, Arion Records, SR 3621

Seznam skladeb:
01. The Fields We Know (7:37)
02. Golden Days (6:20)
03. No Man’s Land (14:22)
04. Nexus Girl (Instrumental) (2:58)
05. Valkyrie (5:54)
06. Fog Of War (8:23)
07. Dead And Gone (9:59)
08. Eucatastrophe (3:31)
09. Rapturo (6:04)
Total Time: (65:08)

Music: Steve Babb and Fred Schendel
Lyrics: Steve Babb
Produced: Fred Schendel and Steve Babb
Recorded, Mixed and Mastered at Sound Resources, Chattanooga, Tennessee USA (soundresources.net)
Rhythm Tracking Engineer: Bret Noblitt - Precision Audio
Administration and Band Photography: Julie Babb
Artwork, Band Logo and Layout: Michał "Xaay" Loranc
Jedná se o koncepční album o vojákovi traumatizovaném z války.

Skupina:
Steve Babb - Bass, Keyboards, Backing Vocals
Fred Schendel - Keyboards, Guitars, Backing Vocals
Aaron Raulston - Drums
Carl Groves - Lead Vocals
Kamran Alan Shikoh - Electric, acoustic & Classical Guitars, Electric Sitar
Susie Bogdanowicz - Lead Vocals & Backing Vocals
Hosté:
Michele Lynn - Vocals (07,02)
Steve Unruh - Violin (06), Flute (03)
Diskografie The Breaking Of The World
Vyšlo 31. března 2015, Sound Resources/Arion Records, SR 3423

Seznam skladeb:
01. Mythopoeia (8:34)
02. Third Floor (11:04)
03. Babylon (7:56)
04. A Bird When It Sneezes (0:34)
05. Sand (5:46)
06. Bandwagon (6:20)
07. Haunted (5:55)
08. North Wind (9:26)
09. Nothing, Everything (8:50)
Total Time: (63:25)

Recorded and Mixed at Sound Resources, Chattanooga, TN
Producer: Fred Schendel, Steve Babb
Production Manager, Engineer [Live Sound]: Bret Noblitt
Artwork, Layout: Michał "Xaay" Loranc
Photography [Band], Administrator: Julie Babb

Skupina:
Carl Groves - Lead Vocals
Jon Davison - Lead & Backing Vocals
Susie Bogdanowicz - Lead & Backing Vocals
Kamran Alan Shikoh - Electric and Acoustic Guitars
Steve Babb - Bass, Keyboards, Backing Vocals
Fred Schendel - Keyboards, Steel Guitar, Backing Vocals
Aaron Raulston - Drums
Hosté:
Walter Moore - Lead Vocals
Michelle Young - Vocals
Randy Jackson - Guitar (01) (Zebra)
Rob Reed - Piano, Mini-moog, Guitars (Magenta)
David Ragsdale - Violin (Kansas)
Diskografie Ode To Echo
Vyšlo 11. března 2014, Sound Resources/Arion Records, SR 3324

Seznam skladeb:
01. Garden Of Hedon (6:57)
02. Misantrog (10:00)
03. Crowbone (7:22)
04. I Am I (8:15)
05. The Grey Hills (4:47)
06. Porpoise Song (3:37)
07. Panegyric (4:11)
08. Ozymandias (8:12)
Total Time: (53:21)

Recorded and Mixed at Sound Resources, Chattanooga, TN
Producer: Fred Schendel, Steve Babb
Mastering: Bob Katz of Digital Domain
Artwork: Michal Xaay Loranc
Textově je album zaměřeno na mytologií, upozorňuje na některé velmi temné myšlenky. Narcis je na obálce, fanoušci mohou očekávat, že uslyší naše myšlenky o narcismu. Ozymandias, já jsem já a zvláštně s názvem Misantrog jsou tři skladby, které se zabývají specificky narcismu."

Skupina:
Jon Davison – Lead Vocals
Fred Schendel – Keyboards, Steel Guitar, Backing Vocals
Steve Babb – Bass, Keyboards, Backing Vocals
Kamran Alan Shikoh – Electric and Acoustic Guitars, Sitar
Hosté:
The Adonia String Trio:
* Rebecca James – Violin
* Susan Hawkins-Whitacre – Viola
* Rachel Hackenberger – Cello
Choir [Latin Choir]:
Dr. Thomas Hammett, Kelly Stultz, Stephanie Rumpza, Sarah Snyder, Robert Waller
The Chattanooga Girls Choir:
Brooke Pugsley, Glory Larm, Katherine Stegal, Kelsey Hodges, Laura Ayres, Savannah Fanter
The McCallie School Guitar Choir:
Aaron Long, Bharath Venkatesh, Charles Evans, Drew Shikoh, Matthew Norris, Ralston Hartness
Rachel Beckmann - Cello
Randall Williams – Drums
Amber Fults - Lead Vocals (12)
Carey Shinbaum - Recorders, Oboe
Tim Wardle - Backing Vocals
Diskografie Perilous
Vyšlo 23. října 2012, Arion Records/Sound Resources, SR3027

Seznam skladeb:
01. The Sunset Gate (7:37)
02. Beyond They Dwell (4:00)
03. The Restless Ones (3:36)
04. They Cast Their Spell (3:21)
05. We Slept, we Dreamed (7:41)
06. The Years were Sped (2:57)
07. Our Foe Revealed (6:27)
08. Toward Home we Fled (6:47)
09. As the Sun Dipped Low (1:32)
10. The Wolf Gave Chase (1:59)
11. We Fell at Last (1:55) 12. In that Lonely Place (3:10)
13. Where Sorrows Died and Came No More (6:34)
Total Time: (60:36)

Producer: Fred Schendel, Steve Babb
Recorded: Carey Shinbaum
Management [Administration]: Julie Babb
Mastering: Bob Katz
Art Direction: Rodrigo T. Adolfo
Cover Artwork: R. T. Adolfo
Photography: Spitestock
Layout: Sound Resources
Jedná se o první album od Davisonova připojení k YES, ale nadále setrvává členem Glass Hammer. Je zajímavostí, že názvy písní při čtení odzadu tvoří jakousi báseň.

