GALLEON
  
  

Zpět

GALLEON je vynikající švédská skupina, která hraje silný melodický prog. Vkusné aranžmá nad dlouhými kompozicemi s dostatkem muzikantství, aby si udrželi zaměření na melodii, aniž by ji ztratili. Vokály jsou velmi podobné k Johnu Wettonovi, instrumentální pasáže zní dobře, někdy trochu jako hudba Gandalf. Ke svým hudebním vlivům řadí kapely Genesis, Yes, IQ, Rush, Camel a ELP, ale i mnohé další jako Van Halen, Toto, Dream Theatre...

Skupina Galleon pocházející z Ljusdal, Švédsko, začínala jako tříčlenný počin pod názvem Aragon někdy v roce 1985 experimentováním s různými styly hudby a hudebníky, ale nikdy doopravdy neobjevili ten "správný" feeling. A to trvalo až do doby, dokud jim přítel kapely o několik let později nedal tip na nahrávací studio, jehož zvukový technik by pravděpodobně vyhovoval jejich zvuku a chuti na skutečné hudební dobrodružství. Vzhledem k této okolnosti Micke Varn (kytary), Göran Fors (basa a zpěv) a Dan Fors (bicí) měli ideu, aby alespoň zdokumentovali jejich pot a krev při skládání hudby, ve kterou věřili po tolik let.

Když Galleon začali posílat své první demo nahrávky pod jménem Aragon v roce 1989, dostalo se jim hned zpočátku přátelské odezvy, ale také požadavek na změnu jejich jména. Když si pak jméno změnili na Galleon a začali skutečně pracovat na svém prvním albu, bubeník Dan Fors si zle poranil nohu a album bylo odloženo na celých šest měsíců.

Během studiových nahrávek se producent a klávesista Ulf Pettersson přidal ke kapele, ale znovu je opustil těsně před vydáním desky "LYNX" v roce 1993, takže vy výsledku zůstali znovu tříčlennou kapelou, ale s hudbou aranžovanou pro čtyři osoby. Po vyzkoušení několika různých klávesových hráčů se ale ukázalo, že dobrá odezva a prodeje CD přiměly Ulfa vrátit se ke skupině, což jim umožňnilo hrát naživo a dalo nový rozměr pro skládaní písní.

Album "Heritage And Visions" z roku 1994 bylo něco jako líbánky, ve kterých se zvuk Micke, Görana a Dana, který vyvíjeli od počátku osmdesátých let, skloubil s osobním stylem a instrumentací Ulfa. Potěšeni zvukem, který se objevoval vždy, když hráli spolu, začali uvažovat o skutečném CD, na kterém začali experimentovat pod pracovním názvem "Divina Comeda".

V roce 1995 Galleon vydali singl "At This Moment In Time", ale jejich asijský prodejce, japonský Label ZERO CORPORATION chtěl plnohodnotné CD, takže nakonec vydali album "King Of Aragon", které dalo kapele možnost vyzkoušet si líbivé a optimistické melodie ve skladbě "Illusive Exhibition" a temné těžké naopak ve skladbě "Long Lonely Shadows".


Takže až po dvou letech se z "Divina Comeda" stala nahrávka "The All European Hero" z roku 1996. Recenze na album byly ohromující, tou nejvyšší poctou bylo ocenění GFT v Anglii, kde jej označili za "melodické prog album roku". Poté Galleon dostali odvahu vydat se na menší evropské turné s koncerty v Norsku, Anglii a Německu. Měli velmi dobré ohlasy a proto začali pracovat nad novým materiálem na jaře roku 1997. Na podzim pak Galleon na turné opět představili některé z nových písní obecenstvu, kterému se nový materiál zamlouval. Takže hned po ukončení turné Galleon odešli do studia v Ljusne a začal dlouhou a těžkou práci na novém albu.