Stejně jako některé předchozí alba, jako "Journey of the Dunadan" nebo "Chronometree", "Perilous" je koncepční album. Nicméně člen kapely Steve Babb uvedl: "Nikdy jsme neudělali koncepční album jako "Perilous". Je to v podstatě jedna jednotná vize... Jeden hudební nápad ve třinácti částech nebo pohyb emocí a myšlenek vyjádřený ve slovech odliv a příliv s hudbou, ale příběh ma určitý začátek, zápletku a vrcholný konec."

O námětu Steve Babb prohlásil: "Mělo by být zřejmé z přebalu alba a titul Perilous, že něco strašného číhá hned za bránou. Představte si, že se ztratí na hřbitově v noci dvě děti a odporné postavy, které potkávají jim pomáhají najít cestu domů. To je nastavení pro naši alegorii."

Skupina:
Jon Davison – Lead Vocals, Acoustic Guitar
Fred Schendel – Keyboards, Steel Guitar, Acoustic Guitar, Backing Vocals
Steve Babb – Bass, Keyboards, Backing Vocals
Alan Shikoh – Electric Guitars, Classical Guitar, Sitar
Hosté:
Randall Williams – Drums
Jeffrey Sick - Violin (04)
Ed Davis - Viola (04)
Diskografie Cor Cordium
Vyšlo 25. října 2011, Arion Records/Sound Resources, SR2921

Seznam skladeb:
01. Nothing Box (10:53)
02. One Heart (6:20)
03. Salvation Station (5:08)
04. Dear Daddy (10:30)
05. To Someone (18:15)
06. She, a Lonely Tower (10:57)
Total Time: (53:13)

Producer: Fred Schendel, Steve Babb
Mastering: Bob Katz

Cover Artwork: Tom Kuhn
Layout: Tom Kuhn
Photography: Julie Babb
Cor Cordium je dvanácté studiové album americké progresivní rockové kapely Glass Hammer. Název alba je převzat ze stejnojmenné básně Algernon Charles Swinburna. Album navazuje na symfonickou-progresivní hudební směr předchozího alba "If" po příchodu zpěváka Jona Davisona a kytaristy Alana Shikoha. Je to jediné album, ve kterém Davison hraje na akustické kytary.

Skupina:
Jon Davison – Lead Vocals
Fred Schendel – Keyboards, Steel Guitar, Mandolin, Backing Vocals
Steve Babb – Bass, keyboards, Backing Vocals
Alan Shikoh – Guitars
Randall Williams – Drums
Hosté:
Diskografie If
Vyšlo 14. září 2010, Arion Records/Sound Resources, SR1924

Seznam skladeb:
01. Beyond, Within (11:44)
02. Behold, The Ziddle (9:11)
03. Grace The Sky (4:29)
04. At Last We Are (6:46)
05. If The Stars (10:25)
06. If The Sun (24:02)
Total Time: (1:03:37)

Recorded at Sound Resources, Chattanooga, TN
Producer: Fred Schendel, Steve Babb
Technician [Assistance]: Bryan Petterson
Mastered: Bob Katz
Design [Logo Design], Artwork [Cover Art]: Tom Kuhn
Photography: Daniel Cossack, Kira Smith, Pete Rajaniemi
Photography, Management [Administration]: Julie Babb
Je to první album se zpěvákem Jon Davisonem a kytaristou Alanem Shikoh, kteří se podíleli i na psaní písní. Album představuje přechod na další "symphonic-progresivní rockový" zvuk, přiznává kapela. Obal desky namaloval Tom Kuhn a všechny bicí nahrál studiový bubeník Randall Williams.

Skupina:
Steve Babb - Bass, Vocals, Keyboards, Guitars
Fred Schendel - Keyboards, Guitars, Vocals, Drums, Mellotron, Cello, Horns
Susie Bogdanowicz - Vocals
Josh Bates - Guitars (01,06)
David Wallimann - Guitars (04)
Diskografie Three Cheers For The Broken Hearted
Vyšlo 3. listopadu 2009, Arion Records/Sound Resources, SR2624


Seznam skladeb:
01. Come On, Come On (3:37)
02. The Lure of Dreams (5:52)
03. A Rose for Emily (3:09)
04. Sleep On (4:06)
05. The Mid-Life Weird (3:55)
06. A Bitter Wind (4:35)
07. The Curse They Weave (4:30)
08. Sundown Shores (4:35)
09. Schrodinger's Lament (5:12)
10. Hyperbole (7:38)
11. Falling (4:36)
Total Time: (51:49)


Skupina:
Steve Babb - Bass, Synthesizers, Keyboards, Pipe Organ, Mellotron, Percussion and more, Backing Vocals
Fred Schendel - Vocals, Acoustic Guitars, Piano, Organ, Keyboards, Synthesizers, Mellotron
David Wallmann - Guitars
Carl Groves - Lead and Backing Vocals
Matt Mendlans - Drums
Suzie Bogdanowicz - Lead and Backing Vocals
Hosté:
Jon Anderson - Vocals (01,03)
Sarah Snyder - Backing Vocals
Robert Snyder - Backing Vocals
Haley McGuire - Backing Vocals
The Adonia string trio:
* Rebecca James - Violin
* Susan Hhitacre - Viola
* Rachel Beckham - Cello
Diskografie Culture of Ascent
Vyšlo 2007, Arion Records/Sound Resources, SR1825


Seznam skladeb:
01. South Side Of The Sky (9:24)
02. Sun Song (9:33)
03. Life By Light (7:29)
04. Ember Without Name (16:33)
05. Into Thin Air (19:14)
06. Rest (6:33)
Total Time: (68:46)

Recorded at Sound Resources, Chattanooga, TN
Recorded at Walliman's Studio, Chattanooga, TN
Recorded at England Recording, Nashville, TN
Producer: Fred Schendel, Steve Babb
Co-producer: Robert Streets
Mastered: Bob Katz of Digital Domain
Design [Glass Hammer Logo And GH Chop Logo]: Roger Dean
Artwork [Cover Art]: Lars Sundström & Michal Karcz
Photography [Band]: Bart Lindstrom, Brian Tirpak, Josh Oakes, Julie Babb
Photography [Mountain Photo On Pages 07 & 08]: Thijs Boot
Jedná se o koncepční album podle novely Jon Krakauera "Into Thin Air". Představuje se na něm i Jon Anderson z Yes jako doprovodný zpěvák. Skladbu "South Side of the Sky" napsali samotní Chris Squire a Jon Anderson.

Skupina:
Fred Schendel - Keyboards, Electric Guitar, Steel Guitar, Vocals
Steve Babb - Keyboards, Bass Guitar, Vocals
Walter Moore - Vocals
Susie Bogdanowicz - Vocals
Matt Mendians - Drums
Hosté:
Sarah Snyder - Featured Soprano
Bethany Warren - Backing Vocals & Girls Choir
Flo Paris - Vocals (2-01,2-11)
Stephanie Rumpza - Recorder and Choir
Tom Hammett - Tenor
Laura Lindstrom - Vocals (2-05)
Eric Parker - Acoustic Guitar
David Carter - Lead Guitar (2-01)
Diskografie The Inconsolable Secret
Vyšlo 12. července 2005, Arion Records/Sound Resources, SR1320
Re-release: June 25, 2013, Arion Records/Sound Resources, SR3126


Seznam skladeb:
Disc One:
01. A Maker Of Crowns (15:21)
02. The Knight Of The North (24:39)
Disc Two:
01. Long And Long Ago (10:23)
02. The Morning She Woke (5:36)
03. Lirazel (4:30)
04. The High Place (3:33)
05. Morrigan's Song (2:23)
06. Walking Toward Doom (2:06)
07. Mog Ruith (2:03)
08. Through A Glass Darkly (6:55)
09. The Lady Waits (5:46)
10. The Mirror Cracks (2:12)
11. Having Caught A Glimpse (13:23)
Total Time: (1:01:54)

Produced and Recorded: Fred Schendel & Steve Babb
Mastering by Bob Katz
Artwork: Roger Dean
Layout and Design: Ed Prasek & Roger Dean
Photography: Bart Lindstom & Paul Davis

Skupina:
Steve Babb - Vocals, Four and Eight String Bass, Synthesizers, Keyboards, Pipe Organ, Mellotron, Taurus Pedals, Percussion
Fred Schendel - Vocals, Steel Guitar, Electric and Acoustic Guitars, Hammond Organ, Minimoog, Piano, Pipe Organ, Keyboards, Synthesizers, Mellotron, Drums, Percussion
Susie Bogdanowicz - Vocals
Hosté:
The Adonia string trio:
* Rebecca James - Violin
* Susan Hawkins - Viola
* Rachel Hackenburger - Cello
Bethany Warren - Vocals (02)
Walter Moore - Backing Vocals
Sarah Snyder - Backing Vocals
Flo Paris - Lead Vocals (01)
Bethany Warren - backing vocals (02)
Diskografie Shadowlands
Vyšlo 14. ledna 2004, Arion Records, SR1122

Seznam skladeb:
01. So Close, So Far (9:50)
02. Run Lisette (10:30)
03. Farewell To Shadowlands (7:30)
04. Longer (9:55)
05. Behind The Great Beyond (20:26)
Total Time: (1:01:54)

Music, Lyrics: Daniel Fogelberg (04), Fred Schendel, Steve Babb
Recorded at Sound Resources - Chattanooga, TN
Mixed at Sound Resources, Chattanooga, TN
Mastered: Jeff Bower at Digital Media Co-Op, Las Vegas
Producer, Recorded, Mixed: Fred Schendel, Steve Babb
Artwork: Travis Smith