A tvrdá práce to vskutku byla. Po téměř roce překonávání duchů, zlých démonů a technických problémů a těžkých porodních bolestí nakonec album "Mind Over Matter" spatřilo světlo světa na podzim roku 1998. Po vydání tohoto alba to vypadalo vše příznivě. Ale v dubnu 1999 Micke oznámil, že chce opustit kapelu. Ulf ale znal kytaristu ze svého rodného města a zavolal mu. Oním kytaristou byl Sven Larsson, který pak do kapely Galleon vnesl novou jiskru.

Během léta 1999 Galleon začali pracovat na další nahrávce. V srpnu hráli na festivalu ve svém rodném městě, první vystoupení s novým kytaristou Svenem. Na podzim se vydali opět na turné a navštívili Anglii a Rotherham Rocks, poprvé v Belgii a Holandsku. Po turné Galleon pokračovali v práci s nahrávkami až do února 2000, kdy bylo nové album dokončeno. Party k vydání alba "Beyond Dreams"proběhla v RockClub Anchor ve Stockholmu v březnu roku 2000. V květnu Galleon odjeli do Španělska hrát festival, odehráli také vystoupení v místním klubu poprvé v červnu. Na podzim roku 2000 se Galleon odhodlali ke své nejdelší a nejtěžší produkci, realizovat dvojité album s jednou dlouhou skladbou na jednom z CD, dlouhodobý koncept, o kterém Göran už přemýšlel několik let. První malé hudební myšlenky Göran a Ulf zaznamenali už během míchání "Beyond Dreams".

V únoru 2001 Galleon udělali krátkou přestávku v natáčení dvojitého alba pro vystoupení v Gothenburg at Oceanen a pak pokračovali v práci na CD po celý zbytek roku až do roku 2002. Práce na albu "From Land to Ocean" trvaly téměř tři roky, než je dokončili. I přesto, že strávili téměř dva roky na "The Ocean", mělo dokončeno pouze část "Land", kterou museli ještě vytvořit. Po dalším roce skládání, aranžování a nahrávání se konečně v roce 2003 dostalo na pulty prodejen. Release party se konala v místním klubu v Ljusdal a dvou koncertní "tour", téměř o rok později následovalo v září 2004 turné v Belgii a ve Švýcarsku. Porodní bolesti, které provázely vytvoření tohoto koncepčního dvojalba, si vybralo svoji daň i v kapele Galleon, zkoušky pro živé vystoupení byly zdlouhavé a obtížné. Spolu s některými změnami v osobním životě členů, se z toho stala málem zkouška soudržnosti kapely. Samotné turné bylo doprovázeno technickými problémy zařízení, dopravních prostředků, takže si Galleon vzali krátký oddechový čas na podzim.

Nicméně v lednu 2005 bylo třeba začít zkoušet na čerstvé nové album. Ale porodní bolesti z předchozího alba zdá se způsobily, že vyschl pramen tvůrčího procesu, takže Galleon zjistili, že nemají žádný tvůrčí výstup, který by napsali během posledního roku. V roce 2006 se Galleon se stále snaží najít svůj tvůrčí pramen, hledali různé přístupy a přijímali veškerá možná opatření, aby se dostali zpátky na tvůrčí dráhu. V toto období právě dospěl Dan k rozhodnutí opustit kapelu. Při zpětném pohledu Galleon opravdu prošli obrovským vývojem od jejich prvního alba "Lynx".

Až na podzim 2007 po několika letech strávených v nehostinné pustině kreativity kapela konečně nalezla svoji tvůrří sílu a nové album bylo na cestě. Oficiální datum vydání nové desky bylo stanoveno na 7. listopadu 2007. Album "The Engines Of Creation" vzniklo nepředvídatelně, když po odchodu Dana se ke kapele připojil Göran Johnsson, dříve člen Grand Stand a Spektrum, který se setkal Göran Forsem na Velikonoce 2006, aby diskutovali o nějakých nových nápadech. Podařilo se jim vytvořit dostatek materiálu a od té doby již celý proces šel docela rychle. Nahrávání bylo zahájeno v červenci 2006 a bylo dokončeno v červenci 2007, přesto některé úpravy a detaily byly přidány koncem léta a na podzim.