Skupina:
Fred Schendel - Hammond Organ, Mellotron, Mini-moog, Synths, Keyboards, Acoustic, Electric and Slide Guitar (lead and rhythm), Auto Harp, Recorders, Drums, Backing Vocals
Steve Babb - Bass, Keyboards, Mellotron, Assorted Analog Synths, Backing Vocals
Susie Bogdanowicz - Lead Vocals
Charlie Shelton - Guitars
David Carter - Lead Guitars (04)
Bjørn Lynne - Guitars, Lead Guitar (02)
Robert Streets - Vocals, Backing Vocals
Sarah Lovell - Vocals, Backing Vocals
Carrie Streets - Vocals, Backing Vocals
Walter Moore - Vocals, Backing Vocals
Haley McGuire - Solo and Backing Vocals
Robert Streets - Vocals, Backing Vocals
Charlie Shelton - Guitars
Diskografie Lex Rex
Vyšlo 1. září 2002, Arion Records/Sound Resources, SR1123

Seznam skladeb:
01. Good Evening (0:51)
02. Tales Of The Great Wars (10:42)
03. One King (6:07)
04. Further Up And Further In (15:13)
05. Intermission (1:08)
06. Music For Four Hands (2:19)
07. A Cup Of Trembling (7:50)
08. Centurion (7:47)
09. When We Were Young (9:53)
10. Goodnight (1:11)
11. Heroes And Dragons (3:45)
Total Time: (:54)


Skupina:
Steve Babb - Vocals, Bass, Keyboards, Percussion
Fred Schendel - Vocals, Keyboards, Guitars, Mandolin, Percussion, Wind Instruments
Walter Moore - Vocals
Susie Bogdanowicz - Vocals
Felicia Sorensen - Vocals
Sarah Snyder - Vocals
Dr. Thomas Hammett - Vocals
Dr. David Luther - Vocals
Brad Marler - Vocals
Tim Starnes - Violin, Fiddle
Jamie Watkins - Backing Vocals
Bob Stagner - Percussion (11)
Diskografie The Middle Earth
Vyšlo 15. června 2001, Arion Records, SR1311/Sound Resources, SR1311

Seznam skladeb:
01. Elrenn and Endereth (2:33)
02. The Old Troll (1:56)
03. The Old Troll and the Maiden (5:58)
04. Dwarf and Orc (3:53)
05. The King's Beer (2:41)
06. The Ballad of Balid Longbeard (4:11)
07. The Man in the Wood (3:27)
08. Mirkwood (2:12)
09. As I Walk (2:34)
10. The Last Ship (2:41)
11. Mithrandir (This Fading Age) (5:08)
12. Sweet Goldberry (4:41)
13. No Crown for Balin (3:07)
Total Time: (1:54)

Lyrics: Steve Babb
Music: Fred Schendel
Recorded at Sound Resources
Produced: Steve Babb
Album Design: Tony Smith/Wind River Co.
Artwork [Cover]: David Wyatt
Design [Album]: Tony Smith
Glass Hammer's sixth album is a remarkable achievement: a live recording of the band's journey to J.R.R. Tolkien's Middle-earth, where they performed at Butterbur's Prancing Pony Inn.

Skupina:
Brad Marler - Lead and Backing Vocals, Acoustic Guitar
Fred Schendel - Hammond Organ, Mellotron, Mini-moog, Keyboards, Synths, Guitars, Auto Harp, Vocals
Steve Babb - Bass, Keyboards, Synths, Mellotron, Assorted Analog Synths, Vocals
Walter Moore - Drums (06), Electric and Acoustic Guitar
Susie Bogdanowicz - Backing Vocals
Hosté:
Terry Clouse - Guitars
Arjen Lucassen - Guitars
Jamie Watkins - Backing Vocals
Sarah Snyder - Backing Vocals
Diskografie Chronometree
Vyšlo 1. května 2000, Arion Records/Sound Resources, SR9000

Seznam skladeb:
All In Good Time - Part One
01. a. Empty Space (6:45)
      b. Revealer
02. c. An Eldritch Wind (3:26)
03. d. Revelation (8:07)
      e. Chronometry
04. f. Chronotheme (4:41)
End Part One
05. A Perfect Carousel (5:17)
06. Chronos Deliver (5:49)
All In Good Time - Part Two
07. g. Shapes Of The Morning (1:55)
08. h. Chronoverture (5:59)
09. i. The Waiting (5:43)
      j. Watching The Sky (0:59)
Total Time: (47:35)

Producer, Recorded: Steve Babb
Design: Tony Smith
Artwork: Bruce Huffman
Artwork By [Alien Graphics]: Steve Babb
Chronometree je čtvrté studiové album kapely Glass Hammer. Je to jazyk-in-tváře koncepční album o mladém muži jménem Tom, který získá přesvědčení o tom, že mimozemšťané se s nim snaží komunikovat skrze jeho alba. Je to oslava úspěchů progresivního rocku 70. let. Využívá se zde mnoho tradičních klávesových zvuků s cílem posílit toto propojení.

Skupina:
Steve Babb - Vocals, Bass, Keyboards, Bass, Percussion
Fred Schendel - Vocals, Keyboards, Guitars, Sitar, Flute, Mandolin, Drums
Walter Moore - Vocals, Guitars, Drums
David Carter - Guitars, Backing Vocals
Hosté:
Bob Stagner - Percussion (07)
Tracy Cloud - Backing Vocals (01)
Kristy Sink - Backing Vocals (09)
Tony Smith
Tatyana - Voice (04)
Diskografie On To Evermore
Vyšlo 18. února 1998, Arion Records/Sound Resources, SR1127

Seznam skladeb:
01. On to Evermore (7:01)
02. The Mayor of Longview (5:27)
03. The Conflict (5:46)
04. Muse (1:06)
05. Arianna (16:46)
06. Only Red (5:19)
07. This Fading Age (5:15)
08. Junkyard Angel (9:09)
09. Twilight On Longview (5:42)
10. Wind (Hidden) (1:23)
Total Time: (1:02:53)


Skupina:
Michelle Young - vocals
Stephen DeArqe - Vocals, Keyboards, Bass, Taurus Pedals, Zoomitar, Mellotron
Fred Schendel - Vocals, Keyboards, Guitars, Drums, Mellotron
Walter Moore - Vocals, Guitars
Milton Hamerick - Steel Guitar
Randy Burt - Saxophone
Tracy Cloud - Vocals, Speaking
David Carter - Acoustic Guitar (11)
Diskografie Perelandra
Vyšlo 1. listopadu 1995, Arion Records/Sound Resources

Seznam skladeb:
01. Now Arriving (2:02)
02. Time Marches On (10:36)
03. Lliusion (9:05)
04. The Way to Her Heart (4:47)
05. Felix the Cat (2:31)
06. Now Departing (1:05)
07. Perelandra (8:07)
08. Le Danse Final (5:18)
09. That Hideous Strength (3:57)
10. Enda the Lion (1:02)
11. Into the Night (4:40)
12. Heaven (8:37)
Total Time: (1:01:54)
Perelandra je druhé studiové album progressive rockové kapely Glass Hammer. Jeho předloha je založena na příbězích ze Space Trilogy a The Chronicles of Narnia od C.S. Lewise.

Skupina:
Fred Schendel - Vocals, Organ, Keyboards, Acoustic Guitar, Recorder, Drums
Stephen DeArqe - Vocals, Synthesizer, Bass, Taurrus Pedal, Medieval Guitar, Percussion
Piper Kirk - Vocals
Michelle Young - Vocals
Basil (Terry) Clouse - Bass (11,16)
David Carter - Electric Guitar (15)
Rod Lambert - Electric Violin (11)
Tony Mac - Rhythm programming (16)
Diskografie Journey of the Dunadan
Vyšlo 3. srpna 1993, Arion Records/Sound Resources, 7690-51111-120

Seznam skladeb:
01. Shadows of the Past (03:19)
02. Something's Coming (03:18)
03. Song of the Dunadan (09:14)
04. Fog On the Barrow-Downs (02:34)
05. The Prancing Pony (01:13)
06. The Way to Her Heart (03:32)
07. The Ballad of Balin Longbeard (03:40)
08. Rivendell (03:31)
09. Khazad-Dum (01:24)
10. Nimrodel (04:58)
11. The Palantir (06:39)
12. Pelennor Fields (04:26)
13. Why I Cry (Arwen's Song) (05:20)
14. Anduril (02:03)
15. Morannon Gate (05:41)
16. The Return of the King (07:56)
17. Why I Cry (Single Edit) (03:59)
Total Time: (1:12:45)

Recorded at Sound Resources, at Murphy's Law Studio, at Lazeria Mobile 1
Je to koncepční album podle historie Aragorna z knihy The Lord of the Rings od J.R.R. Tolkiena.Skupina:
Steve Babb - Bass, Keyboards, Backing Vocals
Fred Schendel - Keyboards, Guitars, Backing Vocals
Kamran Alan Shikoh - Guitars
Carl Groves - Vocals
Aaron Raulston - Drums
Susie Bogdanowicz - Vocals
Diskografie Mostly Live In Italy
Vyšlo 2018, Sound Resources, SR 4024

Seznam skladeb:
01. The Fields We Know (7:21)
02. Golden Days (5:02)
03. No Man's Land (14:44)
04. Nexus Girl (2:53)
05. Fog Of War (7:56)
06. Dead And Gone (9:46)
07. Eucatastrophe (3:35)
08. Rapturo (5:20)
09. Glass Hammer Medley (9:26)
     9.1 Chronos Deliverer
     9.2 If The Sun
10. Hyperbole (7:51)
Total Time: (73:54)

Recorded live at the 2Days Prog + 1 festival at the Piazetta Della Musica, Veruno, Novara, Italy 9/2/2017


Skupina:
Steve Babb - Bass, Keyboards, Backing Vocals
Fred Schendel - Keyboards, Guitars, Backing Vocals
Kamran Alan Shikoh - Guitars
Carl Groves - Vocals
Aaron Raulston - Drums
Susie Bogdanowicz - Vocals
Diskografie Double Live
Vyšlo 2015, Sound Resources, NTSC 16:9 (720x480) VBR

Seznam skladeb:
01. Nothing Everything (9:34)
02. So Close So Far (9:54)
03. Mythopoeia (9:17)
04. Third Floor (10:46)
05. The Knight Of The North (26:12)
06. If The Stars (11:25)
07. Time Marches On (11:55)
Total Time: (90:51)

Recorded at RoSfest 2015
"Double Live" je první živé album za deset let. The Deluxe Edtion obsahuje 2CD and 1 bonusové DVD z představení, které Prog Magazine označil jako "nejsilnější odehraný set víkendu".