Zatím poslední album kapely "In The Wake Of The Moon" vyšlo 26. listopadu 2010 pod novým labelem Aerodynamic Records.

Podle posledních informací z roku 2014 kapela pracuje na svém novém albu.

Zpět
Členové:
Göran Fors - Vocals, Bass and Keyboards
Göran Johnsson - Drums, Percussion and Additional Vocals
Ulf H Pettersson - Keyboards and Additional Vocals
Sven Larsson - Guitars, Mandolin and Additional Vocals
Bývalí členové:
Dan Fors - Drums (1993-2005)
Micke Värn - Guitars and Keyboards (1993-1999)

Členové Göran Fors
Bass and Vocals

Členové Göran Johnsson
Drums, Percussion and Additional Vocals

Členové Ulf Pettersson
Keyboards and Additional Vocals

Členové Sven Larsson
Guitars, Mandolin and Additional Vocals


Zpět
Studiové desky:
2010 In The Wake Of The Moon
2007 Engines Of Creation
2003 From Land To Ocean
2000 Beyond Dreams
1998 Mind Over Matter
1996 The All European Hero
1995 King Of Aragon
1994 Heritage And Visions
1992 Lynx
Ostatní nahrávky:
1994 At This Moment In Time (SP)


Skupina:
Göran Fors - Bass and Vocals
Göran Johnsson - Drums, Percussion and Additional Vocals
Sven Larsson - Guitars, Acoustic Guitars, Mandolin and Additional Vocals
Ulf Hedlund Pettersson - Keyboards and Additional Vocals
Hosté:
Diskografie In The Wake Of The Moon
Vyšlo 26. listopadu 2010, Aerodynamic Records, AEROCD 002

Seznam skladeb:
01. Stages (7:13)
02. Wallflower (6:18)
03. Childs Play (7:38)
04. In The Wake Of The Moon (6:32)
05. War At Home (9:53)
     i. Woodland Creatures
    ii. Aftermath
06. Over The Hills And 3 Feet Under (5:44)
07. Mr. Murphy (5:29)
08. Rain (8:53)
Total Time: (58:40)

Mixed: Ulf Hedlund Pettersson at Wavestation Studio
Mastered: Hoffe Stannow at Cosmos Mastering, Stockholm
Engineer: Göran Fors, Ulf Hedlund Pettersson
Front Cover Artwork: Ulf Hedlund Pettersson
Layout: John the Fisherman

Skupina:
Göran Fors - Bass and Vocals
Ulf Pettersson - Keyboards
Sven Larsson - Guitars
Göran Johnsson - Drums and Background Vocals
Hosté:
Tanja Hedlund - Additional Background Vocals
Diskografie Engines Of Creation
Vyšlo 7. listopadu 2007, Progress Records PRCD029, Sweden

Seznam skladeb:
01. A.I. (1:38)
02. The Assemblers (5:45)
03. Signals (4:21)
04. Engines Of creation (7:04)
05. State Insane (6:09)
06. Fog City (5:10)
07. The Cinnamon Hideaway (2:04)
08. Men And Monsters (9:44)
09. Machine Mother (6:21)
10. Lightworks (9:12)
Total Time: (57:28)

Recorded at Fenix between July 2006 and May 2007
Engineer: Göran Fors, Ulf Pettersson
Mixed At Roadmaster Studios
Mixed: Ulf Pettersson
Mastered: Hoffe
Artwork: Ulf Pettersson
Artwork [Layout]: Artur Kent
Photography: Peter Subäck

Skupina:
Göran Fors - Lead Vocals, Bass, Taurus, Guitars & Keyboards
Ulf Pettersson - Keyboards & Background Vocals
Dan Fors - Drums & Percussion
Sven Larsson - Lead Guitars & Background Vocals
Hosté:
Tanja Hedlund - Vocals
Johnny Martinsson - Additional Drums (07)
Stefan Olsson - Irish Bozouki (05)
Kristina Olsson - Flute (05)
Diskografie From Land To Ocean
Vyšlo 2003, Progress Records PRCD011