Skupina:
Diskografie Live At the Tivoli
Vyšlo 2008, Sound Resources SR2327

Seznam skladeb:
01. Eiger Dreams
02. Run Lisette
03. The Morning She Woke
04. A Cup Of Trembling
05. Lirazel
06. Heroes And Dragons
07. Longer
08. Knight Of The North
09. Beati Quorum Via
10. Having Caught A Glimpse
11. South Of The Sky
Total Time: (100:00)

Filmed at the historic, Victorian theater - The Tivoli, in the band's home town of Chattanooga, TN
Na "Live At The Tivoli" byl shromážděn materiál ze dvou koncertů ze 17. října 2006 spolu s dříve nevydaným materiálem.

Skupina:
Steve Babb - bass
Fred Schendel - keyboards
David Walliman - electric guitars
Matt Mendians - drums
Hosté:
Carl Groves - Vocals (Salem Hill)
Susie Bogdanowicz - Vocals
Bethany Warren - Vocals
Flo Paris - Vocals
Eric Parker - Acoustic Guitar, Steel Guitar
The Adonia String Trio:
Rebecca James - Violin
Susan Hawkins - Viola
Rachel Hackenberger - Cello
150 singers of The Belmont University Singers and The Belmont Women’s Choir
Diskografie Live At Belmont
DVD, Vyšlo 16. května 2006, Sound Recources/Arion Records

Seznam skladeb:
01. Long and Long Ago
02. One King
03. Run Lisette
04. Farewell to Shadowlands
05. Through the Glass Darkly
06. Knight of the North
07. When We Were Young
08. Having Caught a Glimpse
09. Heroes and Dragons
Bonusy:
* Behind-the-scenes video footage
* Rehearsal video footage
* Slideshow with commentary
Total Time: (100:00/75:00)

Recorded and filmed at Belmont, 2006
Director: Steve Babb

Skupina:
Fred Schendel - Keyboards, lap steel guitar, vocals
Steve Babb - Bass guitar, keyboards, bass pedels, vocals
Susie Bogdanowicz - Vocals
Matt Mendians - Drums
Walter Moore - Electric guitar, vocals
Eric Parker - Acoustic guitar, bass guitar
Flo Paris - Vocals
Bethany Warren - Vocals
Diskografie Lex Live
DVD, Vyšlo 11. května 2004,

Seznam skladeb:
01. Chronotheme
02. Tales of the Great Wars
03. One King
04. Further Up and Further In
05. A Cup of Trembling
06. Chronos Deliverer
07. When We Were Young
08. Heaven
Total Time: (00:00)


Skupina:
Steve Babb - bass guitar, keyboards, bass pedals and vocals
Fred Schendel - keyboards, lap steel guitar and vocals
Walter Moore - electric guitar, keyboards and vocals
Eric Parker - acoustic guitar and bass guitar
Matt Mendians - drums
Susie Bogdanowicz, Bethany Warre & Flo Paris - vocals
The Glass Hammer Choir:
Patt Christiansen, Laura Dent, Beth Folland, John Galgano, Tom Galgano, Shellyn Ganger, Christine Holz, Tim Kubit, Janie Lindenbaum, Sean McFee, Brian Neilsen, Jen Porta, Mike Rumpza, Stephanie Rumpza, Karl Schendel, Jon Yarger
Hosté:
Rich Williams - guitar (08)
Diskografie Live At Nearfest
Vyšlo 13. července 2004, Arion Records/Sound Resources

Seznam skladeb:
01. Greetings Ladies and Gentlemen (01:34)
02. Chronotheme (05:08)
03. Tales of the Great Wars (10:26)
04. One King (06:12)
05. Further Up, Further In (14:28)
06. Cowboys and Mendians (02:43)
07. A Cup of Trembling (08:03)
08. Portrait [He Knew] (06:27)
09. Chronos Deliverer (05:16)
10. When We Were Young (08:14)
11. Heaven (04:08)
Total Time: (1:01:54)


Skupina:
Fred Schendel - lead and backing vocals, keyboards, guitars, organ, memory moog, hand kazoo, fuzz keys, percussion programming
Steve Babb - lead and backing vocals, keyboards, bass guitar, percussion programming, synthesizers
Walter Moore - backing vocals, drums
David Carter - backing vocals, guitar
Michelle Young - backing vocals, keyboards, clarinet, yacking
Kenny Page - Bell synthesizer
Piper Kirk - additional backing vocals
Diskografie Live And Revived
Vyšlo 1. dubna 1997, Arion Records/Sound Resources

Seznam skladeb:
01. Domain Walls (04:26)
02. Arrgh! (00:07)
03. Something's Coming (03:24)
04. What The Public Wants (00:09)
05. Song Of The Dunadan (08:41)
06. Cheese (01:00)
07. Time Marches On (10:37)
08. Throw It Away (04:00)
09. Stranger From The Sky (04:54)
10. The Wind (03:04)
11. True Love (03:45)
12. Somewhere Out There (05:45)
13. Hearts (04:02)
14. Science Fiction (03:51)
Total Time: (1:01:54)Skupina:
Steve Babb - Keyboards, Bass, Vocals, Music, Lyrics
Fred Schendel - Keyboards, Guitar, Vocals, Music, Lyrics
Aaron Raulston - Drums
Hosté:
Walter Moore - Guitar, Vocals, Guest, Vocals
Dave Bainbridge - Guitar
Reese Boyd - Guitar
Hannah Pryor - Vocals
Diskografie A Matter Of Time - Volume 1
Vyšlo 2020, Sound Resources, SR1220 (US)

Seznam skladeb:
01. Lliusion (8:57)
02. Shadows Of The Past (2:46)
03. Something's Coming (3:25)
04. Song Of The Dunadan (8:34)
05. The Return Of The King (6:41)
06. Domain Walls (4:43)
07. Felix The Cat (2:31)
08. The Mayor Of Longview (5:21)
09. On To Evermore (6:22)
10. Junkyard Angels (9:11)
11. Heaven (8:17)
Total Time: (67:09)

Artwork: Michał "Xaay" Loranc


Skupina:
Fred Schendel
Steve Babb
Tracy Cloud
Walter Moore
David Carter
Laura Lindstrom Davis
David Wallimann
Matt Mendians
Susie Bogdanowicz
Kamran Alan Shikoh
Jon Davison
Hosté:
Neal Peart - Drums (12)
Tim Starnes - Harmonica (09)
Diskografie UntoldTales
Vyšlo 2017, Sound Resources, SR3829, Arion Records

Seznam skladeb:
01. Shadows Of The Past 2008 (2:25)
02. Infusion (3:16)
03. Identity Principle (12:38)
04. Hold Your Head Up (4:17)
05. Babb's Bach (3:18)
06. And Then She Sighed (1:59)
07. Eiger Dreams (2:23)
08. It's All Too Much (4:36)
09. Troll (5:03)
10. A Grain Of Sand (2:58)
11. Cool Air (9:44)
12. The Impulsive Type (4:38)
13. No Man's Land Live (14:44)
Total Time: (72:04)

Recorded and Mastered At Sound Resources, Chattanooga, TN
Producer: Fred Schendel, Steve Babb
Administrator [Administration]: Julie Babb
Engineer [Live Sound Engineer]: Bret Noblitt
Liner Notes: Steve Babb
Photography: Julie Babb, Michelle Young
Vzácné a dříve nevydané studiové a živé nahrávky z let 1993-2017.

Skupina:
Diskografie Anthology 2000-2011
Vyšlo 2012

Seznam skladeb:
01. Empty Space Revealer
02. As I Walk
03. One King
04. So Close, So Far
05. A Cup of Trembling (Live At Nearfest 2003)
06. Having Caught a Glimpse
07. Through a Glass Darkly (Live 2006)
08. Life By Light
09. A Bitter Wind
10. If the Stars
11. Nothing Box
Total Time: (00:00)


Skupina:
Diskografie The Stories of H.P. Lovecraft - a syNphonic collection
Vyšlo 12. prosince 2012, Musea

Seznam skladeb:
CD1:
01. The Samurai of Prog - “The Case of Charles Dexter Ward”
02. Glass Hammer - "Cool Air”
03. Karda Estra - "The Haunter of the Dark”
04. Unitopia - "The Outsider”
05. Simon Says - "The Wailing Wall"
CD2:
01. Jinetes Negros - "Hypnos”
02. Blank Manuskript - "Beast in the Cave”
03. La Coscienza Di Zeno - "Colofonia”
04. Guy Le Blanc - "Beyond the Wall of Sleep”
05. Ars Ephemera - "The Other Gods”
06. Attilio Perrone - "Topi nel Muro”
07. Ciccada - "The Statement of Randolph Carter”
08. D'accord - "The Doom that Came to Sarnath”
CD3:
01. Sithonia - "Il Gatti di Ulthar”
02. Daal - "The Call of the Cthulu”
03. Kate - "Dream-Quest to the Unknown Kadath”
04. Nexus - "The Colour out of Space”
05. Safara - "Calendimaggio”
06. Aether - "Mountains of Madness”
07. Goad (Bonus Track)
Total Time: (00:00)
Colossus Project a Musea se spojili a vyprodukovali ohromující 3CD s 64-stránkovým bookletem, který vzdává hold Lovecraftovu dědictví s 20 originálními skladbami. Každá zúčastněná skupina si vybrala jiný Lovecraftův příběh a pak složila hudební dílo na základě nebo inspirované příběhem. Lovecraftovy podivné příběhy se ukázaly jako skvělý odrazový můstek pro představivost kapel, protože tento projekt obsahuje skladbu za skladbou fantastický a kreativní prog rock. Skupiny a kompozice jsou poměrně rozmanité, zahrnující mnoho zemí a progresivních stylů. Přesto tato "syNphonic kolekce" působí jako překvapivě soudržná, protože fantastickou říše Lovecraftovy představivosti při psaní využívali autoři v jednotném směru, když všichni sledovali s úžasem a přemýšleli o horrorových bytostech a nadpřirozených událostech nepochopitelných pro naši pozemskou říši.