Seznam skladeb:
CD 1: (59:11)
01. Three Colours (11:32)
02. Fall Of Fame (9:53)
03. The Porch (5:16)
04. Liopleurodon (5:49)
05. Land (5:55)
06. Solitude (6:10)
07. The Price (14:36)
CD 2: (52:05)
The Ocean (52:05)
    01. Beginning
    02. And On...
    03. Tsunami
    04. International
    05. Killer Green
    06. Bermuda
    07. Atlantis
    08. Polar White - Part I
    09. The Abyss
    10. Polar White - Part II
    11. Blood Waters
    12. Into The Deep
    13. Blue Richness
    14. Black Sea
    15. Tidal Wave
    16. Undertow
    17. Swirl
    18. On The North Shore - Part IV
    19. Pardise Or What?
Total Time: (111:06)

Recorded at Fenix between Autumn 2000 and Spring 2003
Producer, Arranged: Galleon
Design [Booklet, Package]: Stefan Polzer
Artwork [Cover]: Ulf Pettersson
Mastered: Hoffe Stannow
Photography: Jenny Markusson

Skupina:
Goran Fors - Vocals, Bass, Bass pedals
Ulf Petterson - Keyboards
Sven Larsson - Guitars
Dan Fors - Drums
Hosté:
Diskografie Beyond Dreams
Vyšlo 2000, CD Progress Records PRCD006

Seznam skladeb:
01. Before The Sunrise (9:09)
02. Let Us Be Amazed (8:58)
03. The Ballad Of Fortune (7:55)
04. The Dream (3:09)
05. Dreamland (8:19)
06. Parasite (8:07)
07. Sailing On By (6:25)
Total Time: (52:00)

Recorded at Wavestation - Ljusne, Sweden, between July 1999 until Feb. 2000
Produced: Galleon
Mastered: Peter in de Betou - Cutting Room

Skupina:
Goeran Fors - Bass, Vocals, Keyboards
Dan Fors - Drums and Percussion
Ulf Pettersson - Keyboards
Mikael Vaern - Guitars
Hosté:
Diskografie Mind Over Matter
Vyšlo 1998, VF Production, VF005, Sweden
CD Progress Records PRCD018 (Remaster 2005)

Seznam skladeb:
01. Art Gallery (14:14)
02. Operating Manual (10:44)
03. Starborn (8:02)
04. House Of Plenty (12:30)
05. The Wanderer (21:19)
Total Time: (66:49)

Recorded at the Wavestation Oct 1997 through May 1998
Drums were recorded on mobile equipment at Fenix, Ljusdal in Dec 1997
Arranged and Produced: Galleon
Recording engineer: Ulf Pettersson
Mastered: Peter In de Betou at the Cutting Room
Cover painting: Mats Frost
Layout: Bill & Bull

Skupina:
Göran Fors - Bass Pedals, Synthesizer & Song
Dan Fors - Drums & Percussion
Ulf Pettersson - Keyboards, Programming & Grand Piano
Micke Värn - Acoustic & Electric Guitars
Hosté:
Diskografie The All European Hero
Vyšlo 1996, CD Progress Records PRCD008

Seznam skladeb:
01. The All European intro (9:42)
02. Traffalgar Square (5:47)
03. The Russian Ice Princess (6:13)
04. Jack´s Slumber Party (4:26)
05. Paternity Suite (5:04)
06. Seeking Knowledge (8:38)
07. European Anthem (instr.) (9:55)
08. Repent (5:25)
Total Time: (55:17)

Recorded at the famous Wavestation - Ljusne, Sweden in July 1995
The Grand Piano is a Yamaha C6 - recorded at Söderhamns Theater, July 1995
Record and Produced: Ulf Pettersson
Cover Painting: Mats Frost

Skupina:
Göran Fors - Vocals, Bass & Keyboards
Dan Fors - Drums & Percussion
Micke Värn - Guitars & Flute
Ulf Pettersson - Keyboards
Hosté:
Diskografie King Of Aragon
Vyšlo 1995, Zero Corporation, Japan, XRCN-1256
VF Production VF 003, Sweden