Skupina:
Fred Schendel - Keyboards
Steve Babb - Keyboards
Diskografie One
Vyšlo prosinec 2010, Arion Records/Sound Resources

Seznam skladeb:
01. Ex Oblivione (6:32)
02. Hypnos (3:49)
03. The Nameless City (2:52)
04. The Fortress Unvanquished (4:49)
05. The Glittering Gate (4:28)
06. The Shunned Hills (3:03)
07. A Glimpse From the Watch Tower (3:56)
08. Chased By Things (2:11)
09. The Whisperer in the Dark (4:56)
10. The Book of Wonder (3:51)
11. A Lurking Fear (4:43)
12. Dreams in the Witch-House (3:35)
13. Beyond the Fields We Know (2:34)
14. Beyond the Wall of Sleep (2:46)
15. A Night At The Inn (2:36)
16. To Journey Onward (3:49)
Total Time: (1:01:54)

"One" představuje první nahranou spolupráce spoluzakladatelů Glass Hammer Steve Babba a Freda Schendela. Tyto instrumentální synth-stvoly byly původně vydány na kazetě v roce 1991 a 1992 a byly uloženy v trezoru od vydání "Journey of the Dunadan" v roce 1993. Ambientní a elektronické-prog skladby z "One" jsou nyní k dispozici pouze na webových stránkách Glass Hammer, profesionálně zabaleny a duplikovány v GH studiu v master kvalitě pomocí Taiyo Yuden CDR.

Skupina:
Tracks 1 - 5
Fred Schendel - Keyboards and Vocals
Steve Babb - Bass guitar and vocals
Walter Moore - guitar, drums and vocals
David Carter - Guitar
Tracks 6 - 7
Fred Schendel - Keyboards and Vocals
Steve Babb - Bass Guitar, Keyboards, and Vocals
Walter Moore - Guitar and Vocals
Matt Mendians - Drums
Susie Bogdanowicz - vocals
Laura Lindstrom - Vocals
Bethany Warren - Backing Vocals
Eric Parker - Acoustic Guitar
Track 8 (bonus)
Steve Babb - Bass Guitar and Vocals
Fred Schendel - Keyboards and Vocals
Susie Bogdanowicz - Vocals
Matt Mendians - Drums
David Carter - Guitar
Carl Groves - Lead and Backing Vocals
Hosté:
The Adonia Sting Trio
Diskografie The Compilations 1996 - 2004
Vyšlo 1. ledna 2006, Arion Records/Sound Resources

Seznam skladeb:
01. Time Marches On [Live at ProgDay 1997] (10:47)
02. Air Born (6:29)
03. The Narrow Way (12:02)
04. A Is A (4:19)
05. The Morning Song (5:02)
06. Heroes And Dragons [Symphonic Version] (5:34)
07. In the Court of Alkinoos (21:32)
08. Through The Glass Darkly [Live] (6:48)
Total Time: (72:33)

Vzácná sbírka HUDBY Glass Hammer, která nikdy předtím nebyla uvedena na žádné oficiální nahrávce Glass Hammer. Všechny skladby uvedeny na kompilaci 1996-2004 si nikdy nenašly cestu na oficiální alba, byly nahrány jen na hold albech, nebo byly součástí kompilačních projektů, které byly dílem mnoha prog hudebníků.

Skupina:
Steve Babb - bass
Fred Schendel - keyboards
David Carter - guitar
Bill McKinney - drums
Tony Mac - percussion
Diskografie TMA-2 - Tick Tock Lilies
Vyšlo 1998, Diskatopia Records

Seznam skladeb:
01. Pulling Five G's (5:08)
02. Beebo (3:05)
03. Ruins Of The Masterpeice (0:32)
04. Primordial Soup (7:17)
05. Beauty Always (0:36)
06. To Hold (5:35)
07. Before Our Time (3:26)
08. Do You Dare (0:47)
09. Organic Bubbles (5:53)
10. Taken Prisoner (0:35)
11. Stealth Escape (4:03)
12. Free Home Free (11:23)
13. Clearing Skies (6:23)
Total Time: (48:16)

Ambientní fantasy-electro album, boční projekt od Steve Babba a Freda Schendela z prog-rockých Glass Hammer.

Skupina:
David Carter - guitar
Steve Babb - bass
Bill McKinney - drums
Hosté:

Fred Schendel - keyboards
Tony Mac - percussion
Diskografie Wyzards - The Final Catastrophe
Vyšlo 1997, Mandrake Root (přes Rugged Cross)

Seznam skladeb:
01. Armageddon (4:32)
02. Generation X (6:28)
03. Phantoms ~ Lizards (14:52)
04. One Wizard (5:28)
05. All of the World (18:46)
06. The Final Catastrophe (8:38)
Bonustrack
07. You Believe it (6:58)
Total Time: (1:05:42)


Diskografie TMA-2 - Artefact One
Vyšlo 1996, Diskatopia Records

Seznam skladeb:
01. Crossing Over (4:12)
02. Deliberately Buried (4:11)
03. Descent (5:48)
04. Inspiration Of The Ancient (5:05)
05. The Mystic Of Evermore (3:11)
06. This Way Out (4:18)
07. To The Fen Water Sea (4:22)
08. Where The TickTock Lilies Bloom (5:40)
Total Time: (00:00)

Ambientní fantasy-electro album, boční projekt od Steve Babba a Freda Schendela z prog-rockových Glass Hammer.


Zpět  

Bethany Warren, Flo Paris, Susie Bogdanowicz


Flo Paris, Bethany Warren, Susie Bogdanowicz


Bethany Warren, Sarah Snyder, Laura Lindstrom, Susie Bogdanowicz
???, Carl Groves Jr., Susie Warren Bogdanowicz, Steve Babb a Fred SchendelGlass Hammer 2016

Glass Hammer 2021

Zpět  
Oficiální stránka:
http://www.glasshammer.com

Fanouškovská stránka:
http://www.ghfan.net/index.html


ProgressRock Nahoru
Made by 
©  16.2.2014 
Menu Poslední aktualizace: 18.9.2023
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!©