Seznam skladeb:
01. Crime Wave (4:13)
02. From Square to Circle (12:01)
03. Illusive Exhibition (5:17)
04. Fall of Spring (6:13)
05. King of Aragon (11:08)
06. Long Lonley Shadows (10:32)
Bonus track - Japanese version
07. Eternal Shadows (4:36)
Total Time: (54:00)

Recorded at Wavestation - Ljusne, Sweden, between feb. until may 1995
Engineered: Ulf Pettersson
Produced: Galleon
Cover painting: Mats Frost

Skupina:
Göran Fors - Vocals, Bass, Bass pedals
Dan Fors - Pearl Drums, Alesis D4 Drum Module and Ventilation Cap
Micke Värn - Electric Guitars, Acoustics Guitars, Eleven String guitar
Ulf Pettersson - Yamaha Grand Piano, Korg Wavestation, Mellotron, Korg ms-20, Minimoog, Oberheim OB-XA and Koto
Hosté:
Björn Lodmark - Fiddle (01)
Diskografie Heritage And Visions
Vyšlo 1994, CD VF Productions Sweden
CD Progress Records PRCD004 (2000) Sweden

Seznam skladeb:
01. Lullaby (9:04)
02. Sniper (7:00)
03. Permanent Vacation (16:28)
04. Intentions (7:20)
05. The Beat of a Different Tree (6:19)
06. Lights (7:25)
07. Bobo The Gardener (3:47)
08. Short Story (7:05)
09. Tribute (Instumental) (2:59)
Total Time: (67:49)

Recorded at Wavestation - Ljusne, Sweden, From oct/nov 1993 until jan 1994
Engineered and programmed: Ulf Pettersson
Arranged and Produced: Galleon
Photo: Lars Lööw
Cover: Ann-Marie Edström, Inger Finnman and Ulf Nilsson

Skupina:
Göran Fors - Vocals, Bass, Taurus Bass Pedals & Synthesizers
Micke Värn - Acoustic & Electric Guitars & Synthesizers
Dan Fors - Drums & Percussion
Hosté:
Anders Ahlund - Backing vocals (03)
Diskografie Lynx
Vyšlo 1992, VF Productions, Sweden
CD Zero Corporation XRCN-1100
CD Progress Records PRCD002 (1999) Sweden

Seznam skladeb:
01. Untouchable (6:29)
02. The Storm (8:38)
03. Eternal Shadows (5:39)
04. On the North Shore Pt2 (6:22)
05. Submission (14:09)
06. News (7:54)
07. Wild Ocean (6:24)
08. Flying High + Epilogue (7:54)
Bonus track - Japan edition:
09. Astonished (6:58)
Total Time: (70:27)

Recorded at Wavestation - Ljusne, Sweden, From sept. 1991 until june 1992
Engineered and Produced: Ulf Pettersson
Arrangements: Ulf Pettersson and Galleon
Photo: Conny Lycksell
Cover: Ann-Marie Edström


Skupina:
Göran Fors - Bass, Bass pedals, Vocals and keyboards
Dan Fors - Drums and Percussion
Mikael Värn - Guitars
Ulf Pettersson - keyboards and programming
Hosté:
Diskografie At This Moment In Time
SP, Vyšlo 1994, VF Productions, Sweden, VF 003

Seznam skladeb:
01. Crimewave (4:12)
02. Illusive Exhibition (5:18)
03. King Of Aragon (11:05)
Total Time: (20:35)

Recorded At The Wavestation
Mixed At The Wavestation
Mastered At Cutting Room
Producer: Galleon
Engineered: Marc Joy
Engineer: Ulf Petterson
Mastered: Peter In de Betou
Lyrics: Mikael Värn
Other [Grafic Design]: Bill & Bull
Painting [Cover Painting]: Mats Frost

Zpět


Zpět
Oficiální stránky:
http://www.galleon.se/


ProgressRock Nahoru
Made by 
© 15.5.2016
Menu Poslední aktualizace: 12.6.2019
mbrezny@centrum.cz© 
...a vzkaz autorovi!
©